Uw wensch U^D van alt^NA UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN No. 5273 Woensdag 26 October 1932. Oil pair Mil i 2 Êien FEUILLETON. ^tclssmarf. Plaatselijk Mieuws Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Openbare vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Vrijdag 21 Oct., des nam. half drie. Voorzitter: EdelAchib. Heer C. W. van Ommeren. Afwezig wethouder Peereboom. Nadat de vergadering op de gebruike lijke wijze door den Voorzitter is ge opend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen, welke onveran derd worden vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, betreffende het vervoer der kin deren van de Noordzijde, die de open bare school aan de Zuidzijde bezoeken. Naar aanleiding hiervan wordt door den Voorzitter een adres voorgelezen, onderteekend door de ouders der kinde ren, n.l. H. Smits, J. Smits en M. Smits. In dit schrijven wordt o.m. naar voren gebracht, dat adressanten met leedwezen vernomen hebben, dat het de bedoeling van den raai is, geduren de de wintermaanden geen autobus meer te laten rijden, om hunne kinderen naar de school aan de Zuidzijde te Ver voeren. Zij achten het in strijd met de goede trouw, wanneer dit vervoer niet meer zou plaats hebben. Tevens mee- nen zij, dat hierover nog geen defini tief besluit is genomen en verzoeken derhalve dit vervoer alsnog te doen plaats hebben. De Voorzitter zegt, dat naar zijn mee ning wel een besluit genomen was, om dit vervoer op te heffen. De heer de Gaaij meent, dat er in een openbare vergadering toch niet over gesproken is, waarop de Voorzit ter antwoordt, dat na een geheime ver gadering dit punt nog ter sprake kwam en toen is besloten dit vervoer op te heffen en aan Ged. Staten is bericht, dat dit geschiedt in verband met dén financieelen toestand der gemeente. De heer v. Ooijen vraagt, hoeveel dit vervoer kost. De Voorzitter kan dit niet precies zeggen. Het is ongeveer een rijksdaal der per dag, dus over vijf maanden ge rekend, zou dit dan f 350 zijn, misschien iets minder, daar er ook de kerstvacan- tie invalt. Tevens moet men dan er ook afrekenen, het bedrag van het veergeld, dat dan in deze maanden moet betaald worden, wanneer men het vervoer op heft. De heer v. d. Werken meent, dat Ged. Staten er wel niet op in zullen gaan en zulk een besluit niet zullen goed keuren. De Voorzitter meent, dat in dit ge val Ged. Staten er niets aan kunnen doen. Zij kunnen wel een advies ge ven, 'om niet tot opheffing over te Naar het Fransch. 112. Mijnheer Jean Demarr, wij hebben niets gevonden; wij moeten u dus on ze verontschuldiging aanbieden Wij hebben u noodelooze moeite veroor zaakt. Maar wij waren er toe genood zaakt Zij wilden vertrekken. Gerard riep hen terug. Er blijft nog één kamer te door zoeken. Welke? Gerard wees op de deur van Mar- garetha's kamer. Die! Staat mijnheer Jean Demarr het ons toe? De advokaat knikte toestemmend. Ga! Zij traden op de deur toe. Maar plotseling staat Margaretha voor de gesloten deur en strekt de armen uit om hen te beletten, binnen te treden. Sprakeloos blijven zij staan. Haar handelwijze is zóó vreemd, zóó onbegrijpelijk, dat allen die tegen woordig zijn verbaasd blijven slaan. De gendarmen gaan terug en bui gaan in verband met de goede trouw, daar de raad bij de oprichting der Chr. school aan de Noordzijde besloten heeft, de kinderen, die de openbare school aan de Zuidzijde bezoeken, gedurende vijf maanden per autobus naar die school te doen vervoeren en naar aan leiding hiervan den raad kunnen voor stellen, zulk een besluit tot opheffing- niet te nemen, hetwelk spreker ook kan begrijpen. De heer v. d. Werken zegt, dat de Chr. school op deze conditie er geko men is. De heer v. d. Vliet zegt, dat deze school er toch zeker wel zou gekomen zijn. Spreker meent, nu de financieele lasten ook voor onze gemeente heel groot worden, men er niet tegen kan zijn, dit vervoer op te heffen, daar het toch een voordeel voor de gemeente met zich brengt. Was er niet zulk een crisis, dan was het nog een ander ge val. De heer de Gaaij meent, dat het in trekken in strijd is met de goede trouw en bovendien is de overtocht des'win ters ook gevaarlijk. De heer Wolfers kan dit gevaar niet inzien. Met een auto is het eveneens gevaarlijk, misschien nog wel in meer dere mate. De heer v. d. Vliet zegt, dat de postbode er eiken dag over moet; ten slotte is men nergens zeker van zijn leven. De heer v. d. Werken zegt, dat wan neer het andersom was, dus als de kinderen van de Zuidzijde naar de Noordzijde gebracht moesten worden, er niemand op tegen zou zijn. De heer de Gaaij vraagt, of het wel zulk een groot voordeel voor de ge meente zal zijn. Wanneer het leerlin genaantal aan de Z.-zijde minder wordt, dan worden de kosten per leerling hooger. De Voorzitter zegt, wanneer het ver voer wordt opgeheven en dit tengevolge zou hebben, dat er a. d. Z.-zijde minder kinderen school gaan, de kosten van hef onderwijs per leerling duurder wor den. De hear v. d. Vliet meent, dat de kinderen toch wel naar de Zuidzijde zullen blijven gaan, waarop de Voor zitter antwoordt, dat men dit moet afwachten. De Voorzitter zal het nog maar weer eens in stemming brengen. Voor de opheffing van het vervoer stemden de heeren v. d. Vliet, van Ooijen en Wolfers. Tegen de opheffing de heeren v. d. Werken, v. d. Kelk en de Gaaij. De Voorzitter zegt, aangezien de stemmen staken, het in een volgende vergadering opnieuw aan de orde komt gend zegt een van hen: Pardon, mevrouw, vergeef het ons! Nooit zouden wij het gedurfd hebben, als mijnheer Jean Demarr het ons zelf niet toegestaan had. Zij weten wel dat zij gek, krankzinnig is, maar op dit oogenblik vergeten zij het. Gerard begrijpt niets van hetgeen er geschiedt. Hij meent dat het verstand zijner moeder nog steeds verbijsterd is door de voorstelling van Hamlet, die zij destijds bijgewoond heeft. Maar Jean Demarr weet alles! Hij weet dat Margaretha met haar volle verstand handelt. Hij weet, dat zij denkt en overweegt. Wat zjijj daar doet is geen werktui gelijke daad eener krankzinnige. Zij verzet er zich tegen, dat de gen darmen daar binnen gaan. Waarom Is dit alleen omdat die kamer de hare is? Wat kan het haaf dan schelen? Maar haar ontstelde oogen, die voort durend op Jean Demarr gevestigd zijn, verklaren hem, dat er nog iets anders is? Zooeven immers, voordat Gerard binnenkwam was zij op haar knieën voor hem neergevallen om een beken tenis te doen; zeker een ernstige be kentenis, want zij sidderde. Welke bekentenis? En plotseling kwam een gedachte bij hem op: en dat er nu met November toch zal moeten worden doorgegaan om de kin deren per autobus naar de school te doen vervoeren. Aangeboden wordt de gemeentebe- grooting 1933, waarvan de verschil lende posten door den Voorzitter wor den voorgelezen. Hieruit blijkt, dat de opcenten op de grondbelasting worden gebracht van 60 op 80, van de perso- neele belasting van 40 op< 160, terwijl cjp de vermogensbel. 50 opcenten en op jde fondsbelasting 80 opcenten zul len worden geheven. Voor den post werkloozenzorg is uitgetrokken f3C03, waarbij de Voorzittecr de opmerking maakt, dat dit wellicht nog niet vol doende zal zijn. De heer de Gaaij zegt, dat dit zal afhangen, hoeveel van het rijk wordt verkregen. In Aalst b.v. krijgt men 75 pCt. De Voorzitter zegt, dat dit hier wel niet zooveel zal zijn, aangezien dit be rekend 'wordt naar de opgaven van de belastingen in 1932 en deze toen'nog geen ongunstig beeld vertoonden. De heer v. d. Werken vraagt of er geen geldleening voor aangegaan kan worden. De Voorzitter zegt, dat dit nietgaa'. Spreker vindt dit ook onbillijk, daar er nu een zekere categorie van personen alles moeten betalen, terwijl bij een geldleening dit over verschidende ja ren zon kunnen worden verdeeld. De heer v. Ooijen vreest, dat de in komsten van 1933 tegen zullen va'len. Velen die nu nog aardig wat betalen, b.v. de fabrieksarbeiders, zullen dan niets of weinig meer bijdragen. Thans komt aan de orde de benoe ming van een gemeente-geneesheer voor de afdeeling Rietschoot, in de plaats van wijlen dr. Schmitz. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering besloten was, dr. Plas te vragen of hij genegen zou zijn, de afd. Rietschoof er bij te nemen. Spr. is hier over met dr. Plas in correspondentie getreden en deze wilde eerst de voor waarden kennen, waarop deze benoe ming zou geschieden, in hoofdzaak be treffende de financieele kwestie. Deze voorwaarden heeft spr. aan den dokter verstrekt, doch daarna niets meer ver nomen. De heer v. Ooijen merkt op, dat voor het bedrag, waar het de dokter van Veen voor wil doen, dr. Plas in geen geval te vinden is. De Voorzitter meent, dat dr. Plas er van af wil zien. De heer v. d. Viiat vindt het beste, dr. Veenhuysen te benoemen. De Voorzittejr vraagt of die benoe ming dan voor een jaar of voor goed zal geschieden. De heer v. d. Werken acht het beste, dit voor vast te doen. De Voorzitter zegt, dat hj cenigen tijd geleden ook een dokter bij zich heeft gehad, die inlichtingen kwam in winnen, daar deze zich in de gemeenle zou willen vestigen, hoewel hij na dien tijd er niets meer van heeft gehoord. De heer de Gaaij gelooft, dat er niet veel van zal komen. De Voorzitter zegt, dat dan het bes te zal zijn, dr. Veenhuysen voor vast te benoemen, met ingang van 1 Sept. j.l. Alzoo wordt besloten. wordt werkelijkheid, wanneer gij „Zij"- Crême een vaste plaats op Uw toilettafel geeft. De charme en frischheid van Uw teint zal dan Uw 3toutste verwachtingen overtreffen. In prijzen van 2030—45 en 75 cent. Door den Voorzi.ter wordt mede gedeeld, dat er nog een aanvul ing op de begrooting moet geschieden to t een bedrag van f6.03, als bijdrage in de kosten van onderwijs voor een zoon van de wed. S'raver, die een M.U.L.O. school in den Bosch heeft bezocht, De Voorzitter zegt, dat thans nog aan de orde is, het aanbrengen van brandputten aan de Noordzijde der ge meente. Hij heeft 5 menschen aange schreven om opgave van de kosten te doen, waarop 2 inschrijvingen zijn bin nengekomen, n.l. Verhoeven uit Drunen en van Eggelen uit Waalwijk, Laatst genoemde staat het laagst, deze zal twee brandputten maken voor ruim f 500.— De heer v. d. Werken zegf, dat Ver hoeven geëxamineerd is. De Voorzitter antwoordt, dat de in schrijver uit Waalwijk werkt bij Brceks in Tilburg, die is eigenlijk de man. De heer v. d. Werken vraagt of ze wel goed werk zullen leveren. De Voorzitter zegt, dat hij goed we k levert. Spr. heeft dienaangaande nog geinformeerd in den Elshouf, waar hij ook dergelijk werk heeft uitgevoe d en daar heeft men spr. verzekerd, dat door v. Eggelen zeer goed werk wordt geleverd. De heer v. Ooijen vraagt of de be dragen van de inschrijvers gelijk zijn, waarop de Voorzitter antwoordt, dat voor 3 putten Verhoeven lager stond, doch voor 2 putten staat v. Eggelen het laagst. Het maken van twee putten acht spr. voldoende. De heer v. d. Werken vreest, daffmen ze het volgend jaar nog niet zal kun nen aanbrengen, daar er geen post voor op' de begrooting staat. De beer v. d. Vliet meent, dat dit wel te vinden is door een geldleening. De Voorzitter vindt het beste, dat ze in het voorjaar gelegd worden. Nu is er water genoeg, in den zomer is het pieeste water noodig. De heer v. d. Vliet acht de maand Maart den geschiksten tijd. De heer v. d. Werken vraagt of ei" misschien nog werkeloozen mede aan kunnen yeerken. De Voorzitter zegt, dat dit wel niet zal gaan. Hoogstens zouden er een paar; een of twee dagen mee kunnen helpen, doch het is meest werk, dat door vak- lui moet worden uitgevoerd. Besloten wordt twee brandputten te maken in de maand Maart of April. Later zal nog besproken worden op welke plaats ze zullen komen en ver gunning worden gevraagd aan de grondeigenaren, om te mogen boren. Aan den inschrijver van Eggelen uit Waalwijk zal bericht worden gedaan, dat deze de putten kan maken. Daar niemand van de rondvraag ge bruik maakt, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. DRAlSltlAvANVALKEhBURG'S-- 'RAMI Haudeoeur is daar verborgen! Daar! In haar kamer. 't Gezicht van Haudecoeur heeft haar zeker plotseling aan het verleden her innerd en haar 't verstand teruggege ven. Maar die man is de moordenaar van de Beaupreault. Waarom dat vreemd medelijden? Zij, de weduwe van de Beaupreault, redt dien moordenaar! Welk geheim stak daarachter? En op dit oogenblik herinnert hij zich op zijn beurt de bijzonderheden, die hem gedurende de behandeling ge troffen en verontrust hadden. 'tWas niet voor de eerste keer, dat hij die genegenheid van Margaretha voor Haudecoeur bemerkte. Zij had hem reeds meermalen getracht te red den. Zij had den rechter van een zelf moord, niet van een moord willen overtuigen. Zij had zich daarna door de tranen en de wanhoop van Louise laten over meesteren en Demarr gesmeekt Haude coeur te verdedigen. Wat beteekende die handelwijze? En die slapelooze nachten? Die visioenen? Die nachtmerries? Die woorden, waar uit de advocaat begreep, dat zij in be trekking tot den moord stonden? Wist zij dus iets ,dat de rechters niet wisten? Geloofde zij aan de onschuld van Haudecoeur? En als zij er aan geloofde, waarom LEEUWARDEN^ IIEUSDEN. JUBILEUM EERW. ZUSTERS. Zondag 23 October herdachten de Eerw. zusters van Liefde van het Moe derhuis te Tilburg het feit, dat hunne congregatie zich vóór 75 jaar alhier! vestigde. Deze herdenking is voor de Eerw. Overste en Zusters een waren feestdag geworden. Er had zich eerï comité gevormd van Kerk- en Arm bestuur, om ter gelegenheid dezer ge beurtenis een huldeblijk aan te bieden. Vele parochianen hadden door het uit steken der vlag reeds blijken van vvaar- deering geven. Des morgens werden de Eerw. Overste en Zusters door een stoet van bruidjes afgehaald en naar de Kerk geleid, alwaar een plechtige H. Mis aan God werd opgedragen uit dankbaarheid. Na de H. Mis werden de Eerw. Zusters weder begeleid naar het Liefdegesticht alwaar on 12 uur eene receptie werd gehouden in de Zusters- school, welke voor deze gelegenheid op keurige wijze was versierd. Nadat de Eerw. Overste en Zusters door de bruidjes waren afgehaald en plaats hadden genomen, omringd door een keur van bloemen, werd door de Jongejuffr. L. Meyer namens alle kin had zij dan tot nog toe het stilzwijgen, bewaard 1 Al dfe gedachten doorkruisten in één oogenblik het hoofd van den ad- vokaat. j En vooral 'één feit ontstelde hem zeer: Haudecoeur was b ij hem, zijn 1 vrouw had er hem verborgen! j Hij gat den gendarmen een teeken. 1 Goeden dag, heeren; er is hier niets meer te zien. I Zij vertrokken. Gerard bleef alleen. Gij kunt wel naar uw kamer gaan, Gerard. Ik zal bij uwe moeder blijven, om haar gerust te stellen. De jongeling wierp een wantrouwen den blik op Jean Demarr en Marga retha. Maair' hij durfde niets te ant woorden. Hij verliet hen. Jean en Margaretha bleven alleen achter. Jean gevoelde een onverklaarbaren angst. Op zijn hoofd parelde het angst zweet. Tot twee malen trachtte hij te spre ken. Hij kon 'het echter niet. Eindelijk verzette hij zich tegen zijn ontroering. Margaretha was voor de deur van haar kamer blijven staan. Op dit oogenblik smeekte zij om haar dood. Zij zou de hand gezegend hebben, die haar in het hart getroffen zou heb- oen en Tiaar aldus de verschrikkelijke bekentenis bespaarde, die zij nu moest doen. Margaretha zeide Jean op zwak ken toon terwijl hij wankelde op zijn vrouw toetrad. Margaretha, Haudes coeur is in je kamer! Zij bezat de kracht niet om te ant woorden en boog daarom slechts het hoofd. Daar g\ij! het wist, waarom hebt gij het hen dan niet gezegd, die hem zochten? Is' die man niet iemand, die buiten de wet staat?... En door hem te helpen, zooals gij nu gedaan hebt om hem aan het gerecht te laten ont- 1 komen, geeft gij hem misschien de gelegenheid opnieuw een misdaad te begaan Als in een droom sprekend', zeide zij5 Ja, ik heb hem verborgen! Gij! Ik heb het gewild! Waarom? En daar zij niets antwoordde, vers volgde hij: Gij hebt steeds voo;r dien man1 een vireemd belang betuigd, mijn bes-i te Matrgaretha. Herhaalde malen hebt gij getracht hem te redden. Nu vreest gij zelfs niet mij ernstig te compro- miteeren in de oogen van allen, en ook uzelf, door hem op uw kamer te verbergen. Uw medelijden gaat te ver, Margaretha en gij deed beter, dit te besteden voor hen, die bet meer waard' zijn. (Wordt vervolgd), i NIEUWSBL voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1