BEZOEKT Varkens-, Biggen-, Kippen en Konijnenmarkt HEUSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 15 Sept. Plaatselijk Nieuws liiiiteiiland. Marktberichten. nen gereden. Verdachte: Ja, Edelachtbare. Ik meen dat ik niet gesnord heb. Kantonrechter: En nu lees ik in het proces-verbaal dat je aan maré- chaussée Gravendaal en veldwachter YVerther hebt verklaard: „Vier van de zes inzittende personen hebben het motorrijtuig van mij afgehuurd, de andere twee rijden mee, omdat ze er nog bij konden". Je ziet dus, dat je ieder, die zich aanmeldde, maar meenam. Maar houd nu op met je gelieg en zeg maar dat je voor je zelf reed, want dat je voor v. Dru- nen zoudt hebben gereden in natuur lijk, reine, loutere fantasie, die al leen in jou brein bestaat en wat al leen verzonnen is om te trachten je zelf vrij te maken. Maar helpen doet het je geen steek, want jij zelf bent en blijft de verantwoordelijke per soon. Getuige Aart v. d. Flier: Ik weet niet dat het motorrijtuig van verdach te door iemand is afgehuurd. Ik rijd mee van Wijk naar Woudrichem en omgekeerd en moet daarvoor 90 ct. aan verdachte betalen. Kantonrechter't Is de meest rei ne snorderij, die zich laat denken. Verdachte geef ik f25 of 10 dagen. J. B. B., graanhandelaar te Alm- kerk zou door met zijn auto op de Buitenka links van den weg te heb ben gereden het rijwiel van Jan Mo- rée hebben beschadigd. Kantonrechter: Hoeveel bedroeg de schade. Getuige Morée: f3,50. Kantonrechter: Komen jullie voor dat luttele bedrag nu hier? Had dat toch zelf afgewerkt. Verdachte: Daar ik geen schuld meende te hebben, wilde ik niet be talen. Ik reed midden op den weg en Morée stond met zijn rijwiel dwars op den weg. Getuige Morée: Verdachte reed links en ik stond met mijn rijwiel wel dwars maar geheel op het lin kerdeel van den weg. Getuige Daniël Lansdaal verklaart hetzelfde als getuige Morée. I Kantonrechter: Verdachte zal wel wat links hebben gereden, dat neem ik aan, maar Morée heeft verkeerd gedaan door met zijn rijwiel dwars op den weg te gaan staan, al was het ook op het linker weggedeelte. Ik adviseer jullie de zaak te schip peren, want ik geloof dat de schuld feitelijk aan beide zijden ligt. Neem nu ieder f1,75 voor je rekening dan hebben we een verstandige oplossing van het probleem. Verdachte: Als U dat wilt, dan zal ik het maar doen. Kantonrechter: Ja, maar graag of niet. Verdachte: Maar ik wil het wel. Kantonrechter tegen verdachte: Be taal nu aan Morée f 1,75. (Dit ge beurt). En nu krijg je een heel lich te straf, te weten f 1 of 1 dag. F. J. v. d. S., expediteur te Wer kendam staat terecht omdat hij op tweeden Pinksterdag op den Veer- pad aldaar plotseling met zijn vracht auto met groote snelheid achteruit zou zijn gereden zonder zich over tuigd te hebben of ]ret terrein be hoorlijk veilig was en toen een vrouwspersoon heeft aangereden, wier mantel werd gescheurd. Kantonrechter: Waarom rijd je toch altijd zoo wild. Alles gaat bij jou even woest en gevaarlijk. En als je bier op hebt is het er niet beter op. Je bent een ware woesteling met je auto en daar moeten we maar eens een eind aan maken, want werkelijk 'tgaat niet langer. Een automobiel bestuurder moet voorzichtig zijn en geen alcohol gebruiken. Verdachte: Ik heb signalen gege ven en ik reed heelemaal niet woest. Getuige J. v. Rijswijk: Verdachte reed met groote snelheid achteruit, eerst in de richting waar ik stond en daarna maakte hij een bocht naar rechts, zoodat ik het achterste ge deelte van de auto tegen mijn rug kreeg, waardoor mijn mantel werd gescheurd en ik erge pijn in mijn rug voelde. Kantonrechter tot getuige: Heb je gehoord dat verdachte signaal heeft gegeven Getuige van Rijswijk: Ik heb geen signaal gehoord. Omstanders hebben mijn kinderwagen nog weggeduwd, waarin mijn kind lag, anders was die zeker omver gereden. Kantonrechter: 't Is toch vreeselijk. Rook hij er naar, dat hij alcohol had gebruikt? Getuige v. Rijswijk: Dat heb ik niet geroken. Voor f15 heb ik het met verdachte af willen maken, maar hij wilde niet. Kantonrechter tot verdachte: Je "bent dom dat je het niet gedaan hebt, want nu kom je er heel wat slechter af. Verdachte: Ik heb tegen juffrouw v. Rijswijk gezegd, dat ze den man tel op mijn kosten kon laten maken. Maar zij vraagt 15 gulden voor een anderen mantel en die betaal ik nooit. Kantonrechter tot verdachte: Ge lukkig dat ik nog te zeggen heb, wat je moet betalen en niet jezelf, want dan zou er al heel weinig van terecht komen. Getuige H. C. Groeneveld: Ver dachte reed woest achteruit en hij was onder den invloed van alcohol, wat ik bemerkte aan de taal, die hij sprak en uit de lucht van zijn adem. Of verdachte signalen heeft gegeven, weet ik niet, maar al had hij het gedaan dan had de vrouw toch niet weg kunnen komen, zoo vlug ging alles in zijn werk. Kantonrechter: Ook G. Pruissen heeft aan Lokerse en Bolhuis mee gedeeld dat je onder den invloed van alcohol verkeerde en waar ge tuige Groeneveld het ook zegt, is het stellig wel waar, maar positief wil ik het niet beweren. Ik maak hier de opmerking, dat ik een dronken automobilist een gevaarlijk persoon noem, omdat hij zijn medemenschen in hooge mate aan groote gevaren bloot stelt. Verdachte kreeg f30 of 15 dagen en moet ook f15 aan Mej. v. Rijs wijk voor haar mantel betalen. J. v. B., voorman te Hedikhuizen was weer eens stevig dronken ge weest. Verdachte: Ik was niet dronken, maar erg ongesteld. Kantonrechter: Als jij dus ziek wordt, loop je het eerst een kroeg in. Verdachte: Dichter bij was geen huis. Kantonrechter: Wel toevallig, dat je vlak bij een kroeg ziek bent ge worden. Van je ziekworderij 'geloof ik echter niet zoo heel veel, maar wel geloof ik dat je, zooals in het proces-verbaal staat, stom dronken bent geweest. Je staat bekend als een groote dronkaard, dus is het best mogelijk dat de jenever de ziek te heeft veroorzaakt. Je krijgt f 15 of 10 dagen en als je er niet tevreden mee bent kun je binnen 8 dagen in cassatie gaan bij den Hoogen Raad. J. v. T. en J. d. L. beiden te Giessen hadden Mejuffrouw Benkhui- zen te Andel van haar rijwiel getrok ken en haar daarna met meikevers bewerkt. Verdachte J. v. T. bekent en zegt het voor de aardigheid te hebben gedaan. Verdachte J. d. L. ontkent iets te hebben gedaan. Getuige Johanna Benkhuizen: Ver dachte v. T. heeft mij van de fiets getrokken en de meikevers op en achter in mijn blouse gestopt. Getuige Antonia de Fijter: Ik heb niet gezien dat ze Johanna van de fiets hebben getrokken. Kantonrechter: In het proces-ver baal lees ik dat je wachtmeester v. Koeveringe niets hebt willen zeggen, toen hij je verhoorde, omdat je het een te flauwe zaak vond. Getuige Antonia de Fijter: Ik heb niets gezien, want ik reed voorop. Kantonrechter: Of de zaak flauw is of niet daarover heb jij niet te oordeelen, dat zullen wij wel doen. Maar 'tis een schande, dat een meis je van 17 jaar, dat nauwelijks komt kijken, weigert om op haar door de politie gestelde vragen te antwoor den. Weiger nu ook eens om mij te antwoorden dan zal ik wel maatre gelen nemen waarvan je heusch niet zult opfrisschen. Zoo'n kind en dan al eene houding aannemen tegenover de politie; 'tis meer dan erg. Getuige wachtmeester v. Koeverin ge: Ik heb den vasten indruk, dat getuige Antonia de Fijter het gezien heeft, maar dat zij niets wil zeggen. Kantonrechter: 't Is een fraai exemplaar. Getuige Marius Hak te Giessen Ik heb gezien dat beide verdachten een meikever geplaatst hebben op den rug van Johanna Benkhuizen. Getuige Wouter de Zeeuw te Gies sen: Ik heb gezien dat verdachte v. T., Johanna van de fiets heeft ge trokken, maar een meikever heb ik niet gezien. Kantonrechter: Hoe lang. ben jij in gezelschap van de verdachten ge weest Getuige de Zeeuw: Ongeveer één uur. Kantonrechter: Dan zal jij niet ge zien hebben dat de verdachten mei kevers hadden en waar ze die had den opgedaan. Maak mij nu niets wijs. Maar ik wil ook nog als getuige hooren Hendrikus Kant en daarom gelast ik diens dagvaarding op 16 dezer. Van eene zaak tegen C. J. K., au toverhuurder te Almkerk komt het verslag bij het verslag der zitting van 16 September a.s. daar ook in deze zaak nog een getuige moet wor den gehoord. De forten van Hedikhuizen. Men schrijft aan het „Huisgezin" uit Hedikhuizen In de archieven, berustend ten pasto rieën alhier, staat het volgende aange- teekend „In I860 is het begin gemaakt tot de daarstelling van drie forten, welke in 1863 voltooid zijn. Deze defensiewer ken hebben den staat circa 300.000 gul dens gekost". Deze forten zijn gebouwd om de stad Heusden te beschermen. De eerste is ge legen aan den weg ElshoutHeusden, de tweede aan den weg Haarsteeg Heusden en de derde aan den dijk Vlij men Hedikhuizen. Die aan den weg Haarsteeg Heusden, onder de gemeente en parochie Hedikhui zen is dezer dagen verkocht aan de ge meente alhier voor de som van 770 gul den. Sic transit gloria zoo gaat de glorie voorbij 1 In de mobilisatie van de oorlogsjaren 1914—4918 heeft dit fort nog dienst gedaan om militaire dienstweigeraars en andere militaire overtreders als gevangenis te herbergen en te bestraffen. De eerw. pater Jansen, thans generaal- abt der Cistersiënsers te Nieuwkuijk, O L. Vr. Onsenoort" heeft daar nog in die dagen des Zondags de H. Mis gelezen. Door de zware ophaalbruggen van den weg over het diepe, breede water neer te laten, werd aan sommigen toegang verleend, na door een groote klok aan gemeld te zijn. De muren zijn meters dik, de gewelven in de gangen van bizonder prachtig ge bogen metselwerk, eerbied afdwingend voor de bouwers van dien tijd, de be kende van Haaren's, die later zoovele groote werken ook in andere werelddeelen hebben tot stand gebracht. De zoogenaamde Spaansche Brug bij het fort gelegen ontleent haren naam aan een gevecht, dat in 1589 tusschen Prins Maurits en den Graaf van Mansfeldt is geleverd. Ofschoon we het betreuren kunnen, dat zulk een stuk geschiedenis voor ons gaat verloren worden, kunnen we toch onze gemeente geluk wenschen met den goedkoopen aankoop van dit fort. In onzen tijd van malaise en crisis zal het voor onze werkloozen, laten we ho pen dat ze in zoo klein mogelijk getal zijn in den winter, die aanstaande is, en nog lang daarna, een kolossale werkver schaffing zijn. Met de alsdan gedempte grachten zal het gelijkgemaakte en gesloopte terrein een vier bunder goeden grond opleveren en de puin zal onze binnenwegen en vooral ook onze dijken ten goede komen, waar nu de auto's bij ongunstig weer maar moeilijk zich door de vette klei een weg kunnen banen. Zoo moet het oude wijken voor het nieuwe DE MET OP Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Man en vrouw zijn gescheiden van tafel en bed en een kind uit dit huwelijk geboren is door den rechter aan de moeder toegewezen. Nu erft de moeder en komt daarna te overlyden. Is dan het geld voor het kind of heeft de man er nog aanspraak op. W. Kunt U mij ook mededeelen, wanneer precies in hooger beroep moet worden gekomen bij den Kantonrechter voor pachtbetaling Mag men ook in beroep gaan vóór den dag, waarop de pacht moet worden betaald Almkerk. J. v. d. Z. Mijn zuster heeft een betrekking voor de morgenuren. Nu was ze plotseling ziek geworden. Haar mevrouw vroeg des avonds direct een nieuw meisje. Hoeveel loon moet ze mijn zuster nu uitbetalen en mag ze zoo maar een ander meisje nemen, voordat ze mijn zuster heeft opgezegd of mijn zuster haar G. H. Kan ik eene stichting in het leven roepen bij testament of moet het bepaald gebeuren bij stichtingsbrief? Kan ik het doen bij een geheim testament X. X. 's HERTOGENBOSCH, 6 Sept. Boter. Aanvoer 24.200 K.G. Hoogste piijs f 1.52. Laagste f 1.34. Middel f 1.48, 'sHERTOGENBOSCH, 7 Sept. Op de markt van heden waren aange voerd 2088 stuks, 1269 stuks hoornvee, 679 biggen, 37 zeugen, 14 schapen of lammeren en 89 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f150 tot f230 per stuk Kalfvaarzen 120 210 Magere Ossen sn 7n en Koeien 1/U Vette Ossen en) le kw. 2531 p.-.pond Koeien 2e 20 —25 Pinken van f 50.—tot f140.p. st. Zeugen 30.60. Biggsn s 5.— 9. Schapen 6.12. Lammeren Markt van heden, handel vlugger als vorige week, prijzen niet hooger. Kalfvee groote aanvoer, prijzen als vorige week, gedrukte handel. Magere ossen en koeien zeer stil. Pinken flauw. Biggenhandel gewoon, prijzen lager. Vette varkens lui. Kalveren stil. Afloop der markt lui prijshoudend. GORINCHEM, 5 Sept. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 31.037 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 3.90f 4.90 Eendeneieren f3.40 Jongehennen eieren f2.20f3.00 per 400 stuks. ZALTBOMMEL 6 Sept. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 79 biggen, prijs van f49; 42000 eieren, prijs per stuk 4 a 4y2 cent700 K.G. boter, prijs per 1JS K.G. roomboter f 0.87y2, boerenboter f 0.90. DEL WIJNEN. Ged. Staten hebben besloten, den heer A. van Loon alhier, met ingang van 24 Augustus 1932 te be noemen tot poldermeester van den Dorpspolder alhier. NEDERHEMERT. De vlekziekte onder de var kens is hier op, verschillende plaat sen uitgebroken. A.s. Zaterdagavond 7 uur (O. T.) hoopt de gemengde zangvereeni- ging „D.V.W." bii gunstig weer. een concert te geven op het schoolplein. WOUDRICHEM. Gedurende de maand Augus tus j.l. werd ter gemeente-secretarie een groote jachtakte uitgegeven. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. Mj. de Koningin gaf Woudrichem's Fanfarecorps met me dewerking van de zangvereeniging van Volksonderwijs Woensdagavond j.l. op de muziektent een goed ge slaagd concert. Ondanks het minder gunstige weer was er nog al belang stelling. Gedurende het tijdvak 25 Au gustus tot en met 1 .September j.l. werden aan de vischmarkt alhier, aangevoerd 4 zalmen van f 1.tot f 1,30 per pond. Besteed werd Voor dikke paling 50 tot 60 cent, dunne aal 19 tot 25 cent, isnoek 3; tot 45 cent, brasem 12 tot 14 cent en bot 14 tot 20 cent per pond. WERKENDAM. De heer C. Lazonder alhier, is benoemd als volontair ter Gemeen te-secretarie te Gorinchem. De Vrijwillige bijdragen voor de ,NecL Herv. kerk alhier, hebben opgebracht ruim f 600, Het zoontje van den heer |A. K. was in een rietaak aan het spe len, waarbij Jjii zijn rechterhand zoo danig klemde, dat geneeskundige hulp van Dr. Mijnlieff moest "wor den ingeroepen. Een vinger was er gebroken en een gekneusd. De alhier, gehouden vlagget jes-verkoop ten bate der Chr. iMili- tairen-Tehuizen, heeft opgebracht f40,25. WASPIK. Voor den vleeschkeurings- dienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 45 varkens, 12 runderen en 1 kalf. In de Nederl. Chroomlederfa- briek „Waspik" alhier, had de arbei der S. het ongeluk met zijn arm tus schen een machine te geraken. He vig bloedend werd de man opgeno men en op medisch advies naar het St. Theresiagesticht te Raamsdonks- veer overgebracht. De toestand is thans zeer goed. WAALWIJK. Door de Gemeente- en Rijks politie uit Waalwijk werden voor den heer Officier van Justitie !geleid Ch. ,M., 36 jaar, koopman Goirke J. C. F., 21 jaar, landbouwer Pop- pel; J. de W., 24 jaar. koopman Wijk en Aalburg, als verdacht van diefstal van vee uit de weide, ge pleegd te Waalwijk op 31 Aug. 1932. Na door den heer Rechter-Com- missaris te zijn gehoord, werden al len ingesloten in het Huis van Be waring te 's-Bosch. WIJK. Ten overstaan van den heer W. van Wijnen werd Zaterdag 1.1. voor rekening van Mej. de Wed. D. Bouman alhier, aanbesteed het bou wen eener landbouwschuur. Ingeschreven werd als volgt P. A. Kramer, te Genderen. f 2925. Tankens, te Andel, f 2687. W. v. Wijnen, te Wijk, f 2498. H. de Bok, te Dussen. f2348. H. Blom, te Aalst, f 2300. Van Balen, te Brakel. f2293. C. Vos, te Meeuwen, f2149. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. WELL. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin gaf de muziekvereeniging „O.B. K." Woensdagavond j.l. een concert on der de „Lindeboom". Zeer jammer, was het, dat de neerplassende regen het in groote getale opgekomen pu bhek weer grootendeels naar binnen dreef en het concert gestaakt moest worden. Na den regen werd het pro gramma onder leiding van den twee den directeur uitgevoerd en telkens met een dankbaar applaus beloond. Maandag 5 September n.m. half drie werd alhier, op den Haven- bol de jaarlijksche keuring van gei ten gehouden. Gekeurd werd door den heer Blikman. secretaris der Prov. commissie, voor de geitenfok- vereeniging den heer A. van Loon. uit Bruchem. Aangevoerd werden 5 geiten. De prijzen werden behaald als volgtI i Geregistreerde geit. Gebr. Lam, 2e prijs B. Ingeschreven melkgeiten. P. van den Bogert, 2e prijs A. Arn. Danklof. 3e prijs. Lammeren. Arn. Danklof, ie prijs. Gebr. Lam, 2e prijs. Dinsdag speelde „W.V.V." een vriendschappelijke wedstrijd alhier, tegen „D.V.O." uit Kerkwijk, welke wedstrijd met 1o door „W.V.V." werd gewonnen. DE WERELDBEVOLKING. Volgens de dooir den Volkenbond verstrekte statistische cijfers bedroeg de bevolking der aarde in het begin van dit jaar 2 milliard 12 millioen 800.000 zielen (2012.800.000). Azië heeft een bevolking van meer dan de helft van het aantal der aard bewoners. Het neemt de eerste plaats in onder de werelddeelen met 1 mil liard 103 millioen menschen. Dan volgt Europa met 506 millioen inwoners. Het is voor de eerste maal, dat ons we relddeel het getal van een half milliard overschrijdt. De geheele bevolking is met 8 millioen toegenomen. De derd'e plaats kprnt toe aan Amerika met 252 millioen menschen. Hiervan wonen er 134 millioen in Noord-Amerika. Nummer vier is Afrika met 142 millioen inwo ners en als laatste komt Australië met 10 millioen menschen. Vastgesteld werd, dat de groote be volkingstoename in Europa vooral in Rusland had plaats gehad. Rusland telt thans 127 millioen inwoners, dat is 3 millioen meer als in 1930. Polen vertoont een toename van 1 millioen. In alle andere landen is het aantal vrij wel constant 'gebleven. Alleen in Frank rijk, dat vast gedacht had in bevol kingsaantal achteruit gegaan te zijn vanwege de geboorteafname, vertoont toename van 612.000 menschen. In Amerika staan de Ver. Staten en Brazilië aan de spits, alle Zuid-Ame- rikaansche staten zijn echter achteruit gegaan in bevolkingsaantal. China heeft evenveel inwoners als geheel Europa, n.l. ongeveer 453 millioen. Verwon derlijk is het kleine bevolkingscijfer in Australië, een land, dat bij een ratio- neele exploitatie tienmaal zooveel men schen zou kunnen voeden. O DE GRILLEN VAN DEN BLIKSEM. Een eigenaardig ongeval geschiedde in het Franciskanerklooster Hermes te Keil in de Hunsrücck. De bliksem sloeg in en doorkruiste het geheele gebouw zonder iemand te raken. In dë slaap kamer van de dochter van den archi tect, die met zijn familie in het ge bouw woont, wierp de bliksem de dochter uit bed. Het meisje brak al leen een paar bandbeentjes, doordat zij tegen den muur viel. o— OUD KLOOSTER AFGEBRAND. Het eeuwenoude klooster te Eibin- gen aan den Rijn is door brand ver nield. De kerk brandde volkomen uit. Alleen de relikwieënkast kon worden gered. Een persoon werd bij dit red dingswerk levensgevaarlijk gewond. De prachtige, geschilderde vensters zijn ge heel vernield, de toren is ingestort. De brand ontwikkelde zóó'n hitte, dat in een omtrek van 50 meter alle wijn bergen zijn vernield.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6