Buitenhuid. Plaatselijk Nieuws worpen, laat verwijderen. Het gaat toch niet op, dat op deze wijze iemands eigendom wordt verontreinigd. De Voorzitter zegt, dat de zaak dan geheel anders komt te staan en zulks kan worden overwogen, doch hij is de meening toegedaan, dat men als eige naar zelf moet waken, dat men zijn eigendommen niet verontreinigd. De heer de Waal brengt hierbij ter sprake, de verontreiniging van de bin nenhaven. Tenslotte zegt de heer Bogers (wet houder) dat hij zich gaarne eerst op de hoogte wil stellen van de toestand, en besluit men, dat B. en W. leerst een en ander zullen onderzoeken, teneinde nadere beslissingen te nemen. Verzoek van het Plaatselijk Crisis comité, om fO.10 per inwoner subsi die te verleenen, daar de eerste collecte slechts f 59.73 heeft opgebracht, ook van de gemeente De Werken wordt fO.10 per inwoner gevraagd voor het aantal personen, dat kerkelijk bij Wer kendam is aangesloten. De heer de Waard vraagt of het Crisiscomité al goederen in natura heeft verstrekt, waarop de Voorzitter ant- woordt, dat in enkele gevallen goede- ren zijn afgegeven, thans zijn de Meis- jesvereenigingen verzocht, kleeren te willen maken, de grondstoffen zullen dan vanwege het crisiscomité worden verstrekt. De heer Zuiddam vraagt, welke per sonen zitting hebben in het comité, waarop de Voorzitter antwoordt, dat zitting hebben de beide wethouders, de Burgemeester, een diaken van elke kerk, en een vertegenwoordiger van Hulpbetoon. De heer Zuidam zegt het te be treuren, dat geen vertegenwoordiger van de arbeidersorganisatie zitting heeft, waarop de Voorzitter antwoordt, dat j er personen zitting hebben, die ook als vertegenwoordigers van de arbei ders kunnen worden beschouwd. De heer Zuiddam meent toch, dat men bij de samenstelling van het co mité de arbeidersbeweging in Werken dam heeft gepasseerd en hij vraagt, met de benoeming in de vacatures die zijn ontstaan, met zijn opmerking re kening te willen houden. De Voorzitter zegt, een en ander in de eerstvolgende vergadering van het crisiscomité te zullen bespreken. De heer de Boon vraagt, of kinde ren die de school niet kunnen bezoeken, omdat zij geen kleeren of schoeisel heb ben, niet geholpen kunnen worden door het crisiscomité. Ook van deze opmerking zal nota worden genomen. Verzoek van I. v. d. Heuvel te Wer kendam, om vergunning de sloot te mogen dempen, grenzende aan zijn ge kocht stukje land bij de Uitbreiding en aan het eigendom van de gemeente, tevens verzocht hij, om de palenberm, welke van gemeentewege aan de Uit breiding wordt aangebracht, door te trekken langs zijn gekocht perceel, waar door een mooier geheel zal ontstaan. De Voorzitter zegt, dat de gemeente over de sloot geen beschikkingsrecht heeft, daar deze behoort bij de Wo ningbouwvereniging, wat de palen berm betreft, deze zal ongeveer 8 M. lengte moeten worden doorgetrokken, waartegen B. en W. geen bezwaren hebben. De raad besluit derhalve conform. De heer de Boon vraagt, of het ma ken van de palenberm, waar men thans reeds mee bezig is, ook is aangevraagd bij de Woningbouwvereen, waarop de Voorzitter zegt, dat de Woningbouw vereen. daar niets mede heeft te ma ken, het geldt hier alleen demping van de sloot. De heer de Boon, rapporteur van de Commissie tot nazien der gemeen terekening, bedrijfsrekeningen en reke ning van het Burgerlijk Armbestuur, deelt mede, dat de commissie alles in orde heeft bevonden, en stelt voor, de rekening v. h. B.A. over 1931 vast te stellen en de gem.rekening en bedrijfsre keningen voorloopig vast te stellen, wordt alzoo besloten. Het B.A. sluit met een verlies van f 35.02. De gemeen terekening sluit met een batig slot van f 12163.51 en de kapitaaldienst met een nadeelig slot van f9561.13. Het water leidingbedrijf geeft een verlies aan van f497.18i/2. Het veerbedrijf en vleesch- keuringsbedrijf geven een voordeelig saldo, dat echter aan de gemeente wordt uitgekeerd. De rekening der Gezondheidscom missie over 1931 wordt zonder op merkingen goedgekeurd. Daarna komt in behandeling de ontwerp verordening als bedoeld bii art. 8 der Winkelsluitingswet. De ^Mi nister heeft naar aanleiding van de ze verordening, waarbij het sluitings uur werd bepaald op g uur tijdens de periode van den zomertijd, ee- nige bezwaren geopperd. De heer de Waard zegt. met be vreemding te hebben vernomen, dat Werkendam geen plattelandsch ge meente is, omdat niet algemeen de zomertijd, als geldend tijd wordt aan gehouden. Hij wijst in dit verband op de bewoners van den Biesbosch. waar zonder uitzondering de zonne tijd geldt, deze personen kunnen niet zonder financieele gevolgen voor 8 uur hunne inkoopen doen. De Mini ster moet met kracht hierop wor den gewezen. Spreker zegt verder, dat het hem bekend is, dat de wet flink wordt ontdoken, en juist de grootste voorstanders van 8 uur slui ting verkoopen na dat uur nog Steeds. Het is een onhoudbare toestand, men krijgt den indruk, dat het publiek er voor den winkelier is, en het is toch juist omgekeerd. Ook de inge stelde enquête bii de voor- en tegen standers der 8 uur sluiting heeft voor spreker geen waarde, door de wijze waarop deze is geschied. Ten slotte stelt spreker voor er bij den 'Minister nogmaals op aan te dringen de ver ordening goed te keuren en dan voor al den nadruk te leggen op den toe stand in den Biesbosch. De heer Groeneveld kan zich hier mede geheel vereenigen en besluit de raad unaniem bij den Minister op goedkeuring der verordening aan te dringen. De ontwerp-verordening tot wijzi ging der Algemeene politieverorde ning, o.m. het één richtingsverkeer, wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. (Wordt vervolgd). GEBREK AAN VOEDINGSMIDDE LEN. Enorme prijsstijging. Het nijpende gebrek aan voedings middelen heeft de Sowjet-regeering ge dwongen rantsoenen vast te stellen. Voorloopig mag per hoofd niet meer verkocht worden dan dagelijks 125 gram vleesch, 40 gram boter en een pond brood, wekelijks een pond suiker of meel en graan en maandelijks 1 /4 pond thee en een pond zeep. In den vrijen handel zijn de pnijzen daardoor enorm gestegen; voor een pond boter wordt f27, voor een pond suiker f9 en voor een pond vleesch f 15 betaald. O INVOERRECHTEN OPGEHEVEN. Australië heeft verschillende invoer rechten opgeheven, o.a. voor radio- apparaten en aluminium. Voorts zijn andere invoerrechten verlaagd, o.a. voor ijzerwaren. o DE NOOD IN DUITSCHLAND. Te Miinchen kwam een jong meisje dat er buitengewoon vermoeid en ver arm uitzag, in een restaurant bede len. Men gaf haar een worst. Zij ver liet het lokaal en begon op den weg onmiddellijk te eten. Doordat zij niet voldoende oplette, kwam zij plotseling onder een vrachtauto* en werd doode- lijk gewond. Een onderzoek bracht aan het licht, dat men te doen had met een 22-jarige studente uit Hamburg, di!e te München het geld voor haar studie met werken verdiende, haar be trekking echter, had verloren en een week lang zoo goed als geen voedsel had kunnen krijgen. EEN FORTUINLIJK BAD. Een boer uit het kustgebied bij Bar celona is plotseling rijk geworden, na dat hij een bad had genomen. Toen hij n.l. zich in het water dompelde, vond hij een stevig gesloten flesch. In die flesch bevond zich een stuk pa pier. Daar hij niet kon lezen, vroeg hij een kameraad hem den inhoud van dit schrijven mede te deelen en tot zijn groote verbazing en blijdschap ver nam hij, dat het stuk papier een tes tament was. De schrijver van het testament, die uitgebreide inlichtingen gaf omtrent zijn persoonlijkheid, verklaarde lijdende te zijn geweest aan een ongeneeslijke kwaal en dat hij zijn vermogen achter liet aan hem, die het testament vond. Het betrof hier zijn spaarduitjes, ten bedrage van '27 duizend peseta's. Het testament besloot met den wensch, dat de vinder nog lang mocht leven en een goede gezondheid mocht genieten. o— AFSCHUWELIJKE MISDAAD. Te Herbern bij Münster zijn de land bouwer Sudhoff diens vrouw en het dienstmeisje des nachts vermoord. De daders zijn 'tot nu toe onbekend. De boerenknechts hoorden des nachts de vrouw om hulp roepen, doch toen zij aankwamen, vonden zij de vrouw reeds vermoord in een grooten bloed plas liggen. De politie 'werd gewaarschuwd en toen deze 'ter plaatse verscheen, bleek het, dat ook de boer en het dienst meisje vermoord warén. Alle lijken wa ren vreeselijk verminkt. Het dienstmeis je was niet minder dan 7 maal gesto ken. De dood bij haar was door een steek in het hart veroorzaakt. Waarschijnlijk heeft tusschen het dienstmeisje en de moordenaars een hevige strijd plaats gehad, want in de hand van de doodde vond men nog een bos haar. Verder zijn nog een met bloed be vlekt zakmes, een pet van één der moordenaars en een oud jachtgeweer gevonden. O™*" HEUSDEN. Heden Woensdagavond 8 uur zal de „Heusdensche Fanfare" ter gelegenheid van de sluiting der Nederlandsch Fa- brikaatweek, een concert geven op de muziektent alhier. Men verzoekt ons mede te deelen Het Bestuur van het Groene Kruis te Heusden is voornemens, in samenwerking met de Prov. Noord-Brabantsche Groene- Kruisvereeniging, bij voldoende deelname weder in den loop van den aanstaanden winter, een moedercursus met daarop vol genden bakercursus te organiseeren. Daar de behoefte aan goede bakers in Heusden en omstreken van voldoende bekendheid kan worden geacht, verwacht het bestuur ten stelligste, dat velen zich voor be doelden cursus zullen opgeven. (Zie advertentie). Bij Kon. besluit van 25 Aug. 1932 is de winkelsluitingsverordening, welke door den Raad van deze ge meente was vastgesteld, goedgekeurd. Bii Kon. besluit is aan den heer M. J. van Riet, ontvanger der directe belastingen en acciinzen al hier, op zijn verzoek, met ingang van i Januari eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, wegens verande ring in de inrichting van het dienst vak, waarbii hii werkzaam is. AALST. Naar wij vernemen zullen de sportfeesten, welke door de voetbalvereen. „Voorwaarts" zyn georganiseerd, doch welke door de slechte weersomstandig heden j.l. Zaterdag niet konden worden gehouden, thans op Zaterdag a.s. zullen worden gehouden. Naar wij vernemen, hebben de heeren A. J. H. Maas, Wethouder, en P. J. van Os, Gemeente Ontvanger, be dankt als leden van het PI. Crisis-Comité. ANDEL'. De slager T. van Tilburg had het ongeluk in zijn vinger te snijden, waar door bloedvergiftiging ontstond, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Op Woensdag 14 September zal vanwege de Ring van Herv. Jongelings- vereen. in het Land van Altena een ringvergadering worden gehouden onder presidium van den WelEd. Heer W. Bronkhorst. CAPELLE. Bij den gemeente veldwachter Gouda te Vrijh.-Capelle is aangifte ge daan van de vermissing van een 11 maanden oud zwartbont kalf, geweid in den Buitenpolder, Groote Oude Straat. Het dier heeft een groot wit hart voor den kop en halfwitte staart, terwijl de onderste helft der pooten eveneens wit is. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" en de Gem. Zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" zullen a.s. Zaterdagavond een gemeenschappelijk concert geven aan de Nieuwevaart. De vorige week tijdens het concert in de Kom gehouden bloempjes verkoop, ten bate van het kioskfonds, heeft f 38 opgebracht. Ter gemeente-secretarie werden gedurende de maand Augustus voor den Vleeschkeuringsdienst aangegeven 23 run deren, 64 varkens en 5 geiten. Bij het te Breda gehouden examen slaagde de heer M. de Rooij, onderwijzer aan de Chr. Kweekschool alhier, voor de hoofdakte. Voor de vacante betrekking van verpleegster van het Groene Kruis alhier hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. Het door de hengelaarsvereeniging „De Maasmond" georganiseerd onderling concours, werd j.l. Zaterdagnamiddag, niettegenstaande het slechte weer, toch gehouden. Voor dit concours waren door belangstellende ingezetenen een 7-tal prijzen, bestaande in kunstvoorwerpen en huishoudelijke artikelen, beschikbaar ge steld, welke prijzen gewonnen werden door: D. Schuller, le pr. met 125 Gr. vischJ. Kraak, 2e pr. met 115 Gr. J. v. d. Hoek, 3e pr. met 115 Gr.A. G. Both, 4e pr. met 70 Gr.P. Priest, 5e pr. met 65 Gr. K. Rosenbrand, 6e pr. met 65 Gr. en Joh. v. Beek, 7e pr. met 10 Gr. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen in het clublokaal bij den heer J. Quirijns door den voorzitter der vereeniging, den heer L. Dijkstra, uitgereikt. Naar we vernemen heeft de vereeniging besloten, a.s. Zaterdagnamiddag ander maal een onderling concours te houden, waarvoor weder 7 prijzen uitgeloofd zijn, terwijl het voornemen bestaat in den loop der volgende week een wedstrijd te or ganiseeren voor jeugdige hengelaars tot den leeftijd van 14 jaar. Het le elftal der voetbal vereen. „Excelsior" speelde j.l. Zondag een vriend- schappelijken wedstrijd te Geertruiden- berg tegen „Good Luck" en won met 32. Het 2e elftal won te Waspik met 60 van W. S. C. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart" hield j.l. Zondag een wed vlucht vanuit Lier, met den volgenden uitslag J. v. Doornik 1, 2, 20, 34 A. 's-GRAVENMOER. Op den Molendyk had vorige week Woensdagavond ongeveer 11 uur door een motorrijder een aanrijding plaats op een troepje feestvierenden, waardoor mej. R. zoodanig kwam te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De motorrijder bekwam bloedige verwondingen en moest zich ook onder geneeskundige behandeling stellen. Zijn motorfiets werd in beslag genomen door de politie en hem werd een streng ver hoor afgenomen op het gemeentehuis alhier. Begunstigd door goed weder namen de feestelijkheden op Koninginnedag een aanvang met een goed verzorgde zang- hulde door de schoolkinderen, ter eere van H. M. de KoniDgin. De Burgemeester, de EdelAchtbare Heer Smits, heeft als vertegenwoordiger van de Koningin, de kinderen en de leiders hiervoor dank gezegd eu in een passende rede de wensch geuit, dat H. M. nog vele jaren gespaard moge blijven ter wille van den vrede in ons Vaderland, dat in dit opzicht zoo gunstig afsteekt bij vele andere staten. Onder begeleiding van muziek begaven de kinderen zich daarop naar het feest terrein waar zeer geanimeerde kinder spelen werden gehouden, gevolgd door een goed geslaagde voetbalwedstrijd tus schen „Excelsior" van 's Gravenmoer en de Veteranen van 's Gravenmoer, die met veel belangstelling werd gevolgd. Ofschoon de Veteranen zich flink weerden, werd de wedstrijd glansrijk door „Excelcior" gewonnen. Voor de volksspelen en het springcon cours had zich een talrijk publiek ver zameld, dat met genoegen de volksspelen volgde, die dank zij de goede leiding vlot verliepen. Het fanfarecorps „Euterpe" luisterde de spelen op met vroolijke muziek, hetgeen de feeststem ming ten goede kwam. Het stoelrijden en poprijden te paard waren zeer goed geslaagde nummers, waarvoor veel belangstelling bestond. Onder hoog gespannen verwachting van het publiek ving om 5 uur het springconcours aan, georganiseerd door de Tilburgsche Paardensportvereen., die belangeloos en met groote welwillend heid zich hiervoor beschikbaar hadden gesteld. Voor de liefhebbers der paar densport in het bijzonder, maar zonder uitzondering voor iedereen die tegen woordig was, was het een groot genot om het knappe springwerk der Tilburg sche heeren te volgen, waarvan de voort durende bijval van het publiek duidelijk blijk gaf. De volgende heeren waren tegenwoordig J. Stevens, met CapelH. van Geloven, met LucaAntoon Vogels, met M,iaA. van Geloven, met Tip- )y; F. van Rijswijk, met White iSoc- ceRud. van Puijenbroek, met Tom Rud. van Puijenbroek, met Rosette; Max Goijaerts, met Sekine Leo Swa- gemakers, met Weisze Flieder. FJet mooi gelegen terrein met de fraaie paarden en keurig verzorgde ruiters leverde eene aantrekkelijk ge heel pp, werkelijk een lust voor de oogen. Het springen vond plaats a'Olym- piade. Het materiaal dat op het ter rein verscheen was schitterend en het springwerk der ruiters, dat zooals be kend, op hoog peil staat, beantwoord de ten volle aan de verwachtingen. Uit het geheel spreekt een uitste kende leiding en een woord van hul de, mede aan den bekwamen instruc teur, is zeker op zijn plaats. Na afloop werden de paarden op het terrein opgesteld en sprak de voorzitter der Oranjevereeniging een woord van dank tot den voorzitter en de leden der Tilburgsche paar densport vereeniging voor de groo te welwillendheid waarmede men dit interessante concours heeft willen or ganiseeren. De uitslag was als volgt Rud. van Puijenbroek. met Tom en Rosette ie en 2e prijs; A. van Geloven, met Tippy en F. van Rijs wijk, met White Soeks 3e prijs IM. Goijaerts. met Sekine 4e prijsJ. Stevens, met Capel $e prijsLeo Swagemakers met Weisze Flieder 6e prijsAntoon Vogels, met Mia ye prijs H. van Geloven, met Luca 8e prijs. Door de leden der sociëteit „Ami- citia" en de Oranjevereeniging wer den de Tilburgsche heeren met hun ne dames hierna ververschingen aan geboden en bleef men eenigen tijd gezellig bijeen. Voor het avondconcert had zich een groote menigte op het terrein verzameld, doch een zware regenbui was oorzaak, dat het concert tot groo te teleurstelling van iedereen vrij wel mislukte. Jammer voor al het werk dat de zangvereeniging en het fanfarecorps er voor hadden gedaan en voor allen die er door werden getroffen. HEESBEEN. Bij M. de Bruijn alhier, staat een pereboom voor den tweeden maal in bloei, terwijl de peren van den eersten oogst nog aan den boom hangen. HERPT. De uitslag van de seriewed- strijden, uitgeschreven door de v.v. „Brabantia", op. 4 September, is als volgt For tunaJuliana II 22. Fortuna wint met penalty's. R.O.D.A.Wilhelmina 25. V.O.V.Heusdensche Profs 18. JulianaExcelsior 61. A.s. Zondag spelen F ortunaWilhelmina. Heusdensche ProfsJuliana I. MEEUWEN. Heden Woensdag, zal alhier nog een Oranjefeest gehouden worden. Ee- nige dames hebben daartoe het ini tiatief genomen, dat direct in de ge- heele gemeente bijval heeft gevonden. Door enkele damescollectanten is in middels een flink bedrag opgehaald. Algemeen werd de meening gedeeld, dat alhoewel de tijden niet rooskleurig zijn, men nog niet alle levensvreugde behoeft te missen en men vooral de kinderen niet mag onthouden wat des kinds is en om hen genegenheid voor het Oranjehuis bij te brengen. De feestelijkheden zijn als volgt ge dacht: Namiddags optocht van de school kinderen en belangstellenden naar het feestterrein, waar verschillende spelen zullen worden gehouden, het geheel waarschijnlijk ^opgeluisterd door de mu- ziekvereen. „Kunst en Vriendschap". Daarna vlaggenoptocht door de ge- menete. 's Avonds concert op de kiosk. In de pauze rondgang door het dorp*, na afloop van het concert lampionop tocht en lichtstoet, waarna eventueel nog eenig vuurwerk. Bij gunstig weer verlichting van den toren met schijnwerpers. NEDERIIEMERT. Door het bestuur van den buiten polder „Het Eiland Nederhemert" is ter navolging van een nieuwe inlas- shing bij het rivierpolderreglement, de navolgende voordracht voor vier Hoofd ingelanden opgemaakt, en ter goed keuring aan Gedeputeerde Staten op gezonden: 1. Baron J. C. van Wassenaer; 2. G. A. van der Kolk; 3. Jacobus de Wilt Pzn.; 4. Thomas A. Buijs Matth.zn. Beide eerstgenoemden woonachtig al hier, de twee daaropvolgenden teHerpt. RAAMSDONKSVEER. De meisjesvereeniging „Schaart onder den Goeden Herder" onder leiding van mevr. Guittart hield Woensdag een verloting, waarbij prachtige prijzen, door meisjes vervaardigd of door ingezetenen welwillend beschikbaar gesteld Des mid dags gezellig samenzijn op 't schoolplein, meer dan 350 bezoekers. Met groot ge noegen mogen leidster en meisjes vereen, op dezen dag terugzien. SPRANG. Naar men ons meedeelde, heeft den verkoop van oranje-bloempjes, ten bate van het PI Crisis-Comité; op Ko ninginnedag c.a. f 60.opgebracht. Het alhier te bouwen winkelhuis voor rekening van den kaashandelaar W. v. d. Mei uit Kamerik, is aan den laagsten inschrijver, de aannemer Willems alhier gegund. Bereids is men reeds met het grondwerk begonnen. De door Ds. Hagen te geven cursus voor belijdende leden der Ger. Kerk zal Donderdag 15 Sept. des avonds 8 uur weer aanvangen. Het boek „De Open baringen van Johannes" zal behandeld worden. J.l. Woensdag werd door den landbouwer C. Bogers op zijn land achter de boerderij een ballon gevonden afkomstig van den balonnenwedstrijd te Antwerpen, waaraan een kaart met een verzoek deze ingevuld terug te zenden aan genoemd adres te Ant werpen. Door den vinder werd hier aan voldaan. VEEN. Op de Vrijdagavond j.l. gehou den openbare vergadering van de reisvereen. „De Trekvogels" traden 20 personen als lid toe. Heden avond half acht zal in het gymnastieklokaal der Lagere school een vergadering gehouden worden door den Ned. Bond van Land-, Tuinbouw, Veeteelt en Zui velproducten. Als spreker zal optre den de heer W. J. van Deelen. ge west. propagandist, met het onder werp „De crisis en de werkeloos-, heid". VLIJMEN. Bii den melkrijder J. Bronk horst, ontstond brand in een schelf hooi. Aangezien men vreesde voor het huis werd de brandklok geluid. De brandweer was spoedig ter plaat se en wist het vuur te blusschen. men vermoedt kwaadwilligheid, aangezien lucifers bii den brand werden aan getroffen. Klootwijk 3, 6, 30 31; G. Stam 4 A. Versteeg Az. 5, 9, 13, 18, 19, 35 M. de Jong, 7 A. Versteeg 8, 12, 32, 37, 40W. Mandemakers 10, 42tr. Treffers 11 L. de Haan 14, 25M. Spierings 15; A de Jong 16; P. Ver- hagem 17; W. Versteeg 21, 22, 23,24; E. Haverhals 26, 38, 39 H. Rosenbrand 27. 28, 29 P. Nieuwenhuizen 33 C. Verhagen 36, 43; H. Dekkers 41, 44.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2