Tweede Blad No. 5259 Woensdag 7 Sopt. Radioprogramma voor hot Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FOSTER'S DE IEPENZIEKTE. BEHOORENDE BIJ HET Zij wordt door Ipenspintkevers overgebracht. De schors van iepen, die in een verge vorderd stadium van iepenziekte verkeeren laat gemakkelijk los. Boomen, die afge storven zijn, vindt men gewoonlijk reeds na eenigen tijd geheel en al van hun schors ontdaan. Bij nadere beschouwing ziet men, dat de stammen en de stukken losgelaten schors een vreterij van insecten vertoonen, die zich voordoet als talrijke kronkelende boorgangen, die een waar labyrinth vormen. Bij iepen, die nog niet zoo sterk zijn aangetast, vormen deze boorgangen zeer regelmatige vraatfiguren. Men kan steeds een hoofdboorgang of moedergang onder scheiden, die ongeveer in de lengterichting van den stam of van de dikkere takken is gelegen en die een lengte van enkele centimeters bereikt. Van deze hoofdgang stralen aan weerszijden aanvankelijk smal lere kronkelende boorgangen uit, die allengs iets wijder worden, totdat zij, na een lengte van plm. 10 c.m. te hebben be reikt, plotseling ophouden. Deze vraat figuren worden teweeggebracht door de z.g. iepenspintkevers, dit zijn kleine, glim mend zwart-bruine torretjes van een gedrongen lichaamsbouw, die, borende in den bast der zieke iepen, zich ontwikkelen. De moederkever boort zich van buiten naar binnen, doet dan de reeds genoemde moedergang ontstaan, zet daarin haar eitjes af, uit deze eitjes ontwikkelen zich spoedig de larven dit zijn korte, pootlooze, witte wormpjes en deze larven boren de zijdelingsche gang, totdat zij, volwassen zijnde zich aan het uit einde der zijdelingsche larvengangen ver poppen. Hier komen de jonge kevers uit, die zich op deze plaatsen door een boorgat van binnen naar buiten werken en krui pende en vliegende den stam verlaten. Er komen voornamelijk twee soorten van iepenspintkevers in ons land voor, de z.g. groote en de kleine iepenspintkever, wetenschappelijk geheeten Scolytus scolytus en Scolytus multistriatus. Deze kevertjes verschijnen in een onnoemelijk groot aan tal uit zieke iepenboomen en ook uit de zulke, die reeds geveld zijn en ergens worden opgeslagen, want nog geruimen tijd, eingelijk totdat de schors in groote stukken er af valt, kunnen de kevers zich in zulke stammen ontwikkelen. De jonge iepensprintkevers, die de stammen verlaten hebben, vliegen bij mooi weer overdag in grooten getale rond en hebben de gewoonte zich naar de kronen der iepenboomen te begeven, on verschillig of deze gezond of reeds aan getast zijn. Daarna gaan zij vreten aan de jonge takken. Met een Duitschen vakterm noemt men deze vreterij „Nach- frass". Door middel van deze „Nachfrass" voedt de jonge kever zich met het sap pige en voedselrijke weefsel der plant, waardoor de eieren van den vrouwelijken kever tot rijpheid komen. Eerst als deze „Nachtfrass" ruim een week geduurd heeft, vliegen de kevers weg en beginnen dan el ders weer de stammen of dikkere takken aan te boren, ten einde zich op de reeds beschreven wijze voort te planten. Het is gebleken dat deze kevertjes bij het overbrengen van de iepenziekte een rol van groote beteekenis spelen. In de zeer zieke iepen met afstervende schors ontwikkelt de zwam der iepenziekte vruchtlichaampjes in de schors. Deze vruchtlichaampjes ontstaan gewoonlijk in de uiteinden der larvegangen, waar de verpopping plaats heeft Wanneer de jonge nu uit de pop te voorschijn komt, raakt hij besmet met de sporen van de zwam. De aldus be smette jonge kever vliegt uit, begint zijn „Nachtfrass" en brengt daarbij de sporen van de schimmel op de verwon dingen aan de takken over. Op deze wijze kan hij de takkenstelsels van even tueel nog de iepen infecteeren. Dit doen zoowel de groote als de kleine iepenspint kevers. Verschillende onderzoekers, ook in het buitenland, hebben deze wijze van ziekteoverbrenging thans met zekerheid vastgesteld. Wij hebben hier dus te doen met het zeer merkwaardig geval, dat een ernstige schimmelziekte van een boom geregeld door een bepaald insect wordt overgebracht. Vergadering van den Raad der ge meente HEDIKHUIZEN, op Don derdag 31 Augustus, des n.m. 7 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Heere- veld. Secretaris: WelEd. Heer Couwen- berg. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest de notulen der vo rige vergadering, die worden goedge keurd. De Voorzitter deelt mede, dat door Ged. St. goedkeuring is verleend aan het raadsbesluit tot aankoop van het fort. Bericht van den Minister van Eco nomische zaken, dat hij er geen be zwaar tegen heeft, na de nadere inlich ting van B. en W., dat alle winkels des Zondags gedurende 4 uren geopend mogen zijn en wel van 812 uur. Verzoek van den Voorzitter van den fokveedag, om een subsidie voor den fokveedag, die ook dit jaar in de Haar steeg zal worden gehouden door de vereenigingen uit Haarsteeg, Hedikhui- zen, Nieuwkuijk en Vlijmen. De Voorzitter noemt het een ver blijdend teeken, dat de boeren, ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden, den moed niet laten zbiken en er naar streven hun bedrijf in tact te houden, men moet het prijzen, dat ze zooveel ondernemingsgeest bezitten, om ook dit jaar weder een fokveedag te houden. Deze brengt den veehouder een dosis kennis bij en levert de neringdoenden profijt op, daarom stellen B. en W. voor, dit streven te steunen met een subsidie van f10.Het verheugt spr., dat het vooral aan de bemoeiingen van de vereeniging uit Hedikhuizen te dam ken is, dat deze fokveedag weder in de Haarsteeg wordt gehouden. Met algemeene stemmen wordt be sloten een subsidie van f10.te ver- leenen. Verder is van den heer Pastoor der parochie Haarsteeg een schrijven in gekomen, waarin deze wijst op de misbruiken, die binnensluipen aan de zwemgelegenheid in den Grooten Wiel, waar dames en heeren gezamenlijk gaan zwemmen. Adressant neemt de vrij heid het gemeentebestuur met aandrang te verzoeken een verordening in het le ven te roepen, waarbij paal en perk aan de schandelijke misbruiken worden ge steld. De Voorzitter zegt, dit schrijven in de vergadering van B. en Wi. te ihebben besproken en dit college staat geheel aan de zijde van den pastoor. Er mag echter niet uit het oog worden verloren, dat het gemeentebestuur ook tot taak heeft de volksgezondheid te bevorde ren Vooral gedurende de warmteperio- de die achter ons ligt, is er veelvul dig gebruik gemaakt om zich in de [Wiel 8.00 10.00 10.15 10.30 10.00 10.10 11.00 8.00 2.00 10.00 6.00 6.30 8.00 8.05 Ongeveer Ongeveer te gaan verfrisschen en zijn daarbij misbruiken binnen geslopen. Het ligt zeer zeker op den weg van het gemeen tebestuur gepaste maatregelen te tref fen, opdat de eerbaarheid niet wordt overtreden. Waar het seizoen thans reeds ver gevorderd is, zou spr. het schrijven in handen van B. en W. wil len stellen, om te zijner tijd met bepa lingen te komen, om de hoogst ge- wenschte verbetering te brengen. De raad gaat hiermede accoord. Ged. St. verlangen, dat de raad zijn besluit, om de vergoeding over 1931 aan de bijzondere scholen te stellen op f 7.per leerling, intrekt en na in gestelde informatie, opnieuw wordt vastgesteld. Met algemeene stemmen wordt het raadsbesl. ingetrokken en wordt goed gevonden dat B. en W. eerst de ge gevens van een 3-tal gelijkvormige ge meenten zullen inwinnen. Vastgesteld wordt de verordening re gelende de benoembaarheid en bezoldi ging van den gemeenteveldwachter. Bij een vacature zal oproeping van solli citanten geschieden tegen een aan- vangsjaarwedde van f1000.met 8 jaarlijksche verhoogingen van f50. vrije woning, een rijwiel-toelage van f 25.voor bezit van politiediploma f 50.met aanteekeningen f 100.voor het bezit van een politiehond f 15. benevens kindertoeslag en vrije genees-- kundige behandeling. Vaststelling gemeenterekening 1931. De heer v. Hemert brengt namens de commissie van onderzoek rapport 142. En terwijl de rinoceros stond te brieschen ^an woede, daalde Rob aan den binnenkant naar beneden. Eindelijk be reikte hij den grond weer, en toen zag Rob dat hij zich bevond aan den ingang van een tunnel. Een menigte paddenstoe len groeide op den bodem. Het rook er benauwd en muf. 143. Gevolgd door een leger vleermuizen, liep Rob voorzichtig door de geheimzin nige gang. Al gauw zag hij in de verte den uitgang. 144. Een oogenblik later stond Rob aan den kant van een diepe geul, waar hij ver beneden zich de rivier zag stroomen. „Daar is de rivier gelukkig weer," peins de Rob, „maar hoe moet ik beneden ko men. En welk geheimzinnig volk heeft deze tunnel gemaakt. nieuwsblad Is al te vaak oorzaak van slechte spijsvertering en verstopping. Neem meer beweging en ge- gebruik Foster's Maag- pillen, het afdoende laxeermiddel. 0.65 per Flacon. ui. DONDERDAG 8 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 M. 12.30 1.30 2.00 2.15 2.30 3.00 4.00 5.00 5.30 6.30 7.00 7.45 8.00 10.00 10.15 10.45 11.00 11.30 12.00 12.15 (A.V.R.O.) Gramofoonmuziek. Morgenwijding. Gramofoonmuziek. Ochtendconcert door het ensemble Rentmeester. Gramofoonmuziek. Concert. Hollandsch halfuur. Verzorging zender. Gramofoonmuziek. „Kinderlijke gedachten" door Drs. P. Dijkema. Gramofoonmuziek. Ziekenuur door Mevr. Ant. v. Dijk. Radio Kinderkoorzang o.l.v. Jac. Hamel. Kovacs Lajos en zijn orkest. Sportpraatje door H. Hollander. Kovacs Lajos en zijn orkest. Gramofoonmuziek. Fragmenten uit de operette „Der dumme August" en gedeelten uit de operette „Die Ideale Gattin". Vaz Dias. Het Omroeporkest. Aansluiting van het Jaarbeurs-Ca baret te Utrecht. HUIZEN 296 M. (K.R.O.) Morgenconcert. (N.C.R.V.) Gramofoonmuziek. Korte ziekendienst te Ds.' J. v. d. Woude. Gramofoonmuziek. leiden door 3.30 4.00 5.00 5.45 6.45 7.00 7.15 7.30 7.45 8.00 9.00 9.30 10.05 11.00 (K.R.O.) Gramofoonmuziek. Godsdienstig halfuurtje. Politieberichten. Het K.R.O. Orkest. (N.C.R.V.) Uitzending van de opening der Jubileum tentoonst. te Dordrecht ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Afd. Dordrecht van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw. Verzorging zender. Ziekenuurtje. t Cursus handenarbeid voor onze jeugd. Liederen-recital door Mevr. Truus de Wilde-Scheffer. Cursus knippen en stofversieren. G r amofoo nmu ziek. Spreker: H. Amelink. Politieberichten. Het Ned. Chr. Persbureau. Concert. K. Brants: „Ons kleintje gaat naar school". Het N.C.R.V. Klein-Orkest. Vaz Dias. Gramofoonplaten. O— 6.45 8.00 10.15 10.30 11.00 11.15 12.00 2 .00 2.30 4.00 4.30 5.00 5.45 6.45 7.20 7.30 VRIJDAG 9 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 M. (V.A.R.A.) Lichaamsoefeningen. Gramofoonmuziek (V.P.R.O.) Morgenwijding. (V.A.R.A.) Voordracht door Fr. Nienhuis. Trio John Brookhouse Mac. Voordracht door Frans Nienhuis: „Verstrooidheid" Pirandello. Trio Joh. Brookhouse Mac. (A.V.R.O.) A.V.R.O. Klein-Orkest. Gramofoonmuziek. A.V.R.O. Klein-Orkest. (V.A.R.A.) Gr amofoonm uziek Knutselwerkjes voor kinderen door Mevr. A. de BeerPlomp. V.A.R.A. Orkest. Voordracht door Adolf Bouwmees ter. Orgelspel door Joh. Jong. L. Evertsen: „Onze eisch tot huur- verlaging der woningen, gebouwd met overheidssteun". V.A.R.A. Orkest. Gramofoonmuziek. V.A.R.A. Orkest. (V.P.R.O.) V.P.R.O.-nieuws. Vaz Dias. 9 uur Cursus. 10 uur Cursus. (A.V.R.O.) 8.15 Aansluiting m. h. Kurhaus te Sche- veningen. Het Residentie-Orkest. (Afscheidsconcert. (V.A.R.A.) 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN 296 M. (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.00 Politieberichten. 12.15 K.R.O. Kwintet. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.30 Recital door Claire Smit-Boennme, altviool. 3.30 Verzorging zender. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.30 K.R.O. Kunst-ensemble. 6.00 „De beteekenis der geitenhouderij" door Jac. Timmermans. 6.20 K.R.O. Kunst-ensemble. 7.10 Spreker: J. B. F. Solkes. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 K.R.O. Orkest. 9.00 Viool met pianobegeleiding. Plm. 9.30 Vaz Dias. 11.00 Gramofoonmuziek. O— ZATERDAG 10 SEPTEMBER. HILVERSUiM 1875 M. (V.A.R.A.) 6.45 Lichaamsoefeningen. 8.00 Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Continubedrijven met medewer king van het V.A.R.A. Orkest en het V.A.R.A. tooneel. 12.00 „The Happy Boys" o.l.v. Jean Hangé, met refreinzang van Rien Willems, afgewisseld door Gramo foonmuziek. 2.00 Verzorging zender. 2.15 Kwartiertje voor het Instituut v. Arbeiders Ontwikkeling. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Th. Ramaker: „Arbeiderssport". 4.00 Het dubbelmannenkwartet „Adama van Scheltema" met orgelbegelei ding van Joh. Jong. 4.20 Joh. A. Joustra: Bijenteelt, een nuttige en aangename bezigheid v. jong en oud. 4.40 Dubbelmannenkwartet met piano begeleiding. 5.00 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 5.30 Orgelspel door Joh. Jong. 6.00 Actueel allerlei uit de arbeiders beweging, te verzorgen door het N.V.V. 6.15 Orgelspel door Joh. Jong. 6.30 Kinderuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.40 Toespraak door A. de Vries. 8.00 Zaterdag-avond programma m.m.v. het V.A.R.A. orkest, het V.A.R.A. Tooneel en het V.A.R.A. orkest. 10.30 V.A.R.A. Varia. 10.40 Het V.A.R.A. orkest. 11.00 Vaz Dias. 11,15 Gramofoonmuziek. HUIZEN 296 M. (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. 10.00 K.R.O. Trio. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 K.R.O. Sextet. 1.45 Verzorging zender. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Mandolineclub „Ardito". 4.30 Esperanto nieuws. 4.45 Mandolineclub „Ardito". 5.15 Gramofoonmuziek. 6.00 Journalistiek Weekoverzicht. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.10 „Vulcanisme" door Pater J. Bouw man O.F.M. 7.30 Politieberichten. 7.45 Sportpraatje van de R.K.F. 8.00 K.R.O. Salon Orkest. 8.45 „The 4 Serenaders". 9.00 Microfoonvertelsel door J. Kat. 9.15 Vaz Dias. 9.30 K.R.O. Salon orkest. 10.00 „The 4 Serenaders". 10.15 K.R.O. Salon orkest. 11.00 Gramofoonmuziek.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5