Oil immer tiBstaaï Bil 2 maden Zielesm art. UND VAN ALTENA Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Binnenland. FEUILLETON. No. 5265 Woensdag 28 September 1932. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. de Zendingsweek in haar opbrengst het mogelijk make, dat het werk kan worden voortgezet. —O IN EEN VLAAG VAN WAANZIN. BAGGERMOLEN GEKAPSEISD. Vrijdagavond is in de Golf van Biscaye een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee Nederlanders het leven heeft gekost. Een baggermolen, die gesleept werd door de Sleepboot „Erbo" van L. Smit Co.'s Internat. Sleepdienst, is door tot nu toe onbekende oorzaak gekapseisd. Twee runners, de 31-jarige C. Ras en de 21-jarige E. Sperling, beiden uit Maas sluis, zijn daarbij verdronken. De verongelukte Ras laat een vrouw met 5 kinderen en Sperling een vrouw met 4 kind achter. Beiden waren zeer ervaren zeelui. De baggermolen werd gebouwd bij de Maatschappij „de Biesbosch" te Dordrecht en was 15 September uit Maassluis met bestemming naar Guadeloupe vertrokken. O— DOODELIJKE AANRIJDING TE ALMELO. Op den Bornschen straatweg nabij Al melo liepen aan de rechterzijde van den weg de 28-jarige J. S. en zijn verloofde. Plotseling kwam een vrachtwagen hen achterop, de bestuurder hield de uiterste rechterzijde van den weg, waardoor de jonge man gegrepen werd en met zooveel kracht tegen een hoorn geslingerd werd, dat hij spoedig overleed. Het meisje bleef ongedeerd. De bestuurder, die doorgereden was, werd later aangehouden. Het bleek dat hij niet vrij was van sterken drank. O MOTORONGELUK MET DOODELIIKEN AFLOOP. Onder de gemeente Eibergen is een motorongeval gebeurd. Doordat een band van den motor van den 20-jarigen J. Blauwhand, uit Neede sprong, reed hij tegën een boom. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Eibergen vervoerd, waar bleek dat hij een gebroken arm en een gebroken been had benevens eenige kneuzingen. Hij werd naar het ziekenhuis te Enschedé overge bracht, waar hij Vrijdagmorgen aan de bekomen verwondingen is overleden. De man laat een vrouw en een kind achter. O— ZENDINGSWEEK 6—13 September De Samenwerkende Zendingscorporaties vragen met allen aandrang, gezien den nood der Zending, dat alle gemeenten en kringen in ons vaderland deelnemen aan de Zendingsweek van 613 November. Men vrage tijdig het benoodigde aantal der bekende oflerzakjes aan," en organi seeren in elke gemeente een actie, opdat In een vlaag van waanzin heeft de vrouw van een los werkman te Zwanen burg zich het haar in brand gestoken. Haar man snelde toe en doofde het vuur. De vrouw bekwam ernstige brandwonden, zoodat voor haar leven wordt gevreesd. o ERNSTIG MOTORONGEVAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag vonden de voorbijgangers op de Grevenweg te Rotterdam een motorfiets op den weg liggen. Ze waarschuwden de politie, die dadelijk een onderzoek instelde. Na eenigen tijd haalde men uit de naast den weg gelegen sloot het lijk op van een jongen man, die later bleek te zijn de 21 jarige A. B. v. d. L. uit Capelle aan den IJsel. Vermoedelijk is de man met zijn motor fiets in vrij groote snelheid tegen een paaltje gereden, waardoor hij het beheer over het stuur is kwijt geraakt. —O— ONWEER EN SLAGREGENS. Zaterdagmiddag is boven Veldhoven een zwaar onweer losgebarsten, gepaard gaande met slagregens. De bliksem sloeg in een woning die geheel afbrandde. De belen dende perceelen konden behouden wor den. Een deel van den inboedel werd gered. Verzekering dekt de schade. ALS KINDEREN MET LUCIFERS SPELEN. Op den Duivendrechtschenweg onder Nieuwer Amstel waren eenige meisjes met lucifers aan het spelen. Op een gegeven moment geraakten de kleeren van de 11- jarige E. S. in brand. Alhoewel de vlam men dadelijk door toegesnelde personen werden gedoofd, bekwam het kind dus danige brandwonden, dat het in zorg lijken toestand naar een ziekenhuis te Amsterdam moest worden overgebracht. O— VERKEERSONGEVAL TE LEIDEN. Zaterdag is op den Stille Rijn te Leiden de 31 jarige J. W. aangereden door een auto, bestuurd door S. O. te Amsterdam. Een der wielen ging hem over de borst en hij werd een eind meegesleurd. In zorgwekkenden toestand is hij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. DRAISItlAvAN-VALKEITBURt e Naar het Fransch. «CC 104. "Eveneens deed hij den volgenden dag toen er een bijeenkomst te Auetuil was; aldus verdiende hij eenig geld. Steeds was hij op zijn hoede; z-ijn oog dwaalde rusteloos rond en zijn ooren vingen ieder geluid op. Herhaalde malen meende hij mannen te herkennen, die zich onder de me nigte verscholen, en die hij reeds meer meende gezien te hebben, die hem zelfs eenige dagen gevolgd waren. Zeker agenten van politie. Moesten ze hem hebben Hij vergistte zich niet. Spoedig was hij er zeker van, dat ze hem vervolgden. Zij zijn dus niet zeker van mijn in- dentiteit, dat zij mij niet arresteeren? Hij nam nog meer voorzorgsmaatre gelen. Op straat vertoonde hij zich bijna niet meer. In de Avenue Kleber kwam hij bij een metselaar in dienst die hem vijf- en-twintig stuiver per dag gaf. Eenigszins gerustgesteld schreef hij naar zijn vrouw. T-LEEUWARDEN^ „Ik heb Parijs niet verlaten. Ik leef „zooals ik kan, maar ik zou u beide „gaarne eens terugzien. Ik durf niet „thuiskomen. Tracht mij om negen uur „bij de square Vintimille te ontmoeten. „Ik verlang er naar, u beiden terug te „zien. De brief kwam aan het adres. En dienzelfden avond, om negen uur Wachtten Louise en haar moeder den vluchteling bij de aangewezen square. Op dit uur was de square verlaten, zij waren er rustig bijeen en brachten den avond met elkander door, gearmd wandelend door de buitenwijken en de weinig bezochte straten, waar zij geen gevaar liepen iemand te ontmoeten. Toen hij hen verliet ,zeide Haude- coeur: Ik zie wel, dat het mij moeilijk zal vallen in Parijs mijn brood te ver dienen. Luister dus, wat ik besloten heb. Ik verlaat Parijs. Mijn zoon is te Rouen in militaire dienst. Ik zal te voet naar Rouen gaan. Gedurende die tocht zal ik trachten op de hofsteden eenig geld te verdienen. Te Rouen bezoek ik mijn zoon en vertrek weer als mij dit gelukt is. Wel dra zal onze Medëric vrij zijn, daar hij dank zij mijne veroordeeling, slechts één jaar te dienen heeft, omdat hij als steun van het huisgezin beschouwd wordt. Ach! Als hij reeds terug was, kon ik met een verlicht gemoed vertrekken. Hij is jong en krachtig. Hij zal werken Wat zal het Leger des Hells kannen doen Het Leger des Heils ziet zich op het oogenblik geplaatst voor de vraag, hoe het mogelijk zal zijn te beantwoorden aan het steeds dringender en veelvu'diger beroep, dat wordt gedaan op zijn hulp terwijl velen meenen hun bijdragen te moeten inkrimpen of intrekken. Indien instellingen als het Leger zich genoodzaakt zouden zien hun Tehuizen te sluiten, zou dit, vooral thans, voor de samenleving zeer bedenkelijk zijn. De Toevluchten voor Dakloozen zijn overvol, maar haar inkomsten loopen, evenals die van de Landkolonie te Lunteren en die der Tehuizen voor Vrouwen en Kinderen, sterk terug. Groote menigten voelen onder den huidigen druk meer dan voorheen de behoefte aan geestelijken steun en bemoediging, zooals het Leger die biedt. Een dringend beroep op de hulp van haar vele vrienden acht het Leger des Heils derhalve noodzakelijk, en daarom beveelt het zijn van 1 tot 15 October te houden Nationale Aanvrage met bijzonde ren nadruk bij het publiek aan. Wellicht zal het niet mogelijk zijn groote bijdragen te geven, doch indien een grooter aantal personen dan tevoren een kleine bijdrage schenkt, zal dit een afdoend tegenwicht kunnen vormen. Meer dan ooit is het echter thans ge- wenscht, dat de gevers er op toezien, dat hun voor het Leger des Heils bestemde bijdragen niet in verkeerde handen ko men nog steeds is de waarschuwing, in Januari van dit jaar gepubliceerd door het „Centraal Archief en Inlichtingen Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon in Neder land" tegen pereonen en groepen, die ge makkelijk met Het Leger des Heils worden verward, van kracht. Alleen omtrent gel den, die gegeven worden aan collectanten, voorzien van een Volmacht op naam, ge- teekend door Kommandant B. Vlas, kan men zeker zijn, dat zij de beoogde be stemming zullen bereiken. O— JAARVERSLAG POST-, TELE GRAAF-, TELEFOON EN POSTCHE QUE- EN GIRODIENST OVER 1931. Dit jaarverslag is, als gevolg van de tijdsomstandigheden, in veel klei ner afmeting dan de voorafgaande jaar verslagen verschenen. Aan het verslag wordt het volgende ontleend: Ondanks den in 1931 meer en meer toenemenden achteruitgang van den oe- conomischen toestand kunnen de gel delijke uitkomsten van het Staatsbe drijf over dit jaar in het algemeen gunstig worden geacht. Zoowel de ba ten van den postdienst als van de interlocale en locale telefoondiensten overtroffen die van het jaar 1930, of schoon in het laatste kwartaal van het en dan behoeft gij geen ellende meer te vreezen. Houdt dus nog eenigen tijd moed. Als ik hem verlaat, verwijder ik mij verder van Parijs. Ik zal trach ten België te bereiken. Als ik daar eenig geld bij elkaar verdiend heb, zal ik het overzenden en spoedig moet gij mij dan komen opzoeken! spoedig hoor! spoedig! Hij bracht hen tot aan de rue du Marché St. Honoré terug. Daar nam hij afscheid van hen. Den volgenden morgen verliet Hau- decoeur werkelijk Parijs. Wij zullen hem op zijn tocht niet dag voor dag vervolgen; wij zullen niet mededeelen, wat hij al niet doen moest om in het leven te blijven; zijn eerzaam gelaat verzekerde hem bijna overal een goede ontvangst en bijna steeds gaf men hem werk voor eenige dagen. Aldus bereikte hij Rollebois. Hij kwam er des avonds en over nachtte in een herberg. Den volgenden morgen zocht hij werk. De herbergier nam hem in zijn dienst. Gij kunt hier blijven om te be dienen, zeide hij. Tenminste als gij niet aan den drank verslaafd zijt. Gij zijt toch geen dronkaard? Haudecoeur stelde hem gerust. Eeni ge dagen van rust braken nu voor hem üan. Tenminste hij dacht het. Hij had op langer tijd gerekend. En reeds den volgenden dag begonnen de martelingen opnieuw. verslagjaar een kentering merkbaar werd. De gevolgen van de oeconomische depressie deden zich vooral gelden ten opzichte van het binnen- en buiten- landsche telegraafverkeer (draad- en radio-) en het radio-telefonisch ver keer, waarvan de opbrengsten belang rijk beneden die van 1930 bleven. De opbrengst van de postchéque- en girodienst overtrof die van 1930. Het voordeelig saldo van alle dien sten beloopt rond 'f6,179,000 tegen f6,689,000 in 1930. Aan de schatkist werd uitgekeerd het in de begrooting voor 1930 geraamde winstsaldo ad f4,053,800; voorts is een bedrag van f811,512 toegevoegd aan de reserve tot dekking van verliezen op de be legging van den postchéque- en gi rodienst, terwijl het restant is gebruikt voor de verhooging van de normale afschrijving op activa. Hieronder volgt een overzicht van de baten en lasten der dienstonderdeelen Dienstonder- deelen Baten Lasten Posterijen f 50.056.991 f48.911.334 Telegrafie f 12.099.326 f 13.864.477 Telefonie f27,361.964 f23.106.643 Postchéque en Giro f 6 338.294 f 4 016 988 Overig f 1.169.429 f 947.582 Voord, saldo f 6.1-8 980 f97.026.004 f97.026.004 O— UIT DE WATERSTAATSBEGROO- TING. Op de Waterstaatsbegrooting voor het dienstjaar 1933 is uitgetrokken voor: Onderhoud en verbetering van de Merweden en van de Keilen in den Biesbosch f 67500 tegen f 40000 voor 1932; verruiming van den Zuidelijken mond van het Brabantsche vaarwa ter f35000, evenals voor 1932; onderhoud en verbetering van de Maas, de afgedamde Maas, het Heus- densche kanaal, de Bergsche Maas, het Oude Maasje en den Amer f274.000 tegen f495.000 voor 1932; onderhoud en verbetering van wer ken en waterkeering, afwatering en ver bindingen te land, zoomede exploitatie van bemalingsverrichtingen en veren in Noord-Westelijk Noord-Bra bant f156.800 tegen f216.400 voor 1932. o— K. A. BOOGH. Tot direteur van de ambachtsschool te Rotterdam is als opvolger van den heer A. J. Caspers benoemd dé heer K. A. Boogh te Gorinchem. De heer Boogh, die in 1888 te Alk maar is geboren, heeft reeds meer dan Des avonds zag hij twee gendermes de herberg binnentreden, die aan een tafeltje plaats namen. De herbergier zette hen een flesch iwijn voor. Haudecoeur was zoo verstandig, het gezelschap der gendarmes niet op te zoeken. En terwijl hij bediende en de glazen wegruimde, zorgde hij er voor hen steeds den rug toe te keeren, waarvoor hij soms zelfs achterwaarts liep; Toen de gendarmes hun flesch gele digd hadden, bestelden zij een andere en de herbergier belastte Haudecoeur, die in een hoek zat te rooken, er me de, hen die flesch te brengen. Haudecoeur kon niet aarzelen. Hij voldeed aan het bevel. Terwijl hij hen bediende, zeide een der gendarmes: Kijk, wie hebben we daar! Ik ken je nietBen je uit deze buurt? Neen. Hoe heet je? Plouveret. En ben je kellne rvan je beroep? O neen ,van beroep ben ik meu belmaker. Maar ik ben te Parijs ziek geworden. Gedurende drie maanden heb ik daar in het hospitaal gelegen. En de dokter heeft tot me gezegd: „Blijf niet in de stad, tracht öp het land werk te vinden." Ik heb de raad van den dokter opgevolgd en heb Pa rijs verlaten. Voor het oogenblik neem ik maar aan, wat ik krijgen kan. Maar mijn doel is toch, werk in mijn be 20 jaar het nijverheidsonderwijs ge diend met behoud van een zeer nauw contact met het bedrijfsleven. De sa menwerking tusschen school en bedrijf is in Gorkum reeds tal van jaren zeer nauw en vruchtdragend, hetgeen aan den bloei der -school, die juist in dit jaar nog een belangrijke uitbreiding heeft ondergaan, zeer ten goede is ge komen. De Gorkummers verliezen door het vertrek van den heer Boogh, die naast zijn functie aan de school nog tijd wist te vinden om in verschillen de functies deel te nemen aan ver- eenigingswerk van algemeen nut, een zeer gezien medeburger. De indiensttreding in Rotterdam is bepaald op een datum in de eerste helft van October. o— TEGEN DEN VERKOOP MET CADEAUX. Aanschouwelijke demonstraties in Twente. Tegen den verkoop met cadeaux. De secretaris van het nationaal comi té tot beteugeling van het cadeaustel sel schrijft: In Twente worden thans, in verband met de gewestelijke actie, welke daar tegen het cadeaustelsel- begonnen is, bijeenkomsten gehouden, waarbij o.a. een aanschouwelijke demonstratie wordt gegeven van artikelen met en zonder cadeaux, waarbij op overtuigende wij ze wordt aangetoond, dat artikelen met cadeaux veel duurder komen en ten deele bovendien nog minder in kwali teit zijn dan die zonder cadeaux. Het meest treffend was de demon stratie met gebrande, ongemalen kof fie, waarbij van deskundige zijde vast gesteld werd, dat een merk van 95 ct. per pond met cadeaux, nauwelijks een waarde had van 25 cent en dan ook zelfs nog verre in kwaliteit ten ach ter stond: bij een goedkoop merk van 45 ct. per pond, dat zonder cadeaux verkocht wordt. Deze „koffie met ca deaux" bestond nilet alleen uit een zeer goedkoope soort koffie, doch bevatte bovendien veel zeer kleine afval-boo- nen. Alle artikelen, waarvan de monsters getrokken werden, waren onherken baar verpakt of van hun étiquet ont daan, wijl de actie niet gaat tegen de cadeaugevers, doch tegen het stelsel. De demonstratie maakte vooral een bijzonderen indruk op de aanwezige huisvrouwen, die dergelijke excessen bij den verkoop met cadeaux niet mo gelijk geacht hadden. Zeventig cent te veel betalen per pond koffie van \ve- ge de cadeaux, is dan ook wel heel erg. -o- roep te vinden. Dat is ook het beste. En als gij mij daarin behulpzaam wilt wezen voegde Haudecoeur er goedhartig bij zoudt gij mij uit een moeilijk geval helpen. Ik ben geen dronkaard. Ik kan flink werken en ben niet onhandig. Dat is je aan te zien. Eenigszins gerustgesteld verliet Hau decoeur hen om de lui te bedienen, die juist met veel geraas de herberg binnen kwamen. 't Waren soldaten, bereden jagers van het 24e regiment, die te Rouaan in garnizoen lagen en die brigade-manoeu vres in den omtrek van Vernon maak ten. De manoeuvres waren nu afgeloo- pen. 't Regiment was Rollebois binnenge trokken, om tot den volgenden dag ingekwartierd te worden. De levensmiddelen waren uitgedeeld, de verzorgde paarden waren voorzien van hooi en haver. De soldaten zochten nu, met een papier in de hand, hun verblijfplaats op. Vier waren er voor de herberg aan gewezen. En drie van hen kwamen nu met veel geraas de gelagkamer binnen, ver heugd dat zij na een geheelen dag te paard gezeten te hebben, hun rust konden nemen. (Wordt vervolgd). voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —O— —O— 't Waren Loisau en Chaumont.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1