Verkrijgbaar bij: CONCERT CONCERT Gevangen metWesnbergfc vischruig! J. VAN LAARHOVEN, Landbouwrubriek. te geven door de „FANFARE DER H. FAMILIE" (Directeur den heer W. van Helvoort) op Zondag 31 Juli a.s., des avonds 7 uur. PROGRAMMA: 1. Florentiner Marsch. 2. Marion, Ouverture Sam Vlessing. 3. Fransche Amitié, Fantaisie. 4. Defile Marche. PAUZE. 5. Sympathie, Marche. <3. Dans la Bruyère, Ouverture. 7. Uw Saluto a Gemona, Valse pour piston. 3. Finale. te geven door de „HEUSDENSCHE FANFARE" (Directeur de heer Joh. van Bareel). Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, op Dinsdag 2 Augustus a.s. des avonds om 8 uur, op de muziektent alhier. PROGRAMMA: 4. Neêrlands Hoop, Feestmarsch. 2. Tout-Charnay, Pas-Redoublé. 3. Le Temple D'aphrodite, Ouverture. 4. Sincérité, Fantasie. 5. Le Famennois, Marsch. PAUZE. 6. Spa Villégiature, Pas-Redoublé. 7. La Veuve Joyeuse, Frans Lehar. 8. La Reine des Songes, Ouverture. 9. Lang zal Zij leven, Marsch. Vergadering van den Raad der ge meente WOUDRICHEM op 22 Juli 1932, des namiddags 2,30 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer Jac. van der Lely. Secretaris WelEd. Heer Chr. van Rijswijk. Tegenwoordig alle leden, behalve het lid Daim. De Voorzitter opent de vergade ring met het uitspreken van het for muliergebed. waarna de notulen der vergaderingen van 30 April en 21 ÖMei j.l. worden gelezen en onveran derd worden vastgesteld. Ter tafel komen de volgende in gekomen stukken Besluiten van Ged. Staten dd. 8 Juni tot goedkeuring der wijziging van de begrootingen van 1931 en 1932. Schrijven van alsvoren dd. 22 Ju- nu j.l. houdende mededeeling dat bii K. B. van 7 Juni j.l. No. 37 goed keuring is verleend aan de verorde ningen tot heffing van een vergun- nings- en verlofsrecht voor drank- localiteiten. Proces-verbaal van kasopneming bii den gemeente-ontvanger dd. 7 Ju ni j.l., aangevende in ontvangsten f167243.01, in uitgaven f163970.15, zoodat in kas was een bedrag van f 3272,86. Schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Dordrecht dd., 31 Mei en 13 Juni j.l.; van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten dd. 9 Juni j.U.en van den heer Chef der Afd. Visscherijen van het Departement van Economische Zaken en Arbeid dd. 7 Juni j.l. betreffende openstelling van het post-, telefoon- en telegraafkantoor alhier en verslechtering van den post dienst' te dezer plaatse. Schrijven van den heer A. T. Vos te Zwartewaal dd. 26 Mei j.l. hou dende mededeeling, dat hij op 1 Ju li u 1932 als onderwijzer aan de ie Openbare school in dienst hoopt te treden. Rekening en verantwoording van de Chr. Bewaarschool alhier, over 193i- Schreven van de Afd. Woudrichem der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose dd. 5 Juli j.l. houdende mededeeling dat de statuten der ver eeniging niet toelaten over te gaan tot aanstelling eener wijkverpleegster. Schrijven van den Minister van De fensie dd. 30 Mei j.l. houdende me dedeeling, dat het dienstbelang niet toelaat de overplaatsing van den op zichter van Fortificatiën alhier naar Hellevoetsluis in te trekken. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. is Juni j.l. waarbij wordt rfiedegedeeld. dat het Subsidie in de kosten van steun- verleening aan werkloozen over het tijdvak 2 Januari tot en met 30 April 1932 wordt vastgesteld op 70 pCt. en van 15 Juli j.l. houdende mededeeling, dat de steunverleening voor de landarbeiders is verlengd tot 23 Juli en voor de fabrieksarbeiders en schippersknechts tot 13 Augustus a.s. De Voorzitter deelt mede, dat we der verlenging door B. en W. zal worden aangevraagd, waarmede ac- coord wordt gegaan. Schrijven van den heer Commis saris der Koningin dd. 18 Juni j.l. en van den Minister van Binnen landsche Zaken, d.d. 5 Juli j.l., hou dende verzoek inlichtingen te ver- De start 100 Meter vrije slag voor heeren, seniores, bij de internationale zwemwedstryden, welke te Tilburg gehouden zijn. strekken of in deze gemeente toe slagen zijn verleend aan landbouwers voor in het werk nemen van werk- looze landarbeiders. De Voorzitter deelt mede, dat een en ander reeds is beantwoordt. Al deze stukken worden vervol gens voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is verder een schrijven van de afd. Woudrichem van het Nederlandsche Roode Kruis dd. 18 Juli j.l. houdende mededeeling. dat op het dezerzijds gedaan verzoek is besloten op 4 Augustus a.s. in ,,Bel- levue" alhier, een vergadering te hou den met de besturen van de omlig gende gemeenten ter bespreking van de mogelijkheid om te komen tot het aanstellen eener wijkverpleegster. De Voorzitter deelt mede, dat de ze vergadering door B. en W. zal worden bijgewoond. Markt 91 Tel. No. 22. Hengelsportliefhebbers JE ADRES IS en BLIJFT te HEUSDEN EN GROS. EN DETAIL. Op een verzoek van de Zangver- eeniging „Kunst na Arbeid" alhier, dd. 12 Juli j.l. wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stem men onder de gewone voorwaarden vergunning verleend tot het gebruik maken van een lokaal der 2e Open bare school voor het houden van repetitiën op een avond, dat geen vervolgonderwijs wordt gegeven of de muziekvereeniging daarvan geen gebruik maakt, dus Woensdagavond. Daarna komt ter tafel een schrijven van het bestuur der Chr. Lagere Landbouwschool te Andel, houden de verzoek om een subsidie van f 5.per jaar beschikbaar te willen stellen voor eiken leerling, die uit deze gemeente de school bezoekt. De Voorzitter deelt mede. dat uit deze gemeente 4 leerlingen de school bezoeken en dat B. en W.. gezien het nut der school, voorstellen voor het jaar 1932 de subsidie te verlee- nen. Het lid Kuijpers is van meening, indien de kosten van een bepaalde school moeten gevonden worden uit de openbare kas, dat dan ook een openbare school had behooren te worden opgericht, hetwelk in het al gemeen belang is en waarop ieder zijn kinderen heen kan sturen. Hij meent, dat de oprichters van bijzon dere scholen, indien later blijkt, dat er tekorten zullen komen, ook daar voor maar moeten instaan, doch dan geen beroep moeten doen op de openbare geldmidddelen. Hoewel het bedrag der gevraagde subsidie zeer gering is en hij het nut der instel ling niet ontkent, kan hij op grond van bovenstaande zijn stem niet ge ven aan inwilliging van het verzoek. Het lid van Wendel de Joode is van meening, dat zoowel de voorstan ders van openbaar als van bijzon der onderwijs ten deze dezelfde rech ten hebben en is voor inwilliging van het verzoek. Het lid Viveen zegt, van meening te zijn geweest in de behandeling van B. en W., dat deze uitgaven ook volgens de wet verplicht wa ren. Nu dit niet het geval is, kan hij zich niet meer met inwilliging vereenigen. Het lid Holster zegt, dat het hem reeds lang is meegevallen, dat deze inrichting niet om subsidie heeft aan geklopt. Hij noemt deze school een algemeen belang voor de geheele streek en het gevraagd subsidie zeer billijk. Het lid Spiering zegt. dat hij van meening is, dat hier niet moet wor den gevraagd of het een openbare dan wel, een bijzondere school is. doch dat bii hem de vraag is of de school van belang is voor de streek en deze gemeente. Aangezien hij de school van groot nut voor de geheele streek acht, gaat hij volkomen met het voorstel van B. en W. accoord. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht. Voor stemden de leden van Wen- del de Joode, Holster en Spiering. Tegen de leden Kuijpers, Viveen en van der Wiel, zoodat de stem men staken en het verzoek in een volgende vergadering andermaal aan de orde komt. Op een verzoek van het Centraal Proeftuinbedrijf voor Gorinchem en omstreken wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen be sloten voor 1932 een subsidie te ver- leenen van f 10, Daarna komt ter tafel een verzoek van de arbeiders bii de werkverschaf fing dd. 5 Juli j.l. om een bedrag beschikbaar te willen stellen, om daardoor in de gelegenheid te ko men een zelfde bedrag te ontvangen van het Nationaal Crisis Comité voor aankoop van schoeisel enz. Na voorlezing der betrokken circu- I laire. waaruit blijkt, dat het maxi- 1 mum bedrag, dat het N.C.C. beschik- j baar stelt, 5 cent per inwoner be draagt, wordt met algemeene stem men op voorstel van B. en W. be sloten voor dit doel eveneens een bedrag van 5 cent per ingezetene be schikbaar te stellen. Door B. en W. wordt vervolgens aangeboden de rekening der gemeen te en de rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1931. Tot leden der commissie van on derzoek worden door den Voorzit ter aangewezen de heeren Spiering, Kuijpers en van Wendel de Joode. Vervolgens worden tot leden der commissie van onderzoek der geloofs brieven van het nieuw benoemd lid van den raad C. M. Schaap aange wezen de heeren van Wendel de Joo de, Spiering en van der Wiel. Na schorsing der vergadering voor eenige oogenblikken brengt het lid van Wendel de Joode rapport uit en deelt mede, dat de stukken in orde zijn bevonden en de commissie adviseert tot toelating, waarna de hr. C. M. Schaap met algemeene stem men wordt toegelaten als lid van den gemeenteraad. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen vastgesteld een verordening regelen de de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging voor den gemeen te-veldwachter. Tevens wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen vast gesteld een verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling in deze gemeente en wordt eveneens mededeeling gedaan van de door B. en W. vastgestelde instructie voor den agent. De Voorzitter deelt mede, dat een en ander noodig is volgens de Ar- beidsbemiddelingswet en dat deze instructie aan den tegenwoordigen correspondent der arbeidsbemidde ling is voorgelegd, die meende deze moeilijk te kunnen nakomen en in verband daarmede eervol ontslag uit zijn betrekking heeft gevraagd. De Voorzitter stelt voor den heer H. de Joode met ingang van I Oc tober a.s. eervol ontslag te verleenen als correspondent der arbeidsbemid deling in deze gemeente, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Na eenige bespreking wordt ver volgens met ingang van 1 October a.s. benoemd tot agent der arbeids bemiddeling de heer M. van Rijswijk, ambtenaar ter secretarie aldaar. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot wijziging der- begrooting voor 1932 volgens het door B. en W. ingediend ontwerp-besluit. Vervolgens wordt nog voorlezing gedaan van een schrijven van den Inspecteur van de Volksgezondheid 's-Bosch dd. 29 Juni j.l. en van den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 21 Juli j.l. betreffende de inge zonden plannen en teekeningen voor den bouw van woningen buiten de Koepoort. Na eenige bespreking wordt be sloten dienaangaande met den Inspec teur in nadere correspondentie te tre den en dezen te verzoeken te wil len mededeelen of hij er zich mede kan vereenigen, dat woningen worden gebouwd van een ander type en wat goedkooper. Bij de rondvraag vraagt het lid Spiering eenige inlichtingen aangaan de den laatst gehouden brand aan den Oudendijk, voornamelijk wat be treft het niet dienst doen van de brandmeesters bii den brand. Blij kens door hem zelf ingesteld onder zoek hebben de brandmeesters ee nige grieven en wel in de eerste plaats, dat B. en W. een hoofdbrand meester hebben benoemd, die veel jonger is dan de brandmeesters en ten tweede, dat zij bij het beproe ven van de motorspuit aan den Ou dendijk niet zijn uitgenoodigd. Een en ander vindt hij echter nog geen oorzaak om bij een brand geen dienst te doen en met het oog op dp toe komst zou hij gaarne zien. dat B. en W. een en ander onderzochten. De Voorzitter deelt mede. dat een en ander reeds met de brandmees ters te hebben besproken en zegt nog, dat bij de benoeming van een hoofdbrandmeester bii het vorig col lege van B. en W. enkel de gedachte heeft voorgezeten een vakman te be noemen, terwijl de beproeving der brandspuit enkel met gemeenteper- soneel heeft plaats gehad en ter wil le van de kosten de brandmeesters claarbii niet uitgenoodigd zijn gewor den. Het lid Spiering wijst op den treu- rigen toestand der Zandsteeg. De Voorzitter zegt toe, dit met den gemeente-opzichter te zullen be spreken. Het lid Kuijpers merkt nog op, dat er vanwege de Genie een werk in deze gemeente wordt uitgevoerd en dat het wel jammer is te achten, dat daarbij geen enkele inwoner te werk is gesteld. Hoewel hii jyeet. dat de aannemer vrij is in het aan nemen van werkvolk, is dit toch te betreuren en daarom zou hij willen verzoeken met het betrokken Depar tement in overleg te treden of het niet mogelijk is in de toekomst in de bestekken een bepaling op te ne men, dat de aannemer verplicht is een zeker percentage van de arbeids krachten uit eigen gemeente te be trekken. De Voorzitter deelt mede. dat B. en W. den betrokken aannemer nog hebben verzocht zooveel mogelijk in woners te werk te stellen. Met algemeene stemmen wordt vervolgens overeenkomstig het voor stel Kuijpers besloten. Daarna gaat de raad over in ge heime zitting. NA HET HOOIEN. Vroeger trok men zich van het grasland na het hooien niet veel meer aan. Weliswaar werd nog wel een beestje op de naetting gejaagd, of oogtste men nog een erbarmelijke, tweede snede, feitelijk beschouwde men wat na de -eerste snede gehaald werd als toegift. Men maaide ook laat, om van de slecht verzorgde. gebrekkig of onbemeste perceelen. nog een dragelijk beschot te verkrij gen. Dit late maaien had dan ech ter weer tot gevolg, dat de kwaliteit van het hooi veel te wenschen over liet. Om aan het grasland na het hooien nog eens een stikstofgift toe te dienen werd niet gedacht. Waar trouwens in 't voorjaar, ook geen ka li- en fosforzuurbemesting werd ge geven, zou dit in vele gevallen wei nig uitwerking gehad hebben. De laatste jaren is ook hierin een groote verandering gekomen. Meer en meer gaat men inzien, dat ook het grasgewas, evengoed als onze andere cultuurgèwassen verzorgd dient te worden, om een zoo hoog mogelijk rendement te verkrijgen. Niet alleen de verpleging van het grasland is veel beter geworden, maar ook in keuze en samenstelling van zaaizaad mengsels, waar het kunstweiden be treft, is een sterke vooruitgang te bespeuren. Maar bovenal is men gaan inzien, dat door een doelmatige be mesting veel en veel meer hooi en gras van betere kwaliteit geoogst kan worden. Men bemerkte, dat vooral de stikstof hier een groote rol speelde tot het verkrijgen van gras en hooi met een hoog gehalte van gemakke lijk verteerbaar eiwit. Door in het voorjaar, behalve met fosforzuur en kali te bemesten, ook de kalksalpe- terzak goed aan te spreken, kan men een veel zwaardere snede gras oog sten en bovendien kan deze arbeid ook veel vroeger verricht worden. En zie door dit vroege maaien, verkrijgt men hooi met de waardevolle, ver teerbare eiwitstof, de aspardgine, door laat te maaien veranderd deze in de bijna waardelooze, slecht ver teerbare nucleïne. Het voordeel van vroeg maaien is dus wel zeer groot. Maar ook verlengt men den groeitijd meerdert men het aantal weidedagen ermee voor een tweede snede of ver als het nagras voor weide moet die nen. De tweede snede kan dan weer als waardevol jong gras, vroeger ge maaid worden en is men daardoor ook meer verzekerd dat het hooi in goede conditie in schuur of berg komt. Het zal dan echter aan te bevelen zijn, nu, na de eerste snede, een stik stofgift toe te dienen. Welke stik stofmeststof Wij spraken boven reeds van de kalksalpeterzak en heb ben dit gedaan omdat de practijk geleerd heeft, dat deze stikstofmest stof zich hiervoor bii uitstek leent, zoodat het bijna van zelf spreekt, deze meststof hiervoor uit te kiezen. Kalksalpeter is een snel werkende stikstofmeststof zelfs bij een drooge weersgesteldheid wordt het gras spoedig tot groei aangezet. Door de zen snellen nagroei van de afgemaai de of af geweide grassen, wordt de bodem sneller bedekt of beschaduwd en in het gevaar voor uitdrogen ge ringer. Het gedrag dat men aan stikstof uitgeeft, wordt in den zomer bijzon der snel in geld omgezetallereerst dus in gras, dan in melk, dan weer in geld. In den zomer geeft de kalksalpeter IG. in 3 a 4 weken weer nieuw gras, een week later is dit gras bij een goede beweiding reeds in melk omge zet. I ci 2 weken later heeft men men het geld. aan kalksalpeter IG. besteed, weer met winst terug. Dat geld kan men dus gedurende den weidetijd meerdere malen op dezelf de wijze met voordeel op het wei land gebruiken. Men mest dus met kalksalpeter IG direct wanneer een kamp na het hooien of omweiden is vrijgesproken. Ten slotte wijzen wij nog op een indirect voodeel, wat door een be mesting met kalksalpeter IG. wordt bereikt, n.l. dat de zode verstrekt wordt, wat van groot belang is voor het volgende jaar. Alles samenvattend kunnen wii dus zeggen, dat door het grasland te be mesten, naast fosforzuur- en kalimest stoffen, met kalksalpeter IG., vroeg gemaaid kan worden, dat door een öf meer giften dezer meststof, een prima naweide verkregen wordt of een tweede snede puik hooi. wat heel wat duur krachtvoer zal vervangen. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek: GRATIS vragen stellen). Ik las laatst in een courant van een zekeren Heerenboer de naam er bij wat hij aan steun ontving voor 50 Melkkoeien, per koe en per jaar f 39.f 1950. 40 H.A. Tarwe, per H.A. en per jaar f250.f 10.000. 6 H.A. Bieten, per H.A. en per jaar f120.f 720. Totaal per jaar f12.670. Wil U zoo vriendelijk zijn, mij in Uw blad, eens te antwoorden hoe die steun voor die koeien, tarwe en bieten berekend wordt. Bij voorbaat dankend een abonné. —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 7