Tweede Blad No. 5272 Vrijdag 21 Oct. Zieksmarf. GRATIS SWEEP-STAKE voor hot Land van Housden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. EN NU? HONDERD GULDEN VOOR U N.V. v.h. M.RAVENSWAAY ZONEN, Gorinchem. Zenuwachtig, Slapeloos en Overspannen Kinderrubriek FEUILLETON. Mynhardt's Zenuwtabletten BEHOORENDE BIJ HET Wederom Rugpijn! Voortdurende pijn in de lendenen, of scherpe steken als gii u bukt of opricht, wijzen op verzwakking der organpn in den rug. Des te meer, als gii tevens blazen onder de oo- gen, duizeligheid, .hoofdpijn of uri- nestoornissen kunt opmerken. Verwaarloozing dezer verschijnse len kan aanleiding geven tot ernstige kwalen. Er bestaat gevaar voor maan denlange pijn of werkeloosheid door rheumatiek, ischias, spit, blaaszwak- te, waterzucht enz. Laat Foster's Rugpijn Pillen de organen weder tot gezonde werking brengen, zoodat het urinezuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vlou- m00ier dan de vorige. Eindelijk bereik- wen van eiken leeftijd hun gezond heid en kracht te hergeven. Bij alle drogisten enz. a f i .7 q per flacon. Naar het Fransch. erg over. Evenals de anderen was zij door de opschudding ontwaakt en had zij haar kamer verlaten. Maar toen hij haar aanzag, ontroerde hij. De oogen van Margaretha drukten zooveel angst uit, dat hij medelijden met haar kreeg. Geruststellend zeide hij tot haar: Wees maar niet bang, Margare tha Ga naar je kamerKom, j wij zullen je wel beschermenEr is Men vernam zijn voetstappen op de trap. Margaretha en Haudecoeur hadden j hier niemand, die in staat zou wezen, niets verloren van 't geen zooeven ge-jou kwaad te doen. zegd was; de woorden waren tot den vluchteling in de kamer van Margaretha doorgedrongen en hij had ze begrepen; eveneens had hij begrepen, dat hij, die daar sprak, de heer des huizes was, Jean Demarr! Daar hij zijn lot voorzag en tot al les gereed was, verroerde hij zich niet. Jean Demarr kwam naar beneden. De bedienden waren eveneens ont waakt. En als door een tooverslag was het geheele kasteel eensklaps verlicht; over. Zacht vatte hij haar bij den arm. Kom, Margaretha, kom! Maar toen hij haar naar haar kamer wilde brengen, bemerkte hij, dat zij weerstand bood. En zij begaf zich naanhet salon. Hij volgde haar. Op 't zelfde oogenblik kwam Gerard, die ook ontwaakt was, naar beneden: Wat gebeurt er toch? wat gebeurt er toch? vroeg hij aan Demarr. Kortaf antwoordde Demarr: Haudecoeur is in dit huis. Ik heb al brandden lampen, in de vestibule gendarmen het recht gegeven, een huis- in het salon, op de trappen, in alle vertrekken. Als hij hier is en ons nu nog ontkomt zeide een der gendarmen zoeking te doen vergezel gij hen! Gerard verbleekte. Haudecoeur bij ons! En onmiddellijk kwam de herinnering mag hij wel zeggen, dat hij geluk bij hem op, van hetgeen er geschied heeft. Iwas; hij herinnerde zich de beschuldi- In de vestibule ontmoette Jean De- gingen, die door Haudecoeur tegen marr plotseling Margaretha, die hij niet hem en Collivet uitgebracht waren, verwacht had, daar te zullen zien. Gerard dacht: Toch verwonderde hij er zich niet Haudecoeur is hier gekomen om zich te wreken! Des te beter! Dan zal ik tenminste een verklaring van hem kunnen krijgen, waaruit ik onge twijfeld de waarheid zal kunnen aflei den! Margaretha had, zoolang haar zoon sprak, haar oogen gesloten gehouden. Toen hij het vertrek verlaten had, zag Jean Demarr haar plotseling langzaam het vertrek doorloopen en op hem toe treden. En zij zag hem aan met oogen, ba dende in tranen, met oogen, die niet aan een krankzinnige konden toebe- hooren, met oogen waarin het ver stand weer te bespeuren stond. Jean uitte een 'kreet en omhelsde haar: Margaretha! Mijn beste Margare tha! Jean, ik ben krankzinnig geweest, nietwaar? Ja Krankzinnig... sedert langen tijd, se dert dien noodlottigen avond dat ik een zeer droevig treurspel bijgewoond1 heb. Hamlet! Ja, Hamlet! Ik herinner het mij! 'tIs uit, Jean, ik herinner het mij! Ontroerd door dat groote geluk, viel hij op zijn knieën en bedekte haar handen met vurige kussen. Vertel het mij, Margaretha Wat is er geschied?... Waaraan hebben wij dat groote geluk te danken? Maar, neen, neen, zeg het niet, ik vrees je te vermoeien, en dat wil ik nietLa- met 50 geldprijzen als HONDERD GULDEN, VIJFTIG GULDEN, VIJF EN TWINTIG GULDEN, TIEN GULDEN enz. Een geweldige verrassing voor de verbruikers van Ravenswaay's Letters-Artikelen. Iedereen kan aan de Sweep-Stake meedoen. Geheel gratis 1 Iedereen heeft kans op één der 50 geldprijzen. Een enorme attractie 1 Iedereen die tusschen 1 November 4932 en 31 Januari 1933 een inzending Letterszakken aan ons kantoor opzendt, doet geheel gratis aan de Sweep-Stake, met de 50 geldprijzen, mee. Gratis Sweep-Stake 1 De sensatie van den dag. Nadere mededeelingen volgen nog Zorgt er voor dat wij tegen U kunnen zeggen En nu Honderd gulden voor U 1 Alle andere voordeelen van ons Letters-Systeem blijven geheel onge wijzigd. De Sweep-Stake doet niets af aan Uw kans op een Extra-Cadeau 1 Leest binnenkort de reclamebiljetten bij de winkeliers. Zorgt er voor een inzending Letterszakken te kunnen doen. zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ter Margaretha, later; eindelijk heb ik mijn vrouw dan terug gekregen! O! nu zal ik wel voor je zorgen, ik zal elke hevige ontroering ver van je hou- j den. Spreek! Laat mij je aanzien! En wees vooral niet bang voor hetgeen je j zoudt kunnen hooren, want ik ben bij je en je hebt niets te vreezen. Eensklaps herinnerde hij zich weer, dat Haudecoeur zich te Expilly bevond. Hij moest trachten Margaretha het gezicht van den gevangene te besparen. Ga naar je kamer... Kom, kom! Zij liet zich op een fauteuil vallen. Neen, antwoorde zij zacht. Waarom niet? Nog niet! Straks! Straks! De arme vrouw zag zich gedwongen een bekentenis te doen en zij wilde die bekentenis zoo lang mogelijk uit stellen. Men vernam de voetstappen der gen darmen op de bovenverdieping, in de portalen, op de trappen, overal zouden zij staan, wanneer zij beneden kwamen en Jean Demarr rekenschap van hunne vruchtelooze huiszoeking gaven niet be merken, dat er zich naast het salon nog een kamer bevond, die zij niet doorzocht hadden, zonder dat zij er niet op iaandringen, daa.r binnen te treden? Zou zij de waarheid onmiddellijk aan Demarr mededeelen pf zou zij nog wachten? Zij wist ,niet wat zij doen moest, maar leed verschrikkelijk door die onze kerheid. Maar één ding zag zij helder in: dat zij genoodzaakt was, Haudecoeur te redden. Daarover kon geen onzekerheid, geen aarzeling meer bestaan. 'tWas reeds genoeg, al die schande en al die ellende, welke die onschul dige had moeten verdragen d.e on schuldige, die voor haar leed! Al moest zij zich overleveren, zichzelf beschul digen, verraden, redden moest zij 'hem! En daar zij den onrustigen blik van haar echtgenoot op zich voelde rusten, viel zij op haar knieën voor hem neers gereed, alles te bekennen. Zij was doodelijk bleek geworden. Haar oogwimpers hingen over haan droeve oogen. Op nauwelijks verstaanbaren toon mompelde zij: I Jean! Jean! Ik moet het je zeggen! Spreek, Margaretha, spreek! Ben je niet zeker van mijn teederheidl en weet je niet, dat ik alles kan hooren? Maar in ditzelfde oogenblik, waarin! die verschrikkelijke bekentenis, die doodsbekentenis eindelijk over harelips pen zou komen, vernam zij rumoer in' de vestibule. De gendarmen hadden het geheeld huis doorzocht en kwamen nu bene-i den. Margaretha stond op. Gerard trad binnen en eerbiedig en' beleefd bleven de agenten op den drem-i pel staan. (Wordt vervolgd). Nieuwsblad ken. Mijn vriendin, de tamme kraai, weet een heel klein achtertrapje, dat naar de slaapkamers leidt en ze weet, waar de sleutel is! Toen ging de kraai met Gerda den tuin in, langs een groote laan, die hee- leinaal bedekt was met zachte bladeren en toen de lichten in het paleis werden uitgedraaid, bracht de kraai kleine Ger da naar het achterdeurtje, dat op een kier stond. O, wat klopte Gerda's hart je van vrees en verlangen. Het was net alsof ze op het punt stond iets verkeerds te doen en toch wilde ze alleen maar we ten, of het werkelijk Karei was. Ze haalde zich duidelijk voor den geest, hoe hij er uitzag, toen ze onder de rozen struiken op het dak van hun huis plach ten te spelen. Ze dacht, dat hij erg blij zou zijn om haar te zien en te hooren, hoe een eind ze gekomen was om hem te zoeken. En te hooren hoe bedroefd ze thuis allemaal waren geweest, toen hij niet terugkwam. Ze kwamen nu aan de trap, waar een heel klein lampje op een plank stond te branden. En daar zat ook de tamme kraai, die haar kopje naar alle kanten draaide om naar Gerda te kijken. „Ik zal het lampje nemen en vóór gaan," zei de tamme kraar duidelijk. „We zul len de trap opgaan en dan rechtuit, dan komen we niemand tegen. Maar loop vooral op je teenen, want iedereen in huis slaapt". Ze kwamen nu aan de eerste slaapka mer, die behangen was met prachtig rose satijn, geborduurd met bloemen. Elke kamer, waar ze aankwamen was nog Beste jongens en meisjes, Oplossingen van de raadsels der vo rige week. 1. Edelman. 2. Paard Paarl. 3. Beddelaken of tafellaken. 4. Muizen, die nieuwe aardappelen zijn of de muis van de hand. De nieuwe raadsels zijn: 1. Er waren eens twee vaders en twee zoqhs, die gingen op de jacht. Ze scho ten samen drie eenden. Toch kreeg ie der een eend mee naar huis. Hoe was dat mogelijk? 2. Welke kippen kakelen nooit? 3. Welk dier heeft de meeste 00- gen? 4. Wie is en blijft steeds dom, ter wijl niemand dat erg vindt? OOM KAREL. DE SNEEUWKONINGIN. Vil. Het was reeds avond geworden, toen de kraai eindelijk terug kwam. Hij j groette Gerda vroolijk en zei: „De tam me kraai uit het paleis laat je hartelijk groeten en hier is een broodje voor je, dat ze in de keuken kreeg, waar ze brood genoeg hebben !Maar het zal niet mo-om karei te zoek,en. gelijk zijn je het paleis in te- krijgen, j gaven haar e,en paar schoenen en want je hebt bloote voeten en de wacht eeu m°f Ze zaë ei prachtig uit en toen ten ze de koninklijke slaapkamer. Het plafond was met een palm met kristal len bladeren en in het midden van de kamer stonden twee bedden, die elk als een lelie aan een gouden stengel waren opgehangen. Het eene was wit en daar in lag de prinses; het andere was rood en daarin lag hij, die Gerda was komen zoekenkleine Karei! Ze boog een van de roode bladeren van de groote bloem, waarin het bed scheen te hangen, opzij en ze zag een kleinen bruinen hals. Dat moest Karei zijn! Ze riep zijn naam hardop en hield de lamp vlak bij hem. Toen werd hij wak kerdraaide zijn hoofd om.... en het was Karei niet Het was alleen maar de hals van den prins geweest, die precies op dien van Karei leek; hij was jong en schoon. De prinses keek uit haar leliewitte bed en vroeg, wat er aan de hand was. Toen begon kleine Gerda te huilen en ver telde haar heele geschiedenis en wat de kraaien hadden gedaan om haar te hel pen! „Arm kind", zeiden de prins en de prinses. Ze prezen de kraaien en ze zei den, dat ze heelemaal niet boos waren om hetgeen ze gedaan hadden, maar dat ze het niet meer moesten doen. De kraai en mochten aan het hof blijven en wer den dus hofkraaien. De prins stond op en Gerda mocht toen in zijn bed slapen. Den volgenden morgen werd ze van top tot teen in zijde en fluweel gekleed; ze vroegen haar om in liet paleis te blijven en het er prettig van te nemen. Doch Gerda vroeg alleen maar om een klein rijtuigje en een paard en een paar schoe nen, om de wijde wereld in te rijden met hun zilveren uniformen en de la keien in het goud zouden je nooit door laten. Maar huil maar niet, op de een ze op het punt stond te vertrekken, stond daar voor de deur een prachtig nieuw rijtuigje van zuiver goud. Denaam of andere manier zal het toch wel luk- van den P'"ins de Prins^s stond er WW0 ék AAA 111. op geschreven en het schitterde als een ster. De koetsier, de palfrenier en zelfs de jockey die op het voorste paard reed, ze droegen allen gouden kronen. De prins en de prinses hielpen haar zelf in het rijtuig en wenschten haar goede reis. De kraai uit het bosch vloog nog een eind met haar mee en ging daarna terug. (Wordt vervolgd.) Vergadering van den raad der gemeente DUSSEN op Maandag 17 Oct. des nam. 4 uur. Voorzitter: EdAchtb. Heer J. Snijders. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergaderingen leest de notulen der vorige, die onver anderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Begrooting 1933 van den Warenkeu- ringsdienst te Breda wordt ter inzage gelegd. Idem van de Gezondheidscommissie ge zeteld te Waalwijk als bijdrage van de gemeente Dussen is een bedrag uit getrokken van f 140,06. De Voorzitter merkt op, dat de bij drage van de gemeente Dussen iets hoo- is, als van sommige andere gemeenten, omdat hier toezicht wordt gehouden op den woningbouw. Proces-verbaal van kasopneming. Adres van den A.N.W.B., waarin ver zocht wordt een subsidie te willen ver kenen. - B. en W. stellen voor een subsidie van f 10 te verkenen, om daardoor blijk te geven dat men met het vele nuttige werk van de vereeniging sympathiseert. Met algemeene stemmen wordt overeenkom stig dit voorstel besloten. Adres van de N.V. A.L.A.D. om sub sidie. Dit adres is in de vorige verga dering aangehouden. De Voorzitter zegt, dat, zooals de hee- ren waarschijnlijk uit de courantenberich ten zullen hebben gelezen, er onderhan delingen gaande zijn om de Vennootschap te verkoopen, in verband daarmede zouden B. en W. het adres voorloopig nog wil len aanhouden. De raad gaat met dit voorstel accoord. Verzoek van het Bestuur van de Ver eeniging gezinsverpleging en tuberculose bestrijding te Almkerk, om evenals het vorige jaar voor haar consultatie-bureau een subsidie te mogen ontvangen. In het adres wordt uiteengezet, dat tengevolge de werking van het consultatiebureau het sterftecijfer van zuigelingen nogal be langrijk is gedaald, tevens wordt aan gevoerd, dat het bureau steeds meer en meer wordt bezocht. Een begrooting met een totaal van f 675 aan ontvangsten en uitgaven is bijgevoegd. De Voorzitter deelt mede, dat het vo rig jaar een subsidie van f 75 is verleend, welke subsidie verleend is in verhouding van het aantal kinderen, dat uit de ge meente Dussen het consultatiebureau be zocht heeft. Ook met dit voorstel gaat de raad accoord. Aanbieding gemeenterekening 1931. De Voorz. zou, waar de rekening reeds over tijd is, met 't onderzoeken spoed willen betrachten en daarom alleen die leden als commissie van onderzoek willen aan wijzen, die in de buurt van het gemeen tehuis, dus in wijk A en B, wonen en niet die uit den polder. Spr. zou de lieeren Koekkoek, Smeenk en v. Daal wil len verzoeken in deze commissie zitting te nemen. Alle drie heeren verklaren hunne benoeming te willen aanvaarden. De Voorzitter deelt nog mede, dat het voordeelig slot van den gewonen dienst der rekening f 1734,97 en die van den kapitaaldienst f 4314,88 bedraagt. Vaststelling aanvullingskohier honden-- belasting. Wordt vastgesteld op een bedrag van 18 gulden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geen aanleiding hebben kunnen vinden om met voorstellen te komen om hondenbelasting te verhoogen. 6 en 3 gulden acht het college voldoende. Deze opmerking wordt gedaan naar aanleiding van een vraag in de vorige vergadering. Verlaging van rechten voor het ver voer van lijken en het gebruik van de lijkkoets met toebehooren. Ook hierop is in de vorige vergadering aangedrongen. B. en W. hebben de zaak overwogen en stellen thans voor het tarief voor het vervoer van lijken met 2 paarden van 16 op 12 gulden en met 1 paard op f 8 te brengen. Tot heden heeft zich nog niemand aangeboden, die zich wil verbinden zijn paarden voor de lijkkoets beschik baar te houden, daarom stellen B. en W. verder voor, het tarief voor het gebruik der lijkkoets zonder paarden te bepalen op f 6,wanneer ze met 2 paarden wordt bereden en f 4 met één paard. Voor het gebruik van dekkleeden f 2, met 2 paarden en f 1,met één paard. Wat dus neerkomt, dat het gebruik der lijkkoets met dekkleeden zonder paarden rui op f 8,en f 5,komt. De lieer Koekkoek zou het prachtig vinden als een voerman werd gevonden die zijn paarden beschikbaar stelde dan was het een mooie regeling en is het tarief belangrijk lager dan onder de ou de verordening. De Voorzitter zegt, dat er tot heden geen personen gevonden zijn, die zich willen verbinden. Spr. merkt op, dat, als de lijkkoets buiten de gemeente wordt gebruikt, de rechten dan met een vierde worden verhoogd. Met algemeene stemmen worden de verordeningen hierop betrekking hebben de, vastgesteld. Uitloting obligatie's. Van de leening aangegaan bij raadsbesluit van 15 Maart 1922, groot f 10,000 wordt een obligatie uitgeloot groot f 500,en wel no. 9. Van de leening aangegaan 12 Jan.1918 en groot f 35,000 loten 2 obligatie's uit elk groot f 500 en wel nummers 19 en 6. Vaststelling verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de be- zoldiging van de veldwachters der ge meente. tt De Voorzitter deelt mede, dat in ver band met de gewijzigde gemeentewet, de verordening hierop betrekking hebbende, opnieuw moet worden vastgesteld. De oude regeling is bijna uitsluitend gevolgd, een paar wijzigingen zijn daarin slechts aangebracht, die door de wet werden geëischt. Om voor benoeming in aanmer king te kunnen komen, moet de sollici tant niet jonger dan 21 en niet ouder dan 35 jaar zijn; zijn jaarwedde zal be dragen f 1400 met 2 jaarlijksche ver— hoogingen van f 100, max. dus f 1600, bene vens kindertoeslag. Voor het bezit van gewoon politiediploma zal een toelage van f 25; voor een met aanteekeningen f 50 worden genoten. Verder zal de veld-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5