Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 5253 Woensdag 17 Aag. BEZOEKT HEÜSDENSCHE MAANDMARKT Varkens-, Biggw-. Hippett en Honijnennarkt Donderdag 18 Aug. Parijsehe Moifiebrievesi Ingezonden. Wat zegt U daarvan? BEHOORENDE BIJ HET DE MET OP speelsters, maar men draagt ook badstof, voile, flanel, en jersey alles in het wit. Wit is een heerlijke dracht en nu er hier, terwijl ik dit schrijf, nog al warm is, steekt ieder, die jong en slank is, zich i in het koele blanke wit. lijke kleinigheden nemen niet veel ruimte in beslag noch in de koffers, noch in de beurs WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wii dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieu we Modeblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bii de uitge vers dezer courant tegen sterk gere- duceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 20 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f 1,20 per kwartaal, franco per post f1,50. ONZE GARDEROBE IN DE VACANTIE. Sportkleeding en zomerbont. We zeiden reeds in een vorigen brief, dat het een kunst is met weinig bagage te reizen, een kunst, die lang niet ieder een verstaat en waar lang niet ieder een van houdt. Sommige dames vinden het integendeel prettig om in haar vacantie heel veel mee te nemen en over een zeer uitgebreide garderobe te beschikken. Het hangt er hierbij natuurlijk zeer veel van af waar men naar toe gaat en of men voor korten of langeren tijd uit blijft. En ook natuurlijk, wat men van plan is in de vacantie te doen, rustig op een mooi plekje te zitten of steeds ver der te trekken. Voor een vacantie in de bergen is het b.v. van veel belang, soepele wollen kleeding bij zich te hebben die zeer licht van gewicht is. Want niets vermoeit zoo op tochten in het gebergte dan zware stoffen die op het laatst als lood drukken. Een korte plooirok is 'traeest practische en daarbij b.v. een soort vestblouse met kraag die open en gesloten gedragen kan worden. Een zeer soepele lichte wo'len cape, die met knoopen op het vestje bevestigd is en die men, naar de weersomstandigheden, omslaat of over den arm draagt, is een ideale completeering voor het touristen- costuum. Kiest men het in beige (voor het vest) en bruin (voor rok en cape), zoo heeft men een keurig ensemble, dat niet spoedig vuil wordt. Wie naar een badplaats gaat, heeft een geheel andere garderobe noodig, waarvan we den vorigen keer reeds een beschrijving gaven. Hier zijn 'tvooralde sterke, felle kleuren die hoogtij vieren, hardblauw, rood, geel, grasgroen, oranje. Niet spoedig is hier een kleurencom binatie te opzichtig of te gedurfd. Foulard, toile de voie, kunstzijde, maar vooral modern bewerkte katoenen stofjes worden hier gedragen. Dan zijn er de sportiiefhebsters die niet op reis gaan zonder hun tennisracket of golf- benoodigdheden. Een aardig golfpakje is b.v. van hardblauwe jersev met een wit schouderstuk waarover een los jasje van wit en blauw gestreepte jersey. Men draagt ook eenvoudige sportieve mantel pakjes bij dit spel, b.v. van gemengde wol in rood met zwart. Op het tennisveld zijn de modewetten strenger. Om deze sport te beoefenen dient men in het witgekleed te zijn. Het wit raag door een kleurtje verleven digd worden, in den vorm van knoopen, ceintuur, een das of een kraag We zagen leuke tennisjurken die met smalle roode biesjes waren afgezet en met roode knoopen geslotenandere waarin de kleur blauw domineerde, blauwe biesjes, blauwe knoopen en een wit met blauw gemoesde das om den hals. Katoen is zeer geliefd by de tennis- Voor een minder warme dagen blijft het zomerbont gereserveerd. Zeer elegant voor de reis is een kort jasje van lui paardbont. Ook mollebont, gaillacenwit geschoren lamsvel zijn voor den zomer bestemd. Als avonddracht is bont in den zomer zeer modieus. Onlangs werd in een elegant restaurant aan de Seine bui ten op het terras een modeschow gehou den waarbij speciaal werk was gemaakt van het avondbont. Het pronkstuk van de collectie bestond uit een wit zijden avondtoilet met een kort zwart Persianer manteltje, waarop een enorme, tegen den hals opstaanden kraag, van wit herme lijn. Op een andere, iets eenvoudiger avondjurk van witte kant werden twee vossen gedragen over den linkerschouder een zwarte, over den rechterschouder een witte vos, die van voren met de kopjes over elkaar bevestigd waren. Tot de kleinigheden die zeker in geen enkele reisgarderobe zullen ontbreken behooren de bolero's, manteltjes en aller lei pelerine-fantasiën. Daarmede wordt niet alleen een eenvoudig toiletje iets gekleeder en eleganter gemaakt, maar ze kunnen bovendien zoo goed dienen om in een zeer beperkte reisgarderobe de noodige afwisseling te brengen. Derge Kort geleden moest jaarlijks vijf en zeventig millioen gulden worden besteed voor de leniging van werkloosheid en armoede. En tegenwoordig Nu moet jaarlijks daarvoor door de Nederlandsche belastingbetalers woiden opgebracht honderd vijftig millioen gulden Vindt U dat prettig? Kunt U zich begrijpen dat er nog landgenooten zijn, die maar niet kunnen inzien, dat het een gebiedende eisch is zooveel mogelijk aan de voortbrengselen van onze nationale nijverheid de voor keur te geven Hoeveel fabrieken zijn er reeds geslo ten, hoeveel hebben er toe moeten over gaan den werktijd aanzienlijk in te krim pen, hoeveel werken met groote verliezen I Onze Nederlandsche fabrieken vragen om opdrachten, de Nederlandsche werk krachten van hoog tot laag vragen om werk, niet om ondersteuning. Steunt de Nederlandsche Nijverheid 1 Koopt Nederlandsch Fabrikaat Een tijd geleden heeft een Nederlandsch professor in het openbaar de stelling ver kondigd, dat het een voordeel voor ons land was, indien zooveel mogelijk goede ren uit bet buitenland werden betrokken. Gelukkig bleken verschillende personen het met de meening van Z. H. G. niet eens te zijn. En ook is het gelukkig, dat één pro fessorale uitspraak nog niet de meening weergeeft van de geheele Nederlandsche professorale wetenschap. Er zijn van die dingen in het leven, die niet verklaard behoeven te worden maar waarvan men als het ware bij instinct voelt hoe de zaak in elkaar zit. Hoe bedenkelijker de economische toe stand in Nederland wordt, des te meer begint het instinctief gevoel te werken. Toen zeventien jaar geleden de Ver- eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" werd opgericht, en propaganda werd gemaakt voor het beginselGeeft de voorkeur van Nederlandsche artikelen, als deze met buitenlandsche kunnen wedijveren* werd een slapend instinct wakker gemaakt. Maar er schijnen helaas nog verschil lende personen te zijn, die heel moeilijk wakker te krijgen zijn, voor wien een repeteer wekker noodig is. Hoe is het anders te verklaren, dat uit sleur onverschilligheid of onwil niet in alle bestekken wordt voorgeschreven, dat Nederlandsch fabrikaat wordt ver- lsngd tenzij bepaalde grondige redenen zulks werkelijk onmogelijk maken Nederland telt ongeveer 8 millioen inwoners. Als wij het aantal gezinnen op onge veer anderhalf millioen stellen, zal dit wel niet te veel van de werkelijkheid verschillen. Laten we eens aannemen, dat in elk gezin (door wie van de leden komt er niet op aan) dagelijksch een artikel van buitenlandsch fabrikaat wordt gekocht, in plaats waarvan evengoed een artikel van Nederlandsch fabrikaat had kunnen zijn aangeschaft, en waarvoor betaald is het luttel bedrag van veertig cent. Nemen we nu nog eens verder aan, dat de prijs van dit artikel als verkoops- waarde van den fabrikant twintig cent is, dan beteekent dit dat dit per gezin per jaar een bedrag vertegenwoordigt van 365 maal f 0.20 of f 73.en is dus het totaal bedrag dat zoodoende voor de Nedelandsche industrie is verloren gegaan anderhalf millioen maal f 73. HONDERD NEGEN EN EEN HALF MILLIOEN Gulden. Stellen we nu dat een gezin jaarlijks kan rondkomen van f2500 (slechts 8 pCt. van onze bevolking heeft een jaarlijksch inkomen van f 3000 of hooger) dan hadden, wanneer bij die dagelijksche uitgave van slechts enkele dubbeltjes per gezin, Nederlandsch fabrikaat was gekocht, per jaar 43800 gezinnen zelfstandig het hoofd boven water kunnen houden. De overtuiging, dat het absoluut nood zakelijk is aan de voortbrengselen van de Nederlandsche nijverheid een gerecht vaardigde voorkeur te geven boven buiten landsch fabrikaat, wint gelukkig hoe langer hoe meer veld. Het is te betreuren, dat tot sommige personen in overheidsdienst staand blijkbaar deze gedachte nog niet is doorgedrongen. Onlangs wendde de directie van een onzer grootste nationale bedrijven zich tot het bestuur der Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat" met de mededeeling, dat bij een gesprek, dat zij had gehad met een persoon, die een belangrijke openbare functie bekleedt, op het verzoek in aanmerking te mogenkomen voor le vering, te hooren kreeg, dat hij zich geen wetten liet voorschrijven en datgene kocht wat hem het beste schikteEn dat, niettegenstaande alle ministrieele aan schrijvingen Wat zegt U daarvan WETENSCHAPPELIJKE BEDRIJFS ORGANISATIE. Dit is een andere naam voor rationa lisatie, deze is althans een zeer voor naam onderdeel van een wetenschappe lijke bedrijfsorganisatie. Rationalisatie is het aanwenden van de meest doel matige werkmethoden en werktuigen, waardoor de productie vermeerderd en goedkooper gemaakt wrodt. O p een internationaal congres, aan deze be drijfsorganisatie gewijd, heeft Dr. H. Colijn gesproken over het bezwaar te gen de rationalisatie, dat zij ide werk loosheid in de hand werkt. Hij toonde de beteekenis der overproductie aan. Ziij is ontstaan uit een teveel aan ar beidskrachten en hier en daar ook uit een teveel aan producten. Maar dat wil niet zeggen, dat wlij de goederen, die vervaardigd zouden kunnen worden als de fabrieken weer geopend wer den ,niet noodig hebben. Het geldt wellicht voor bepaalde producten, maar in het algemeen hebben de menschen die goederen bitter noodig. Zij wor den thans niet vervaardigd, omdat onze maatschappij zoo verarmd is, dat zij de noodige koopkracht mist, om zich de goederen te verschaffen. Dat is de reden, waarom fabriek en plantage ge sloten blijven. De welvaart wordt niet bepaald door de hoeveeldheid goede ren, die beschikbaar is, maar door de hoeveelheid, die binnen het bereik van het volk kan worden gebracht. De maatschappij kan niet meer consumee- ren, dan ze kan betalen. Door de pro ductiemethoden te verbeteren, vergroot men de werkelijke koopkracht. Lagere productiekosten wil in dit geval niet zeggen lagere loonen en minder koop kracht. Indien voor dezelfde koopkracht meer goederen zouden kunnen worden verkregen, dan zou er grootere wel vaart ontstaan ook in onze verarmde maatschappij. Wetenschappelijke be drijfsorganisatie mag ook van de staats huishouding geëischt worden; deze heeft de grootst mogelijke bezuiniging noodig. Dit is een merkwaardige beschou wing. Dr. Colijn heeft gewoonlijk iets van beteekenis te zeggen, men moet dit erkennen, ook al is men het niet met hem eens. In zijn beschouwing ligt eigenlijk geen weerlegging van de stel ling, dat rationalisatie de werkloosheid vergroot. Tegen deze strekking der rationalisatie kan slechts verdere ver korting van den arbeidsduur helpen, zou men zeggen. Maar juist is de op merking, dat door dit stelsel de pro ducten goedkoopejr worden, ook met behoud van hetzelfde loon en dezelfde winst, en dus de welvaart van geheel de maatschappij er door gediend wordt. Ook al heeft men in cijfers niet meer inkomen, doo ;rde rationalisatie krijgt dit meefr waarde; men kan er meer voor krijgen, de koopkracht neemt dus toe. De verhooging der productie door de meerdere koopkracht en vraag zal eenigszins het gevolg der rationalisatie, het overbodig maken van werkkrach ten temperen. Het kwaad is dus min der groot dan menigeen vreest. Maar bovenal het voordeel der rationalisatie weegt ruimschoots tegen het nadeel op. o— 133. Wetend, dat de olifant hem gezien had, sprong hij op zij en holde in een andere richting, in de hoop, dat het mon ster op deze wijze z'n spoor bijster zou worden. Toen liet hij zich voorover tus- schen het lange gras vallen en lag stil. 134. Het volgende oogenblik renden de olifanten, die hun prooi uit het oog ver loren hadden, hem met donderend geweld voorbij. Op hetzelfde oogenblik zag Rob tot z'n verbazing en verlichting een vlieg tuig vlak boven z'n hoofd. 135. piloot bewegen op ik slechts de aandacht van de trekken", mompelde hij. „Maar zou gelijk slaan met zelfmoord Ondertusschen gluurde 't oogenblik". uit de „Wat een meisje beneden. peinsde ze. Maar van het gevaar, waarin cabine naar de olifanten een prachtig gezicht", weinig vermoedde ze Rob zich bevond. JHeiiwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5