Zondagssluiting in de 18e eeuw. Marktberichten. Burgerlijke Stand. IliiaiienlaiuL Plaatselijk Nieuws dan wordt die met de schop of spade zeer fijn gehakt en met goede land- of veldaarde (grond) innig vermengd; niet enkel door met de spade alles dooreen te werken, maar zóó, dat men beide bestanddeelen: vergane mest en land aarde met de handen krachtig door elkaar wrijft, zoodat ze een soort aarde vormen. Nog beter wordt het mengsel, als men, inplaats van landaarde, van zeer ouden compost gebruik maken kan. Heeft men geen vergane mest, dan kan men compostaarde en landaarde tot een tamelijk goed mengsel bewerken. Krach tige landaarde zonder compost kan door toevoeging van turfmolm, die vooraf eenige dagen in het water heeft ge legen, voor den broeibak dienstig ge maakt worden. Men vergete dan niet, wat kalk er bij te mengen. Kalk toch lis in den regel te weinig in de bakaarde aanwezig. Ze maakt de aarde levendi ger, werkzamer, en voorkomt het spoe dig verzuren. Gedroogde runder- mest kan ook gebruikt worden om de landaarde te verbeteren, maar men moet zorgen, dat die vóór de vermen ging eenigszins vochtig is. Wordt hij droog onder de aarde gemengd, dan blijft hij evenals de bovengenoemde turf droog en helpt niet; hij kan zelfs zeer schadelijk worden, wanneer men door sterk te gieten in de bak hem vochtig tracht te maken. Door zóó te doen, wordt gewoonlijk alles bedorven, omdat de droge mast maar moeilijk vocht aanneemt, en de andere aarde van den bak te veel water krijgt, wat rotting der zaden en planten veroorzaakt. B—r. 's HERTOGENBOSCH, 27 Juli. Op de markt van heden waren aange voerd 1605 stuks, 880 stuks hoornvee, 558 biggen, 34 zeugen, 32 schapen of lammeren en 71 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f160 tot f250 per stuk Kalfvaarzen 130 240 Magere Ossen en Koeien 80 160 40.— 65. 7 i o 7.- 15.- Vette Ossen en) le kw. 2734 p. pond Koeien 2e 24 —28 Pinken van f 70.— tot f 140.p. st. Zeugen Biggen Schapen Lammeren HandelAanvoer vet vee groot, slecht prijshoudend. Kalfkoeien en vaarzen prijs houdend. Handel flauw. Vette varkens en biggen vlugge handel, hooger in prijs, pinken stil, schapen en lammeren flauw. Afloop der markt slecht prijshoudend. GORINCHEM, 25 Juli. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 49.436 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 2.60f 3.50 Eendeneieren f 1.80f 2.30 Kalkoeneieren f4 00 Jonghennen eieren f180 per 100 stuks. IIERPT. Over het 2e kwartaal 1932. Geboren: Cornelius Antonius, z. v. A. W. Verhoeven en Goverdina Vissers; Elisabeth W., dl v. A. H. van Sprang en A. de Kott; Jacoba H. Al., d. v. j. J. de Wilt en L. Verhoeven; Clasina Elisabeth H., dl v. A. J. Buijs |en J. E. Luijben; Johanna Maria, d. v. J. H. Ca- ron en Adr. van Sprang; Cornelia Ca- thafina, dl v. W. Kuip en Joh. Cath. Verbunt; Maria L. M., dl v. Jac. H. Buijs en Adr. Th. Kouwenberg. Het is als een verschijnsel van den huidigen tijd aan te merken dat verschillende wettelijke bepalingen en gemeentelijke verordeningen in het leven worden geroepen, tenge volge waarvan verscheidene personen in hun beroep of bedrijf belemme ringen ondervinden. Een der wétten op dit gebied, waartegen sterk is geageerd, is wel de eenigen tijd ge leden in werking getreden Winkel sluitingswet, welke het winkelbedrijf zoowel op werkdagen als op Zon en feestdagen aan banden legt. Ter ülusstreering dat dergelijke regelin gen echter niet slechts in onzen tijd worden getroffen, maar dat ongeveer twee eeuwen geleden de overheid de zer gemeente het noodzakelijk oor deelde ter bevordering van de Zon dagsheiliging verschillende bepalin gen voor te schrijven, blijkt uit een Zondagskeur uit het jaar 1750, wel ke zoowel om considerans als inhoud belangstelling verdient. Zij luidt als volgt „Den Hoog Edelen, Hoog Welge- booren Heere Bailliuw. Burgemeeste- ren en Regeerders der Stad Wou- drichem. in overweeging genomen hebbende, dat den dagh des Hee- ren, en andere Hooge vierdaagen, als Gods woort wort verkondigt, seer werden ontheyligt. contrarie de Heyl- zaame Placaaten van den Lande dien aangaande geëmaneert. strekkende tot ilipèndië derselve en tot groote schandaale en ergemisse van veele vroome en Godvrugtige gemoederen en Considereerende dat daar in op het allernadrukkelijkste behoort te werden voorzien, en hetselve geweerd werde. op dat Gods regtvaardige Toorn niet verder over de Ingezeete- nen en ontbrande. Soo is 't. dat Haar Wei-Edele Agtbare. alle en een ygelijk op het allerserieuste waar schouwen. sig in allen deelen te ge- draagen na de navolgende Articulen. Art. I. Eerstelijk word wel ex- presselijk verbooden dat niemand op den Zondag of op andere Heylige daagen eenige waare zal mogen ver- koopen, geene uytgezondert als al leen soetemelk en nootzaakelijke Eet- waaren op de verbeurte van 2; gul dens. II. Gelijk meede op soodaanige daage geene verkoopinge nogte ver huuringen zal moogen geschieden ofte eenige besteedingen van werken zullen moogen gedaan worden op gë- lijke boete van 2; guldens. III. Nog zal op de voorschreeve daagen geenderhande werk ofte nee- ringen gedaan werdenook niemand vermooge te maaien, binden/ hoo ien/ mennen/ dorsse of eenig an der bouwerk te doenmaar zal een ygelijk zijne winkels moete sluyten en zig van zijn ordinaris hand- of bouwerk geheel onthouden op gelijke poene als booven. Als meede geene waare te Koop stellen Edog in ras van een natten oogst ofte Hooy-bouw zal op die noodzakelijkheyt van soo- daanigh bouwerk behoorlijk reguard genoomen worden. IV. Niemand sal ten selven daage voor-onder of tusschen de Predicaa- tien/ Cathechizatien of God-diensten vermoogen te visschen op de rievie- ren en Waateren in den bedrijve van Altena naar Zalm. Elft of andere Vis/ 't zij met Zegens/ Drijf want of andere viswant/ hoe ook genaamt op de verbeurte van 30 guldens ende verbeurte van 't wandtEdog is dit Artikel in opsigte van de Zalm- en Priksteeken niet betrekkelijk mits daarmeede gedaan hebbende voor 't aangaan van den Godts-dienst. V. Niemand sal op de voorschree ve daagen/ 't zij voor-onder-tusschen of na de Predicatiën of Godsdienst moogen Kaatse/ Kolven/ Balslaan/ Klootschieten/' Kooten of eenige on- geregeldheeden te pleegen geduuren- de die ganssche daage op de boete van 25 guldens. VI. Gelijk meede geen Herber gier zal vermooge te tappen of ge laage zette voor of - tusschen de Pre- dicatien of Catechisatien en Gods- dienste/ maar alleen den Rysenden man mogen gerieven op poene van 25 guldens voor den Waard en Tien guldens voor den Gast. VII. Gelijk ook generalijk op al le daagen geene gelaage laater moo gen werden gehouden ofte voor imand Tappen dan tot neegen uuren des avonds in den Winter en tot tien uuren in den Zoomer. Nog imand ten voorschreeve tijden in de Herbergen ten gelaage gaan of al daar koomen sitten drinken of ver moogen te blijven op gelijke poene van 25 guldens voor Waard of Waardinne en Tien Guldens voor ider Gast. VIII. Men sal niet op Zondaagen of andere Heylige daagen als Gods Woord gepredickt word in de her bergen op eenig Instrument moogen speelen (en dit den geheelen dag geduurende) op de verbeurte van 2^ guldens voor de Waard en 2s gul dens van de Speelman ende instru ment daar en booven. IX. Alle Kers-Paas-Pinxter-Vas ten avond Speelen en diergelijke actiën en Ongereegeldheeden worden meede bij deezen expres verbooden op de boeten van 25 guldens voor die sulx doet als ook voor den geene die diergelijke persoonen huysvestin- ge komt te geeven. X. Niemant het zy Jong-of-Oud zal vermogen des Zondags op straat of omtrent de kerken eenigh gerugt of geraas te maaken of zig met troe len by den anderen te voegen op de Doete van vyf guldens telkens te ver- Deuren. XI. Indien de Herbergiers/ Tap pers of Brandewijn verkoopers be vonden sullen worden contrarie dee- ze gedaan te hebben zijlen deselve gehouden zijn aan den Hoog Edelen Heer Bailliuw deeser Steede of des- selfs Representant de naame over te leeveren van de persoonen van de geene die tot haaren huyse gezeeten hebben op poene van daar vooren geëxecuteerd te werden bij sommatie en Gyselinge ten haaren kosten. XII. En op dat deeze onze In tentie en Ordannantie te beeter mag werden agtervolgt en nagekoomen en alle profaane exercitien en devauchen op voorgemelde daagen voorvallende met 'er daad verhindert en geweert moogen werdenhebben Wij goed gevonden te Authoriseeren en ook wel expresselijk te belasten de Ge- regtsboodens/ Dienaars van Justie en alle andere in Eed staande persoo nen omme de bekeuringe deezes te mogen doen ende den Hoogh Ede len Heere Bailliuw deezer Steede ofte desselfs substituut daarvan kennisse te geven welke persoonen ider op hunnen Eed geleef zullen meriteeren. XIII. Ende indien imand de voor noemde Geregtsboodens/ Dienaars van Justitie of andere persoonen in 't doen der bekeuringe quaame te Re- sisteeren* ofte met woorden of daaden qualijk te bejeegenen zal boven de poene en boetens hier booven ge- statueerd nog verbeuren een somme van 20 guldens en daar en booven arbitralijk gestraft worden. XIV. Alle welke poenen en boe tens van de Ouders daadelijk zul len afgevordert worden voor hunne kinderen gelijk ook de Huismeester voor hunne DienstboodenEn dit alles onvermindert de Boetens van haar Edele Groot Mog. Placaaten en Ordres. op het stuk van den Zon- dagh ec. geëmaneerd. XV. Ende ingevalle van gebree- kige betaalinge zullen bij den Hoogh Edelen Bailliuw daar over gesom- meert werdende deselve Promptelijk moeten opbrengen binnen tweemaal 24 uuren of daarvoor paratelijk in hegtenisse moogen gebragt worden en verder alle deeze pecuniele boe tens verkeert worden in Lijfstraffe. XVI. En sal voor den Hoogh Edelen Heer Bailliuw. Dingbank by Scheepenen van Wöudrichem, 's Hee- ren geding alle questien werden ge- decideert en de Plano Regt gedaan worden zonder figeur van Proces. XVII. En op dat niemand hier van eenige ignorantie voorwenden zal deeze worden gedrukt/ gepubliceerd en aangepakt ter plaatsen alwaar men gewoon in Publicatie en afficie te doen. Actum ter Kamer van de Heeren Bailliuw. Schout, Burgermeesteren en Regeerders der Steede Wöudri chem den I3den May 1750. (was getekent) Ter ordannantie van deselve Gesubstitueerde Secretaris P. DE Mele." VECHTPARTIJ IN DEN ROTTER- DAMSCHEN RAAD. In de Dinsdagmiddag voortgezette vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam is het tijdens het debat over het demonstratieverbod tot een vecht partij gekomen tusschen de heeren Reu- derink en van Burink. De heer Van Burink zei bij de be spreking van de houding van den heer Reuderink, dat deze alleen schold, doch toen de heer de Zeeuw hem indertijd vergeleek met een blaffenden hond, deed hij net alsof hij hem te lijf zou gaan. De heer Reuderink zei hierop: ,,Dan moet je maar hier komen- dan zal ik je laten zien wat „alsof"! (De heer van Burink: „Ach ik heb je jal eens een klap gegeven, dat je een week ziekteverlof hebt gehad." D»e heer Reuderink: „Ach mannetje, dan zal ik je nu een klap geven" en de daad bij het woord voegende liep de heer Reuderink uit zijn bank en gaf dien heer Van Burink een klap. Een formeele vechtpartij ontstond, waarbij de heer Reuderink over de tafel werd geslagen door den heer Van Burink. Van alle kanten trachtte men de vech tersbazen te scheiden. De Voorzitter 'schorste de vergade ring. o VAN DE DUO GESLINGERD. In een bocht op den Amsteldijk nabij Ouderkerk is de 21-jarige tnej. A. v. d. L. van de duo van een motorfiets geslingerd. Zij kreeg een ernstige hoofdwonde en zware inwendige kneu zingen; men heeft haar naar een zieken huis overgebracht. O— EEN 100-JARIGE. De weduwe Jansen-Bouwmeester te Neerbosch bij Nijmegen, is Maandag 100 jaar geworden. Zij is een nog kras se vrouw. o— VERDRONKEN. Te Sliedrecht is een 8-jarig knaapje te water geraakt en verdronken. De 17-jarige zoon van den heer A. v. d. V. te Nieuw-Weerdinge is bij het visschen te water geraakt en ver dronken. o— VLEKZIEKTE ONDER DE VAR KENS. In het land van Altena is onder de varkens de gevreesde vlekziekte we derom geconstateerd. Enkele jaren te rug zijn aan d'eze ziekte veel varkens gestorven en werd druk gebruik ge maakt om de beesten tegen deze ziekte in te spuiten. o TRAGISCH ONGELUK. Te Geertruidenberg is de 71-jarige heer A. Bammens door iemand op de fiets aangereden, waardoor hij een her senschudding opliep. B. is overleden. O BRANDEN. In de boerderij van den heer J. M. te St. Willebrord is brand uitgebroken. Woning en inboedel werden een prooi der vlammen. Dinsdagavond is tijdens een hevige onweersbui de bliksem geslagen in de boerderij „Haarbrink" te Oxe. bewoond door de twee gezinnen van de gebr. Harmsen. Het huis en zoo goed als de geheele inboedel werden door het vuur vernield. De varkens en een paard kon den worden gered. Het vee liep tijdens den brand in de weide Huis en inboe del waren verzekerd. O WINDHOOS. Te Vianen woedde tijdens een on weersbui een windhoos. Er werd veel schade aangericht onder gewassen. Een aantal booinen werd ontworteld. o WAARSCHUWING. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam waarschuwt het publiek, dat door het importhuis Globus, gevestigd Diergaardelaan 54, goedkoope vulpen nen worden verzonden onder rembours van f3.50, zonder dat deze pennen door geadresseerden werden besteld. Voor zoover is kunnen bl'jken, worden vooral groote kantoren op deze wijze bewerkt. o KOKEND ZEEPPOEDER OVER HET LICHAAM. De 29-jarige D. V. uit Hooglander veen, werkzaam op de Wacholinefabriek te Amersfoort, had door onoplettend heid het ongeluk een hoeveelheid ko kende zeeppoeder vermengd met stoom over zijn lichaam te krijgen. Zijn hoofd, rug, armen en beenen waren met ern stige brandwonden overdekt. Na een voorloopig verband op de fabriek werd de ongelukkige direct per vrachtauto naar het St. Elizabeth Gasthuis ver voerd. Zijn toestand hoewel zonder di rect levensgevaar is zeer ernstig. Zijn oogen bleven gelukkig gespaard. o HET AANTAL RADIO-LUISTE RAARS IN NEDERLAND. Eind Juni bedroeg het aantal aange geven radio-ontvanginrichtingen 291.926. Het aantal aangeslotenen van radio- distributiecentrales bedroeg 256,464, het geen in totaal neerkomt op 69 luiste raars per 1000 inwoners. o KINDJE VERBRAND. Eenige dagen geleden heeft te Hille- gom het één-jarig zoontje van den heer de J. een kan heete koffie omver getrokken en over het lichaam gekre gen. De kleine is aan de bekomen ver wondingen overleden. O MOTORONGELUK. Onder Afferden is een ernstig motor ongeval gebeurd. Een motor met zij span reed in vrij harde vaart op een vrachtwagen van Van Nelle uit Rotter dam, waardoor de motor over den kop sloeg. Alle drie inzittenden werden zwaar gewond opgenomen en naar het zieken huis te Gennep vervoerd. De behandelende geneesheer consta teerde bij twee der inzittenden een arm- fractuur, terwijl bij den derde het on derbeen geheel versplinterd was, zoo dat amputatie van dat gedeelte wellicht zal moeten geschieden. Het gezelschap bestond uit Amsterdammers en was op vacantie. o— DE GEVAARLIJKE DUO-ZIT. Tusschen St. Mich. Gestel en Schijn- del is de motorrijder Schellekens uit laatstgenoemde plaats in een bocht van den weg tusschen de tramsporen ge- raakt en omgeslagen. Zijn zuster, die op de duo-zitting had plaats genomen; j slingerde van den motor en smakte met het hoofd tegen de rails. In bewus- teloozen toestand is zij naar de ouder- j lijke woning te Schijndel vervoerd, waar 1 zij zonder bij kennis te zijn gekomen tengevolge van een zware hersenschud-1 ding is overleden. De motorrijder zelf liep slechts eenige schrammen op. o AUTOBUS DOOR TREIN VER SPLINTERD. Op den onbewaakten overweg nabij Voorthuizen is de autobus van den heer T. van Maanen te Harderwijk, die een autodienst heeft tusschen Voort huizen, Barneveld 'en Garderen. door een personentrein van den spoorweg Ede—BarneveldNijkerk gegrepen en totaal versplinterd. Gelukkig bevonden zich geen passagiers in de bus. De chauffeur, een neef van den exploi tant, bekwam slechts een onbeduiden de vleeschwonde. o— POGING TOT AANRANDING. Toen het 12-jarige meisje KL E. te Itterbeek met enkele koeien naar het land ging, kwam onverwacht een man uit het kreupelhout te voorschijn, die het kind poogde aan te randen en haar een zakdoek in den mond stopte om haar het schreeuwen te beletten. Op hetzelfde oogenblik passeerde een broodbakker, die gezeten was op een motorfiets. Op de komst ging de aan rander in allerijl op de vlucht. De po- litie, die de zaak in handen heeft, doet pogingen den laffen dader in handen te krijgen. o VROUW AANGERAND. Dader door echtgenoot neergeschoten. Toen de 23-jarige slager S. in zijn woning, aan de Hoofdstraat te Schaes- berg thuiskwam, bemerkte hij, dat zijn 62-jarige knecht W. zijn vrouw aanviel, waarbij deze laatste zich hevig verzette. De knecht liet, toen hij zijn patroon zag, de vrouw terstond los en wilde naar boven vluchten. De slager trok evenwel een revolver en loste a bout portant twee schoten op den knecht De man viel dood neer. De sHger heeft zich, toen hij gekal meerd was, zelf bij de politie aange meld. Hij is in het arrestantenlokaal ingesloten. Het slachtoffer, dat onder invloed van sterken drank verkeerde, stond niet al te gunstig bekend. Hij woonde al 30 jaren in Zuid-Limburg, doch was afkomstig uit Moresnet. De slager staat als zeer oppassend bekend en verklaart in een hevige ge moedsbeweging tot zijn daad te zijn gekomen. De knecht heeft de vrouw bij de worsteling gewond. Zij had enkele schrammen aan den hals. ANDEL. De voetbalvereen. Sparta" alhier heeft besloten tot het organiseeren van seriewedstrijden op haar terrein over te gaan. Verschillende vereenigingen zullen worden uitgenoodigd. De vereen. „Sparta II" houdt een nederlaag tournooi. Zater dag a.s. wordt de eerste wedstrijd ge speeld tegen Meeuwen. Aanvang 7 uur. BABYLONIëNBROEK. Op de j.l. gehouden stemming voor 2 Notabelen in de Ned. Herv. Kerk al hier werden gekozen de heeren W. J. Millenaar en H. Boom, zulks in de plaats van wijlen den heer Johs. Lankhaar en door het bedanken van den heer L. Lankhaar. CAPELLE. Onze vroegere dorpsgenoot G. Vos, thans te Wehl (Gld.), slaagde te Arnhem voor het M U.L.O diploma. De heer Kuntze, stationschef te Kaatsheuvel Capelle, zal met ingang van 1 Aug. a.s. den dienst met pensioen ver laten. IIE DEL'. Ds. J. H. Gunning E.Bzn. te Schoon hoven, heeft voor het beroep alhier be dankt. NIEUWENDIJK. Bevorderd van de tweede naar de derde klasse der Chr. Kweekschool te Gorinchem W. Wijnans en A. Wisse van de derde naar de vierde klasse P. J. van Helden en B. Koekkoek, allen alhier. De eieren werden deze week ver handeld in prijzen van 2y2 tot 3x/2 cent per stuk. De korfbalclub „Quick" alhier speelde op haar terrein een wedstryd tegen „N.E.O." uit Sprang. Laatstge noemde club behaalde de overwinning met 6—2. De heer H. v. B. kwam met zijn flets te vallen, waardoor hij zich zoo danig benadeelde dat de hulp van Dr. Mijnlieff moest worden ingeroepen. Op 24 Aug. a.s. hopen Hendrikus van der Pijl en Echtgenoote hunne 65- jarige echtvereeniging te herdenken. Vrijdag maakten 55 leerlingen der hoogste klassen, onder leiding van het onderwijzend personeel, een reisje naar Den Haag en Scheveningen. Eerst werd onder deskundige leiding de Indische Tentoonstelling bezocht. Vervolgens ging men genieten in de prachtige speeltuin „De Bataaf". Natuurrijk moest men ook een poosje pootje baden In -blijde stem ming keerden allen terug. Het kind van den heer G. v. d. M. kwam met het spelen in de volle Kil terecht. De heer H. d. V. mocht het genoegen smaken, het kind van een wissen dood te redden. A.s. Zaterdag zal de Korfbalclub „Quick" alhier, een wedstrijd spelen tegen „A.K.C." van Almkerk op het terrein van „A.K.C." VMJHOEVE-CAPELLE. In de ledenvergadering der afd. Waalwijk van het Ned. Ond. Gen, is tot afgevaardigde naar de te 's Graven- hage te houden algem. vergadering be noemd de heer W. J. de Roon, hoofd der O. L. School alhier. ZALTBOMMEL. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbesteed het maken van een andere baan voor de toegangswegen naar de brug over de Waal alhier met bijbehoo- rende werken. Het laagst werd inge schreven door de N. V. C J. v. d. Hoeven in Den Haag voor f 295.600.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6