Spoedig© toediening Kleurige a fwerking Billijk:© prijzen Huisslachtingen. Binnenland. len op planten en in een Italiaansch tijdschrift werd onlangs iets gepubli ceerd over proeven met zaden. Men nam daarvoor 'gewone granen en peulvruchten en stelde de zaden daarvan bloot aan een lichte bestraling voor korten duur. Een ander partijtje zaad werd daarentegen langen tijd be straald. Vervolgens werden deze za den en eveneens niet bestraald zaad uitgezaaid om de gevolgen te kunnen nagaan. Het bleek nu, dat het licht bestraal de zaad vlugger opkwam en harder groeide dan het onbestraalde, maar dat van het langdurig bestraalde de kiem- kracht en de groeikracht beide waren verminderd. Ook werd nagegaan of de invloed van de bestraling ook werd vastge houden door het zaad. Daarvoor werd bestraald zaad 2 maanden bewaard en toen pas uitgezaaid. Het bleek toen, dat de vluggere kieming toen eveneens plaats vond. Wie weet, welke moge lijkheden dit opent voor land- en tuin bouw? i leder die een varken voor eigen ge bruik wil slachten moet daarvan ten minste acht dagen te voren kennis geving doemaan de Nederlandsche var kenscentrale. Voor het doen dezer kennisgeving zijn formulieren met bijbehoorende en veloppen ter Secretarie verkrijgbaar ge steld. De Varkenscentrale zal eene mach tiging tot slachting toezenden. Heeft daarop de slachting plaats gehad, dan mag de eigenaar dit geslachte varken niet verdeden of doen verdeden of op andere wijzen bewerken of doen be werken, noch geheel of gedeeltelijk ver wijderen van de plaats waar het ge slacht is, dan nadat a. hij aan den door de Nederl. Var kenscentrale daartoe aangewezen amb tenaar de machtiging tot slachting heeft overgelegd; b. deze ambtenaar het geslachte var ken heeft gewogen en c. aan dezen ambtenaar het even tueel verschuldigde bedrag door of van wege den eigenaar van het geslachte varken is betaald. Na de slachting komt men het var ken dus wegen en moet men tegelij kertijd de zoogenaamde accijns, welke bepaald is op 9 cent per K.G. betalen. Nu klinkt het misschien vreemd, dat een boer voor zijn eigen varken, het welk hij voor eigen gebruik slacht, ook nog accijns moet betalen, maar dit is gedaan om fraude te voorkomen en de export zooveel mogelijk op te voeren. Daarbij dient de boer ook niet uit het oog te verliezen, dat de prij zen der varkens tengevolge van de werking der wet belangrijk in prijs zijn gestegen en hij daardoor reeds zooda nig bevoordeeld is, dat de voldoening van de enkele guldens, die bij huis slachting voor accijns verschuldigd zijn, toch waarlijk niet bezwaarlijk is. Nu is in twee gevallen mogelijk vrij gesteld te worden van de accijns bij huisslachting en wel le. voor hem, die slechts één varken heeft gemest voor eigen gebruik en 2e voor hem die in totaal niet meer dan twee varkens heeft gehouden en één daarvan voor eigen gebruik heeft gemest. Om deze vrijstelling van accijns te verkrijgen moet iemand die hoogstens twee varkens houdt, bij de aanschaf fing daarvan onverwijld kennis geven aan de betrokken gewestelijke organi satie, onder mededeeling, dat één van die varkens voor huisslachting bestemd is. Ook voor deze kennisgeving zullen formulieren ter gemeente-secretarie ver krijgbaar worden gesteld. Wanneer men dan later tot slachting wil overgaan moet men daartoe, gelijk boven reeds is gezegd, vooraf mach tiging aan de Ned. Varkenscentrale en legt men nevens deze aanvrage over een bewijs van de gewestelijke organi satie, dat: a. hij gedurende het loopende kalen derjaar niet meer dan één varken heeft gemest voor eigen gebruik en in to taal niet meer dan twee varkens heeft gehouden; b. hij het varken of de varkens, be doeld onder a, tenminste vier maanden zelf heeft gemest; c. dat bij de aanschaffing van het varken of varkens, bedoeld onder a daarvan onverwijld aan de betrokken gewestelijke organisatie heeft kennis gegeven onder mededeeling, dat één van die varkens voor huisslachting is bestemd. Bij een overlegging van dit bewijs, zal de Varkenscentrale bij het verleenen der machtiging tot slachting den be trokkene ontheffing verleenen van de betaling der accijns. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Is het nimmer mogelijk, in welken vorm dan ook, om een huis met drankvergun ning te verhuren A. B. Ik ben eigenaar van een huis met grooten tuin en een klein stukje weiland, dat ik verhuur. Nu wil ik er den huurder graag uit hebben, maar nu is de vraag of dit door de Rechtbank dan wel door den Kantonrechter moet gebeuren. Ik vraag dit omdat het voor de rechtbank zooveel duurder is. G. J. B Een vriend van mij heeft onlangs een binnenbrandje gehad, waarvoor door de verzekering voor het huis f 1000 en voor kleine huismeubelen f500 zijn uitgetrokken. Nu heeft de hypotheekhouder beslag op het geld gelegd, waartegen mijn vriend geen bezwaar had als hij er maar eene quitantie voor wilde geven dat rente en aflossing zijn betaald en het overige ongeveer f 450 op de hoofdsom wordt afgetrokken. Nu wil mijn vriend niet teekenen bij de Brandwaarborg-Maatschap pij en zoodoende kan de hypotheekhouder het geld ook niet krijgen. Hij wil het nu laten verkoopen. Is hij daartoe gerechtigd en hoe moet mijn vriend nu handelen Op 1 October 1931 vertrok een mijner kennissen naar Zwitserland en wel met opvraging van zijn verhuisbiljet. Opreis werd hij ernstig ongesteld en keerde naar Holland terug, waar hij tot eind Januari 1932 onder behandeling van een dokter moest blijven. Zoodra de dokter het goed vond vertrok hij weer naar Zwitserland. Is hij nu ook belastingschuldig over de maanden, welke hij gedwongen in Holland moest doorbrengen M. Een kennis. Indertijd is in Drongelen den inwoners een lijst aangeboden, om gelden in te zamelen ten einde de Ned. Herv. Kerk ter plaatse van electrisch licht te kunnen voorzien. Het meerendeel der inwoners heeft er aan bijgedragen. Enkele hebben de voorwaarden gesteld, dat het werk door een inwoner uitgevoerd zou worden. De meeste der bijdragers hadden zeer tot hun spijt deze voorwaarde niet direct gesteld, doch hebben later een lijst aan het Kerkbestuur doen overhandigen, waarop door circa 40 bijdragers was ge- teekend en waarin zij als voorwaarde stellen, dat uitsluitend een inwoner het werk zal uitvoeren. Doch ondanks al deze voorwaarden, heeft het Kerkbestuur de werkzaamheden toch aan een uit- woner opgedragen. Mijn vraag isof het Kerkbestuur, tegen den wil der bij dragers, zoo iets mag doen en of de schenkers ieder zijn bijdragen weer kan terug eischen Drongelen. Vele bijdragers. Oorspronkelijk werden de bijdragen on voorwaardelijk verleend en daarop ge baseerd is het kerkbestuur aan het werk gegaan. Eene latere gemaakte voorwaarde kan het kerkbestuur gerust negeeren. De schenkers kunnen hunne bijdragen niet terugeischen. Mag de Kamer voor Crisis pacht zaken bii een Kantongerecht bii ha re uitspraak ook rekening houden met den financieelen toestand van verpachter en pachter W. Een verpachter. Daartegen bestaat geen enkel wettelijk bezwaar. Een informatiebureau heeft om trent mii f koopman geheel onjuiste en onware inlichtingen verstrekt, wel ke mii veel schade toebrengen. Als 'teenigszins mogelijk is en ik een proces met eenige kans op winnen zou kunnen beginnen, zou ik dat gaarne doen. al kost mii dat ook geld, daar het meer dan tijd wordt dat een en ander aan de kaak wordt gesteld om anderen te waarschuwen tegen de handelwijze van tal van in- formatiebureaux, die tegenwoordig als paddestoelen uit den grond rij zen. Welk advies geeft U mij X. Koopman. Wij geven U het advies om eene civiele actie tegen het bureau in te stellen in dien werkelijk in de overtuiging leeft dat het bureau U onrechtmatig benadeeld heeft. Ik woon met mijn buurman in één huis. De afscheiding is slechts van een éénsteensemuur en het is vreese- lijk gehoorig, zoodat wij veel last van hem hebben. Hij zet 's morgens vroeg de radio aan en eerst 's avonds 'laat weer af. Bovendien verhindert hij ons het luisteren naar ons toestel door met het zijne lawaai te maken of te zoe ken. Kan ik nu den eigenaar van het huis dwingen om de muur zoo te doen békleeden, dat de gehoorigheid sterk vermindert of kan mijn buurman ge last worden, zijn toestel redelijk te gebruiken. Tot wien moet ik mij dan wenden. Een lezer van dit blad. U kunt daaraan niets doen, 't best is dat U zelf een dubbele muur laat maken of iets dergelijks om de gehoorigheid weg te nemen. Als verbouwer van suikerpeeën heb ik meer garantiebewijs dan ik peeën verbouw. Wat moet ik nu met het overschot (doen Werkendam. J. d. Z. Zij, die garantie over hebben, kunnen deze op anderen overdragen of ter be schikking stellen van de fabrieken aan wie zij leveren, ter overdracht aan hen die haar noodig hebben. DE LOONSVERLAGING BIJ DE ARBEIDERSPERS. „Het Volk" deelt naar aanleiding van het bericht van „De Residentiebode" over Salarisverlaging bij de Arbeiderspers mede, dat er geen salarisverlaging is toegepast over de geheele linie. „Wat wel gescheid is," schrijft het „Volk", „is, dat in gevolge de wijziging der collectieve contracten in de typografie en in de chemigrafie, voor het deel van ons personeel, dat onder deze contracten werkt, een verlaging van het loon is in gevoerd. Zooals in vrijwel al deze be drijven in ons land. „Onjuist is echter weder, dat zulks door ons zou gemotiveerd zijn met een beroep op de ongunstige bedrijfsresultaten en op een daling van den levenstandaard". „Noch over het een noch over het ander is gerept. Vanzelfsprekend ondervindt ook ons bedrijf in verschillend opzicht de gevolgen van de huidige crisis. De Arbeiderspers leeft nu eenmaal niet op een eiland, zooals men in sommige arbei derskringen gaarne schijnt te gelooven. En als wijziging van collectieve contracten het onzen concurrenten mogelijk maakt hun productiekosten te verlagen, dan worden wij noodgedwongen voor de vraag gesteld of en in hoeverre wij voor ons bedrijf een uitzonderingstoestand kunnen scheppen en handhaven, die ons onge twijfeld in ongunstige positie zal brengen ten opzichte van concurreerende bedrijven". „Zouden de betrokken vakbonden een actie opzetten om de ingevoerde loons verlaging voor het heele typografisch bedrijf weder ongedaan te maken, dan zou zulks onze volle instemming hebben." „Van eenige tegenstelling met den in onze dagbladen gevoerden strijd tegen loonsverlaging is daarbij geen sprake. Onze beweging en ook onze pers zal zich steeds tot het uiterste verzetten tegen verslechting van bestaande con tracten, Worden deze desniettemin een feit, dan hebben degenen, die in dienst zijn van de beweging, en die onder deze contracten werken, daarvan echter even zeer de consequenties te aanvaarden als hun kameraden in het particulier bedrijf." Het „Volk" spreekt ook tegen, dat de loonsverlaging gepaard is gegaan met verschillende ontslagen„De waarheid is, dat door werkvermindering in een onzer kleinere bedrijfsafdeelingen een drietal personeelleden, die nog slechts kort bij ons werkzaam zijn, moest worden opgezegd. Op een personeel van ruim 800 personen is dit ontslag van geringe beteekenis." Tegenover bovenstaande mededeelingen stellen wij hieronder een bericht van de (a.-r.) „Rotterdammer", waaruit o. m. blijkt, dat de stemming onder het per soneel der Arbeiderspers al heel weinig aan de door „Het Volk" geschetste situatie beantwoord. Het blad meldt o.m. „Over de geheele linie zijn de salarissen en de loonen aanmerkelijk verlaagd, maar merkwaardig is, dat daarnaast heel wat ontslagen zyn gegeven. Zoo zijn bij enkele drukkerijen, bij de cliché-inrichting en bij de bezorgingsafdeeling een niet gering aantal menschen ontslagen. Er heerscht groote ontevredenheid. Het personeel van het Amsterdamsche bedrijf (Het Volk) heeft vergaderd in een zeer bittere stemming. De algemeene directie werd scherp verweten, dat zij in geen enkel opzicht had rekening ge houden met de zoogenaamde medezeg genschap, welke naar het dan heet, bij de Arbeiderspers is ingevoerd. De heer Van der Veen, die de directie voert en de commissarissen, allen voor aanstaanden in den huidigen strijd tegen de regeering, beroepen zich op de be- drijfsinzinking en op de verkeerde bere keningen, welke men bij de grootscheep- schen opzet van de nieuwe gebouwen en van de samentrekking der onderscheiden bedrijven heeft gemaakt. Zoo had men er op gerekend, dat al de moderne vakbonden hun organen bij de socialistische onderneming zouden laten drukken. Dit is niet geschied. Het Spoor- en Tramwegpersoneel en de Bouwvakarbeiders zijn tot dusver met hun organen gebleven bij de firma Hoonte te Utrecht, waar men altijd goed bediend is. De Typografenbond bij de Diamant bewerkersdrukkerij. Deze laatste organi satie verzet zich tegen de overheveling van deze vakbladen. Dit zou toch be- teekenen, dat dit werk gewoon opgeslokt werd door het groote bedrijf, terwijl dan bij de firma Hoonte en de Diamantbe werkersdrukkerij vele ontslagen zouden vallen. Ook gevoelen de moderne vakbonden in het algemeen er thans ook niet meer voor nog weder geld te storten om de liquiditeitspositie der Arbeiderspers te versterken. De vakbonden zitten niet meer zoo dik in het geld als vóór eenige jaren. De beleggingen zijn sterk in waarde gedaaldde werkloozenonderstenningen eischen schatten, en de contributies gaan omlaag. Het personeel is dit alles nog niet duidelijk. Tot vóór kort was het in de socialistische pers één loftuiting over den goeden gang van zaken. Daarbij is het opgevoed in een wanbegrip omtrent de verhouding van loon en kosten van het product. Zoo trad hier een groote ont nuchtering in. Tot zoover de ons ver strekte mededeelingen. O— DE MOORDZAAK PUTBROEK. Cassatie aangeteekend. Mr. Tripels, raadsman van v. d. Elzen Sr. en Jr., de verdachten in de bekende moordzaak Putbroek, is ten paleize van Justitie in Den Bosch geweest, en heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis van het Bossche Hof. Mr. Tripels heeft zich eenigen tijd met de verdachten onderhouden. Zij houden zich nog steeds zeer rustig en hebben alle vertrouwen in hun raadsman. De verdachten hopen, dat zich de pu blieke opinie nog eens zal wijzigen en opheldering komt in deze droevige zaak. GEMEENTERAAD VAN ELSHOUT. Spoedeischende openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 15 September des voormiddags ten half twaalf uur. Voorzitter, edelachtbare heer Mr. R. van der Heiden secretaris F. van Liempt. Aanwezig alle leden. Aan de orde wordt gesteld Wijziging der begrooting dienstjaar 1932. De Voorzitter zegt dat voor werkver schaffing aanvankelijk een bedrag van f 1000 op de begrooting is gebracht. Later toen men aan het onderhoud van de be zittingen is gaan laten werken, is er nog een bedrag van 500 bijgevoegd. Nu echter het werk zoover gereed is gekomen, blijkt dat er nog een bedrag van f 200 te kort komt. B. en W. stellen voor dit bedrag alsnog by den post bij te voegen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Vaststelling der verordening bedoeld in artikel 7 en 9 der Woningwet. De Voorzitter deelt mede dat Ged. Staten verzoeken, het beroep, dat bij den Raad kan worden gedaan, in een van de artikelen te willen regelen. De beer Brok vraagt of in deze bepa lingen betreffende overschrijding van een rooilijn bestaan. De Voorzitter merkt op dat daar thans de kwestie niet over gaat. De bedoeling is nu om, als iemand bij den Raad in beroep wil gaan dat dit is geregeld of omschreven. De heer Brok zegt dat het hem is op gevallen dat er soms huizen worden ge bouwd die 4 a 5 Meter voor de naaststaande perceelen worden gebouwd. De Voorzitter wijst er op dat in de verordening staat dat gebouwd moet worden in de lijn van de naastgelegen perceelen. Duidelijk is het artikel niet doch daar men bezig is met het samenstellen van een verordening die voor alle gemeenten in de provincie geschikt is, zou hij voorloopig geen wijziging in de bestaande verordening aanbrengen en wachten tot het concept is verschenen, wat vermoedelijk nog dit jaar het geval zal zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt 't voorstel van B. en W. aangenomen. Bespreking werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat de werkver schaffing veel geld kost en derhalve een struikelblok is voor de financiën der ge meente. Tot nu toe heeft de gemeente alle kosten nog voor zich zelf genomen omdat er geen behoorlijk object voor werkverschaffing was te vinden. Thans is er een Fort te koop, het Fort gelegen bij den Zeedijk. Het polderbestuur heeft het van de Regeering gekocht doch deze wil het de gemeente overgeven voor f 250. Alvorens daartoe defiaitief over te gaan heeft spr. een onderhoud gehad met den inspecteur voor de werkverschaffing en gevraagd welke subsidie de gemeente kan krijgen indien het Fort wordt aangekocht en door de werkloozen word geslecht. De inspecteur heeft te kennen gegeven dat vermoedelijk 75 pCt. zal worden te gemoetgekomen in de arbeidsloonen. Deze bijdrage is voor 1933 bedoeld doch zeer waarschijnlijk zal dit bedrag ook voor het loopende dienstjaar worden gegeven. Het land dat door deze werkzaamheden wordt verkregen zal wel niet tot het beste behooren, doch de gemeente gaat er niet op achteruit, integendeel en bovendien kunnen de werkloozen voor geruimen tijd aan het werk worden gezet. B. en W. vragen den Raad machtiging om deze aangelegenheid verder af te wik kelen. De heer van Lieshout vraagt of de arbeiders nu een beter loon zullen ontvangen. De Voorzitter zegt dat de Raad daarin nu geen zeggingschap heeft. Door het Riik word een onderzoek ingesteld naar den levensstandaard en stelt dan vast welk uurloon kan worden gegeven. Ver moedelijk zal het voor deze gemeente bepaald worden op 22 a 23 ct. De heer de Baay vraagt of het zeker is dat de toegezegde steun zal worden verleend. De Voorzitter zegt dat de inspecteur hem gezegd heeft dat gerust tot aankoop van het Fort kan worden overgegaan. Met algemeene stemmen worden B. en W. gemachtigd de verdere werkzaamheden af te wikkelen. De heer Brok vraagt of men den grond al kan verkoopen aan den polder. De Voorzitter zegt dat dit kan, doch moet het ontraden. Later kan men het nog altijd doen. De heer Mook vraagt of de arbeiders niet wat meer kunnen verdienen. De Voorzitter zegt dat het de bedoeling van B. en W. is, om met ingang van 1 October een nieuwe regeling vast te stel len. Vermoedelijk zal ook kindertoeslag worden verleend. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter met den Christelijken groet de vergadering. (Huisgezin) —O— Firma L. J. VEERMAN, Electrisciie Drukkerij-Binderij, REUSDEN. E, d. G.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6