damkubkiek. J--)' LIEFDESDRAMA TE HAAKSBERGEN. Een zekere Willem B.. afkomstig: uit Enschedé, heeft te Haaksbergen een moordaanslag gepleegd op een anderen inwoner van Enschedé. Van der W. genaamd. Eerstgenoemde ver voegde zich ten huize van zekeren S.. waar de vroegere verloofde van B. in gezelschap van Van der W. ver toefde. B. trok onmiddellijk een lang dolkmes en bracht Van der W. daar mede verschillende steken toe in het gezicht, de schouders en in een der handen. Een hevige worsteling ont stond. Tenslotte wist de aangevalle ne te ontkomen, waarop B, er per fiets vandoor ging. Het slachtoffer heeft een zeer groote hoeveelheid bloed verloren en is in hoogst zorg- wekkenden toestand naar het St. An- thoniusziekenhuis te Haaksbergen overgebracht en later per ziekenauto naar Enschedé vervoerd. B. is later door den rijksveldwach ter uit Haaksbergen, die hem per auto achterna was gegaan, te Usselo aangehouden. O— BELANGRITKE GIFT VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft ten derden male een gift van f30.000 ter be schikking van het Nationaal Crisis- Comité gesteld. o BRANDBEVEILIGING VAN MO NUMENTEN IN NOORD-BRABANT. De commissaris der Koningin in de provincie Noordbrabant heeft aan de burgemeesters in dat gewest een brief gezonden, waarin wordt gemeld, dat het bestuur van den Noordbrabantschen Provincialen Brandweerbond heeft mee gedeeld, dat zich in de provincie een aantal gebouwen, als torens, monumen ten e.d. bevinden, die vermoedel'jk niet of niet voldoende tegen brand zijn be veiligd, terwijl in vele gevallen met ge ringe kosten het brandgevaar aanmer kelijk zou kunnen worden verminderd. Torens zullen in geval van brand dik wijls als uitstekende rookkanalen fun- geeren, waardoor een eventueele brand in zoo sterke mate kan worden bevor derd, dat aan blusschen niet meer te denken valt. Door het aanbrengen van brandvrije verbindingsdeuren, een ijze ren leuk e.d. zal in vele gevallen ern stiger kunnen worden voorkomen. Ook aan bliksemafleiders op dergelijke ge bouwen is niet voldoende aandacht ge schonken. De commissaris verzoekt aan de bur gemeesters, voor zoover dergelijke ge bouwen in de gemeente aanwezig zijn, een onderzoek te doen instellen naar de brandbeveiliging daarvan een aan de ïigenaren of beheerders in overweging te geven, de noodige aandacht te schen ken aan deze aangelegenheid. Gemelde bond is bereid aan belanghebbenden ter zake van advies te dienen. o MOTORFIETSRIJDER GEVALLEN. Op den Graafschenweg te Nijmegen is Vrijdagochtend 10 uur een motorr'j- der, vermoedelijk tengevolge van slip pen, gevallen. Met hersenschudding en in bewusteloozen toestand is hij naar het Canisius-ziekenhuis vervoerd. Vol gens in zijn zak gevonden bescheiden zou hij zijn W. Sweveringk, uit Zalt- bommel. o FELLE BRAND TE KEDICHEM. Twee boerderijen in de asch gelegd. Vrijdagavond omstreeks a:ht uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de schuur van J. J, Verhaar aan den Steilen Dijk te Kedi- chem. In een oogwenk deelde het vuur zich mede aan het woonhuis, de nabij gelegen hooibergen en sloeg daarna ever op den hooiberg, schuur en hof stede van A. de Leeuw. Van den inboedel van Verhaar werd zoo goed als niets gered, van De Leeuw een groot gedeelte. De brandweer uit Kedichem, Leerdam van de N.V. Betondak te Arkel ver richtte^ |iet blusschingswerk. Naar schaftïkg. ging behalve de bei de boerderijen met^huren ongeveer 200.000 pond hooi verlcn-v^ brand die tot ver in den omtreli^ichtbaar was, trok veel publiek. Verzekerirï^ dekt de schade. o— BOERDERITEN IN DE ASCH GELEGD. Te Stiphout brak plotseling brand uit in de boerderij van P. J. van Oirschot. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat in een minimum van tijd de stal in lichte laaie stond.,De brandspuit was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat de verschillende landbouwwerktuigen, waaronder een dorschmachine. maai- machine e.a. een prooi der vlanimen werden, terwijl het vee en de inboe del door de buurtbewoners met moei te konden gered worden. De oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt de schade. Ook is afgebrand een oude boer- derii te Boebei, bewoond door den eigenaar A. v. d. Valk. Een klein gedeelte van den inboedel kon in veiligheid worden gebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door een de- ij.1.4 fect aan den schoorsteen. Verzekering dekt de schade. O— ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Jongen gedood. Op den Wassenaarscheweg te 's- Gravenhage even voorbij cle R. K. kerk, is een ongeluk gebeurd. Een 15-jarige jongen. B. W.. wo nende Christiaan de Wetstraat, hielp een melkbezorger van de „Sierkan"' even bij het voortduwen van diens wagen. Zii schijnen daarbij rechts van den weg gestaan te hebben en plotseling door een vrachtauto ach terop gereden te zijn. Beide personen werden door de vrachtauto aangereden. De jongen werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij eenige oogenblikken later over leed. De melkbezorger, de 29-iarige F. van Z. uit de Schalk Burgerstraat werd gewond, doch kwam er betrek kelijk goed af. De geneeskundige bracht hem naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal, vanwaar hij, na verbon den te zijn. naar huis kon gaan. Het lijk van den jongen werd naar het Ziekenhuis gebracht. De melkwagen werd zwaar bescha digd. Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 W0ÜDRICHE2L. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende aan bovenstaand adres te richten. Combinaties en slagzetten in de opening. Vervolg. No. 11. Deze slagzet kan zich ontwikke len in de „Opening van Embden", bii foutief spel van zwart. 33-28 18-23 2. 39-33 12—18 3- 44-39 7—12 4- 31-27 17—21 5- 37-31 20—25 6. 27—22 18X27 7- 31X22 12—18 8. 41-37 18X27 9- 34-30 25X34 40X18 13X22 11 28X26! 1 2. 31—27 3. 34-3o! 4. 28—22! 5- 38-33 •No. 12. Kan ontwikkeld worden in de „Korte Centrum-opening" bii ver keerde beantwoording van zwart. 1. 33—28 18—23 13—18 20—25 i7X28(Ad 25X34 6. 33X24!! (Al Op 25X34, volgt zw. 22X24! No. 13. Deze combinatie kan verkregen worden bij verkeerde voortzetting van de „Linkerhoek- of korte Centrum opening". 1. 31—27 20—24 2- 37—31 I8—23 3- 33—28 25—29! 4. 34X23 16X21 (B) 5. 27X16 17—22 6. 28X17 19X26!! m.Éi Het diagram geeft aan na 19X26. B. Op 17—22. volgt: w. 28Xi7 en 39X28 en zwart wint geen schijf. In de „Korte Centrum-Opening" zou deze combinatie ontwikkeld worden als volgt 1. 33—28 18—23 2. 31—27 20—24 3- 37-31 23-29 enz. /7-V .voven Algemeene vergadering van den Noordbrabantschen Water schapsbonb. Vrijdag j.l. had ia het gebouw „De Unie" te Roosendaal, onder Voorzitter schap van den heer Vonck de Both, Burgemeester van Tilburg, de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Noordbrabantschen Waterschapsbond, welke druk bezocht was. In zijn openingswoord heette de Voor zitter in bijzonder welkom den Burge meester van Roosendaal en twee leden van het gemeentebestuur. Spr. zegt met vreugde te constateeren, dat de opkomst der leden bevredigend is, daardoor wordt de band die ons bindt nauwer aangehaald. Spr. zegt, dat het bestuur heeft gemeend, in verband met de sombere tijden, geen kostbare excursie aan deze vergadering te moeten verbinden. Daarna behandeld spr. de crisis, waar van. zoo zegt hij, de oorzaken en de gevolgen niét duidelijk zjjn aan te geven. De crisis heeft gebracht een groot aantal werkloozen, en de zorg daarvan hehoort tot de gemeentebesturen, gesteund door de Rege'ering. Deze zorg, zegt spr., breidt zich niet uit tot de waterschappen, doch deze zijn, indien daartoe in staat, en wanneer het een belang is, moreel verplicht mede te helpen, door het ver- leenen van objecten voor werkverschaffing. Spr. onderscheidt drie groepen van werk verschaffing en we' a. werken die absoluut noodzakelijk moeten worden uitgevoerd b. werken, die momenteel nog niet noodig zijn, doch ten eeniger tijd moeten worden uitgevoerdc. werken, die niet direct noodig zijn, doch nuttig kunnen sorteeren. De waterschappen kunnen thans profi teeren, doordat deze werken met groote subsidies worden gesteund. Spr. dringt er op aan, dat de groepen b en c reeds thans ter hand worden genomen, doch de verhooging der lasten, mag de draagkracht van de ingelanden niet te boven gaan. Hij beveelt aan voor de uitvoering dezer werken, leeningen aan te gaan, waarvan in de jaren van depressie alleen de rente wordt betaald. Wordt de tyd beter, dan kan men tot aflossing der leening overgaan. Spr. behandelt ook de kaoalenkwestie en deelt mede, dat de N.-Br. Water schapsbond werd uitgenoodigd zitting te nemen in de kanalen-commissie en in het kanalen comité, doch zegt de Voorz men heeft eerst grondige studie gemaakt van deze materie, en daarna besloten zitting te nemen, onder voorbehoud, dat plannen van het kanalen-comité, welke de afwatericgsbelangen zouden benadeelen, niet door den Bond zullen worden ge steund, en zelfs zoo noodig een tegen actie zal mogen worden gevoerd. Verder behandeld de Voorzitter de verschijning van het nieuwe maandblad van den Bond, dat in samenwerking met andere Waterschapsbonden wordt uitge geven. Tenslotte spreekt hij de hoop uit, dat de Bond in groei zal mogen toenemen. Uit het jaarverslag van den Secretaris bleek, dat de Bond steeds in ledental toeneemt en tevens het zeer groote Wa terschap „Dommel Aa" als lid is toe getreden, en alle waterschappen ten Z van de Bergsche Maas op uitzondering na van de Mark zijn aangesloten. De rekening 19311932 geeft aan ontvangsten f 1983.30, aan uitgaven f 1174.20, zoodat het saldo bedraagt f809.10. De aftredende bestuursleden de heeren P. M. Sneep te Dinteloord, Mr. P. Sopers te St. Michielsgestel en W. G de Waard te Werkendam, werden herkozen. Besloten werd op de statuten, nadat de voorgestelde wijzigingen waren aan gebracht, de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Bij de rondvraag werden besproken de hooge premies voor ziekte en onge valverzekering voor arbeiders in werk verschaffing en de hooge kosten voor het uitbrengen van dwangbevelen. De Vooizitte^ zegt toe, de gemaakte opmerking in de Unie van Waterschaps bonden te bespreken. Daarna sluit de Voorzitter de verga dering en vereenigt men zich aan de gemeenschappelijke maaltijd. Na afloop van den maaltijd werd een excursie gemaakt naar de „Hoevensche Beemden" onder de gemeente Hoeven, onder leiding van den Burgemeester van Hoeven. Hier werd duidelijk gedemon streerd, wat men met goede ontwatering kan bereiken, gronden welke voorheen waardeloos waren, zijn na uitvoering der ontwateringswerken ia werkverschaffing gebracht in staat van cultuurgrond. Een zeer moderne bemalingsinrichting zorgt voor bemaling van het uitgestrekte gebied Ongeveer 6 uur was deze excursie beëindigd en keerde ieder huiswaarts. t»ia&itselijk Ileum feit, dat moest worden nagegam of er j toespraken gehouden door Ds. J. Kuij- a.s. winter bij hoogen winterstand of I per uit Genderen namens den ring Heus- IIEUSDEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand September 1932 ingelegd f 18199.94, te rugbetaald fl4494J3. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 11022. De simultaan-séance-dammen door den heer De Graag, die was aangekon digd tegen j.l. Vrijdagavond, zal pas plaats hebben a.s. Vrijdag 7 Oct. J.l. Vrijdag werden door de clasis Heusden de heer D. W. Treffers van Sprang en de heer van Helden uit Veen geëxamineerd voor de acte Godsdienst onderwijzer bij de Ned. Herv. Kerk. Beide heeren slaagden. Zij werden op geleid door den 'vroegeren predikant van Sprang, Ds. J. Fokkema. ANDEL. Dezer dagen zijn door den Rijks waterstaat alhier op de Maas opmetin gen gedaan, zulks in verband met het ijsgang plaats is voor het leggen van ongeveer een 409-tal opgelegde sche pen. Het aantal gevallen van typhus is weer met 1 uitgebreid. De ziekte draagt een ernstig karakter. Een sterf geval heeft zich reeds voorgedaan. BKAKEL. Donderdag 6 October a.s. houdt het plaatselijk crisis-comité een collecte. Een 8-tal meisjes is bereid gevonden om alle dorpsgenooten te bezoeken. Laat ieder, die -geven kan, zijn plicht van naastenliefde vervullen, om mede te helpen de nood te verlichten van hen, die anders zonder steun de winter zullen moeten doorworstelen. DRONGELEN. Tot tijdelijk pontwachter van het Rijksveer alhier is benoemd de heer Mi Hak. EETIIEN. Vanwege de vereeniging „Het Groene Kruis" zal dezen winter alhier een Moedercursus worden gegeven. Zij die hieraan wenschen deel te nemen, kunnen zich opgeven bij Mej. G. D. Nederlof, wijkverpleegster alhier. De juiste datum van den aanvang der cur sus zal nog nader worden bekend ge maakt. Deelname aan dezen cursus is gratis. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Donderdag 6 October 1932, des v.m. om half tien. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming hoofd der school te Meeuwen. 3. Vaststelling gemeentebegrooüng 1933. 4. Wijziging begrooting 1932. 's-GREVELDUIN-CAPELLE. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen, Ds. L. Vroeg- indeweij te Wilnis. NEDERIIEMERT. J.l. Vrijdag stond bakker Doruij- ter met zijn auto op den dijk nabij de weegbrug. Het 7-jarig zoontje van M. Smits stond op de treeplank, stapte er af >en wilde den dijk oversteken, juist toen de auto van veearts de Jongh uit Zalt-Bommel passeerde. Deze greep hem op den bumper en hoewel de chauf feur krachtig remde, kon hij niet voor komen, dat het ventje eenige wonden aan het gezicht en handen, en de auto eenige materieele schade opliep. Overi gens liep dit ongeval nog bijzonder goed af. SPRANG. Aan Ds. Louwe Kooymans van Baardwijk, is het consulentschap der Ned. Herv. Gemeente alhier opgedra gen. Met een predikatie over Filippen- zen '1 27, nam Ds. J. Fokkema, na een diensttijd van 21/2 jaar, j.l. Zondag avond afscheid van de Ned. Herv. Ge meente alhier. Zijn Eenv. noemde als thema van dit schriftgedeelte „De Roe ping der gemeente Gods", welke in hield, ten le: Een ernstige drangrede en ten 2e: Een Floogen eisch. In zijn toespraken richtte Z.Eerw. zich tot ge meente, Kerkeraad, Kerkbestuur, den consulent Ds. Louwe Kooijmans, De Ringcollega's, welke alle op één na aanwezig waren, den Burgemeester, ca techisanten, Chr. schoolbestuur en per soneel, koster, organiste, orgeltrapper en voorzanger en den autoverhuurder G. Groothuis, welke steeds ten alle tijde bereid was Z.Eerw. in de vacatures van dienst te zijn. Namens gemeente, Kerkeraad, Cl. Best. en Ring, sprak Ds. Louwe Kooy mans en verzocht te zingen Psalm 121 vers 4. De heer van Helden sprak een hartelijk woord van dank, mede na mens d e_ ande txu céVrtrfgefT, Av^fkeDsT F,—wór het examen Godsdienstonder wijzer had opgeleid en verzocht te zingen Ps. 134:3. Ds. Fokkema dankt voor het gespro kene en verzocht voor alles Gode dank te zeggen, door gezamenl jk psalmge zang en wel het lie vers van Ps. 72. Door velen werd in de consistorieka mer met Ds. en Mevr. Fokkema een den, door Dr. J. C. Locher uit Leiden als zijn boezemvriend en studiegenoot en namens de gemeente en Kerkeraad door ouderling H. van Helden en de diakenen J. van Ballegooijen en J. v. d. Pol. De eigenlijke herdenking had plaats op Maandag. Reeds vroeg in den morgen wapperde van verschillende huizen de vaderlandsche driekleur. Hon derden personen hebben dezen dag hun beminden predikant hun gelukwenschen aangeboden. Ook werden hem zeer ve le stoffelijke blijken zoowel van buiten als uit de gemeente aangeboden. Na mens ingezetenen en oud-ingezetenen werd een prachtigen haard aangeboden, benevens een bloemstuk en een fotogra fische opname van het interieur der kerk, catechisanten en oud-catechisanten boden een tuinameublement aan. De schoolkinderen verblijdden hem met een wollen kleed om voor den haard te leg gen. Ook werden onder leiding van den heer Verdonk heel verdienstelijk eenige liederen gezongen. De Herv. J. V. bood een prachtig schilderstuk aan, voorstellende de Ned. Herv. Kerk te Veen, vervaardigd door den heer J. Deurloo te Heusden. 's Middags werd een bezoek gebfacht door muziek- en zangvereen. Door de muziekvereen. werd hem toegespeeld Ps. 159, 63 en 134, benevens het Wilhelmus en de Lang zal Hij Leve-march. Door de zang- vereen, werd gezongen Ps. 121 4 en een jubileumlied, vervaardigd en op muziek gezet door den heer A. v. d. Nat, directeur der vereen. Het is voor Dr. Tjalma en zijn ge meente een onvergetelijke dag geweest. laatsten handdruk gewisseld. yan het Zuiden T Het kerkgebouw was zoo vol, als we 2e pr J A KlMn r nog nimmer te voren met zulke gele- j Leijtens alhier4e genheden gezien hebben. Van heinde hout en ver was men opgekomen om dezen begaafden leeraar voor het laatst als dienaar des Woords van Sprang op den kansel te zien. WIJK. Bij den landbouwer B. werd de zer dagen een aardappel gerooid, die het enorme gewicht had van 3 pond. Maandagocchtend te half tien werd in de kamer van Burgemeester en Wethouders te Gorinchem, een her inneringsmedaille uitgereikt aan T. P. van Rijswijk alhier, die namelijk gedu rende een halve eeuw de Gorinchem- sche markt heeft bezocht als koopman. Het 'is voor Van Rijswijk zeker een heugelijke dag geweest. WAALWIJK. Bij de gehouden aanbesteding voor het verbouwen van het v.m. post kantoor in een winkel voor rekening van de Kofa-inagazijnen alhier, werd ingeschreven als volgt: A. Nieuwenhuizen, Sprang f6300 J. Timmermans, Sprang f6337 Z. Treffers, Waalwijk f5665 W. Wijnands, idem f5525 P. Kramer, Genderen f 5260 Wed. Aarts en Zonen, Waalwijk f5100 C. Kramer, Waalwijk f5093 J. den Teuling, Waalwijk f3674. Het werk is aan den laagsten inschrij ver opgedragen. Op de gehouden vee-tentoonstel ling waren prachtige beesten aange voerd. De jury had een moeilijke taak te vervullen. De uitslag was: Klas I. Kalfkoeien, afgewisseld: le prijs f10 plus medaille, beschikbaar ge steld door de Mij. Noord-Brabant al hier en eeremedaille, beschikbaar ge steld door de Waalwijksche Winkeliers- vereeniging (voor het beste stuk vee van de markt): J. van Loon te Waal wijk. 2e prijs J. Verhoeven, Dussen. 3e prijs P. van Huiten, Elshout. 4e prijs P. van Huiten, Elshout. Klasse 2, kalfvaarzen met 4 of 8 breede tanden, le prijs, f 10, plus me daille van den heer J. B. Timmermans alhier: C. Schoenmakers te Raamsdonk; 2e pr. Ant. v. Huiten, alhier; 3e pr. Ant. v. Huiten, alhier; 4e pr. J. Rijken, Sprang-Capelle. Klasse 3, kalfvaarzen met 2 breede tanden. 2e pr. Ant. van Schijndel al- Se pr. J. van Loon alhier; 4e pr. Klijn, Elshout. KlasS? 4> melkvee afgewisseld, le pr. medaille, beschikbaar gesteld firma Tielen alhier, J. van 2e pr. P. van Huiten, Els- hont- 3p nri P- van Huiten, Elshout; 4epr.P. Pvra\H«»». Elshout Klasse 5, raWfvee"',7 afgewisse.d. le pr. f10, plu3y?,edf.llle' beschikbaar gesteld door deCWX X" e,", 7 fa cat rpi*Ë? A Klijn, Elshout; hout; 3e pr. Adr. A. Klijn, Els- Pr J- f10, p door Loon, VEEN. Onder zeer groote belangstelling heeft Dr. G. Tjalma zijn 40-jarig ambts jubileum herdacht. Voor een overvolle kerk hield hij Zondagmorgen een ont roerende herdenkingsrede naar aanlei ding van de woorden ui IJebr. 13:8 „Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwi^Vojrj^ Na het einde van den vverden Klasse 6, fokkalveretl ouder: 2e prijs Adr. alhier; 3e pr. A. J. 3e pr. B P. van Hulw J pr. A. van Velthoven, Klasse 7, vette alh vaarz^, le pr. f 10 plus medaille' gesteld door „Waalwijksch een medaille, beschikbaar den N.C.B. alhier: B. A. C. J. Willemse, beiden aij B. A. de Rooij en G. J. den alhier; 3e pr. A Anhj alhier; 3e pr. B Ant. van 4e pr. A W. Kuijsten te Sfi I IO.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2