bedden. VOOR DEN WINTER... matrassen. W. TIMMERMANS ZONEN, Steen- P.v.d. HEUVEL WALRAVEN Staat ter dekking, Willemke'sWodan" CHARLES SCHREUDER ZONEN, Steeds in voorraad ALLE BANKZAKEN. ALLE ASSURANTIËN. Gaat U binnenkort trouwen Balatum, enz. enz. Vervolg raadsverslag ZUILICHEM. De heer Hooijkaas meent dat er personen zijn die niet zooveel steun krijgen en dus ook nog wel gehol pen zullen moeten worden door het Armbestuur. De heer v. Dalen zal geen namen noemen maar er zijn personen, die door de diaconie werden geholpen en nu steun trekken. De heer v. Veen zou de menschen die altijd hard geploeterd hebben en nu ook in moeilijkheid verkeeren niet naar armenzorg sturen, maar zou trachten deze menschen in de steun regeling opgenomen ,te krijgen. De Voorzitter merkt op, dat de Mi nister daartoe geen toestemming ver leent. De heer v. Dalen zegt dat B. en iW. in dezen zin in Den Haag reeds hebben gesproken doch het denk beeld werd afgewezen. De heer v. Veen verwacht, als alle plattelandsgemeenten er op aandrin gen, dat men dan waarschijnlijk wel succes zou bereiken. Dhr. Kanselaar heeft in de krant gelezen, dat er met den goeden wil van het gemeentebestuur wel een weg is te vinden. De Voorzitter merkt op dat de Minister er op heeft gewezen, dat als iemand ten onrechte steun krijgt, hij moet worden geschrapt. De heer Kanselaar zegt dat er een persoon is, die wel steun ontvangt, doch er evenmin recht op heeft als personen die door den Burgemeester, zooals tenminste de heer v. Dalen zegt, zijn afgewezen. De heer v. Dalen wil die personen die bij vergissing in de steunregeling zijn opgenomen alsnog schrappen. De heer Kanselaar zegt dat dit niet zijn bedoeling is, hij zou de steunregeling soepel willen toepassen. Na eenige discussie wordt het voor stel van den heer Hooijkaas, om den post armenzorg van f 1300 op f2000 te brengen, welk voorstel door den heer Kanselaar wordt gesteund, in omvraag gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Hooijkaas, Kanselaar en v. Veen. Hetzelfde lot ondergaat het voorstel van den heer Hooijkaas om den post f 10,voor de Burgerwacht te schrappen, alleen de heeren Hooij kaas, Kanselaar en v. Veen stemden voor. De begrooting 1933 wordt hierop m. a. s. vastgesteld. Vastgesteld wordt een verordening tot heffing van 200 opcenten op de personeele belasting, vorig jaar 80. Idem tot heffing van 100 opcen ten op de gemeentefondsbelasting, vo rig jaar 80. Tijdelijke korting op het salaris van het gemeentepersoneel. De Voorzitter dit voorstel toelich tende zegt dat deze korting niet zal gelden voor salarissen beneden f300, In verband met dit voorstel is een adres ingekomen van den politie bond, waarin wordt aangedrongen de voorgestelde korting niet toe te pas sen op het salaris van den gemeente veldwachter. B. en W. stellen echter voor dit wel te doen. De heer Kanselaar zegt, dat wat de bond schrijft, juist is. De jaar wedde is in vergelijking met die der rijksveldwachters niet hoog, boven dien is den tegenwoordigen functio naris bij zijn benoeming reeds een verlaging van f 150 bezorgd. Spr. zou willen voorstellen voor dezen ambte naar de voorgestelde verlaging niet toe te passen. De heer v. Dalen zegt dat de te genwoordige veldwachter bij zijn be noeming wist dat hij f 150 voor huis huur moest betalen. Spr. zou de kor ting voor den veldwachter ook toe passen. De Voorzitter zou geen uitzonde ring willen maken, liever zou hij dan den veldwachter de huishuur kwijt schelden. De heer Kanselaar tioemt dit een goede oplossing. De Voorzitter zegt dat B. en W. in hun vergadering in dezen zin heb ben gesproken, met het oog op den finantiëelen toestand der gemeente meenen zij echter thans van een der gelijk voorstel af te moeten zien. De heer Kanselaar zal, als B. en iW. een dergelijk voorstel in overwe ging zullen nemen, zoodra de finan- tiëele toestand der gemeente beter is, dan nu niet met een voorstel komen. Met algemeene stemmen wordt be sloten een korting van Sl/2 pCt. op de salarissen van het gemeenteperso neel toe te passen. Met algemeene stemmen wordt be sloten den Min. v. Binnenl. Zaken een bijdrage te verzoeken in de kosten der huishouding van de gemeente voor den dienst 1933 en welk tekort wordt geraamd op f 10366, Eveneens wordt met algem. stem men besloten voor 1933 zoo noodig weer een kasgeldleening aan te gaan tot het bedrag van f 2000,—. Telefoonaansluiting Burgemeester. De Voorzitter zegt, dat het tal van malen voorkomt, dat de Burgemeester telefonisch bereikbaar moet zijn. Voor zichzelf heeft spr. geen telefoon noo dig, doch wil hij de helft der kos ten voor zijn rekening nemen. Met het oog op de crisismaatregelen is het vooral gewenscht dat de Burge meester telefonisch is aangesloten, de kosten zullen voor de gemeente op f 12,50 komen. B. en W. stellen voor tot aansluiting over te gaan. De heer Kanselaar merkt op, dat bij het bedrag de aanlegkosten nog komen. Spr. acht het gewenscht, dat de Burgemeester hier in de gemeente woonachtig is, gaat men hem nu te lefonisch aansluiten, dan wordt de kans daartoe nog geringer. De Voorzitter acht het in het be lang der gemeente als hij telefonisch te bereiken is. De heer Hooijkaas acht aansluiting uit financiëel oogpunt niet gerecht vaardigd. Tegen het voorstel stemmen de heeren Hooijkaas en Kanselaar, de andere heeren voor, zoodat het voor stel is aangenomen. In verband met betaling van rente zegels voor de werkverschaffing moet begrotingswijziging plaats vinden, waartoe met algemeene stemmen be sloten wordt. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier der hondenbelasting over '32, tot een bedrag van f 4, Ontheffing schoolgeld G. G. v. d. Maas. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken daar zij geen vrijmoe digheid hebben voor de toekomst vrij stelling te verleenen. De heer Kanselaar heeft er geen bezwaar tegen, als het geen achter stand betreft, met algemeene stem men wordt besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. Afkeuring O. L. School. Van de Inspectie voor de Volksge zondheid is bericht ontvangen, dat de O. L. School op verschillende gronden is afgekeurd. Ged. St. heb ben bericht, dat dit besluit moet wor den afgekondigd, doch het college stelt de gelegenheid open om een maand na den dag der afkondiging tegen het besluit in beroep te komen. De Voorzitter leest het schrijven van de Inspectie der Volksgezondheid voor, waaruit blijkt dat de school is afgekeurd, door den stank in de loka len, die afkomstig is van varkens hokken onder de vensters, de voch tigheid van muren en plafonds, die groote vochtplekken vertoonen, door de lucht van de privaten die door de voorportalen in de lokalen dringt. Luchtverversching is niet te rege len, doordat de wind door breede reten en kieren blaast. De raamkozij nen zijn verteerd, de vensters kunnen niet worden geopend, omdat de lucht der varkenshokken binnendringt. De banken zijn van verouderd model, de school is bouwvallig en levert ge vaar op voor ongelukken, gezien de groote stukken kalk die uit het pla fond gevallen zijn. De privaten zijn uit een oogpunt van hygiëne allerdroevigst. De stank komt in de lokalen, bij regenweer zijn ze niet te gebruiken, omdat zoo wel de portalen als de privaten dan blank staan. De ruimte in de gangen voor het opbergen -der kleeren is on voldoende, drinkwater is in de school niet te vinden, de geheele school met meubilair maakt een totaal verwaar loosden en bouwvalligen indruk. De Voorzitter weerlegt de verschil lende bezwaren, de Noordenkant, waar de varkenshokken zijn, is een blinde muur met één raam, dat niet gebruikt wordt voor verver- sching. Dat de stank van de W. C.'s in de lokalen doordringt heeft een andere oorzaak, dit komt omdat de deuren zeer onachtzaam worden open gelaten. Wat de vochtigheid betreft, B. en W. hebben herhaaldelijk een onderzoek ingesteld en slechts op één plaats een vochtplek geconstateerd. Wat de vochtplek aan het plafond betreft, deze is veroorzaakt door on achtzaamheid van den metselaar, die een vorstpan niet op zijn plaats had gelegd. In één lokaal was een plint los, waarachter kinderen schriften hadden gestopt, dit pleit niet, voor de controle van het personeel. Over de lucht der privaten is ook nog wel iets te zeggen. B. en W. heb ben verschillende malen geconsta teerd dat de deuren der W. C.'s open stonden, waardoor de lucht in de lokalen dringt, zooiets kan een keer vergeten worden, doch het is ver schillende malen geconstateerd, de datums hiervan zijn genoteerd. B. en W. hebben het idee, dat hiervoor niet de noodige achtzaamheid wordt be tracht. Vroeger zijn er van het per soneel nooit geen klachten over stank gekomen. Wat de regeling van de luchtverversching betreft, inderdaad heeft het Hoofd één kier laten zien, die kan echter in orde wordefi ge maakt, meerdere kieren hebben B. en W. niet gezien. Voor vernieuwing der ramen is een post op de begroo ting uitgetrokken. De stank der var kenshokken heeft een andere oorzaak. Dat de ramen niet ver genoeg open konden, is ook niet waar; B. en W. hebben geconstateerd dat dit wel kan. Dat de banken verouderd zijn, is zoo, dat ze echter te dicht bij de kachel staan, behoeft niet. Dat de school verouderd is en ge vaar voor de kinderen oplevert, is overdreven. B. en W. hebben op een kast 2 stukjes kalk gevonden van 50 gram, zij gelooven niet, dat dit ge vaar had kunnen opleveren. Ook de plassen voor de privaten is overdre ven, bij een zware regenbui heeft het even doorgelekt, doch dit is direct verholpen. B. en W. zijn van oordeel, dat de medewerking van het perso neel ontbreekt. Het college heeft den indruk, dat de motieven van de In- spectrice niet van haar zelf zijn, doch haar door het Hoofd der school in den mond zijn gegeven. Wat het op bergen der kleeren betreft, er zijn 150 bruikbare kapstokken voor slechts 80 leerlingen, als alle in orde zijn, zijn er 180. Spr. kan daarom niet be grijpen, dat de Inspectrice schrijft dat deze ruimte niet voldoende is. De kwestie van het drinkwater is waar, het is zeer moeilijk daar goed drinkwater te krijgen, doch op een afstand van 40 meter is een gemeen- tepomp, die goed water geeft. Als het hoofd der school er om gevraagd had, had hij een kan met een kroes er bij kunnen krijgen, om in de school te plaatsen. Wat de opmerkingen over den ver waarloosden indruk betreft, de laatste jaren zijn aanzienlijke verbeteringen aangebracht. B. en W. merken op, dat alle gemaakte bezwaren te ver beteren zouden zijn en de school nog wel bruikbaar is. Zeker, als men ze gaat vergelijken met moderne scho len, komt ze veel te kort, doch dit is niet te wijten aan verwaarloozing. B. en W. stellen voor Ged. St. te verzoeken het besluit van de Inspec trice tot afkeuring der school, te ver nietigen, dan hebben B. en W. de gelegenheid enkele voorzieningen te treffen. Ook kunnen zij er mede ac- coord gaan, als de raad wil beslui ten, dat tot nieuwbouw zal worden overgegaan, zoodra de toestand der finantiën dit toelaat. De heer Kanselaar wil als ingewij de, n.l. als secretaris van Volksonder wijs naar aanleiding van het gespro kene door den Voorzitter nog wel iets zeggen. In de eerste plaats moet hij opkomen tegen het verwijt aan het personeel. Alle feiten heeft de In spectrice zelf geconstateerd, zonder eenige opmerking van het personeetl. Lekken werden wel op 10 plaatsen geconstateerd en wat de privaten be treft, spr.'s dochter kwam thuis en vertelde, dat zij niet op de privaten kon, vanwege de plassen, die er in stonden. Spr. onderschrijft volkomen het rapport van Mevrouw Bade, hij gelooft, dat B. en W. geen gemak kelijke taak bij Ged. St. zullen heb ben om de feiten te weerleggen. De heer v. Dalen merkt op, dat de plassen in de privaten veroorzaakt werden, omdat de stopverf van de ruiten af was. B. en W. hebben de ze weer laten aanbrengen. De heer Kanselaar zegt dat hij laatst in de school een vergadering heeft bijgewoond, men constateerde dat op wel 10 plaatsen het water langs den muur liep. Spr. zal er niet veel over zeggen, want de raad heeft zijn besluit toch reeds genomen. De Voorzitter zegt dat B. en W. van meening zijn, dat de toestand niet zoo erg is als hij wordt afge schilderd. De heer Kanselaar zegt dat het ver wijt aan het adres van het personeel zeer ongemotiveerd is, op wel 20 plaatsen regent het in de school door, de school vergt een heel be drag aan reparatie. Spr. acht het nu den tijd om tot nieuwbouw over te gaan, het bouwen is nu goedkoop en volgens art. 68 der L. O.-wet heeft de gemeente thans kans op rijksub sidie. Het is dwaas nog langer geld aan het oude gebouw te verspillen. De heer v. Veen is het met dit laatste eens, ieder jaar kost de school 2 h 300 gulden aan reparatie. De gemeente financiën zijn niet rooskleu rig, maar door al die reparatie's is ze veel duurder uit dan wanneer zij besluit tot nieuwbouw. De heer v. Dalen gelooft dat dit een verkeerde rekening is, er is een achterstand in het onderhoud, die getracht wordt in te Jralen. De heer Kanselaar merkt op, dat de achterstand er niet voor pleit, dat de school is onderhouden, weth. v. Dalen demonstreert zelf hare bouw valligheid. Spr. gelooft dat de raad verstandig doet als hij meewerkt om een nieuwe school te krijgen. De Voorzitter vraagt wat de hee ren willen, het voorstel van B. en W. om bij Ged. St. in beroep te gaan, of deze berichten, de feiten zijn zoo, doch wij vragen uitstel om een nieuwe school te bouwen met het oog op de financiën der gemeente. De heer Kanselaar merkt op, dat dit laatste niet kan, is de termijn voor beroep verstreken, dan is de school afgekeurd. De heer v. Dalen zou in beroep, gaan, omdat een overdreven voorstel ling wordt gegeven. De heer Kanselaar zegt, dat zijn fractie zou willen profiteeren van den goedkoopen tijd om te bouwen en niet in beroep gaan. Het is veel be ter gezamenlijk een dergelijk besluit te nemen, dat is ook veel prettiger. De heer Ruijmschoots merkt op, dat dit laatste alleen het geval is, als de heer Kanselaar zijn zin krijgt. De Voorz. brengt hierop het voor stel van B. en W. in omvraag om bij Ged. St. in beroep te gaan, welk voorstel met 4 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de hee ren Hooijkaas, Kanselaar en v. Veen, de andere heeren voor. Bij de rondvraag stelt de heer Ruijmschoots voor, den Minister te verzoeken, om hen, die thans buiten de steun vallen, ook toe te laten, want de wethouders krijgen er de schuld van, dat de kleine landbou wers niet in den steun worden opge nomen. De heer v. Dalen zegt dat dit reeds is gevraagd, maar men kan het nog eens probeeren. De heer Kanselaar merkt op, dat er een schrijven is geweest, waarin werd meegedeeld dat ook de bouw vakarbeiders in de steunregeling op genomen kunnen worden. Spr. zou hiervoor toetreden. De heer v. Dalen zegt dat er geen werkelooze bouwvakarbeiders in de gemeente zijn. De heer Kanselaar meent, dat deze er kunnen komen en dan is men klaar, als men gaat toetreden als het noodig is, dan komt men te laat. Het voorstel Kanselaar wordt hier op in stemming gebracht en verwor pen met 5 tegen 2 stemmen. De hee ren Hooijkaas en Kanselaar stemden alleen voor. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter met dankgebed ge sloten. Wollen Dekens. Molton Dekens. Satinet Dekens. Spreien. Voetzakken. Voetbankjes. Voetkussens. Tochtvilt. Kachelzeiltjes. Cocos. Vloerzeil. Wacht dan niet langer om zonder eenige verplichting onze collectie's te komen bezichtigen. RUIME KEUZE. Het adres van vertrouwen IS en BLIJFT ALLES FRANCO THUIS. Wijksche Straat W. 122 HEUSDEN. ALLE SOORTEN Graan Meel Landbouwzout en Kunstmeststoffen, OENDEREN DUSSEN. KASSIERS EN COMMISSIONAIRS IN EFFECTEN.- W AALWIJK. TELEFOON 55. Wegens uitbreiding onzer Safe-inrichting zijn wederom loketten verkrijgbaar. bij G. v. d. BEEK LGz. Genderen de Zwartbonte Stamboekstier, 7? afst. V* 11095 S ,Wodan Jan A" 9964 S M. „Willemke 3" 72138 S Productie M. 7037 K.G3.66% vet. Dekgeld f 1. puisten, bloedvinnen, helpt uitstekend wanneer U hier voor de Oprechte Winsu- mer Zalf gebruikt. Prys per bus f0.75 en fl.35 bij Apoth. en Drogisten. DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt hier mede zijn hartelyken dank aan de N.V. v h. M. Ravenswaay Zonen te Gorinchem, voor de fraaie llnnenkaBt, die als het 1147ste EXTRA-CADEAU op RAVENS- WAAY's LETTERS ARTIKELEN aan hem is uitgereikt. De Letters- Artikelen zijn betrokken bij den Heer C. C. Nelis te Meeuwen. Dit cadeau is aan hem uitgereikt voor een GELUKSTELEGRAM. W. VAN GAMMEREN Wzn. DRONGELEN, Dyk E 85, 14 Oct. 1932.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 7