MAANDAG 21 NOVEMBER BREDA Als de winter komt... Firma L.J. VEERMAN, Heusden vangt tevens het leesseizoen aan. allen van bekende Schrijvers en Schrijfsters, vindt U in den Boekhandel van Vragen op rechtskundig gebied ((Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Een kennis van mii had een dub bel woonhuis, achter deze woonhui zen is een aan de huizen vaststaande werkplaats met plat dak. Nu heeft hij een der huizen ver kocht. met het daarbij behoorende gedeelte der werkplaats, met dien verstande dat hii levenslang de vrije beschikking heeft over dat gedeelte der werkplaats hetwelk door hem is verkocht, zonder betaling van huur of iets dergelijks. De werkplaats is in één geheel gebouwd zonder een tusschen muur. Nu heeft de nieuwe eigenaar van het gekochte woonhuis met werk plaats een houten schutting op de scheiding van het plattedak der werkplaats gezet, waardoor dit dak aan beide zijden doorzakt. Nu is de vraag kan die kennis van mij de nieuwe eigenaar weren van het plat dak der werkplaats en kan hii zonder in aanraking te ko men met de strafrechter de schut ting van het dak der werkplaats ver wijderen 'X. W. Als men eene woning huurt voor 'n jr. en er ontstaat brand door onge luk, onweer, kortsluiting of door buren en de woning is onbewoonbaar, heeft een huurder dan ook recht op an der onderdak van den verhuurder of schadevergoeding, terugbetaling der huur. De huur is b.v. met i Novem ber betaald tot i Mei voor het loo pend jaar en er ontstaat brand na I November. N. C. Heb eene woning gehuurd tot i Mei 1933. Kan ik deze verlaten, in dien algeheele inkomsten ophouden wegens ontslag K. J. D. Aangezien ik een ongeluk heb ge had, zoo word ik betaald van de Rijksongevallenverzekering. Mijn loon bedroeg per dag f 5,50, terwijl ik word uitbetaald voor een dagloon van f3,12 per dag. Heb ik ook recht op meer Ongevallengeld B. Een daglooner. Ik heb een broer, die ziek ge worden is op 26 Maart 1932. Tot welken datum (dus hoelang) heeft hii recht op uitkeering van zieken geld En welk percentage moet wor- uitgekeerd Sleeuwijk. X. Ik heb een dienstmeisje, voor dag en nacht, en die verdient f 2.75 per week, nu is zij aangeslagen in de in komstenbelasting tegen een inkomen van f500—, waarvoor zij betalen moet totaal f 11.20, t.w. hoofdsom f7.00 en opcenten voor de gemeente f4.20, is deze aanslag juist, en zoo ja, hoe wordt ze dan berekend. W. H. Vallen tuingronden onder de crisis pachtwet H. Een pachter. Over de vraag of tuingronden onder de Crisispachtwet vallen, bestaat groot verschil van meening. Naar onze mee ning is er geen enkele reden om ze van die wet uit te sluiten. Binnen zeer afzienbaren tijd echter krijgen we eene beslissing van den Hoogen Raad. Ik kocht een huis met de electrische installatie begrepen in de koopsom. In de koopacte staat dat de installatie op den dag der levering in „goeden staat" moest zijn. Nu werd de installatie om verschillende redenen afgekeurd, b.v. om dat de schakelaars op andere plaatsen behoorden aangebracht te zijn enz., maar zij functionneerde behoorlijk. Kan ik nu zeggen dat de installatie niet in „goeden staat" is geleverd en kan ik den ver- kooper aanspreken M. De kooper. Toen de koopacte werd gepasseerd, hebben verkooper en kooper natuur lijk alleen gedacht aan eene goed func- tionneerende installatie en niet aan eene installatie, welke mogelijk kon worden afgekeurd wegens verkeerden aanleg. Het komt mij voor, dat, wanneer de installatie op den dag der levering en later goed functionneerde, deze gezegd kan worden in „goeden staat" te zijn afgeleverd. De afkeuring der installatie om redenen als in het onderhoorige geval bedoeld, is dus voor risico van den kooper, die den verkooper niet kan aanspreken. Mag iemand die blijvend invalide is, «a invalide-pensioen geniet, lichte handen arbeid verrichten zonder dat hij daar op gaaf van doet EeD Wijkenaar. Invalide is hij, die tengevolge van ziekte of gebreken buiten staat is om met arbeid, welke voor zijn krachten en bekwaamheid is berekend en die met het oog op zijne opleiding en vroe ger beroep hem in billijkheid kan wor den opgedragen, ter plaatse waar hij arbeid verricht heeft of op eene nabu rige soortgelijke plaats een derde te verdienen van hetgeen lichamelijk en geestelijk gezonde personen, van de zelfde soort en van soortgelijke oplei ding op zoodanige plaats met arbeid gewoonlijk verdienen. Wanneer dus de door den inzender der vraag bedoel de persoon méér dan een derde als vorenbedoeld kan verdienen, houdt de invaliditeit op en daarmede ook de rente. Of opgaaf gedaan moet worden hangt er dus van af of de invaliede meer of minder dan een derde als vo renbedoeld, verdient. Ik ben in het bezit van een vracht auto. waarmede ik dikwijls naar mijn werk rijd en laat dan ook mijn per soneel in den laadbak meerijden. Aangezien ik daarvoor den laatsten tijd enkele bekeuringen gehad heb. zou ik graag van U vernemen of dat een en ander strafbaar is en op wel ke gronden. X. Vrachtauto's, welke voor vervoer van personen worden gebezigd, worden voor de toepassing van den bij artikel 10 der Wet Openbare Vervoermiddelen bedoelden algemeenen maatregel van bestuur mede als openbare middelen tot vervoer van personen beschouwd, indien zij ruimte bieden voor ten min ste acht personen buiten den chauffeur. Deze algemeene maatregel van bestuur bevat voorschriften, waaraan moet wor den voldaan en bovendien hebben we ook nog provinciale verordeningen op dit stuk, wier bepalingen nageleefd moe ten worden door houders van open bare middelen van vervoer van perso nen. Uw vrachtauto is stellig aan te mer ken als een openbaar middel van ver voer van personen, terwijl U de voor schriften niet hebt nageleefd. Tot heden worden in de vragen- rubriek steeds tal van vragen ge vonden waarop niet direct een ant woord gegeven is. De volgende maal treft men dan dezelfde vraag weer opnieuw, doch dan met antwoord. Acht U het ook niet beter steeds vraag en antwoord tegelijk te plaat sen en ingeval de vraag niet direct beantwoord kan worden, met plaat sing te wachten tot ook het antwoord gereed is Y. Dit is zuiver eene quaestie van beleid der Redactie, zoodat uwe vraag door den rechtskundigen medewer ker van dit blad niet kan worden be antwoord. Ik raad U aan eens met den Heer Redacteur te gaan praten. In onze wetgeving komt een hé- laas te weinig toegepaste bepaling voor, omtrent gijseling van wanbe talers. Gaarne zou ik vernemen op welke wijze dit kan gebeuren. Welk verschil is er volgens U tusschen wanbetaling (bedoeld wordt met op zet weigering van betaling van za ken die men koopt zonder, dat voor die weigering een goede reden isl en oplichting, in wetteüjken en mo- reelen zin. Z. De vrager stelt twee vragen. De eerste luidt: „op welke wijze kan gijzeling voor wanbetaling geschie den Mijn antwoord is dat de toe passing van gijzeling slechts in de bij de wet aangewezen gevallen mo gelijk is. welke we vinden in de ar tikelen 585 en 586 van het Wet boek van Burgerlijk Rechtsvordering. Een dezer gevallen is dat de ver oordeelde een koopman of koop vrouw is 'én zijne of hare veroor deeling wordt gevraagd voor eene handelsschuld. Gijzeling kan slechts worden ten uitvoer gelegd eenen dag na de beteekening van het vonnis met bevel om te betalen. Echter kan de president der rechtbank van het arrondissement, waarin de te gijzelen persoon zich bevindt, verlof verlee- tot dadelijke tenuitvoerlegging van het vonnis. Gijzeling kan voor de zelfde schuld slechts gedurende vijf jaren voortduren. Eene volledige be antwoording uwer vraag zou stellig een paar kolommen van ons blad eischen en dat kan natuurlijk niet. 't Best is dat de vrager zich wendt tot een advocaat-procureur. De tweede vraag luidt: „welk ver schil bestaat er tusschen opzettelijke wanbetaling en oplichting Het groote verschil bestaat hierin dat voor oplichting een of meer der volgende middelen vereischt worden: 1 e het aannemen van een val- schen naam of een valsche hoedanig heid 2e listige kunstgrepen 3e samenweefsel van verdichtsels. Zijn een of meer dezer middelen niet aanwezig dan kan niet van op lichting worden gesproken. Bii wan betaling. ook al is die opzettelijk, komen deze middelen niet voor. Eene uitvoeriger beantwoording dezer vraag laat de plaatsruimte tot mijn leedwezen niet toe. maar het weinige dat ik gaf geeft het verschil toch wel aan. Bestaat er wettelijk nog een leef tijdsgrens, voor een opper-brand- meester. A. S. Wanneer in een gemeente in het ambtenaren-reglement de functie van opper-brandmeester is opgenomen, kan daarbij ook voor dezen functio naris een bepaalde leeftijdsgrens zijn gesteld. Is de functie in eene gemeen te niet in het ambtenaren-reglement opgenomen dan bestaat er ook geen leeftijdsgrens voor een opper-brand- meester. Kan eene Onderlinge Brandwaar borgmaatschappij herbouw van een afgebrand perceel verlangen, wanneer van eene „verzekering in herbouw" op de polis geen sprake is Z. X. Indien geen beding van herbouwen gemaakt is kan de Assurantiemaatschap pij zulks niet vorderen. Blijft de maat schappij weigerachtig tot betaling, dan moet U haar in rechten tot betaling aanspreken en daartoe een advocaat nemen. Ik heb een zoon. die 1 Mei met een winkel is begonnen. Den gehee- len inventaris op, de winkelgoederen na, heb ik hem in bruikleen gege ven. Kan ik dat op gewoon zegel laten beschrijven of moet dat no tarieel gebeuren V. Rentenier. Een dergelijk contract kan geschre ven worden op een zegel van 50 cent. Het is niet noodzakelijk, dat het nota rieel wordt ojfgemaakt, maar wensche- lijk zeer zeker wel, daar U dan verze kerd is dat er niets aan hapert. Mijn dochter dient voor den gehee- len dag met de kost. Nu is de familie 3 weken uit geweest. Mijn dochter heeft nu wel haar loon ontvangen, maar geen kostgeld. Heeft zii recht op kostgeld Dussen K. L. Natuurlijk heeft uwe dochter recht op kostgeld. Indien de werkgever het niet vrijwillig wil betalen, dan moet zij zich wenden tot den Kantonrechter. Verjaart belasting ook en zoo ja, na hoe lang H. Een arme riikn. Directe belastingen, die drie jaar na dagteekening van het aanslagbiljet of na de laatst beteekende acte van ver volging, b.v. een dwangbevel, nog niet zijn ingevorderd, zijn verjaard. Ik heb een perceel weiland, dat wegens de werkzaamheden aan het „Noorderafwateringskanaal" twee maal onder water is gezet. Kan ik daar schadevergoeding voor vragen en tot wien moet ik mii wenden. Een ingeland. Voor zoover uwe aanspraak op schadevergoeding niet door bestaan de verplichtingen wordt uitgesloten, hebt U buiten kijf aanspraak op scha devergoeding, welke ten laste komt van hen te wier name of last de werkzaamheden worden uitgevoerd. U moet zich dus wenden tot het Wa terschap het Noorderafwateringska naal. Hoe stelt U zich voor. dat inge landen binnen afzienbaren tijd een definitief bestuur kiezen van die pol dercombinatie, dat door Ged. Staten destijds voorloopig is voorgedragen en de huidige gang van zaken be stendigd kan blijven, mede doordat de „watervrees" meeningen zeer ver deeld zijn. Een ingeland. Daar wij niet in het bezit zijn van een Reglement voor het Waterschap „Het Noorderafwateringskanaal" kun nen wij uwe vraag niet beantwoorden. Voor een klein bedrag kunt U zoo danig reglement aanvragen aan de Provinciale Griffie te 's-Hertogen- bosch. Uit dat reglement kunt U heel wat halen van hetgeen U wilt weten. Hoe is naar Uw meening de uit- spraak in hoogste ressort, wanneer in een polder ontslag geheven wordt voor onderhoud van werken, waar voor door ingelanden nooit mach tiging is verleend en die ingelanden weigeren hun financieele offers bii Een ingeland. te dragen. Artikel 40 van het Algemeen Re glement voor de Waterschappen in Noordbrabant zegt dat het Bestuur van een waterschap zorgt voor de goede instandhouding der waterlei dingen. kaden enz. en dat dit ge schiedt op kosten van het waterschap, voorzoover dit onderhoudsplichtig is. Het is ook zeer wel mogelijk dat in het bijzonder reglement voor een waterschap b.v. de bepaling is opge nomen dat het Bestuur gerechtigd is werken beneden een zeker bedrag eigenmachtig te laten uitvoeren en ook is het mogelijk dat Gedeputeer de Staten de werken bij verzuim van de daartoe verplichten bevelen, een en ander dus geheel buiten de ver gadering van ingelanden om. Betaalt U uw omslag voor alle zoodanige werken niet op den gestelden tijd dan krijgt U eerst eene waarschuwing, daarna eene sommatie en ten slot te een dwangbevel. Dit dwangbevel wordt dan op uwe eigendommen ten uitvoer gelegd. Ik huurde een auto en toen ik 's avonds naar huis reed werd ik door de politie aangehouden, omdat het achterlicht niet brandde. Dit was totaal kapot. Wie moet de proces- betalen. de verhuurder of ik E. A. U moet de boete betalen, daar U zelf in overtreding waart. U hadt moe ten opletten of uw achterlicht al dan niet brandde. Ik heb ongeveer een half jaar ge leden meubelen geleverd tegen het maken van een costuum. maar nog nooit heb ik er iets van vernomen, noch van de meubelen, noch van het costuum. Ik ben in het bezit van een bewijs van eigendom der meubelen. Hoe nu te handelen Waalwijk. V. S. Wanneer de wederpartij niets pres teert, kunt U deze in rechten aan spreken, zoo mogelijk tot nakoming der overeenkomst of ander tot ont binding daarvan, dus ,tot teruggave der meubelen, eventueel met vergoeding van kosten, schaden en interessen. Ik ben voor de tweede keer ge trouwd. Als ik eerder kom te over lijden dan mijne vrouw, hoeveel kun nen dan de kinderen uit mijn eerste huwelijk deelen. Of moeten ze wach ten tot dat mijne vrouw ook sterft Er zijn uit het tweede huwelijk geen kinderen geboren. Moet ik een en ander laten beschrijven V. J. Uwe kinderen erven van U te zamen met uwe tweede vrouw, met dien ver stande, dat de vrouw niet meer mag erven dan het minste gedeelte, hetwelk een dier kinderen geniet, terwijl in geen geval haar erfdeel ,het vierde gedeelte van uwe goederen mag te boven gaan. Mijn vriend heeft ongeveer vier jaren lang premie betaald aan de Vrijwillige Ouderdomsverzekering. Thans kan hii de premie niet meer betalen. Kan hii de gestorte gelden n.l. f250 terugkrijgen onder die voor waarde dat hii het pensioen op ós- jarigen leeftijd geheel afstaat. Waar moet hii zich vervoegen en hoeveel moet hij laten vallen voor de gestorte gelden Werkendam. Een ambachtsman. Bij staking van de premiebetaling voor de vrijwillige ouderdomsverzeke ring kunt U de gestorte premie, ook gedeeltelijk, niet terugontvangen. Er ontstaat bij de staking een recht op uitkeering bij het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd tot gen be drag, dat afhankelijk is van de betaal de premiebedragen. Bij den Raad van Arbeid ontvangt U overigens alle in lichtingen. Mijn vader is 80 jaren oud en sedert jaren blind. Nu heeft hii de zen zomer eene schuldbekentenis ge- teekend op een door een ander op- gemaaktpapier. Is zoo'n papier van kracht, .daar hii niet zien kon wat hii teekende. S. Een zoon. Deze schuldbekentenis is alleen van kracht, wanneer er behalve de hand- teekening van uw vader door hemzelf opgeschreven is eene goedkeuring van het bedrag in voluit geschreven letters dus b.v. „Goed voor driehonderd gul den". Ie Februari 1931 werd door een transportondernemer het vervoer aan genomen van eene partij aardappelen voor den prijs van f40,00. Dit geld zou worden uitbetaald door een com- missionnair. Den commissionnair, werd 2 malen een wissel aangeboden, doch er werd niet betaald. Nu is de commissionnair failliet. Kan men nu het geld nog krijgen van den eigen lijken kooper D. O. De transportondernemer moet zich houden aan dengeen, die zich tot be taling heeft verbonden, dat is dus de commissionair. Hij kan zijne vordering in het faillissement indienen. Ik jaag te B.. waar ik van verschil lende boeren de gronden gehuurd heb en heb hen er voor laten tee kenen op een zegel van 50 cent. Nu heb ik bovendien ook nog jachtter rein van boeren, die hun gronden niet willen verhuren. Van deze heb ik permissie en zij hebben getee- kend op ongezegeld papier. Moet dit laatste ook op zegel en zoo ja van hoeveel. W. Jager. s' De door U bedoelde vergunningen om op eens anders grond te jagen moe ten gesteld zijn op een zegel van 30 cent, zulks op grond van art. 28, 3o dit Zegelwet. Kan een rechtsgeldige vergunning om te visschen met alle geoorloofde vischtuigen, zonder opgaaf van re denen tusschentijds worden ingetrok ken, terwijl aan de voorwaarden in die vergunning vermeld steeds wordt voldaan Indien mogelijk, hoe moet deze in trekking plaats hebben K. A. De voor een bepaalde tijd ver leende vergunning kan tusschentijds niet worden ingetrokken, indien de voorwaarden door den houder der vergunning zijn nageleefd. Het best is dat, zoo mogelijk, getracht wordt met dien houder eene minnelijk schik king te treffen. HET 10.000ste STOOMSCHIP IN DEN WATERWEG. Belangrijk later dan verleden jaar is het 10.000ste stoomschip den Water weg binnengekomen. Het was het Duit- sche s.s. „Wittekind", komende van Leningrad. Het vorige jaar kwam het Zweedsche s.s. „Indus" op 24 September als 10.000e schip binnen. STIERENMARKT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 7