Sit numntsr Bestaat uit 3 manen BRILLEN Zuidvruchten. 5. P. Cankhnyzen f Co's Baak Jf.V. ®m M. NORT Agentschap van de Amsterdamsche Bank Jt.V, Amsterdam. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. UND VAN AITENA No. 5268 Vrijdag 7 October 1932. OOR1NCHEM De uitbreiding der inlandsche tarweteelt Levertraan Levertraan-Emulsie Levertraan-Tabletten A. VERSGHUUR-8AERT Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ZISTKRHIIS 6 GEDIPLOMEERD OPTICIEN- Wemogen als algemeen bekend ver onderstellen dat de Tarwewet, de Cri- sis-Zuivelwet, Crisis-Varkenswet en der gelijke maatregelen ten doel hebben steun te verleenen aan landbouw en veeteelt, ten einde deze bedrijven te behoeden .voor de ergste gevolgen van de .voor den landbouw sedert 1929 en voor de veeteelt sedert 1931 inge treden enorm sterke daling van de prij zen hunner producten. Stel ig zouden zonder dien steun de buitengewoon lage prijzen geleid hebben tot onge- wenschte .verschuivingen in het gebruik van den vaderlandschen bodem, wat voo rons land tot gevolg zoude hebben, nadeelige wijzigingen in zijn internatio naal •oeconomische positie en aanmerke lijke schade, niet slechts voor den land bouw zelf, doch voor ons geheele be drijfsleven en dus voor de vaderland- sche gemeenschap. Nu is er geen en kel bezwaar tegen, dat die gemeenschap i.ets opoffert om deze gevolgen der wereldcrisis te verza h ca. En dat op offeren bestaat daarin, dat de -Neder- landsche 'verbruiker van de producten van onzen landbouw en onze veeteelt een bijslag betaalt boven den beding- baren prijs, welke bijslag ,niet zoo hoog moet zijn, dat hij den producent een flinke winst bezorgt, maar wel voldoen de om een luttele winst te beha'en, en desnoods den kostprijs, waardoor het bedrijf in stand kan blijven. Bij bedoelde steunverleening is men uitgegaan van de gedachte dat wij te genwoordig leven in een tijd1, waarin we ite doen hebben met een zeker langdurige, maar dan toch tijdelijke ver storing van het oeconomisch evenwicht, waarop binnen afzienbaren tijd een op leving zal volgen, die ons zal terug brengen maar een toestand, die oeco nomisch in hoofdzaak hetzelfde beeld zal vertoonen als vroeger. Er werd dus naar gestreefd om onzen vaderlandschen landbouw met behulp der gemeenschap jn zooverre in stand te houden, dat hij bij eventueel herstel nog in staat is om znoder die hulp zijn taak voort te zet ten en zijn vroegere plaats in het be drijfsleven te kunnen hernemen. Die ihulp moest sterke inkrimping van teelt voorkomen, doch dat zij even min met uitbreiding daarvan mocht ge paard gaan, is steeds door de regeering gezegd. Dit is trouwens zeer logisch, want van de gemeenschap mag toch niet gevergd worden, dat zij zulke hoo- ge prijzen voor landbouwproducten be taalt, dat het voot den landbouwer winstgevend wordt om de teelt tot bo ven het normale peil op te voeren. En toch is dit met de tarwe het ge val geweest. 1 De Tarwewet dwingt den meelfabri kant om een door den betrokken mi nister vast te stellen percecntage in landsche tarwe, welk percentage ech ter niet meer dan 25 pCt. mag bedra gen, te gebruiken. De prijs, die daar voor moet worden betaald, wordt even eens door den minister vastgesteld. Ge durende het pas geëindigde oogstjaar was een percentage van 221/2 pCt. vol doende om alle voor het doel bruikbare inlandsche tarwe af te zetten en da inkoopsprijs, welke den meelfabrikant werd voorgeschreven, was zoodanig, dat den tarwe-verbouwer gemiddeld f 12.50 per 100 K.G. kan worden uitbe taald. Deze prijs was ver boven de internationale marktwaarde, die in den loop van het jaar niet meer dan f 4.50 a f5.50 bedroeg. Het is te begrijpen, dat deze prijs verhouding de landbouwers heeft geleid tot bezaaiing v. grootere oppervlakten dan v.h. met tarwe, zoodat er zelfs nadat 't verplichte verbruik v. inlandsche tar we voor bloem- en meelfabricage ver hoogd was op het bij de wet toegestane maximum van 25 pCt. d.i. plm. 180.000 j ton, nog een hoeveelheid van van zeker meer dan 100.000 ton zal overblijven. Voor dit meerdere kon uit den aard der zaak geen steun worden verlangd van de bevolking, hoewel de landbou wer er sterk op aandrong. En toch is de iregeering er toe overgegaan, al is het d^n in gewijzigden vorm. Zij heeft den verbouwers wel niet den bovenge- noemden prijs van f 12.50 voor de overblijvende hoeveelheid bezorgd, maar de prijs, welken de fabrikant voor de nu op 25 pCt. van zijn gebruik verhoog de inlandsche tarwe heeft te betalen, werd zoodanig verhoogd, dat de Iand- I bouwers daarvoor nu gemiddeld f 15. 1 ontvangen. OOGST 1932. 24 ct. per pond. PRUIMEN PEREN APPELEN ABRIKOZEN 40 A. BAAIJEINS BOTERMARKT 88 - HEUSDEN. - [I jsëliSëlS De ihoogere toeslag over de te ver werken 180.000 ton komt 's lands kas op ongeveer 4y2 miliioen gulden te staan, welke dus als steun aan den landbouw voor de vermeerderde tarwe- productie zijn te beschouwen. De ver bruiker betaalt dus 4*'/2 miliioen gulden meer voor de tarwe, die tot brood wordt verwerkt. Het kwantum, dat niet benoodigd is om door de fabrikanten te worden ver werkt, moet in de open markt worden verkocht, welke verkoop is gecentra liseerd bij de te Rotterdam gevestigde Tarwe-Centrale. Deze centrale nu heeft om den export in concurrentie met andere landen mogelijk te maken bij ha re verkoopen voor uitvoer den prijs nog in het bijzonder teruggebracht be neden de f4.50 a fó.00 per 100 K.G., die zij de laatste weken voor haar ver schillende kwaliteiten tarwe in het bin nenland heeft bedragen. Aangenomen mag worden dat voor alle dit jaar verbouwde tarwe, welke de fabrikanten verwerken, gemiddeld f15.00 per 100 K.G. wordt ontvangen en -het op de open markt te verkoopen overschot gemiddeld f 11.00 a f 12.00 per 400 K.G. voor de verbouwers zal opbrengen. 1 Waar nu de prijzen der overige land- bouwproduten met uitzondering van die der suikerbieten, buitengewoon laag wa ren, lag het voor de hand, dat in 1932 een zooveel grootere oppervlakte dan in 1931 met tarwe bezaaid werd. En als er door de regeering geen stokje voor zou worden gestoken, zou de met tarwe te bezaaien oppervlakte in 1933 nog veel grooter worden. Nu kunnen de gewestelijke tarwë-organisaties aan hun leden mededeeling doen, dat in 1933 ten hoogste om voor steun in aanmerking te komen een derde van het bouwland met tarwe bebouwd zal mogen worden. Onder bouwland te verstaan het land, dat in 1932 als bouw land in gebruik was. Natuurlijk is het mogelijk, dat een lid door verkoop of overgang in andere. handen of op andere wijze in 1933 meer bouwland in handen heeft dan in 1932. Hij zal dan ook van dat meer dere een derde met tarwe mogen be zaaien. Voorkomen dient te worden, dat land in 1932 als blijvend grasland in gebruik, gescheurd wordt met het doel daarop tarwe te verbouwen. In elk geval mag dat bij de berekening niet meetellen. Voorts vernemen we van andere zij de, dat de minister accoord gaat met een voorloopige uitbetaling van f10 voor den oogst van 1932. We willen dit artikel beëindigen met eene mededeeling van de Directie van den Landbouw over de tarweproductie op het Noordelijk halfrond. Zij luidt als voglt: „Het Internationaal Landbouw-Insti- tuut te Rome heeft reeds de schattings- cijfers van de tarweproductie ont\angen van bijna alle landen van het noordelijk halfrond, met uitzondering van Sowjet- Rusland >en China. Indien deze twee landen buiten beschouwing blijven, is de tarweoogst dit jaar nauwelijks 0,5 pCt. grooter dan die van verleden jaar en ongeveer 1 pCt. grooter dan de ge middeld cproductie van de 5 vooraf gegane jaren. In geheel West- en Midden-Europa dat uit invoerlanden bestaat, zijn de weersomstandigheden zeer goed ge weest. De totale opbrengst is in die staten hoog geweest. Zij overtrof die van verleden jaar met meer dan 5 mil iioen ton en was ruim 5.500.000 ton grooter dan de gemiddelde productie van de jaren 1926'30. Daarentegen zijn de omstandigheden ongunstig geweest in bijna alle landen van Oost-Europa, waar vooral veel schade door roest is voorgekomen. Bul garije, Hongarije, Roemenië, Zuid-S'a- vië en Polen hebben ongeveer 4.003.000 ton minder opgebracht dan verleden jaar .en circa 2.000.000 ton minder dan gemiddeld in 1926'30. Hoewel de oogstresultaten in Noord- Amerika over het algem. beter zijn dan verwacht werd, is d!e totale productie daar te lande een weinig beneden die van 1931 en belangrijk lager dan de gemiddelde .opbrengst. Uit de tot dus verre bekend geworden gegevens over de tarweproductie van Aziatische en Noord-Afrikaansche landen, blijkt, dat slechts geringe verschillen voorkomen, in vergelijking met de totale opbrengst van verleden jaar." Vergadering van den Raad der ge meente EETHEN, op Donderdag 6 October, des v.m. half tien. Voorzitter: Edelachtb. Heer D. F. Brune. Secretaris: Weled. Heer D. A. v. d. Schans. Afwezig wethouder v. d. Schans en het lid Vos. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest het formuliergebed. Lezing der notulen wordt aangehou den. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevon den in kas was f 1820.25. Schrijven van de Wed. C. v. d. Kelk, waarin verzocht wordt vermindering van straatbelasting. Adressante schri f dat zij over 1931 was aangeslagen naar eec huurwaarde van f6 0.met een percentage van 3, wat een aan slag van f 1.80 beteekent. Voor 1932 is zij aangeslagen voor f113.met een percentage van 6, wat neerkomt op een aanslag van f6.78. Haar pand is niet grooter geworden, is wel verbouwd, doch dit is op de oude fundamenten geschied, adressant verzoekt haar aan slag op f 1.80 terug te brengen. De Voorzitter zegt, dat het niet in overeenstemming met de verordening zou zijn, als op het verzoek werd in gegaan. Het kan best waar zijn, dat op de oude fundamenten is gebouwd, doch de aanslag is gebaseerd op de schatting van het rijk voor de huur waarde en deze is van f60 op f113. gebracht, daarvan kan volgens de ver ordening 6 pCt. worden geheven. Als telef. no. 15 Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst, Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA adressante dus wil reclameeren, meet zij bij het rijk beginnen. B. en W. stel len daarom ook voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Adres van de autobusonderneming de A.L.A.D., waarin wordt uiteenge zet, dat haar busdiensten van Sleeuwijk op 's Bosch niet rendabel zijn en een belangrijk tekort opleveren. Tot dek- knig van dit tekort vraagt de directie een subsidie van de gemeente Eethen van f 300. De Voorzitter stelt voor, in verband met een onderhoud, dat hij met den heer de Graaff, directeur der onder neming en den Burgemeester der ge meente Dussen, tevens bestuurslid van de A.L.A.D., heeft gehad, die tegen de DROGISTERIJ POTERMARKT 72 HEUSDEN. volgende week Dinsdag een vergade ring heeft belegd van de verschillende burgemeesters der gemeenten, tot wie het verzoek om subsidie is gericht, dit adres aan te houden, om eerst de re sultaten van deze vergadering af te wachten. Wordt aldus besloten. Verzoek van A. J. Lankhaar te B.- Broek, om een subsidie te mogen ont vangen, volgens art. 13 der L.O.-wet, aangezien zijn zoontje de Chr. U.L.O. te de Werken bezoekt. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken, omdat genoemde leerling den leeftijd van 13 jaar heeft bereikt en de 7de klasse der lagere school heeft doorloopen en dus niet meer voor ver goeding in aanmerking komt. Eenzelfde verzoek van F. H. Ottevan- ger te Eethen voor het bezoeken door een zijner kinderen van de U.L.O. school te Waalwijk. Adressant vraagt een ver goeding van f 1.50 per week. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, een vergoeding van fl.per week toe te kennen, dit in verband met de inkomsten van het gezin. De heer Donken vraagt of deze leer ling wel aan de eischen voldoet, w aar op de Voorzitter antwoordt, dat de leerling slechts 12 jaar is en nog slechts de 6de klasse heeft doorloopen. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Eenzelfde verzoek van Schilders te Drongelen voor het bezoeken door een zijner kinderen van een school te Waalwijk. De Voorzitter zegt. dat deze leer ling 12 jaar is en ook nog slechts de 6de klasse heeft doorloopen. namens B. en W. stelt spreker voor de ver goeding te stellen op 75 tent per week. De heer v. Buuren vraagt, "waarom nu 7 5 cent wordt voorgesteld ;en voor den vorigen aanvrager f 1, De Voorzitter antwoordt, dat de afstand voor den eersten leerling grooter is, dan voor den tweede, van daar het verschil. Met algemeene stemmen wordt ook overeenkomstig dit voorstel besloten, i Van Ged. Staten is terugontvan gen de door den raad eenigen tijd geleden vastgestelde verordening in verband met de woningwet, een con ceptverordening, zooals het College die gaarne zag vastgesteld is bijge- voegcl. De Voorzitter leest dit concept voor, waarop met algemeene stem men deze verordening wordt vastge steld. I Benoeming hoofd der school te Meeuwen. In overleg met den Inspecteur Ivan het Lager onderwijs is door B. en W. de navolgende voordracht opge maakt: No. 1 J. B. Klokke te Aalsmeer, No. 2 A. J. S. Kleinloo. te Utrecht. De Voorzitter zegt. dat no. 1 negen jaren bii het onderwijs .is. niet is: getrouwd, doch plannen koestert om' te gaan trouwen. Nummer twee is 17 jaar 'bii het onderwijs en gehuwd, no. 1 kan niet in aanmerking komen voor de be noeming van hoofd te Heesbeen. om dat hii niet in het bezit is van de akte vrije en orde oefeningen, twaar de onderwijzeres te Meeuwen in bet bezit dezer akte is, vormt dit voor Meeuwen geen bezwaar. Met algemeene stemmen wordt de heer Klokke hierop .benoemd tot Hoofd der school te Meeuwen. De Voorzitter zegt, dat de benoe ming voor een Hoofd te Heesbeen; een beetje lastig is. De bedoeling vani den Inspecteur schijnt geweest te Izijn, dat hii die niet in jaanmerking kwam als Hoofd te Meeuwen, in aanmer king zou komen als hoofd (te Hees been. Nu was het aanvankelijk de be doeling van B. en W. bm voor hoofd der school te Pleesbeen een nieuwe oproeping te doen. In verband met de verkregen inlichtingen vindt het College het jammer, dat voor hoofd te Heesbeen niet een afzonderlijke 1 voordracht is opgemaakt. Uit het (te lefonisch onderhoud, dat spreker met den Inspecteur heeft gehad, meent hii' te mogen op maken, dat het de be doeling van den Inspecteur was. dat de heer Kleinloog te Pleesbeen werd1 benoemd. B. en W. stellen daarom voor deni heer Kleinloo als zoodanig te be noemen. onder voorwaarde, dat het zal blijken, dat het de bedoeling van! den Inspecteur is geweest, dat dit ge schiedde. De heer Donken zegt, dat hii meen de, dat de school te Heesbeen zou worden opgeheven. De Voorzitter antwoordt, dat hii dit niet weet. er is altijd nog het rapport Weiter, dat adviseert de een- mansscholen op te heffen. De heer Donken meent, dat men' dan alle scholen wel kan gaan op heffen. vooral als de leerlingenschaal hooger wordt gesteld. De heer v. Buuren vraagt wanneeE de benoemden in dienst zullen treden. De Voorzitter zegt. dit niet te we ten, de eene gemeente heeft een ver ordening, waarin een benoemde met 2 maanden, een andere gemeente, dat hii met 3 maanden mag verstrekken. Met algemeene stemmen wordt de heer Kleinloog benoemd tot hoofd; der school te Hees been. De heer Donken vraagt of het niet gewenscht is, dat de gemeente au reeds stappen doet om opheffing van de school te Heesbeen te voorkomen. De Voorzitter meent, dat het onnocH IMIEUWSF 'AW voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 34

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1