Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Hiiitentami. FEUILLETON. Bisiiieiilarif]. Een Meisjesgezicht DRAISMA-yanVALKEMBURQ'I No. 5267 Woensdag 5 October 1932. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 6J525. 6 106. (Wordt vervolgd). J NIEUWSBLAD UND VAN MTHHA voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard •v-cv Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. O Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Oil iner destaet «ii 2 maden Een dosis Foster's Maagpilien 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. VELE DOODEN TENGEVOLGE VAN EEN WATERHOOS. Tengevolge van een waterhoos te Ba- kerMield in Californië zijn 7 menschen om het leven gekomen, terwijl nog minstens 20 personen worden vermist. De water hoos, die zich vormde na een zware bui, had een hoogte van 12 Meter. Zij stortte zich op de spoorbrug te Woodford, waar op zich een trein bevond, bestaande uit een locomotief en zeven wagons. De ma chinist en een onbekend aantal passagiers kwamen hierbij om het leven. Vervol gens stortte de hoos zich op een garage de garagehouder, zijn vrouw en 2 kin deren, zoomede verscheiden klanten wer den meegesleurd. Men vreest, dat het aantal dooden in totaal 30 zal bedragen. O— VON HINDENBURG 85 JAAR. Zondag heeft Rijkspresident Von Hin denburg zijn 85sten verjaardag gevierd. Van alle openbare gebouwen, ambassades en legaties, warenhuizen en talrijke particu liere huizen te Berlijn was de vlag uit gestoken. Reeds in de vroege ochtenduren heerschte in de straten en op de pleinen van de binnenstad in het bizonder in de Wilhelmstrasse een ongewone drukte. Bo ven het paleis van den Rijkskanselier, waar Ryks president Von Hindenburg tij dens de verbouwing van het paleis van den Rijkspresident zijn intrek heeft ge nomen woei de standaard van den Rijks president. Talrijke telegrammen en schrif telijke gelukwenschen van hoofden van vreemde mogendheden, van landsregee- ringen, van den president van den Rijks dag en van den president van den Pruisischen Landdag, autoriteiten in bin nen- en buitenland zijn ontvangen. Van een officieele receptie is op na drukkelijk verlangen van den Rijkspresi dent afgezien. Von Hindenburg heeft slechts persoonlijk de gelukwenschen in ontvangst genomen van de Rijksregeering, Ziefesmarf. Naar het Fransch. - ------ -T^ Ik weet het niet antwoordde Haudecoeur sidderend. Ik zal het den baas vragen. De waard antwoordde .met een gul len glimlach: -—Zeker, zeker..... Je komt toch niet van het seminarium? Drink met dien soldaat, als hj^iiet je vraagt, als je er maar voor /zorgt, dat de bedie ning er niet ondjer lijdt, kan het mij niet schelen JF Alle boererym de zaal, spraken en TP611 door elkander. cric /Ta Haudecoeur konden ee- ^'OC'den met elkander wisselen. ader, mijn beste vader! Hoe u? an het je niet vertellen den Rijkskanselier en later van den Rijks weerminister en de chefs van leger en vloot. Ook Staatssecretaris Dr. Meissner heeft den Rijkspresident gelukwenschen overgebracht. In de ochtenduren heeft de Rijkspresident den kerkdienst in de oude garnizoenskerk bijgewoond, Op den terugweg heeft de Rijkspresident bij het monument Unter den Linden in tegen woordigheid van den Rijksweerminister en de chefs van leger en vloot persoon lijk een krans neergelegd. BEZUINIGING OP HET LAGER ONDERWIJS. Spoed-ontwerp te verwachten. Van de meest bevoegde zijde vernemen wij dat, nu het vaststaat, dat het wets ontwerp tot herziening van het lager onderwijs niet meer voor Januari za kunnen worden afgedaan, het in 't voor Demen ligt een spoed-ontwerp in te dienen ten einde de bezuiniging op het enderwijs te verkrijgen welke noodig is voor de begrooting van 1933. —O— KINDERMOORD. Te Borgsweer, gem. Termunten is een geval van kindermoord ontdekt. De 19-jarige ongehuwde dienstbode Tientje P., inwonend bij haar vader, den arbeider Meint P. te Borgsweer, heeft haar kindje, direct na de geboorte, doot worging van het leven beroofd en het lijkje daarna in het stroo van de matras van haar bed verstopt. Toen deze kinder moord ontdekt werd, stelde de burge meester van Termunten, geassisteerd door gemeente- en rijkspolitie, direct een onder zoek in, waarop het meisje heeft bekend haar kind te hebben geworgd. Dr. Miere- met uit Groningen heeft de sectie verricht Gebleken is, dat het kinderlijkje reeds eenige dagen in het stroo verborgen lag. —O OVERREDEN. Te Dinteloord wilden eenige jongens van voorbijrijdende bietenwagens bieten afnemen. De 12 jarige Arie Troost kwam te vallen en 't achterwiel van den zwaren wagen reed over 't hoofd Het hoofd werd geheel verpletterd en het ventje was on middellijk dood. De voerman heeft geen schuld aan het ongeluk. Te Zegge onder de gemeente Rucphen is het 8 jarig dochtertje vair~zekeren M. bij het spelen onder een vrachtauto ge raakt. Het kind werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Ouden bosch vervoerd. Den chauffeur treft geen schuld. o 'de hij op zachten toon te- het geraas. Maar luider er aan toe: ïl veel belang in de groote |s... ik heb in 1870 ook Vertel mij eens, waar gij ^nit en wat gij al zoo zijt. legreep, dat zijn vader wil- ^oe het hem gegaan was. Toen begon hij hem zijn leven in dienst te verhalen. Gedurende den eersten tijd had hij gemeend het er niet te kunnen uit houden; men had de geschiedenis van zijn vader vernomen. De zoon van een galeiboef! Welk een onaangename toestand voor Langzamerhand was- fcfj- door zijn tucht, zijn zachtheid en zijn vaardig heid be.vriend met de officieren ge worden. En de soldaten zagen in hem niet langer den zoon van een galeiboef! Mederic sprak aldus, wanneer hij be merkte, dat men naar hem luisterde, maar welk een teederheid lag er in zijn blikken, wanneer hij zijn vader slechts even aanzag! Vader! Vader! mompelde de jonge man. En zacht antwoordde de vluchteling: Mijn kind! Mijn kind! Zonder dat Haudecoeur of Mederic het bemerkten zaten de beide agenten in den anderen hoek van de zaal hen gade te slaan. Wij hebben reeds gezegd, waarom die naam van Haudecoeur zoo plot seling hunne nieuwsgierigheid opge wekt had. Ongetwijfeld was die jager van het 24e regiment niemand anders dan de zoon van den vluchteling. En vooral hem zag&i zjj aan. Toen Geschiedde er iets zeer na tuurlijkst WERKLOOZENKASSEN. Volgens de „Tel." is namens de Re geering aan de Rijkscommissie van Ad vies voor de Werkloosheidsverzekering het gevoelen gevraagd over eventueele verlaging der subsidies in het volgend jaar aan de volgens het Werkloosheids- besluit-1917 gesubsidieerde werkloos- heidskassen van de vakorganisaties. De subsidies kunnen en worden tot dusver verleend tot een maximum van 300 pCt. op de uitkeeringen. De Regee ring zou nu in 1933 dit maximum willen en wel tot 200 pCt. Thans moet een vakvereenigingslid 26 weken contributie betaald hebben, om bij werkloosheid voor uitkeering uit de gesubsidieerde organisatie-kas in aanmerking te ko men. De regeering zou nu den eisch willen stellen, dat een lid minstens een vol jaar gecontribueerd moet heb ben, ten einde gerechtigd te worden uitkeering te kunnen erlangen. Er zijn thans drie wachtdagen, alvorens de werkloosheidsuitkeering ingaat. Volgens het Regeeringsvoornemen zou het aan tal wachtdagen tot zes worden uit gebreid. Voorts verneemt het blad, dat de Regeering wenscht, dat het aantal uit- keeringsdagen zoodanig wordt vastge steld, dat de kassen voortaan regelmatig zouden kunnen functionneeren. Er zijn vele kassen, welke thans in schuld s'aan bij de Regeering. Om regelmatig te kun nen uitkeeren, zonder extra-subsidie, zou het getal uitkeeringsdagen zeer in gekrompen moeten worden bij vele or ganisaties. De Rijkscommissie van Advies moet intusschen haar standpunt ten opzichte van schema van wijzigingen nog be palen. VARKENSWET-„GRAPJE". Er zijn over de Varkenswet erg veel „grapjes" te vertellen. Dezer dagen ech ter kwam het Hbl. een buitengewone grap ter oore. Iemand n l., die veel ge zouten Buikspek naar België uitvoert, kon met 42 cent per K.G. niet meer concurreeren, omdathet Nederland- sclie product uit Londen werd geof freerd voor 38 franco Antwerpen! De goedkoopste wijze om buikspek naar België te krijgen, loopt dus via Londen. o SMOKKELZAKEN. De rechtbank te Bréda heeft de ge broeders H. en A. v. V. uit Wijk bij Heusden, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Geëischt was 3 maan den wegens het ongedekt vervoeren per auto van 16 kg. suiker over de grens. De knecht van de beide ver oordeelden, C. v. B., werd vrijgespro ken, conform den eisch van het Ö.M. o- Daar zij onophoudelijk naar Mede ric zagen viel ten slotte hun blik toch op den vluchteling. En plotseling stie ten zij elkander aan: Zeg eens! Nu wat is er? Merk je niets? Ja, ik begrijp je; dat heb .ik ook al opgemerkt. Die gelijkenis hé? Die gelijkenis tusschen Haude coeur" ~en^Pr's^Êl£t? Is dat niet vreemd. Och! Het zal een toeval wezen! Een toeval, tenminste als Plouveret zag er zoo even zeer verward uit. En hoe komt die soldaat er toe, om juist met hem te drinken?... 'tIs vreemd. Ze traden echter niet op Plouveret tóe. Laten wij niet te haastig wezen. Laten wij hen liever goed in het oog houden. Haudecoeur had hun den rug toe gekeerd en had dus niets bemerkt. Maar Mederic was te zeer bezorgd, dat zijn vader geen ongeluk bedreigde om niet te bemerken wat er om hen ge schiedde. De belangstelling der beide gendar men was hem niet ontgaan. Hij waarschuwde zijn vader; Wees voorzichtig! zeide hij Terwijl de vluchteling fich omkeer de, zag hij de oogen der gendarmen op hem gericht. Hij sidderde. AUTO-ONGELUK TE ANTWERPEN. Nederlander gewond. Te Antwerpen is een auto. be stuurd door T. Hoogen uit Tilburg, op het kruispunt van de Italielei en de Kassiersstraat tegen een paal ge reden. De wagen werd geheel ver nield, terwijl de 39-jarige W. y. Mook, journalist, wonende te Til burg, vrii ernstig aan het hoofd werd gewond. Twee Belgische inzittenden werden eveneens gewond. De drie gekwetsten zijn ter verpleging over gebracht naar het Sfuyvenbergzieken- huis. O EEN ECHTPAAR OVERREDEN EN GEDOOD. De stoomtram Groningen—Drach ten passeerde 'tdorp Niebrecht. ge meente Marum. Even voorbii 't post station aldaar -stonden op den weg de 30-jarige heer M. Nanninga. ban- verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat, „Zij"-Ci ême gebruikt. In pryzen van 203045 en 75 cent. clelaar in radio-artikelen en zijn vrouw, voorts de 29-jarige mevr. A. Schuurman, onderwijzeres aan de 1 openbare lagere school in de Leek. Het echtpaar had juist bezoek mee gebracht n.l. een zekeren Kuiper, wo- nende te Oostwolde, en stond te pra- ten op den openbaren weg. De heer Kuiper trapte zijn motorfiets aan en wilcle wegrijden. Het echtpaar ver wijderde zich dwars over de tram rails om naar huis te gaan en hoor de door het geraas van den motor niet dat de stoomtram in aantocht was. De tram greep beide menschen en sleurde hen ongeveer 50 meter mee. Ze waren onmiddellijk dood. De burgemeester van Marum en de marechaussee aldaar werden ge waarschuwd zii waren spoedig ter plaatse. Het echtpaar had geen kinderen. - f1 OVERVAL OP KASSIER VAN BOERENLEENBANK. Zonder buit gevlucht. Drie gemaskerde mannen zijn door het keukenraam de woning binnen gedrongen van den kassier van de Boerenleenbank te Zeelst. Zii gin gen naar de slaapkamer van den kas- T- LEEUWARDEN'* f Zooeiven hadden ze hem reeds on dervraagd. Als zij hem opnieuw on dervroegen! Als zij om -zijn papieren vroegen, oin eenig bewijs van identiteit, bijvoorbeeld zijn bewijs, dat hij in het hospitaal had gelegen. Zooals hij zoo- even verteld had wat moest hij dan antwoorden? Snel liet ,hij er op volgen. Vannacht moet je mij bij de kerk wachten. Daar kunnen wij praten. Qoed! nu geen woord meer! Geen woord! geen blik! Een clei^ljarmen stond op en ver- j liet de herberg. j Ik wil weten, waar lïlTSiw^Sat, zeide Mederic. Hij betaalde en verliet met een on- verschillig gezicht de herberg. Van verre volgde hij den gendarme. Deze begaf zich naar het telegraaf kantoor, bleef daar ongeveer vijf minu-1 ten en sloeg toen den weg naar de kazerne in. Bestond het gevaar werkelijk? Mederic twijfelde. In ieder geval was Haudecoeur op j zijn hoede. Op feestdagen worden de herber gen te Rolleboise eerst om tien uur gesloten. Tot op dat uur was er volk. Om tien ,uur werd de deur gesloten. De waard begaf zich te bed. De soldaten waren naar hun kamer gegaan en sliepen. Haudecoeur sliep in een vertrek bij den stal. sier D., die door het rumoer, dat de mannen hadden gemaakt, uit zijn slaap was gewekt. Twee kerels dron gen de slaapkamer binnen en gre pen den kassier en zijn vrouw vast, Zii wierpen beide menschen op den grond en dreigden met een revol ver. Intusschen was een oude man. die ten huize van D. Woont, wak ker geworden en naar den zolder ge vlucht met de bedoeling uit het dak raam om hulp te roepen. De oude man werd echter door den derden indringer overmand. Een van de ban dieten dreigde te zullen schieten als de kassier niet zeide waar het geld was. D. wist echter een bijl te grij pen, die achter een kast stond. Hit liep daarmede gewapend achteruit naar de deur met de bedoeling om hulp te gaan halen. De bandieten kozen door de achterdeur het hazen pad, zonder iets mede te nemen. o MIDDEN TUSSCHEN GROOTE SCHOLEN TONG. De stoomtrawler „Condor", wel ke langen tijd te IJmuiden heeft op- gelegen en de vorige week weer in de vaart gebracht werd, had 't geluk midden tusschen groote scholen tong terecht te komen. Met niet minder dan 100 kisten van deze fijne vischsoort, een tot he den voor een trawler ongekende hoe veelheid, keerde het schip in de ha ven terug. Voor de reederij was deze buit van vijf duizend gulden een ware meevaller. —O— J UITVOER VAN VISCH NAAR FRANKRIJK. Behalve de reeds genoemde con tingenten voor haring en versche 'zee- visch is aan ons land zoowel voos het vierde kwartaal 1932 als voos het eerste kwartaal 1933 nog een contingent van 10.000 K.G. toege staan voor andere gedroogde of ge rookte visch dan haring en kipper. Voorts blijkt uit een mededeel ing in het Journal Officiel dat hetgeen; gedurende het derde kwartaal op de verschillende contingen ten meer is uitgevoerd dan het toegestane con tingent, in mindering zal worden ge bracht van het contingent over het loopende kwartaal. o— BI J HET APPELPLUKKEN GE VALLEN. Te Kedichem nabii Leerdam, is de heer F. den Adel bii het appel- plukken van de ladder gevallen. Hii' kwam op „'ïjn hoofd neer en wel zoo ongelukkig, dat hii zijn halswer vel brak. In zorgwekkenden toestand werd hii naar het Ziekenhuis te Gorinchem vervoerd, waar hii is overleden. —O— Niets belette hem uit te gaan. Haudecoeur dacht aan geen slapen. Overeind in zijn bed gezeten, wacht te hij het uur der samenkomst af. Eenige minuten vóór middernacht, sloop hij den tuin in en snelde de straat op naar de kerk j In het dorp was' on Hit geen sterveling te ju de \eue Jj^frtïe men echter nog balmuziek. - lu Llr^chadu\v van de kerk bleef hii ronh wacr ten. ij behoefde niet lang te wachten, Mederic vertoonde zich bijna tege lijkertijd. Zonder vrees vielen vader en zoon elkander ditmaal in de armen. Langen tijd omhelsden zij elkander, Haudecoeur verhaalde daarr|i zijn zoon, hoeveel ellende hij reeds gele den had vanaf zijn vlucht tot aan den dag, waarop hij de beide vrouwen van den dood redde, dien zij wanhopig gezocht hadden. Mederic weende en hoorde dit vet; haal aan. Hij wist niets van dit treurig onge val, daar zijn moeder het hem in de laatste brieven niet gemeld had. Hoe verheugd zij ook waren, elkan- defr terug te zien, merkten zij tocfi op hetgeen er om hen heen geschiedde. Van tijd tot tijd ging hen een paartje voorbij. Zij liepen minnekozend langs de kerft en verdwenen dan in de duisternis. mk bmMB

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1