Wat kunt gij beter geven Pil nummer Bestaat Bil 3 dlBdsn 5. J>. Sattkhsyzctt Co'; Bank Jt.V. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, Koopt dus Uw BRIL bij Zusterhuis 6 Gediplomeerd Opticien. Agentschap van de Amsterdamsche Bank ff.V-, Amsterdam. voor ST. NICOLAAS CADEAU dan een BRIL als blijvend aandenken? MONTUREN in alle passende maten. Verder alle nummers GLAZEN in voorraad. De begrenzing van de Tarweteelt. No. 5280 Vrijdag 18 November 1932. IM; - lAND VAN AITENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Tarwewet is. zooals onze le zers weten, een crisiswet, d.i. een wet. welke haar bestaan dankt aan J de abnormale toestanden, .welke het gevolg van de tegenwoordige crisis I zijn. De bedoeling van den wetgever ie dus geenszins geweest om aan de Tarwewet een blijvend karakter te verleenen. maar wel om haar direct te doen verdwijnen zoodra de bui- j lengewone tijdsomstandigheden zul-j len hebben opgehouden te bestaan. En dit is gelukkig ook, want elke crisiswet, die in het leven wordt ge roepen, „toont al zeer spoedig na ha- re inwerkingtreding dat haar groote 1 fouten aankleven. Zoo is het ook met de Tarwewet, die doordat zii den tarweprijs voor de verbouwers ver boven den prijs, welke op de vrije markt kon worden bedongen, wist te brengen, er toe heeft geleid dat geen ander landbouwproduct met meer voordeel kan worden verbouwd dan tarwe. Een natuurlijk gevolg hiervan is geweest eene sterke uit breiding van de tarweteelt op Neder- landschen bodem. Deze uitwerking der wet is uit den aard der zaak in strijd met de bedoelingen ten tijde harer behandeling in de Staten-Generaal. De landbouwers, die hun tarweuitzaai in 1932 aanzienlijk vergrootten ten koste van andere ver lies opleverende producten, leefden in dg hoop dat ook de opbrengst van hun meerderen uitzaai wel den steun der Tarwewet zou verkrijgen. En die hoop is niet onvervuld ge bleven. want, hoewel de vermeerde ring van de tarweopbrengst volgens den opzet van de Tarwewet geen steun zou genieten, bleek de regee ring ten slotte bereid tot eene wij ziging in de uitvoering der wet. waar- door ook de meerdere teelt in den steun kon worden betrokken. De Tarwewet dwingt de bloem- en meelfabrikanten, 25 pCt. van hun behoefte aan tarwe te dekken met het Nederlandsche product, en den prijs, welken zii daarvoor hebben te betalen, had de betrokken minister voor het eerste jaar zoodanig be paald, dat den verbouwer een ge middelde prijs van f12,50 per 100 K.G. werd bezorgd. Nu de tarweoogst in 1932 zeker 80 pCt. grooter is ge weest en de landbouwers ook voor dat meerdere, dat niet anders dan op de vrije markt in concurrentie met buitenlandsche tarwe verkocht zou kunnen worden, steun verlang den, is eenvoudig de door de bloem- fabrikanten te betalen prijs met f2.50 verhoogd, hetgeen, daar 25 pCt. van hun tarweverbruik 180 h 190,000 ton per jaar bedraagt, neerkwam op een bate voor de tarweverbouwers van circa 41/? millioen gulden. Over de meer verbouwde 120a 150,000 ton beteekent dat dus een steun van zeker f3 per 100 K.G. Daar deze tarwe bii verkoop in de open markt naar kwaliteit f4 a f 5 opbrengt, tot wel ke prijzen vele buitenlandsche soor ten verkrijgbaar zijn, is de bijslag, welken de tarweverbouwers van de Nederlandsche gemeenschap op hun meer verbouwde tarwe ontvangen, zeer zeker niet laag. Hij bedraagt yn- mers ongeveer 66 pCt. van den bij verkoop bedingbaren prijs. Zoo heeft dus de regeering de uit breiding van de tarweteelt in Neder land, welke zij bij de behandeling van de Tarweteelt ongewenscht ver klaarde achteraf goedgekeurd. Zelfs heeft zii aan die uitbreiding zulk een krachtigen steun verleend dat het an dermaal geen wonder zou zijn. indien, nu zeer veel andere gewassen nog altijd prijzen opbrengen die voor den verbouwer een verlies beteékenen. de landbouwers na het behaalde succes den uitzaai van tarwe nogmaals uit breidden. De regeering zegt echter van meening te zijn, dat aan die uitbreiding nu werkelijk een einde moet komen. Daarom is onlangs be kend gemaakt, dat de steun aan de tarweverbouwers in zijn tegenwoordi- gen omvang slechts gehandhaafd zal worden, indien geen tarweverbouwer meer tarwe voor de bereiding van bloem en meel aflevert dan afkom stig is van ten hoogste een derde gedeelte van zijn bouwland. Daarmee is dus eindelijk een grens gesteld aan de Nederlandsche tarwe-produc- tie. BROCADES LEVERTRAAN EMULSIE Genees- en krachtmiddel voor kinderen en volwassenen. DUBBELE FLACON f 1.50 HEELE 0.90 HALVE 0.75 Stoom-Levertraan Levertraan-Tabletten Drogisterij A. VERSCHUUR-BAERT, Botermarkt 72 - HEUSDEN. Dadelijk is daartegen in landbouw- kringen oppositie gerezenverschil lende organisaties hebben der regee ring reeds verzocht, deze bepaling in te trekken, alsmede de wet in dien zin te wijzigen, dat de bloemfa- brikanten gedwongen kunnen worden tot 40 pCt. Nederlandsche tarwe te gebruiken. Het is zeer natuurlijk, dat de land bouw deze beide verlangens gaarne zoude zien vervuld, want daarin ligt voor de tarweverbouwers een belang rijk voordeel. Maar men vergete niet dat vervulling dier verlangens zoude gepaard gaan met benadeeling van de geheele bevolking, die voor het brood een niet onbelangrijk verhoog den prijs zou moeten betalen, het geen in dezen malaise-tijd toch zeker allerminst wenschelijk is. Verleening van steun door de verbruikers aan produkten langs den weg van kunst matige opdrijving van den geldenden wereldmarktprijs is met betrekking tot landbouw en veeteelt reeds her haaldelijk in toepassing gebracht, en dit heeft den landbouw en de vee teelt steeds meer eischender doen worden. Naar onze meening kunnen de verlangens van den landbouw in dit geval eenigszins onredelijk wor den genoemd. De reeds kunstmatig bereikte vermeerdering van den tar- weverbouw in Nederland, die de be volking de daarop te lijden verliezen heeft doen dragen, brengt groote be zwaren met zich. Er bestaat toch een wereldovervloed van tarwe en in Ne derland wordt nu een wet gemaakt, waardoor de tarweteelt nog toeneemt. Is dit niet hoogst onoeconomisch Voor 1933 wordt de tarweteelt van overheidswege beperkt tot het een derde gedeelte van den grond, dien men als bouwland in gebruik heeft. Wij juichen deze bepaling toe om dat wij de meening zijn toegedaan dat landbouw en veeteelt in deze tij den geholpen moeten worden, maar niet zoodanig dat de niet-landbou- wende bevolking van Nederland in al te groote mate de dupe der his torie wordt. Eene groote fout. die aan de Tarwewet kleeft, is dat ook in behoorlijke financieele omstandig heden verkeerende landbouwers van de wet profiteeren ten koste van tal loos velen, die met moeite aan een stukje brood weten te komen. Maar daartegenover staat weer dat de be paling dat de tarweteelt tot een der de gedeelte van de voor bouwland gebruikte oppervlakte moet blijven beperkt, tot gevolg heeft dat de ge legenheid om van den steun der Tar wewet te profiteeren ook blijft be staan voor den noodlijdenden land bouwer in die streken, waar voorheen weinig of geen tarwe werd verbouwd, doch slechts gewassen, wier op brengst nog steeds verliezen ople vert. Wat eene verhooging van het maalgebod van inlandsche tarwe be treft, is onze meening dat elke ver hooging boven de thans geldende 25 pCt. van het tarweverbruik der bloemfabrieken absoluut afgewezen moet worden. Bij de recente ontwik keling van de moeilijkheden van ons bedrijfsleven, en wel in het bijzonder van den uitvoer van producten van landbouw en veeteelt, worden toch aan het weerstandsvermogen van het Nederlandsche volk reeds zulke zwa re eischen gesteld en misschien voor zoo langen tijd, dat met dat weer standsvermogen zeer omzichtig dient te worden gehandeld en de nieuwe lasten, welke verhooging van het per centage met zich zou moeten bren gen zijn, daarmede niet te vereenigen zijn. Ook wie wenscht. dat in Nederland, nu er op zoo velerlei gebied een noodtoestand bestaat of dreigt, het bedrijfsleven (inclusief landbouw en veeteelt) wordt bijgestaan in zijn strijd tegen de crisis, doch zich er voldoende rekenschap van geeft, dat de financieele mogelijkheden lang niet onbegrensd zijn, zal inzien, dat aan de hier behandelde wenschen van den landbouw niet kan worden tege moet gekomen. Ifuitenlaiirj. NEERGESCHOTEN. Uit Wilna wordt gemeld, dat nabij Radaskowitz 45 boeren, die uit Sowjet- Rusland wilden vluchten, door de Rus sische grenswachten zijn beschoten, waar door acht hunner werden gedood. O NEGENDUIZEND KLEINE SPAAR DERS ONGELUKKIG. De Essener Bank heeft haar loketten gesloten. Er zijn ongeveer 10.000 depo sitohouders, die in totaal 6.6 millioen mark te vorderen hebben. Het zijn juist kleine spaarders, die hierdoor ten zeerste getroffen worden, want onder de tiendui zend cliënten van de bank bevinden zich er negenduizend met een te goed van minder dan 4000 Mark. O— NOODWEER IN ZUID-ITALIË. Een telegram uit Messina meldt, dat aldaar sedert 5 dagen zwaar weer woedt, waardoor aanzienlijke schade is aange richt en vele slachtoffers zijn te betreuren. O— WAT GESMOKKELD WERD. In de maand October hebben de donane- beambten van het district Dusseldorf 1200 gevallen van smokkelarij geconstateerd, waarbij het volgende in beslag genomen werd26000 sigaretten, 4600 boekjes sigaretten-papier, 4100 KG. tabak, 1400 K.G. koffie, 1600 K.G. meelwaren en 4600 K.F. diverse waren. Verder werdsn 14 auto's, 2 motorfietsen en 182 rijwielen geconfiskeerd. In het grensdistrict Aken werden in de maand October in beslag genomen 8360 K.G. koffie, 1130 K.G. tabak, 478.000 sigaretten, 42.000 sigaren, 10 825 boekies sigarettenpapier, 15.510 K.G. sui ker, 23 000 K.G. tarwe, 1200 K.G. meel, 4400 K.G. brood en 600 K.G. diverse waren. Verder 10 luxe auto's, 5 vracht telef. No. is RaamsdonksYeer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SBBr Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA auto's, 5 motorrijwielen en 65 rijwielen 2560 smokkelaars werden verbaliseerd. O— 12 VERBRANDE KINDEREN. Een 42-jarige zwakzinnige, de vermoe delijke stichter van den brand in het gesticht te Wadenswil, waarbij 12 kin deren het leven hebben verloren, is ge arresteerd en in arrest gesteld. Hij heeft bekend, den brand te hebben gesticht, De verdachte is niet toerekenbaar. Sedert zijn vierde jaar wordt hij al in het ge sticht verpleegd. BOSCHWACHTER VERMOORD. Twee boschwachters, die in het dis trict Losalang hun ronde maakten, wer den door een bende houtdieven, groot 50 man, welke in hinderlaag lagen, over vallen. Er ontstond een hevig gevecht. Een boschwachter struikelde en werd door de bende afgemaakt. De andere ontsnapte. SPECERIJEN Witte peper. 18 per ons Rommelkruid Piment Pijpkaneel Gemalen noot Gemalen nagelen Nootmuscaat. Kruidnagelen Uitsluitend 1' By grootere afname korting! A. BAA1JENS Botermarkt 88 - HEUSDEN. 20 18 16 18 20 18 18 kwaliteit. MOORDEN. Raymond Robins vermoord Bij de politie te Boston is door iemand aangifte gedaan, die beweerde te hebben vernomen, dat kolonel Raymond Robins, i een persoonlyk vriend van Hoover, die op geheimzinnige wijze in September j.l. verdween, door dranksmokkelaars zee waarts was gebracht. Men had hem gebonden en over boord gegooid, hij zou zijn verdronken. De politie staat eenigs zins sceptisch tegenover dit verbijsterend verhaal. Gouverneur-Generaal vermoord. Uit Bata (Spaansch-Guinea) wordt ge meld, dat Gouverneur-Generaal Sestoa, die bestemd was Lupez Ferrer, den Hooge-Commissaris van Marokko te ver vangen, door een inlandschen sergeant is vermoord. Hoewel men de motieven van de misdaad nog niet kent, schrijft men den moord niet toe aan een politieke kwestie. Men schijnt met een wraak neming te doen te hebben. O— BLOEDIGE STRIJD IN ABESSYNIE. Leden van den Zuid-Abessynischen stam hebben bij een inval in het gebied van Kenya 150 mannen van een aldaar wo nende Galla-stam gedood, een aantal an deren weggevoerd, dorpen verwoest en vee geroofd. De aanvallers waren met geweren gewapend, hun slachtoffers slechts met speren. De overval geschiedde ten Oosten van het Rudolfmeer. O— ERNSTIG AUTOBUS ONGELUK. Bij een autobusongeluk in de buurt van Oran zijn 6 personen gedood en 22 gewond. Oran ligt aan de kust van Algiers. —O SCHIP VERGAAN. Men vreest dat 21 koppen van de bemanning van de vrachtstoomer „Oenika maroe" om het leven zijn gekomen, aangezien het schip nabij het eiland Osjima aan den grond is geloopen. Negen opvarenden werden gered. Het schip werd door een orkaan overvallen op zijn reis van Yokohama naar Hakodate. DE RAMP OP CUBA. Zaterdag zijn te Camaguey per trein op nieuw 500 overlevenden uit het ge heel verwoeste Santa Cruz gearriveerd. Het was een tragische groep van bijna uitsluitend jongemeisjes. Vrijwel allen liepen blootsvoets. Velen waren slechts in wat lakens gewikkeld. Anderen over levenden, die eerder waren aangekomen, zochten jammerend, of zich onder de nieuw aangekomen bloedverwanten be vonden, doch dit bleek niet het geval te zijn. Talrijke vluchtelingen moesten onver wijld naar het ziekenhuis worden over gebracht, terwijl een der jongemeisjes tij dens de treinreis overleden bleek te zijn. Santa Cruz is van den aardbodem weg gevaagd. De geheele bevolking heeft de plaats verlaten, behalve een paar overle venden, die tusschen de puinhoopen naar lijken zoeken en groepen vrijwilligers voor het begraven der dooden. Men is er zeker van, dat te Santa Cruz 2000 per sonen om het leven zijn gekomen. Van alle plaatsen is volgens ooggetui gen Santa Cruz ongetwijfeld verreweg het ernstigst geteisterd. Ook is het gevaar groot, dat in de omgeviDg besmettelijke ziekten zullen uitbreken, daar tot dusver nog slechts een betrekkelijk gering deel der dooden begraven kon worden en het ontbindingsproces in het tropische Cubaan- sche klimaat snelle vorderingen maakt. Men heeft besloten de lijken der nog niet begraven slachtoffers in massagraven ter aarde te bestellen, ten einde het be smettingsgevaar zoo veel mogelijk te vermin deren. Ook werden uit de omliggende plaatsen per trein, boot en vliegtuigen in allerijl desinfectiemiddelen naar Santa Cruz overgebracht. Camaguey zelf is door den springvloed niet geteisterd, daar de stad ruim 30 M. boven de zeespiegel is gelegen. Ook de ten Zuiden van Cuba gelegen kleine groep der Caycoan-eilanden blijkt deerlijk geteisterd te zijn. Op Cayman Brack en Little Cayman zijn 60 personen om het leven gekomen, terwijl ruim 400 eilandbewoners zijn gewond. Alle re- geeringsgebouwen werden er verwoest.' Het aantal dooden, dat de orkaan en de stormvloed hebben geëischt, wordt volgens de jongste berichten thans op 2700 geschat. De militaire bevelhebber van Santa Cruz maakt melding van een sensationeels voorspelling van de castastrofe, waardoor het hem mogelijk was honderden men- schen te redden. Een visscher was mid den in den nacht zijn woning binnenge stormd met de woorden „Kijk naar de zee en den hemel en u zult zien dat ge heel Santa Cruz zal worden overstroomd". De bevelhebber deed daarop alles wat in zijn macht was om de bewoners te redden waarbij hij zelfs meermalen met geweld moest dreigen. —o— Ruim 28.000 mijnwerkers zijn iit Noord-Spanje in staking gegaan. Zij stellen den eisch, dat de invoer van En« gelsche steenkolen zal worden verbod den. De Spaansche mijnen beschikkeif over reusachtige voorraden steenkolen die echter door de Engelsche concur rentie binnensland onverkoopbaar zijn* %=£«-- W .v- voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard M. NORT - Qorinchem —O— -O- j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1