.SCHUWING De oogst van Ottawa. A. K. L Voor de verhuurde woning wordt de huurder aangeslagen naar den huurprijs genoemd in het huurcontract, eventueel te vermeerderen met uitgaven, die de huurder te zijnen laste heeft genomen, doch die in het algemeen ten laste van den verhuurder komen of eventueel te verminderen met uitgaven, die de huurder voor zijne rekening neemt, doch die in het algemeen ten koste .van den huurder komen. De huurwaarde van uw eigen woning wordt geschat aan de hand van den huurprijs van een gelijksoortig perceel in dezelfde ge meente. Een pakhuis, dat gebruikt wordt als opslagplaats is vrij van personeele belasting, terwijl de belastbare huur waarde van een winkel gesteld wordt op 1/3 van de normale huurwaarde. Het iu voorraad houden van varkens, zwaarder dan een door den Minister van Oeconomische Zaken en Arbeid te be palen levend gewicht, is slechts toege staan, indien zij voorzien zijn van een bepaald oormerk. Op overtreding de zer bepaling staat een zeer strenge straf. Het aanbrengen der merken mag al leen geschieden tegen betaling door den varkenshandelaar van een daartoe door de betrokken gewestelijke organi satie onder goedkeuring van den Mi nister, vast te stellen bedrag. Men is dus verplicht de gevorderde 10 cent te betalen. De derde vraag moet ontkennend worden beantwoord. Verklaart evenwel de veearts, dat de ziekte niet besmet telijk is, dan mogen bedoelde personen in het hok gaan. Weigert U hun den toegang dan kunnen uw varkens niet geoormerkt worden en valt U onder de Strafwet. De betaalde dubbeltjes voor het mer ken worden gestort in het zgn. Stabili satiefonds, waaruit eventueel ook de geldelijke nadeelen, voortvloeiende uit de werkzaamheden van het merken, worden betaald. Stellig kunt U beslag op het loon laten leggen. 'tBest is dat U zich wendt tot een advocaat-procureur, zon der wien U toch niets kunt uitvoeren. Lloyd George spot gaarne met de gebreken van onzen tijd. Verwoed te genstander van bescherming, heeft hij ook met de inmiddels tamelijk berucht geworden conferentie van Ottawa danig den draak gestoken. Spotter zonder ge nade als hij is, vergeleek de Engel- sche oud-Premier deze conferentie met de opvoering van de Opera Tannhau- ser, in welk spel, naar men weet, goede en booze geesten met elkaar overhoop liggen. De booze geest nu is die, wel ke °het liefst rondom het geheele Brit- sche Rijk een hooge tolmuur had opge bouwd, achter welke verschansing de gebieden, waar de Engelsche taal over heerscht, een gesloten Volkshuishou ding zou kunnen \vorden gevestigd, geheel afgescheiden van de overige we reld. Qelijk bekend, noemt men dat autarchie. Dat men thans bij vele vol- I ken deze neiging tot economische zelf genoegzaamheid waarneemt, moet voor namelijk worden toegeschreven aan de ellende van de wereld-crisis, waardoor geheele volksstammen in de onjuiste meening zijn gaan verkeeren, dat de malaise op de binnen'andsche markt overwegend is veroorzaakt door buien- landsche concurrentie. Zoo fluistert cok de booze geest, waarop Llovd George doelde. Maar er is gelukkig ook nog een goede geest, al moge het dan ook schijnen, dat deze het vierkant aflegt tegenover den kwaden van autarchie en bescherming. Men weet, dat de Engelsche staats lieden zeer ernstige pogingen hebben aangewend, om den goeden geest van den vrijhandel in Ottawa te doen zege vieren. En ten deele is dat ook gelukt. De bekende minister Baldwin heeft met taaie volharding voor een verlaging van de tolmuren op de bres gestaan, wel beseffende, dat ket Engelsche Moeder land grootendeels van de were'.dma kt afhankelijk is. Tariefverlaging binnen het Britsche Rijk zoo was de leus van Baldwin daarna een geleidelijke verlaging van invoerrechten over de geheele wereld. Helaas, wij weten nu, hoe poover de resultaten van Otta.va zijn, al dient bij alle pooverheid niet- temine rkend, dat de goede geest van Baldwin toch dit voordeel heeft be haald, dat er althans geen nieuwe tolmuren zijn bijgekomen. Men heeft het vraagstuk van de bevoordeeling der dominions .aldus opgelost, dat de tusschen deze laatste en het Moeder land bestaande tariefmuren worden ver laagd of geheel afgeschaft, terwijl de rechten voor de andere landen blijven gehandhaafd. Zoo zullen Zuid-Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland en Canada onbeperkte hoeveelheden boter, kaas en eieren vrij van invoerrechten in Enge land mogen invoeren en wel gedurende 3 jaren, terwijl andere landen, zooals Nederland en Denemarken voor de ze producten bij invoer in Engeland een vrij aanzienlijk recht zullen moeten be talen. Voor onze zuivelindustrie waait dus de wind ntyg geenszins gunstig en de adem van den goeden geest zul len wij dan ook nog slechts ondervin den als de zachte straling van een schoone Jonkvrouw, die voorshands met haar liefkozingen geen nadere illu sies wenscht op te wekken. Met deze magere resultaten van Otta wa zullen de Engelsche Staatslieden aanstonds op de economische wereld conferentie moeten verschijnen. Waar heen zal deze conferentie leiden? Het laat zich wel haast inet zekerheid voor spellen dat een ieder zal tracchten, een zoo groot mogelijk deel van de koek te bemachtigen. Van de denkbeeldige koek dan altijd, want het spreekt van zelf, dat er in een wereld, waarin elk land met beschermende maa'regelen het zijne ertoe heeft bijgedragen om den wereldhandel kapot te maken, niet veel meer te verdeden valt. Frankrijk staat gewapend met zijn contigenteerings- stelsel, dat op een groote mislukking is uitgeloopen. Maar desniettemin za' men dit stelsel als wapen handteeren bij ko mende onderhandelingen. Helaas zijn er ook in ons land velen, die verblind zijn door het strijden met ondeugdelijke wa pens. De Vereeniging voor Actieve Handelspolitiek meent, dat het aan ban den leggen van den buitenlandschen in voer ons land sterk zal doen slam in den strijd voor verbetering van onze handelsbetrekkingen met het buitenland. Men beseft niet, dat het eenig deugde lijke middel om dien strijd te winnen hierin bestaat, dat men tracht, het ver keer met het buitenland van belemme ringen vrij te houden. Bovendien is Nederland een klein land, dat het steeds zal moeten afleggen, wanneer een groot land een economisch conflict zou uitlok ken. Dit is nu een van de grootste ge varen van het contigenteeren van den invoer, behalve dan dat men met dit contigenteeren 100 belangen schaadt en op den duur er geen enkel belang mede dient. In Frankrijk hebben zelfs de voorstanders van deze afweerpoli- tiek de mislukking ervan erkend. En een blad met een wereldreputatie, zoo als de Engelsche Economist, schrijft onomwonden, dat de werkelijke misluk king van Ottawa gezocht moet worden in het totale gebrek aan inzicht, dat economische vooruitgang slechts bevor derd kan worden door opheffing van invoerbelemmeringen. In laatste instan tie berust de beslissing over het einde van de crisis bij den consument en niet bij den producent. Elk kunstmatig ingrijpen, aldus schreef dezer dagen nog den Frankfurter Zeitung, dat de bedoeling heeft, den consument tus schen den tang te nemen, moet eindi- men met nog grootere nadeelen voor den producecnt. op de koopbriefjes veranderingen had gebracht, zoodat er meer op besteld was, dan in de bedoeling lag. Verdachte zei het gedaan te hebben, om een goeden indruk bij den pa troon te maken. Het O.M. eischte een voorwaarde lijke veroordeeling voor den tijd van 3 maanden. Uitspraak over 14 dagen. EEN FIETS GESTOLEN. C. J. M. de Kr. uit Drunen heeft volgens de aanklacht op 19 Maart te Waalwijk een fiets weggenomen van mej. J. Mutzers. Beklaagde was niet verschenen. Het O.M. eischte een voorwaarde lijke straf van 3 maanden. oranjeband-buisjes van 20 tabletten a 70 cent en oranje-zakjes van 2 tabletten a 10 cent TIELSCHE RECHTBANK. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De eerste beklaagde in de middtg- zitting was iemand, die in Haarsteeg bloembollen had verkocht en hierbij Het bestuur van het Groene Kruis alhier, zou gaarne het volgende algemeen bekend maken: J.l. Woensdag werd een aanvang ge maakt met den aangekondigden Moe- der- en Bakercursus voor Heusden en omstreken. Er waren een 15-tal da nes ingeschreven. Een gedeelte van deze personen heeft de bedoeling op deze wijze in het bezit te komen van het diploma-baker. Zij volgen daarvoor eerst den moe dercursus; dat is een reeks lessen, waar in zal worden behandeld de zorg voor het kind in het eerste levensjaar. Na dezen cursus volgt een reeks zwaardere lessen; dat is de bakercur sus. Daar wordt behandeld de werk kring van de baker als hulp van de(n) verloskundige. Deze tweede reeks les sen zal alleen toegankelijk zijn voor die personen, die werkelijk van plan zijn zich als baker nuttig te maken. Voor het eerste deel van den cursus geldt deze beperking niet. Enkele da mes hadden dit begrepen, doch haar aantal is zoo klein, dat het wenschelijk is, nog eens te verklaren, dat de moe dercursus alles 'behandelt, wat van nut is voor een vrouw, aan wie de zorg voor jonge kinderen is, of zal worden, opgedragen. Het Bestuur van het Groene Kruis acht het volgen van dezen cursus zoo heilzaam voor het lot der jonge kin deren, dat het heeft besloten tot het houden van een inleidende 'les met lichtbeelden, welke les toegankelijk zal zijn voor alle vrouwelijke belangstel lenden uit Heusden en omliggende dor pen en die gehouden zal worden op Donderdag 13 October a.s. Na afloop van deze voordracht, zal alsnog gele genheid worden gegeven zich bij den moedercursus aan te sluiten. (Zie achterstaande advertentie.) Volgens advertentie in het vorig nummer zal de gunstig bekend staa ide Bioscoop-Onderneming „Odeon" op Zondag 9 October in de concertzaal „Het Wapen van Amsterdam'' om 7 uur een bioscoopvoorstelling geven. We vernamen reeds van bevoegde zijde, dat de vertooning van Haar Glimlach (Ver woeste levens) op de plaatsen waar Odeon deze heeft gebracht een groot succes is geworden en overal de zaal nog te klein was. Om de inhoud weer te geven zou te veel plaatsruimte vergen maar wij durven gerust een ieder tot 'n bezoek aanbeve len en wij twijfelen er dan ook niet aan of de zaal zal wel tot de uiterste hoek- ste hoekjes gevuld zijn. Zondag 2 October werd de dam- match de Graag-Peliekaan, om het kam pioenschap van deze streek, beëindigd. Het resultaat van deze 5e partij was remise. Met sprekende cijfers heeft de Graag zijn titel weten te behouden. Het eindresultaat is n.l.: gesp. gew. rem. verl. p. de Graag 5-4 1 9 Pellekaan 5 14 1 Over de laatste partij het volgende: Een tamme opening liet geen verwik- kelings-partij verwachten. Het tegen deel was evenwel waar. Bij den 14en zet bezette wit (de Graag) ruit 24 en wist deze voorpost tot het eindspel toe te behouden. Het voordeel dat hieruit voorkwam was echter te gering om in winst om te zetten. Serieus tegen spel van Pellekaan dwong remise af, wat voor beiden een bevredigende op lossing was. Ongetwijfeld de mooiste partij van de match en alzoo een waar dig slot. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is tot predikant beroepen ds. Vroeg in de Weii te Wilnis. Ter gemeentesecretarie werden gedurende de maand September voor den vleeschkeuringsdienst aangege ven: 30 koeien. 62 varkens en geiten. Het muziekgezelschap Tira na" maakte j.l. Zaterdagnamiddag onder groote belangstelling een mu zikale rondwandeling door Vrijhoeve- j Capelle en Sprang. Bii deze gelegen- j heid werden bloempjes verkocht, waarvan de opbrengst ten bate van i het plaatselijk crisiscomité is. De postduivenver. ,,De Lucht- vaart", gevestigd in het café van Mej. 1 Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwe- vaart hield j.l. Zondag een groote concourswedvlucht vanuit Mons. Voor dezen wedstrijd waren naast de ge wone prijzen nog een 20-tal extra- prijzen. bestaande in luxe en huis- iioudelijke voorwerpen uitgeloofd. De uitslag luidt als volgt: A. Klootwijk ie. 6e en 16e prijs; G. Treffers 2e, 3e, 15e en 17e prijs; L. de Haan 4e en 13e prijs: E. Haverhals 5e, 8e, 30e en 34e prijs C. Verhagen 7e prijsM. de Jong 9e. 10e, ne, 12e, 19e en 46e prijs; J. Versteeg 14e, 43e en 44e prijs: G. Stam 18e prijs; J. v. Doornik 20e, 28e, 32e, 33e, 40e en 4se prijs: P. Nieuwenhuizen 21e en 37e prijs; W. Versteeg 22e, 2se en 36e prijs; P. Verhagen 23e, 29e en 48e prijs W. Mandemakers 24e en 27e prijs H. Dekkers 26e prijsA. de Jong 31e en 41e prijs; A. Versteeg 3Se 38e 39e en 42e priis„P. de Roon 47e prijs. ie overduif W. Mandemakers en 2e overduif A. Versteeg. De ie extraprijs een beker met medaille werd behaald door A. Kloot wijk met Hollandduif. ring nummer 11 5400 2e prijs G. Treffers 3e prijs L. de Haan 4e prijs E. Haverhals Se prijs C. Verhagen6e prijs M. de Jong; 7e prijs J. Versteeg: 8e prijs G. Stam 9e prijs J. v. Doornik 10e prijs P. Nieuwenhuizen 1 ie prijs W. Versteeg; 12e prijs P. Verhagen: 13e prijs W. Mandemakers; 14e prijs H. Dekkers; 1 se prijs A. de Jong; 16e prijs A. Versteeg; 17e prijs P. de Roon; 18e prijs H. Dalmeijer19e prijs L. Rozenbrand en 20e prijs H. Rozenbrand. De uitreiking der prijzen had Maandagavond onder overgroote be langstelling in het clublokaal der vereeniging plaats. De afd. Hank van den Chr. Nat. werkmansbond zal Zaterdagavond a.s. een ledenvergadering houden. Verschil lende onderwerpen zullen worden be handeld. Op Dinsdag 11 October a.s., des avonds half zeven, hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. 't Zandt uit Delft. Tot bestuursleden van het Chr. fanfarecorps „Grescendo" alhier, zijn gekozen de heeren H. Groeneveld Johz., Voorzitter; G. Monshouwer Wz., vice- voorzitter; H. Struik, penningmeester; A. v. d. Stelt, secretaris; D. van Andel, Algem. adjunct. De Chr. Besturenbond „Sprang- Capelle", kwam j.l. Dinsdagavond in goedbezochte algemeene ledenvergade ring bijeen. Haar voorzitter, de heer J. C. de Roon, opende op gebruikelijke wijze. 1 Door den secrcetaris werden de no tulen der vorige algem. vergadering voorgelezen, welke onder dank werden goedgekeurd. Besproken werd de te voeren actie in de komende wintermaanden. Even- j eens werd besloten 10 November een openbare propagandavergadering te houden. In principe werd tot oprich- ting van een studieclub besloten. Na 1 afdoening van enkele huishoudelijke za ken, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst en spoorde de bestuursleden aan ook in dezen moeilijken tijd met verdubbelden ijver de belangen der Chr. Vakbeweging te behartigen. Hierna sluiting door den 2e Voorzitter. J.l. Woensdag mochten de ech telieden P. Broeks en M. Versteeg hun gouden huwelijksfeest herdenken. Door de bewoners uit de buurt werd een prachtige kachel aangeboden, benevens was zoowel binnen als buiten de wo ning keurig versierd. Voor de woning was een prachtige, met electrische lam pjes versierde eerepoort geplaatst, wat bij avond een prachtig effect opleverde. Den geheelen dag heerschte er een gezellige drukte. De verkoop van bloempjes voor het plaatselijk crisis-comité heeft j.l. Zaterdag tijdens de muzikale wandeling door ons dorp, ruim f 29.opgebracht. Naar we vernemen behaalden Mej. A. van Herwijnen en C. Zwakhals, leden van de Herv. Meisjesvereeniging „Dorcas" alhier, op de reciteerwed- strijd te Almkerk, uitgaande van den Ring „Ahena' der Herv. Mei jesvereen. resp. de le en 4e prijs. - Bij de vorige week gehouden! zitplaatsenverhuring in de Geref. Kerk brachten deze f130 minder op dan vorig jaar. Vrijdagavond had alhier, in het patronaatsgebouw de van de kan sels aangekondigde vergadering plaats van de werkloozen, met het comité, dat zich gevormd heeft om door huisvlijt de werkloozen aange naam en nuttig bezig te houden. Het comité, bestaande uit den Zeereerwaarden Heer Pastoor Huii- bers, den Zeereerwaarden Pater Rec tor der St. Theresiakerk, den Edel- Achtbaren Heer Burgemeester Dek kers en de heeren A. !P. Brokx en Mj. Ruitenberg, alsmede de dames me vrouw Dekkers-Raaij makers, me vrouw Brokx-Smits en mej. M. tvan Son, was geheel aanwezig. De vergadering, die onder leiding stond van burgemeester Dekkers, had een zeer geanimeerd verloop. De 'zaal was geheel met belangstellenden ge vuld. welke allen de plannen van het comité ten zeerste toejuichten, zoodat we durven verwachten, jlat het goede resultaten zal opleveren. Voor den vleeschkeurings dienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie ter secretarie aangegeven 33 varkens. 1 s runderen en 3 kalveren. Onze dorpsgenoot de heer C. W. Rekkers behaalde te den Bosch het politiediploma van St. Michaël. Geslaagde genoot zijne opleiding bii den heer W. J. Houben. inspecteur van politie te Waalwijk. De eerste ledenvergadering vanwege „Het Groene Kruis", die Dinsdagavond in de zaal van den heer Spronk gehouden werd. was vrii goed bezocht. De heer Giesberts voorzitter van het voorloopig bestuur, memoreerde in zijn openingswoord, wat aan de ze vergadering was vooraf gegaan. Gaarne zou hii alsnog vernemen, voor men een bestuur kiest wie van de aanwezigen nog als lid wenscht toe te treden. De heer Calame zou voor Andel 17 leden kunnen opgeven, doch de ze heeren zijn hiertoe alleen bereid indien deze vergadering kan beslui ten, dat het voorloopig bestuur des noods aangevuld, nog een poos voor loopig zitting houdt. De Voorzitter ziet hierin geen bezwaar, wanneer de zaak eenmaal aan het rollen is. kun nen anderen gekozen worden, de le den zullen echter thans moeten be slissen. De heer Schouten van Andel zegt, dat naar hun oordeel, het ledental nog te gering is. om thans een be stuur te kiezen. Voorts ligt het plan. zegt hij. geheel in de lijn van de werkwijze van het hoofdbestuur van „Het Groene - Kruis". De heer Spoor kan zich met het voorstel van Andel vereenigen, mits uit de ancfere gemeenten leden wor den toegevoegd. Ds. de Bruin vraagt, of het wel noodig is hierover nog te stemmen, door af te stemmen zou Andel voor ons verloren gaan. De heer Kooiman van Giessen, ziet meer heil in het benoemen van plaatselijke propaganda commissie's. daaruit zou dan een afgevaardiger naar het voorloopig bestuur gezon den kunnen worden. De heeren Van Wendel de Jooden Ik heb bij openbare inschrijving een dubbel woonhuis plus winkel en pakhuis laten bouwen voor f 9000 -f- f 1000 grond is f 10.000. Er wordt ééne woning ver huurd voor f8.00 per week. Wordt nu de personeele belasting berekend naar de werkelijke waarde (kostprij-J of naar de door de belastingautoriteiten geschatte huurwaarde Worden een winkel en pakhuis ook in de personeele belasting aangeslagen of zijn die vrij Is het een verplichting uw varkens te laten merken Hier zijn 3 personen bezig om bij varkenshouders de varkens te gaan merken, zy hebben geen enkel bewijs bij zich dat hun daartoe recht geeft. Is men verplicht daarvoor 10 cent per varken te betalen Mogen de personen bovenbedoeld, als hun gezegd wordt dat de varkens ziek zijn en door den veearts behandeld worden, nog bij die varkens in het hok gaan en ze dan betasten en daarna weer zonder zich te ontsmetten bij andere varkens houders gaan merken? In geval er besmetting ontstaat, krijgen dan de houders van die varkens de schade, die zij door dat toedoen krijgen, vergoed en van wien Een varkenshouder uit Dussen. Ik heb gedurende ongeveer een half jaar een kostganger gehouden die zonder werk was en van wien ik nu een flink bedrag te vorderen heb aan kostgeld. Hij is nu getrouwd en bij de werkver schaffing. Geen aanmaningen helpen en geen aflossing hoe gering ook, wenscht hij te doen, hoewel hij ons heeft beloofd dat later alles terecht zou komen als hij getrouwd was. Op welke manier zou ik nu het best aan mijn geld kunnen komen Zou ook beslag op zijn loon gelegd kunnen worden, waardoor ik wekelijks wat van hem in gevorderd krijg P. D. ^f^Aipirin-tabletten worden door de BAYER-fabrieken uit sluitend aan Apothekers en Drogisten geleverd. Daarom trachten andere zaken, weike geen verstand van ge neesmiddelen hebben U dikwijls minderwaardige tabletten te verkoopen. Maar heeft U er al eens op geiet, op weike onhygië nische en vieze wijze dergelijke tabletten in zulke zaken bewaard en verpakt worden! U zult dan zelf tot de overtuiging komen, steeds uitsluitend de origineele oranje-verpakking van BAYER: *e eischen, en alleen Aspirin-tabletten Imi b'j Apothekers en Drogisten te koopen, y y jpj 5^ waar deze origineele verpakkingen verkrijgbaar gesteld zijn. A. H. te Zuilichem, overtreding Rijwiel- belastingwet, f 5 cf 3 d h A. v. Z. te Haaf ten, overtreding der Wegen belasting wet, f 10 of 3 d h. J. W. te Waalwijk, idem, f 0.50 of 1 d. h. Rechtzaken. Plaatselijk Mieuws. HEUSDEN. Deze lessen vormen een afgerond ge heel ten staan daarom los van den eigenlijken bakercursus. CAPELLE. DUSSEN. MEEUWEN. NIEUWEND1JK. SPRANG. UITWIJK. WAARDHUIZEN. WASPIK. WOUDRICI1EM.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6