ZIE Binnenland. Buitenland. Plaatselijk Nieuws. 200 INLANDERS VERGIFTIGD. Ondeugdelijk voedsel op den passar. Drie en twintig dooden. Aneta meldt uit Tjilatjap: Na gebruik van tempe-boengkil, wel ke op den passar van Adipala ten ver koop weTd aangeboden, zijn 80 perso nen ziek geworden. 15 hunner zijn tengevolge van deze vergiftiging overleden. Op het restant van de koopwaar werd door de politie beslag gelegd. Gecon stateerd weerd, dat de uitslaande schim mel op de tempe-boengkil giftige be- standdeelen bevatte, waarschijnlijk blauwzuur. In den loop van Maandag steeg het aantal zieken tot 84. Veler toestand was zeer ernstig. In totaal zijn 23 per sonen overleden, terwijl van drie pa tiënten het ergste gevreesd wordt. Door toepassing van injecties kon den eenige ernstige patiënten worden geholpen. (Tempe is een Javaansch voedings middel, gemaakt uit koeken van ge kookte soja-boontjes, die opzettelijk met een schimmel bedekt worden, teneinde ze gemakkelijker verteerbaar te ma ken.) —O DRIE ONGELUKKEN BIJ WASSE NAAR. De heer J. M. uit Hoofddorp wilde het landgoed Ter Horst te Wassenaar oprijden. De heer F. G. Th. uit Am sterdam, die met groote snelheid ach ter hem aanreed, is toen tegen den auto van M. aangereden. De materieele schade was groot, doch de inzittenden bleven ongedeerd. Op den Leidschen Straatweg te Was senaar nabij de Maaldrift reed de heer V. uit Apeldoorn, vergezeld van zijn echtgenoote, per auto in de richting Den Haag. Hij werd ingehaald door een vrachtauto, bestuurd door B. uit Katwijk, die hem wilde passeeren. Op hetzelfde oogenblik naderde uit tegen- gulden is, benevens 1000 pond ster ling. Verdere bijzonderheden konden niet worden verstrekt, in verband mef het onderzoek. Een belooning van 16 duizend gulden is uitgeloofd voor den- gene, die inlichtingen kan geven om trent den dader of die aanwijzingen kan geven, waardoor het gestolene wordt teruggevonden. o— COCïNE-SMOKKELAARS. Door rechercheurs zijn op het Valk hof te Nijmegen aangehouden twee mannen en een vrouw, allen van Duit- sche nationaliteit. Toen de recherche tot de arrestatie overging, bleken zij in het bezit te zijn van 40 flacons cocaïne, tot een totaal gewicht van 1 K.G., die zij vanuit Duitschland in Nederland hadden bin nengesmokkeld. De bedoeling was om deze verdoovende middelen aan een Nederlander af te leveren. Bij de arrestatie van het drietal tracht te F. F. H. te ontvluchten. De recher cheur Van H. loste daarop een revol verschot en na een korte achtervolging kon H. gegrepen worden, waarna het drietal naar het hoofdbureau van po litie werd overgebracht en aldaar in arrest gesteld. o VERKEERSONGELUK TE STEYL. Te Steyh gemeente Tegelen, is ter hoogte van het kruispunt Quatre Bras een ernstig motorongeluk gebeurd. Op den rijksweg stopte de heer Brink man, commissaris van politie te Eind hoven, met zijn auto om een tweetal passeerende fietsers naar den weg te vragen. Uit dezelfde richting naderde tegelijkertijd de motorrijder St. uit Heer len, die de stilstaande auto links wilde passeeren zonder te bemerken, dat daar juist de twee fietsers stonden. Toen hij hen zag was het te laat om een botsing te vermijden, met het gevolg, dat de motor op de beiden inreed. St. werd van zijn motor geslingerd en bleef bewusteloos langs den weg liggen. Hij werd naar het R.K. Ziekenhuis te Te- HET OPLEIDINGSSCHIP „NIOBE" OMGESLAGEN. Uit Kiel wordt gemeld: Het Duitsche schoolschip ,.Niobe" van de rijksmarine is tijdens een on weersbui bij het vuurschip Fehmarn Belt gekenterd. De booten van het vuurschip hebben zich terstond naar de plaats des onheils begeven. Ook het s.s. „Theresia L. M. Russ" meldt, dat het op de plaats van de ramp is aangekomen en dat het veer tig geredden aan boord heeft. Het reddingswerk der rijksmarine is in vollen \gang. Aan boord van de „Niobe" bevonden zich ongeveer honderd man. Nader meldt men: De bemanning bestond uit 6 officieren, 50 adelborsten, 18 aspirant-onderofficieren en 25 on derofficieren en schepelingen. Het schip was uitgevaren voor een oefentocht, die tot half September had moeten duren. De eerste commandant van het schip, dat pas na den oorlog in dienst is ge steld, was de bekende graaf Luckner. Het schip is in een zwaar onweer bij een plotseling uitschietende bui om geslagen, even nadat bet de Do X, die van Travemünde naar Kiel onder weg was, was gepasseerd. Het schip is zeer snel gezonken; binnen 3 a 4 minuten. Nadere bijzonderheden ontbreken nog wat vermoedelijk hieraan is toe te schrijven, dat de schepen, die aan het bergingswerk deelnemen, geen draad- looze zenders hebben. Nopens het lot van de vermisten verkeert men nog in 1 het onzekere. Men mag er echter op rekenen, dat de booten van het licht- 1 schip Fehmarn Belt nog verscheidene opvarenden gered hebben. Toen de bui' over was, is het kalm weer geworden, zoodat het ook mogelijk is dat nog andere schepen opvarenden, die zich zwemmende boven water hebben weten te houden, gered hebben. O1 goede kwaliteiten en keert meesterlijk de vele aanvallen, daarby schitterend ge steund door zijn backs. Geruimen tijd is daarna B.V.V. in de meerderheid en ontkomt het doel van D V.O. meermalen op gelukkige wijze aan een doorboring. De druk werd echter te groot en er moeten doelpunten komen. De aalvlugge rechtsbinnen van B.V.V., D. van Zeist, krijgt den bal toegespeeld, passeert twee, drie tegenstanders en met een keihard, vliegend schot, dat den D.V.O. doelver- dediger verraste, bezorgt hij zijn club de leiding. Hoewel er aan beide zijden nog verwoed wordt gestreden worden voor de rust geen doelpunten meer gemaakt. Na de rust werd vrijwel hetzelfde spel- beeld vertoond. Beiderzijds werd herhaal delijk aangevallen, zonder echter doel punten te kunnen maken. Hoe men ook zwoegde, in den stand kwam geen ver andering meer en B.V.V. had verdiend gewonnen. Hun invaller rechtsbinnen is een geboren voetballer, die door zijn tac tiek en groote spelkennis veel tot het succes van B.V.V. heeft bijgedragen. De leiding was in goede handen. SLEEUWIJK, Donderdagavond had in onze ge meente een ernstig auto-ongeval plaats Bovenaan den Rijksstraatweg waren eenige kinderen aan het spelen, toen aldaar een auto passeerde, die slechts zeer matig reed. Een der kinderen, het 9-jarig dochtertje van W. van Vuuren, liep, juist toen de auto passeerde, den weg op en werd gegrepeD. Met verbrij zeld been en een hersenschudding werd de kleine opgenomen, die op advies van den ontboden geneesheer, onmiddellijk in zorgwekkenden toestand naar het Zieken huis te Gorinchem overgebracht werd. Naar we vernemen treft den chauffeur geen schuld. Voor deze gemeente werden voor den dienstplicht lichting 1933, 44 per sonen bestemd tot gewoon en 17 personen tot buitengewoon dienstplichtige. Door deze gemeente is aan den WELL. De verloting van een sprei en eenige handwerken, vervaardigd door leer lingen en oud-leerlingen der School met den Bijbel alhier, had dit jaar een bij zonder vlot verloop. Reeds in 3 dagen waren alle loten verkocht en reeds den 4en dag had de vei loting plaats onder toezicht van den veldwachter W. A. v. d. Berg. Met veel dank aan allen, die meehielpen en kochten, volgt hieronder de uitslag SpreiWed. v. Geffen te Slijkwell Linnenbakjes aan Notaris H. C. de Jongh te AmmerzodenMej M. Struyk te WellseindP. Baselaar te Ammer zoden J. Oomen te Poederoijen E. v. Lopik te SlijkwellJ. Oomen te Well. Lijstjes aanJ van Hemert en E. van Leeuwen te Wel)E. v. d. Crapp te Wordrage, SPRANG. Bij aanbesteding is den bouw van een landhuisje in de Besoyensche Steeg, voor rekening van den heer A. Verschuren alhier, opgedragen aan den laagsten in schrijver, den aannemer Quirijns te 's-Grevelduin-Capelle. Met de gezelschapsbus van de firma De Jong en De Roon, bracht een gezelschap landbouwers uit deze gemeente een bezoek aan den Wieringermeerpolder. Dinsdagmorgen om 6 uur vertrok men. Hoogst voldaan keerde dit gezelschap Woensdagavond om 11 uur alhier weer terug. Door de Ger. Knapenvereeniging „Samuel" alhier werd besloten, 15 Aug. e k. per autobus een pleizierreisje naar Nijmegen en omstreken te maken. J.l. Dinsdag speelde onze voetbal clubs „N E.O. Ill" en „Wilhelmina" een voetbalmatch. Uitslag 63 in het voor deel van „N.E O." Woensdagavond weid een wedstrijd gespeeld tusschen de v.v. „N.E O. I" en „Neerlandia" uit Kaatsheuvel (Zandschel). Einde 5 1 voor „N.E.O." ma >'r' - "v. overgestelde richting eveneens een auto. B. is toen waarschijnlijk te vroeg naar rechts uitgeweken; rijn rechterachter- wiel heeft vermoedelijk gehaakt aan het linkervoorwiel van den auto van den heer V., welke daardoor tegen een boom reed en geheel werd vernield. Mevrouw V. werd gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht, waar zij eenige uren later is overleden. De heer V. kon na verbon den te zijn, naar huis terugkeeren. De vrachtwagen was licht beschadigd; de bestuurder daarvan ongedeerd. Verder is nog op denzelfden verkeers weg, ter hoogte van Persijn, de heer A. C. J. P. uit Den Haag, idie met zijn auto den weg wilde oversteken, aan gereden door een auto uit Wassenaar. Beide auto's werden zwaar beschadigd, persoonlijke ongelukken vonden er niet bij plaats. O— MOEILIJKE ARRESTATIE. Aneta seint uit Buitenzorg: Een tele gram van den gouverneur van Suma tra's Oostkust d.d. 25 Juli meldt, dat bij een arrestatie van een ontvluchten veroordeelde te Pasir Pengarajan een agent der stadspolitie werd gedood en één levensgevaarlijk gewond, terwijl een agent der veldpolitie licht gewond werd. De levensgevaarlijk gewonde politie man ïs inmiddels overleden. o DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Te Merksten bij Kerkrade klom een 14-jarige knaap in een paal van het electrisch net. Hij kwam met den stroom in aanraking en werd op slag gedood. o BELANGRIJKE DIEFSTAL TE 's GRAVENHAGE. Bij de Haagsche politie is aangifte gedaan van diefstal ten nadeele van een inwoneir van 's Gravenhage, wo nende in de omgeving van de Van Hoogenhoucklaan, wien een belangrijk bedrag aan kostbaarheden is ontstolen, groot de waarde van het gestolene is, kon op dit oogenblik nog niet worden vastgesteld. Wel werd medegedeeld, dat onder de ontvreemde voorwerpen een paarlen collier ter waarde van 80.000 gelen vervoerd, waar bleek, dat hij een zware hersenschudding had opgeloo- pen. De wielrijders beiden wonende te Bel- feld, kregen slechts lichte verwondin gen. De auto werd ernstig' beschadigd, het motorrijwiel werd totaal versplin terd. IN EEN VLAAG VAN WAANZIN. Een verschrikkelijk drama wordt uit Gross Ellgut gemeld. In de vroege och tenduren brak daar brand uit bij den bakker Lindner. Toen de brandweer het huis binnendrong, vond zij de vrouw de dochter en de pleegmoeder van Lind ner dood op den grond liggen. De lijken waren met verscheidene won den bedekt. De bakker werd eerst na veel zoeken gevonden. Hij had door ophanging een einde aan zijn leven ge maakt. Ook de wolfshond en een broed jonge ganzen was gedood. Vermoedelijk heeft de bakker in een vlaag van waanzin alles gedood wat onder zijn bereik kwam en daarna zijn huis in brand gestoken. Op niet minder dan 10 plaatsen was brand gesticht. O— HAGELSTEENEN ALS SOEPBORDEN. In Biglen in het Emmenthal is bij een hevige hagelbui een zeldzaam natuurver schijnsel waargenomen. Er is namelijk een buitengewoon groote hagelsteen ge vallen, met een dikte van drie c.M. en een omvang van een soepbord. Hij sloeg een gat in den bodem en was eerst drie dagen later geheel gesmolten. Het ge wicht is waarschijnlijk meer dan een kilo geweest. De oppervlakte was ruw en stekelig door een groot aantal ijskristal len, doch de hagelsteen zag er niet uit of hij uit verscheiden korrels was samen gegroeid. Van de hagelkorrels, die na derhand vielen overtrof er geen de grootte van een walnoot. BOMONTPLOFFING OP CUBA, Bij het doorzoeken van een huis te Havana zijn een commissaris van politie en vier politieagenten door de ontploffing van een bom om het leven gekomen. O— ALMKERK. De heer J. C. van Veelen, onder wijzer aan de Christelijke School alhier, slaagde te Breda voor de Hoofdakte. Door Dr. de Vries alhier werd bij de vrouw van R. bloedvergiftiging aan haar arm geconstateerd. Bij den heer C. v. d. Wal alhier is een postduif aan komen vliegen, ge nummerd 639588031. Belg. en waarvan de linkervleugel paars is geverfd. BENEDEN-LANGSTRAAT. De handel in aardappelen is vrij levendig. Men besteed f 3.tot f 3.50 per H.L. 's GRAVENMOER. De landbouwer J. B. had een zijner melkkoeien in een paardenstal gestald. Na eenig verloop vond hij het beest dood liggen. Bij nader onderzoek bleek het zijn nek gekreukt te hebben. Voor den eigenaar een groote schadepost, daar het nog wel een zijner beste beesten was Door de Oranjevereeniging alhier werd met meerderheid van stemmen be sloten, den verjaardag van H. M de Koningin op feestelijke wijze te her denken. MEEUWEN. Op Zaterdag 23 Juli ontmoette de voetbalvereeniging D.V.O. alhier op haar terrein in een vriendschappelijken wedstrijd de versterkte B V.V. uit Besoyen, welke laatste met een 0 1 overwinning uit den strijd kwam. Voor dezen wedstrijd was zeer veel belangstelling en hij had een zeer span nend verloop. Speciaal de rechtervleugel van B.V.V. toonde groote activiteit en weikte met veel succes. Over den wedstrijd het volgende D.V.O trapte af en onmiddellijk na den aftrap werd aan beide zijden een vlot, snel spel vertoond D.V.O. bleet voorloopig meester van het terrein. Hun aanvallen waren talrijker, doch strandden steeds op het soliede verdedigingswerk van de achterhoede der tegenpartij die met lange trappen het terrein zuiverde en hun voor hoede aan het werk zette. De B.V.V. doelverdediger toonde in die periode zijn Minister van Binnenlandsche Zaken een plan ter goedkeuring ingezonden voor den bouw van enkele arbeiderswoningen in deze gemeente, waaraan nog behoefte blijkt te bestaan. De afd. van den Chr. Nationalen werkmansbond te dezer plaatse zal op Zaterdag 30 dezer, in de Openb. School een ledenvergadering houden. Verschillende onderwerpen zullen wor den behandeld, terwijl J. C. Ottevanger een inleiding zal leveren over Lukas 15 vers 1124. VEEN. De Herv. Jongelingsvereeniging alhier is voornemens Dinsdag 2 Augustus een reisje te maken naar Nijmegen en Omstreken. WIJK EN AALBURG. De Muziekvereeniging „Onderling Genoegen" alhier, zal in verband met de uitreiking der prijzen, welke zij te Kappelle bij Antwerpen behaald heeft op Zaterdag 30 Juli a.seen concert uitvoeren bij de openbare school te Aalburg. Onder leiding van den WelEd. heer P. Baselaar uit Ammerzoden. PROGRAMMA 1. Le comte Renesse Marche 2 La Veuve Joyeuse Fantaisie 3. During The BattleOuverture 4. L'entrée Joyeuse Marche 5. Les Cloches de Corneville 6. Avril en FleurFantaisie 7. L'églantine D'or. Fantaisie Ouverture 8. Overste Barendse Marche Militaire 9. Finale Wijziging van het programma voor behouden. Aanvang 7.30 uur (Z.T.) (Adv.) WAARDHUIZEN. Vorige week ontvingen de Gebr. Biesheuvel, Steenenheul, een Nieuwjaars kaart welke met Nieuwjaar j.l gepost was te Eindhoven. Beter laat dan nooit Bij P. N. Dz. is een postduif aan vliegen, gemerkt-s* 2? 6305048 Nadat ze een dag van voedsel was voorzien, is ze weer vertrokken. WOUDRICIIEM. |?f—Veiling van 27 Juli. Janbazen I 4y25y2, Idem II 1/2 1V2, Yellouw Transparant I 13, Idem II 7V2. Alles per K.G Schoolmeesters f 1.05— fl.25, Blauw- pitten fl.251.65, Eigenheimers f 1.30 fl.50. Alles per H.L. ZALTBOMMEL. Veiling van 27 Juli. Frambozen 1722 ct., morellen 820 ct., roode bessen 7 9 ct., zwarte bessen 1517 ct., roode kruisbessen 46 ct., witte kruisbessen 35 ct., perziken A 3 ct. per pond netmeloenen 3234 ct. per stuk tomaten 7 ctidem B 8 ct. per pond boterperen 7 ct., janbazen 3 7 ct., kruideniers 12 22 ct., yellow transparant 15—26 ct., augurken lesrt. 1725 ctidem 2e srt. 9 ct. per kg. witte komkommers 34 ct. per stukj; staaksnijboonen 4 ct., stamsnijboonen 8 11 ct., staakprincessen 15 ctstam- princessen 5 ct., wagenaars 3 4 ct., spercieboonen 14 ct., snijboonen 11 ct.- per k.g.andijvie 1 ct., roodekool 34 ct., savoijekool 2—3 ct. per stuk kroten 3 ct. per bos; zilveruitjes 7 16 ct., eerstelingen iy8 ct„ blauwpitten 2y8 ct.t eigenheimers 2y2 ct. per k.g. F ZUILICHEM. -I Alhier is roodvonk uitgebroken in het gezin van G. J. van Hees. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij zijn besluit van 19 Juli 1932, no. 12291, de aangevraagde steun regeling voor werklooze landarbeiders goedgekeurd. Zij, die meenen onder deze steunrege ling te vallen, moeten zich zoo spoedig opgeven ter Secretarie. De bazar ten behoeve der Muziek vereeniging „Door Eensgezindheid" alhier, wordt gehouden 28, 29 en 30 Juli Vele geschenken zijn binnengekomen en het beloofd dan ook alleszins te zullen slagen. Een ieder wordt uitgenoodigd, een be zoek aan deze bazar te brengen, om al zoo de muziekvereeniging te steunen. OUDENDIJK. De jongeheer J. C. van Hoven slaagde voor het toelatingsexamen Chr. Kweekschool te Gorinchem. RESTANTEN-OPRUIMING GEBR. VINKE Hoogesteenweg 25 DEN BOSCH I —O— as ca

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4