Bij Ruwe Handen Purol Radioprogramma DONDERDAG 17 NOVEMBER. HILVERSUM 296 M. 8.00 VRIJDAG 18 NOVEMBER. HILVERSUM 296 M. 10.00 8.00 8.30 9.00 9.30 10.00 ZATERDAG 19 NOVEMBER. HILVERSUM 296 M. 8.00 10.00 12.00 2.00 2.50 3.10 3.50 4.30 6.00 7.00 7.30 7.59 8.00 Daardoor blijft dan het koper in de lever functioneeren. En daardoor ook kan een uiterst kleine hoeveelheid koper zeer groot resultaat hebben. In elk geval heeft men in derge lijke gevallen met kleine hoeveelhe den koperzouten zeer goede resulta ten bereikt. KALIBEMESTING TARWE. Er behoort zeker wel eenige moed toe, onder deze omstandigheden, een artikel over bemesting te schrijven. De financiëele uitkomsten in den landbouw zijn toch helaas momenteel zoo slecht dat in vele gevallen de kosten aan de bemesting besteed on evenredig zijn aan de waarde der meeropbrengst der producten. Gelukkig dus dat wij heden over de bemesting van een gewas kunnen spreken, dat, dank de steun der re geering, een gunstige uitzondering maakt. Waarop een oordeelkundige bemesting niet alleen op zijn plaats is, maar ook voordeel kan brengen. .Wij bedoelen hier de tarwe en geen .wonder dus dat de verbouw van dit gewas zich sterk uitgebreid heeft en zich nog meer uitbreiden zal, niet alleen op klei- en zavelgrond, maar ook op die gronden waar de teelt eenigszins mogelijk is. Het komt ons voor, dat op vele gronden deze mo gelijkheid bestaat. Wij hebben ten minste dezen zomer een vrij goed gewas tarwe gezien op veen- en zand gronden. Toch zal men nimmer uit het oog mogen verliezen, dat tarwe, ook wat de bemesting betreft, groote eischen aan den bodem stelt. Dat de teelt zeker zal mislukken als in de eerste plaats geen basis is gelegd doormid del van een flinke kali- en fosforzuur- bemesting. De Landbouwcourant voor de Veenkoloniën schrijft in het nummer van 15 September hierover een ar tikeltje. Een beduidend aantal per- ceelen tarwe zijn ten deele mislukt. De telers schrijven het aan ziekten toe. maar uitgesloten is het niet dat hier kali- en (of) fosforzuurarmoede in het spel is. Ook is het zeer goed mogelijk dat door gebrek aan de noo- dige voedingsstoffen het tarwe-gewas voor enkele ziekten vatbaar wordt. De practische landbouwer zal dus goed doen als er aan het gewas wat hapert eerst in de richting der voe ding te zoeken. Nu worden wat de kali betreft op de zandgronden nog de minste fouten gemaakt. Minder fouten dan op gron den waarvan men denkt dat het ook zonder kali wel gaan zal. Maar dat het ook daar in vele gevallen zonder kali spaak loopt hebben de feiten bewezen. De Rijkslandbouwconsulent Ir. P. G. Meijers deelt in het Groningsch Landbouwblad mee in het geheele zavelgebied. van Lauwerzee tot Wes- tereems kaligebrek aangetroffen te hebben bii zomertarwe. Het ergst kwam het verschijnsel voor op spruit- koolstoppel of na een ander gewas, dat veel kali onttrokken had. In ve le gevallen was het jonge gewas geel achtig, met dorre punten en groeide het slechts. Hier en daar kwamen bosjes voor, die wat beter waren. Kanten van het land waren beter als in het midden. Meest echter was het gewas dof donkergroen van kleur, vooral als het wat begon te groeien. Het bossige bleef echter ook achter in ontwikkeling. Maar niet alleen in de Provincie Groningen, in alle tarwe-verbouwende streken kan men deze typische kali gebrek kenmerkende verschijnselen waarnemen. De tarweverbouwer neme boven staande wel ter harte en zorge dat de kali- en fosforzuurvoorziening in de eerste plaats in orde is, opdat deze teelt, een van de weinig rendabele, zoo voordeelig mogelijk zijn. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Het verslag van de raadsvergadering der gemeente Eethen, voorkomende i'n Uw blad, heeft de gemoederen onzer bevolking nogal in beweging gebracht. Voornamelijk is dat gericht op de ver bouw van het gemeentehuis. Huib en Goof, twee bekenden in ons dorp, sche nen het er ook niet mee eens te zijn en hadden over deze kwestie de vol gende verhandeling. (Goof). Hoe staan jou de zaken aan in Genderen Huib, gaat het nog al naar jou zin, maken ze het klaar zoo je het graag hadt. (Huib). Né, dat doen ze niet, ik zie er van komen, dat wij van den eene uithoek van de gemeente steeds naar de andere moeten, om onze zaken dië wij op het gemeentehuis hebben, af te doen. Onze Burger is zijn schoone woorden, die hij zeide bij de vereeni- ging van de gemeente glad vergeten en denkt nou vermoedelijk maar alleen: „ik zit dichter bij Genderen dan bij Eethen." (Goof). Elk is zijn eigen het naas ten Huib, maar de raadsleden in Gen deren hebben geen meerderheid of zijn die andere leden van gedachten, dat ze maar alleen „ja" moeten zeggen. Huib ik weet het niet, maar hier onze buur man laat zijn eigen in het geheel niet hooren, hoewel hij menschen (na in de familie) veel plezier kon doen; voorden anderen zal 'tin strijd zijn met de A.-R. beginselen, om drie vierde van de ge meente een plezier te doen. (Goof.) En de berekening die de burger maakte, klopte die? (Huib). Deugt niks van, dat is klaar doch ik meende altijd, dat als men Van zijn schuld per jaar aflost, dit wel een uitgaaf is, maar dan een waarvan men niet armer wordt. Bovendien is de schatting van f 10.000 een duizend of drie te hoog. Een raadhuis van een f7000 met inbegrip grond, die goedkoop is, is voor onze gemeente mooi genoeg. De berekening klopt dan beter als er gezegd was f 7003 a 5 pCt. is f350, verminderd met f120 huur van deze kamer en f105 voor wat er komt, zoodat dan een last overblijft van f125 per jaar. Onderhoud en las ten brengen het bedrag dan zeker niet hooger als het nu in het vervolg moet kosten. De voordeelen van personeel en iedereen die er belang bij heeft, zijn meer waard als dit bedrag. (Goof). Ik ben het met jou eens hoor, maar waaröm zien ze dat in Genderen dan ook niet. Ze weten daar precies, wat er noodig is wanneer er verandering gebracht moet worden in de Christelijke school, een bedrag van f 19000.dat geeft voor hen geen op- of aanmerkingen en daarvoor zijn de tijden niet te slecht. De gemeente kan er haast drie raadhuizen voorbou wen. (Huib). De redenen van twee zijn onbekend 'gebleven, daarna mogen wij raden. Hun handelwijze is in strijd met elk begrip van goede gemeente politiek en het belang van de inwoners. Elk ander zou in deze tijden van crisis en werkloosheid probeeren zijn ingeze tenen ter wille te zijn. Timmerlui, met selaars, schilders en verdere ambachtslui zitten met leege handen. Onze gemeente zit tamelijk goed in de centen en waar om doen ze nu niet wat ze kunnen, al kost dat een beetje geld. Bouwvak arbeiders zijn werkeloos, een steunre geling voor deze is er niet en op een andere manier helpen ze ook niet. (Goof). Ik las toch, dat de belasting verlaagd wordt, of bedoelde ze de be lasting van de lui, die het toch wel betalen kunnen. Ik geloof, dat er van ons soort niet veel meer betalen, er waren een paar raadsleden, die zich hielden net of hun eigen beurs in 't ge drang kwam. Die vergaten, dat dit geld opgebracht door inwoners, voor die inwoners dient gebruikt te worden. Wij hebben nu al lang genoeg belasting betaald voor wachtgeld. (Huib). Waar is het, maar dat is ge lukkig afgeloopen en daarom hadden ze nu wel wat kunnen doen. We zul len hopen, dat het nog in orde komt, desnoods gaan we eens praten. Maar zie je hier dat mooie stukje gedrain- neerd land? Dat is een reuze verbete ring zeg, veel hooger geworden. (Goof). En goedkoop in orde zeg, geld voor grondverlies, met de grond van den dijk gratis opgehoogd en dan buizen voor niets om te drainneeren. Ik wou dat ik ook zoo'n stukje land had, dan mochten ze morgen beginnen te graven. (Huib). Gij zoudt dus al even hard willen plukken, is het dan nog niet mooi genoeg als je land wordt ver beterd van een laag drassig stuk tot een flink hoog stuk grond? (Goof). Als ze dat betalen „willen", behoef ik toch niet dankje te zeggen. (Huib). Né dat niet, maar als je voor je zelf weet dat je er al winst van gehad hebt, moet je niet het on derste uit de kan verlangen. Ik ga nog gauw probeeren om zonder ongelukken een kar bieten te halen. Je ziet zoo ongeloovig Goof, maar is het dan geen wonder met onze mooie wegen hier, wanneer je het er zonder ongelukken afbrengt? Dag Goof. Hot. Hot. TARREERDER. DE EENVOUD IN DE HERFSTMODE. Fantastische garneeringen en kleurencombinaties. De ware schoonheid ligt in de be perking. In dat opzicht kunnen we ons over de tegenwoordige herfst- mode verheugengeen al te korte of te nauwe rokken, geen ingepende taille, geen dwaze overvloed van gar neering en al evenmin wijde slepen de rokken. Ja. vele goede modehui zen willen ook niets weten van de enorme mouwen die men hier en daar wel eens gepropageerd ziet en die mooi noch smaakvol zijn. De dame, die naar de huidige mode ge kleed gaat. ziet er slank, gracieus uit, smaakvol tot in de kleinste kleinig heden. Alleen de kleuren zullen wel eens opvallend zijn. maar, bij een goede keuze, is dit zeker geen nadeel. Dat geeft integendeel iets vroolijks en jongs aan onze kleeding, hetgeen we, bij den ernst der tijden, juist heel goed gebruiken kunnen. Vele toiletjes voor dezen tijd van het jaar zijn voorzien van een schouderkraag. Ook worden bolero's nog veel ge dragen. dikwijls met lange mouwen. Bii een wollen japon in sprekende kleur groen staat bijvoorbeeld aller liefst een klein, nauw-aansluitend bo- lerootje van zwarte breitschwantz. wordt. Ook boven op den mantel dat met groene knoopen gesloten worden bolero's gedragen, maar dan hebben ze geen mouwen. We zagen b.v. op een rooden mantel een zeer korte bolero van zwarte astrakan met een grooten kraag. De bolero werd open gedragen opdat men den rooden mantel daaronder goed zien kon. De roode mouweï? waren van onderen met zwart astrakan gegarneerd. Eingenlijk hebben we. wat de man tels betreft, twee geheel verschillen de. aparte stijlen. Daar is de ge wone rechte mantel, met of zonder ceintuur. Deze kan door iederéén ge dragen worden, maar zal voorname- I lijk bij oudere en meer gezette da- mes in den smaak vallen. De tweede soort mantel is gemaakt in den Direc toire-stijl. met aangesloten middel en wijd-uitvallenden rok. Vanboven is de mantel afgewerkt met breede. pun tige revers, ofwel met een enkel- voudigen. soms echter met twee- of zelfs drievoudigen schouderkraag. In beide gevallen garneert men de mantels met bont. Koos men dit vo rig jaar in overeenstemming met de tint van den mantel op. het 00- genblik houdt men meer van con trasten. Zwart garneert men met goudkleurig bont. bever of marter. Op een groenen mantel zet men otter bont en op een rooden. zooals we hierboven reeds vermeldden. zwart astrakan. Maar een blauwe mantel wordt gegarneerd met grijs of blauw astrakan. Heel chic is het. wanneer het bont in kleur overeen stemt met een of ander onderdeel van het toilet, zii het ook slechts met de voering van den mantel. Rood wordt dezen winter zoowel voor japonnen als mantels veel ge nomen. Eén mijner kennissen koos een japon van oud-roode crêpe de chine, met een heel groot schouder stuk van licht roze. De kleurencom binatie is prachtig en bovendien zeer geschikt, daar rose haar goed, rood haar echter niet staat. Ze draagt dit toilet onder een zwart lakenschen mantel, dien zij met zijde in de kleur van de japon heeft laten voerren. Vele japonnen krijgen een militair aanzien, door een versiering met ver gulde knoopen. Zeer opvallend was b.v. een toiletje van marineblauwe wol met een dubbele rij groote ver gulde knoopen. Voor een enkel keer- jtje is zooiets wel eens aardig, maar men moet het niet te veel zien. De kleur grijs is zeer in de mode. We zullen dan ook heel veel eenvou dige japonnetjes van grijze wol zi^p dragen, bestaande uit een rok en een bolero. Onder de bolero een vestje van veelkleurig gestreepte wol. dat de eentonigheid verbreekt. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wii dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieu we Modeblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bii de uitge vers dezer courant tegen sterk gere- duceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 20 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f1,20 per kwartaal, franco per post f1,50. WILHELMINE. 8.00 10.00 10.15 10.30 11.00 11.30 12.00 2.15 2.30 3.00 3.45 4.00 5.00 5.30 6.30 7.00 7.25 7.30 8.00 8.05 8.15 Plm. 10.15 10.30 11.00 11.05 11.15 (A.V.R.O.) Gramofoonmuziek. Morgenwijding. Gramofoonmuziek. Solistenconcert: piano, viool. Kook- en Bakpraatje. Voortzetting solistenconcert. A VRO - Kamerorkest. Verzorging zender. Gramofoonmuziek. Naaicursus. Gramofoonmuziek. Ziekenuurtje. Radio-kinderkoorzang. Het AVRO-Klein-Orkest. Sportpraatje door H. Hollander. AVRO-Klein-Orkest. Overschakeling zender. Engelsche les voor gevorderden. Vaz Dias. Gramofoonmuziek. Aansluiting m. h. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rot terdam. Uitvoering van: „Die Jahreszeiten". 9.30 Aansluiting met het Concert gebouw te Amsterdam. Gramofoonmuziek. Kovacs Lajos en zijn orkest. Vaz Dias. Gramofoonmuziek. Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN 1875 M. 10.00 10.15 10.45 11.00 11.30 12.00 12.15 i 2.00 3.00 3.30 4.00 5.00 5.45 6.15 6.45 7.00 7.30 7.45 8.00 9.00 (K.R.O.) Morgenconcert. (N.C.R.V.) Gramofoonmuziek. Morgendienst door deck. Gramofoonmuziek. Ds. P. Nei- (K.R.O.) Gramofoonmuziek. Godsdienstig halfuurtje. Politieberichten. Het Trio Metselaar. (N.C.R.V.) Cursus fraaie handwerken. Vrouwenhalfuurtje. Verzorging zender. Bijbellezing door Ds. M. Graven- dijk. Concert. Fluit, hoorn en piano. H. J. Steinvoort: ,,Een Kranten hanger". Spreker: Het standbeeld van Piet Hein". Cursus knippen en stof versier en. Spreker: „Wat er op de wereld gebeurt". Politieberichten. Persber. v. h. N. Chr. Persbur. Dubbelmannenkwartet Euterpe". Spreker: „Het raadsel van de men- schelijke ziel en het mysterie van de Persoonlijkheid Gods". 9.30 Vaz Dias. 9.45 Tweede gedeelte der rede. 10.15 Het Utrechtsch Strijkkwartet. 11.15 Gramofoonmuziek. O— 8.00 10.15 11.15 11.45 12.00 2.00 2.30 4.00 4.50 5.30 5.31 6.10 6.15 6.40 7.00 7.15 10.05 10.15 11.00 11.30 8.00 10.00 11.30 12.00 12.15 1.45 2.00 3.00 4.00 5.00 5.30 5.45 6.15 6.45 7.10 7.30 7.45 8.30 9.15 9.30 (V.A.R.A.) Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) Morgenwijding. (V.A.R.A.) Gramofoonmuziek. Onze keuken door Voordracht: nachten". .Zes P. J. Kers Jr. dagen en zes (A.V.R.O.) Het AVRO-Klein-Orkest. Causerie: „Indrukken uit Colum bia". Het AVRO-Kamerorkest. (V.A.R.A.) Gramofoonmuziek. Na schooltijd. Overschakeling zender. VARA-Klein-Orkest. Gramofoonmuziek. Orgelspel. Spreker: Z. Stokvis. Herdenking van den 15en sterfdag van H. Spiekman. VARA-Klein-Orkest. (V.P.R.O.) Catechisatie. Concert. Cursus. Concert. Persberichten van het Vrijz. Godsd. Persbureau. Vaz Dias. Fragmenten en verhalen. (V.A.R.A.) Orgelspel door Joh. Jong. Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. (K.R.O.) Morgenconcert. Gramofoonmuziek. Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. Politieberichten. Het KRO-Sextet. Verzorging zender. Gramofoonmuziek. Orgelconcert. Gramofoonmuziek. Land- en Tuinbouwhalfuurtje. Gramofoonmuziek. Altviool-recital. „Welsprekendheid". Vervolg altviool-recital. Van vreemde landen en volken. Politieberichten. Het KRO-Orkest. Hoorspel: „Loos Alarm". Vaz Dias. Mr. P. J. Witteman: Eén voor veertien". 9.40 Het KRO-Orkest. 10.30 Aansluiting met het R.A.I.-geb. Amsterdam, voor reportage v. d. opening van den 6-daagschen Wie lerwedstrijd. O— 10.15 4.50 5.30 5.40 11.15 8.00 10.00 11.30 12.00 12.15 1.45 2.00 2.30 4.00 5.30 5.45 6.20 6.40 7.05 7.30 7.45 8.00 8.15 (V.A.R.A.) Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) Morgenwijding. (V.A.R.A.) Uitzending voor de arbeiders in de Continu bedrijven. Concert: De Notenkrakers. Verzorging zender. Hoe werd ik Socialist? VARA-Mandoline-Ensemble. Beoefening der Huismuziek. Kwartiertje voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. VARA-Kinderkoor. Overschakeling zender. Literair Overzicht door A. M. de Jong- VARA-Klein-Orkest. Uitzending voor het platteland. VARA-Klein-Orkest. Herhaling S.O.S.-berichten. Zaterdagavond-programma, m.m.v. De Dorpsbarier, De Flierefluiters, VARA-Tooneel, A. de Vries en Orgelspel. Gramofoonmuziek. HUIZEN 1875 M. (K.R.O.) Morgenconcert. Gramofoonmuziek. Godsdienstig halfuurtje. Politieberichten. Het KRO-Orkest. Verzorging zender. Halfuurtje voor de rijpere jeugd. Kinderuurtje. Gramofoonmuziek. Esperanto-nieuws. Gramofoonmuziek. Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. Gramofoonmuziek. Kath. Radio Volks Universiteit. Artsen II. Politieberichten. Sportpraatje van de R.K.F. Gramofoonmuziek. Microfoon-vertelsel door Joan Kat. VRIJZ. DEMOCRATISCHEN BOND. 8.30 Redevoering door Mr. H. P. Mar- chant: „De algemeene politieke toestand". (K.R.O.) 10.30 Vaz Dias. 10.45 De KRO-Boys. o O— Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, l*arijsche Mocleforieven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6