„Zij" Crème Und van alteha Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Bit ninier bestaat Hit 2 maden FEUILLETON. Zieïssrrrarf. De Crisisvarkenswet. No. 5263 Woensdag 21 September 1932. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers GRATIS zm Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 éiPi.-iico per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Buitenland OPLEVING IN DE SCHEEPVAART. Uit de wekelijksche statistieken blijkt, dat te Antwerpen een grooter aantal schepen aankomen en dat de vertrek kende schepen grootere lading hebben. Bovendien zullen verscheidene opgelegde schepen weer in de vaart worden ge bracht. O VERKEERSONGELUKKEN. Cijfers over verkeersongelukken heb ben uitgemaakt, dat in Engeland gedu rende de vacantiemaanden Juli en Au gustus bijna 200 kinderen door het ver keer zijn gedood. Het totaal aantal ver keersongevallen met doodelijken afloop bedroeg in jdie maanden 993, dat is 38 minder dan in 1931. O— HET SPOORWEGONGELUK IN AL GIERS. De spoorwegmaatschappij PLM, die ook de Algerijneche spoorwegen explo iteert, deelt mede, dat vóór den veron gelukten trein, drie andere militaire trans porten dezelfde plaats hebben gepasseerd zonder dat iets is opgemerkt. Mogelijk is dat eenige minuten voor het paeseeren van den ongelukstrein de sterke regeos den onderbouw van den spoordijk heb ben doorweekt, doch men houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat hier sabotage in het spel is. Thans weet men nog niets zeker. De opruimingswerkzaamheden van het ongeluk zijn nog niet geëindigd gisteren zijn wederom 14 lijken geborgen. Thans zijn in totaal 60 lijken gevonden, welke zijn ter aarde besteld. O— GEGREPEN EN GEDOOD. Bij het station Ch&teau-Thierry in Noord-Frankrijk, staken een bankbedien de uit Parijs en zijn dochtertje de spoor baan over, juist nadat een goederentrein was gepasseerd. Zij werden echter door de locomotief van eeD, van den anderen kant komende personentrein gegrepen en gedood o VLIEGERS GEDOOD. Als gevolg van een botsing in de lucht zijn bij Spezzia twee militaire watervlieg tuigen in zee gestort. Zeven Italiaansche vliegers zijn hierbij om het leven geko men. O— Naar het Fransch. 102. Hij bevond zich in een gedeelte van zijn leven, waarin hij verplicht was ern stige besluiten te nemen en daarom was de eenzaamheid vooir hem ook noodzakelijk. Dagen lang dwaalde hij met den tweestrijd, in zijn ziel door de bos- schen langs den oever der Seine. Collivet had hij na zijn vertrek hij den chef der veiligheidsdienst nog niet teruggezien. De oudbediende scheen geheel ver dwenen te zijn. I Hij had zijn geheimzinnige levens wijze weer opgevat en Gerard was reeds naar de Boulevard de Courcel len geweest en had hem daar even vruchteloos geschreven, dat hij hem wachtte. Tot nog toe lag er zijn brief nog onafgehaald. Hij had van Collivet een ver klaring willen hebben en hem willen vragen, waarom hfj die brieven ge schreven had, waarin hij de Parijsche politie omtrent Haudecoeur inlichtte. Maar nog veel ernstiger vragen had hij tot hem te richten. POLITIE-AGENT GEDOOD. Te Parijs werd 's nachts een politie agent door een auto, die zonder licht reed, omver geworpen. De man overleed eenige oogenblikken later in een zieken huis. Men zoekt thans naar den chauf feur. O— TER DOOD VEROORDEELD. Zeven mannen zijn ter dood veroor deeld, die betrokken waren bij een ge heime organisatie, welke ten doel had koning Zogoe van Albanië van den troon te stooten. Behalve deze zeven mannen werden nog andere leden van de organisatie tot zware straffen veroordeeld. De rechter, die de vonnissen heeft uitgesproken, beval de ter dood veroor deelden aan in de gratie van den koning o KINDEREN ALS SMOKKELAARS. In de buurt van het station Walheim bij Aken hield een douane-ambtenaar een groote schaar kinderen aan, die alle een rugzuk droegen en in een gesloten rij marcheerden, alsof zij van een school uitstapje terugkeerden. De douaneambte naar vond dit verdacht, omdat de kinde ren zonder begeleiding waren. Bij een nader onderzoek bleek, dat men met een goed georganiseerden smokkelhandel te doen had. Ongeveer 100 K G. suiker wer den in beslag genomen. O— DOODGEWAANDE TERUGGE KEERD. In een Zuid-Slavisch dorp bij Serajewo is een dezer dagen een boer aangekomen, die in den oorlog door de Ruseen was gevangen genomen. Zijn vrouw, die hem gesneuveld waande, was inmiddels her trouwd en bezat vier kinderen uit dit tweede huwelijk. De boer vertelde, dat zich nog honderden krijgsgevangenen in Rusland bevinden en dat zij worden gedwongen zwaar werk te verrichten. De crisisvarkenecentrale koopt zware varkens op levering tus- echen 1 December en 1 Maart voor den prijs van 15 cent per pond levend gewicht De directeur van de Nederlandsche varkens-centrale verzoekt het volgende mee te deelen De genoemde centrale is bereid om van de haar aangeboden varkens van een levend gewicht van 76 tot 125 K G. een door haar te bepalen deel, dat op het tijdstip van de aanbieding niet door haar kan worden overgenomen te koopen op levering tusschen 1 December en 1 Maart voor den prijs van 15 cent per pond levend gewicht. De Nederlandsche varkenscentrale bepaalt den dag van levering. De varkens, welke voor be doelde levering in aanmerking komen, moeten gemerkt zijn Opgaaf moet ge schieden aan de kringzaakvoerders van de Nederlandsche varkenscentrale. Nader zal worden bekend gemaakt, wie deze Zou Collivet het vermoed hebben en er zich door de vlucht aan onttrok ken hebben? Wat er dan van te gelooven! Hij be greep er niets van. Dikwijls vergezelde hij Jean Demarr, wanneer deze met Margaretha uitging. Hij leed er verschrikkelijk onder, wan neer hij zijn moeder aldus zag, want hij had zich tegenover haar menig verwijt te doen. Had hij niet een ver moeden op haar gehad? Welke lage gedachten had hij niet gekoesterd! En was hij er wel zeker van, dat haar ver stand door hunne zorgen nog eenmaal terug zou keeren? Neen? En daarom was hij zoo troosteloos, daarom behandelde hij zijn moeder met verdubbelde zorg. Maar hoe hij er zich ook tegen ver zette, telkens kwamen hem de woor den van Collivet in de gedachten, die hij geuit had, toen hij als oorzaak van den dood van Beaupreault had aan gegeven Haudecoeur, Collivet zelf of Mar garetha. Margaretha! Margaretha, wie het treurspel van Hamlet, die den dood van zijn vader wreekt zoozeer had ont roerd, dat zij er krankzinnig van was geworden. Die woorden van Collivet stonden als in zijn geheugen gegrift. De bediende had gezegd: „Wij moeten zoeken te midden van hen, die op dat ongelukkige oogen- kringzaakvoerders zijn. De varkens worden slechts overgeno men, indien zij het eigendom zijn ge bleven van den eigenaar met wien om trent de bovenbedoelde regeling een contract is gesloten. De varkens moeten bij de levering in goede conditie ver- keeren. De eigenaars der varkens blijven ge heel vrij hun varkens voor 1 Maart 1933 aan anderen te verkoopen, doch moeten alsdan van den verkoop tijdig aan de Nederlandsche Varkenscentrale kennis geven. De regeling zal alleen gelden voor hen, die normaal als zwaar mester zijn te beschouwen. De varkenshouder is niet gebonden aan levering. Deelt de Nederlandsche Varkenscentrale b.v. aan de varkens houder mede, dat deze een of meer var kens kan leveren, dan kan de varkens houder die levering weigeren. Uit den den aard der zaak vervalt daardoor de overeenkomst. Binnenland. LIJKEN OPGEHAALD. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twee werd door de gemeentepolitie in het water van den Wilhelminaeingel te Breda, nabij den watertoren, een lijk drijvende gevonden. Toen men begon te dreggen bleken het niet één, maar twee lijken te zijn van een jongen en een meisje, beiden naar schatting omstreeks 20 jaren. De lijken waren met een riem aan elkander gebonden. Zij werden over gebracht naar het gemeente ziekenhuis, waar men zal trachten, de identiteit der lijken, die reeds sporen van ontbinding vertoonen, vast te stellen. ONWEER. Tijdens een kort maar hevig onweer, sloeg Zondagnacht de bliksem in de kapi tale boerderij van den landbouwer L Peters te Wehl. De vlammen grepen zeer snel om zich heen. De bewoners konden zich slechts met moeite in veilig heid brengen. Eenige minuten later ver miste men den ongeveer 15-jarigen melk knecht Ebbers uit Beek. Na eenig zoeken vond men zijn lijk. Eenig vee kwam mede in de vlammen om. De boerderij is tot den grond toe afgebrand. Verzeke ring dekt de schade. Zaterdagavond ontlastte zich boven Zuid- Limburg een ongekend hevig onweder. Zeer krachtige bliksemontladingen volgden elkaar onophoudelijk op waarbij vrees aanjagende donderslagen vielen. o HET RAPPORT WELTER. Het congres der S.D.A.P. heeft een resolutie tegen de voorstelIen-Welter aan genomen. O— blik in de nabijheid van uw vader waren. Dat waren Haudecoeur, uwe moeder en ik." Dikwijls kwam een verschrikkelijke beschuldiging voor den geest en hoe hij "ook trachtte die van zich af te schud den, telkens keerde zij terug. Zijn moeder! Zijn stiefvader! Was een van hen beiden schuldig? Als hij zich nog eens alles herin nerde, welk een aantal zaken bleven er dan niet onverklaarbaar voor hem. En dan kwam hem in eens de ma gere gestalte van Collivet, die Haude coeur met een doodelijken haat scheen te volgen, voor den geest. Zou Collivet bij den moord op de Beaupreault het werktuig zijn geweest? Was van dien moord, gedroomd door Demarr of Margaretha, maar niet uit gevoerd door hen, Collivet de schul dige?" „Wij moeten zoeken tusschen Hau- decour, uwe moeder en mij!" Gerard dacht na. Haudecoeur had hij reeds buiten ge sloten. Die was het slachtoffer ge worden. Vroeg of laat zou Gerard dit eenmaal bewijzen. Dan bleven er nog slechts Margaretha en Collivet over! En Margaretha was krankzinnig! En die krankzinnigheid was voor Ge rard de bekentenis van een verwijt, waaronder zij geleden had. En Collivet had zich eveneens ver raden door zijn haat tegen Haudecoeur. Wanneer al die gedachten door zijn hoofd woelden, was het Gerard dik- DE LOONSVERLAGING BIJ DE AR BEIDERSPERS. Deze zijn Zondag besproken op het congres der S.D.A.P. Amsterdam had een motie ingediend om de loonsverlagin gen ongedaan te maken. Dr. Wibaut zeide, dat het, na de eerste loonsverlaging voor de typografen niet te hebben uit gevoerd, voor de goede toepassing der collectieve contracten noodzakelijk was, zich de tweede maal hierbij aan te passen anders zou men de leden van het perso neel geschenken geven. Uit zijn verdere mededeelingen bleek, dat over 1932 zeker een verlies geboekt zal worden. De motie-Amsterdam werd met groote meerderheid verworpen. werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenprachtzij toovert een ongekend fraaie teint op Uw huid. In prijzen van 20 3045 en 75 cent. PROVINCIALE STATEN. De Tweede gewone zitting 1932 der Provinciale Staten van Noordbrabant zal Dinsdag 15 November a.s. worden geopend. o FRAUDE BIJ DE AANGIFTE VAN GEDOODE ZEEHONDEN? Het parket uit Leeuwarden heeft op Schiermonnikoog een onderzoek inge steld naar aanleiding van vermoedelijk gepleegde fraude bij de aangifte van gedoode zeehonden, tot het krijgen van de premie. Twee inwoners van Zout kamp zijn gevankelijk naar Leeuwar den vervoerd. Ook de ambtenaar, die belast is met het toezicht, is aan een streng verhoor onderworpen en even eens naar Leeuwarden vervoerd. Over de maanden Juli en Augustus werden meer dan duizend zeehonden aangegeven. o VOORSTELLEN „COMMISSIE- WELTER." J.I. Zaterdag werd te Utrecht een goed bezochte vergadering van Kanton rechters in Nederland gehouden, on der voorzitterschap van Mr. G/ Kolff, Kantonrechter te Geldermalsen. Met al- gemeene stemmen werd besloten om in het bijzonder in het groote belang der kantonnale rechtspraak pogingen aan te wenden, teneinde het gevaar DRAlSltlA-vANVALKEMBURQ'S- e A ••iLEVERTR/ T- LEEUWARDEN wij Is te moede, alsof hij ook krankzin nig zou worden. Dikwijls barstte hij in snikken uit. Dit kalmeerde hem en deed hem goed. Maar kort daarna, begon de crisis opnieuw Ook hij ondervroeg, wanneer Demarr hem bij toeval met zijn moeder alleen liet, de oogen der ongelukkige vrouw. Dan knielde hij voor haar neer, vat te haar handen en kuste die terwijl er heete tranen qjp vielen. Moeder! Moeder! Vergiffenis! 'tls schandelijk, 'tis een misdaad tegen over U!... Moeder, 'tis .mijn schuld niet!... Ik lijd zoo verschrikkelijkMoeder, her krijg uw verstand, keer in 't leven te rug! En zeg mij de waarheid! O! Moe der, die twijfel ondermijnt mij! En zacht herhaalde zij, terwijl zij haar zoon glimlachend streelde. Gerard! Gerard! De waarheid! De waarheid! Hij vatte haar zacht bij den arm. Moeder! Moeder.' Eén woord van U kan dat verschrikkelijke geheim mis schien oplossen. Geheim! Verschrikkelijk geheim! herhaalde zij glimlachend. Ziende, dat al zijn pogingen vruch teloos waren, barstte hij in snikken uit. Oplettend en nieuwsgierig zag Mar garetha hem ,aan. Onophoudelijk wischte ,zij zijn tra nen uit de oogen. der van opheffing der 50 voorgestelde kantons af te wenden. Aan eene com missie van drie, bestaande uit Mr. G. Kolff, Mr. C. W. van Ommeren en Mr. W. van Son, respectievelijk kantonrech ter te Geldermalsen, Heusden en Amersfoort, werd opgedragen het door de vergadering noodig geoordeelde te verrichten, om in het bijzonder de Ka merleden er van te overtuigen, dat aanneming van het voorstel tot op heffing niet slechts de luttele besparing van in totaal f350.000 niet zou geven, maar wel groote schade zouden berok kenen aan eene richtige en gewenschte rechtspraak van den unicus judex, niet het minst voor het platteland. o— INBRAAK. Vrijdagavond is ingebroken in het raadhuis te Zoeterwoude. Door de wo ning van den secretaris zijn de dieven binnengekomen. De kamer van den burgemeester is doorzocht en zijn bu reau is opengebroken. Het daarin aan wezige geld is meegenomen. Gepoogd is nog de kluis te openen, doch de dieven zijn daarin niet geslaagd. Zij hebben verder geen spoor achterge laten. AUTO-ONGELUK. Zaterdagmiddag had ónder Poster- hold bij de Duitsche grens een ern stig auto-ongeluk plaats. De auto van den heer Provoost uit Rotterdam, slip te in een bocht van den weg en reed in volle vaart tegen een boom. In den auto waren gezeten de heer Provoost, zijn zoon, benevens de 33- jarige chauffeur Rabelli, eveneens uit Rotterdam. De drie personen werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. De toestand van vader en zoon is redelijk, de chauf feur was zoo ernstig gekwetst, dat hij Zondagmorgen aan de gevolgen is overleden. De aufl> werd bijna geheel vernield. Het gezelschap was op weg naar Wiesbaden. o OP HET TROTTOIR GEREDEN. Zondagmorgen is achter de kapel ,'tZand" te Roermond een ernstig on geluk gebeurd. Een vrachtauto van de Roermond- sche Ijsfabriek slipte tengevolge van de gladheid van den weg. De auto reed op 'eenige op het trottoir wandelende kinderen in, die zich ter kerke begaven. Het 15-jarig dochtertje van den heer Smolenaar werd op slag gedood, terwijl de 11-jarige Peeters zwaar gewond werd en naajr het ziekenhuis moest worden gebracht. Zijn Izusje werd even eens gewond. De auto is voor onder zoek in beslag genomen. Met Jean Demarr bleef de verhou ding altijd .gedwongen. Schier koel. En toch had hij dag aan dag <de bewijzen der oprechte genegenheid van den advokaat voor zijn moeder voor zijn oogen. Die smartelijke toestand duurde nu reeds vanaf den terugkeer van Gerard te Expilly en zichtbaar leed Gerard er het meeste onder. Dikwijls benijdde hij zijn moeder, die niet meer dacht. Maar de gebeurtenissen, die nu volg den, maakten de toestand nog droevi ger. Op zekeren Septembernacht de maand was zacht geweest, bijna een zomermaand ontwaakte Margaretha. Zij richtte zich in haar bed op en tuur de door het venster, waardoor de maan straalde. 't Scheen, dat dit zachte licht haar aantrok, want zij stond op, kleedde zich werktuigelijk en opende het ven ster. Zij boog er uit. De nacht was buitengewoon kalm. Geruimen tijd bleef zij zoo staren, genietende, niettegenstaande haar krank zinnigheid, die van haar een instinctief ongelukkig schepsel had gemaakt, ge nietende van die plechtige kalmte, van die zachte rust, terwijl een frisch koel tje langs haar koortsig gloeiend hoofd streek. (Wordt vervolgd.) NMJWSBL voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —O— r- Dank zij de maan, die door geen enkele wolk beneveld werd, kon men de kleinste hoeken van den tuin ontwa ren, alsof het helder dag was.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1