t mm Ml i i C T T Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 5264 Vrijdag 23 September 1932. A. Verschuur-Baert 5. 9. Eaukkttyzeu 4 Cf'; 5a«* ]t. V. Zuidvruchten. Buitenland. Binnenland. Levertraan, Levertraan-Emulsie. Levertraan-Tabletten. Heusden. - UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Evenwel zijn er, naar de heer Bück- man ons mededeelde, bij de uitvoering i aanstonds verschillende tegenvallers op- 1 getreden, die de rekening wel eenigs- in de war gestuurd hebben. In 1 de eerste plaats is de productie van melk en dus van boter grooter ln den regel zijn in het bijzonder 1 geweest dan men had geraamd. Dit is crisiswetten onderworpen aan kritiek en 1 een gevolg geweest van het ongewoon bijna steeds is die ongunstig, wie haar gunstige weer gedurende een deel van ook moge leveren. Te verwonderen behoeft zulks niet daar zij veelal diep ingrijpen in het maatschappelijk leven en tevens de eigenschap hebben, dat haar redactie niet zelden onduidelijk is en ruimte te over laat voor meer dere opvattingen. Geen crisismaatregel wordt er ge nomen of voor velen blijkt hij een te genvaller te zijn. En onder de crisis maatregelen, waarbij dit in ruime mate wordt ondervonden, staat de crisishulp aan de melkveehouderij, de Crisis-Zui- velwet, wel in dé voorste gelederen. Talloos vele zijn de blijken van teleur stelling over hare uitwerking en het heeft er soms veel van dat de wet eene ware mislukking zou zijn. Meer malen hoorden wij enorme verhalen over het bovenmatig groot aantal amb tenaren, dat bij de uitvoering der wet betrokken zou zijn ;en over het geld, dat daardoor aan 'de Zuivelboeren zou worden onthouden. Gelukkig kunnen we dit tegenspreken. Zeker is de ad ministratie voor de uitvoering der Cri sis-Zuivelwet tingewikkeld, maar dat is een gevolg van ide omstandigheid, dat het bedrijf ingewikkeld is, doch geens zins jheeft die ingewikkeldheid als ge volg gehad, dat er een nieuw heirle- ger (van ambtenaren moest worden ge schapen. Integendeel wordt bedoelde administratie gevoerd door een betrek kelijk gering aantal menschen, zoodat slechts een zeer klein percentage van hetgeen krachtens de Crisis-Zuivelwet in verschillende vormen van het publiek wordt geheven, in de zakken van de ambtenaren terecht komt. Is nu de bewering van velen t.w. dat de Crisis-Zuivelwet eene misluk king ;zou zijn, juist? Het valt niet te weerspreken, dat de tot nog toe ver-het publiek thans reeds weer wat aan kregen resultaten beneden de verwach-de inmiddels nog verder verhoogde tingen zijn gebleven, maar de werkingprijzen gewend te zijn, tenminste het van het stelsel beantwoordt aan het- j verbruik van boter is beterende, geen men er van gedacht heeft. Jam-: Ook het verbruik van margarine mer is het, dat de verwachtingen te is tegengevallen. Er was gerekend op hoog gespannen zijn géwees/t. j 1200 ton per week, het is echter slechts Het ,in hooge mate noodlijdende zui-ongeveer 1100 ton. velbedrijf ,in stand te houden is een veeltenslotte is ook de export niet moeilijker taak gebleken, dan iemandmeegevallen. Door de contigenteering vermoed kon hebben. Dienaangaandem Frankrijk, Duitschland en België, het seizoen, wanneer de melkproductie vanzelf al het grootst is, en van het feit, dat er in den loop van dit jaar, onder invloed1 van lage vleeschprijzen, minder vee afgeslacht is dan anders. Dus: meer koeien en bovendien nog extra veel melk per koe. Daarentegen is de consumptie beneden de ver wachting gebleven. Het publiek heeft aanvankelijk zeer sterk op de verhooging van de boter- prijzen gereageerd. In Volkszaken te 's Gravenhage blijkt de verkoop van boter tot 20 pCt. van vroeger gedaald te zijn. Het warme weer, dat het ver bruik van vet altijd doet verminderen, (minder boter, meer vruchten), heeft ook zijn invloed uitgeoefend, boven dien zullen er voor de inwerking tre ding van de wet nogal voorraden bij particulieren geweest zijn, die eerstop- gebruikt moesten worden. Aangenomen kan worden, dat dit langzamerhand het geval is geworden. Bovendien schijnt DROGISTERIJ Botermarkt 72 heeft de redactie der Nieuwe Rotter- damsche Courant een onderhoud ge had met den Heer Büchman, regee- ringscommissaris voor de hulp aan de melkveehouderij en leider van de cri- sis-zuivelcentrale te 's Gravenhage. Naar aanleiding van dat onderhoud zegt ge noemd blad: hebben wij naar die landen niet het kwantum kunnen afzetten waarop ge rekend was. Engeland komt voor ons land slechts met een klein kwantum in aanmerking, omdat de Deensche bo ter daar de baas is. Al deze omstandigheden hebben ge maakt, dat de kunstmatige verhooging „Hij sprak als zijn meening uit, dat yan den prijs nog veel voorzichtiger de werking van de wet tot dusver niet 's gehanteerd moeten worden dan men is tegengevallen. Het stelsel van de zich had gedacht. regeling is het verwekken van een kunstmatige schaarschte. Hierbij is men uitgegaan van fien verondersteld1 ver bruik van boter, een verondersteld ver bruik van margarine, een veronderstel den uitvoer, veronderstellingen die op het normale gebaseerd waren. Deze drie manieren om boter k\%jjt te wor den in de margarine wordt, naar men weet, 25 pCt. boter gemengd hielden weer verband met de veron derstelde productie en moesten met deze ongeveer in evenwicht gebracht worden. Door opslag van overvloedi ge boter in koelhuizen moet de markt ontlast en een reserve voor tijden van minder aanvoer gevormd worden om een gelijkmatige verdeeling van den aanvoer en gelijkmatigen prijs te krij gen. En daarbij kwam dan de belasting op boter en andere producten, die bo- tervet bevatten en op margarine, waar mee uit de zakken van de consumenten een pot gemaakt kon worden, dieeener- zijds zou dienen om den slechts met verlies gaande te houden, maar nood zakelijk en uitvoer te financieren in den vorm van vergoeding aan de expor teurs, anderzijds om den boeren een bijslag te geven op den prijs, dien ziij voor hun melk krijgen. Het stelsel klopte. De bedoeling is, tot een groothan- delsprijs van f 1.60 per K.G. te komen, den prijs, waarbij de boer volgens de berekening ca. 5 a 5.5 ct. per ,K.G. voor zijn melk zou kunnen krijgen, wat ongeveer met de noodzakelijke pro ductiekosten overeenkomt. Door de te genvallers staat men op het oogenblik nog slechts op een prijs van f 1.48. Het was volstrekt geen kunst geweest den prijs met spoed op f 1.60 te bren gen, maar dan zou het verbruik ver moedelijk nog veel meer gedaald zijn dan in het begin en was men met de boter blijven zitten. De boeren zou den nog veel minder voor hun melk hebben kunnen krijgen dan nu het geval is. In het bestuur van de CrisiS-zuivel- centrale zelve is de vraag besproken of men toch niet te voorzichtig was geweest. Ook de landbouwers in het bestuur, die de zaken van dichtbij kun nen beoordeelen, bleken toen van mee ning te zijn, dat men goed gehan deld had door voorzichtig aan te doen. En de 'heer Bückmann verwees ons naar het jongste nummer van het or gaan van den F.N.Z., waarin de heer Geluk, de secretaris van die toon aangevende organisatie, deskundige bij uitstek verklaart, dat hij met de poli tiek van de Crisis-Zuivel-Centrale vol komen eens is. Ook is de vraag overwogen of men niet op eenigerlei wijze den boeren ineens hun vijf cent kon verzekeren, zonder dat de groothandelsprijs nog naar evenredigheid opgezet was. Deze uitgave (één vierde cent bijslag op den melkprijs kost 6 a 7 ton i.n de vier weken) had dan uit voorschotten van de regeering gefinancieerd moeten worden. Hiervan kan echter geen sprake zijn omdat de regeering bij wie de Centrale uit anderen hoofde reeds voor zeer groote bedragen in het krijt staat (al leen reeds voor een bedrag van drie millioen bijna 'voor den steun van 75 ct. per koe voor de eerste drie weken bij het begin van de regeling), er niet voo rte Vinden zou geweest zijn. In het bestuur van de Centrale is men op 'grond van deze overwegingen tot de conclusie gekomen, dat er wer kelijk geen andere weg is dan de op het oogenblik gevolgde politiek van: in matig tempo opslaan. Op het oo genblik kan er uit de regeling, in ver band met de omstandigheden, die wij genoemd hebben, niet meer komen dan er uit komt. Men kan niets forceeren. Wij vroegen den heer Bückmann, wanneer hij dacht, dat de prijs van f 1.60 (groothandel) dan wél bereikt zou kunnen zijn. Hierop wenschte hij ons niet te antwoorden, omdat geen mensch dat kon zeggen en men altijd voorzich tig moet zijn met beloften. De wet zelf garandeert niets. Nog voor haar inwerkingtreding heeft de heer Brück- mann dit in een voordracht voor de, Nederlandsche Christelijke Radio-Ver- eeniging duidelijk doen uitkomen, toen hij er op wees, dat men een stelsel zoo mooi kan maken als men wil, maar dat ook een Nederlandsche minister twee dingen niet in de hand heeft: de koopkracht van het buitenland en d'e koopkracht van Nederland zelf. Hij voegde daaraan toen toe, dat aanvanke lijk was bepaald, dat de binnenlandsche belasting op zuivelproducten zoodanig zou zijn, 'dat zij den melkveehouders den kostprijs van hun melk zou waar borgen. De wet zooals zij thans luidt, ging bij verder, waarborgt niets dan dat men zal trachten zooveel uit de belasting te halen, dat een melk prijs kan worden bereikt, die z o o- veel mogelijk ide onmisbare produc tiekosten dekt. „Derhalve: als de bo- terprijs van f 1.75 a f 1.80 in den klein handel en een daarbij behoorende mar- garineprijs van rf 1.05 a f 1.15 tot ge volg hebben, (dat het binnenlandsche verbruik van boter te veel daalt, zal er niets 'anders opzitten dan den bo- terprijs te- Verlagen, ook al wordt zoo doende, zooals vanzelf spreekt, de richt prijs voor de melk niet bereikt." Dit geval doet zich gelukkig thans niet voor, wel 'heeft de boterprijs zich niet vanzelf zoo /ontwikkeld als men, toen de wet in werking trad, had verwacht. De m e l kp r ij s, dien de boeren ont vangen, staat op het oogenblik op ca. 4 ct., in sommige streken op 5 ct. De boeren, die veel klagen, wat te begrijpen valt omdat zij het hard heb ben, krijgen nu reeds op zijn minst iy2 ct. meer voojr; hun melk dan zij zonder de wet gekregen zouden heb ben. Dientengevolge komt er per week meer dan een millioen hun ten goede en dezen steun kan men toch niet ge heel als niets beschouwen." Met betrekking tot de melk, welke voor de consumptie is bestemd, zij gezegd, dat men verwachtte, dat haar prijs zich automatisch zou regelen naar dien van industriemelk. Die verwach ting is echter niet in vervulling gegaan, daar de melkhandel den prijs heeft gedrukt om den prijs der consumptie- melk laag te kunnen houden. En bo vendien zijn er met de voor de con sumptie bestemde 'melk minder goede praktijken gebezigd. Voor de grootste steden in 'ons land toch loopen er heel veel contracten voor melklevering op de basis van de Leeuwarder no teering. Voorheen werd de op die con tracten geleverde melk steeds als in dustriemelk beschouwd en inderdaad ook als zoodanig gebruikt. In de con tracten wordt daaromtrent niets ge zegd en daardoor is men natuurlijk telef. xo. 15 Raamsdonlrsyeer. Agentschap van de Amsterdamsefte fattkjy.V, Awttrian. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-ceriirant met rentevergoeding. Incasseert Bimren- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan-^pdverkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Öoupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkom»». Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK,/ &BT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA vrij om met de melk te doen wat men wil, zoodat de melk voor de con sumptie wordt bestemd. Daar nu de boeren op consumptiemelk geen bijslag ontvangen, leveren die contractien hun uit den aard der zaak groote schade op. 1 Door de consumptiemelk ook onder de werking/ der wet te doen vallen, hetgeen uiterlijk op 1 October a.s. zal geschieden, wordt stellig voor een zeer groot gedeelte aan veel geknoei een eind gemaakt. Ook aan eene regeling betreffende de eetbare vetten bestaat groote be hoefte. Immers is er op groote schaal in dat product gespeculeerd en daar aan dient een eind te worden gemaakt. Gelukkig kan een wettelijke regeling ter zake ook spoedig worden tegemoet gezien. Zeker is, dat allen die de uitvoering der Crisis-Zuivelwet in handen heb ben, hun best doen daaruit voor den veehoudersstand alle mogelijke voor deden te halen. Iedereen hoopt ook, dat tegen den winter, als de productie gaat dalen, de resultaten gunstiger zul len worden. Men bedenke echter, dat de macht der feiten meermalen sterker blijkt, dan de beste bedoelingen. En hét is de macht der feiten, welke de resultaten der Crisis-Zuivelwet tot he den beneden hare verwachtingen hield. Dat er resultaten van niet te onder schatten belang zijn valt echter niet te loochenen. Ieder is verplicht er aan mede te werken, dat het bereikbare ook bereikt wordt en dat hebben we in onze hand. Vergete men evenwel niet, dat de Crisis-Zuivelwet, zooals we boven reeds zeiden, een waar crisis-product is en dat op wetgevend gebied alle crisis-producten eene groote mate van onvolmaaktheid bezitten. Aan de ver wachtingen, welke zij opwekken, vol doen zij nimmer en talloos velen stel len zij teleur. OOGST 1932. PRUIMEN 24 ct. per pond. PEREN 28 APPELEN 34 ABRIKOZEN 40 A. BAA1JENS* BOTERMARKT 88 - HEUSDEN. - BLOEDIG GEVECHT MET EEN HUISEIGENAAR. Te Windhausen bij Aken kreeg een huurder ruzie met zijn huisbaas. De huurder kreeg hulp van verscheiden familieleden. Meubelen, deuren en vensters werden kort en klein geslagen Opeens kreeg de huisbaas een zoodanigen slag op zijn hoofd, dat hij dood in elkaar zakte. Toen de politie op het tooneel van den strijd ver scheen, greep de huurder een der politie mannen bij de keel en poogde hem de trap af te werpen. De politieman trok zijn revolver en schoot zijn aanvaller neer. In levensgevaarlijken toestand werd de wederspannige huurling naar het zieken huis gebracht. JACHTOPZIENER GEDOOD. Te Altenbeken bij Paderborn was de jachtopziener Sommer Zaterdagmorgen een tocht door het bosch gaan maken. Zondag morgen was hij echter nog niet terugge keerd. Vreezend dat hem een ongeluk was overkomen, gingen collega's op zoek. Eenige uren later vond men in een kreupel- bosch Sommer's lijk. Het bleek dat hij was doodgeschoten. STIER LOSGEBROKEN. In het dorpje Elverdinghe, nabij Yperen, heeft een ontzettend drama plaats gehad, waarbij twee personen het leven lieten en een derde zwaar gewond werd. Op de boerderij van zekeren Jonkheer werd geconstateerd, dat een stier was losgebroken. Een broeder van den boer, diens vrouw en voorts de vader van de vrouw gingen het beest terug halen. Aanvankelijk ging alles goed, doch on verwacht viel de stier den vader van de vrouw aan. De vrouw, die het gevaar zag, waarin haar vader zich bevond, trachtte den ouden man te ontzetten, doch toen wendde het dolle beest zich ook tot haar en ook haar man, die inmiddels ter hulp was gesneld, werd door het dier aangevallen. Alle drie personen werden door de horens en pooten van het beest bewerkt. Op het hulpgeroep der slachtoffers kwamen buren ijlings toegeloopen, die het beest ten slotte overmeesterden. Het bleek, dat de oude man en de vrouw aan de ernste verwondingen waren overleden. De broer van den boer was zeer zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. O— BRAND IN EEN BIOSCOOP. Terwijl honderden kinderen in de zaal van een bioscoop te Devonport zaten te wachten op het begin van de voorstelling brak brand uit in de cabine. Het vuur tastte weldra ook de zaal aan. Wonder boven «vonder slaagde men er in de kinderen allen ongedeerd buiten het ge bouw te brengen. De vier personen, die zich in de cabine bevonden, moesten zich langs een goot in veiligheid brengen. Twee hunner kregen ernstige brandwonden. EEN VROUW VERBRAND. Te Arnhem kwam de 63 jarige bewoon ster van het perceel Voorbroodstraat 28, mej. J met haar kleeren te dicht bij een brandend gascomfoor, waardoor zij in brand raakte. In haar angst snelde de vrouw naar den kelder waar zij neerviel. Buren, die een dichten rook zagen en meenden, dat er brand was, waarschuwden de brand weer. De rook belette binnen te gaan. Toen de man thuis kwam, heeft deze zijn vrouw uit den kelder gedragen, waarna de brandweer, geholpen door een verple ger van het Militaire Hospitaal, de vrouw voorloopig verbond. Toen de auto van den geneeskundigen dienst na eenigen tijd wachten ter plaatse was gekomen, is de vrouw op de brancard van de brandweer daarin vervoerd naar het Diaconessenhuis. Zij had ernstige brandwonden aan een der beenen en aan den rug en is daaraan overleden. —O— 1 '^55 ;-V -- voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1