Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Echt en goed UND VAN AtfÉNA FEUILLETON. No. 5277 Woensdag 9 November 1932. ^islssrrrerrf. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente VEEN, op Za terdag 5 Nov., des voorm. half elf. Voorzitter: Edelachtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: Weled. Heer J. Timmer mans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de Secretaris het formulierge bed leest en daarna de notulen der vo rige vergadering. Voor deze worden vastgesteld, vraagt weth. Schreuders eenige opheldering in zake een zinsnede uit de voorgelezen notulen, waarin vermeld staat, dat aan Fr. Timmermans een gedeelte van ge meentegrond in eigendom is afgestaan, zoover als die thans door hem in ge- bruik is. Spr. is van meening, dat in dezen zin niet besloten is. Weth. v. d. Pol is ook van meening, dat de bedoeling geweest is, om die grond af te staan, die loopt van den voorgevel tot den achtergevel van het huis. Het lid Timmermans vraagt of het nu zoo'n groot bezwaar is, dat het enkele roeden meer zijn. De heer v. d. Pol zegt, dat het hier niet over gaat, maar heeft men een maal afstand gedaan, dan is men voor altijd zijn recht kwijt. Door den Secretaris wordt hierna het j formeele besluit voorgelezen, waaruit j blijkt, dat hierin opgenomen is, dat er een behoorlijke uitweg moet blijven. Verder wordt er door den Secretaris op gewezen, dat in deze ook nog geen goedkeuring van Ged. St. is verkregen, zoodat men altijd nog een kleine wij ziging kan aanbrengen. Hierna worden de notulen vastge steld. Ingekomen stukken: Een schrijven van Ged. St., waarin afwijzend wordt beslist op het verzoek van den raad, inzake vergoeding pre sentiegelden voor raadsvergaderingen. Van het zelfde college een schrijven, waarin wordt bericht, dat het geen termen aanwezig acht, om goedkeuring te verleenen aan uitbreiding der be bouwde kom van de gemeente, of eene afzonderlijke kom voor de Wielstraat. Het lid Timmermans vraagt of er dan heelemaal niets gedaan kan worden, daar de schade die door het verkeer aan de huizen toegebracht wordt, groot is. Enkele leden voelen er veel voor om deze straat geheel voor het autover keer af te sluiten. De heer v. d. Pol is hier tegen, daar de uitvoering van zoo'n besluit groote moeilijkheden met zich brengt, wel is Naar het Fransch. 116. Gij hebt een zoon, mevrouw, een zoon, Gerard geheeten. Welnu, uw zoon bemint mijn dochter... Ja hij bemint, haar, tenminste hij beweert het. En wat mijn dochter betreft, ik vrees, dat die hem schier aanbidtge begrijpt wat alleen mijn eer zou kunnen herstel len? De zoon van de Beaupreault, van het slachtoffer,, huwt de dochter van hem, die men voor den moordenaar houdt. Maar vóór alles heb ik u nog heel wat te zeggenIiets ernstigs... En misschien kan ik door uw antwoord eenig licht in die duistere zaak versprei den. Zijn gelaat was opnieuw betrokken. Hij zweeg, want op het laatste oogen- blik aarzelde hij nog. Zou hij aan Margaretha en aan De- marr alles vertellen, wat hij van Colli- vet en Gerard wist? De ellende had hem achterdochtig gemaakt. Na alles wat hij gehoord had kon hij onmogelijk meer aan Margaretha en aan haar echtgenoot twijfelen. Maar Gerard? En Collivet? Mevrouw, zeide hij, ik wilde u hij voor vaststelling van een maximum snelheid. Het lid Schreuder zegt, dat een be paling om enkel maar zware auto's te weren ook geen resultaat heeft, daar zulk een regeling alleen geldig kan zijn voor auto's boven een gewicht van 4800 K.G. De Voorzitter acht afsluiting de bes te oplossing. Weth. Schreuders stelt voor, nog maals Ged. St. te wijzen op de nood toestand die er thans is en goedkeuring te vragen voor het vaststellen van een maximum snelheid voor de bebouwde kom der gemeente en uitbreiding van de kom of aparte kom voor de Wiel straat. Het lid van Andel vraagt of er voor de geheele gemeente geen maximum snelheid vastgesteld kan worden. De Voorzitter zegt, dat dit niet gaat, daar de geheele gemeente geen be bouwde kom is. Het lid Timmermans zou een maxi mum snelheid van 20 K.M. voldoende achten. De Voorzitter zegt, dat het nood zakelijk is, dat er maatregelen genomen worden. Wordt met algemeene stemmen be sloten, dat men zich in deze nogmaals tot Ged. Staten zal wenden. Thans wordt medegedeelt, dat voor het schoonhouden van de school en gymnastieklokaal 3 inschrijvingsbiijetten zijn ingekomen. Van de wed. Roeland voor f294, van mejuffr. D. Dammers voor f275 en mej. J. Verbeek voor f 205, zoodat dit werk aan de laagste inschrijfster is opgedragen. Schrijven van het bestuur van de vereen, voor gezinsverpleging en het consultatiebureau te Almkerk, uitgaande van het Groene Kruis te Noord-Brab. Adressanten vragen of de gemeente weer met een subsidie de vereen, wil steunen. In een bijgaand schrijven wordt breed voerig het nut van deze vereen, uiteen gezet, verder wordt er op gewezen, dat zoo de gemeente subsidieerd, het ver voer naa'r genoemd bureau per auto heen en weer f 0.50 zal bedragen. Ver leent de gemeente geen subsidie dan kost dit fl. De heer v. d. Pol zegt, dat vorig jaar f10 gegeven is. Wordt besloten om ook dit jaar weer eenige subsidie te verstrekken. Scchrijyen van den A.N.W.B., waarin zij om een subsidie vragen van f10 De Voorzitter zegt, dat deze bond zeer nuttig werk verricht en stelt voor om de gevraagde subsidie te verleenen. Wordt met algemeene stemmen be sloten. Hierna komt aan de orde telefonische verzoeken een belofte te doen. Een belofte? En u, mijnheer Demarr, wilde ik dit ook verzoeken. Waartoe? Dat mijnheer Gerard niets van het geheim weetdat hij niet weet, dat zijn moeder de ware schuldige van den moord op mijnheer de Beaupreault is. Dat zweer ik u' zeide de advokaat. Ik zweer dat, niemand Gerard de waar heid heeft kunnen vertellen, daar ik dit alleen wistEn toch heb ik her haalde keeren gezien, dat hij mij zon derling aanzag, al zweer ik, dat hij niets weet, kan ik jiiet zweren, dat er een "vermoeden, 't verschrikkelijk ver moeden der werkelijkheid bij hem is opgekomen. Herhaalde malen heeft hij mij on dervraagd en op zekeren dag vroeg hij mij, of ik werkelijk aan uw on schuld geloofde. Kon ik zeggen, dat gij de schul dige waartNeen, neen, dat nooit. Toen besloot hij om u te redden. Ik kon zijn pogingen niet nagaan en zag hem vertrekken, want op dat tijdstip ontnam God mij het verstand, maar van te voren, hoewel hij zijn geheim voor zich hield, doorzag ik hem vol komen en vermoedde ik zijn plannen. Dus ook gij gelooft, dat uw zoon werkelijk naar Nieuw-Caledonië is ge gaan om mij te redden? Haudecoeur kon daarop geen ant woord geven. aansluiting van het gemeentehuis. De Voorzitter zegt, dat hierdoor noo- dig is, dat er een kleine wijziging aan gebracht wordt in de bégrooting 1932. De Secretaris zegt, dat dit niet meer mogelijk is, daar de begrooting 1932 reeds in zijn geheel afgesloten is. Wordt besloten om deze post over te brengen op de begrooting 1933. De heer v. d. Pol vraagt of het nu niet lang zal duren eer Ged. St. hun goedkeuring geven als dezen post op de begrooting 1933 komt. Wordt besloten den aanleg toch al reeds te doen plaats vinden, en hier van Ged. St. in kennis te stellen. Van den heer J. Timmermans is een schrijven ontvangen, waarin hij ver zoekt om handhaving van zijn pensioen grondslag, zooals het oude bedrag die aangeeft. Wordt met algemeene stemmen be sloten. Hierna komt aan de orde het tij delijk benoemen van een gemeente-ont vanger. Door B. en W. wordt een aanbeve ling gegeven als No. 1 den heer J. G. N. Scheuders en als No. 2 J. Schouten, beiden alhier. Van de 8 sol ici'anten wa ren e-r van 5 de informatie's goed. Uit dit vijftal (welker namen worden voorgelezen) heeft B. en W. de aan beveling samen gesteld. De Voorzitter zegt, dat hij persoon lijk liever een gediplomeerde kracht op de aanbeveling had geplaatst. Als zoo danig zou dan in aanmerking gekomen zijn, W. Schouten te Wijk. Spreker kan het echter best begrijpen, dat men liever deze funtie door een inwoner ziet waargenomen. Hij kan zich hier door dan ook geheel met de aanbeve ling vereenigen en zegt zijn volle mede werking aan den te benoemen gemeen te-ontvanger toe. Het lid Timmermans vraagt, waarom er zoo weinig publicatie is gegeven aan de oproep voor sollicitanten. De Voorzitter zegt, dat er een adver tentie geplaats is geweest ,in een der vakbladen voor ambtenaren en verder heeft er een oproepingsformulier ver schillende dagen voo-r een der ramen van het gemeentehuis gehangen. De heer Timmermans zegt, hiervan niets gezien te hebben, ook had hij het veel beter gevonden als er een op roep was geplaatst in de krant van Veerman, welke bijnq, door een ieder gelezen wordt. Hij kent iemand, die ook gaarne gesolliciteerd zou hebben als hij het maar .geweten had. De Voorzitter zegt nogmaals, dat er voldoende publiciteit aan gegeven is geweest. Hierna wordt overgegaan tot stem ming, waaruit bleek, dat 3 stemmen zich vereenigd hadden op J. Schreu- Hij zag zich in een geheim gehuld, waaruit hij niet geraken kon. Hoe de waarheid in zulk een duisternis te ont dekken? De aanslagen, die op hem waren ge pleegd, waren en ontloochenbaar. Twee menschen op aarde waren daar voor verantwoordelijk. Gerard ën Collivet. 'tWas noodzakelijk, dat hij een ver klaring hierover van Gerard kreeg. 't Is goed, mevrouw, zeide hij ik geloof u en ook geloof ik aan de goede bedoelingen van uw zoon Want om te liegen en om mij te be driegen zou hij wel een groote laag hartige schurk moeten wezen!... Toch wilde ik wel eens met hem spreken. Is mijnheer Gerard te Parijs of hier? Hij is hier. Hier mag ik hem niet ontmoeten. Hoe zou ik mijn tegenwoordigheid hier moeten verklaren? En daar ik van uwe bekentenis geen gebruik mag maken, moet voor uwen zoon de waarheid onbekend blijven Ik weet dat werkelijk niet, wat ik doen moetEn toch moet ik hem spreken, 't moeter valt heel wat op te hel deren Ik verzeker u, Haudecoeur, dat ik bereid ben u te Expilly verborgen te houden tot aan den dag, waarop gij vrij zijt. En wat zou mijnheer Gerard zeg gen? Ach! Ik ben bereid hem alles te bekennen, liever, dan dat gij opnieuw ders en 3 stemmen op J. Schouten en een blanco. Bij de herstemming blijft den heer J. Schreuders als belang hebbend persoon buiten stemming. We der wordenj er 3 stemmen uitgebracht op J. Scchreuders en 3 op J. Schouten. Door het lot wordt nu beslist, het welk den heer Schouten alhier aan wijst, welke nu als benoemd wordt ver klaard. Rondvraag. De heer van Andel vraagt om aan de steuntrekkenden fl.pe>r week ko- lentoeslag te geven. Hij heeft verno men, dat door het Rijk voor een ge deelte de kosten hiervan vergoed zul len, worden. Wordt met algemeene stemmen hier toe besloten. Het lid Timmermans vraagt of er reeds begonnen is met den bouw van een steenkolenloods bij het schoollo kaal en zoo ja, of dit publiek besteed is. De Voorzitter zegt, dat er nog niet begonnen is, daar nog geen goedkeu ring van Ged. Staten ontvangen is. Het lid van Andel vraagt nog, wan neer er bordjes geplaatst zullen wor den aan het begin van de „Veensche Steeg", met opschrift: Verboden stand plaats voor woonwagens. De Voorzitter zegt, hiertoe zoo spoe dig mogelijk opdracht te zullen geven. Hierna sluiting. ZENDINGSWERK. De eerste bijdrage in verband met de week van Gebed, Toewijding en Offer, uitgaande van de Samenwerkende Zen dingscorporaties, werd met groote dank baarheid ontvangen van H.M. de Koningin- Moeder. O—- DRAMA TE HEERLEN. In den nacht van Donderdag op Vrij dag heeft zich een familiedrama afge speeld aan de Kastellaan te Heerlen ten huize van den mijnwerker K. van de IJ Tot voor eenigen tijd woonde bij deze zijn ongehuwde broer Willem in. Deze was werkloos geraakt en mede door andere omstandigheden was Willem door K. v. d. II. de toegang tot diens woning ont zegd. Niettegenstaande het verbod drong W. v. d. H. des nachts meermalen stil in de woning binnen om zien dan op een zolderkamer schuil te houden. in handen der justitie valt. Neen, dat wil ik niet, ik heb het recht, u dat te verbieden. Mijnheer De marr, weet gij geen plek, waar ik mij verborgen kan houden, zonder vermoe dens op te wekken. Ik heb een landbouwer hier in den omtrek wonen, die zeer aan mij gehecht is, dien zou ik alles kunnen meedeelen en hij zou u in dienst nemen. Welnu, ik neem het aan en zal er voor zorg dragen, dat de gendarmen mij niet verrassen. De hoeve ligt ver van Rolieboise, verscholen in het bosch van Moisson, dat mij behoort. Slechts zelden komt daar een gendarme langsIn geval zij u mochten vervolgen, is het bosch nabij en te Expilly kunt gij een onder komen vinden. 'tZij zoo. Maar hoe krijg ik mójn- heer Gerard nu te spreken? Die jaagt daar vaak in den omtrek. Dat blijft dus afgesproken, mijn heer. Als gij wilt, zullen wij van de duisternis nog gebruik maken om de Rivaudiére, de hoeve waarvan ik u sprak, nog te bereiken. Ik ben van zijn stilzwijgendheid en bereidwilligheid, overtuigd. Laten wij dan gaan. Margaretha stak hem haar hand toe. Vergeet niet, dat ik tot de op offering bereid ben en dat ik u niet meer Iaat beschuldigen en arresteeren. Wees voorzichtig, als gij niet wilt, dat ik onmiddelijk, nadat gij uwe vrijheid Eenigen tijd geleden was tegen Willem reeds een prcces-verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk. In den genoemden nacht, toen K. v. d. H. in de mijn werkzaam was, drong Willem weer de woning binnen. De vrouw en kinderen vluchten het huis uit, omdat de man dreigde, „dat er iets gebeuren ging." De vrouw en kinderen begaven zich naar in de nabijheid wonende familieleden. Van hieruit waarschuwde men den man op de mijn, die zich dadelijk naar zijn woning begaf. Daar vond hij zijn broer te bed op de zolderkamer. Naast het bed stond een bijl. Toen Willem den ander zag sprong hij op den grond en wilde Karei met een groot broodmes een steek geven. De ander ving den steek met de bijl op en met deze bijl gaf de man toen den aanvaller, die woest toestak, een slag op den arm. Toen Willem nog maals poogde om met het broodmes te steken sloeg K. v. d. II. in zijn woede den ander met de bijl op het hoofd. Badend in zijn bloed zakte Willem ineen. K. v. d. H. dacht, dat hij zijn broer had gedood. Hij vluchtte, ging naar de mijn, haalde zijn geld en bracht dit bij zijn vrouw. Daarna meldde hij zich zelf bij de politie aan. De Heerlensche recherche stelde onmiddel lijk een onderzoek in. In levensgevaar lijken toestand werd het slachtoffer op aanraden van dr. Dahmen naar het St. Jophziekenhuis overgebracht, waar opera tief ingrijpen noodzakelhk bleek. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werd K. v. d. H. weer vrijgelaten. De toestand van W. is ernstig. —O EEN GEVAL VAN SCHAKING. Zaterdagmiddag werd op de Moerstraat- schebaan onder Bergen op Zoom gearres teerd, de 40-jarige J uit Turnhout, die in gezelschap was van een 16-jarig meisje uit Schijndel, dat hij acht dagen geleden aldaar had geschaakt. Beiden zijn naar het politie bureau overgebracht. O— GASVERGIFTIGING TE WASSENAAR. In een woning aan het Burchtplein heeft zich in den afgeloopen nacht een zeer ernstig geval van gasverstikking voor gedaan, waarvan twee kinderen van 4 jaar, een kind van nog geen jaar en een vrouw van 30 jaar het slachtoffer zijn geworden. zijn Poeders alleen, wanneer zij de handteekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijn poeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. verloren hebt, mij tot den rechter be geef en gerechtigheid tegenover mij eisch!... O, ik zal voorzichtig wezen, me vrouw, ik verzeke:r het u. Gij zijt een edel mensch! Haudecoeur drukte haar ontroerd de hand. O! mevrouw, wat gij daar zegt, vergoedt mij de jaren die ik op de ga leien heb doorgebracht! Jean Demarr wilde niet langer wach ten, om Haudecoeur naar de Rivau diére te brengen. i De gendarmeji konden echter nog| in den omtrek wezen en moest hij dus voorzorgsmaatregelen nemen. Wacht even! zeide hij. Hij opende de deur van de vestibule. Maar eensklaps zagen Margaretha eiï Haudecoeur hem achteruit deinzen. Op hetzelfde oogenblik slaakte hij een verschrikkelijken kreet. Margaretha! Margaretha.' Er lag een lichaam dwars voor dq deur. Een roerloos lichaam, onbewegelijk! als een lijk. 'tWas het lichaam van Gerard. Hij had alles gehoord! Margaretha dacht slechts aan haat! zoon, aan haar ongelukkig kind, wiert deze verschrikkelijk bekentenis het hart gebroken had. Zij knielde bij hem neder en nam hem in haar armen. O! mijn arm, arm kind! (Wordt vervolgd voor het hand van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1