Land- en Tuinbouwwereld Ingezonden. uit en zegt, dat deze geen op- ;of aanmerkingen heeft en derhalve tot voorloopige vaststelling adviseert. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. De gewone dienst geeft een ont vangst aan van f 34107.38 en een uitgaaf van f34147.86, sluit alzoo met een na- deelig saldo van f40.48. Voor den kapitaaldienst zijn de ont vangsten f 2822.27, de uitgaven f 2736.30 batig slot f85.97. Rekening 1931 van het G.E.B. Ont vangsten f 7908.27, uitgaven hetzelfde bedrag, de kapitaaldienst sluit in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van f2091.28. Rekening Burgerlijk Armbestuur geeft een ontvangst aan van f2121.09 en een uitgaaf van f 1559.53, batig saldo f 561.56 De Voorzitter deelt mede, dat het niet onmogelijk is, dat Ged. St. nog verandering in de gemeenterekening zul len brengen. B. en W. hebben van de winst van het G.E.B. slechts f 600 over gebracht op de gemeenterekening, niet tegenstaande deze winst ruim f 800 be droeg. Niet onmogelijk, dat de geheele winst zal worden overgebracht. Spr. merkt verder op, dat ondanks de tarief wijziging, de winst toch nog grooter is geweest als het vorig jaar, wat ver moedelijk zijn oorzaak vindt in de ver betering van het net en het plaatsen van nieuwe meters. Wat het batig saldo van het Burger lijk Armbestuur betreft, dit vindt zijn oorzaak in het feit dat verschillende bedragen van den dienst 1931 in 1932 eerst zijn betaald en nu ten laste van het dienstjaar 1933 zullen komen. Voorstel van B. en W. tot vaststelling ontwerp-besluit op de heffing van per- soneele belasting. De Voorzitten licht dit voorstel toe en zegt, dat B. en W. genoodzaakt zijn met dit voorstel te komen, wijl zij anders geen mogelijkheid zien, de be grooting sluitend te krijgen, men moet zich nu reeds wapenen en maatregelen nemen voor de gevolgen der crisis pachtwet. Ook het Burgerlijk Armbe stuur zal het volgend jaar een groo- tere subsidie noodig hebben, daarbij gevoegd de werkeloosheid en de da ling van het belastbaar inkomen, ma ken het noodig uit te zien naar mid delen, om de te verwachten tekorten te dekken. Spr. vindt het persoonlijk jammer, dat in den tijd van hoog con junctuur geen belasting is geheven, doch daar is nu niets meer aan te doen. B. en W. stellen voor, de ge meente in de 8ste klassie te plaatsen voor de personeele belasting en deze belasting voor alle grondslagen te hef fen. De opbrengst wordt geraamd op f 1400.Als men weet, dat de op brengst der gemeente-eigendommen f 11000.bedragen en men rekent dan op een vermindering van pacht van 20 pCt., dan ontstaat er reeds een gat van ruim f2000.en komt men etf dus niet met de voorgestelde belasting. Mochten er later echter opcenten noo dig zijn, dan kan men die altijd inog in voeren. Voor het besluit tot heffing van de personeele belasting van 1933 is het heden evenwel de laatste dag, van daar dat deze vergadering nu is belegd. De heer Winkel gelooft niet, dat men er met een vermindering van 20 pCt. zal afkomen, dit zal in sommige gevallen wel 50 pCt. moeten zijn. De Voorzitter meent, dat er ook wel perceelen zullen zijn, waarvan de pacht gehandhaalfd blijft. Spr. heeft de pacht van 1902 af vergeleken en dan staan ze pari. Hij meent dat ,de kantonrechter de 2 slechtste en de 2 beste jaren uitschakelt en dan het ge middelde neemt. De heer Winkel gelooft niet, dat men zoo een billijken maatstaf krijgt. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot invoering van een personee le belasting. Wijziging begrooting 1932. Wordt gewijzigd conform het voor stel van B. en W. De Voorzitter zégt, dat B. en W. sollicitanten willen oproepen voor de betrekking van gemeente-ontvanger, hij vernam gaarne of men deze oproeping alleen wil doen onder ingezetenen of ook voor niet-ingezetenen. De heer v. Bokhoven zou de oproe ping voor iedereen vrij laten. De heer Winkel zou alleen ingeze- nen oproepen. De Voorzitter acht het voorstel van den heer v. Bokhoven het verst strek kend en brengt dit in omvraag, het wordt met 4 tegen 3 stemmen verwor pen. De heeren Winkel, v. Hemert, Dobbelsteen en v. d. Water stemden tegen. Het voorstel Winkel, om de op roeping alleen open te stellen voor ingezetenen, wordt hierop aangenomen. Als termijn van sluiting der oproe ping wordt 1 October gesteld. Bij de rondvraag zegt de heer v. d. Brand, dat de weg in den polder naar Bokhoven noodig verbeterd moet wor den. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een onderzoek zullen instellen en zullen na gaan wat zij kunnen doen. De Voorzitter zegt, dat hem de op merking is gemaakt, dat deze verga dering op zoo'n vreemden dag is ge houden, dit was echter noodig in ver band met de vaststelling van de ver ordening op de personeele belasting, daarom moest de verjaardag van H.M. de Koningin worden genomen. Spr. voegt daarbij den wensch, dat H. M. de Koningin nog vele jaren zal mogen regeeren en ook Haarsteeg in de toe komst in staat zal zijn, dezen dag even als dit op andere plaatsen gebeurt, feestelijk te herdenken. De vergadering wordt hierop geslo ten. Openbare vergadering van den Raad der gemeente POEDEROIJEN gehouden op Vrijdag i Septem ber 1932 des voormiddags om tien uur. Afwezig W. Bok J.Mzn. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en on gewijzigd vastgesteld. Aan de orde de ingekomen stuk ken Van den Keuringsdienst van Wa ren te 's-Hertogenbosch een over zicht van de werkzaamheden van dien dienst gedurende het eerste halfjaar 1932. Van de Gezondheidscommissie ge zeteld te Zalt-Bommel de rekening over het jaar 1931 en de begroo ting voor het jaar 1933. Van heeren Ged. Staten dezer pro vincie mededeeling dd. 2Q Juni '32 no. 297, dat het besluit van den raad van 23 Juni 1932 tot wijzi ging van de begrooting voor het dienstjaar 1931 wordt goedgekeurd. Van hetzelfde College dd. 17 Au gustus j.l. houdende bericht, dat de verordening tot heffing van ver gunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein is goedge keurd tot r Mei 1934. Van hetzelfde College een schrij ven dd. 29 Juni j.l. houdende me dedeeling, dat het besluit van den raad tot aanwijzing van takken dienst wordt goedgekeurd en dat het be sluit tot vaststelling eener verorde ning regelende het beheer van den vleeschkeuringsdienst Kerkwijk wordt verdaagd. Van hetzelfde College bericht van 10 Augustus 1932, waarin wordt me degedeeld, dat behoudens Koninklij- goedkeuring, op de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers van de gemeenten in de pro vincie Gelderland, wordt voor het tijdvak van 1 Jan. 1933 tot 1 Jan. 1936 eene tijdelijke korting toege past van 81/9 ten honderd van de eerste f 3000 en 3 ten honderd van het meerdere, met dien verstande, dat het bedrag, hetwelk ingevolge het bepaalde bii art. 36, lid 4, der Pensioenwet 1922 door de gemeente wordt verhaald, in mindering dezer korting wordt gebracht. Al deze stukken worden aangeno men voor kennisgeving. Van het bestuur van de Chr. La gere Landbouwschool te Andel hou dende verzoek om toekenning van een subsidie. De heer Opstelten acht toekenning van een subsidie gewenscht. Wethouder Maas is een andere meening toegedaan. Wethouder Brienen is eveneens voor teekening. Wordt besloten voor het jaar 1932 een subsidie van f23 te verleenen. Een schrijven van het bestuur van de Geitenfokvereeniging te Poedero- ijen, houdende verzoek om teekening van een subsidie voor den aankoop van een dekbok. Na eenige bespre king wordt een bedrag van f2.30 wordt beschikbaar gesteld. Voorts komen in behandeling ee nige verzoeken om ontheffing van schoolgeld en hondenbelasting. Door het College van Burgemees ter en Wethouders wordt aan den raad aangeboden de rekening over het dienstjaar 1931, met een batig slot wat den gewonen dienst van f2018.42, en wat den kapitaaldienst betreft met een nadeelig slot van f3777,78. Tot het nazien dier reke ning wordt een commissie benoemd, bestaande uit de heeren G. J. Op stelten, J. G. N. Hasselman en M*. van Ooijen. Wordt besproken de vraag of al of niet invoering van een crisissteun regeling gewenscht is. Aangezien de steenfabrieken binnen kort stop ge zet zullen worden, wordt besloten een steunregeling in het leven te roepen en een rijkssubsidie aan te vragen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Dezer dagen werd door ons een voet bal vereeniging opgericht, Wij huurden voor dat doel een terrein buiten de kom der gemeente en 200 M. van den weg af. Er is geen verordening die het voetballen verbiedt op Zondag. In de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering wil men een voorstel indienen om des Zondags het spelen te verbieden. Kunnen wij des Zondags gaan oefenen zonder kans op een bekeuring, en mogen wij des Zondags een wedstrijd spelen als wij betalend publiek op het terrein laten Een abonné. Mag een verzoekschrift aan den Kantonrechter tot het bekomen van ge heele of gedeeltelijke ontheffing van betaling van pacht worden ingediend ook vóór de betalingstermijn is aan gebroken D. D. Mag in een herberg het kienspel worden toegelaten? W. Een veldwachter Gaarne zou ik 'het volgende verne men: le. Moet een toegezonden aangif tebiljet voor de belasting worden inge vuld, ook indien men nog geen drie maanden in Nederland is verbleven? 2e. welke zijn de gevolgen van niet- invulling? Het aangiftebiljet voor in komsten- en vermogensbelasting werd ontvangen ongeveer 32 dagen na aan komst uit Amerika. Het biljet werd ge zonden aan mijne ouders, waarschijn lijk na informatie bij de Stoomvaart- Maatschappij, die mijne koffers enz. op moest zenden aan mijn adres ten hui'ze mijner ouders. Ik ben geen volle drie maanden in Nederland geweest en ner gens langer dan vijf weken. G. K. P. Moet ik het salaris van mijne dochter ten bedrage van f600 per jaar bij mijn inkomen voor de belasting opgeven? Zoo ja, kan ik daar dan nog'iets aftrek ken? Zij betaalt alleen haar eigen klee ding en verder is zij geheel ten mijnen laste? 1 A. Een schoolhoofd. Mag ik in een nieuw te bouwen pand, dat gebouwd wordt op 30 c.M. afstand van het t errein van mijn buurman, op willekeurige hoogte een lichtraam plaat sen, niet draaibaar, voorzien van on doorzichtig glas, matglas? H. 4 H. Neen, 'dat mag U niet. Die ramen moeten voldoen aan de eischen van de 'artikelen 693 en 694 van het Bur gerlijk Wetboek d.w.z. voorzien wor den 'van dichte ijzeren tralies op een onderlingen 'afstand van een decimeter, 21/2 'Meter zich bevinden boven den be- ganen grond of 2 Meter boven den vloer leener verdieping. Draaibare of schuifbare 'vensters mogen niet wor den gebezigd. Vrienden van mij zijn getrouwd in gemeenschap van goederen. Er zijn 4 kinderen. Als een van beiden komt te overlijden, moeten de kosten dan van de nalatenschap worden betaald of van het verzekeringsgeld? G. H. L. De begrafeniskosten moeten gedra gen 'worden door de erfgenamen. Als de 'overledene in een begrafenisfonds was, kunnen de ontvangen verzeke ringspenningen 'voor de begrafenis ge bruikt 'worden. Levensverzekeringuitkeeringen be- hooren aan hen, die in de polis zijn aangewezen. 'Zijn die bevoordeelden geen 'erfgenamen, dan hebben die met de 'begrafeniskosten niet te maken. De dochter van een mijner kennissen trouwde voor ongeveer een jaar en bracht toen een spaarbedrag mee, wat natuurlijk in den boedel kwa!m. Zij trouwde in gemeenschap van goede ren. Na eenige maanden getrouwd te zijn, overleed deze dochter. Er waren dus geen kinderen. Is nu de geheele boedel voor den man of gaat een ge deelte terug naar de ouders der vrouw? Dus sen. L. B. De man is e| enig erfgenaam van de vrouw, 'indien bij testament niet an ders 5s bepaald. Indien bij een gemeenschappelijk hu welijk één sterft en de erfgename het geld rente op rente bij den overgeble vene laat staan, totdat deze sterft, moet dan van dit geld belasting worden betaald? (Ik bedoel hiermede geen suc cessierechten). J. K. Ongetwijfeld wordt de rente, die ten bate 'van de erfgename wordt gekweekt, als belastbaar inkomen voor deze aan gemerkt. Voor mijn zaak heb ik een auto aan geschaft. In hoeveel jaar mag ik die afschrijven? W. J. D. v. L. Op tie auto kunt U, met inachtne ming 'van (de vermoedelijke restwaarde, 20 'pCt. tot 30 pCt. afschrijven. Het ver schil tusschen ideze percentages houdt verband 'met het meer of miner ge bruik ,dat U van de auto maakt. Ik heb eene lijfrente genomen voor f 20.000 en ontvang nu van de eene (helft 12 pCt. en van de andere helft 13 pCt. Moet ik nu de rente opgeven en den fiscus laten bepalen welk kapitaal er aan besteed is of kan ik zelf een be drag opgeven? En welk? W. Eene weduwe. Aannemend dat de lijfrenteuitkeerin- gen eindigen bij uw overlijden, wordt de waarde dier lijfrente vootr de ver mogensbelasting bepaald door het be drag -van de jaarlijksche rente te ver menigvuldigen 'met een getal, dat af hangt 'van uw leeftijd. Bij een leeftijd tot "20 jaar is het vermenigvuldiggetal 20, tot 30 jaar 19, tot 40 jaar 17, tot 5D 'jaar 15, tot 55 jaar 13, Jtot 60 jaar 11, tot "65 jaar 9, tot 70 jaar 8, tot 75 jaar 6 enz. Indien dus het recht op de lijf rente 'Vóór 1 Mei j.l. inging, moet U voor de inkomstenbelasting aangeven het 'jaarlijksche bedrag van de rente, terwijl Voor de vermogensbelasting de waarde Wordt bepaald als boven aan gegeven. Met de effecten en hunne op brengst \vordt dan geen rekening meer gehouden. Heeft een dienstmeisje (inwonend) recht op vacantie? Zoo ja, boe lang? Is de mevrouw, bij wie ze in betrekking is, verplicht kostgeld en salaris te be talen voor de vacantie? Zoo ja, hoe veel bedraagt dit? G. H. J. M. Gewoonlijk wordt een en ander ge regeld 'en besproken bij het inhuren. De wet geeft haa,r geen recht op een bepaalden vacantietijd. Gebruikelijk is, dat gedurende de vacantie kostgeld wordt 'gegeven, ongeveer f6.00 per week. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Gaarne had ik. dat U het onder staande in uw veelgelezen blad zoudt willen opnemen, waarvoor bii voor baat beleefd dank. Vrijdag op Zaterdagnacht 26 Aug. was er een zwaar weer boven onze gemeente. De woning van den Heer P. de Vet werd getroffen door het hemelvuur. Het eerste was de Alm- kerksche brandweer waarschuwen en daar we slechts korten tijd een motorspuit heeft met geoefende brandweerlieden, had alles een zeer .goed verloop. In korten tijd werd met een straal water gegeven, daar de woning van G. de Ruiter op on geveer plm. 23 meter afstand staat en in een vonken regen stond werd dit huis direct nat gehouden, daar na werd de tweede slang aangekop peld en de zaak stond goed gesteld. Opeens komt er een auto aangereden, een mijnheer komt er uit gestapt met den buik vooruit, die eerst de bui heeft afgewacht en begint direct te commandeeren met een voorko men alsof hii de brandbaas is als er brand is in ons dorp Almkerk. Een van de brandweerlieden wilde in overleg treden met dien brandbaas. doch er viel niet mee te praten, het antwoord werd gegevenzoo ik het doe is het goed al is het nog zoo verkeerd. Dit was natuurlijk niet erg aangenaam voor de brandweerlieden die zeer veel uren er aan opgeofferd hebben om de zaak goed te beoe fenen. Vandaar ook het resultaat dat de spuit in een oogenblik gesteld stond. De brand was hevig aan den gang, doch de brandbaas ging eerst eens een uurtje naar huis om te eten. de auto werd aangeslagen en tok, tok tok, daar ging het weer den dijk uit, zoodat de brandweerlieden een uur zonder brandbaas stonden, dus moes ten zich die maar behelpen. Het uur was verstreken en tok. tok. tok. de brandbaas is weer present, alle voor stellen van de brandweerlieden moch ten niet baten, ze moesten zich weer onderwerpen aan de malle comman do's van den brandbaas, zoodat die menseden zich ruim twee uur langer op de plaats van den brand moesten ophouden als noodig was. De brand baas besloot een brandhaak te halen, hii als brandbaas moest natuurlijk weten waar die waren en of ze in orde waren. De vrachtwagen van Branger werd er op uitgestuurd en de bewuste haak werd gevonden. Met volle vaart naar den brand, daar aan gekomen, bleek, dat het hout zoo rot was, dat het onder het rijden in drie stukken was gebroken en de auto met haak en twee meter hout aankwam. Was het niet beter, dat zoo'n brandbaas in het vervolg thuis bleef, dan was het wat gemakkelijker werken voor de goed geoefende men- schen, die de spuit bedienen. Nogmaals dankend voor de ver leende plaatsruimte. EEN TOESCHOUWER. Almkerk, Aug. 1932. ONTSMETTING VAN TARWE, GERST EN ROGGE. Ter verbetering van den opkomst en ter bestrijding van de ziekten. die met het zaaizaad worden over gebracht, wordt ontsmetting van al le uit te zaaien tarwe, gerst en rogge dringend aanbevolen. GEEN KORREL WORDE ONONT- SMET UITGEZAAID 1!I De voorschriften voor de ontsmet ting, waarbii de middelen in alpha- betische volgorde zijn aangegeven, zijn als volgt: —O— NATONTSMETTING. Tarwe: Afdoende bestrijding van steenbrand en kiemschimmels. wordt verkregen door het zaad om te schep pen met een oplossing van Ceresan- /zo7ontsmetter of van Germisan ter sterkte van 3 pCt. Per hl. (ong. 80 kg.) wordt van deze oplossing 3 1. gebruikt, wat dus ongeveer overeen komt met 100 gram van de ontsmet- tingsstof op 3 1. water. Deze sterke oplossing wordt in hoofdzaak aange raden voor die partijen, waarvan de gewassen voor de keuring te velde, worden aangegeven. In de meeste ge vallen wordt ook reeds afdoend re sultaat bereikt bii aanwending van bovengenoemde middelen ter halve sterkte, dus 1V? pCt.. eveneens bij gebruik van 3 1. per hl. Voor de tarwe, die dus niet ter keuring zal worden opgegeven, kan volstaan wor den met de minder sterke oplossing. Voor eventueel zwakke partijen zaaizaad, gebruike men een oplos sing van 2 pCt., terwijl alsdan de hoeveelheid vloeistof per hl. beperkt wordt tot 2 1. Bij gebruik van meer oplossing wordt n.l. de kans op kiem- beschadiging grooter, daar de ont smettingsvloeistof dan gemakkelijker tot de kiem doordringt. Gerstwordt op dezelfde wijze behandeld, dus ook met Ceresan/zc^- ontsmetter of Germisan ter sterkte van 3 .of 1 x/o pCt. bii aanwending van 3 1. van de ontsmettingsvloei stof per hl. (ong. 63 kg.). Gelijk tijdig worden hierdoor strepenziekte. steenbrand en kiemschimmel bestre den. Roggewordt tegen kiemschim mel ontsmet door omscheppen met een oplossing van Ceresan/zzatfontsmet ter of Germisan ter sterkte van 1 pCt. Per hl. (ong. 70 kg.) wordt 3 1. van deze oplossing gebruikt. Voor eventueel zwakke partijen zaaizaad wordt niet meer dan 2 k 2Vo 1. van deze één procentige oplossing ge bruikt. Stuif brandin tarwe en gerst kan :alleen bestreden worden door toe passing van de warmwaterbehande- ling. Het zaad wordt eerst i1/» uur in water te weeken gezet, daarna blijft het 41/9 uur buiten water na weeken en ten slotte wordt het ge durende 10 minuten in warm water ondergedompeld. Voor tarwe moet de temperatuur bedragen 53 graden <Z.. voor gerst 51 graden C.. Zaad. dat geleden heeft, verdraagt een derge lijke behandeling niet. Machinale omschepmethodeDe aandacht wordt gevestigd op de mo gelijkheid het zaqd op een goede wijze met de ontsmettingsoplossing te mengen, door gebruik te maken van zoogenaamde droogontsmettingstrom- mels. De verdeeling van de vloeistof heeft in deze apparaten vlug en goed plaats. Men neme eehter steeds een trommel, waarbij de toevoer van de oplossing tot het zaad gedurende het ronddraaien plaats heeft. Is dit niet op ongelijkmatige verdeeling van de het geval dan heeft men groote kans vloeistof over het zaad en op samen- koeken. HerbesmettingEr moet voor ge zorgd worden, dat het natontsmette zaad niet opnieuw besmet wordt, wat o.a. geschieden kan, wanneer het be handelde zaad uitgespreid wordt op een dorschvloer, die niet vooraf met een oplossing van de ontsmettings- stof is schoongemaakt, of indien het ontsmette zaad gestort wordt in de zelfde zakken waaruit het gekomen is. Ook de zaaimachine kan een bron voor nieuwe besmetting zijn. O DROOGONTSMETTING. De droogontsmetting moet beslist geschieden in een hiervoor goed in gericht apparaat. Hoewel de nieuwere middelen niet sterk stuiven moeten moeten toch steeds de noodige voor zorgsmaatregelen genomen worden, waardoor inademen van de ontsmet- tingsstof voorkomen wordt. Deze kun nen bestaan in het gebruik van stof- maskers of in het binden van een doek voor neus en mond. Tarwewordt ontsmet met Cere- sandroogontsmetter of Tutan en wel door aanwending yan 2 gram per kg. zaad. Voor proefneming op rui me schaal kan worden aanbevolen Abavit B. Zaad. dat voor keuring te velde wordt opgegeven behandelde men zekerheidshalve met 3 gram per kg. (Ceresandroogontsmetter of Tu tan). Gerstwordt behandeld met 3 gram Ceresandroogontsmetter per kg. Roggewordt ontsmet met Aba vit B, Ceresandroogontsmetter of Tu- I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6