JONGENSBOEKEN HP §u u§ Hp a voor den spotprijs van 20 cent ENORME SORTEERING REGENJASSEN, ti Prima Kwaliteiten. Lage Prijzen. ■W ZIET ONZE ETALAGES. HOOGSTRAAT m w%. m m Laiidboiivvriibriek. QEBRs. BISCHOFF GORINCHEM. V erschenen PAMRUBBIEK. ÜP m ÜP HF PU Hg 18 HP w jJÜ Hf §fj HP PH Hf ÜP Hf ill iü iÈlt Hf pp Hf Êll pp iü iü HP ill pp DE IEPENZIEKTE. Rechtzaken. 5. MET EEN MOTORBOOT OP AVONTUUR, door Hans de la Rive Box. 6. DE HELDENDADEN VAN EEN STRAATHOND, door Has Bongers. 7. VIER VAN HET PLATTELAND, door Piet v. d. Zanden. Een echt pakkend Jongensboek van I60 bladzijden groot In den Boekhandel van de Fa. L. J. VEERMAN, Heusden. M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende aan bovenstaand adres te richten. We vervolgen onze serie combinatie- en slagzetten, welke in het practische spel kunnen worden toegepast. No. 4. Alle schijven op het bord Deze com binatie komt voort uit een onregelmatige opening. 1. 31—27 20—24 2. 37—31? 14—20 3. 31—26 20—25 4. 41—37 10—14 5. 46—41 5-10 6. 37-31 24—29! 7. 33X24 A 19X30 8. 35X24 13—19 9. 24X22 17X46 1 I A. Op 34X23 volgtZw. 19X46 1 No. 5. Deze combinatie kan voortkomen in de „Korte Centrumopening" en ook door Wit worden toegepast, als Zwart onbe dacht 2025 speelt. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 33—28 31—27 34—30 39—33 44—39? 37—31 31—26?? 26X17 B 36X27 40X29 18—23 20—24 17—21 12-18 7—12 14—20 24 - 291 11X31 29X34 23X25 Stand na 23X25 van Zwart s in heerlijke afgewogenheid van rythmische en dynamische stuwkracht, heeft zij ons 'n programma voorgedragen, zóó schoon als we wellicht nooit weer zullen hooren. 'n Zuiverheid van stemming, 'n onge kende innige muzikaliteit, 'n aanspreken der instrumenten zóó fijn, 'n directie zóó elegant en sierlijk, ontdaan van alle ijdele beweeg, deed ons direct voelen, dat voor dit superieure corps 'n groot Meester den dirigeerstok zwaaide. 't Was 'n zwaar programma van het begin tot het einde, niets als beroemde werken van groote Belgische en Duitsche componisten. Wat 'n weergave van de Ouverture: „Liège immortelle 1914 1" Ademloos luisterde de menigte naar deze onsterfelijke compositie, die direct werd opgevolgd door het eveneens moderne pracht-werk „Royal Chasseur". Ja, dat was inderdaad 'n Koninklijk koor 'n Zeldzaam mooi klankgehalte zooals we nog nooit hoorden 1 Soms was het alsof er *n vuurpijl werd afgeschoten, die boven zacht uiteenspatte in duizende kleurscha- keeringen, om dan uiteen te vallen boven de hoofden der stil luisterende menigte! Daarna kregen we „Preciosa" van Weber, Kapelmeester en schepper der romantische richting. Deze opera-componist, die met één slag beroemd werd met zijn werk „Robert le Diable" heeft in „Preciosa" vele kostbaarheden van zijn kunstenaars ziel neergelegd en deze kostbaarheden werden ons één voor één opgediend door dit muziekcorps. Nó, de pauze kregen we het zeer moeilijke werk „Fakkeldans" van Meyerbeer. De techniek stelt hier zeer hooge eischen, maar het Ammer- zodensche orgel kon blijkbaar alles met gemak verzetten, zoodat ook aan die num mer eene zeer schoone vertolking ten deel viel. Via 'n wals (uit de hoogste klasse der muziekwereld) kwamen we aan de „Glück-ouverture", 'n juweel van mu- zikaalgedicht. De uitvoering van dit werk was één der glanspunten van den avond Hier viel nu letterlijk alles te bewon deren muzikaliteit, teerheid van klank, zuiverheid van stemming. Alles was af Met fijne nuanceeringen werd ons hier verhaald de geschiedenis van de dochter van Agamemnon en Clytemnestra. Thans kan ik me dan ook goed indenken waarom Mengelberg dit klassieke werk meermalen op z'n programma plaatste Na nog enkele marchen ten gehoore te hebben gebracht, was het programma j helaas ten einde Dat het corps telken male werd toegejuicht laat zich denken Hulde aan Baselaar en z'n mannen 1 „St.-Caecilia" en Directeur auf wieder- hóren auf wiedersehn LUISTERAAR. wees er daarbij op hoe voorspoedig alles was verloopen, waarvoor Gode alleen de eer toekomt, dankte allen die hadden medegewerkt aan de tot stand koming daarvan, spoorde bestuur en vereeniging aan om gedachtig aan den naam van het gebouw „Concordia" steeds eendrachtig samen te blijven werken, en hoopte, dat van dit gebouw door jong en oud een druk gebruik mocht worden gemaakt en Gods zegen er op mocht rusten.- Hierop trad Ds. C. J. Hakman, Geref. Predikant te Almkerk, naar voren, die op dikwijls geestige wijze uiting gaf aan zijn gevoel van dezen middag. Vervolgens zong een gemengd koor een speciaal daartoe door den Heer Bronkhorst van Andel vervaardigd feestlied. Thans kwam Ds G. J. van Dingstee, Ned. Herv. predikant van Almkerk aan het woord, die de hoop uitsprak, dat dit gebouw mocht medewerken tot opbouw van de twee te Almkerk bestaande kerken. Nadat het gemengd zangkoor gezang 93 had gezongen was er gelegenheid tot gelukwenschen, waarvan alleen een ver tegenwoordiger der Herv. Jongelingsvereen. te Almkerk gebruik maakte, terwijl de zangvereen. „Halleluja" een telegrafische gelukwensch had gezonden. Te ongeveer half vijf schorste burge meester Blok, die inmiddels de leiding der vergadering had overgenomen, deze tot des avonds 7 uur. Aan bestuur en genoodigden werd thee gepresenteerd en een foto van 't gezelschap gemaakt. 's Avonds was de zaal, die ongeveer 220 personen kan bevatten eivol. Nadat de heer Bronkhorst van Andel gelegenheid had gekregen tot het houden van zijn toespraak wisselden zang, muziek, het doen van voordrachten en het houden van samenspraken elkaar af, terwijl door een der jongedames een opstel werd ge leverd. Te ongeveer kwart voor twaalf dankte Burgemeester Blok, die ook dezen avond de leiding had, allen voor hun medewer king, liet zingen gezang 180:1 en sloot dezen recht gezelligen avond met dankge bed. Uppelschendijk is een gebouw rijk geworden, dat een sieraad is voor de omgeving en waarop men met recht trots kan zijn. B. Op 33X24 volgt 26X17 50X39 40X29 20X29 11X44 29—34 23X25 1 No. 6. In de Linkerhoek-opening 1. 31-27 20-24 2. 36 31 15—20 3. 41—36 10—15 4. 33-28 18-23 5. 39—33 12—18 6. 31 26 20—25 7. 34—29 l 23X34 8. 40X20 15X24 9. 27—21 16X27 10. 32X23 1 1NGEZO*»O (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) WAALWIJK, 3 Sept. 1932. Concert der Fanfare „St.-Caecilia" uit Ammerzoden. Yoor den eersten keer hebben we hier de bekende fanfare mogen beluisteren. En wat 'n fanfare I In prachtige homogeniteit van samenspel, Het was j.l Zaterdag een blijde en onvergetelijken dag voor de bewoners van den Uppelschendijk. Des middags toch zou het nieuwe vereenigingsgebouw in gebruik worden genomen. Ondanks de zeer ongunstige weersgesteldheid was het gebouw, toen de Voorzitter, de heer H. Dekker, te ruim 3 uur de vergadering opende, nagenoeg geheel gevuld. Nadat de Voorzitter had laten zingen Ps. 75 1 en 4 en was voorgegaan in gebed, las hij voor 2 Corinthe 5 naar aanleiding waarvan hij een enkel woord sprak en alle aanwezigen, bovenal de sprekers een hartelijk welkom toeriep. Zeer was hij er mee verblijd, dat burge meester Blok, die eenmaal de eerste steen heeft gelegd, nu ook bereid was gevonden om dit gebouw te openen Burgemeester Blok, die hierna het woord verkreeg om tot opening van het gebouw over te gaan, dankte allereerst de Voorzitter voor zijn welkomswoord en het bestuur voor zijn vereerende uitnoo- diging. In een uitvoerig betoog ging spreker de geschiedenis van de tot stand heid daar van kalk. Is deze kalk in water op koming van dit gebouw na, waaruit bleek losbaar vraagt wellicht iemand. Neen dat het initiatief tot stichting bij den heer dit is zoomin met de kalk als met het phos- H. Dekker moest worden gezocht, spr. phorzuur het geval. En daaruit zou men DE KALK IN HET THOMASMEEL. Het Thomasslakkenmeel, kortweg Tho- masmeel en meestal in de wandeling slakkenmeel genoemd, is een phosphor- zuur-mestof en ontleent dan ook zijn waarde en beteekenis voor land- en tuin bouw in hoofdzaak aan het gehalte phos- phorzuur, waarvau het gemiddeld 17 pCt. bevat. De rest is echter volstrekt niet waardeloos, ai betaald men alleen daar vóór. Slakkenmeel is een samengestelde meststof, bevattende verschillende stoffen. Hieronder zijn er, die hoewel in een gering procent aanwezig, toch uit een landbouwkundig oogpunt niet zonder beteekenis zijn. Wij noemen b.v. mangaan en magnesia, waarop we later wel eens terugkomen. Eén stof is er, die naast het phosphorzuur vermelding verdient dat is de kalk. Die komt er voor ongeveer de helft in voor, dus in een hoeveelheid, die niet zonder beteekenis kan zijn al thans niet, wanneer geregeld jaarlijks een slakkenmeel-bemesting wordt aange wend. In dat geval kan men gerust zeggeD, dat men met Thomasmeel een phosphorzuur-kalk-bemesting geeft. Iedere boer, die in de laatste jaren gevolgd heeft, wat er is geschreven over den kalktoestand onzer bouwgronden en gras landen, zoowel op het zand als op de klei, weet, dat zeer vele onzer cultuurgronden aan den zuren kant zijn en behoefte hebben aan alcalische of basische bemes ting. Welnu, deze kunnen ze geven in het slakkenmeel, door de aanwezig- licht kunnen concludeeren, dat men van de werking van het Thomasmeel in de bouw voor niet veel mag verwachten. Dit was vroeger dan ook priori het oordeel van de mannen der wetenschap. En men zocht naar middelen om de onoplosbare verbindingen in oplosbare om te zetten. Totdat bleek, dat men op eenvoudige wijze het doel kon bereiken, namelijk door Thomasslak fijn te malen. Hierdoor verkreeg men een uit stekend werkende meststof omdat nu de phosphorzuur- en kalkverbindiDgen door de bodemzuren (humeszuren en kool zuurhoudend water) konden worden op gelost en door de plantenwortels konden worden opgenomen. De goede werking van het Thomasmeel moet ongetwijfeld voor een belangrijk deel worden toege schreven aan de kalk die er in een ide aal fijne verdeeling voorkomt. Ter ver betering van zure gronden, van alle gronden, welker kalktoestand te wenschen overlaat, heeft men derhalve in het Thomasslakkenmeel een voortreffelijke meststofmen geeft daarin twee voedings stoffen, phosphozuur en kalk en betaalt al leen voor de eerste, de tweede, die boven dien grondverbeterend werkt, krijgt men voor niets. DE IEPENZIEKTE IV. BESTRI TDING DOOR VERNIETI GING VAN DE IEPENSPINTKE- VERS. Wij hebben de inpenspintkevers als belangrijke overbrengers van de ie penziekte leeren kennen. Maakt men deze insecten nu bet leven moeiliik of zelfs onmogelijkdan moet hun aantal achteruit gaan en daardoor zal de kans op nieuwe besmetting van onze iepen verminderen of op houden. Hoe kan men nu de ont wikkeling dezer kevers tegengaan Theoretisch is de zaak hoogst een voudig. Men behoeft slechts er voor te zorgen, dat de kevers geen ge schikte broedgelegenheid meer vin den. Wij hebben gezien, dat zii zich uitsluitend ontwikkelen in de schors van stammen en dikkere takken van zeer zieke, stervende of doode iepen. Het voorschrift ligt dus voor de hand. Ruim al deze iepen op. De moeilijkheid is alleen, in welk sta dium van de ziekte een aangetaste iep voor verwijdering in aanmerking komt. In de eerste plaats is dit het geval, als zoo'n iep dood of bijna dood is. Maar er zijn grensgevallen. Deze betreffen boomen. die welis waar zeer duidelijk ziek zijn, maar toch nog eenigen tijd in leven kun nen blijven. Dergelijke boomen kun nen voorloopig gespaard worden en wel zoo lang als hun schors nog niet door de kevers wordt bewoond. Daar dit echter slechts een kwestie van tijd is, beteekent het sparen gewoon lijk uitstel van executie. De tweede moeilijkheid is het ver wijderen van de gewelde boomen. Men bedenke, dat men met het vel len alleen er nog niet is. want in de schors van gevelde iepenstammen gaat de ontwikkeling der spintkevers nog geruimen tijd door. Zelfs als men boomen kapt, die nog niet door de kevers zijn bewoond en men laat ze ergens liggen of stapelt ze op. dan worden ze onmiddelijk door tal van kevers opgezocht, die zich in de schors boren en zich verder erin ont wikkelen. Zulke boomen werken als een magneet, die talrijke kevers uit de omgeving aantrekt. Reeds na be trekkelijk korten tijd, soms een maand na het vellen, storten zii nieu we generaties van kevers in ontelbare hoeveelheden over de omgeving uit. Hierdoor vindt nieuwe besmetting op groote schaal plaats en het is dus duidelijk dat zulke versch gekapte iepenboomen groot gevaar opleveren. Het beste middel om de gevelde boomen voor de ontwikkeling van de spintkevers ongeschikt te maken is het ontschorsen. Dus men trachte dit zooveel mogelijk in de praktijk te brengen, ook waar zich moeilijkhe den mochten voordoen. Indien mo gelijk, moet men de schors ver branden of deze op andere wijze ver nietigen. Ook in de dikkere takken kan nog ontwikkeling van den schors- I kever plaats hebben. Men zörge dus er voor, dat de schors van deze tak ken eveneens zooveel mogelijk on schadelijk worde gemaakt. Zeer dik wijls is vastgesteld, dat b.v. de iepen bii boerderijen besmet werden, door dat men niet ontschorst iepenhout, van elders aangevoerd, op het erf had opgestapeld. Ook kleine hoeveel heden niet ontschorst iepenhout. b.v. voor brandhout, kunnen reeds een Inplaats van het ontschorsen, dat het meest aanbevelen waardig is. kun- ernstig besmettingsgevaar opleveren, nen de iepen ook onder water wor den bewaard, mits dit spoedig na het kappen geschiede. Indien nog deelen van de schors boven water uitsteken, faat echter de ontwikkeling van de evers in deze deelen door. Proeven vanwege het Iepenziekte-comité ge nomen, om geveld iepenhout op an dere wijze tegen de kevers te bescher men, wezen uit, dat behandeling van de stammen met ruwe carbolineum goede resultaten oplevert. De kevers zochten de stammen die daarmede waren besmeerd niet op. Bovendien bleef de schors van op deze wijze be handelde stammen er geruimen tijd ■opzitten, hetgeen voor de gebruiks waarde van het hout van groot be lang is. Indien deze methode ook in de praktijk aan de verwachtingen vol doet, dan zou hiermede de bestrijding van den iepenspintkever ongetwijfeld een belangrijke schrede verder zijn gebracht. KANTONGERECHT ZALT-BOMMEL. Motor- en Rijwielwet: K. S. te Wellseind f 12 of 2 wt.ij. H. A. R., jAmmerzoden f5 of 2 wt. IM. v. O. te Gameren, idem C. H. R. te Am merzoden, W. J. G. te Ammerzoden. allen f 5 of 5 dh. Jachtwet: M. v. D. te Brakel f 1 5 of 3 wt.W. Z. te Brakel f 4 of 4 dh. Alg. regl. binnenwaterenP. H. |te Zuilichem f3 of 1 wt. VisscherijwetL. H. A. te Ammer zoden f 10 of 10 dh.(C. B. te Aalst, J. B. te idem, beiden 'f4 of 4 dh. met verbeurdverklaring peur subs, f1 of 1 dh. VleeschkeuringsdienstA. A. te ^Ammerzoden f 10 of 10 dh. J. de R. te idem f 20 of 20 dh. Overtreding betr. de veldpolitie M. V. te Zuilichem, J. v. H. te Nieu- waal, Js. v. H. te idem allen f 3 of 3 dh. Geldersch StierenreglementM. H. te Kerkdriel, A. B. te 'Nederhemert. beiden f 5 of 5 dh. ArbeidswetJ. v. W. te Brakel. f 3 iof 3 dh.W. J. v. U. te Gameren. 2 maal f0,50 of 2 tmaal 1 dh. Motor- en rijwielreglementG. S. te Ammerzoden. C. d. W. te Neder- hemert, W. E. de K. te Ammer zoden, D. v. d. MJ. te Zuilichem. allen f 4 of 4 dh.A. v. A. te Ga meren, f15 of 15 dh. D. J. v. H. te Zuilichem, C. J. C. v. d. L. te Nieuwaal, allen f 5 of 5 dh.H. v. D. te Wijk, H. v. B. te Gameren, f10 of 10 dh. A. P. V. GamerenK. v. d. V. te Zuilichem f2 of 2 dh. Winkelsluitingswet: M. L. M. te Kerkdriel f0,50 of 1 dh.. R. M. J. d. G: te Hedel f 1 of I dh.G. v. L. te Gameren f3 of 3 dh. VLIEGONGELUK TE SOESTER- BERG. Luitenant Van Hootegem gedood. Woensdagmiddag omstreeks half vier is te Soesterberg een legervlieg tuig verongelukt. Op tot nu toe on verklaarbare wijze is het Fokker jachtvliegtuig D. 16, bestuurd door den luitenant-vlieger L. T. C. J. M. van Hootegem, na bii Soesterberg bo ven de bosschen van de Paltz. tij dens een oefenvlucht. naar beneden gestort. De bestuurder, de eenige in zittende, werd op slag gedood. Het toestel is totaal vernield. I IN DE PARADIJSVOGEL" jfw „In de Paradijsvogel" Redakteur: Opening gebouw voor Chr. Befangen aan denU —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4