Feestconcert Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws HEUSDEN. PROGRAMMA: ALMKERK. CAPELLE. WOUDRICHEM. Vergadering van den raad der ge meente VEEN, op Donderdag 25 Augustus, des v.m. half elf. Voorzitter: Edelachtbaren Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: Weled. Heer J. Timmer mans. Afwezig de heer A. 't Lam. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest het formuliergebed, daarna de notulen der vorige vergade ring die worden goedgekeurd Ingekomen stukken: Adres van het Centraal Proeftuin- bedrijf te Gorinchem, met verzoek om subsidie. De Voorzitten zegt, dat het vorig jaar een subsidie is verleend van 10 gulden, hij stelt ook voor dit jaar een zelfde bedrag te verleenen. Aldus wordt met algemeene stem men besloten. Verzoek van mej. G. Vos, caféhoud ster, om ontheffing van personeele be lasting van haar biljart. Aangezien dit adres nog geen punt van bespreking heeft uitgemaakt in het college van en W., wordt het aan gehouden tot een volgende vergadering, om B. en W. gelegenheid te geven, den raad van advies te dienen. Verzoek van dokter J. E. Schmitz, om eervol ontslag als gemeente-genees heer, met ingang van 1 September. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen dokter Schmitz het gevraag de ontslag eervol te verleenen. Het spijt spr. en zeker den geheelen raad zeer, dat de heer Schmitz zo«o spoedig is moeten vertrekken. Van harte, aldus spr., hopen wij, dat dokter Schmitz spoedig moge herstellen en dat God hem nog vele jaren mag sparen. Met algemeene stemmen wordt het ontslag eervol verleend. Bericht van den heer C. M. Veen- huysen, geboren te Minnertsga (Fr.) dat hij zich in de gemeente heeft ge vestigd als arts en verzoekt hem te willen benoemen tot gemeentegenees heer. Het voorstel van B. en W. om hier toe over te gaan, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Dezelfde voorwaarden zullen gelden als voor dokter Schmitz hebben ge golden, terwijl hem hetzelfde salaris zal worden uitgekeerd. De heer C. Schreuders merkt op, dat de tijdsomstandigheden eenerzijds pleiten voor verlaging van salaris, doch anderzijds verlaging onbillijk maken, omdat juist dooyr die omstandigheden de armenpraktijk zich uitbreidt. Adres van het gemeentebestuur van Wijk over hulpverleening bij brand. In de conceptovereenkomst, die is bijge voegd, wordt het navolgende tarief aan gegeven, als de motorspuit van de gemeente Wijk wordt te hulp geroepen bjj brand. Al behoeft ze geen dienst te doen, zal toch een bedrag van f35. moeten worden betaald, als hare hulp wordt ingeroepen. Verder zal moeten worden betaald f25.voor ieder uur, dat de spuit dienst doet, voor ieder dienstdoend brandweerman 50 cent per uur, tot een maximum van 10 brand weerlieden, plus f 20.voor het schoonmaken der spuit. De Voorzitter merkt op, dat de hulp vanzelfsprekend alleen zal worden in geroepen, als de brand grooten omvang dreigt aan te nemen. De heer Schreuders acht de tarieven aan den hoogen kant, als de spuit 2 a 3 uren werkt, zou het de gemeente op f 160.a f170.komen te staan. Wordt de spuit niet in gebruik ge steld, dan kost het nog f50.Veen heeft een spuit, die altijd goed heeft gewerkt, er is nog nooit een brand ge weest of hij werd gebluscht. De Voorzitter antwoordt, dat Heus- den op de aangegeven voorwaarden 'n overeenkomst heeft aangegaan, daar vond men de tarieven, die overeenko men met de tarieven van den Utrecht- schen brandweerbond, aan den lagen kant, niet hoog. De heer Schreuders zegt, dat de ge meente niet verplicht is de hulp in te [roepen, dit zal dus alleen bij ernstige gevallen gebeuren en dan is het wel makkelijk, als men een beroep op hulp kan doen. De heer Timmermans is het daar mede eens en zou een overeenkomst willen aangaan. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten. Begrooting 1932 en rekening 1931 der gezondheidscommissie te Heusden, worden goedgekeurd. Schrijven van den Minister van Wa terstaat, waarin deze het gemeentebe stuur bericht, dat de belangen van den Waterstaat beletten, om goedkeuring te verleenen vuilnis te storten in de ri vier de Maas. Wordt aangenomen voor kennisge ving. Besloten wordt dat thans een perceel van de Heuje hiervoor zal worden aan gewezen. De Voorzitter deelt mee, dat B. en W. Ged, St. hebben gevraagd, de kom der gemeente uit te breiden met de Wielstraat, dit in verband met het ge sprokene in de vorige vergadering over het autoverkeer door die straat. Hierop is evenwel nog geen bericht ingeko men. Voorstel B. en W. tot telefonische aansluitng van de secretarie. De Voorzitter zegt, dat het gemeen tebestuur den laatsten tijd herhaaldelijk moet telefoneeren over werkverschaf fing enz. en dat zich daarbij geregeld het gemis en het lastige van een eigen telefoon doet gevoelen, vandaar, dat B. en W. met hun voorstel zijn geko men, een telefoon is tegenwoordig een eisch des tijds. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. Voorstel van B. en W. tot het bou wen van een steenkolenbergplaats. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt, dat gebleken is, dat de kolen bergplaats, gebouwd bij de nieuwe school, geen voldoende ruimte biedt. Ze is berekend op het stoken van an- thraciet, doch de kachels worden ge stookt met cokes en daarvoor is de ruimte te klein. De heer v. Andel vraagt, waar de bergplaats moet komen en of het Hoofd der school er in gekend is. De Voorzitter antwoordt, dat de berg plaats tusschen de school en het school huis kan vallen. Zeker is overleg ge pleegd met het Hoofd der school, deze moet de kast die zich in de tegenwoor dige bergplaats bevindt, missen, doch zal daarvoor dan een kast in de keuken krijgen. Met algemeene stemmen woordt ook dit voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel B. en W. tot verzekering van school en schoolhuis. De Voorzitter deelt mede, dat de school gedurende den bouw verzekerd is geweest voor f24000.deze verze kering is nu evenwel afgeloopen en daarom is het goed, dat thans een niewe verzekering wordt aangegaan en wel f 24000 voor de school en f 6000 voor het schoolhuis, totaal dus f30.000 waarvoor de premie slechts f6.be draagt. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Overlegging gemeenterekening 1931. B. en W. bieden den raad deze reke ning aan met een ontvangst den ge wonen dienst betreffende van f34619.50 en een uitgaaf van f30642.65, sluitend alzoo met een batig slot van f4076.85. De rekening wordt in handen gesteld van een commissie van onderzoek be staande uit de heeren v. Wijk, v. An del en Timmermans. Bespreking aanbesteding schoonhou den O.L. school. De Voorzitter noemt dit een moei lijke kwestie. B. en W. hebben hiervoor geen voorstel. Het college zou de werk zaamheden evenwel gaarne willen op dragen aan iemand, die toch steun verleend moet worden, de moeilijkheid is echter aan wie? De 'heer Timmermans meent, dat 'B. en W. hierover beter kunnen oordeelen dan de raadsleden, hij zou het college daarom 'willen machtigen deze kwestie af te werken. De 'heer C. Schreuders zegt, dat B. en W. gedacht hebben over de wed. Vos, die gesteund moet worden. Met algemeene stemmen worden B. en W. hierop .gemachtigd tot afwer king. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de openbare vergadering sluit, waarop de raad overgaat in geheime zitting, omdat er nog stukken te behandelen zijn, die niet voor openbaarmaking zijn geschikt. 28 AUGUSTUS (Zomertijd) Heusden5 u. ds Kloots Ger. Kerk, 10 u. leesdienst en 6 u. ds Menken Aalburg3 u ds Van Bruggen Ger. Gem., 10,30 en 7 u. leesdienst Andel, 10,30 leesdienst en 7 u. dr Tjalma Ger. Kerk, 10,30 en 7,30 ds Bakker Almkerk, 10 30 en 7 u. ds v. Dipgstee Geref Kerk, 10,30 en 7 u. ds Hakman Aalst, nm. dhr Verheul Vrije Geref. Gem vm. en nm. leesd. Ammerzodengeen dienst ïï'broek10.30 ds Kruijs Voorberge Capelle, 9,30 leesdienst en 2,30 u. ds Mühlnickel Ger. Kerk, 9,30 en 2.30 u. leesdienst Doeveren10,30 u ds van Bruggen Dussen3 u. ds Kuyper Ger. Kerk, 10 u. leesdienst en 3 u. ds Hindriks Drongelen, 10,30 u. ds Tasseron Eethen, geen dienst Oenderen, 10 30 u. ds Kuyper Geref. Kerk, 10,30 ds Menken en 6 u. leesdienst Oies8en, 10,30 u. ds Benders Geref. Kerk, 10,30 en 7,30 ds Heiner 's-Gravenmoer9,30 dhr Schreuder, Godsdienstondeiw. te Dordrecht en 2,30 u. ds Louwe Kooijmans Ger. Kerk, 9,30 en 2,30 leesdienst Chr. Ger, Kerk, 9.30 en 6,30 u. ds Ponstein van Lisse Bediening H. A. Qerpt, vm. 10 u. ds Kloots Heesbeen, 10,30 u. leesdienst Loonschendijk9,30 en 2 u ds Schlemper Meeuwen, 3 u. ds Tasseron Ger. Kerk, 10,30 en 7 u. Ger. Gem., 10,30 en 7 n. leesdienst Nederhemert, N z. 3 u. ds Ossewaarde 7,30 u. dhr. v. d. Loo Nieuwendijk, Geref. Kerk, 10,30 en 7 u ds de Bruin Poederoijen, vm. ds de Bruin Geref. Kerk, vm. en nm. leesdienst Vrije Geref. Gem., vm. en 's avonds leesdienst RaamldonH V.), 9.30 d G j LD.), 2 u. Evangel, gebouw „Eben Haëzer" 9,30 en 2 u dhr Snaijer Ger. Kerk, 9,30 en 5 u. leesdienst Sprang, 9.30 u. leesdienst Ger. Kerk, 9,30 en 5 u. ds Hagen Sleeuwijk, geen opgaaf Ger. Kerk, 10 en 7 u. leesdienst Uitwijk, 10,30 u. ds Hooijkaas Veen, 10.30 u. dr Tjalma Ger. Gem. vm. en nm. leesdienst Wijk, 10,30 u. ds Gobius du Sart Woudrichem, 10 u. leesdienst en 6,30 ds de Bruin Waardhuizen, Ger. Kerk, 10.30 en 3 u. leesdienst Waspik, 2 u. ds Fokkema Werkendam, 10 u. leesdienst en 6 u. ds Hooijkaas Coll. v. d. Weezen Ger. Kerk, 10 en 6 u. ds Jonker Chr. Ger. Kerk, 10 en 6 u. ds Baas Ger. Gem. 10 en 6 u. leesdienst 30 Aug. 7,30 u. ds Lamain, R'dam Oud Ger. Gem. 10 en 6 u. leesdienst Well, 3 u. ds Boerendans Ger. Kerk, 10,30 en 3,30 leesdienst Zuilichemvm. leesdienst Ger. Kerk, vm. en 's avonds Cand. Batelaar uit Bodegraven Vergadering van den raad der ge meente EETHEN op Donder dag 25 Augustus des n.m. half acht. Voorzitter: EdelAchtb. Heer D. F. Brune. SecretarisWelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Afwezig de heer Vos als de Voor zitter de vergadering opent. De secretaris leest het formulierge bed, daarna de notulen der vorige vergadering, die worden goedge keurd. De heer Vos komt ter vergadering. De Voorzitter deelt mede. dat er geen ingekomen stukken zijn, alvo rens evenwel met de afwerking van de volgende punten der agenda te beginnen, wil spreker den raad eerst in kennis stellen met het feit. dat B. en W. al het mogelijke hebben gedaan om aan de school te Meeu wen een tijdelijk hoofd te krijgen, trots alle moeite is dit evenwel niet mogen gelukken. Men is dus genood zaakt geweest de school met één leerkracht te doen aanvangen, zoo dat een gedeelte der kinderen in de morgenuren een ander gedeelte in de middaguren les kregen. Tot spre kers blijdschap kan hii thans den raad evenwel meedeel en. dat B. en W. er in zijn geslaagd voor tijdelijk een jonge leerkracht te krijgen, die otpi zich heeft genomen om reeds morgen de lessen aan te vangen, zoodat er nu weer twee leerkrach ten zijn en het onderwijs weer voor geheeld dagen kan worden gegeven. De Inspecteur moet hieraan nog wel goedkeuring verleenen. doch spreker twijfelt er niet aan of deze goed keuring wordt verkregen. Voorloopige vaststelling gemeente rekening. Ontvangsten gewonen dienst f91673,98. Uitgaven f90587,36. Batig slot f 1086,62. Kapitaaldienst ontv. f18675,20. Uitgaven f 10847,67. Batig slot f7827,53. De Voorzitter verzoekt de commis sie van onderzoek rapport te willen uitbrengen. De heer Donken verklaart namens deze commissie, dat alles in behoor lijke orde is bevonden en de com missie derhalve tot voorloopige vast stelling adviseert. Overeenkomstig dit advies wordt met algemeene stemmen behoudens die van de wethouders die zich ingevolge de wet van stemming onthielden, tot voorloopige vaststel ling besloten. Waarop de Voorzitter de commissie dank brengt voor ha re bemoeiingen, het was volgens de zen, bii de groote warmte een heele prestatie. Aanbieding gemeentebegrooting. De Voorzitter zegt, dat B. en W. niet alleen zoio gelukkig zijn geweest den raad een sluitende begrooting te kunnen aanbieden, doch ook.om op de ze begrooting een tamelijke post van onvoorzien te ramen, terwijl boven dien rekening is gehouden, dat ook a.s. winter weer voor eenige werkeloozen gezorgd zal moeten worden. Hiervoor is een bedrag van f6000.uitgetrok ken, waarbij gerekend is op een subsi die van 55 pCt. uit 's rijks kas, zoodat deze f6000.niet alleen uit de ge meenteinkomsten behoeven te worden gehaald. De begrooting die in ontvangst en en uitgaaf sluit met een bedrag van f86841.25 en waarop een post voor onvoorziene uitgaven voorkomt tot een bedrag van f2255.15 wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit dezelfde heeren die de gemeente- rekening hebben onderzocht. De Voorzitter wil wijzen op een on derwerp, dat nogal eens ter sprake is geweest. Bij de vaststelling der be grooting is n.l. rekening gehouden met de noodzakelijkheid, dat een bergplaats moet worden gevonden voor het ar chief. Nu heeft de heer Kleinloog aan geboden, hier achter de raadzaal een klein kamertje te maken, waarin het archief opgeborgen zou kunnen wor den. De kosten hiervoor zullen f 350 bedragen, die de gemeente in 10 jaar zou moeten betalen en wel met een huur van een gulden per week. Spr. gelooft, dat dit de weg is, die men voorloopig maar op moet. Er is hier weieens gesproken over den bouw van een nieuw gemeentehuis, doch hij ge looft niet, dat er iemand is, die hier aan de eerste jaren zal denken. Boven dien heeft de gemeente aan de secre tarie alhier nog 6 jaren huur. Hij hoopt, dat over zes jaren de omstandigheden zich zoo zullen hebben gewijzigd, dat aan den bouw van een nieuw gemeente huis kan worden gedacht, als het ech ten zoover is, dan kunnen de 4 jaren huur van f 1.per week of de f200. ook geen bezwaar meer zijn. Spr. zou er verder niet ovejr willen spreken, ieder kan zijn gedachten eens laten gaan om er dan in de volgende verga dering een besluit over te nemen. De heer Donken verklaart, tegen de zen verbouw te zijn, het blijft een arm zalig gemeentehuis. Waar de gemeente er beter voor komt te staan en eerdaags hare wachtgelders kwijt raakt, weet spr. niet of den bouw van een gemeen tehuis dan zoo'n groot bezwaar kan vormen. Eethen is de aangewezen plaats voor het gemeentehuis. De heer v. Buuren vraagt of de ar chiefstukken ook werkelijk op een se cretarie geborgen behooren te zijn. De Voorzitter antwoordt toestem mend, het komt zoo nu en dan voor, dat oude archiefstukken geraadpleegd moeten worden en volgens voorschrif ten is de gemeente verplicht voor een behoorlijke bergplaats voor het archief te zorgen, of men daar kort of lang over spreekt helpt niet. Het is geen toe stand, dat het archief elders wordt op geborgen, daar komt niets van, liever zal spr. den toegang tot de secretarie met archief barricadeeren, zoodat er niemand meer op kan komen. De heer v. Buuren vestigt de aan dacht op de noodzakelijkheid, dat te Meeuwen de spuit eens wordt gepro beerd. De heer Donken op een betere afwerking en draineering van het af gegraven dijkgedeelte te Drongelen. De Voorzitter is het met den hr. Donken eens, dat dit moet gebeuren, doch de werkzaamheden moeten wor den uitgevoerd onder toezicht en in overleg met den opzichter der Hei- de-Maatschappij, de menschen zijn er nog aan het werk en spreker zal ze er liefst zoo lang mogelijk aan 't werk houden. De heer v. Buuren vraagt of een tijdelijk leerkracht voor onbepaalden tijd kan worden aangesteld, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit kan geschieden voor den tijd van vier maanden. B. en W. doen echter alle moeite om zoo spoedig met een voor dracht bii den raad te komen. De heer Donken vraagt of de tijde lijke een mannelijke of vrouwelijke leerkracht is, waarop de Voorzitter antwoordt van een mannelijke, het is de onderwijzer Sluijmers uit Heus den. De heer Donken zegt, dat voor eenigen tijd terug door eenige be woners van den Meeuwenschen dijk een verzoek tot den raad is gericht over verbetering van de drinkwater voorziening, er is toen gezegd, dat den betrokken Inspecteur hierop is gewezen, doch verbetering is nog niet aangebracht. Wethouder v. d. Schans zegt. dat de Inspecteur een en ander heeft opgenomen en heeft beloofd, dat de toestand zoo zal worden verbeterd, dat hij beslist niet minder zal zijn, als voor dien. De heer v. Buuren wijst er nog op, dat de kruiwagens en het materiaal, dat aan de werkverschaffing wordt gebruikt, open en bloot en in alle weer en wind op het werk blijven liggen. De heer Donken meent, dat het plakbord aan het eind van Dronge len wel kan verdwijnen, want er wordt niets in aangeplakt. De Voorzitter zegt, dat Drongelen in het bezit is van twee plakborden, best mogelijk, dat in. dat plakbord, dat heelemaal aan het einde der ge meente hangt, niet alles wordt aan geplakt. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. A.s. Zondag zal Juliana I een vriend schappelijke wedstrijd spelen tegen „Feije- noordsche Boys I" uit Rotterdam. De wedstrijd vangt aan om 2 uur op het sportterrein nabij de groote brug Zaterdag speelt de voetbalvereen. te geven door de .FANFARE DER H. FAMILIE". Directeurde heer W. van Hflvoort te Nieuwkuijk. Aangeboden door de .Heusdensche Winke liersvereniging" ter officieele opening Ned. Fabrikaatweek 31 Aug. t/m. 7 Sept. a.s. op Dinsdag 30 Augustus 1932. Aanvang 8 uur. Einde uur. Muziektent, Vischmarkt. 1. K. L. M. Marche. 2. Antigone, Ouverture. 3. Büds of The Forest, Polka, duo Sax. Sopraan. 4. Burgemeester van Sonsbeek, Marche. PAUZE: 5 Vieux Camerade, Marche. 6. Elvira, Ouverture. 7. Fantaisie Ballet. 8. Finale. Daarna Filmvertooning over de Ned. Industrie, aangeboden door de Vereeniging .N e d e r 1. Fabrikaat" te Den Haag. „L.O.N.G.A." een nederlaagwedstrijd te Baardwijk tegen „Juliana" aldaar. De heer Abr. Sluimers alhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. School te Meeuwen. Op 12 Sept. as. n.m 3.30 uur zal alhier de najaars-Stierenkeuring worden gehouden, welke minstens 1 jaar oud moeten zijn. Met het herstellen der brug over de haven in de Kom alhier is men thans gereed gekomen Het doorgaand verkeer, dat in verband hiermede over de Sluis geleid werd, kan dus weer geregeld doorgaan. De leerlingen van het le tot en met het 3e leerjaar der O. L. School in de Kom maakte j.l. Woensdagmiddag onder leiding van het onderwijzend perso neel een uitstapje naar de Roezelbergen, waardoor de kinderen volop genoten werd, zoodat zij hoogst voldaan 's avonds huis waarts keerden. De Postduivenvereeniging „De Luchtvaart" hield j 1. Zondag een wed vlucht vanuit Noyon met de volgende uitslag J. v. Doornik 1, 3 A. Klootwijk 2, 7, 13, 20, 21 M. de Jong 5, 6, 8 E. Haverhals 6A. Versteeg Az. 9, 15 W. Versteeg 10, 11, 22 G. Stam 12 W. Mandemakers 14, 17L. de Haan 16, 19 en P. Nieuwenhuizen 18 Door de Besturen der Gemengde Zangvereeniging „'t Rozeknopje" en het Muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" is besloten tot het vormen van een fonds om te komen tot stichting van een vaste muziekkiosk. Voor dit doel zullen bij de verschillende concerten bloempjes ver kocht worden. Een dezer dagen kwam vrouw v. d. S. alhier zoodanig van de ladder te vallen, dat geneeskundige hulp noodzake lijk was en verleend werd door Dr. R. De hengelaarsvereeniging „De Maasmond" zal Zaterdag 3 September een onderling hengelconcours houden. Gedurende het tijdvak 12 tot en met 18 Augustus j.l. werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd, 6 zal men ad f0.95 'tot fl.25 per stuk. Be steed werd voor dikke aal 45 tot 55 ct.; dunne aal 19 tot 29 ct.; snoek 40 tot 50 ct. en bot 13 tot 16 ct. per pond. Op de Maandagavond te Alm kerk gehouden vergadering van be stuursleden van verschillende organi saties, werd de heer A. Vink Czn. voor dezje gemeente op de voordracht ge plaatst tot benoeming van lid der plaat selijke commissie tot uitvoering der Crisis-Varkenswet. Gedurende dit seizoen zijn in deze gemeente 80 akten afgegeven voor het uitoefenen van de visscherij. Door den Minister van Defensie is deze gemeente aangewezen als keu- ringsplaats voor het keuren van vrijwil ligers bij den Vrijwilligen Landstorm. Met de zalmvisscherij blijft het zeer slecht gaan. Een paar weken wer den wat meerdere zalmen gevangen, doch thans is de vangst weder zeer gering. Als gevolg daarvan zijn idd groote zalmzegenvisscherijen en de al hier andere jaren uitgeoefend worden de galgvisscherij op zalmen nog niet met hun werzaamheden begonnen en het is te voorzien, dat hiermede dit seizoen wel geen aanvang meer zal worden gemaakt. De vangst van de overige soorten visch is ook zeer ge ring, terwijl de prijzen tengevolge van de crisis laag zijn. Over het algemeen is het derhalve voor de visschers een zeer slechte tijd. Voor rekening van de gemeente is aan den Oudendijk onder deze ge-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2