Slapeloosheid Ingezonden. Marktberichten. Deze heffing zal voor ieder varken af zonderlijk naar het geslacht gewicht moeten worden berekend. Het verschul digde per K.G. zal nader worden bekend gemaakt. Elk varken zal dus na slachting moeten worden gewogen, waarna de voor dat varken te betalen heffing kan worden berekend door het aantal K.G. dat het varken geslacht weegt, te vermenigvuldi gen met het bovenbedoeld nader vast te stellen bedrag. Gedeelten van K.G. kunnen daarbij worden verwaarloosd. De inning van dit bedrag wordt opgedragen aan den Keu ringsdienst die de keuring verricht. In de gevallen dat geen keuring plaats vindt (bedoeld in art. 6a. van de Vleesch- keuringswet (1919) belast de Nederlandsche Varkenscentrale zich met de inning. Teneinde de uitvoering zoo gemakke lijk mogelijk te doen verloopen, zal wor den bepaald, dat de betrokken keurings dienst kan eischen, dat vóór de slachting plaats heeft, een bepaald bedrag per varken als voorloopige betaling gestort wordt Dit bedrag zal uit den aard der zaak zoodanig moeten worden vastgesteld, dat het bedrag na weging zal blijken verschuldigd te zijn, daarop geheel kan worden verhaald. De betrokken keurings dienst beslist of al dan niet van de moge lijkheid tot voorloopige betaling zal worden gebruik gemaakt. Na de weging en het vaststellen van het werkelijk als heffing verschuldigde bedrag zal vereffening plaats vinden. Ook is mogelijk een regeling te treffen, met personen, die geregeld varkens ter keuring aanbieden, waarbij deze een bepaald be drag storten, waarvan na elke slachting het aan heffing verschuldigde wordt af gehouden. Het saldo van dit bedrag zal dan steeds zooveel moeten bedragen, dat het minstens gelijk is aan hetgeen als voorloopige betaling moet worden gestort. Doet men geen voorloopige heffing, dan zal de gang van zaken deze zijn, dat een varken na slachting wordt gewogen en dat het verschuldigde bedrag aan de hef fing wordt berekend door en betaald aan den betrokken ambtenaar van den Keurings dienst. Pas als dit geschiedt, zal het varken van de goedkeuringsmerken mogen worden voorzien. Bij de weging na het slachten moeten de varkens zijn ontdaan van de organen, met uitzondering van de nieren. Andere deelen zullen niet verwijderd mogen wor den. In geval bij keuring voor uitvoer is voorgeschreven, dat bepaalde organen niet verwijderd mogen zijn, zullen deze organen medegewogen moeten worden. By de slachtingen, welke aan keuring onderworpen zijn, zal door den Keurings dienst kunnen worden geëischt, dat de gene, die het varken ter keuring aanbiedt, een behoorlijk werkend weegtoestel ter beschikking stelt. Voorts moet alle mede werking aan de ambtenaren worden ver leend. De weging geschiedt door den betrokken ambtenaar. Ook kan de Keu ringsdienst zelf een weegtoestel ter be schikking stellen. Dit kan zijn een draag baar weegtoestel, dat de ambtenaar, die de keuring verricht, medebrengt. De be doeling is natuurlijk, om op den duur slechts bij huisslachtingen het medebren gen van een weegtoestel door den Amb tenaar van den Keuringsdienst mogelijk te maken. In dit geval en wanneer de weging aan een gemeentelijk slachthuis geschiedt, kunnen de aan de weging verbonden kosten, overeenkomstig de desbetreffende verordening, aan dengene, die het varken ter keuring aanbiedt, in rekening worden gebracht. De weging zal moeten geschie den zoodra de betrokken ambtenaar ter beschikking is en uiterlijk 24 uur na de slachting. Door den betrokken keurings dienst kan onder goedkeuring van den Minister worden geëischt, dat de weging op bepaalde nader aan te duiden plaatsen geschiedt. In geval het varken geheel wordt af gekeurd, is geen heffing verschuldigd. Bij gedeeltelijke afkeuring van van het gewicht, waarover de heffing wordt be rekend, worden afgetrokken het gewicht van de deelen welke worden afgekeurd. In geval vau voorwaardelijke goedkeuring is, wanneer sterilisatie volgt, geen heffing verschuldigd en wordt, wanneer het vleesch bestemd |is om onder toezicht verkocht te worden, (zoogenaamde bestemming voor de vrijbank) het aan heffing verschuldigde bedrag met 50 pCt. vermindert. Bij voort gezette keuring, wanneer het varken dus voor uitvoer wordt onthouden, doch voor binnenlandsch gebruik wordt goedgekeurd, is het volle bedrag der heffing verschul digd. De heffing is niet verschuldigd wanneer door den belanghebbende een bewijsstuk wordt overgelegd, afgegeven door de be trokken Gewestelijke Varkenscentrale, waaruit blijkt a. dat hij gedurende het loopende kalenderjaar niet meer dan één varken heeft gemest voor eigen gebruik en in totaal niet meer dan 2 varkens heeft gehouden b. bij het varken of de varkens, be doeld onder a. tenminste 4 maanden zelf heeft gemest c. hij bij aanschaffing van de varkens daarvan onverwijld aan de betrokken Gewestelijke Varkenscentrale heeft kennis gegeven, onder mededeeling, dat één van die varkens voor huisslachting waarvoor geen heffing verschuldigd is, is bestemd. De keuringsdiensten zijn verplicht eiken Maandag de ontvangen bedragen te storten op de postrekening van het Stabilisatie fonds bedoeld in art 5 van de Crisis Varkenswet, terwijl van elke storting kennis moet worden gegeven aan de Nederl. Varkenscentrale onder overlegging van een specificatie. Formulieren hiervoor wor den in den loop van deze week toege zonden. Aan den betrokken Keuringsdienst zal door de Nederl. Varkenscentrale eene vergoeding worden gegeven voor de kosten, welke aan het innen der heffing verbon den zijn. Eene nadere regeling hiervoor is in voorbereiding. tengevolge van de zomerwarmte, overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Brakel, 17 Aug. 1932. Geachte Redactie! Gaarna zag ik onderstand stukje op genomen in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. SPORTIVITEIT. Nu de seriewedstrijden in Andel ach ter den rug zijn, gewonnen natuurlijk door Sparta zelf (wie had het anders gedacht?), kunnen wij deze treurige vertooning overzien. Wij kunnen deze serie niet anders rangschikken dan on der de gelukkig weinige treurige uit wassen der sport. De uitschrijvende voetbalclub Sparta had een reglement voor deze serie gegeven, dat gebleken is alleen voor de andere deelnemers te zijn, Sparta zelf stoorde er zich niet aan. Bewijs. Het reglement hield o.a. in: „Speeltijd elke wedstrijd 2 maal 30 minuten. Uitspraak scheidsrechter bindend. Die winnaar van de 1ste Zaterdag, welke vrij zou laten, moest een af mattingswedstrijd spelen, ook van een uur." lste Zaterdag. Sparta maakt het win nende doelpunt 3 minuten over tijd Protest afgewezen omdat het Sparta zelf betrof. De 2de wedstrijd eindigt in een vechtpartij. De zeer zonderlinge beslissingen van den scheidsrechter dra gen het hunne bij tot de eerstè mislukte feestdag. 2de Zaterdag. Sparta is vrij geloot, maar speelt geen afmattingswedstrijd, het is immers weer Sparta zelf. In een toegevoegde vriendschappe lijke wedstrijd tusschen 2 elftallen, uit Heusden en Kaatsheuvel, wijzigt de scheidsrechter zijn beslissingen onder dreigementen der spelers. De eindwed- strijd kenmerkt zich door een voortdu rend verzet der Sparta-spelers tegen den scheidsrechter. Hiermede is voldoende aangetoond', dat het heele reglement een paskwil dat de serie een mislukking was en dat Sparta noch eer, noch sportiviteit bezit. Sparta heeft zich zelf zoodoende ge- stooten uit de rij der clubs, die voet ballen als faire en mooie sport beschou wen. EEN SPORTVRIEND. O— Mijnheer de Redacteur, Mag ik een klein plaatsje in uw veel gelezen blad Waar men al lang voor gevreesd heeft, is werkelijkheid geworden, de heer Gulden gaat ons verlaten. Zaterdag j.l. nam hij onder groote belangstelling afscheid van de arbeidersklasse (van de leden en Atd. van de B. B. voor 't Land van Heusden en Altena) te Werkendam in de Nuts- zaal. De meeste arbeiders zien den heer Gulden noode vertrekken omdat hij is een man met een edel hart, voor ieder stond hij steeds klaar en hij hielp waar te helpen was. En toch zijn er nog menschen in de gemeente Sleeuwijk die zeggen, „het is tijd dat Gulden weg moet, ik ben er blij om". Ik vraag mij afWaarom zou het toch zijn, dat er menschen blij zijn, met het vertrek van den heer Gulden, me dunkt, iemand zooals de heer Gulden, een voor beeld voor de menschheid, moest niemand graag weg zien gaan. Of is men soms bang dat er meer Guldens zouden komen, onder de arbeidersklasse En ik mag toch zeker niet aannemen dat de zulken uitzien naar andere Socialisten, b. v. Nationaal-Socialisten (fascisten) die strijd voeren niet op de wijze als de heer Gulden maar met revolver en dolk Misschien wil de een of ander mij per ingezonden stuk wel eens inlichten^over de reden van hun blijdschap. Ik hoewel geen partijgenoot zie mijnheer Gulden noode vertrekken. U mijnheer de Redacteur hartelijk dankend. Een Abonné. Sleeuwijk, 22 Aug. 4932. Vervolg raadsverslag ZUILICHEM. Beschikbaarstelling gelden voor het plaatselijk Crisis-comité. In verband met een circulaire van het Nationaal crisiscomité ■stellen B. en W. voor, een bedrag van 5 pt. per ingezetene beschikbaar te stellen voor het Nationaal crisiscomité, dit zal dan eenzelfde bedrag beschikbaar stel len. Dit zal de gem. op ongeveer f50 kom'en te staan. De uitkeering geldt slechts voor 5/12, n.l. het aantal nog niet verstreken maanden van het jaar. De heer Hooijkaas betreurt het, dat nu pas met dit voorstel wordt gekomen, was men er vroeger mede gekomen, dan zou men het dubbele bedrag heb ben ontvangen. De heer Kanselaar zegt, dat zijn frac tie vroeger al heeffj aangedrongen hier op in te gaan. Ni) wordt er uit den Haag op aangedrongen, om het aan te vragen en nu komen B. en W. eerst met dit voorstel. De Voorzitter antwoordt, dat de om standigheden nu anders zijn. B. en W. zijn van oordeel, <ïat het nu Wel noo- dig is. De heer v. Veen vraagt, wat de be doeling is, is het bedrag alleen voor hen, die steun trekken, om deze een extra uitkeering te verschaffen. De Voorzitter antwoordt hierop toe stemmend. Met algemeene stemmen wordt beslo ten het bedrag toe te staan. Benoeming leden Commissie tot We ring van Schoolverzuim. In de vacature van wijlen den heer M. M. Verbrugge, wordt met algemee ne stemmen benoemd, de heer N. Bor- rejnan. De heer D. W. G. Verkerk wordt met algemeene stemmen herko zen. De heer ,G. A. Dingemans kan niet meer in aanmerking komen. B. en W. bevelen in diens plaats aan, de heeren A. Fuigschot en G. J. v. Maten. De heer Hooijkaas wil er de aandacht op vestigen, dat hij het noodig vindt, dat ook een arbeider in deze commissie zitting heeft. Hij had gaarne gezien, dat B. en W. zoo iemand ter benoeming hadden aanbevolen. De arbeiders heb ben in den regel de meeste kinderen op school. De 'Voorzitter zegt, dat de raads leden zich niet aan de aanbeveling behoeven te storen, ze kunnen stemmen wie ze willen. De heer Hooijkaas geeft dit toe, maar als zoo iemand door B. en W. werd aanbevolen, heeft hij meer kans be noemd te worden. Bij de stemming die werd gehouden, verkreeg de heer !A. Fuygschot 4, A. Westerlaken 1 en G. v. d. Maa^' 1 stem, zoodat de heer A. Fuygschot is geko zen. De heer P. A.v. d. Boogaard is ook niet meer herkiesbaar, in diens plaats bevelen B. dn W. ter benoeming aan, H. Lobrecht en J. v. Lopik. Bij de eerste stemming verkreeg H. Lobrecht 2, J. v. Lopik 3 en H. Westerlaken 2 stemmenj. Bij de 2de stemming was de uitslag .322. Bij de 3de stemming 412, zoodat de heer H. Lobrecht is benoemd. 3 Voor de .vacature S. R. Posthuma be velen B. en W. aan, den aftredende en G. A. .Dingemans. De aftredende wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Benoeming leden Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. In de plaats van wijlen de heer Verbrugge wordt benoemd de heer N. Borreman. De aftredende heer D. W. G. Verkerk, wordt met .algemeene stemmen herko zen. Benoeming leden .Commissie van Bij stand van Burgemeester en Wethouders in het beheer der gemeentelanderijen. Aftredend zijn de heeren C. A. v. Veen en A. v. Vugt. Voor de vacature C. A. v. Veen zijn door B. en W. op de voordracht ge plaatst, de heeren C. A. v. Veen en C. Hooijkaas, voor de vacature v. Vugt, de aftredende met M. v. Brakel. De heer Kanselaar zou de commissie met een lid uitbreiden, zoodat ze uifj 3 leden bestond, inplaats van uit twee, zooals nu. De Voorzitter zegt, dat de commissie ook nu uit 3 leden bestaat, de heer E. v. Dalen, wethouder, is ambtshalve voorzitter en heeft ook stemrecht. De 'heer Kanselaar merkt op, dat in het reglement is bepaald, dat een lid van 'het dag. 'best. ambtshalve voor zitter van de commissie is. Dit is nu wethouder v. Dalen, zou het college van B. en W. evenwel den Burgemees ter aanwijzen, wat toch heel goed denk baar is, dan heeft deze volgens het reglement geen stemrecht en bestaat de commissie dus slechts uit 2 leden. De heer v. Dalen zegt, dat de com missie slechts van advies heeft te die nen, het doet er dus niet zooveel toe of deze uit 2 leden en de Burgemees ter bestaat. Kanselaar. Dus we krijgen een com-; missie van 2 leden. Voorzitter. Dat stelt u zoo voor, doch het is niet zoo, ik bedank voor een eventueele benoeming, ik achf me niet deskundig genoeg om van advies te dienen. De heer Kanselaar verklaart, niet mee te willen stemmen voor een ommissie die slechts uit 2 leden bestaat. Dhr. C. v. Veen wordt hierop met 4 stemmen gekozen, 1 stem was op den heer Hooijkaas en 2 in blanco uitge bracht. De heer v. Vugt eveneens met 4 stemmen, 3 stemmen waren in blanco uitgebracht. De heer Kanselaar zegt, dat toen hij gisteren de stukken kwam inzien er een aanbeveling was, ook voor den heer E. v. Dalen en Ruijmschoots. De Voorzitter antwoordt, dat deze voordracht is teruggenomen. Werkverschaffing. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. in overleg zijn getreden met het polderbestuur, om evenals den vorigen winter, ook in den winter die aankomt weder werkzaamheden door werkloozen te doen verrichten in den polder, in samenwerking tusschen polderbestuur en gemeente. Den vorigen winter is heel goed en productief werk verricht. B. en W. zouden daarom weer in die richting willen werken en vragen daar om aan den raad, daarvoor nu reeds de noodige stappen te doen. De 'heer Hooijkaas zegt, dat zijn frac tie 'het toejuicht, dat B. en W. reeds zoo vroeg op werk uitziet voor den winter. Spr. 'hoopt, dat ook zoo spoedig moge lijk zal worden begonnen. De Voorzitter antwoordt, dat het polderbestuur in beginsel bereid is, de zen winter weder met de gemeente samen te werken, dat een eventueele beslissing echter genomen moet worden door de geërfden, die niet zoo vaak vergaderen, vandaar is het noodig bij tijds te beginnen. Met algemeene stemmen wordt de verlangde machtiging verleend. Rondvraag. De heer Kanselaar heeft gehoord, dat in verband met de uitvoering der steun regeling in het café in de gemeente de namen van de steuntrekkenden zijn op gehangen. Hoe komt men daartoe, vraagst spr. Als er misbruik van ster ken drank werd gemaakt was het iets anders, doch nu is het te gek, waar om dan ook niet de namen der boeren die steun krijgen, opgehangen? De Voorzitter merkt op, dat de boe ren slechts een uitkeering ineens heb ben gekregen en niet wekelijks, zooalsi de arbeiders. De heer Hooijkaas keurt het publi- eeren der namen ook sterk af, maar tegenover de arbeiders is alles geoor loofd, als het meer gegoeden betreft, zou men aan zoo iets niet denken. De Voorzittelr merkt op, dat het hier alleen uitvoering van art. 49 der politie verordening betreft. De heer Kanselaar zegt, dat in art. 49 niet staat, dat dit gebeuren moet. Wat er staat heeft alleen betrekking, wanneer misbruik van sterken drank wordt gemaakt. De Voorzitter merkt op, dat de steun verleend wordt ten behoeve van het gezin, niet om die in de café's op te maken. De heer Kanselaar meent, dat als de menschen armlastig waren, het dan iets anders zo(u zijn, doch nu het steun betreft, is het niet zoo als het behoort, men had dan ook een lijst moeten pu- bliceeren voor de boeren die steun heb ben ontvangen. Spr. dringt er op aan, dat de lijst zoo spoedig mogelijk wordt teruggenomen. De Voorzitter zegt, dat hij eerst deze kwestie nogeens zal onderzoeken en nagaan. De heer Hooijkaas zegt, dat, omdat een zoon zijn vader een oogenblik hielp, wat als gezinsinkomst werd beschouwd, een week de steunuitkeering was inge houden. Spr. vindt dit wel wat ver gezocht. De Voorzitter antwoordt, dat deze werkzaamheden beschouwd zijn als af rekening van vroeger. De steuntrekken den zijn verplicht alles op te geven. De heer Kanselaar meent, dat in zoo'n geval dan tegen den betrokkene proces-verbaal moest worden opge maakt. De Voorzitteir' gelooft, dat het dan voor den betrokkene niet zoo gunstig zou zijn afgeloopen als thans het geval is geweest. Men behoort alles behoor lijk op te geven. De zaak is- niet zoo als men ze voorstelt. Ze kunnen dan allen wel voor niets gaan werken. De heer Hooijkaas dringt er op aan, de regeling niet zojo .streng toe te passen. De Voorzittelr acht het 't beste als men alles opgeeft en in overleg treedt met het gemeentebestuur. De heer Kanselaar zou aan den Mi nister het verzoek willen richten, om de steuntrekkenden tot een bedrag van f2.50, dat zij per week verdienen, te laten houden en dit niet in mindering te brengen. Het ds hiermede als daar straks met de fabrieksarbeiders, als de Minister niet op de hoogte was ge bracht, dat de fabrieksarbeiders een stukje grond bezitten, zou er niets voor afgetrokken zijn. De Voorzitter zegt, dat deze inkom sten beschouwd worden als een ver kapte verhooging 'van steun. De heer Kanselaar merkt op, dat de steunuitkeering veel te laag is. Spr. weet niet waar het van den winter naar toe moet met zulke geringe inkomsten. Spr. blijft er bij om den minister te verzoeken, bij een inkomst van f2.50 per week geen aftrek toe te passen. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 2 stem men. Voor stemden de heeren v. Dalen, v. Brakel, Hooijkaas, Kanselaar en v. Veen, tegen de heeren A. v. Vugt en Ruijmschoots. De heer v. Dalen zag gaarne aan vulling der politieverordening met een bepaling, waarbij voetballen op Zondag verboden wordt. De Voorzitter wil eerst eens nagaan off als 'er slechts geotefend wordt en geen wedstrijden plaats vinden, het ge meentebestuur het recht heeft om het te verbieden. In Herwijnen wordt Zon dags met veel pleizier gespeeld, de Burgemeester laat het daar toe, mfts het niet onder kerktijd plaats vindt. De heer Hooijkaas meent, dat men de menschen behoort vrij te laten, ieder besteedt zijn Zondag zooals hij dat wil. Hier wil men de vrijheid van menschen, di>:: een andere overtuiging bezitten, gaan beknotten. De heer v. Dalen zegt, de overtui ging te hebben, dat ontheiliging van den Zondag behoort te worden tegen gegaan. De heer Kanselaar acht het niet op den weg der overheid liggende;, om voetballen op Zondag, als daarbij ver der niets onbehoorlijks gebeurt, te ver bieden. Zeker niet als dit op eigen terrein plaats vindt. De heer v. Dalen meent, dat er dan geen overheid noodig is, ieder doet dan maar wat hij wil. De Voorzitteir stelt voor, om deze ^kwestie aan te houden, opdat hij eerst kan nagaan of de raad de bevoegdheid heeft, een verbodsbepaling in het le ven te roepen. De heeir v. Brakel vreest, dat het kwaad dan nog te lang zal voortduren. De Voorzitter merkt op, dat binnen een dag of veertien weer een vergade ring moet plaats vinden. De vergadering wordt hierop met dankgebed gesloten. ROTTERDAM, 22 Augustus. Aanvoer 4 373 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 26—28 21—25 20—22 Export ROTTERDAM, 23 Augustus. Op de veemarkt waren heden aange roerd 240 paarden, 220 veulens, 425 ma gere en 850 vette runderen, 365 vette kalveren, 345 graskalv., 437 nuchtere kalveren, 270 schapen of lammeren, 3 overloopers of varkens, 14 biggen, 4 bokken of geiten. Per V2 K.G. 3e kw. 2e kw. le kw. Koeien 1519 2629 32|39 Ossen 17-19 25—27 30—32 Stieren 1417 2022 24—25 Grask al veren „1517 Vette kalveren 20—25 31—36 44—46 Per stuk Melkkoeien f 120 a f 230 Kalfkoeien f 130 a f 240 Stieren f 70 a f 290 Pinken f 40 a f 85 Graskalveren f 20 a f 35 Vaarzen f 90 a f 135 Werkpaarden f 100 èi f275 Slachtpaarden f100 èi f160 Veulens f 30 k f 76 Hitten f 60 a f 115 Biggen f 5 a f 7 Nuchtere fokkalv. f 8 a f 13 id. slachtkalv. f 3 a f 6 Biggen per week t 0.50 f0.70 GORINCHEM, 22 Augustus. Op de veemarkt was heden aange voerd 173 runderen, 7 nuchtere kalveren, 0 schapen, 0 lammeren, 471 biggen, 193 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalfkoeien f 200300. Melk koeien f 160f 240. Kalf vaarzen f 130 200. Guiste vaarzen f70 110 Pinken f 5070. Nuchtere kalveren f812. Schapen f Lammeren f Overloopers f 1014. Biggen f 59. BREDA, 22 Augustus. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 169 stuks vee, t. w. 58 stuks hoornvee, 0 kalveren, 0 varkens en 111 biggen. Prijzen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2