Het nieuwe Raadhuis te Waalwijk. deren der Zusterscholen, een keurige toespraak gehouden en aan de Eervv. Overste een ruiker aangeboden. Hierna nam de Hoogeerw. Heer De ken Wouters het woord en in een gloed volle toespraak bracht deze dank aan de Eervv. Zusters voc'r het vele dat zij gedurende al die jaren voor de Paro chie, voor het onderwijs en voor de zieken en ouden v. dagen verricht hebben prees hunne offervaardigheid en toewij ding, waarna Z.Eervv. vervolgens na mens het Comité en de Parochianen het feestgeschenk, f325.in enveloppe, aanbood. Hierna sprak de Edelachtb. Heer Bur gemeester, als Hoofd der Gemeente. In een waardeerende toespraak bracht deze dank namens de gemeente voor datgene wat de Eerw. Zusters in 'tbijz. ter gelegenheid der Typhus-epidemie in 1918 alhier verriht hebben, spr. bracht daarvoor hulde en sprak den wensch uit, dat de Eerw. Zusters nog vele jaren mogen werken, tot beil en zegen der parochie en der 'gemeente. Hierna werd door vele belangstel lende ^parochianen, welke bij deze re- reptiie tegenwoordig waren, de Eervv. Overste en Zusters persoonlijk gefelici- teer. De Hoogeerw. Heer Deken dank te namens de Eerw. Overste voor het feestgeschenk en gaf de verzekering, dat men ten allen tijde op de 'hulp en medewerking der Zusters kan reke nen. Te 4 uur bracht de „Fanfare der H. Familie" eene serenade, welke vereen, op verdienstelijke wijze eenige num mers ten gehoore 'bracht. Namens de vereeniging werd door den president, de heer Joh. de Mol, de Eerw. Over ste en Zusters gecomplimenteerd en hield deze daarbij, evenals de heer v. Bladel, vice-President, een korte toe spraak. Namens de Eerw. Overste en Zus ters dankte de HoogEerw. Heer Deken Bestuur en leden voor deze ovatie, waarna tot slot de feestmarch uitge voerd werd. Vele bloemstukken mochten de Eerw. Zusters ontvangen, zoodat 'hen van alle zijden waardeering ten deel viel. Aan de gevaarlijke bocht „De Zwaan" alhier, had een aanrijding plaats tusschen een 2-tal vrachtauto's. De botsing kwam danig aan en zoowel de auto van Clement uit Veen als van den anderen persoon, werden van voren deerlijk gehavend. De oorzaak is ge legen in! het feit, dat het uitzicht ter plaatse door een in de bocht staande boerenwoning wordt belemmerd. Voor den A.N.W.B. zou alhier nuttig werk zijn te verrichten. Op Woensdag 26 dezer, des avonds 7 uur, treedt in de v.m. open bare school alhier op, de heer P. M. Legêne, met het onderwerp:- „Gandhi, zijn godsdienst en zijn politiek." De koopman C. Verhoeven alhier had het ongeluk met zijn wagen met potten en pannen in een sloot terecht te komen, doordat zijn hit schrok van een pas'seerend motorrijwiel. Hij kreeg voor ongeveer f10 schade. Voorwaar een schadepost. A.s. Donderdag 27 October hoopt onze vroegere Burgemeester, de Edelachtb. Heer P. Bergmeijer, een spreekbeurt te vervullen in het gebouw Concordia te Ippeischendijk (gem. Alm- kerk.) De heer A. A. Romijn alhier, slaagde te 's Bosch voor het Politie- diploma. Maakten wij j.l. Vrijdag melding, dat op de Ringvergadering a.s. Don derdag v. d. Geref. J.V. „Alena-Zuid" door de vereen, van Nieuwendijk be handeld zou worden „Calvinisme", dit tnoet zijn „Calvinisme en Fascisme". - Ds. Vroeg in de Wey te Wilnis, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. 1 Tot Voorzitter van den Ring 's Grevelduin-Capelle e.o. van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereen op .G.G. is benoemd, de heer C. W. Be geer. i In het café van den heer P. Klerks, had onder architectuur van den heer A. N. J. Snijers uit Raamsdonks- veer de aanbesteding plaats van het verbouwen en uitbreiden der bestaande schoenfabriek van de firma G. v. Dru ilen Zn. en Co. Ingeschreven werd als volgt: L. v. "Oers, Drunen f2885 M. Schapendonk, Jehoel f2827 J. Kooien, Baardwijk f2820 J. v. Iersel en Merks, Drunen f2690 L. Kooien, Nieuwkuik f2555 iBlankers, Nieuwkuik f2543 De Grauw, Waspik f2474 F. Fressen, Drunen f2195 P. Kramer, Genderen f2185 Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Ds. Hofman, predikant bij de Geref. Gem. alhier, heeft het beroep naar Waarder aangenomen. De suikerbieten scheep kruien is hier aangenomen voor 25 cent per last, in Nieuwaal voor 24 cent. Wel een bewijs, dat er graag voor weinig geld gewerkt wordt. Door den heer J. Sleijk is een stroopbiet gerooid met een gewicht van 13 kilogram en 3 van niet minder dan 12y2 K.G. 2 Naar wij vernemen zal er bij genoegzame deelname dezen winter gra tis gelegenheid worden geboden tot het volgen van een cursus in kinderver zorging, een z.g.n. Moedercursus. Begunstigd door zeer fraai herfst weder had Zaterdagmiddag de ieeste- lijke ingebruikneming plaats van het nieuwe raadhuis. De mooie ruime raadzaal en de pu blieke tribune was tot in alle hoeken bezet met belangstellenden, terwijl zich buiten het gebouw een talrijk publiek bewoog. Onder de genoodigden merkten wij op: Burgemeester Van Lanschout uit Den Bosch, de burgemeesters van Geer- truidenberg, Dussen, Waspik, Kaats heuvel, Drunen, Heusden, Nieuwkuijk, Nieuw-Vosmeer, Oosterwijk, Udenhout en Noordwijkerhout, den heer Kaasja ger, kapitein der Kon. Marechaussée te Den Bosch, Jhr. Verheijden, kan- tonrehter, G. van Loon, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat, de Z.Eerw. heeren pastoors en domine's en nog vele andere auto riteiten uit de gemeente en omgeving. Toen allen een plaatsje hadden ge vonden werd Z.Exc. Commissaris van Rijckevorsel de raadzaal binnen geleid. Na de begroeting sprak de Burgemees ter van Waalwijk, de Edelachtb. Heer Moonen, een welkomstwoord en deelde mede, dat vele gelukwenschen en bloem stukken zijn ingekomen. Spr. verklaar de, dat het gemeentebestuur het op hoogen prijs stelde, dat de Commis saris der Koningin de beteekenis van dezen dag heeft willen excentueeren, door zelf de officieele ingebruikstel ling te willen verrichten. Spr. zegde Z.Exc. voor dit bewijs van medeleven hartelijk dank en vervolgde, dat, als men de huisvesting van het openbaar i gezag tot heden genoten objectief be oordeelt, niemand de gevolgtrekking zal maken, dat een nieuw raadhuis een weelde beteékent. Onze industrieele ge meente, aldus spr., staat in het teeken der zakelijkheid. Er is vooral na de oorlogsjaren in Waalwijk met veel ener gie gewerkt, om zijn reputatie als cen trum der Nederl. Schoenindustrie te handhaven. Aan het belang der be drijven worden zo>o goed als alle te nemen maatregelen getoetst en ook het gemeentebestuur is op het nijverheids belang afgestemd, wat alleszins ver klaarbaar is, omdat het bedrijfsleven de thermometer van onzen gemeentelijken 1 gezondheidstoestand is. Het gevolg daarvan is echter, dat Waalijk rijk is aan monumenten der nijverheid, daar entegen arm aan moderne monumenten der bouwkunst. Dit raadhuis valt uit de sfeer der zakelijkheid. Nog verkeert on ze gemeente in het beginstadium harer ontwikkeling, zoodat alle krachten moe ten worden ingespannen, om het ver overde terrein te behouden, maar toch heeft men niet geaarzeld een monumen taal raadhuis te stichten. Spr. memo reert, dat bij de eerste beraadslagingen over het nieuwe raadhuis be verschil lende leden van den raad bezwaren be stonden en aanvankelijk het enthousias me voor de plannen van B. en W. niet groot was. Maar de verdere gedach- tenwisselingen hebben er toe geleid, dat tenslotte de grootst mogelijke meer derheid tot de conclusie kwam, dat het bezit van een representatief raad huis voor de gemeente een algemeen belang beteekent. Ook in de openbare meening heeft zich een dergelijk proces ontwikkeld, ook daar openbaarde zich geleidelijk een ruimere opvatting en thans mag worden aangenomen, dat de beginselen die hebben geleid tot het raadsbesluit om het plan Krophol ler te verwezenlijken, ook wortel heb ben geschoten in de .openbare meening. Dit blijkt wel duidelijk uit de ve'.e geschenken die het raadhuis zullen sie ren, welke geschenken even zoovele bewijzen van belangstelling zijn uit alle kringen der gemeentenaren. Met voldoening en dankbaarheid wordt melding gemaakt van de volgende geschenken 1Een uit de hand gedreven bronzen lantaarn, bestemd voor de hall van het nieuwe raadhuis, aan geboden door de R. K. Midden- standsvereeniging. ontworpen door den heer Kropholler en vervaardigd door den heer C. J. Marks. 2. Een eikenhouten zitbank, be stemd voor de benedenhall, aange boden door de R. K, Werkliedenver- eeniging. 3. Een eikenhouten rustbank, be stemd voor de hall tegenover de raadzaal, aangeboden door de Ver- eenigde R. K. en Christ. Bouwpa- troons, naar een ontwerp van den heer Kropholler en vervaardigd door de fa. Wed. van Huiten. alhier. 4. Een voorzittershamer, aangebo den door de afd. Waalwijk van de Alg. R. K. Ambtenaarsvereeniging. naar een ontwerp van den heer Krop holler. 5. Een muurschildering in de Trouwzaal, aangeboden door de Ver eeniging van Waalwijksche Schoen fabrikanten, te vervaardigen door den heer Theo van Delft. 6. Een beeldwerk van den Hertog Jan van Brabant, bestemd voor plaat sing in de hall, aangeboden door de Kegelclub „Hannibal",' uit te voeren door den heer Theo van Delft. 7. Een Kruisbeeld, bestemd voor de raadzaal, aangeboden door de 4 Z.Eerw. heeren Pastoors in de ge meente, naar een ontwerp van den heer Kropholler. 8. Een zonnewijzer, geplaatst op het gazon van het binnenplein, aan geboden door diet plaatselijk bestuur der R. IC. H.B.S. en H.B.S. 9. Een gepatineerd koperen pa- raplubak, aangeboden door de N.V. Chroomlederfabriek „De Amstel", naar een ontwerp van den heer Krop holler. 10. Een vloerkleed, aangeboden door de N.V. Stoomlederfabriek „De Kroon". 11Een marmermozaïk, bestemd voor de achtertrappen-hall. aangebo den door de Congregatie der Broe ders van de Onbevlekte Ontvangenis, en te vervaardigen door den tot die Congregatie behoorenden Broeder Cephas. 12. Een tegeltableau, voorstellende het in 1824 afgebrande gemeênte- huis dat gestaan heeft, waar momen teel het huis van den heer W. Tim mermans, directeur der N. V. Noord brabant, Maatschappij van Verzeke ring op het Leven, gelegen is, aan geboden door genoemde Maatschap pij- Zoo is, door de wijze waarop zich de saamhoorigheid heeft geopen baard, een bouwwerk verrezen, dat na vele geslachten nog getuigenis zal afleggen van de offervaardigheid en kunstzin van het thans levende ge slacht, een bouwwerk van historische beteekenis. Dit raadhuis, waarin de burgerzin zich op zulk een heerlijke wijze heeft gemanifesteerd, zal, als -een symbool daarvan, die deugd ook levendig hou den en aldus een belangrijke scha kel vormen in den keten, die het he den met de toekomst van Waalwijk verbindt. Op dezen dag wenschen wij ons te kwijten van den plicht van erken telijkheid jegens ons oud medelid, den heer Bernard Timmermans-Ver- schure, door wiens initiatief de stich ting van het nieuwe raadhuis van den aanvang af in de juiste banen werd geleid. De instelling en samen stelling van de Commissie van Ad vies voor den raadhuisbouw hebben wit aan zijn beleid te danken. Wij hopen dat de heer Timmer mans nog jaren n^et genoegen op. zijn gelukkig initiatief mag terug zien. Spreker wijst verder op de moei lijke taak van de Commissie van Ad vies door wiens tactvolle en prettige samenwerking een uitslag is verkre gen, waarop met voldoening mag worden teruggezien. Het is spr. een aangename plicht de heeren Dr. H. E. van Gelder, Directeur van het Gem. Museum te 's-Gravenhage. Prof. Ir. M. J. Granpré Molière, Professor aan de Technische Hoogeschool te Delft, J. v. d. Valk, architect te Til burg en Corn. Veth. Kunstcriticus te 's Gravenhage, leden dier Com missie, hartelijk dank te zeggen voor de doeltreffende wijze, waarop ze zich van hunne taak hebben gekwe ten. De Commissie van advies heeft aan het raadhuisplan Kropholler den palm der overwinning toegewezen en spr. meent, dat dit het schoonste testemonium is, dat aan architect Kropholler kon worden uitgereikt. Hii stelt er prijs op. dat dit raadhuis, wat architectuur en accommodatie be treft hem volkomen bevredigt en voor hem de aantrekkelijkheid verhoogd omdat het zoo goed in het Brabantsch Landschap past. Het gemeentebestuur heeft archi tect Kropholler leeren kennen als ie mand, waarmede het rpettig is sa men te werken. Naast bijzonderen dank brengt spr. architect Kropholler hulde vooral zijn eigenschappen, die hem tot dienend kunstenaar stem pelen. Verder brengt spreker dank aan allen, die met groote toewijding hun bekwaamheid en vakkennis heb ben beschikbaar gesteld voor de ver siering en inrichting van het .raad huis. In het bijzonder aan beeldhou wer Zijl te Bussum, door wiens ta lent de aantrekkelijkheid van dit mo nument van bouwkunst in niet ge ringe mate is verhoogd, spreker me moreert de verdienste van aannemer J. de Bont uit Nieuwkuijk. die dit bouwwerk heeft uitgevoerd. Het was voor het dagelij ksch bestuur een ge ruststelling, toen bekend werd dat dhr. de Bont laagste inschrijver was en met zijn negen oppassende flinke zo nen, zijn krachtige schouders onder dit werk zou zetten. Spreker is over tuigd. dat de heer De Hoop opzichter over den bouw zijn meening over den heer de Bont zal deelen. Door samenwerking van architect, bouw kundige en opzichter is een gebouw verrezen, dat door soliditeit en af werking den toets der scherpste cri- tiek kan doorstaan. Spreker besluit met: Mijne heeren, leden van den raad. Boven de toegangsdeur tot deze raadzaal prijkt, door het wijs beleid van architect Kropholler, de Latijn- sche spreuk: Salus publica. suprema lex esto, het algemeen belang zij de hoogste wet terwijl een tweetal emblemen, een hond en een haan, U tot dubbele waakzaamheid opwekken. Ik weet dat bij U allen het alge meen belang in vertrouwde handen is en dit te dienen het richtsnoer is Uwer handelingen. Mocht echter bij een uwer een conflict rijzen tusschen een persoon lijk of groepsbelang en het alge meen belang, dan vertrouw ik dat gij U zult herinneren de les. die de bouwmeester U heeft willen voor houden, tot heil onzer gemeente, wier belangen wij naar ons beste we ten hebben te dienen. Van de gelegenheid om eenige woor den te spreken werd in de allereerste plaats gebruik gemaakt door Mr. F. van Lanschot, burgemeester van den Bosch. Deze verklaarde dat hij gaarne deze ge legenheid aangreep, om als burgemees ter van de hoofdstad dezer provincie en als Voorzitter van de afdeeling Noordbrabant van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, een woord van gelukwensch tot het gemeentebe stuur te richten, voor de totstandko ming van dit prachtige, sierlijke raad huis, waarmede een groot stuk cultu- reele arbeid aan geheel Noordbrabant is ten goede gekomen. Spr. heeft i.n de rede van Burgemeester Moonen ge hoord, dat men zoo lang gehuisvest is geweest in een slecht ingericht raad huis, doch hij zou zeggen, dat mert daar blij mee kan zijn, omdat, als men vroeger hiertoe had besloten, men niet had kunnen profiteeren van den groo- ten vooruitgang van de bouwkunst in de laatste jaren. Bovendien acht spr. het een felicitatie waard, dat men met den bouw begonnen is, op een tijdstip, dat Ged. St. nog niet met een vergroot glas keken of de dubbeltjes wel op 'tafel liggen. Spr. gelooft, dat in dezen tijd dit bouwwerk niet tot stand gekomen zo'U zijn. Waalwijk ligt spr. na aan het hart, omdat hij hiér zijn loopbaan begonnen is ,als schoolopziener. In de rede van den Burgemeester heeft spr. ook gehoord, dat Waalwijk arm is aan monumenten, maar toch zijn er enkele, n.l. het oude protestantsche kerkje, dat is een pronkjuweel, houdt het als u 't belieft in eere, aldus spr. Hij wijst op de vermaardheid van Waalwijk als cen trum voor de schoenindustrie. Jhr. Alf van Rijckevorsel heeft dit ondervon den toen hij in Londen vertoevende een paojr schoenen kocht. Hij uitte toen echter zijn verbazing over den hoogen prijs, doch hij kreeg toen van den winkelier te hooren, ja, maar het zijn ook schoenen uit Waalwijk (Holland). Toen spr. het plein opging naar den ingang van het raadhuis, ontwaarde hij daar twee trouwe wachters, n.l. een os en koe, toen werd het hem bang om het hart, want toen dacht hij, dat men de Bossche veemarkt wilde gaan beconcurreeren. Men stelde hem echter gerust en verzekerde, dat deze dieren er uitsluitend lagen als symbool voor de lederindustrie. Met den wensch, dat de gemeente Waalwijk onder de krach tige leiding van Burgemeester Moonen, met deze hernieuwde poging een pe riode van groo'ten bloei en welvaart moge tegoemoet gaan en een felicitatie aan het adres van architect Krophol ler voor zijn mooi werk, eindigde spr. Hierop nam architect Kropholler het woord en verklaarde, dat het hem een i ANDEL. ALMKERK. CAPELLE. DRUNEN. GAMEREN. NEDERHEMERT. WERKENDAM. Onze dorpsgenoot, de Eerw. Heer C. A. Paap, Candidaat tot den H. Dienst, werd te Westerbork bevestigd als predi kant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. Een groote schare vulde het kerkge bouw, toen de bevestiger, Ds. A. de Kat Angelino uit Emmel den kansel beklom, om in een gloedvolle toespraak den nieu wen predikant in zijn ambtswerk in te leiden. De bevestiger sprak naar aan leiding van Genesis 12 2c, „Wees een Zegen", waarin Spr. ons aller levenstaak zag, en in 't bijzonder van gemeente en predikant ten opzichte van elkander. Het was een ernstig en treffend woord, dat groote indruk maakte. Aan de handoplegging nam, behalve de bevestiger, ook de consulent deel. Des middags verbond Ds. C. A. Paap zich aan zijn nieuwe gemeente met een predikatie over Mattheüs 44b, „De mensch zal bij brood alleen niet leven, maar bij alle Woord, dat door den mond Gods uitgaat", waarover Spr. over 1ste de noodzakelijkheid en 2de de heerlijk heid der meer dan aardsche, goddelijke dingen sprak, en in het bijzonder wees op Christus die, in tegenstelling met het aardsche brood, het brood des levens is. Na de preek volgden de gebruikelijke toespraken tot den bevestiger, de kerke lijke colleges, B. en W. en de gemeente, waarna Ds. Gerritzen uit Oosterhesselen Ds. Paap namens de ring Coevorden verwelkomde en de consulent namens de gemeente. Vervolgens zong de gemeente haar nieuwen predikant de zegenbede toe, waarna de talrijke schare het kerkgebouw verliet. Op den Bandijk alhier kwam een luxe auto in botsing met een S^el-vracht wagen. Hierbij bekwamen de twee wa gens materieele schade, echter zoodanig dat zij beiden nog hun weg konden ver volgen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Terwijl de heer H. v. d. W. zich op den Sasdijk bevond, werd hij aange reden door een luxe wagen, bestuurd door den heer M. B. De aanrijding was zoodanig, dat de heer v. d. W. in den rug werd gegrepen en finaal over den moterkap werd ge slingerd. Direct werd geneeskundige hulp ontboden. Hij had een gapende hoofdwonde bekomen en had in de rug veel pijn Thans is zijn toestand redelijk. De eene koplantaarn kwam zoodanig j met den persoon in aanraking, dat deze geheel achteruit werd gedrukt. Proces-verbaal werd opgemaakt. Bij het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier zijn aan de beurt van af treden, de heeren C. W. Deenik en A. G. van Duistin het College der Ouder- I lingen de heer A. Rijkers en van de Diakenen de heer Adr. Vos.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2