Een geheele week gratis koopen! Pit nummer Bestaat uit 3 hlaflen zettino van autobusüi Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. A Vprsnhinir-Raprt Agentschap van de fltnsterdatnsche Bank Jf.V Amsterdam. PRIMA 40 cent per pond Koopt dus nu Uw Bril bij Gediplomeerd Opticien.. No. 5260 Vrijdag 9 September 1932. Zij, die zich op dit Blad tvenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers GRATIS Binnenland, iand van alten a Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden i 1.10 en \ranco per post beschikt i \.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Ieder die van 10 t\m 17 Sept. a.s. koopt, voor ieder bedrag, krijgt daarbij een nummer. Van af Maandag 19 Sept. wordt bekend gemaakt, welke nummers gratis gekocht hebben. ZUSTERHUIS 6 Het is wel van algemeene bekend heid, dat er in ons land tal van autobuslijnen worden geëxploiteerd, die een kwijnend bestaan lijden. Voor een groot gedeelte is dit natuurlijk toe te schrijven aan de tijdsomstan digheden. welke talloos velen nopen om de uiterste spaarzaamheid te be trachten en niet meer uit te geven dan de noodzakelijkheid gebiedt. Daardoor wordt uit den aard der zaak veel minder gereisd dan een paar jaren geleden en als men op reis moet wordt vooral op het plat teland zooveel mogelijk van het rii- wiel gebruik gemaakt, om zoodoende het reisgeld te besparen. De exploi tatiekosten evenwel verschillen met de jaren van vóór 1932 niet veel. De benzine is thans duurder dan in 1931, de olie is niet goedkooper ge worden, onderhouds- en reparatiekos ten zijn in prijs niet verminderd, ter wijl de loonen der chauffeurs niet of althans niet noemenswaard zijn verlaagd. Alles bij elkaar genomen is het reizigersvervoer aanzienlijk af genomen en zijn de exploitatiekos ten niet of al heel weinig naar Dene den geloopen. Zeker is het dan ook niet te ver wonderen, dat meerdere autobuson dernemingen bezig zijn met het over wegen van de vraag of het voor haar niet wenscheliiker ware de exploita tie harer lijnen stop te zetten. Zou die vraag toestemmend worden be antwoord dan zouden er weer heel wat landsgedeelten van verkeersmid delen worden ontbloot, hetgeen in den tegenwoordigen tijd veel meer beteekent dan eenige jaren geleden. Stop zetten van autobusondernemin gen toch zou in het maatschappelijk leven dieper ingrijpen dan men op pervlakkig denkt. En daarom is het de dure plicht van ieder die ten deze invloed kan uitoefenen, om pie- de pogingen aan te wenden, welke stopzetting van autobusdiensten kun nen voorkomen. Ook in onze omgeving zijn er auto- busondernemingen. wier bestuurders stopzetting van het bedrijf ernstig overwegen op grond van onvoldoende bedrijfsuitkomsten. Namen dezer on dernemingen willen we niet noemen, echter met uitzondering van ééne n.l. de N.V. Autobusonderneming A.L. A.D., omdat deze voor onze aller naaste omgeving van zulk een bijzon der groot belang is. Deze onderne ming toch exploiteert de lijn 's-Her- togenbosch, Heusden. Dussen. Sleeu- wijk en geeft het eenige openbare middel van vervoer aan de gemeen ten Eethen, Dussen. Almkerk en een gedeelte der gemeente de Werken c.a. Niettegenstaande de Directie de lijn op uitnemende wijze exploiteert, zijn de uitkomsten van het bedrijf vooral in den laatsten tijd droevig te noemen. Nu heeft de A.L.A.D. nim mer een goed rendabele route ge had, wat zijn hoofdoorzaak vindt in de omstandigheid, dat zii door grootere en kleinere dorpen loopt, waar de bevolking bijna uitsluitend in landbouw en veeteelt haar bestaan vindt en zoodanige bevolking zich veel minder op reis behoeft te be geven dan de bevolking eener indus triestreek. Als bijkomende oorzaak noemen wij de tegenwerking, welke de A.L.A.D. steeds van meerderen on dervindt doordat deze gebruik ma ken van de z.g.n. snordersdiensten. Dat deze hoogst kortzichtige menschen zijn, die het belang der streek, wat ook hun eigen belang 1is, niet inzien, behoeft geen betoog. Ze ker is echter, dat als de snorders zorgvuldig werden vermeden, de wet telijk geconcessioneerde A.L.A.D.. niet noodeloos zoude worden bena deeld en op eene heel wat betere AZIJNZUUR 80%- LAURIERBLADEREN. CAYENNEPEPER. MOSTERDZAAD. VENKELZAAD. ALUIN. PEPERKORRELS. DROGISTERIJ financieele opbrengst zou kunnen wii- zen. Mocht de A.L.A.D. haren dienst moeten staken dan zijn zij. die thans van snordersdiensten gebruik maken, mede als de oorzaak te beschouwen van de berooving van het z.g.n. be- nedenland van zijn eenig openbaar middel van vervoer en van het we der brengen van dat landsdeel in zijn vroegeren toestand van isolement. Wil men nu met wijlen Dr. Abra ham Kuyper zeggen „in ons isole ment ligt onze kracht", dan moet men natuurlijk op den ingeslagen weg voortgaan en de A.L.A.D. zoo veel mogelijk aftakelen. Gelukkig voor de streek wil de Directie der A.L.A.D. al het mogelii- ke doen pm haar bedrijf in het le ven te houden. En in dat streven moet zii krachtig geholpen worden door allen, die het met het Land van Heusden en Altena goed mee- nen. Ten einde raad heeft de Directie der A.L.A.D. tot de raden der ge meenten Heusden, Eethen. Dussen, Almkerk en Sleeuwijk een verzoek gericht ter verkrijging van gelde- lijken steun. Hoewel wii zeer goed weten en beseffen, dat het voor ge meenten een hoogst moeilijke tijd is om uitgaven, die op zich zelf hoogst nuttig zijn, te voteeren. zijn er toch uitgaven, die gedaan moeten worden, omdat de noodzakelijkheid er toe dringt. En eene zoodanige uitgaaf is eene bijdrage in de exploitatieon- kosten van de A.L.A.D. om daar door in het belang der streek te voorkomen dat een onmisbaar open baar middel van vervoer moet op houden te bestaan. Toen er nog geen autobussen bestonden heeft men in het Land van Heusden en Altena het gemis aan een openbaar verkeers middel ter dege gevoeld, getuige de tallooze pogingen, welke indertijd ziin aangewend om 'n lokaalspoorweg te verkrijgen. Men smeekte als 't ware om 'n spoorweg, maar nauwelijks had de autobus hare intrede in het Land van Heusden en Altena gedaan, of de smeekingen verstomden en men was tevreden. Maar als nu de autobus weer verdween, wat dan Raadsle den, die over de subsidieaanvraag hebben te beschikken en andere voor aanstaande personen, stelt U zich zelf deze vraag eens en beantwoordt haar dan tevens. Raden van genoemde gemeenten, laten we U mogen adviseeren te Voor komen dat de zuinigheid de wijsheid kan bedriegen. Het bestaan der A.L. A.D. hangt aan een zijden draad, weet dat wel. Dit is geen praatje, maar hooge ernst. En het verdwijnen van de A.L.A.D. zou het Land van Heusden en Altena in tal van opzich ten groote schade berokkenen, want denkt niet dat eene mogelijke opvolg ster der A.L.A.D. het beter zou doen dan zij. Mocht de A.L.A.D. verdwii- nen dan zouden er ongetwijfeld op volgsters komen, maar evenmin als de A.L.A.D. zouden zii het kunnen bolwerken en 't gevolg zou zijn eeni ge opvolgsters, ieder met een kort stondig bestaan en ten slotte alles weg. In de A.L.A.D. hebben we eene uitstekende voor de streek onmisba re autobusonderneming, wier Directie den polsslag van den tijd op exploi- tatiegebied voelt. Laten we haar trachten te houden, al is het met eenig financieel offer van de zii de der gemeenten, in het niet te onder schatten belang onzer streek! VAN DE BARENDRECHTSCHE BRUG GEVALLEN. De werkman, die Zaterdag van de nieuwe Barendrechtsche brug is gevallen, is aan de gevolgen van dien val overleden. O VERKEERSONGEVAL TE IJMUIDEN. Oude man door fietser aangereden. Dinsdagmorgen werd in de Kennemerlaan te IJmuiden de ruim 80-jarige H. Wiegman terwijl hij de straat wilde oversteken, door een jeugdig wielrijder omver gere den. De oude man kwam daarbij zoodanig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Nadat een geneeskundige de eerste hulp had verleend, werd de man naar het St. Josephgesticht waar hij woonde, overgebracht, waar hij aan de gevolgen van de aanrijding overleed. —O PORTEFEUILLE GEROLD. Bij de Bredasche politie is aangifte gedaan van diefstal van een portefeuille, inhoudende eenige bescheiden en een be drag aan geld groot f 615. De portefeuille werd ledig teruggevonden. —O DIEFSTAL VAN JUWEELEN. Aneta seint uit BataviaTen huize van jhr mr W. J. de Jonge zijn een parelcollier en juweelen, ter verzamenlij- ke waarde van f 40.000 gestolen. Er werden geen sporen van braak aangetroffen. Vermoedelijk heeft de dief zich laten insluiten. O— INBRAAK TE AARLANDERVEEN Dinsdagmorgen kwam het personeel van het station Aarlanderveen tot de ontdekking dat inbrekers zich toegang hadden ver schaft tot het plaatskaartenkantoor. Een lade was opengebroken en daaruit waren eenige doosjes met kleingeld verdwenen, tot een totaal bedrag van ongeveer 18 gulden. Waarschijnlijk zijn de inbrekers met een sleutel binnengekomen. Van de daders ontbreekt elk spoor. O— DE SCHILDERIJEN DER KONINGIN OOK NAAR DE WEST. De schilderstukken, eigen werk van H.M. de Koningin zullen, naar de Ami- goe di Curasao verneemt, ook naar de West komen en in Suriname en op Cu ragao tentoongesteld worden. Het Algemeen Nederlandsch Verbond verleend zijn bemiddeling. telbf. No. is Raamsdonksvser. Verstrekt Handelscredleten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA DE CRISISCOLLECTE TE AMSTERDAM. Zaterdag is het 't Crisis-Comité te Amsterdam niet meegeloopen. Den geheelen dag stroomde de regen neer zoo-dat het collecteeren buiten gewoon 'bemoeilijkt werd. Toen Za terdagnacht (de laatste munt geteld was, bleek het dan ook, dat het to taal bedrag aanzienlijk kleiner was dan dat der vorige collecte, n.l. slechts f 20,365,60. Den vorigen keer was de opbrengst ongeveer f 50,000. —O OPLICHTING. Op verzoek van de Zeister politie is Je Leeuwarden gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld de reiziger in sigaren E., die, voor gevende, dat zijn vrouw bii het schaatsenrijden iwas verdronken, en kele jaren geleden betrekkingen had aangeknoopt piet een meisje, dat |hii onder trouwbeloften geleidelijk haar spaarduitjes ten bedrage van f 1000 zou afhandig hebben gemaakt. Bii de familie van het meisje (logeerde hij meermalen, zich rijkszuivelconsulent noemende, in welke functie hij. paar hij zeide, veel reizen moest maken. o KLOMPENFABRIEK AFGEBRAND. Brand is ontstaan in de klompen- fabriek Trio te Ameide a. id. Lek. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat men niet kon verhinde ren, dat de fabriek en het woon- A. UJA.A.1J JEINS BOTERMARKT 88 - HEUSDEN. - huis van den heer Barten geheel uit brandden. jOok de inboedel ging ver loren. Een groote voorraad klompen, twee auto's en een groote partii hooi gingen eveneens in de vlammen op. De motorspuit van Ameide was (spoe dig ter plaatse en bestreed het vuur op krachtige wijze. Alles was laag verzekerd. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting. o IN HET HOL VAN DEN LEEUW. Inbrekers hebben zich toegang ver schaft tot het gebouw van het kan tongerecht te Oss. Bii een onderzoek is gebleken, d^t in inbrekers zich van elf revolvers hebben meester (ge maakt, die eenigen tijd geleden bii verschillende personen in beslag ge nomen waren. De marechaussée, die het onderzoek instelt, heeft vinger afdrukken gevonden en beschikt over zoodanige aanwijzingen, dat men de daders spoedig in handen hoopt te krijgen. —o OPGELEGDE SCHEPEN. Op 1 September bedroeg het aan tal te Rotterdam in de haven opge legde schepen 12 4tegen 116 op 1 Augustus j.l. De verdeling naar Natio naliteit was als volgt: 87 (Neder land- sche, 19 Engelsche, 2 Noorsche. 2 Italiaansche, 1 Deensch, 7 Fransche. 4 Duitsche en 2 Grieksche met een totaal bruto tonnenmaat van 525.178 ton. Het aantal opgelegde Nederland- sche schepen vermeerderde in Au gustus met 5 schepen. —o OPSTOOTJE TE VfXSEN. Een vrouw van een werklooze ver voegde zich ten kantore van den directeur van maatschappelijk hulp betoon ten raadhuize te Velsen. Na het onderhoud bleek de vrouw niet voldaan en wilde zii zich niet verwil deren. Ten slotte heeft de politie de vrouw uit het raadhuis gezet en de menigte werkloozen, die op het plein voor het raadhuis samenschool de, met den wapenstok uiteen ge- Daarna trokken eenige vrouwen met kinderwagens naar de woning van den burgemeester in het park Velserbeek. Zij drongen in den tuin bii de woning door en namen een (dreigende houding aan. De politie verwijderde de vrouwen, waarbii een der vrouwen een schoen uittrok en een agent daarmee een klap wilde geven. Een andere agent zag dit en gaf aan de vrouw een klap, die daar door bloedend verwond werdper auto werd zij naar haar woning ver- (voerd. De vele werkloozen. die vóór de woning van den burgemeester samen schoolden, werden teruggedrongen tot achter de spoorboomen van den overweg bii de Cederstraat. Het ver dere gedeelte van den dag werd de woning van den burgemeester door de politie bewaakt. —o DE ZIEKTEN VAN WEIL. In het ziekenhuis te Heerlen (is ter observatie opgenomen een korpo raal der marchaussée, bii wien zich de verschijnselen van de ziekte Van Weil hebben voorgedaan. De korpo raal heeft op verschillende plaatsen, o.a. te Herzogenrath en in het zwem bad Ter Worm te Heerlen (gezwom men. Voorzichtigheidshalve heeft men het zwembad Ter Worm gesloten. Een monster van het water zal onderzocht worden. Te Rijnsburg heeft zich een geval van de ziekte van Weil voorgedaan. De patiënt is opgenomen in het zie kenhuis te Leiden. Te Utrecht hebben zich twee ge vallen van de ziekte van Weil voor gedaan. De toestand van de beide patiënten is bevredigend. Te Aalten zijn eenige gevallen van de ziekte van Weil vastgesteld. In verband hiermee is de zweminrichting te Varsseveld grisloten. Te Delft ziin thans twee personen aangetast door de ziekte van Weil, toestand van beide personen, die in de barakken van het gasthuis zijn opgenomen, is bevredigend. Naar men verneemt is het getal patiënten te Rotterdam, dat aan de gevolgen van de ziekte van Weil overleden is, thans gestegen tot ze ven. Een der slachtoffers van de ziekte van Weil te Dordrecht, de 35-jarige M., is overleden. Tot nu toe werden geconstateerd 25 gevallen, waarvan dit het eerste was met doodelijken af loop. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 1 M. HORT - Gorinchem. —O— s. 2). £ankbnyz«n (o's Batik Jt.V. ABRIKOZEN —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1