Zóó gaat het niet f Gediplomeerd Opticien. Oil nummer Beslaat uil 3 Bladen A. VERSGHUUR-8AERT Agentschap van dc AmsUrdatnsche Bank Jt.V Amsterdam. DE REISKOSTEN HAALT U ER GLANSRIJK UIT UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 5248 Vrijdag 29 Juli 1932. Ruka Instrument. De Rijksmiddelen. 5. p. Cankboyzca (o'j Bonk JT.V. Slagroom Koffieroom Plaatselijk üiewws. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Postrekening no. 61525. Int. Telefoon no. 19. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Eerst even bij NORT een Bril aanpassen met het nieuwste De juiste Bril voor ieder oog. ZUSTERHUIS 6 De nood, waarin 's lands schatkist thans verkeert, wordt wel heel duidelijk gedemonstreerd, door het jongste over zicht van de rijksmiddelen over Juni en over de eerste helft van het loopen- de jaar. Het opbrengstvermogen der meeste belastingen neemt successieve lijk af en in de zeer exceptioneele ge vallen, waarin nog een vooruitgang ten opzichte van 1931 wordt te aanschou- we gegeven, heeft men te doen met eene verhooging van belastingdruk. Het eindresultaat is, dat over de maand Juni 1932 voor de gewone bronnen van inkomsten een nieuwe achteruitgang van om en de bij vier millioen valt te constateeren en voor het eerste halfjaar 1932 eene vermindering van bijna 25 millioen. Zooals wel te verwachten was, valt de grootste achteruitgang waar te ne men bij de Inkomstenbelasting en wel ten bedrage van bijna H/2 millioen. Juni gaf aan Inkomstenbelasting nog geen 4 millioen, wat toch wel een buitenge- iwoon geringe opbrengst moet worden genoemd. Bij de Inkomstenbelasting is voor het eerste halfjaar de achterstand ten opzichte van het vorig jaar nu reeds tot bijna 41/2 millioen aangegroeid, nadat er toen reeds eene verminde; ing van ruim I1/2 millioen viel waar te» nemen. De Vermogensbelasting bracht in Juniij j.l. bijna 3 ton minder op, ter wijl voor het eerste halfjaar het nadee- lige verschil ruim f 800.000 bedraagt. De dividend- en tantiémebelasting is in Juni j.l. bij verleden jaar met ruim f 200.000 teruggeloopen. Voor het eer ste halfjaar is er een achteruitgang van ruim IV2 millioen, zulks na een bijna even groote daling van het jaar tevoren. De dividend- en tantiémebelasting is eenzekere barometer voor ons bedrijfs- leven en als we dan op dezenjbarometer kijken, dan kunnen we niet anders doen dan met groote bezorgdheid de toe komst tegemoet zien. Wat het bedrijfs leven betreft wijst hij ons in de rich ting „Storm." Een barometer met betrekking tot het zakenleven hebben we ook in de opbrengst van de zegel- en registratie rechten. Met de registratierechten zijn we in Juni op een peil gekomen t.w. f750.000, dat men alleen maar in 1916 d.i. dus midden in den oorlogstijd, kan terugvinden. De hoogste opbrengst van dit middel vinden we in Juli 1920 n.'. ruim! 7 millioen, d.i. dus bijna 10 maal zoefveel, terwijl de gemiddelde maande- lijksche opbrengst in 1929 h'jna 3 mil lioen bedroeg. Wel een heel treurig verschil met thans. In het eerste half jaar 1932 is met betrekking tot de ze gel- en registratierechten al een ver schil van ruim 2j/j millioen met 1931 te boeken, nadat 1931 in de eer ste zes maanden bijna 6V2 mil ioen min der in het laadje had gebracht dan 1930. Met de zegelrechten is het ook al diep treurig gesteld. Over Juni j.l. had den we een achteruitgang van ruim f900.000 en sedert 1 Januari j.l. van bij na 5 millioen. Ook bij de accijnzen is het over het algemeen huilen., De suiker heeft het in het bijzonder verkorven met een ach terstand in Juni van bijna 9 ton. En dit is wel opmerkelijk als men weet, dat in de vorige maanden van 1932 hoo- gere opbrengsten dan de raming zijn te boeken geweest, zoodat het eerste halfjaar 1932 toch nog een voorsprong van ruim I1/2 millioen te aanschouwen geeft. Ook bij den wijn is er over 'teerste halfjaar 1932 een voorsprong en wel van f 42.003, die uitsluitend te danken is aan de mooie opbrengst over Juni', welke bijna 6 ton beliep en daardoor die van 1931 met ruim f70.033 heeft overtroffen. Bij den tabaksaccijns constateeren we over Juni een vooruitgang van f27.500 maar veel zegt dit niet bij een achter stand van ruim f 600.4)00 sedert 1 Ja nuari j.l. Deze achterstand is evenwel gering te noemen in vergelijking met de ruim 2 millioen, welke de accijns op het gedistilleerd nu al is tegen ge vallen, zulks niettegenstaande de inge voerde verhooging. Ook met den bieraccijns wil het niet vlotten. In Juni j.l. was er eene daling van ruim 2 ton, makende een nadee- lig verschil van ruim H/j millioen voor zes maanden. Op den geslachtsaccijns dogn de bui tengewoon lage vetprijzen hun invloed in niet geringe mate gelden. We kre gen een daling in Juni j.l. van bijna f250.000 en sedert 1 Januari van ruim 11/8 millioen, nadat er verleden jaar reeds een achteruitgang van bijna IV2 millioen was geweest. Uit het nevenstaande blijkt wel hoe zeer de tegenwoordige tijdsomstandig heden op de accijnzen haren stempel drukken. De successierechten, die wat hun opbrengst betreft, uit den aard der zaak veel ups en downs te zien geven, bewegen zich nu al maanden achtereen in dalende lijn, waardoor wel levendig de waardevermindering van alle bezit wordt geïllustreerd. In Juni j.l. eene mindere opbrengst van bijna f500.000, waardoor de geheele achteruitgang se dert Nieuwjaar is gekomen op ruim 4V2 inilUoen. Een paar weken geleden lazen we in de Nieuwe Rotterdamsche Courant on geveer het volgende: „Bij al de misère met betrekking tot 's lands financiën doet het goed, al- telef. no. is Haamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, aar Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA van „NUTRICIA" in flesschen van 125 en 200 gram inhoud. DROGISTERIJ HEUSDEN. thans op één vermeerdering van groo- ten omvang de aandacht te kunnen vestigen, en wel op de stijging van f2,123.000 bij de invoerrechten, waar door- het accres bij dit middel voor het eerste halfjaar nu al tot f 7,442,300 is gestegen. Helaas moeten ook hier mo gelijke illusies worden verstoord. In de eerste plaats wordt voor Juni de verge lijking gemaakt met een maand van lage opbrengst, doch in hoofdzaak moet worden rekening gehouden met de ver hoogde heffing en met de nieuwe ben zinebelasting, voor welke laatste alleen de opbrengst over een jaar op f 15 millioen werd geraamd. Met f 7 millioen vooruitgang over een halfjaar zijn wij dus nog niet eens op de helft van dit accres, en dan zijn de verhoogde in voerrechten zelf, waaruit fll millioen per jaar moest binnenkomen (weshalve het totale ramingscijfer met f26 mil lioen diende te worden verhoogd) nog niets eens in aanmerking genomen. Uit de benzinebelasfing komen nog telkens aanzienlijke bedragen binnen uit ver stoken voorraden, die geleidelijk aan het licht worden gebracht. En al is dan ook de totale opbrengst over Juni zeker niet gering te noemen, zoo heeft men daaruit toch geen conclusies te maken over verlevendiging van den in- voerhandel. De maandelijksehe statistie ken zijn trouwens daar om het tegen deel te bewijzen. En hetzelfde doet het statistiekrecht, hetwelk voor onzen bui- tenlandschen handel (invoer zoowel als uitvoer) een zooveel zuiverder maatstaf oplevert. Over Juni een nieuwe ach teruitgang van f 101,370 (37V2 pCt.), waardoor het tekort voor een halfjaar tot f 572,500 is opgeloopen. En ten slotte demonstreeren ook*de loodsgel den met een vermindering van f 86.003 over Juni en f489,600 over zes maan den in welke mate handel en sclieep- vaar van de malaise te lijden hebben." Het vorenstaande doet ons wel zien dat wij, wat de staatsinkomsten betreft, voorloopig althans geen blijde toekomst tegemoet gaan. De perspectieven zijn somber, ja zeer somber en alleen ver sobering en sterke bezuiniging kunnen eenigszins verlichting brengen in de zoo hoogst moeilijke financieele om standigheden. HEUSDEN. A.s. Zondagmorgen zal om 40 uur in de Luth. Kerk alhier optreden Dr. H. J. Toxopeüs. Wij herinneren er nogmaals aan gooi uw oude rijwielplaatjes niet weg, doch bezorg ze bij één der onderstaande adressen J. H. van Hoften te Heusden Joh9, van Esch te Wijk en Aalburg Adr. van Alphen, café te Veen. De opbrengst van genoemde plaatjes wordt aangewend ten bate der T. B. C. bestrijding. 1 Mei wijn 55 t Witte Bessenwijn 50 Roode Bessenwijn 55 per heele flesch 1 Pijpkaneel per ons 16 Vanillesuiker, Vanille- stokjes, Candygruis. A. BAAIJENS Botermarkt 88 - HEUSDEN Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 29 Juli 1932, des avonds 8 uur. Aan de orde: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Aanbieding der gemeenterekening en der rekening van het vleeschkeurings- bedrijf, beide over 1931. 4. Voorstel van P. en W. tot wijziging der algemeene politieverordening (ventverbod, enz.). 5. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling eener verordening voor het agent schap der arbeidsbemiddeliug. 6. Vaststelling der jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling en be noeming van dien agent. 7. Bedenkingen van den Commissaris- der Koningin tegen de verordening: regelende de eischen van benoem»- baarheid en de bezoldiging van de gemeen te-veldwachters. 8. Aangehouden verzoekschrift van kof fiehuishouders om vrijstelling van personeele belasting voor biljarten met voorstel van B. en W. 9. Verzoekschrift Directeur R. K. Mi litaire Vereeniging om subsidie. 10. Brief Minister Economische Zaken en Arbeid houdende bezwaren tegen winkelsluitingsverordening. 11. Wijziging gemeentebegrooting 1932. De 2e partij in de dammatch De Graag— Pellekaan, welke 20 Juni moest worden afgebroken, is Zondag j.l. uitge speeld. De schijfwinst, welke De Graag reeds vóór de hervatting behaald had, bleek weldra van doorslaaade kracht. Pellekaan kon de dreigende combinatie niet ont- loopen en moest na een 10-tal zetten de partij welke in zijn geheel een spannend karakter droeg gewonnen geven. Stand De Graag 4, Pellekaan 0 p. Aanstaande Zondag de 3de partij. Gespeeld wordt alhier. De lucht in de straten zegt het reeds, dat bet seizoen noor uitjes schillen weer is aaegebroken, waarmede zeer velen weer aardig zijn gebaat. Hedenavond speelt het le elftal van „Juliana" een vriendschappelijke wed- srrijd tegen „P. S. V. I" alhier. Deze wed strijd is een oefenwedstrijd voor beide vereenigingen, daar zij a s. Zondag samen zullen deelnemen aan de seriewedstrijden te Haarsteeg. Aanvang der wedstrijd 7.30 op het terrein nabij de brug. wanneer U speciaal voor deze buitengewone reclame een reisje naar den Bosch of Eindhoven maakt. --- Profiteert van deze zeldzame koopgelegenheid! VOOR ÉÉN GU LD E N WA A RDE BETAALT U THANS 50 CT. ALLÉÉN ZATERDAG, MAANDAG, DINSDAG EN WOENSDAG^ NIEUWSBLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard M. NORT - G0R1NCHEM I r Botermarkt 7S N.B. Om mogelijke teleurstelling te voorkomen wijzen wij U er op dat van a! deze HALVE PRIJZEN artikelen slecfits beperkte voorraden aanwezig zijn. De verkoop hiervan wordt zooveel mogelijk over de 4 dagen verdeeld

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1