Tweede Blad No. 5263 Woensdag 21 Sepl. Radioprogramma voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Rubriek van den Arbeid LaiHlhoiiwriibiiek. WERKTIJD VERKORTING II. De vorige keer werd er op ge wezen, dat in het gelijkelijk verdee- len van de beschikbare hoeveelheid werk aan het aantal aanwezige ar beiders, jets sympathieks zit. Men moet echter afgezien van de prin- cipieele bezwaren de moeilijkheden wel degelijk onder het oog zien. Het is gemakkelijk gezegd de beschikba re hoeveelheid werk te verdeelen. maar het zal zeer de vraag zijn of dat maar zoo zonder meer mogelijk is. De werkloosheid toch heerscht ia lang niet alle bedrijven even sterk en nu kan men wel zeggen, dat b.v. de arbeiders in een chocoladefabriek slechts 40 uur mogen werken, doch wanneer er geen voldoende werkloo- zen zijn in dat bedrijf kan men maar niet zoo werkloozen uit een ander bedrijf, b.v. de metaalindustrie, daar te werk te stellen. Wie wel eens ge tracht heeft om werkloozen uit een bepaald bedrijf geschikt te maken voor andere werkzaamheden, weet dat dit op schier onoverkomelijke moei lijkheden stuit, vooral wanneer ee- nige vakbekwaamheid vereischt wordt. Zelfs in eenzelfde bedrijf .zul len verschillende groepen van arbei ders in verschillende mate werkloos zijn en de arbeiders zijn nu eenmaal geen machines, die men maar overal heen kan brengen en die dan maar aangezet behoeven te worden om het gevraagde werk te verrichten. Met welke moeilijkheden men daar door in verband met huisvesting enz. te doen zou hebben laat zich alleen begrijpen wanneer men zich dieper in dit probleem in denkt. Ook is het zeer de vraag of men maar direct de machines heeft om al deze arbei ders werk te verschaffen. Een zeer belangrijk bezwaar is ook nog de belooning. Zou men tot een evenredige loonsverlaging overgaan, dan zou dit voor de arbeiders die thans nog 48 uur werken en die dan b.v. op 40 uur komen, een verla ging beteekenen van ongeveer 17 pCt. Men kan nu wel redeneeren, dat zij dit maar voor het algemeen be lang over moeten hebben, doch men moet hun er toch eerst van overtui gen, dat dit in het algemeen belang is en dat zal niet zoo gemakkelijk gaan. Er wordt nu wel eens voor gesteld, om dan de tegenwoordige werkloozenuitkeeringen als bijslag op de loonen te geven. De arbeiders zouden dan een veel geringere Ver laging krijgen en in plaats van werk loosheid zou dan iedereen werken. Ook dit lijkt echter veel mooier dan het in werkelijkheid is. Immers hoe zou deze toeslag gegeven moeten worden en welke rechten zou de Overheid, die dan per slot van reke ning een direct belang bii het be drijfsleven heeft, daarvoor moeten verkrijgen. Zou elke werkgever steeds zijn loonstaten moeten inleveren en dan daarop een toeslag van de Over heid aan de arbeiders moeten uit betalen Dan zou dit gelijkstaan met een subsidieering van de loonarbei ders ten koste van de overige bur gerij. Dit is echter door !de progres sie in de belastingen, het kostloos onderwijs bij een zekere minimum verdiensten enz. thans reeds op een veel juistere wijze verwezenlijkt en men zou zeker zoowel principieel als practisch de grootste moeilijkheden krijgen, wanneer de Staat ook (nog extra toeslagen aan de loonarbeiders zou garandeeren. Alles bij elkaar is een wettelijke verkorting van den arbeidstijd door de Overheid zeker niet te verkiezen boven het huidige stelsel, waarbij de fabrieken door den nood gedwongen reeds zelf in vele gevallen tot werk tijdverkorting overgaan. Zii doen dit al naar de noodzakelijkheid dit me debrengt en kunnen, wanneer de om standigheden het veroorloven steeds wederom tot een andere regeling overgaan. PRIJSDALING. Uit de onlangs weer gepubliceerde driemaandelijksche berekening van de Gemeentelijke statistische Bureau's te Amsterdam en 'sGravenhage blijkt, dat de daling in de kleinhandelsprijzen niet alleen heeft gehandhaafd, doch dat er een verdere daling is te constateeren. Vergeleken met de prijzen van vóór den oorlog bedraagt het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud voor arbeidersgezinnen te Amsterdam thans 140.9 en te 'sGravenhage 131.5. Dit wil dus zeggen, dat het leven te Am sterdam ongeveer 1.4 en te 's Gra- venhage 1.3 maal zoo duur was als vóór den oorlog. Vergeleken meteeni- ge jaren geleden is dit een zeer sterke daling. Zoo was te Amsterdam in Juni 1928 het cijfer 170.4, zoodat de daling in de afgeloopen vier jaren niet min der dan 17.5 pCt. bedraagt, te 'sGra venhage was het cijfer in Juni 1928 163.7, zoodat hier een daling van 19.5 pCt. is te constateeren. Dat deze daling zoo groot is, is voor een belangrijk deel te danken aan de prijsvermindering van de verschil lende voedingsartikelen, terwijl ook de posten kleeding, schoeisel, huisraad, enz. enz. niet onbelangrijk gedaald zijn. Daartegenover staat een veel geringere daling van verschillende andere pos ten, zooals gas en electriciteit, con tributies, tabak en sigaren, ontspan ning, belasting, verzekering en genees kundige hulp. Sommige ervan zijn niet eens gedaald, doch gelijk gebleven, ter wijl de post huishuur, die ongeveer 10 pCt. van de totale uitgaven bedraagt, zelfs gestegen is. Of de belangrijke daling gehandhaafd zal blijven in de naaste toekomst is moeilijk te zeggen. Aan den eenen kant zullen door de verschillende steunmaat regelen, welke voor den landbouw zijn genomen, een aantal landbouwproduc ten in prijs stijgen, (voor een gedeel te heeft dit reeds plaats gevonden door de prijsverhooging van het brood1, in verband met de Tarwewet) aan den anderen kant echter zullen posten als huishuur, gas en electriciteit, enz. zich ook zoo langzamerhand wel gaan aan passen aan de vermindering van het algemeen prijsniveau, zoodat men mag verwachten, dat deze posten in de naaste toekomst zullen dalen. Het is dus nog in geen enkel opzicht zeker, dat, zooals wel wordt beweerd, men met een stijging van de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud rekening zal moeten houden. De verschillende loonsverlagingen, welke in tal van industrieën reeds zijn doorgevoerd, maken de productiekosten kleiner. De invloed daarvan is niet di rect in den kleinhandel te bespeuren, doordat in de eerste plaats nog ver schillende voor hoogere prijzen inge kochte voorraden moeten worden op geruimd en doordat de winkeliers ook op tal van lasten zitten (winkelhuur enz.) die op den kleinhandelsprijs van invloed zijn, maar, zooals thans reeds uit de cijfers blijkt, dringt de geweldige daling der groothandelsprijzen langzaam maar zeker ïn den kleinhandel door. Dit proces is nog zeker niet geheel voltrokken, integendeel, en al zal er nu eenige prijsverhooging komen door de bovengenoemde steunmaatregelen aan den landbouw, dit neemt niet weg, dat het nog zeer de vraag is of daar door het algemeene prijspeil zoo zeer DONDERDAG 22 SEPTEMBER. VRIJDAG 23 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 M. ZATERDAG 24 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 M. zal stijgen, dat de dalende tendenzen, die er nog steeds zijn, daardoor niet tot uitdrukking zullen komen. Voorloopig zal men dus het beste doen, zich aan de thans gepubliceerde indexcijfers te houden en af te wach ten wat de volgende zullen brengen. Beweringen, dat deze zeker hooger zullen zijn, zijn op zoo weinig feiten gebaseerd, dat men daarmede thans zeker nog geen rekening kan houden. EEN NIEUWIGHEID. De nieuwigheden zijn in den land bouw aan de orde van den dag en we meenen goed te doen, daar zoo nu en dan wat van te vertellen. Er zijn echter velerlei nieuwe dingen, die la ter blijken voor de practijk niet de minste waarde te "hebben. En zoo kan het ook best gaan met wat ik D nu vertellen ga. Zooals men weet worden bij genees kundig onderzoek dikwijls X stralen of Röntgenstralen gebruikt, die door het lichaam kunnen heendringen, zon der idat men dat bemerkt. Maar mis schien hebt ge ook wel eens vernomen, dat herhaalde blootstelling aan die stra len ongeneeslijke ontstekingen kan ver oorzaken, waarvan verscheidene artsen reeds het slachtoffer geworden zijn. Doch eveneens kunnen diezelfde stra len voor sommige aandoeningen gene zend werken. Nu heeft men reeds velerlei proeven genomen omt'rent den invloed dierstra- 148. Rob had wel voor gevaarlijker die ren gestaan en met een flinke steen joeg hij de beesten op de vlucht, en Rob volgde ze onwillekeurig. De geiten vluchtten naar een bosch en weer deed Rob een vreemde ontdekking. Aan een tak van een boom ontdekte hij n.l. een langwerpige hoorn. 149. „Het wordt steeds geheimzinniger, ik zal maar eens op dien hoorn blazen, misschien komen de eigenaars wel op duiken", dacht Rob, en de daad bij het woord voegend, gaf hij eenige korte stoo- ten op het instrument. Een diep hol geluid weerklonk, dat tot ver in het woud weerklonk. •150. Eenige minuten gingen voorbij. Toen hoorde Rob geritsel achter zich. Rob keek om en stond tegenover een gebaarde, bruine man, gekleed als een Arabier. Andere gewapende mannen kwa men te voorschijn. Op een teeken van den hoofdman werd Rob gegrepen, gebonden, en geblinddoekt weggeleid. BEHOORENDE BIJ HET flieawsblad op geregelde tijden, en neem zoo noodig 's avonds een Foster's Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. 0.65 per flacon. o— HILVERSUM 1875 M. (A.V.R.O.) 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Het A.V.R.O. Klein-Orkest. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Pianorecital door Ali Hugel. 12.00 Het A.V.R.O. Kamerorkest. 2.00 Verzorging zender. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Kamermuziek door het A.V.R.O.- Strijkkwartet. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Ziekenuur door Mevr. Ant. v. Dijk. 5.00 Radio-Kinderkoorzang. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Aansluiting met het Concertgjebouw te Amsterdam. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Gramofoonmuziek. HUIZEN 296 M. (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. (N.C.R.V.) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Korte ziekendienst door Ds. J. P. van Heest. 10.45 Gramofoonmuziek. (K.R.O.) 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het K.R.O. Orkest. (N.C.R.V.) 2.00 Cursus fraaie handwerken. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 3.30 Verzorging zender. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus handenarbeid. 5.45 Bespeling van het N.C.R.V.-Orgel door Dick v. Wilgenburg. 6.45 Cursus knippen en stofversieren. 7.00 Declamatie door H. Feenstra. 7.30 Politieberichten. 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Het Klein-Orkest der N.C.R.V. 8.45 Spreker: Ds. J. Riemens. 9.15 Populair Gramofoonplatenconcert. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Het KleinOrkest der N.C.R.V. 11.00 Gramofoonmuziek. O— 6.45 (V.A.R.A.) Lichaamsoefeningen. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Trio Loe Cohen. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 Voordracht door Jan Lemaire. 10.30 Trio Loe Cohen. 11.00 Voordracht door Jan Lemaire. 11.15 Trio Loe Cohen. (A.V.R.O.) 12.00 Het Omroeporkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. (V.A.R.A.) 4.00 Orgelspel door John Brookhouse MacCarthy. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 V.A.R.A.-Orkest. 5.45 Voordracht door Rolien Numan. 6.00 Orgelspel door Joh. Jong. 6.30 Spreekster: Mevr. B. Buising v. Besouw. 6.45 Orgelspel door Joh. Jong. 7.00 Toespraak door W. Luberti. 7.15 V.A.R.A.-Orkest. (V.P.R.O.) 8.00 Catechisatie. 8.30 Concert, piano en alt. 9.00 Cursus. 9.30 Concert (Vervolg). 10.00 Persberichten v. h. Vrijz. Godsd. Persbureau. Daarna Vaz Dias. 10.15 Voordracht door Ds. A. L. Broer. 10.45 Gramofoonmuziek. (V.A.R.A.) 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN 296 M. (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het K.R.O.-Kwintet. 1.45 Verzorging zender. 2.00 Solistenconcert, zang en piano. 5.00 Het K.R.O.-Kunstensemble. 6.00 Th. Arts: Land- en Tuinbouw- halfuurtje. 6.30 K.R.O.-Kunstensemble. 7.10 Causerie door C. Bakker, Comm. van Politie te Amsterdam. 7.30 Politieberichten. 8.05 Het K.R.O. Salonorkest. Plm. 9.15 Vaz Dias. 11.00 Gramofoonmuziek. —O (V.A.R.A.) 6.45 Lichaamsoefeningen. 8.00 Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. Joh. Jong, orgel; V.A.R.A.-Too- neelHetty Beck, voordracht. 12.00 Trio Loe Cohen. 2.00 Verzorging zender. 2.15 Kwartiertje voor het Instituut v. Arbeiders Ontwikkeling. 2.30 Gramafoonmuziek. 3.00 Arbeiderssport. Jerome Hartog: ,,Het nieuwe orgaan voor de Jon ge Pieter Jellen". 3.15 Gramofoonmuziek. 4.00 Groningsch uurtje, m.m.v. P. Koh ier, voordracht, G. v. Wijngaar den, zang. Lezing door Dr. H. P. Coster. 5.00 Optreden van Willem van Iepen- daal met levensliedjes. 5.15 Actueel Allerlei uit de Arbeiders beweging te verzorgen door het N.V.V. 5.30 Optreden van Willem v. Iependaal. 5.45 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 6.15 Kinderuurtje. (V.R.O.) 7.00 Avonduitzending. Spreker, Cursus, Gramofoonmuziek en Rede door Jac. Erka. (V.A.R.A.) 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.05 Bonte-Avond m.m.v. het V.A.R.A.- Orkest; V.A.R.A.-Tooneel, Jo Huy saxofoon, Willy Derby m.m.v. zijn band ,,The Rhytm Kings"; A. de Vries, toespraak; Piet Holman conf., verbindende tekst: Hans v. Gorcum. Plm. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuziek. HUIZEN 296 M. (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. 11.00 Het K.R.O. Kunstensemble. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Lunchconcert door het K.R.O.- Sextet. 1.45 Verzorging zender. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 De Harmonie, Nijmeegsch Vrij willigerskorps. 5.00 Esperantonieuws. 5.15 Harmonie Nijmeegsch Vrijwilligers korps. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.10 Journalistiek Weekoverzicht. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.10 Spreker. Dr. Alph. Mulders. 7.30 Politieberichten. 7.45 Sportpraatje R.K.F. 8.00 Heïf K.R.O. Orkest. 9.00 Microfoon-feuilleton. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Het K.R.O. Orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. —O o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5