Tweede Blad No. 5282 Vrijdag 25 Nov. ^islcsrrrarf. Inktstellen. Vloeidrukkers. BEKENDMAKING. KARNMACHINES voor het klein Boerenbedrijf. WILLEM DE BRUIN, Tel. Int. 220. GORINCHEM. voor het Land van Housden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. Firma L. J. VEERMAN POSTPAPIER Firma L. J. VEERMAN sp Atrax geeft tot 1 December een extra St. Nicolaas Verrassing. Qebruikt daarom Atrax, Atrax, Atrax. Luxe Doozen Dinsdag 29 November, Woensdag 30 November en Donderdag 1 December. Prachtige uitvoering, fabrikant ADAM SCHMIDT. Kinderrubriek FEUILLETON. AALBURG HET BESTE YAN HET BESTE. BEHOORENDE BIJ HET Onnoodig Lijden! Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de lendenen, urinestoor- nissen, hoofdpijn, duizeligheid, en rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten liggen, wordt gij gewaar schuwd, dat de organen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheumatiek, spit, waterzucht of blaaszwakte? Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende tee- ken der organen, welke de urine af scheiden en zoodoende de onzuiver heden uit het bloed filtreeren. Fos- ster's Pillen heelen en versterken deze verzwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoende eindelooze pijn en ongemak veroor zaken, afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust herwonnen, dank zij Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. a f 1,75 per flacon. Iedere winkelier kan U Atrax leveren. Beste meisjes en jongens. De oplossingen van de raadsels van verleden week luiden als volgt 1. Haar ruggegraat. 2. Om vooruit te komen. 3. Eén ei, daarna is hii niet nuch ter meer. De nieuwe raadsels zijn: 1Mijn eerste deel kan voor groot en klein, voor oud en jong, heel nuttig zijn Mijn tweede is als lood zoo zwaar, veel zwaarder dan het geheel, zoowaar! Ra, ra, wat is dat 2. Mijn lichaam is bijna zoo lang als mijn haar, Doch nooit knipt men dit met een mes of een schaar Ik wrijf maar steeds langs vreemde peezen. Toch moet dit heel niet pijnlijk -cr Naar het Fransch. si: zzi 121. Demarr sloeg een nauw boschpad in, nadat zij het park verlaten hadden. Kom, Haudecoeur, volg mij maar onbevreesd. O, nu ik weet dat gij mij be schermt, zeide de brave man, vrees ik niets meer! Gedurende een half uur volgden zij dit pad. En eensklaps bevonden zij zich mid den in het land, tenminste voor zoo ver men door den nevel kon nagaan. Demarr was bekend met den om trek en vergiste zich niet in de richting. Men ziet de Rivaudiére niet, zei- de hij, zóó dicht is de nevel en toch is de hoeve geen honderd meter meer verwijderd! Werkelijk naderden zij dien, al zag men de hoeve niet, toch kon men uit allerlei geluiden opmaken, dat zij na bij was. De hanen kraaiden luidkeels, de kip pen kakelden en ook vernam men het blaffen van eenige honden. Zij snelden hen tegemoet, maar staakten hun geblaf, zoodra zij Demarr herkenden. Zij waren er. j HBUSSEN. zeer geschikt voor SINT-NICOLAAS-CADEAU. wezen, Want men hoort nooit een klaaggeluid, Integendeel zij juichen luid. 3. Wat eet men gaarne, ook al had een ander het eerst in den mond OOM KAREL. DE SNEEUWKONINGIN. 12. De kinderen dronken warme reij- diermelk en daarna droegen de ren dieren Gerda en Karei heen. Eerst naar het vrouwtje van Finland te rug. .in wier hut ze heerlijk warm werden en waar het vrouwtje hun vertelde hoe ze naar huis moesten gaan. Daarna gingen ze "naar het vrouwtje van Lapland. Dit aardige vrouwtje had nieuwe kleeren voor de kinderen gemaakt en zelfs had ze haar slede in gereedheid gebracht, zoodat de kinderen daarmede verder zouden kunnen reizen. Alletwee de rendieren liepen naast de slede mee tot heelemaal aan de grens van Lap land. en daar kwamen de eerste groe ne sprietjes te zien. De rendieren namen hartelijk afscheid van de kin deren en ook het vrouwtje van Lap land wenschte hen goede reis. Wat waren ze blii toen ze de eerste vo geltjes weer hoorden sjilpen en de prachtige groene knoppen aan de boomen in het bosch ontdekten. Ze reden met een flinke vaart door het donkere woud en wie denken jullie dat daar plotseling op een prachtig paard aangereden kwam Kleine Ger da herkende het paard dadelijk, want het had vroeger de gouden koets ge trokken! Op het paard zat een jong meisje met een roode muts op het hoofd en pistolen in haar gordel het was... het kleine roovermeisje! Ze wilde niet langer thuis blijven en was weggeloopen. Ze reed nu naar het Noorden om te zien hoe de we reld er daar uitzag. Ze herkende de kinderen dadelijk en Gerda herkende haar ook met groote blijdschap. „Nou", sprak het roovermeisje tot Karei, „dat is niet netjes van je ge weest om zoo maar weg te loopen en een ander voor jouw plezier de halve wereld te laten rondreizen!" Maar Gerda viel haar in de rede en vroeg hoe het met den prins en de prinses ging. „O", sprak het roovermeisje, „die zijn op reis naar heele verre landen! Maar vertel me eens, hoe heb je het zelf gemaakt en waar heb ie hem gevonden Toen vertelden èn Ger da èn Karei haar de heele geschiede nis. „Wel, wel", sprak het roovermeis je. „dan is alles tenslotte nog in orde gekomen!" Ze gaf hun elk een hand en beloofde, dat als ze ooit in de stad kwam, waar ze woonden, ze hen zou bezoeken. Daarna reed ze weg de wijde wereld in. Maar Gerda en Karei wandelden voort hand in hand en waar ze ook gingen, vonden ze de prachtigste len tebloemen. Eindelijk zagen ze uit de verte de groote stad liggen, waar ze woonden, met haar groote torens en ze hoorden uit de verte de klok slaan. Ze gingen regelrecht naar de deur van grootmoeder s woning en liepen de trap op en haar kamer binnen. Alles was precies nog zoo. zooals ze het verlaten hadden. En de oude klok in den hoek tikte en de wijzers wezen den tijd aan. Maar... terwijl ze zoo door de kamer hepen, be merkten ze opeens, dat ze groot en volwassen waren geworden. De ro zen slingerden zich rond het open raam en daar stonden hun twee stoel tjes. Grootmoeder zat in de warme zonneschijn en las. zooals ze vroeger altijd deed. De heele. koude, akelige droom van hun avonturen in het pa leis van de Sneeuwkoningin werd als het ware weggevaagd als een nacht merrie. Karei en Gerda keken elkaar in de oogen en besloten van dat oogen- blik af. elkaar niet meer te verlaten. Ze trouwden met elkaar en leefden vele. vele jaren blii en gelukkig. EINDE. HEUSDEN. MOOIE SORTEERING Vervolg Raadsverslag SPRANG-CAPELLE. De heer de Rooij heeft het gebouw eens wezen bekijken en kan niet anders zeggen, dan dat het slecht is, maar zoo slecht als beweerd wordt, is het niet, met eeni 5 a 600 gulden zal het aardig in orde gebracht kunnen worden, meent spr., en dan lijkt het hem beter, dat het niet wordt verkocht. De gem. kan het dan aan de vereenigingen verhuren. De 'heer Dalmaijer vraagt, hoe B. en W. er toe gekomen zijn, om een hooger bedrag 'te nemen dan de schatters heb ben 'gedaan, is dit niet pijnlijk voor deze personen? De Voorzitter gelooft niet, dat deze daarover een traan zullen laten. De heer v. Willigenburg zegt, dat B. en W. niet zeggen, dat de schatting niet 'goed is geweest, zij houden alleen de hoogste schatting aan. De 'heer de Boer kan zich vereenigen met 'het voorstel van B. en W., omdat de gemeente dan ook van het gebouw af is en er geen kosten meer (aan heeft, terwijl de lokalen worden verbe terd en de gemeente er toch de be schikking over houdt. De heer de Rooij vraagt of als het voorstel van B. en W. wordt aange nomen, de Volksbond ook verplicht is de lokaliteit voor iedere vergadering, van welke richting dit ook wordt ge vraagd, beschikbaar te stellen. Zoo, vader Morellet, zeide De marr. i De oude hief het hoofd op, herkende den advokaat en groette beleefd. Morgen, mijnheer Demarr, gij zijt er al vroeg op uit. En dat zonder ge weer of honden?... Wat voert u hier heen? Toch niet uit liefhebberij om door den dauw te loopen? Dat is zoo, vader Morellet, maar laten wij naar binnen gaan. Ik moet je eens spreken. Eerst nu ontwaarde de pachter Hau decoeur. Mijnheer, ik ken u niet, maar toch zijt gij welkomW.ij zullen een glas brandewijn nemen. Dat houdt de ge dachte bijeen en verdrijft den nevel, die anders naar de hersenen zou op stijgen. Zij betraden de hoeve. E>e pachter zette eenige glazen ge reed en ontkurkte een kruik. Hij schonk daarna de glazen tot aan den rand toe vol met helderen brande wijn, klonk met zijn glas en dronk. De anderen volgden hem na. Daarna klapte vader Morellet ge voegelijk met de tong en zeide: Ja, dat is brandewijn, die met St. Marten dertig jaar wordt? Haudecoeur stemde met hem in. Die zal wel zwaar in het hoofd stijgen, als men er niet aan gewend is. Neen, neen, riep de stevige Nor- mandiër uit, geloof dat niet... 'tis precies likeur, zacht voor de maag als anisette. Terwijl hij op zijn beurt plaats nam, De bekende AMSTERDAMSCHE CONFECTIEHANDEL komt wederom naar met een enorme sorteering Heeren-, Jongens en Kinderkleeding met haar bekende kwaliteitenthans opgevoerd tot het beste, zoowel in bewerking als stoffen. Wij brengen ook alle soorten Dames- Regenmantels bij onze gewone sorteering. Komt zien, wij kunnen U thans aan elk artikel in ons bedrijf helpen. Werkbroeken, ook in Manchester en Moleskin. Kinderjekkers (een mooi St. NICOLAAS CADEAU) en alle soorten Jasjes. Wij komen 3 DAGEN ten huize van den Heer DEN HOET, Polstraat te AALBURG, en wel Gaat vooral zien, 't is uw voordeel. DE AMSTERDAMSCHE CONFECTIEHANDEL. N.B. Aankondigen voor Andel en Almkerk volgen. vroeg hij: Waarmede kan ik u van dienst wezen, mijnheer Demarr? Breedvoerig en met de uiterste voor zichtigheid, verhaalde Demarr den boer alles, wat onzen lezers bekend is, ter wijl hij er voor zorgde, den naam van Margaretha niet te noemen. Morellet, die aanvankelijk verbaasd stond over deze vertrouwelijkheid, maar daarna belang begon te stellen in dat gene, wat buiten zijn dagelijksche le ven omging, luisterde zonder een en kel woord te spreken. Zijn levendige en verstandige oogen hield hij op het gelaat van den advo kaat gevestigd. Aanvankelijk was hij natuurlijk wan trouwend geweest. Waarom kwam men bij hem, om hem dit alles te vertellen? Daarna begon zijn hart mede te spre ken ,toen hij al die ellende vernam. En zijn ontroering trachtte hij te be dwingen door twee of drie glazen bran dewijn, die hij achter elkander naar bin nen sloeg. Nadat Jean Demarr zijn verhaal ge ëindigd had en zweeg, zeide de pachter: En wat is er van dien ongeluk- kigen man geworden, mijnheer De marr? Hij is toch niet weer in de han den der politie gevallen? Dat zou jam mer wezen. Dat hangt geheel en al van u af, vader Morellet. Van mij? Ja. En hoe als ik het u vragen mag? De heer v. Willigenburg antwoordt, dat als Volksbond eigenaa»r van het gebouw wordt, deze vanzelf baas in ei gen huis blijft. De bond bestaat echter reeds 13 jaar en nog nooit is haar lo kaal aan iemand geweigerd, zoowel voetbal en korfbal, als Kolenvereen. vergaderen in haar lokaal. De heer Kerst meent, dat men over de schatting niet lang behoeft te spre ken. Het voornaamste is, dat het ge bouw voor de gemeente geen waarde heeft. Nu krijgt ze er f 200.1 voor, terwijl er anders minstens voor een 600 gulden aan gerepareerd moet wor den. Het is van belang, dat er in de ge meente een lokaal blijft, waar jonge menschen kunnen vertoeven. Misschien was er een voorwaarde aan te ver binden, dat de gemeente, als de Bond mocht worden ontbonden en het ge bouw zo'u worden verkocht, dat dei gemeente dan voorrang krijgït om het j terug te koopen. De Voorzitter merkt op, dat deze bepaling in het contract is opgenomen. De heer Verheijden acht het een 1 gevaarlijk precedent hij stelt de Volks-? bond op prijs, maair om bij Capelle te blijven, waair ^een gemengde zang- vereeniging is, als 'nu naast deze een andere werd opgericht, 'zou deze niet in het lokaal kunnen. Als de gemeente er de beschikking over had, zou deze veel coulanter kunnen optreden. De heer v. Willigenburg zegt, dat de Volksbond een zeer ruim standpunt inneemt. In de 'Kolenvereeniging was strijd ontstaan, met gevolg, dat een 2de vereeniging werd opgericht. De Volksbond heeft direct gezegd ook deze vereeniging kan er 'in vergaderen. De heer de Rooij vreest toch, dat zich vroeg of 'laat kwestie's zullen voor doen. In Sprang bestaat b.v. een Christ. Historische kiesvereeniging. Vooral ïn verkiezingstijd bekampt men elkaar dan fel, in zoo'n geval zou b.v. de lokali teit geweigerd kunnen worden. De heer v. Willigenburg merkt op, dat de Volksbond! geen speciale rich ting is tegoedaan, ook de Chr. Hist, kiesvereeniging vergadert in 'het lokaal. De heer de Rooij blijft bij zijn vrees, vroeg de pachter, opnieuw wan trouwend geworden. Zie daar staat die man. En de advokaat wees op Haudecoeur. Dat dacht ik reeds. Wilt gij hem bij u nemen, en op de Rivaudiére houden? Duivels! Duivels! Morellet! 'tls ernstig ziet u, zeer ernstig, wat gij mij daar vraagtAls men hem bij mij ontdekt en als men dan eens alles te weten kwam Voor processen gerechtskosten en al die rompslomp meer ben ik niet bang, maar als ik mij tegen de politie moet verzetten, be denk ik mij liever eerst. Gij weigert? Neen, neen, ik heb niet gezegd dat ik weiger. Dus neemt gij het aan? Neen, neen, ik heb ook niet ge zegd dat ik het aanneem. Jean Demarr glimlachte. Hij was ge wend 'aan de manieren van den goe den man. Maar Haudecoeur stond op en zeide droevig: 'tls goed. Ik wil niet, dat gij u om mijnentwille last veroorzaakt. Morellet antwoordde Neen, neen, ik heb volstrekt niet gezegd, dat gij zoudt weggaan. O! kan ik blijven! Ik dank u! Zacht wat! Ik heb volstrekt niet gezegd, dat gij hier kunt blijven. Jean Demarr nam opnieuw 't woord. Vader, Morellet, wij spreken nu niet over zaken, maar over iets geheel anders. Hier moet uw hart medespre- ken. De Rivaudiére is afgelegen en ver, van den straatweg verwijderd. Hoe dik wijls komen de gendarmen van Rolle- boise hier? Gedurende de laatste dertig ja ren zijn ze niet meetr 'hier geweest. Nu, ziedaar. Houdt Haudecoeur. bij uDan zult gij een goede daad verrichten. Gij kunt hem immers .ge makkelijk voor een knecht van u doeni doorgaan. i Dat gaat zoo gemakkelijk nog niet.. Men weet overal, dat er op Rivaudiére nog nooit een knecht is gehouden. Gij kunt zeggen, dat gij oud wordt: en hulp noodig hebt. t Dat zullen ze toch niet gelooven. Als er in de herberg wat te veel ge dronken is en er ruzie ontstaat, danl is vader Morellet nog best in staat er tneer dan een krachteloos tegen het billart te duwen. De 'pachter lachte luidkeels. Dat 'scheen hem eensklaps van ge dachten te doen veranderen, want na den vluchteling nogmaals opgenomen te hebben, zeide hij: Gij bevalt mijEn ge schijnt nogal sterk te wezen. Daajr mijnheeii Jean Demarr belang in u stelt, zult gij die belangstelling wel waard wezen. Hij zegt, 'dat gij onschuldig zijtik ge-* loof het. Blijf bij mijWeet ge Vvat van 'den landbouw af? Kicnwsblad im (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5