Inktstellen. Vloeidrukkers. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Firma L. J. VEERMAN Firma L J. VEERMAN Oil ou nu irl iestast 0 if 2 meden Ztelssmarf. Firma L. J. VEERMAN POSTPAPIER Firma L. J. VEERMAN Sint=Nicolaas-Cadeau. aw&a Binnenland. Portefeuilles Sigarenkokers Portemonnaies Acte=Tasschen FEUILLETON. Luxe Doozen No. 5281 Woensdag 23 November 1932. RUWE HU/O Und van alteha Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke rege meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. HEUSDEN. Ruime sorteering Schooltasschen, Schoolétui's Schoolvulpenhouders. LUXE ZAKMESJES zeer geschikt voor HEUSDEN. VAN EEN AUTO GEVALLEN. Op den Rijksstraatweg nabij Half weg had de 9-jarige P. v. Z. te Haar- lemmerliede woonachtig, de onvoor zichtigheid achterop een snelrijdenden vrachtauto te klauteren. Bij een on effenheid in den weg viel de jongen van het voertuig en bleef bewusteloos liggen. Toevallig passeerde een dok ter per auto. Deze constateerde her senschudding en werd naar een zie kenhuis overgebracht. —o ONDER EEN AUTOBUS. Vrijdagavond halftwaalf, wilde de 20-jarige student A. Knottenbelt, af komstig uit Bussum, op het Stations plein te Leiden op een autobus sprin gen, die met eerste-jaars-studenten uit Noordwijk kwam. Hij gleed daarbij uit en kreeg een wiel van de autobus over zich heen. Met inwendige kneu zingen is hij in zorgwekkenden toe stand naar het Diaconessenhuis over gebracht. Daar is hij Zaterdagmiddag om twaalf uur overleden. Naar aanleiding van dit overlijden heeft het Leidsche Studentencorps een rouw van 14 dagen aangenomen. o VERKEERSONGELUK. Even ten Zuiden van Meppel op den weg naar Zwolle heeft een ern stig auto-ongeval plaats gehad. Een der vrachtwagens van den snel- dienst Groningen-Breda, ondernemers v. d. Ploeg en Zeeman, op reis naar het Noorden, moest plotseling uitwij ken voor twee rijtuigen, waarin twee bruidsparen uit Staphorst huiswaarts keerden, welke achter een stilstaande personenauto vandaan kwamen. De zware zeswielige vrachtauto haalde te veel naar rechts uit en kwam tegen PRACHTSORTEERING een boom, na eerst een der lichte rijtuigen vernield te hebben. De beide jongelui konden tijdig van het voer tuig springen en zich in veiligheid stellen. De chauffeur K. v. d. Ploeg uit Groningen, bekwam een ernstige hersenschudding en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Evenals de andere inzittende, J. Zeeman, hatj hij bovendien verschillende verwon dingen opgeloopen door glasscherven. De auto was zoo goed als geheel vernield. OOK DE TUINBOUW ONDER DE CRISISPACHTWET. De ministers Donner en Verschuur hebben op de vragen van de Twee de kamerleden Loerakker en Ch. L. v. d. Bilt, betreffende wijziging van de Crisis-pachtwet in dien zin dat deze ook van toepassing zal zijn op den tuinbouw, geantwoord dat het wetsontwerp tot wijziging van de cri sispachtwet in dezen zin, dat ook de tuinbouw onder deze wet zal vallen, hun departementen reeds heeft ver laten. o OPRUIENDE LECTUUR ONDER SCHOOLKINDEREN. Een onderwijzer van een der open bare lagere scholen in het centrum van Rotterdam ontdekte dezer dagen een gecyclostyld pamflet in de hand jes van een leerling. Het bleek een blaadje te zijn, uitgegeven door een communistische groep. De inhoud was van zeer opruienden aard en vooral ook gericht tegen het gezag op de school. EEDBOEK. zeer geschikt voor SINT-NICOLAAS-CADEAU. iflonn HEUSDEN. Naar het Fransch. 120. Hebt gij hem zien vallen, moe der Neen... ik bezwijmde... maar twijfel er niet aan... ik... helaas, mijn arm kind... ik heb hem gedood... Nog geen enkel oogenblik heb ik die overtuiging opgegeven. Zijt gij er wel zeker van. dat gii afgetrokken hebt op 't oogenblik. waarin gij bewusteloos werd Ik heb 't geluid der ontploffing gehoord. Zijt ge daar zeker van vroeg Haudecoeur. Wanhopig antwoordde zij Ja. twijfel er niet aan, twijfel er niet aan! Welnu, mevrouw, vervolgde Haudecoeur opgewonden luistert goed. Gii mijnheer Jean Demarr zult u deze bijzonderheid nog wel uit het onderzoek herinneren... De rechter van instructie zeide namelijk tot mij ,,'t Bewijs, Haudecoeur. dat gii uw „plan koel overwogen hebt, dat uw „haat tegen mijnheer de Beaupreault „en uw wanhopig besluit om u op „hem te wreken, dat gii niet in toorn „op hem geschoten hebt, is dat gij „nadat de eerste keer gemist hadt, „voor de tweede keer nogmaals „schoot". Begrijpt gij allen goed. wat dat wil zeggen Een wapensmid heeft den revolver na mijn arrestatie on derzocht. Hii constateerde onmiddel lijk, dat er twee kogels afgeschoten waren. Een der kogels werd niet in de kamer teruggevonden. Die is ze ker in 't houtwerk of in 't tapijt ver loren gegaan. De andere kogel vond de geneesheer in de borst van mijn heer de Beaupreault. Welke van die twee kogels heeft uwen echtgenoot getroffen De eerste of de tweede De tweede natuurlijk!... Als de eer ste zijn werk goed volbracht had. was een tweede noodeloos geweest... En als de eerste mijnheer de Beaupreault verwond had, zou de geneesheer im mers een wond ontdekt moeten heb ben?... Dat wilde ik nu zeggen, me vrouw. .daarom vroeg ik u dit alles en noodzaakte ik u. u dit vervloekte verleden te herinneren! Margaretha was zoodanig door die plotselinge hoop getroffen, dat zii niet in staat was om te spreken. Zij gevoelde zich ter dood veroor deeld en nu kwam er iemand tot haar, die haar zeide, ^at zij misschien kon- blijven leven. ÏDaaraan kon zii niet gelooven Is 't mogelijk Is 't mogelijk? Ik weet niet of 't mogelijk is. LIaudecoeur begon te lachen, mevrouw, maar logisch is 't zeker. Hebt gij die twee kogels op uwen echtgenoot afgeschoten Neen, neen, neen! Welnu, daar revolvers, voor zoover ik weet niet de eigenaardig De onderwijzer vroeg hoe het kind aan dat blaadje kwam. Het kind onthulde, dat het zo.o'n blaadje had gekregen van een jongen en een meisje, die na schooltijd op den hoek van de straat met een hee- le boel van die krantjes de kinderen hadden staan opwachten. Niet alle maal hadden ze zulk een krantje ge kregen, maar er waren er toch heel wat uitgedeeld. Het kostte den onderwijzer weinig moeite een tiental pamfletten in han den te krijgen, welke in het bezit waren van zijn leerlingen. Geen enkel kind had het blaadje zoo maar op straat weggegooid, want bij het afgeven van het krantje was het dringende verzoek gedaan toch vooral geen exemplaren op straat te werpen. Wie zich van een blaadje wilde ontdoen, moest het dan maar liever verbranden! Bij het bestudeeren der pamfletten bleek den onderwijzer, dat tot den inhoud van het opruiende geschrijf tal van onderwerpen behoorden, welke verre boven het benul van 9- of 10- jarige kinderen uitgaan. Het blijkt, dat inmiddels reeds een bijeenkomst met de kleuters is belegd, waarin één der leden van den gemeenteraad van „zijn ervaringen in Rusland" heeft verteld Ook op andere scholen blijkt een soortgelijke propaganda voor gezags ondermijning te zijn gevoerd. De gemeentelijke onderwijs-autori- teiten hebben zich met het geval be moeid. (R. N.). HEVIGE ONTPLOFFING. Een zeer ernstige gasontploffing heeft Vrijdagnacht te ongeveer half 4 een benedenhuis aan den Schiedam- schen Singel 67 te Rotterdam, waar de zaak in kantoormeubelen van de fa. Herinx gevestigd was, totaal ver nield. Bij deze ontploffing is de ma- heid bezitten alleen af te gaan. moet een andere hand dan de uwe dat tweede schot gelost hebben! Mijn God! mijn God! riep Margaretha ontsteld uit, daar zii nog steeds twijfelde en aan zulk een ge luk niet kon gelooven. Gerard viel voor zijn moeder neer en haar omhelzend Twijfel niet moeder, wat hii zegt moet waar zijn... hii redt ons. hii geeft ons 'tleven, 't geluk terug... Gii hebt mijn vader niet gedood, ge ziet, dat 't onmogelijk is... Die mis daad hebt gii niet begaan. Flelaas! En toch wilde ik het. Gii wildet het doen, maar God verkoos het niet en is tusschenbeide gekomen; op 't laatste oogenblik heeft hii 'tu belet... hii heeft uw hand doen sidderen, hii heeft uw verstand beneveld, hii heeft een waas voor uwe oogen doen vallen... hii heeft u uwen moed, uwen wil ont nomen om u te redden. Neen. moe der. gii waart 't niet! Op krankzinnig vragenden toon herhaalde zij Is het mogelijk En eensklaps werd zii door te groote vreugde van die onverwach te uitkomst bleeker. haar hoofd zonk op den schouder van Gerard en zii verroerde zich niet meer. Ontsteld trad Jean Demarr op haar toe. Te groote vreugde kan evenals te groot verdriet gevaarlijk worden. Maar neen, zii had reeds zooveel geleden! De toekomst kwam haar nu minder donker voor. Zij kwam weer tot bewustzijn. MOOIE SORTEERING joor van politie B. Hagoort door een weggeslingerd bint getroffen en zoo ernstig verwond, dat hij kort daar na is overleden. Een zestal personen, die zich in de nabijheid van het pand bevonden, hebben min of meer ernstige kwetsu ren opgeloopen. Van deze men- schen was het ergst de majoor van politie J. Boelhouwer er aan toe, die een ernstige hoofdwonde opliep. De ontploffing heeft van het bene denhuis een ruïne gemaakt. Van ver schillende belendende perceelen, tot van een pand in de Witte de Withstr. toe, zijn de ruiten gesprongen. Twee zware knallen, waarmee de ontploffing gepaard ging, zijn ver in den omtrek gehoord. De oorzaak van de gasontploffing is vermoedelijk het ontstaan van kort sluiting tusschen electrische kabels onder het gebouw. Een boogvonk moet daarna een hoofdbuis van de gasleiding stuk gebrand hebben. o DOOD ACHTER HET STUUR. Een autobestuurder vond op den weg nabij Groot Schermer een auto midden op den weg staan. Toen hij ging kijken wat de oorzaak kon we zen, dat deze auto niet uitweek, vond hij achter het stuur den heer dr. Van Leeuwen, arts in De Rijp, die bleek te zijn overleden. Een beroerte heeft een eind aan zijn leven gemaakt, —o DOODELIJK ONGELUK. Op den Geldropschenweg tusschen Eindhoven en Geldrop stond de 63- jarige Mej. v. Hest, wonende te Zeelst PRAISMA-yanVALKEMBURG'S-- e A oLEVERTR, LEEUWARDEN glimlachte tot hen, die om haar ston den en stak haar hand naar Haude coeur uit. Allen zagen de mogelijkheid in uit een tragischen, smartelijken en naar het hun toescheen onverbeterlijken toestand bevrijd te worden. Margaretha was zeer vermoeid ge worden. 't Zou gevaarlijk voor haar kunnen worden, indien men haar geheugen nog langer op de proef wilde stel len. Zij moest tot rust komen. Jean Demarr bracht haar naar haar kamer. Gerard en Haudecoeur bleven op zachten toon verder spreken, opdat 't geluid hunner stemmen niet tot Margaretha zou doordringen. Na een kwartier kwam Jean De marr weer naar hen toe. Zii slaapt! zeide hij. Zii slaapt en zeer kalm. En terwijl hij de hand van den vluchteling drukte, yervolgde hij. Haudecoeur. wat kunnen wii doen om onze erkentelijkheid te be tuigen Maar begrijpt ge nu wel, wat gii voor onze familie, voor Margaretha, voor Gerard en voor mii gedaan hebt De vluchteling antwoordde la chend Als ik u tracht gelukkig te ma ken, dan tracht ik immers tegelijker tijd hetzelfde voor de mijnen te doen. Gerard, zeide de advocaat gii moet hier blijven. Uwe moeder mocht u noodig hebben... Ik zal Haudecoeur naar de Rivau- dière brengen, waar wii hem eenige met haar dochter op de autobus te wachten. Bij aankomst van de bus, liep de vrouw deze tegemoet, doch op hetzelfde oogenblik passeerde met groote vaart een personenauto, ko mende uit de richting Eindhoven, Een aanrijding volgde. Met een been breuk en een schedelfractuur werd de vrouw naar het ziekenhuis te Eind hoven overgebracht, waar zij is over leden. O— 101-JARIGE OVERLEDEN. In den ouderdom van ruim 101 jaren is te Steenbergen overleden de heer K. J. Braber. De heer Braber. was de oudste inwoner dezer gemeen te, en was ondanks zijn hoogen leef tijd nog zeer kras en gezond. Nog voor eenige weken had hij een archi tect opdracht gegeven voor hem een nieuwe woning te bouwen o— VERDUISTERING. Door de politie te Utrecht is een man gearresteerd, die verdacht wordt ten nadeele van een Utrechtsche firma een belangrijke verduistering in dienstbetrekking te hebben gepleegd. De man zou zich een bedrag van f8100 aan effecten en f4200 aan geld hebben toegeëigend. Hij is door, de politie in verzekerde bewaring ge steld. j —O— MOORDAANSLAG. Te Putte op de Veluwe is een moordaanslag gepleegd op den 20- I jarigen arbeider Bouw, wonende te Terschuur. Het slachtoffer, dat op de heide, even buiten Putte met zijn meisje liep te wandelen, werd on verhoeds aangevallen en ontving van den nog onbekenden dader eenige messteken in den rug, waardoor hij zwaar gewond werd. Na zijn laffe daad gepleegd te hebben is de aan- rander de bosschen ingevlucht. Men vermoedt dat jaloezie de drijfveer is geweest. De getroffene is naar het ziekenhuis te Salem bij Ermelo over gebracht. Men vreest voor zijn leven. De politie heeft de zaak in onderzoek. o GELD GEVONDEN. Een jongen heeft op het politie bureau te Doetinchem twee belang rijke bedragen in geld gedeponeerd, die hij in een bosch niet ver van el kaar heeft gevonden. Van eenige ver missing is geen aangifte gedaan. Omtrent de herkomst verkeert men volkomen in het duister. O— ROOFOVERVAL. Zaterdagmorgen ongeveer half zes werd in café C. Baks aan den Nis- dagen verborgen zullen houden. Op 't oogenblik dat hij 't kasteel verlaten wilde, hield Gerard hem1 staande. Mijnheer Demarr. zeide de jon ge man, op sidderenden toon, ik heb u iets te bekennen. Zwijg. Gerard, antwoordde de ad vocaat zacht, ik weet, wat gii wilt zeggen. Neen, neen. Gii hebt er mii van verdacht, niet waar, uw vader vermoord te heb ben I Gerard snikte het uit. Mijnheer! O. mijnheer! Ik vergeef 't u. mijn kind. Maar, daar gii straf verdient zal ik u straf fen. Straf, mij mijnheer. Noem mij. vader! Beide mannen vielen elkander wee- nend om den hals. V. Ondertusschen was de nacht ver streken. i 't Begon reeds te schemeren, toen Demarr en Haudcoeur gezamenlijk! Expelly verlieten. Maar een dichte nevel, die uit de" Seine opsteeg dreef over de oevers, hulde 't landschap als in een ondoor- dringbaren sluier en scheen bij voor keur om de toppen der boomen te blijven hangen. 't Riet was daarvan zoo vochtig ge worden. alsof 't geregend had. En 'tland, .^cheen als overstroomd door, een rivier 't gras was doorweekt van den dauw. (Wordt vervolgd). NIEIJWSBLM voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Schrale Lippen Gesprongen Handen —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1