Tweede Blad Ho. 5279 Woensdag 16 Kov. BEZOEKT yoor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HEUSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 17 Nov. «AMRUimiËK. Laiidbouwriibriek. BEHOORENDE BIJ HET Goedgekeurd wordt de voorgestel- men van meening, dat gezien de tijds- de ventverordening, waarbii een ie- omstandigheden niet voor langen ter der. die wil venten langs de hui- mijn moet worden verpacht, want men zen, de goedkeuring van B. en wenschte, dat de pachter zijn brood noodig heeft en een bedrag ad. 12; aan den veerdienst verdient, zal hebben te betalen. De heer de Waal zou willen verpach- i- en tenslotte word, bc- werkeloozen met f i wordt ver- sloten de veerdienst te verpachten voor hoogd. 1 jaar met het recht van optie voor Aan de orde komt de uitgifte in erf- 1 jaar, terwijl bij niet gebruikmaking pacht van een gedempte sloot nabij de van het recht van optie minstens 3 wed. Rijers, deze .sloot is op kosten van maanden van te voren moet worden de gemeente gedempt. ,B. en W. stellen opgezegd. A. Zwart 19—23!!! 13X24 24—30 18-23 20X49 !1 43-38 of 44 voor, deze gronden /n erfpacht te ge- De heer Bogers wenscht de week- ven aan de .aanliggende eigenaren te- dienst en de Zondagsdienst in een hand gen f 0.10 per M2. De wed. Rijers heeft te houden en de publieke verhuring al- gevraagd om een schutting te plaat- zoo te regelen. sen, ter afscheiding van de gedempte sloot en haar eigendom. De heer van Oord zegt, dat men op deze wijze een groep belangheb- De Voorzitter zegt, dat dit nogal benden uitsluit, n.l. die, welke tegen duur zal zijn, men heeft ook voldoende het varen op Zondag zijn. afscheiding, wanneer palen met har monicagaas worden aangebracht. De heer de Boon zegt, dat de wed. Rijers niet heeft gevraagd, om deze sloot te dempen, daarbij komt nog, dat de gemeentearchitect haar een schutting heeft beloofd. De Voorzitter zegt, dat hem van deze gedane toezegging niets bekend is. De heer Bogers is het hier niet mee eens, die bezwaar heeft tegen de Zon- dagdienst, moet dan niet inschrijven, doch hij acht het in het belang, dat de twee diensten in één hand komen. Besloten wordt publiek te verpach ten de veerdiensten voor de werk- en feestdagen, terwijl de pacchter hiervan het recht heeft ook de Zondagsdienst te bedienen, op voorwaarden door B. Tenslotte draagt de raad het college en W. te bepalen. Wenscht de pachter van B. en ,W. op, deze zaak nader met de wed. xReijers te bespreken. Het volgend voorstel .van B. en W. is: Verkoop van een sloot op het slik. De heer de Waard zegt, dat de sloot die voorgesteld wordt te verkoopen, er niet meer is. Deze sloot is reeds van den veerdienst niet den Zondags dienst, dan wijzen B. en W. een lief hebber voor de uitoefening van den dienst aan. Daarna gaat men over in besloten vergadering tto behandeling van het Uitbreidingsplan en het verzoekschrift Vervolg raadsverslag WERKENDAM. Omtrent het waterleidingbedrijf, zegt de commissie in haar rapport, dat de tarieven onder de vigeerende verordening niet billijk zijn. en te veel berusten op de ouden grondslag. Zij stelt voor een commissie uit den raad te benoemen, die een algeheele herziening der tarieven onder het oog ziet, ook is zij van oordeel, dat met krasse maatregelen moet worden op getreden tegen de waterverspilling. Ook is het de commissie opgeval len, dat de ruwoliemotor per jaar f 700 aan brandstof kost en de elec tromotor f 900 aan electrische stroom. Ook dit eischt een nadet onderzoek. Tenslotte verzocht de commissie re gelmatig de rapporten van wateron- derzoek ter kennis van den Raad.ij.ij w,. te brengen gedempt en gerioleerd .en thans stel- van den heer L. v. d. Wiel. De Voorzitter zegt. dat de waterlei- Rn B. en W. voor, deze sloot te ver- j Het is des nachts half twee, als dingtarieven vaak^de aandacht heb-koopen aan Th. Westerhout voor f2.50, de vergadering wordt gesloten. ben gehad van B. en W.. doch een op voorwaarde, dat demping en riolee- andere regeling is moeilijk overwo-1 ring door Westerhout, .die aldaar eenige gen, het metersysteem, doch dit heeft j huizen heeft laten bouwen, zal geschie- groote bezwaren. Hij is niet tegen j den> Spr. zegt) dat ongeveer ^10 jaar een commissie uit den raad, om deze ge]eden de familie Baggerman heeft aangelegenheid te bezien en hoopt. d aedeelte van deze dat deze commissie de oplossing zal i f gedeelte \a.i deze vinden, doch in het oog moet worden j ireeds .gedempt was, 111 eif- gehouden, dat de uitgaven, door de Pacht te krijgen, in verband met de ----- - aangrenzende eigendommen, doch het werd niet toegestaan onder motiveering „er kunnen ook wel eens anderen om vragen" «an nu, zegt spr., wordt zon der nader overleg ,met de aangrenzende eigenaren, deze sloot verkocht. Hij vindt dit geen manier van handelen en vindt hierin een bevoorrechting van den eenenpersoon boven den anderen. Hij is daarom absoluut tegen verkoo- ping. Ook zijn .de grenzen niet bekend, daar geen situatie teekening is over inkomsten moet worden gedekt. Ook deze commissie zal dan te hebben onderzoeken, de betere regeling der motoren. Het ter kennis brengen van de rapporten van wateronderzoek aan den raad heeft geen bezwaar. Daarna gaat de raad over te benoemen een Commissie voor de waterleiding, en worden daarvoor gekozen de heeren Visser, de Waard en Zuiddam. De heer Bogers zag gaarne, dat de commissie de groote lijnen aangaf hoe zij die werkzaamheden zal zien. Hij is voor flink water gebruik, doch wenscht geen verspilling, ook wijst de heer Bogers op de capaciteit der wa terleiding bii eventueele uitbreiding der gemeente. Worden geen maatre gelen genomen dan kan de capaci teit wel eens onvoldoende worden. Spreker wijst verder op plaatsing van meters, doch de heer Zuiddam kan zich hiermede niet vereenigen. De heer v. Oord zegt. dat de com missie verschillende systemen moet bezien, doch een sluitende begroo ting moet noodzakelijk zijn. De heer Zuiddam wenscht een schrobverbod. Het vleeschkeuringsbedrijf gaf geen aanleiding tot opmerkingen. Wat het veerbedrijf betreft, advi seert de commissie, het veer na be ëindiging van den termijn in publiek te verpachten, hiermede is het den raad geheel eens. Tenslotte zegt de rapporteur, dat het de gewoonte is de algemeene beschouwingen bii het begin der be- behandeling van de begrooting te houden, doch daar de gelegenheid er toen niet was wenscht hii nu na mens de commissie een paar wen- schelijkheden naar voren te brengen en wil, dat het aanbeveling verdient, dat de werkzaamheden voor de wet houders worden verdeeld, dit kan zijn groot nut hebben wat vlugger uitvoe ring van werken en besluiten be treft, tevens is het wellicht te over wegen of instelling van meerdere vas te raadcommissie geen aanbeveling verdient. Vervolgens de wenschelijk- heid, dat voor commissievergaderin gen een presentiegeld aan den le den wordt toegekend en ten slotte, of de tijd niet is gekomen, .dat het gemeentebestuur zich gaat bemoeien met het lot der jeudige werkeloozen. door b.v. cursussen te geven, of ze op andere wijze van de straat te hou den. 1 De Voorzitter vraagt hoe de com missie zich een en ander had voorge steld. Vaste raadscommissies is voor een kleine gemeente niet noodzake lijkheid. Om de jeugdige werkeloo zen bezig te houden is zeer moeilijk, doch een en ander zal nader worden overwogen in het college van B. en W. De rapporteur zegt. dat de com missie zich niet heeft bezig gehou den met de verdere uitwerking harer denkbeelden, doch eerst gaarne ver nam hoe B. en W. hierover denken. De heer Zuiddam zegt. dat b.v. een teekencursus wel nuttig effect kon hebben. Hierna is het debat over de be grooting afgeloopen, en wordt deze goedgekeurd met de voorgestelde verhooging der opcenten op de grondbelasting voor de gebeuwde ei- endommen van 60 op 80 en voor e personeele belasting van 30 op 75 en wat de uitgaven betreft met de goedgekeurde wijzigingen. DE OP Redakteur: H. J. L. BÉNEEER, Kerkstraat 105 WOÜDRICHEM. legd hij bepleit ,da„t de gedempte sloot Men word verzocb, a|le korrespondemie, een gemeenteweg moet worden, opdat ieM rubriek betrelIende aan boKïenstaond ieder gelegenheid heeft hierover naar de haven te jtomen. De Voorzitter zegt ,dat het pas kort bekend werd, dat de fam. Baggerman een gedeelte gedempte sloot had willen koopen en hij leest in verband daar mede het verzoek van den heer ir. R. Baggerman te Delft en het gedeelte uit de notulen, daarop betrekking hebben de, dit is thans 10 jaar geleden <en was de samenstelling van den raad geheel anders. B. en W. meenen, dat het dem pen van dien sloot, een goede verbete ring is en het kost de gemeente geen cent, omdat Westerhout alles moet be- 7 talen. Een langdurig debat volgt thans, waarin de heer de Waard wijst op de z.i. onbillijke handeling tegenover de aangrenzende eigenaren. De heer Bogers merkte op, dat de heer Rijkers als aangrenzend eigenaar geen bezwaar had tegen demping. Tenslotte wordt het voorstel tot ver koop aangenomen met tegenstemming van den heer de Waard, die zich het recht voorbehield, om zijn bezwaren in te brengen bij de bevoegde instanties. De verpachting van den veerdienst komt aan de orde. In het algemeen is adres te richten. Combinaties en slagzetten welke in het practische spel zijn voorgekomen. No. 3. (C. H. Broekkamp). Zwart m Wit Wit: 38-33 28X19 42—38A damzet niet meer coupeeren. No. 4. (M. Paul (Fr.)). Stand in cijfers. Zwart: 3, 8, 10, 11. 15, 17. 21. 25. 26, 27. Wit: 18. 24, 32, 33. 34, 36. 38. 39. 47 en 48. Wit: 36-31 Zwart 37X28 No. 5. (Van Chaix (Fr.)). Stand in cijfers. Zwart: 7/10. 12/15, 17, 19 20 22. 24, 27. Wit: 16. 28, 29, 31, 33/36 39, 42/44, 48, 50. Wit: 35-30 34-30 39-34 43—39 39X28 31X4 Zwart 19X28 24X35 3 5X24 28x30 24X33 22X33- DE BOEREN BOOMGAARD. In verschillende streken van ons land vindt men bij de boerderijen een min of meer groote boomgaard, beplant met verschillende vruchtboo- men. Gewoonlijk wordt die tevens gebruikt als uitloop voor jong vee en kippen. Wanneer zoo'n boomgaard niet te groot is, maakt die meestal een vrij behoorlijken indruk, hoewel er nog zeer veel aan op te knappen zou zijn, vooral met betrekking tot ziekte door besproeiing. Waar die boomgaarden grooter zijn, is het resultaat er van gewoon lijk erg slecht. De boomen worden niet of voldoende verzorgd, devrucht- dracht is gewoonlijk zeer onregelma tig en de vruchten zijn van geringe kwaliteit. Bovendien is dan nog dik wijls de er onder liggende weide van 1 geringe waarde. Flet zou zoowel voor de vriichtboo- men als voor de weide daarom veel beter zijn, wanneer men er toe over ging die boomgaarden te beperken en aan die kleinere boomgaarden veel meer zorg te besteden. Dan zou het nut er van belangrijk grooter zijn. O— AFGEROOMDE MELK VOOR HET VEE. Eenigen tijd geleden vertelden we van een Amerikaan, die geen raad wist met zijn afgeroomde melk en nu probeerde hij ze aan de melk koeien zelf te geven om zoodoende op zijn koekenrekening te besparen. Het was toen nog niet bekend, welk resultaat daarmee werd bereikt. Thans zeggen we daarover iets meer en het schijnt wel dat de man er succes mee heeft gehad. Boven dien heeft men de zaak in onderzoek genomen aan het proefstation van Minwesota. Het is nu gebleken, dat men met 8 L. afgeroomde melk on geveer 1 KG. lijnkoek kan uitsparen. Dat is natuurlijk niet veel. Want zoo komt men op nog geen cent voor de Liter afgeroomde melk. Maar, waar men met de melk an ders geen raad weet, is de toepas sing er van toch wel de overweging waard. O— PLANTWIJDTE BIJ ASPERGES. In verschillende streken van ons land worden asperges geteeld op ee- nigszins belangrijke schaal en het schijnt, dat deze cultuur nog altijd vrij loonend is, waar men voldoen de afzet er voor heeft. We lazen onlangs een verslag van een proef omtrent de meest geschik te plantwijdte van dit gewas; een proef die zeven jaar lang werd voort gezet en die daarom wel betrouwbaar en belangrijk is. De proef begon in 1924, toen de jonge planten werden uitgezet in rij en, die 7x/2 voet van elkander kwa men te staan. Naar de afstanden van de planten iffde rijen nam men voor ieder paar rijen verschillend. De dichtst opeen geplante hadden af standen van 30 cM., de volgende 45 cM., de derde 75 cM. en de laatste 90 cM. De kwaliteit van het geoogste pro duct, dus lengte en dikte van de gesneden stengels, ontliep elkaar voor de laatste drie afstanden een weinig, maar was voor de eerste, de gering ste afstand dus, aanmerkelijk minder. Hier bereikten ze niet voldoende dik te. In al de gevallen echter nam de kwaliteit toe tot het vijfde oogstjaar, daarna werden de geoogste stengels dunner. Met de totale opbrengst der plant was het anders. Deze was het grootst, waar de plantwijdte het grootst was en bleef toenemen ook na het vijfde oogstjaar. De opbrengst per are ver schilde voor de twee kleinste zeer weinig, maar was voor de grootste, afstanden belangrijk minder. Het aan tal was te klein. Het beste is dus een plantwijdtë in de rijen van 45 cM. Dit geeft een hooge opbrengst en goede kwa liteit. o— NOG EENS IETS OVER BLOED ARMOEDE BIJ BIGGEN. We hebben vroeger reeds iets ver teld over het voorkomen van bloed armoede bij jonge biggen, een voe dingsziekte, die echter ook dikwijls voorkomt bij jonge kinderen. Wij hebben er toen reeds op gewezen, dat dit veroorzaakt wordt, doordat de jonge dieren het ijzer, dat in het voedsel aanwezig is, niet kunnen op nemen en dat koper een zekere gun stige werking uitoefent. Die zaak is nu verder onderzocht en men is tot de conclusie gekomen, dat het ijzer voor het bloed wordt, geschikt gemaakt in de lever. Even wel gaat dit niet gemakkelijk en daar om worden eerst verbindingen ge maakt die koper bevatten. In die verbinding neemt dan daarna hetj ijzer weer de plaats in van het koper. 174. Voor- en achterover werd ge ge schud. De kameel was opgestaan en verder ging de tocht, dwars de woestijn door. Het was een ellendige reis en de zon maakte de kruik tot een heete oven. Xieowsblad 35X24 29x18 40. kan den 32—28!! 24-19 28—22 38—32 33X2 17—22 22x13 13X24 27x18 26X37 28-23!!! 13-18 172. ,,Het zijn slavenhandelaars", dacht Rob angstig. „Ik moet maken dat ik weg kom". 173. Na eenigen tijd hoorde Rob het schreeuwen van kameelen, en voelde hij, dat zijn kruik hooger opgelicht werd. Nieu we commando's klonken en uit het schud den van zijn kruik begreep hij, dat hij op den rug van een kameel was geheschen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5