MAANDAG 21 NOVEMBER BREDA BEZOEKT EZO E KT HeusdenscheMaandmarkt Donderdag 17 November a. s. KERMIS - JAARMARKT Gaat gelijk even een Bril passen bij HEÜSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 17 Nov. ZUSTERHU|S 6 - GORINCHEM. GEDIPLOMEERD OPTICIEN, Rechtzaken. Vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Vrijdag 4 No vember 1932. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed. De notulen der vorige vergadering, welke den leden zijn toegezonden, worden zonder wijzigingen goedgekeurd. Mededeelingen a. A. Bleijenberg als vertegenw. van een petroleummaatschappij is mee gedeeld, dat hij f 26 per jaar moet be talen voor berging van zijn wagentje in het aschhok. b. Schrijven van de Gezondheidscom missie d.d. 29 Sept., inzake verlaging van het salaris van den Secretaris met 8 7. c. Schrijven van den Min. van Binnenl. Zaken, inzake huurverlaging der woningen van de woningbouwvereen. tot f 3.50 per week. Hiertegen heeft de Min. geen be zwaar, mits het verschil tusschen de mi nimum huur en de verlaagde huur door de gemeente wordt bijgepast. Hierop kan de gemeente niet ingaan. c. Schrijven van het Departement van Defensie, inzake de verplaatsing van een telefoonpaal bij de Gezusters van Velzen. Op verzoek van het Gemeentebestuur zal deze paal ergens anders worden geplaatst. d. Schrijven van den Min. van Water staat, inzake het verzoek te Werkendam een vluchthaven te maken in Rijkswerk verschaffing. De Min. acht een vlucht haven te Werkendam geen algemeen scheepvaartbelang. Ingekomen stukken a. Het verzoek van de heeren v. d. Heuvel en Hakkers, inzake het uitbag geren van het haventje bij hunne per- ceelen, dat door de bewoners aldaar wordt verontreinigd. Dit stuk is de vorige vergadering nog maals in handen gesteld van B. en W. De Voorzitter zegt, dat de gemeente architect heeft gerapporteerd, dat 90 °/o van de ondiepte is toe te scnryven aan aanslibbing en 10 °/0 aan verontreiniging. De heer Hakkers meent, dat deze per centen juist andersom zijn. De heer De Waard betwijfelt, of de gemeente architect competent is in deze aangelegenheid. De heer De Boon zegt, dat daar ter plaatse van geen aanslibbing sprake kan zijn. De heer Zuiddam wenscht het uitbag geren te doen geschieden de helft voor de gemeente, de andere helft voor de eigenaren. De heer Bogers zegt, dat z i. afge gaan moet worden op het rapport van den architect. De heer Hakkers merkt op, dat zij reeds zelf begonnen zijn met het weg- baggeren van het vuil, waarna wordt voorgesteld, deze zaak als afgedaan te beschouwen. i b. Proces-verbaal van kasopneming per 29 Sept. In kas moest zijn f 15084.26, hetgeen aanwezig was. c Schrijven van Ged. Staten d.d. 24 Sept. met eenige aan te brengen wyzi- gingen in de politieverordening, inzake het éénrichtingsverkeer. De voorgestelde wijzigingen zullen wor den aangebracht. d. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 26 Sept., met mededeeling dat de verordening waarbij wordt bepaald gedurende den zomertijd het sluitingsuur te stellen op 9 uur, geen bezwaar zal ontmoeten e. Schrijven van het Bestuur der Herv. Chr. School d.d. 21 Sept. verzoekende de Kerkewei niet meer als vuilnisbelt te gebruiken, daar dit zeer nadeelig is voor de Volksgezondheid en de school welke zich daar bevindt zeer veel last van de onaangename lucht en vliegen ondervindt, tevens wordt verzocht het afval van de slagerijen ergens anders te vernietigen. De Voorzitter zegt, dat de vuilberging in deze gemeente een moeilijke aange legenheid is, men heeft al eens getracht het vuil te bergen aan de rivier, doch dit had groote bezwaren. Intusschen is van Gedep. Staten een circulaire ontvan gen, waarbij wordt medegedeeld, dat de vuilnisbelten in de gemeente onder de Hinderwet vallen, zoodat naar een andere oplossing moet worden uitgezien. De heeren Visser en Bogers merken op, dat bij bepaalde windrichting in den zomer de stank zoo ondragelijk is, dat de schoolramen niet kunnen worden geopend. De heer Groeneveld zegt, dat men voor de berging van het afval der slagerijen een oplossing kan vinden door een gleuf te graven, en daarin deze afval te storten, met bedekking van een flinke laag zand. De heer de Waal, vraagt of het vuil niet verbrand kan worden, waarop de Voorzitter zegt te inrormeeren wat een verbrandingsinrichtiDg kost. De heer Visser spreekt de hoop uit, dat B. en W. spoedig een andere oplos sing zullen vinden. Schrijven van de vereeniging „Het Groene Kruis" met verzoek de sub sidie van f250. te willen verhoogen tot f 400. Voorgesteld wordt dit bij de be grooting de behandelen. Schrijven van L. van der Wiel d.d. 26 September, inzake de concurren tie die hem wordt aangedaan, als machinewerker, door zijn broer H. P. v. d. Wiel. die tevens machinist is van het waterleidingbedrijf. De heer de Klerk vraagt of deze aangelegenheid wel bij den raad thuis behoort. De Voorzitter zegt. dat B. en W. hadden overwogen een commissie uit den raad te benoemen om een en ander te onderzoeken. De heer de Waal stelt voor. deze zaak in een geheime vergadering te behandelen, wordt aldus besloten. Verzoek van de vereen. Gezinsver pleging te Almkerk om weder een subsidie van f 100 te ontvangen, voor j het consültatiebureau voor Zuigelin gen. DE OP Deze subsidie wordt verleend. Goedkeuring van Ged. Staten op de wijzigingen van het reglement van het Burgerlijk Armbestuur. Verzoek van de A.N.W.B. d.d. 127 1 September een jaarlijksclie bijdrage i te verleenen. Goedgekeurd wordt f 5 bij te dra- gen. De begrooting 1932 wordt als volgt gewijzigd. Verhooging uitgaven f13.109.=53. Vermindering uitgaven f4.378.27. Verhooging ontvangsten f 8.731.26. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld op f4550 in ontvangst en uitgaven. Uitgeloot worden 4 obligaties van de geldleening f1900 groot f 80.000 en wel de nummers 56144153 jen 26. Uitgeloot wordt 1 obligatie der leening 1920. groot f 8000 en wel No. 10. Daarna komt aan de orde de Ge- meentebegrooting in bedrijf sbegroo- tingen 1933. t De heer de Waard als rapporteur der begrootingscommissie is met de toelichting en de verdediging der ge maakte opmerkingen belast. De be grootingscommissie heeft in het rap port haar tevredenheid uitgesproken, dat door betrekkelijke geringe op centen verhooging het mogelijk werd. de begrooting te doen sluiten met een bevredigend slot. De ontvangsten gaven de commis sie geen aanleiding tot op- of aan merkingen. De navolgende bemerkin gen werden gemaakt bii de diverse posten der uitgaven. De vergoeding der typiste bedraagt jaarlijks onge veer f 150, terwijl f 200 op de be grooting is uitgetrokken. De com missie vindt het billijk, dat f 200 wordt uitgekeerd, gezien het meer dere werk. dat zij te verrichten heeft door het cyclostileeren van het raads- verslag en hetgeen zij verricht voor de steunregeling. De Voorzitter zegt. flat de typiste niet iederen dag werk heeft te ver richten en bii meerdere werkzaamhe den kon haar een gratificatie van f 50 worden toegekend. De rapporteur zegt, dat er meer werk is ontstaan, dus een vergoeding daarvoor billijk is. De Voorzitter stelt voor. dit salaris nader te bezien, de begrooting geeft een post van f 200. zoodat de sa- larisverhooging in een volgende ver gadering ter sprake kan komen. De commissie gaat hiermede ac- coord. De brandweer, hiervoor is uitge trokken f 400. De commissie meent als er in de toekomst meerdere branden zullen woeden, als onlangs, op den polder Keizersguldenwaard. .waar een par tijtje hooi is verbrand, hetgeen ruim f 200 heeft gekost. deze post niet toereikend zal zijn. Aldaar is zeer on oordeelkundig opgetreden. De Voorzitter zegt, dat deze op merking niet bij de begrooting thuis hoort, doch bij de rekening, waar mede het de rapporteur niet eens is. Vooral is het de bedoeling ge- J weest te wijzen op de onoordeelkun dige manier van handelen bij dezen brand, er wordt immers niet voorge steld deze post te verhoogen. De subsidie voor het badhuis stelt de commissie voor te verhoogen van f 200 tot f 300. De Voorzitter zegt. dat er bezui nigd moet worden en men niet moet overgaan tot verhooging van subsi dies. hij zegt, dat het badhuis nut tig is, maar niet noodzakelijk voor de volksgezondheid, het Groene Kruis zoo zegt spreker is nuttig en tevens noodzakelijk voor de volks gezondheid. De rapporteur is het met den voorzitter heelemaal niet eens. en is van meening dat het badhuis niet alleen nuttig maar ook nood zakelijk is voor de Volksgezondheid, hu vindt het erkennen van de nut tigheid heel mooi. maar daar komt men niet verder mee. Spreker zegt verder, dan men moet bezuinigen, maar in geen geval op uitgaven voor de Volksgezondheid, wij moeten hier bij de slechte voorbeelden die Regee ring ons geeft niet navolgen Daar de commissie haar voorstel tot ver hooging handhaaft, komt het in stemming en wordt aangenomen met 6 stemmen voor en 5 tegen. De voorgestelde verhooging van de subsidie voor het Groene Kruis wordt met algemeene stemmen goedge keurd, onder voorwaarden, dat eerst de rekening wordt afgewacht van het afgeloopen jaar. De subsidie zal dan dan van f250 op f400 worden ge bracht. De commissie betreurde het dat de herstelling van het dak, van den toren nog niet was ter hand genomen, en door het onnoodige uit stel de toestand van het dak nog ernstiger is geworden en zelfs ge vaar voor de veiligheid gaat opleve ren. De Voorzitter zegt. dat thans spoe dig met de herstelling zal worden begonnen, de heer Bogers zegt, dat de wintermaanden zich niet leenen voor dergelijk gevaarlijk werk. De commissie vraagt bij de post onder houd straten, waarom den raad geen mededeeling is gedaan, dat de ver nieuwing van de Hoogstraat is uit gesteld. in afwijking van een geno men besluit om deze straat geheel te vernieuwen. De Voorzitter zegt. dat daarvoor een leening moest worden aangegaan, doch toen was de leening niet te plaatsen. Spreker is van meening. dat hiervan mededeeling is gedaan. De rapporteur vraagt uit welke notulen zulks blijkt, daar meerdere raadsle den zich niet herinneren, dat hierover is gesproken. De Voorzitter zegt, dit in de no tulen niet te kunnen vinden, doch B. en W. en enkele raadsleden meenen. dat wel mededeeling is gedaan. Bij de post rioleering wijst de commis sie op de noodzakelijk, dat B. en W. komen mei een uitbreidingsplan in het Laantje, mede in verband met het'bouwen van panden op een per ceel bouwterrein, aldaar door een particulier aangekocht, men kan dan een goede rioleering samenstellen, terwijl dit ook geldt voor de water leiding. De Voorzitter zegt, dat een uit breidingsplan is samengesteld, dat straks in besloten vergadering zal worden besproken. De commissie adviseert het onder houd van de haven in het vervolg meer beter in eigendom kan geschie den, zij spreekt tevens de wensch uit, dat ook de gemeente Sleeuwijk zal mede betalen in de kosten van onderhoud, voor zoover deze ge meente eigenaresse is van de haven. De Voorzitter zegt. geen bezwaar te hebben tegen uitvoering in eigen beheer. Wat de kosten betreft, te betalen door de gemeente Sleeuwijk merkt de Voorzitter op, dat dit juist is, doch het is de kunst om de gel den van Sleeuwijk te krijgen, doch er is geen bezwaar om een verzoek aan Sleeuwijk te richten. De heer de Klerk vindt het voor- deeliger wanneer een vast persoon op gezette tijden de haven schoon houdt, de haven blijft daardoor in beteren toestand en het zal niet zoo veel kosten. De Voorzitter zegt, met deze op merking rekening te houden. De post „Bijdrage Bartiméus" zijnde een vergoeding aan een par ticulier omdat deze een kind in deze inrichting heeft stelt de commissie voor geheel te schrappen. Na eenige besprekingen, stellen B. en W. voor accoord te gaan met het voorstel van de commissie. Wordt vervolgd). Openbare vergadering van den raad der gemeente POEDEROIJEN. gehouden op Donderdag 3 No vember 1932 des voormiddags om tien uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer S. v. Dalen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring. waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en on gewijzigd worden vastgesteld. DE Aan de orde de ingekomen stuk ken Proces-verbaal van opneming van boeken en kas bii den gemeenteont vanger te Aalst, waaruit blijkt, dat de boeken in orde bevonden waren en dat er op 23 September j.l. f2499.40 in kas was. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelt mede. dat Ge deputeerde Staten dezer provincie bii besluit van 4 October j.l. het raads besluit van 23 Juni j.l. tot het aan gaan van een kasgeldleening groot f2500.hebben goedgekeurd. Daar het echter vorige week is mogen ge lukken een vaste leening groot f6500 aan te gaan, zal het niet noodig zijn om nu nog een kasgeldleening aan te gaan. De Voorzitter deelt mede. dat bii Koninklijk besluit van 2; Augustus 1932 No. 18 is goedgekeurd de vast gestelde verordening op de Winkel sluitingswet. Van den Keuringskring Kerkwijk een schrijven van 22 September '32 houdende verzoek de vastgestelde be- heersverordening eenigszins te wijzi gen, aangezien Ged. Staten er aan merking pp gemaakt hebben. Zon der hoofdelijke stemming wordt daartoe overgegaan. Van den Keuringsdienst van Wa ren een begrooting voor dien dienst voor het jaar 1933. Bii het zelfde schrijven wordt medegedeeld, dat de kosten voor deze gemeente als bijdrage voor dien dienst over 1933 f120,58 zullen bedragen. Een schrijven van het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders d.d. 19 .September 1932. waarbij verzocht wordt de nor men der steunregeling „zoodanig te verhoogen. dat een persoon met echt- genoote een uitkeering van f 10. per week zal verkrijgen, benevens f 1 voor elk ander gezinslid. De heer Opstelten vindt de be staande bedragen gehandhaafd moe ten worden. i De heer v. Ooijen vraagt waar al het geld voor die steunregeling van daan zal moeten komen. Wethouder Brienen stelt voor ook aan den minister subsidie te vragen voor ondersteuning van werklooze landarbeiders. De Voorzitter deelt mede. dat dit reeds aangevraagd is. doch dat daar op nog geen antwoord ontvangen is. Vervolgens is aan de orde het vast stellen van de rekening over het jaar 1931. De commissie die de rekening onderzocht heeft is van meening, dat alles in orde is. Zii merkt alleen op, dat de uitgaven voor de heining bii de veldwachterswoning te Aalst naar hun meening veel te hoog zijn. Ook is het hun opgevallen dat de kosten voor ververschingen aan de stembureaux tijdens de in dat jaar plaats gehad hebbende verkiezingen, te Poederoijen aanmerkelijk hooger zijn dan te Aalst. Vervolgens wordt de rekening met algemeene stemmen vastgesteld als volgt Ontvangsten f41267,68 Uitgaven f 39249,26. Batig „slot f2018,42. Kapitaal dienst. Ontvangsten f 16599,66. Uitgaven f 20377,44. Nadeelig slot f 3777,78. De Voorzitter deelt mede. dat dit nadeelige slot van den kapitaaldienst overgebracht zal worden naar den dienst 1932. Daar thans een geldlee ning is aangegaan, wordt dit nadee lige slot in 1932 weg gewerkt. Namens het college van burge- meester en wethouders biedt de voor- 1 zitter aan den raad aan de begrooting voor het jaar 1933. 1 Een commissie bestaande uit de heeren W. Bok, J. G. N. Hasselman, M. van Ooijen en W. van der Sluis zal deze onderzoeken. De Voorzitter zegt. dat het is mo gen gelukken een sluitende begroo ting te verkrijgen, indien het aantal opcenten op de grondbelasting voor gebouwde eigendommen van 50 wordt verhoogd tot 80. Eveneens jzal het aantal opcenten op de jgemeente- fondsbelasting verhoogd moeten wor den tot tachtig (thans 50). Zonder hoofdelijke stemming worden de des betreffende belastingverordeningen vastgesteld. De raad gaat in geheime zitting over. Na heropening der openbare ver gadering zegt de heer Brienen dat het ge wenscht zou zijn wanneer ziin aan sluiting op de telefoonverbinding dag- en nacht doorverbonden zou Izijn. Dit zal nader onderzocht worden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. LEVERANCIER VOOR ZIEKENFONDSEN. BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken. J. M. S. te Genderen, art. 310, f 5 of 5 d. h. A. v. U. te Sprang-Capelle, overtr. "Vleeschkeuringswet, appèl Kgt. Waalwijk, vonnis vernietigd, f15 of 15 d. h. H. B. te Loon op Zand, mis handeling, 6 maanden gevangenisstraf. TIELSCHE RECHTBANK. Uitspraken. W. van B. te Aalst, overtr. Visscherij- wet, vonnis kantonrechter Zalt-Bommel vernietigd, vrijgesproken. M. van den B. te Brakel, in staat van dronkenschap de orde verstoren, f10 of 10 d. h. DE MOORD TE BRAKEL, Voor de Arrondissements-Rechtbank te Tiel stond terecht Gerrit Jan Schriever, 25 jaar, te Zuilichem, thans in voorloopige hechtenis in het Huis van Bewaring, ter zake, dat hij in den nacht van 24 op 25 September 4932 te Zuilichem opzettelijk Aart van Heusden van het leven heelt beroofd door hem met een mes, althans een scherp voorwerp, opzettelijk in de linker liesstreek te steken, waardoor de vena saphena magna en de arteria cruralis zijn verwond en de dood spoedig door verbloeding intradsubsidiair, dat ver dachte alstoen aldaar Van Heusden opzet telijk zwaar lichamelijk letsel heeft toe» gebracht door met bovenbedoeld voorwerp genoemden steek toe te brengen, welke den dood op omschreven wijze ten gevolge had. De eisch luidt 4 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. FIETSER DOOR AUTOBUS AANGEREDEN. Dinsdagmorgen vroeg is de 46- jarige arbeider Weins. uit Haaksber gen, die per rijwiel op w#g was naar Enschedé, waar hij in een fabriek werkzaam was, onder de buurtschap, Usselo aangereden door een autobus, waarin zich arbeiders bevonden die zich naar de werkverschaffing bega ven. W. werd ernstig gewond naar het R.K. Ziekenhuis te Enschedé overgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. De man was gehuwd en vader van zes kinderen. STIERENMARKT Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. Beu kenkamp. SecretarisWelEd. Heer J. A. Tim mermans. M. NORT.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6