M. NORT - - Gorinchem, Oil Banff Mil sit 3 DM Goederen in de doods bood. Zuidvruchten. 5. P. Catkktyzw Co'; Bask Jf.V. A. VERSCflüDR-BAERT UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Agentschap van de fltttsMamsche Bank Jf.V-, Amsterdam. Kruschen Salts Zusterhuis 6, GEDIPLOMEERD OPTICIEN. Binnenland. No. 5272 Vrijdag 21 October 1932. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1,25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Daar wij in de Jubileumweek een paar dagen gesloten waren, duurt de aanbieding voort tot 31 October. Ieder, die een bril koopt, betaalt platte glazen, doch krijgt hiervoor BOLLE PLNCTAL glazen. Tevens bij ieder Donblé Montuur gratis een prachtvol Klap-étui met Brillenzeempje. WÊÊHÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊ11 WW Toen wii een paar weken gele den van een abonné. die er met an dere abonné's over gesproken had, een verzoek ontvingen om eens een artikel te willen schrijven over bo venstaand onderwerp, hebben wij hem direct geantwoord dat we zulks te zijner tijd gaarne wilden doen en dit nog te meer omdat we in het verzoek een bewijs meenden te mogen zien dat meerdere abonné's onze hoofd artikelen met belangstelling lezen. En nu is het wel merkwaardig dat we in de Nederlander van 14 October j.l., die we heel toevallig in handen kregen, ook een hoofdartikel over bovenstaand onderwerp aantroffen, welk hoofdartikel zijn ontstaan had te danken aan een inzender, die eenig licht wenschte aangaande de goede ren in de doode hand. In dit ons ar tikel maken we gaarne gebruik van een paar gegevens uit dat hoofdar tikel, welke wii voorheen niet ken den. De vraag rijst: „vanwaar die belangstelling voor goederen in de doode hand en ons antwoord op die vraag luidt: „doordat vele Pro testanten meenen dat de Roomsch- Katholieke instellingen in veel groo- tere mate goederen in de doode hand bezitten dan die van Protestantsche richting, hetgeen vele Protestanten een doorn in het oog is". Die mee ning echter is absoluut onjuist en we zullen dit straks aantoon en. Artikel 947 van ons Burgerlijk Wetboek voor erfrecht en het ana loge artikel 1717 van dat Wetboek voor schenkingen vormen een veilig heidsklep tegen het zich ophoopen van goederen in de doode hand. Zii bepalen n.l. dat makingen en schen kingen ten behoeve van openbare in stellingen, godsdienstige gestichten, kerken of armeninrichtingen slechts gevolg zullen hebben voor zoover de Koning aan de bewindvoerders dier gestichten de macht zal hebben ver leend. die aan te nemen. iMaar wat nu hebben we onder goederen in de doode hand te verstaan Naar onze meening kunnen we het best zeggen, dat men onder goederen in de doode hand te verstaan heeft goe deren in eigendom van geestelijke lichamen, stichtingen en andere in stellingen, wier goederen slechts voor een bepaald doel mogen worden ge bruikt. De uitdrukking „goederen in de doode hand" wil historisch niet zeg gen goederen, die aan het gewone maatschappelijke verkeer onttrokken zijn. Bij de Germaansche volken was de hand het symbool van de macht om over goederen te beschikken. Had de gebruiker van een goed niet de bevoegdheid het goed aan anderen over te dragen dan was de hand. die het goed bestuurde, als het 'ware dood en sprak men van goederen in de doode hand. Ook de personen, .die goederen niet anders dan in de doode hand konden bezitten, werden met dezen naam aangeduid. Vooral in Noord-Frankrijk en de Zuidelijke Ne derlanden was deze bemanning voor de hoorigen gebruikelijk. Tot de lie den ;met de doode hand werden nu naast de hoorigen ook de geestelijken gerekend. In het begin der middel eeuwen schijnen deze wel goederen in vrijen eigendom te hebben kunnen verwerven, doch al spoedig werd door de vorsten het verkrijgen van goederen door de geestelijkheid be moeilijkt en slechts het houden van onroerende goederen in de doode hand hun vergund. Aanvankelijk ge schiedde dit, omdat wanneer een goed in het bezit der kerk kwam, de vorst een leenman, die hem in den strijd volgde, minder telde. Daar om dan ook dreven de vorsten door dat de kerk en de geestelijken slechts met goedvinden van den vorst on roerende goederen konden verwerven, terwijl ook voor vervreemding weder om zijne toestemming noodig was. Wat ons land betreft hebben ook in den tijd der republiek (1588 1795) in de verschillende gewesten tal van bepalingen bestaan, welke het verkrijgen van goederen door de geestelijkheid beletten of belemmer- den. OOGST 1932. 24 ct. per pond. 20 PRUIMEN PEREN APPELEN 34 ABRIKOZEN 40 A. BAA1JENS BOTERMARKT 88 - HEUSDEN. - Het laatst verschenen officieele stuk betreffende goederen in de doo de hand is wel het wetsontwerp van Minister Treub, in 1915 ingediend. Minister Treub wilde jaarlijks belas ting geheven zien van deze goede ren ten bedrage van f3,00 a f 6,00 per f 1000 vermogen, zulks omdat het onbillijk is dat zij niet zijn on derworpen aan vermogensbelasting, dat de successiebelasting niet op hen rust en zij den druk van de belasting wegens overgang onder de levenden veel minder ondervinden dan wan neer zii overgaan op natuurlijke per sonen. .omdat de instellingen van de doode hand betrekkelijk zelden voorkomen. Volgens het ontwerp- Treub zouden kerken en andere ge bouwen. bestemd voor den openba ren eeredienst. van de belasting zijn vrijgesteld. Armeninrichtingen zouden slechts de helft betalen, terwijl instel lingen met een godsdienstig, weten schappelijk of humanitair doel niet zouden zijn vrijgesteld. Hoe groot is nu wel het vermogen, dat bii ons te lande in de doode hand zit In 1911 berekende men voor de Armeninrichtingen belastbare opbrengst onroerend goed f4.034.297.inschrijvingen grootboek f 114.272.250. Voor de overige instellingen belie pen deze bedragen resp. f 5.392.405. en f 139.832.550— Na de gebruikelijke berekening der waarde van het onroerend goed. waarvan zooeven de belastbare op brengst genoemd werd, zou het Ver mogen van alle armeninrichtingen op rond f 194 millioen moeten worden geschathet vermogen der overige instellingen op f232.5 millioen. Dat ishaar vermogen wegens Onroe rend goed en wegens Grootboek. An dere bezittingen, met name „hypo thecaire inschrijvingen" zijn hierin niet opgenomen, dewijl wij daarvoor geen gegevens bezitten. Liet men naar het bekende ver mogen de Armeninstellingen half en de overige vol betalen, dan werd de opbrengst der belasting geraamd op f 1.978.000. dus nog geen 2 millioen. Het is duidelijk dat zulk eene be lasting poodig worden kan en dat zii kan verdedigd worden ook al is het onaangenaam om van bezit, het welk niemand tot persoonlijk voor deel strekt en dat zijn opbrengst aan godsdienstig en liefdadig werk ten goede ziet komen, zulk eene belas ting te heffen. Uit de cijfers, welke wii voor ons hebben maar die wii tot onzen spijt hier niet kunnen opnemen omdat ons artikel anders van te grooten omvang zou worden, zien wij dat de onder scheidene kerken haar belangrijk aan deel in de opbrengst der belasting zouden leveren en waarlijk niet al leen de Roomsch-Kathoiieke kerk. die wanneer er over goederen in de doode hand wordt gesproken, dikwijls het mikpunt is. De voorstanders van eene belasting op goederen in de doode hand. die het oog speciaal op kloostergoederen hebben gericht, mogen wel weten dat het belasting mes eventueel naar twee kanten zou snijden. Toen de minister van Financiën in 1911 een lijst van goederen in de doode hand overlegde, bleek daar voor „kerkgenootschappen en kerke lijke kassen" dit uit. Op een totaal bezit van f 92 mil lioen uit vast goed en uit inschrijvin gen grootboek bezaten de Nederl. Herv. kerk 48.5 milli oen. de overige Rrotestanten 13.5 milli oen. de R. Kath. kerk 23.5 millioen. Deze cijfers zijn welsprekend. Als aanvulling tot op onzen tijd kunnen we de begrooting van Justitie over 1933 inzien en dan vinden we daarin o.m. de volgende rubrieken. Rubriek A omvat Protestanten en Joden, rubriek B Roomsch-Katholie ken en Oud-Roomschen of Jansenis ten. Wanneer we nu duidelijkheids halve de Joden en de Oud- Roomschen buiten beschouwing la ten, vinden we: A. Protestanten. Ontvingen in 25 jaar een bedrag v. f28.278.096,515. Voor landerijen zit daarin 753 H.A.. 64 A., 67 c.A. B. Roomsch-Katholieken. Ontvin gen over hetzelfde tijdperk f27.856.946,46. Voor landerijen zit daarin 1473 H.A., 12 A„ 63 c.A. Derhalve ontvingen de Roomsch- Katholieken aan waarde 'n half mil lioen minder dan de Protestanten, doch daarin zit tweemaal zooveel on roerend goed als bij de /Protestanten. De cijfers, die wij aldus hebben bijeen gebracht, leveren allicht eenig nieuw inzicht in de verhoudingen, die heerschen bii de „doode hand". telef. wo. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden^ Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen, Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA tijdelijk bij groote flacon van f 1.60, proefflacon GRATIS. Drogisterij BOTERMARKT 72, HEUSDEN. KINDERVERLAMMING. In het gezin van den heer D. wonende in de Luikerstraat te Roermond is een geval van kindervel lamming geconstateerd, O— 70 JAAR EN INVALIDE DOOR RHEUMATIEK. Nu werkt hii 12 uur per dag. De menschen beweerden, dat hii nooit meer zou kunnen werken. Het is wel waar, 70 jaar is oud, maar al gauw toonde hii dat de voorspel lingen niet uitkwamen. Nu werkt hii soms 12 uur per dag. 'Maar laat 't hem zelf vertellen „Ik ben 70 jaar en het is aan Kruschen Salts te danken dat ik er nog ben. Vorig jaar Kerstmis was ik door rheumatiek letterlijk dubbel gevouwen. Ik kon mijn haar niet bor stelen, me niet wasschen en zelfs geen theelepeltje optillen. De men schen voorspelden mij, dat ik nooit meer zou kunnen werken. Tegenwoor dig werk ik harder dan menig jon ge man. Ik kan opgeveer 100 Kilo tillen. De menschen zeggen nu dat het een mirakel is. Duizendmaal dank aan Uw Kruschen Salts. Niets an ders kan mij zoo goed gezond hou den. Ik neem het in mijn thee en. heb velen al aangeraden hetzelfde te doen. Ik kon zelf niet in- of uit bed komen, evenmin recht op zitten. Mijn vrouw moest steeds een hand doek om mijn nek doen om me te helpen. Ik gaf dus heel wat last, maar nu maak ik soms werkdagen van 12 uur. Dit heeft Uw Kruschen Salts gedaan". G. J. U moet de rheumatiek overmeeste ren, voor zii U overmeestert. Wacht niet eerst tot de rheumatiek haar mes dieper en dieper in U heeft gezet, en tenslotte de gemartelde ge wrichten U plat terneer doen lig gen. Neen, zoek direct naar de hoofd oorzaak van Uw rheumatiek en neem afdoende maatregelen. Rheumatische toestanden ziin het gevolg van een teveel aan urinezuur in 't lichaam. Twee van de ingrediënten van Kru schen Salts hebben het vermogen uri- nezuur-kristallen op te lassen. Weer andere dezer zouten sporen de or ganen aan om deze opgeloste kristal len langs den natuurlijken weg te verwijderen. Behalve deze zijn er nog andere zouten in Kruschen. wel ke voorkomen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en tevens zorgen dat urinezuur en an dere lichaamsgiften, welke de gezond heid zouden ondermijnen, zich niet weer kunnen ophoopen. Bedenk dus wel. dat het de „kleine dagelijksche dosis". Kruschen is, die Uw lichaam zuivert van urinezuur en U uit de klauwen van de rheumatiek houdt. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bii alle apothekers en dro gisten a fo.90 en fi.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd. dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland ziin onder de apothekers en drogisten duizen den flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proef flacon. U kunt dezen gratis proef flacon gebruiken zonder den gewo nen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon terugbrengen bii den winke lier waar U hem kocht en hii zal U uw El. 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet. dat de gratis proeffla con alleen verpakt is bii de groote maat van Fl. 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hii deze groote proefpakken uitverkocht heeft. Adv. O— ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een ongeluk te Gouda. Op den onbewaakten spoorweg overgang aan den Zwarteweg te Gou da is Dinsdagmiddag omstreeks half- één de 31-jarige ongehuwde werk ster Johanna van Eijk, wonende op den Wethouder Venteweg te Reeu- wijk, door den sneltrein, welke om 12.03 uit Utrecht was vertrokken en om 12.35 te Gouda arriveert, ge grepen en gedood. De ongelukkige, die per rijwiel op weg naar huis was. heeft tengevolge van den stormachtigen wind den trein niet hooren naderen zii heeft hem ook niet gezien, doordat zii met haar lichaam over het stuur gebogen lag. Een fietser, die kort achter haar reed, zag het ongeluk aankomen. Door luidkeels roepen trachtte hii haar op het gevaar opmerkzaam te maken, doch tevergeefs, het slachtof fer hoorde de waarschuwingen niet. Toen zij op het midden van de baan was. werd zii door de locomotief ge grepen en ongeveer tien meter mede- gesleurd. In bewusteloozen toestand en met eenige ernstige wonden aan het hoofd bleef zii tenslotte naast de rails liggen. De machinist be merkte van het vreeselij ke ongeval niets, de trein reed gewoon door. Onmiddellijk heeft men de vrouw! een woning binnengedragen. Een ge neesheer was weldra aanwezig, maar, het slachtoffer was toen al overle den. Per brancard van de E.H.b.CR is het stoffelijk overschot naar de ouderlijke woning vervoerd. Reeds verscheidene ongelukken- zijn op dezen onbewaakten overweg gebeurd, waarvan dit het tweede is met doodelijken afloop. O NOG STEEDS MIJNEN IN DE NOORDZEE. De IJmuider stoomtrawler „En Avant" heeft op de Noordzee een mijn in de netten opgehaald. Bii aan komst te I Jmuiden werd deze vreem de vangst door een marine-officier, onderzocht en bleek de mijn onge vaarlijk te zijn. Niettemin veroorza ken de mijnen veel last voor on zie vis- schers en worden veelal de netten daardoor ernstig beschadigd. O— HET HAAGSCHE TRAMVERKEER. De eerste 7 maanden van dit jaari vervoerde de Haagsche tram rond 6.100.000 passagiers minder dan in de overeenkomstige periode van het vo-: rige jaar. De autobuspassagiers zijn hieronder niet begrepen, maar ook hun aantal is sterk gedaald'. —O— j EEN WINDHOOS BOVEN JUBBEGA. Broeikassen vernield, boomen ont worteld. Dinsdagmiddag is over Jubbega een windhoos getrokken, die zeer yeel schade heeft aangericht. Bii een tuin bouwbedrijf sneuvelden een zeen groot aantal ruiten van de broeikas sen. terwijl bii verschillende wonin gen de ruiten eveneens werden inge drukt en bovendien bii een dezer hui zen de muur van den achterkant ge heel- werd afgerukt. Tal van boomen werden ontworteld, terwijl op den! weg JubbegaGorredijk van vele: boomen de kruin afknapten, welke tientallen meters verder op den weg en in het land neerkwamen. Eeni brug voor de woning van den heer. Schotanus werd opgenomen en een] heel eind verder weer neergesmakt. De heer Stoelwinder. die zich aldaar op den .weg bevond, werd met ziin' rijwiel opgenomen en een eind ver der weer neergeworpen. Gelukkig be kwam hii slechts zeer gering letsel. De windhoos zette zich in Oostelijke richting voort. Ook Westerlee geteisterd. Het dorpje Westerlee bii Winscho ten is eveneens door een windhoos geteisterd. Eenige daken, onder meer dat van de boerderii van den heer Horlings en dat van de woning van' mevr. jLieftingh, werden op den weg geslingerd. Langs den weg naar Me- dum zijn een aantal palen van heti electrische net uit den grond gerukt. Persoonlijke ongelukken kwamen' niet voor. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —O— t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1