Tweede Blad h 5247 Woensdag 27 Juli voor het Land van Heusden en Alteria, de Langstraat en de Bommelerwaard. 1 HERGESS LUSTfN BEHOORENDF. BIJ HET (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Ik ben kostwinner (dus hoofd van het gezin) ik betaal geen rijksinkom- stenbelasting, de vorige jaren kwam ik in aanmerking voor een koste loos rijwielmerk, nu ik werkloos ben, zegt men, dat ik er niet voor in aanmerking kom, ook niet wanneer ik in het vooruitzicht hier of daar een dag werk heb, en daar ik er geen kan koopen. is mijn vraag tot wien moet ik mii nu wenden om er wel een te krijgen. Een werkloos arbeider. In deze gemeente zijn twee ge meente-veldwachters. beiden zoo wat niets uitvoerende. Nu is de een chef veldwachter. In welke wet is die mooie titel vermeld en wie benoemt een zoodanig persoon Of is het maar een liefhebberijtje E. X. Ik heb mondeling eene wei ge huurd voor zes jaren, ingegaan April 1930. De verhuurder en ik hebben niet bepaald op welk tijdstip ik jaar lijks moet betalen. De huur is te hoog en nu wil ik mii met een ver zoekschrift tot den Kantonrechter wenden. Wanneer moet ik dit nu doen In het bekende boekje over de Crisis-Pachtwet 1932 van de hand van onzen Kantonrechter Mr. C. W. van Ommeren, tref ik de oplossing voor een dergelijk geval, dat wel tot de groote zeldzaamheden zal be- hooren, niet aan. W. W. Moet onder inkomen voor de In komstenbelasting worden verstaan dat wat men heeft ontvangen van 1 Mei of tot 30 April van een af- geloopen jaar of wat men denkt te ontvangen in het komende jaar Be- hooren de eventueele inkomsten van effecten, die men nog geen vol jaar bezit te worden opgegeven Ze zijn gekocht in November 1931 Een belastingbetaler. Waalwijk. De Raad dezer gemeente is voor nemens uit de gemeentekas eene sub sidie. groot f 5000 te geven aan het Roomsch Katholiek Kerkbestuur voor den bouw eener kerk. Is daar iets tegen te doen met de wet in de hand N. R. IC. Een der wethouders alhier heeft bedankt en nu wil geen der raads leden wethouder worden omdat de Burgemeester zoo lastig is. Welke voorziening moet nu worden getrof fen X. X. Kunt U ook zeggen, boe ik mijn aan giftebiljet naar inkomen moet invullen, speciaal wat betreft de ontvangsten Ik heb geen ander inkomen dan hetgeen ik verdien aan pensiongasten. Moet ik nu het geheele bedrag invullen, dat ik verdien of een gedeelte na aftrek der uitgaven of alleen maar dat ik een gedeelte van mijn huis verhuurd heb Z. Z. U moet aangeven het netto-inko men dat U verdient d.i. de bruto, ontvangst, verminderd met alle ge-I maakte kosten in den vorm van ver strekte eetwaren, dranken, verwar ming. licht, huur enz. enz. Wanneer ik op het gemeentehuis alhier het kadaster ga inzien, moet ik daarvoor steeds f 0.25 betalen. Mag dat bedrag gevorderd worden en zoo ja, waarvoor is dat dan W. Een timmerman. Dit bedrag mag gerust gevorderd worden, indien het vorderen ervan steunt op eene plaatselijke légesveror- dening. In eene door mij gehuurde woning had ik laatst een stuk muur laten uitbreken zonder toestemming van den eigenaar, hetgeen ik niet doen mocht, daar ik daarvoor volgens het huurcontract toe stemming van den eigenaar noodig had. De eigenaar maakte daarover nog al la waai en daarom besloot ik den muur weer te laten aanbrengen op precies dezelfde wijze als hij geweest was. Kan de eigenaar mij nu nog op eenigerlei wijze in rechten aanspreken D. v. A. De eigenaar zou bii den Rechter ontbinding van de huurovereenkomst kunnen vorderen, maar stellig zal er geen rechter worden gevonden, die de vordering in het hierboven ge noemde geval zal toewijzen. Immers is alles weer geheel in den ouden toestand en is er in geen enkel op zicht eenige verandering tot stand gekomen, zoodat niet geacht kan worden dat in strijd met de bepalin gen van het huurcontract is gehan deld. iliiiiieiilaiHi. BIGGEN NAAR BELGIë. Uit Midden-Limburg en oostelijk Noord-Brabant worden den laatsten tijd veel biggen naar België geleverd. De prijs die hier varieert van f 3 tot f6 per stuk. bedraagt daar 12; tot 160 francs. O— RIJKSUITVOERKEURING POOTAARDAPPELEN. De minister van economische za ken en arbeid heeft vastgesteld als merk, bestemd om door of vanwege den daartoe gerechtigde op de ver pakking van ten uitvoer bestemde pootaardappelen overeenkomstig de te dien aanzien geldende bepalingen te worden angebracht het merk van de overeenkomstig artikel 4 van het Pootaardappelen- besluit 1932 bevoegd verklaarde keu- rings-instelling. (St.ct.) O DE UITVOERING VAN DE CRISIS-VARKENS WET Nu de Eerste Kamer cle crisis- varkenswet heeft aangenomen, ligt het, naar de N.R.Crt. verneemt, in het voornemen, de uitvoering met kracht aan te vatten. Een groot aantal voorbereidende regelen zijn reeds getroffen om de ze uitvoering te vergemakkelijken. Zooals reeds gemeld is, zal de heer Louwes optreden als regeeringscom- missaris en zijn bureau vestigen in de Trompstraat, waar ook het regee- ringsbureau voor de uitvoering der Tarwe-wet is gevestigd. Voorts zal naast den heer Louwes de heer van Zwanenberg uit Nijme gen een belangrijke taak krijgen bii de uitvoering van deze wet. Hii krijgt de functie van directeur van de Var kens-centrale, die eveneens in Den Haag gevestigd zal worden. O— DE UITVOERING VAN DE CRISIS-ZEI VEL WET. De koelhuisboter. De crisis-zuivel-centrale brengt on der de aandacht van hen. die boter hebben opgeslagen in een inrichting waar boter gekoeld en voor rekening van derden wordt opgeslagen, dat, in gevolge een beschikking van den mi nister van economische zaken en ar beid van 22 Juli, zoodanige boter op de verpakking voorzien moet wor den, behalve van de reeds voorge schreven merken, van een speciaal papiermerk voor koelhuisboter. dat op aanvraag door de crisis-zuivel- centrale wordt verstrekt. Zonder een dergelijk merk kan dus geen boter uit een koelhuis uitgesla gen worden. O— VOOR 160 MILLIOEN OPGEROOKT. Aan een artikel in het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het verbruik van ruwe tabak en tabaksfabrikanten van de hand van dr. P. W. de Lange is het volgende ontleend In de laatste negen jaar is door de bevolking gemiddeld jaarlijks in totaal bijna f 160 millioen uitgege ven voor sigaren, sigaretten, pijpta bak e. d.. dat is per hoofd ongeveer f21 of voor een gezin van per sonen ruim f 100. Teneinde zich een indruk te kun nen vormen van de totale hoeveel heid der verbruikte fabrikanten, is uitgerekend hoeveel ruwe tabak be- noodigd is geweest voor de vervaar diging dezer producten. Aldus is voor de jaarlijks in genoemd tijdvak ge consumeerde hoeveelheid gevonden ongeveer 26 millioen K.G. ruwe ta bak, waarvan 97 pCt. in de Ne- derlandsche industrie bewerkt is. Deze hoeveelheid ruwe tabak bezat bij invoer hier te lande een waarde van ongeveer f 30 millioen of slechts ongeveer 20 pCt. van de kleinhan- delswaarde der daaruit verkregen fa brikanten, welke dus overwegend uit bewerkings- en distributiekosten be staat. Het gemiddeld hoofdelijk ver bruik in ruwe tabak uitgedrukt van 3.4 K.G. per jaar bedraagt ongeveer het drievoud van dat voor de geheele wereld. Wat de ontwikkeling van het ver bruik betreft, valt allereerst op, dat ondanks de veranderingen, welke zich op dit punt hebben voorgedaan (zoo- als uitbreiding van het verbruik van sigaretten en toenemen van de rook gewoonte onder de vrouwelijke be volking), op den langen duur de hoofdelijk verbruikte hoeveelheid nauwelijks veranderd is. Van om streeks 1900 tot nu toe schommelt ze met betrekkelijk geringe afwijkin- per jaar (uiteraard met uitzondering gen om 33 a 34 K.G. ruwe tabak van het tijdperk van schaarschte te gen het einde van den wereldoorlog). Voorts zijn aanwijzigingen gevonden voor een schommeling, welke in hoofdzaak tegengesteld gericht is aan de algemeene conjunctuur, dus be trekkelijk groot verbruik in tijden van tegenspoed en in verhouding klein verbruik van voorspoed. Zoo nam van 1923 tot 1928 het verbruik vrijwel doorloopend af van 3,53 tot 3,32 K.G. om daarna vooral na 1929 te stijgen tot 3,49 K.G. in 1931De kleinhandelswaarde per hoofd daarentegen, welke slechts van 1923 af bekend is, schijnt in hoofd zaak met de algemeene conjunctuur op en neer te gaan, zii het met een vertraging van ongeveer een jaar. -"O GEVAAR LI [KE TOEREN BIT OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. De regeering bindt de burgemees ters op het hart. van hun uit de gemeentewet voortvloeiende bevoegd heden gebruik te maken, ten einde deze toeren te voorkomen. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de burgemeesters het volgende schrijven betreffende ge vaarlijke verrichtingen bii openbare vermakelijkheden gezonden „Het zal u wellicht bekend zijn, dat in den laatsten tijd in de pro gramma's van circussen en variété's nummers worden ingelascht, welke, ten einde de sensatiezucht van het publiek aan te wakkeren, gevaarlijke moeten worden geacht hetzii voor de uitvoerende artiesten, hetzii voor het pubhek. Het behoeft geen betoog, dat het. om erger te voorkomen, noodzakelijk is aan bedoelde vertooningen zoo veel mogelijk paal en perk te stellen. Door wettelijke voorschriften kan dit doel niet ten volle worden bereikt nadat daarvan geen oogenblikkelijk effect is te wachten. Echter heeft de plaatselijke over heid het in de hand zulks op grond van het bepaalde in artikel 221 der gemeentewet, de voor uitvoerenden en voor het publiek gevaarlijke ver tooningen tegen te gaan. Aan de vergunningen tot het geven van openbare vermakelijkheden, kun nen toch voorwaarden verbonden worden, waarbij opstraffe van intrek king dier vergunning öf verboden wordt het geven van voorstellingen waaraan gevaar verbonden is voor de uitvoerenden of voor het publiek, óf waarbij vertooningen slechts worden toegelaten, indien naar het oordeel van de plaatselijke politie voldoende maatregelen met betrekking tot de veiligheid worden getroffen." O—- BROEDEIEREN PER VLIEGTUIG. Gunstige resultaten. Het geregelde verloop van den luchtdienst AmsterdamBatavia is aanleiding geweest tot een belang rijke proefneming met de verzending van broedeieren, nadat een soorgelii- ke verzending per boot steeds teleur stellende uitkomsten had opgeleverd, daar de eieren niet tegen een lan gen reisduur bestand bleken en slechts een zeer gering aantal kui kens opleverden. De Locomotief ver telt er van Het is de heer N. Essenbaggers. voorzitter van de Pluimvecvereeni- ging te Soengei-Gerong bii Palem- bang, die het initiatief tot het ge bruik van het vliegtuig genomen heeft en op 14 April werd met het vliegtuig Specht de eerste zending eieren naar Palembang medegegeven. Reeds elf dagen later kwamen de eieren op de plaats van bestemming aan en terstond werden zij aan de zorgen van een tweetal broedende hennen toevertrouwd. De broedresul- taten bleken 77 pCt. te zijn, hetgeen buitengewoon gunstig is. De heer Es senbaggers heeft zijn groote voldoe ning over de eerste proef uitgespro ken en het lijdt geen twijfel of de ze nieuwe verzendingsmogelijkheid opent groote perspectieven voor de Nederlandsche pluimveehouders. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLANDTWEE NEDER LANDSCHE DAMES GEWOND. Vrijdag is te Sinzig een taxi uit Godesberg, waarin gezeten waren een echtpaar met kind en twee dames uit Nederland, bij het uitwijken voor een anderen auto geslipt. De auto kwam dwars over den weg te staan. Op het zelfde oogenblik wilde een auto met vier personen, komende uit Godesberg, passeeren. Deze auto reed op den dwars over den weg staanden j wagen in, die daardoor geheel ver- nield werd. Op het hulpgeroep snel- voorbijgangers toe. Ook de brand weer en medisch personeel waren spoedig ter plaatse om de gewonden uit de overblijfselen van den ver nielden auto te bevrijden. De vrouw van het echtpaar was reeds dood, de man kreeg een gecompliceerde sche delbreuk en inwendige kneuzingen, en het kind had een bekkenfractuur. De beide dames kregen eveneens ern stige verwondingen. De chauffeur werd slechts licht gewond. De inzittenden van den tweeden au to kregen door glasscherven lichte verwondingen en konden hun reis voortzetten. O— EEN ANNEXATIE ZONDER VOOR KENNIS. Een niet-alledaagsche diefstal heeft te Leimuiden plaats gehad. In die ge meente liggen n.l. uitgestrekte rietlan den, zoogenaamde ,,zudden". Daar de ze door het water ondermijnd zijn, is het niet moeilijk de zudden los te ma ken van het vaste gedeelte. Een zekere H. maakte daar een soort beroep van. Hij maakte stukken van 25 bij 20 M. los en liet ze drijven. Deze drijvende zud den transporteerde hij met behulp van motortractie naar Aalsmeer, waar de tuinders er graag f 20 per stuk voor be taalden. Als de politie dezen diefstal van grond niet tijdig had ontdekt, zou waarschijn lijk een groot gedeelte van de gemeente Leimuiden naar Aalsmeer zijn overge bracht, een annexatie dus buiten voor kennis der bevoegde autoriteiten. KIND VERBRAND. Een drie-jarig jongetje, dat in ide keuken van een huis aan de Schutter straat te Haarlem speelde, kwam in een tobbe met 'heet water terecht. Het kind is naar het ziekenhuis vervoerd, waar het is overleden. 124. Rob weifelde, of hij met behulp van de speren, die naast hem lagen, de inlanders zou dwingen hem terug te bren gen naar den oever, of overboord zou duiken en naar den oever zwemmen, toen een kreet van den man, die aan den voor steven zat, hem op deed kijken. De wilde was overeind gesprongen en keek naar ee nige geweldige krokodillen, die 0111 de boot zwommen. 125. De wilden grepen hun speren en lieten de cano met den stroom meedrijven, terwijl ze de krokodillen trachtten te ver drijven. Op dit oogenblik, sprong Rob, die merkte, dat de cano tot dicht bij den oever gedreven was, overeind en greep een boomtak, die over de rivier hing. 126. De woedende kreten van de wilden, het „gesis en geplas van de krokodillen maakte, dat het geritsel van de bladeren niet vernomen werd. Terwijl hij in z'n volle lengte op den boomtak lag en het hart hem tot in de keel klopte, sloeg Rob het gevecht gade. De wilden wonnen het en Rob wist heel goed, dat ze ieder oo genblik op konden kijken en z'n vlucht ontdekken. Jtitttwsblad umu &m» »-««r Wilt gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster's Maagpilllen. 0.65 per flacon. B-.tt-Awt p.- aar ,rr Vragen o|> rectusiagebied —O— —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5