Derde Blad voor hst Land ran Heusden en Aitena de Langstraat en de Bomrneierwaard. Ho. 5248 Vrijdag 29 Mi rÜjftKÏÏViIËs Comité van Actie tegen Wetsontwerp Terpstra Burgelijken Stand Parijsclie Jlodebrieven BEHOORENDE Bli HET s# Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. J.I. Zaterdagavond zat ik, Kees Kom kommer, rustig in mijn kamer de vele brieven te lezen, welke de laatste we ken via de Redactie aan „Wim en Kees" waren gezonden, toen op eens mijn vriend Wim verschrikt en beven de binnen kwam. Na 'een vluchtigen groet was mijn eerste vraag aan hem, of er iets bijzonders was gebeurd, om dat hij zoo verschrikt 'en laat op den avond kwam. Wim: Ik begrijp niet, dat jij nog zoo rustig thuis durft te blijven, heb je 'dan nog niet gehoord, wat er van de week is voorgevallen. Kees: Ik heb zooveel gehoord, maar misschien niet wat j ij bedoeld. Wim: Ik zal dan eerst vertellen en jij straks. Heel ons dorp is van 'del week een nacht in opschudding ge weest, doordat er met 'geweren is ge schoten, alsof er een oefening was in de mobelisatie. De bewoners 'hebben in angstige spanning en in nachtgewaad de komende dingen afgewacht, die ge lukkig weggebleven zijn. Kees: En wat was er dan wel te doen? Wim: Niets bijzonders jongen, er was geloof ik in 'de „Alm" een „schip" in 'nood', die „schipper" heeft bij ge brek aan vuurpijlen zijn buks gepakt en enkele schoten gelost. Kees: Geen grappen Wim, zakelijk blijven, het papier is te duur, en wij moeten oppassen goede vrienden te blijven met de „Redactie" anders krij gen wij ook het „stopbord" voor ons, net als „mijnheer den Inwoner." Je hebt kunnen zien, dat we hulp gekre gen hebben. A. v. d. K. deed een duit in het zakje en een C. H.-raadslid was ocfk al niet bang. Wim: Dat is waar, doch ik had liever dat die inwoner opkomt. Belof te maakt schuld, en tot nog toe weten we nog lekker niets. Maar nou wat an ders. Zooals ik gehoord heb is jou reis naar den Haag best afgeloopen. De steun voor de boeren is al uitbetaald. Alleen wou ik vragen of jij het voor alle boeren gevraagd hebt. Kees: Nee Wim, ik heb gevraagd voor de kleine boeren, want ik dacht, dat de groote wel zoo waren in onze gemeente, dat ze die steun minachtend lieten liggen. Zooiets was immers aan een werklooze arbeider niet gegund, of hij werd met de vinger nagewezen. Nou weet ik trouwens niet of ze alle maal de steun gehaald hebben. Wim: Nou ik heb die dag de moeite eens gedaan, om dat na te gaan en ik kan jou vertellen, dat ik er maar een paar gemist heb. Kees: Ik heb nu van de week een brief gehad waarin wij verzocht wor den na te gaan, wie van deze soort steuntrekkers in een café komt, feesten bezoekt, of iets dergelijks. Wim: Wordt dan hun steun ook ingetrokken? Kees: Natuurlijk jongen, alle steun- trekkenden zijn gelijk, hier is geen verschil in een arbeider of een boer. Ik had dat trouwens in den Haag an ders afgesproken. De bedoeling" ervan was, dat wij de boeren zouden helpen, zoodat zij weer in staat zouden zijn met deze steun werkvolk in dienst te nemen. Wim: Nou, dan komt er van die bedoeling niet veel terecht, mooi is ze wel, doch het loopt mis. Ik Lhad gedaan net als onze Raad deed. De steun stop en die meende dat hij te kort kwam naar het „Burgerlijk Arm bestuur". Daar moesten de arbeiders ook wel naar toe en waarom de rest niet? Er zijn er nog die dan hun steun konden halen per auto, ze hebben toch al wat voor, want melden behoeven zij zich niet te doen. Kees: Wim jongen wat sla je weer door, de steun voor de arbeiders is im mers ook weer gewoon aan den gang. Die paar weken dat de arbeiders naar het ,.B. A." zijn geweest, hebben hun goed gedaan. Dat is het potje waar van de winter van geleefd kan worden. Maar kijk eens hier, veel nieuws jongen. Wim: Brieven zie ik, van inwoners en wat schrijven ze wel? Kees: De menschen zijn bang, dat wij niet alles zien en hooren en daar om brengen ze ons op de hoogte. No. 1 schrijft, dat hij een trouwstoet zag, waarvan één vader present was, haas tig van het land, versierd met hooi- pijlen en haastige spoed. No. 2 wil ons 's nachts op pad hebben, want, schrijft hij, er worden dan heele huisboedels netjes onder politietoezicht verdeeld. No. 3 schrijft, dat het geen wonder is, dat het de menschen in onze gemeente niet goed gaat. Want, schrijft hij. er is hem verteld, dat er in de gemeente maar drie goede huisvrouwen zijn. De andere maken alles op. Wim: En schrijft hij wie die zui nige vrouwen zijn, en wie die praat uitslaat. Kees: Ja jongen, die vrouwen zijn die van Jan, van Arie en van Huib. De man die het vertelde is nou zoo bang of het geen keus, dat hij zelf ongetrouwd blijft. Hij woont ge loof ik, door de Juinstraat, rechts. Wim: Dat is prachtig zeg, ik wist niet dat die andere vrouwen zulke op- maaksters waren. Zeg Kees, jij hebt nog al wat te zeggen in den tjiaag, kun je die persoon niet bij „Wel ter" bezorgen? Kees: Nou, dat zal ik nog eens pro- beeren. Ik heb hier nog een brief, waar in iemand vraagt, wanneer de zender nog eens draait. Die zeg ik nou maar, dat hij nog een poosje geduld moet jhcb- ben. Eerst wat langer avonden en dan hoort hij ons wel. Wim: Nou Kees, ik ben nu weer aardig geruster. Ik zie dat over ons ge waakt wordt en daarom ga ik rustig naar bedje toe. Ik wensch je wel (te rusten en tot ziens. Kees: Wel te rusten Wim. De groe ten thuis. WIM en KEES. Almkerk, Juli 1932. DE WIJZIGINGEN. Zooals de Voorzitter van ons Comi té bij de aanbieding van de 332 moties aan den Voorzitter van de Tweede Kamer reeds opmerkte, acht het Comité met de door den Minister in zijn Ont- werp-Wet aangebrachte wijzigingen zeer onvoldoend aan de wenschen van de samenwerkende organisaties tegemoet gekomen. 'tKan niet ontkend worden, in een enkel opzicht is er aan de wenschen van het Comité tegemoet gekomen. Het zal niet meer kunnen gebeuren, dat bij de noodzakelijke aanstelling van een vakonderwijzeres voor handwerken op een openbare éénmans-school alle bijzondere scholen in die gemeente voor rekening van de gemeente ook zoo'n vakonderwijzeres benoemen. Verder is de uniforme 45-schaal voor het Lager Onderwijs door Minister Terpstra losgelaten en .de kleine school tjes zullen daarmee gebaat zijn. Maar dat is dan ook alles wat er aan goeds in de wijzigingen van beteekenis is, terwijl de verkregen hulp voor het platteland waar de kleine scholen in het algemeen gevonden worden door een andere wijziging weer zoo goed als teniet gedaan. De bepaling n.l., dat de scholen beneden de 91 leerlin gen in de eerste tien jaren van de uni forme schaal niet te lijden zouden heb ben, als ze maar niet beneden de cijfers van de huidige kwamen en elke va cature dus gedurende dit tijdperk op de oude wijs zou mogen worden vervuld, heeft de Minister uit het Ontwerp ge licht en het z.g. afvloeiingssysteem ook ook voor deze kleine scholen nu van toepassing verklaard. Dit groote nadeel weegt in geen en kel opzicht op tegen het guntige van slechts een verhooging van de grensge- tallen van 33 tot 35 en 73 tot 76 voor 2 en 3 leerkrachten. En dan die 4de leerkracht! Die kan dan pas met 55 kinderen méér in de school verschrijnen, wat nog ongunstiger is dan met de uniforme van 45. En verder telt het uniform met 50 op. Arme groote scholen nu: een vreese- lijke ontreddering op deze. Van 286 335 leerlingen, 7 leerkrachtenge middelde klassen van 41 tot 48 leerlin gen geven aan tal van scholen, zoo goed als zonder uitzondering in de praktijk klassen van 5055. En zoo is het er eer nog erger op geworden dan beter. Het Comité heeft het wel bij het juiste eind gehad, toen het in zijn actie tegen het ontwerp op zoo goed als alle plm. 350 vergaderin gen duidelijk deed uitkomen, dat het Wetsontwerp niet aan de huidige schaal had moeten raken, laat staan er aan tornen, zooals het deed, en nu na de Wijzigingen, zij het dan op andere wij ze, opnieuw doet. Wat de nu voorgestelde regeling, wordt ze Wet, aan de gemeenten, die er prijs op stellen hun onderwijs op peil te houden, zal kosten,', is niet bij benadering te bepalen. Aan de cijfers voor het U.L.O. heeft de Minister niets gewijzigd en tal van scholen voor U.L.O. zoo noodig in ons land zullen niet kunnen blijven bestaan. Ons verbet tegen de vaststelling bij de Wet van deze gewijzigde bepalingen mag daarom niet minder krachtig we zen dan het was tegen het voorgestelde Ontwerp. En verdere wijzigingen? Op bijna elke vergadering van ons Comité is het in art. 37 voorgestelde strafsysteem voor de onderwijzers, op gronden hoofdzakelijk ontleend aan de groote beteekenis die de onderwijzer(es) van onze jeugd als opvoeder(ster) moet hebben een beteekenis en een waar de, die nooit kan behouden of verlo ren worden door het opleggen van in opvolging een 6- of 7tal van de ambte naarswereld afgeziene straffen zoo sterk mogelijk als ondeugdelijk en voor toepassing hoogst verwerpelijk bestre den. Er mocht door de algemeenheid de zer bestrijding voldoende reden voor den Minister zijn geweest, op dit punt zijn onopvoedkundig voorstel terug te nemen, en we hadden dit dan ook stel lig verwacht, 't Is anders uitgekomen... alleen de „overplaatsing" is vervallen en schriftelijke „berisping" is veran derd in een schriftelijke „waarschu wing." Ziedaar alles op dit in e;en O n d e r w ij swet zoo hoogst moeilijk te betreden terrein. Niet de minste wijziging heeft de Minister gebracht in wat in heel de opzet van het Ontwerp verscholen ligt, n.l. het vergemakkelijken van de op richting van nog meer bijzondere scho len, dat in den strijd van het Comité tegen de voorgestelde wetgeving zoo duidelijk en afdoend aangetoond is, als te zijn tegen het belang van het on derwijs, tegen dat van de Rijks- en gemeente-financiën. En in het licht daarvan is het eigenaardig, om geen ander woord te gebruiken, dat één der wijzigingen inhoudt, dat voortaan ook Oudercommissies en Ouderraden zich tot het gemeentebestuur kunnen wen den respectievelijk met betrekkingen tot de belangen van de openbare school en tot gemeenschappelijke belangen der openbare lagere scholen in de gemeen te. Moet dit tot een verleiding voor de Oudercommissies en Ouderraden zijn om „schoolbestuurtje" te gaan spelen, en opdat de overgang tot het stichten van een bijzondere school bij niet-vol- doen aan de wenschen van de vragen de Oudercommissies en -raden te ge makkelijker zal worden gemaakt? Het is ietwat raadselachtig, al juichen wij de voorgestelde wijziging op zich zelf toe. Wij vertrouwen, dat onze Ouder commissies en -raden voor deze ver leiding onvatbaar zijn. En verder geen wijziging van eenige beteekenis. Wij wachten af en zijn paraat. Het Comité van Actie tegen het wetsontwerp Terpstra. HEUSDEN. Geboren: Nolbertus Petrus Maria, z. van P. W. Boeren en W. v. d Wiel. Ondertrouwd: P. H. G, Kuijpers, 29 j., en Fr. Joh. Toethuis, 25 j.G. J. van Diessen, 49 j en M. A. Cath. Clerks, 35 j.A. J. Dankers, 51 j. en M. G. van Diessen, 37 j.Tj. Tj. Jonker, 27 j., en II. J. de Groot, 27 j. o— „GEKLEEDE" TOILETTEN EN ELEGANTE HOEDEN. De keuze van kousen en schoenen. Een goed ding van onze tegenwoordige mode is, dat ze zoo duidelijk onderscheid maakt tusschen daagsche japonnen en gekleede toiletten. Ook vroeger bestond dat verschil en een Parisienne zou zich niet licht in de keuze van haar kleeding vergissen. Maarwe zijn nu eenmaal niet allen Parisiennes. En een vrouw, die niet zoo heel goed op de hoogte van de mode was, stond dan wel eens voor een moeilijk vraagstuk. Wat w a s nu een gekleede japon Kon de Zondagsche daarvoor dienen Was het model van haar daagsche jurk voldoende wanneer ze het maar van fijnere stof nam of meer gegarneerd Tegenwoordig is het verschil zoo groot, dat niemand zich meer vergissen kan en we heusch met een kortgerokt toiletje op een partijtje zullen verschijnen. En zooals het met de japonnen is, gaat het ook met de hoeden. Vroeger kon het wel eens gebeuren, dat we in Holland b v. met een avend- hoed op de fiets zaten. De winkeljuffrouw had ons plechtig verzekerd dat het de „allerlaatste mode was", maar er niet bij verteld, dat men met een dergelijken hoed in Parijs 's avonds naar een chic restaurant sopeeren ging. Tegenwoordig twijfelt niemand meer. De aardige mutsjes, baretjes en kapjes dragen we 's morgens, of ook 's middags, wanneer we gaan bood schappen doen, fietsen of wandelen. En het hoogelegante, scheeve hoedje met den rand van rozen op het haar alleen als we keurig gekleed de stad ingaan, een be zoek moeten afteggen of ergens gaan thee drinken. Pittig zijn onze zomersche hoofddeksels en soms van een eigenaardige chic die lang niet iedereen staat. Kijkt u maar eens naar het eerste dopje van ons plaatje, op het oogenblik weer zwarte en zelfs donkerblauwe en donkergroene kousen in de mode zijn, al worden ze dan ook meestal van zoo'n ragfijn weefsel genomen, dat de donkere tint niet opvalt. Heel fijn is het, om handschoenen, taschje, ceintuur, hoed en zelfs de parasolknop tezamen in har monie te brengen. Maar ook dit is, juist als het hierbovenstaande, een luxe, die niet ieder zich permitteeren kan. waar twee pieken door den rand gesto ken zijn, die tot op den schouder vallen. Of naar het andere hoedje van ge vlochten stroo in twee tinten met een trosje kersen boven op den bol. Ze zijn snoezig, maar wee degene, die er niet het type voor heeft Een andere goede inval van de Mode betreft ons schoeisel. Wat zijn ze heerlijk luchtig voor den zomer, die opengewerkte schoentjes, die bijna den geheelen voet vrij laten. En bovendien zeer hygiënisch, want we weten toch allen, hoe ongezond het i3 den voet in den zomer geheel met leer dat geen uitwaseming toelaat te omkleeden. Jammer, dat wel eens een fout in de constructie wordt gemaakt om een schijnbare elegantie te bereiken. We zagen zoojuist een dame voorbij strompelen in een paar sandaaltjes, waar aan het bovenstuk geheel ontbrak. Daar het schoentje op een heel hooge hak gebouwd was, had de voet natuur lijk een sterke neiging naar voren te glijden en werd daarin alleen verhinderd door twee riempjes, hetgeen absoluut on voldoende is. Vandaar dan ook de min der fraaie gang dezer dame en de bijna absolute onmogelijkheid eenigzins vlug te loopen. Zeer elegant is 't op het oogenblik kousen en schoenen in precies dezelfde kleur van de japon te dragen. Het is een verfijnde elegantie, die echter, wegens de hooge kosten, velen onder ons zich zullen moeten ontzeggen. Gelukkig zijn er de tallooze beige en bruine tinten en de vele wit- zwarte schoentjes, die bij elk toilet pas sen. Maar het is wel eigenaardig, dat WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wii dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieu we Modeblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bii de uitge vers dezer courant tegen sterk gere- duceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 20 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f1,20 per kwartaal, franco per post f1,50. Vergadering van de Ziekenkas «Hulpbetoon® te Gorinchem. Deze Vereeniging is aangesloten by het Ned. Verb, van Ziekenkassen. Waardoor het lidmaatschap van hare leden nimmermeer verloren gaat waar men ook gaat wonen. Kosteloos uitzending naar Herstellings oord ook al is men van anderen afgewezen. Gratis advies als men meent tekort gedaan te zijn van de Ongevallen-, Inva- liditeits-, of Ziektewet. De Heer Sas opent deze vergadering, en het verheugd hem dat zoovele leden aanwezig zijn, en deeld mede dat de vereeniging er zeer goed voorstaat. De Secr. leest de Notulen welke onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van de Penningm. blijkt dat vereen, er nog nim mer zoo goed heeft voorgestaan. De Voorz. zegt beide heeren dank voor hun arbeid. Besloten word om even als vorig jaar zoo mogelijk weer een bloempjesdag voor het Sanatoriumfonds van het N.V Z. De Voorz. wekt alle leden op om pro paganda te maken voor de Vereen, want het is voor iedere arbeider noodzakelijk om lid te zijn van een plaatselijke kas aangesloten bij. het Ned. Verb, van Zieken kassen. Daar er niets meer aan de orde is sluit de Voorz. de vergadering. WIJK EN AALBURG. Het verslag over den voetbal wedstrijd „B.V.V. I" te 's Bosch en „Unitas I" te Gorinchem verdient verbetering. „Unitas" won niet met 3 i, doch met 52. Door het hoofd der openbare lagere school te Aalburg, de heer G. Zoon, is als zoodanig aan den raad dezer gemeente eervol ontslag aangevraagd. De heer Zoon gaat met pensioen en zal in deze gemeente blijven wo nen. Vele jaren heeft hii hier als hoofd gestaan. Hij was steeds een zeer goed, accuraat en plichtsge trouw schoolhoofd, die zich nooit op den voorgrond schoof. Llii ken de zijn leerlingen en de leerlingen kenden hem. Dat hij nog vele ja ren in gezondheiid van zijn pensi oen moge genieten, is de wensch van zeer velen. 's Zondagsmiddags ziet men hier tegenwoordig op de rivier de Maas vele mooie witte zeilbootjes en kano's, die dan zoowat in de omge ving van deze gemeente blijven rond zeilen en spelevaren. Verschillende dezer bootjes zijn uit deze plaats af komstig. Het aantal neemt gei-egeld toe. De prijs der aardappelen is alhier 2 cent per K.G. Dit kan een bedroefd beetje worden genoemd. Ve len zullen zich den tijd niet herin neren dat de vroege aardappelen de ze prijs deden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 9