EKT UND VAN alteha Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN HEUSDENSCHE MAANDMARKT VarkcHj-, Biggen-. Hippen en Koaijacmsarkt Donderdag 18 Aug. Spoedige toediening - Kleurige afwerking - Billijke prijzen. I FEUILLETON. No. 5253 Woensdag 17 Augustus 1932. 3SÖB3I Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25, Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE MET OP Vergadering van den Raad der ge meente HERPT, op Vrijdag 12 Au gustus, des n.m. half acht. Voorzitter: EdelAchtb. Heer H. J. v. Eggelen. Secretaris: WelEd. Heer v. Liempt. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering", de Secretaris leest de notulen der vo rige vergadering, die worden vastge steld. Aanbieding gemeenterekening 1931. De Voorzitter zegt, dat het de laat ste jaren gebruikelijk is, dat de reke ning in dezelfde vergadering dat zij wordt aangeboden, wordt onderzocht en ook voorloopig vastgesteld, opdat daar voor geen afzonderlijke raadsvergade ring belegd behoeft te worden. aangewezen de heeren v. Herpt en v. d. Broek. De Voorzitter schorst de vergadering om beide commissie's gelegenheid te geven hun taak te vervullen. Na heropening brengt de heer Cou- wenberg rapport uit over de gemeente rekening en zegt, dat de commissie alles in orde heeft bevonden en der halve tot voorloopige vaststelling ad viseert. Met algemeene stemmen wordt de re- kennig voorloopig vastgesteld in ont vangst op f 16670.39, en in uitgaaf op f 16685.86, met een nadeelig saldo van f 15.37. De kapitaaldienst in ont vangst en uitgaaf op een bedrag van f 845.85. De Wethouders onthielden zich van stemming. De Voorzitter merkt op, dat deze re kening geen gunstig beeld geeft, aan gezien de uitgaven de ontvangsten hebben overtroffen. Namens de commissie van onderzoek der rekening van het Burgerl. Armbest. brengt de heer v. d. Broek rapport uit en deelt mede, dat ook deze in orde is bevonden. De rekening wordt met algemeene stemmen vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat ook deze rekening niet zoo gunstig is als ge woonlijk, de uitgaven zijn belangrijk höoger dan andere jaren. Aanbieding gemeentebegrooting 1933. Deze zal bij de raadsleden circulee- ren, om ze in een volgende vergadering te behandelen. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1931—1932. Idem tot vaststelling verordening cor- Waar de raad er geen prijs op stelt, de commissieleden aan te wijzen, wor- respondentschap arbeidsbemiddeling, den door den Voorzitter daarvoor aan gewezen, de heeren Verhoeven en Cou- wenbergh. Aanbieding rekening Burgerl. Arm bestuur. Om deze te onderzoeken, worden Kon. Besluit tot goedkeuring van de vastgestelde verordeningen voor ver- gunnings- en verlofsrecht. Besluit van Ged. St. tot goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Rekening 1931 en begrooting 1933 der Gezondheidscommissie, gezeteld te Heusden. De rekening 1931 wordt goed gekeurd met een ontvangst van f2190.26 en een uitgaaf van f2133.68, batig slot alzoo f56.58. Op de begrooting 1933 is een bedrag uitgetrokken van. f79.35 als bijdrage der gemeente Herpt. Dat bedrag zal op de gemeentebegrooting 1933 worden gebracht. Verzoek van den plaatselijken Vrij- willigen Landstorm, om hen 'n subsidié van f 15.uit de gemeentekas te ver leenen. In het adres wordt medege deeld,, dat de afdeeling 15 leden telt en dat de subsidie bestemd is voor aankoop van patronen voor het houden van schietoefeningen. B. en W. stellen voor, de subsidie als bewijs van sympathie toe te staan, wordt de subsidie niet verleend, dan zijn de leden verplicht, de patronen uit eigen zak aan te koopen. Wethouder Verhoeven wil niet tegen stemmen, doch het rijk zal in geval Van nood, de leden van de vrijwillige land storm oproepen, dit heeft dus belang bij den vrijwilligen landstorm en be hoorde deze in de eerste plaats te steu nen. De' gemeentefinanciën staan er niet rooskleurig voor, zoodat men met het toekenen vati subsidie voorzichtig moet zijn. De Voorzitter merkt op, dat het rijk den Vrijwilligen Landstorm wel steunt, doch niet voldoende. De leden van den Vrijwilligen landstorm verbinden zich, om op de eerste aanzegging op te ko men en te gaan, waar de regeering hen stuurt, dit is dus een heele prestatie en opoffering. We leven in een tijd, dat het wel eens tot verstoring der or- de zou kunnen komen, ze loopen dus zeer zeker kans opgeroepen te worden. Het is waar, dat de begrooting 1933 een heel slecht beeld geeft, ze begint met een nadeelig saldo, terwijl de vori ge aanving met een voordeelig saldo van ruim f1800.nu is f 15.echter geen groot bedrag, zoodat het op de begrooting geen invloed ui.oefent. Met algemeene stemmen wordt beslo ten de gevraagde subsidie te verleenen. Verzoek van de voetbalvereen. „Bra- bantia" om een kleine subsidie. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ten opzichte van dit verzoekschrift een andeir standpunt innemen. Zij achten het niet geoorloofd op dit verzoek in te gaan. De toestand der geldmiddelen laat niet toe, aan dergelijke liefhebbe rijen subsidie te gaan verleenen, er zijn hier al twee zulke vereenigingen en !zo>u men dit verzoek inwilligen, dan heeft men zeer zeker eenzelfde verzoek van de andere en nog meerdere vereeni gingen uit de gemeente te wachten. De vereeniging moet maar trachten be gunstigers te krijgen en zich zelf op d'e been te houden. Met algemeene stemmen wordt afwij zend op het verzoek beschikt. Verzoek van den landbouwer van der Staak, om vermindering van pacht van zijn perceel bouwland aan den Bernshen dijk. Adressant voert aan, dat er nog geen enkel jaar iets van fiet land is terecht gekomen. De Voorzitter zegt, dat in.de vorige vergadering besloten is 10 pCt. pacht- vermindering 'toe te staan, mits op tijd de pacht werd betaald. B. en W. stellen voor, ook aan adressant een verminde ring van 10 pCt. toe te staan. Met algemeene stemmen gaat de raad met dit voorstel accoord. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissaris der Koningin eenige be zwaren oppert, tegen de in de vorige vergadering vastgestelde verordening voor de eischen van benoembaarheid van gemeenteambtenaren. Z.Exc. maakt o.m. bezwaar tegen de vastgestelde jaarwedde van den gemeenteveldwach ter. De raad heeft deze gesteld op f1000.met 4 jaarlijksche verhoogin gen van f50.zoodat het maximum salaris komt aan een bedrag van f1200. De Commissaris zag deze 4 jaarlijksche verhoogingen gaarne veranderd in 8 jaarlijksche van f 50.zoodat het maxi mum salaris komt op f 1400.Wat de aanstelling van onbezoldigd rijksveld wachters betreft, zag Z.Exc. gaarne leeftijdsgrens voor benoembaarheid ver vallen, zoodat ook geschikte personen boven de 35 jaren als zoodanig be noemd kunnen worden. B. en W. heb ben tegen de laatste bemerking geen bezwaar, tegen de eerste echter wel, het college acht een minimum salaris van f 1000.voor een gemeente als deze, voldoende. Behalve de 4 jaarlijk sche verhoogingen van f 50.is aan de bezoldiging verder nog verbonden; vrije bovenkleeding, vergoeding voor vrije woning of vrije wonind plus kin dertoeslag. Alles bij^Êp een jaarwedde, waarvoor zeker geschikte politie-amb tenaren met voldoende capaciteiten zijn te krijgen. Het college stelt dan ook voor, de bestaande regeling, die is I vastgesteld in den allerduursten tijd', die men heeft gekend, te handhaven. Met algemeene stemmen gaat de raad ook met dit voorstel accoord. Bij de rondvraag informeert de heer Couwenberg of de pachten behoorlijk binnen komen. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. alle moeite doen om ze binnen te krijgen, dat er echter bij zijn, waarbij men 'tot krasser maatregelen moet over gaan. De "heer v. d. Broek zou dan de bor gen 'gaan aanspreken, dit wil nog wel eens helpen. De Voorzitteir zegt i, dat B. en W. den gemeente-ontvanger opdracht zul len geven daartoe over te gaan, eert keer zijn de borgen evenwel reeds aan gesproken. Daar geen der heeren verder iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voor zitter de vergadering. Naar het Fransch. 3» 92. Maar uit den hoek van het donkere vertrek weerklonk een heldere, zachte stem de stem van LouiseLouise, die heden voor het eerst was opgestaan en nu uitriep: Moeder! Moeder! hij is het! Ge rard! En onbedachtzaam strekte zij haar armen naar hem uit. Voordat de juffrouw er zich nog tegen kon verzetten, was Gerard voor het jonge meisje neergeknield en kuste haar hartstochtelijk de handen. Louise! Louise! mijn lieve beste Louise!! Daarna stond hij verlegen op, bloos de als een kind en wendde zich itot de moeder, die dit tooneel sprakeloos aanzag: Vergeef het mij! Maar de moeder had den tijd niet om hem te berispen. Louise, meegesleept door haar liefde, zeide: Gerard, gij hebt uwe belofte ge houden gij hebt mijn vader gered mijn onrechtvaardig beschuldigden va der mijn vader, dien gij haten kondt, zonder dat iemand het recht had, u dit te verwijten gij hebt 't gedaan Ge rard en ik heb u lief Maar treurig antwoordde hij: Neen LouiseIk heb het niet gedaan. Ik ben in mijn pogingen niet ge laagd en kvan hi;r, om u een,1 Vu rige tijding te brengen... Ik meende^ dat ik u moest komen mededeelen, dat uw vader omgekomen was feij zijn poging tot ontsnappen En nu verneemt gij, dat hij in Frankrijk is teruggekeerd .-. Ja.... en dat scheen mij zoo vreemd toe, dat ik, hoe gelukkig ik door dat bericht ook ben, toch nog twijfel Mijn vader was gisteren bij ons! Hoe onvoorzichtig! Hij is niet gezien geworden. Hij heeft kunnen ontsnappen. Misschien zal het hem spoedig gelukken ons te berichten, waar hij zich verborgen houdt en hoe ver het land ook zijn mocht, waatr 'hij een schuilplaats heeft gevonden, wij zullen tot hem gaan en ons leven met ,hem deelen. Gerard had gaarne nadere inlich tingen van Louise gevraagd omtrent de ontsnapping van haar vader; maar zij had hem den vorigen dag zóó kort gezien, dat hij niet over zijn avonturen had kunnen uitwijden. Op het.oogenblik dat het jonge meis je tot Gerard sprak, vernamen zij ge luid achter hen. Zij keerden zich om. 'tWas juffrouw Leon. Gij hebt de deur open gelaten, mijn arme kinderen, zeide zij alsof de brave Haudecoeur reeds gered was; hij zou verloren zijn geweest, als een ander dan ik hier was binnengetre- j den en gehoord had, wat gij hebt ge zegd Want ik heb het gehoord en ik zie daaruit, dat men onbevreesd voo rdien heer kan spreken, en dat I is een groot geluk. Ja, een groot ge luk, dat de goede God hem hierheen heeft geleid, want ik begon reeds te wanhopen. Wat is er toch? Wat bedoelt gij, juffrouw Leon? Wat ik bedoel? Ik bedoel, dat Haudecoeur, sedert gij hem hier hebt gezien, door mij op een zolderkamertje is opgesloten en gedurende zes en der tig uren niets gegeten of gedronken heeftIk werd door dien ongeluk- kigen Loiseau bewaakt en kon niet tot hem gaan. Mijn vader, bij ons! Ja, begrijpt gij mi bet gevaar? En vanmorgen heeft hij nog getracht de deur te verbrijzelen!! O! ik dacht reeds, dat het gedaan met hem was en hij weer naar Nieuw-Caledonië zou worden gestuurd Zooeven bemerkte ik echter, dat Loiseau niet meer zoo 1 waakzaam wasHij heeft mij ge zegd: Haudecoeur komt hier niet meer! 'tls te laat! Hij zou er reeds geweest zijn! Daarvan heb ik gebruik gemaakt om hier te komen. En daar die mijn heer Louise lief heeft, zal hij ons wel willen helpen, Haudecoeur uit de klau wen der agenten te bevrijden. Zeker! Ik zal hem redden!... zei de Gerard. Waar is zijn kamer. De derde deur rechts na de laat ste trap. Goed!Wees voorzichtig! riep plotseling Gerard op doffen toon uit. Die uitroep was noodig, want eens klaps verscheen Loiseau aan de deur.1 Hij zal het wel laten, binnen te komen! Houd moed Louise, zeide de jon geling. Heb vertrouwen in mij! Onversaagd trad de concierge op den agent toe. Wilt gij niet binnentreden, mijn heer Loiseau? Dat recht heb ik niet en ik be hoef niemand van u te spreken. Dan wel te rusten mijnheer! En 4) sloeg de deur voor zijn neus dicht. Nu kunnen wij spreken! Die speur hond hinderde mij reeds lang. Allereerst moeten wij trachten, Haudecoeur wat levensmiddelen te bezorgen en hem de oorzaak van zijn opsluiting mede deelen. Gij moet hem een briefje onder de deur schuiven, terwijl ik Loiseau be neden aan de praat houd. Maar daardoor zal hij het huis niet verlaten. Welnu, als hij dit huis niet kan verlaten, zullen wij naar het aangren zende huis gaan; dat zal toch niet be waakt wodren Er is geen reden toe. Dan zullen wij trachten, dat hij over dat huis ontsnapt. En hoe? Ik zal een kamier huren op ges- ringen afstand van het zoldervenster van Haudecoeur. 't Verdere kunt gij aan mij wel overlaten. Er is er een te huur, ik sweet het. Maar waar en hoe het gelegen! is, dat weet ik niet. Ik zal er mij dadelijk mede be lasten. Ik heb een goed gedeelte van! den namiddag en den geheelen nacht ter mijne* beschikking. En zich tot juffrouw Leon wendend: Allereerst moeten wij Haudecoeur in kennis 'stellen van de gevaren, die hem bedreigen. 'Kom! Houdt den agent eenige minuten bezig. Ik zal Haude coeur WaarschuwenDan verlaat iki dit huis Als ik u noodig he.b, zal ik het u berichten, zonder dat Loiseau het bemerkt. Best, antwoordde juffrouw Leon, Ik houd van zulke doortastende men- schenJa, juffrouw Louise, gij hebt gelijk, dat 'gjj hem liefhebtHij zal 'u niet ongelukkig maken. Daarna ging zij heen. Loiseau was weer naar beneden ge gaan. De concierge noodigde hem bij haar in de kamer en knoopte een gesprek met hem aan. Loiseau had alle hoop verloren eni bewaakte het huis nog slechts voor den vorm. (Wordt vervolgd), i voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —O- Wij belasten ons gaarne it de verzorging van Uwe Brat- en Bind-orders. Firma L. J. VEERMAN. Electrische Drukkeri-Binderi. HEUSDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1