Firma L. J. VEERMAN Firma L. J. VEERMAN Plaatselijk Nieuws Sint-Nicolaas-Cadeau. Portefeuilles Sigarenkokers Portemonnaies Acte=Tasschen dat zich wrijving zal voordoen, daarom acht spr. het beter, dat het gebouw eigendom van de gemeente blijft. De Voorzitter zal het voorstel van B. en W. om het gebouw voor f 200. aan Volksbond te verkoopen in stem ming brengen. Het voorstel wordt met 7 tegen 2 'stemmen en 1 blanco aange nomen. Tegen stemmen 'de heeren de Rooij en Verheijden, buiten stemming bleef de heer Kraak. Voor de vaststelling van den staat van oninbare en nog te verhalen posten dienst 1931, wordt de vergadering ge schorst. Na heropening om half vijf wordt deze staat met algemeene stem men vastgesteld. Voorloopige vaststelling gemeentere kening 1931. De commissie die deze rekening heeft onderzocht, dringt er 'op aan, dat het benoodigde gemeentedrukwerk zooveel mogelijk aan den plaatselijken drukker wordt opgedragen. B. en W. merken op, dat het meeste drukwerk vaste modellen van de fir ma La Rivière "zijn, het verdere druk werk wordt meest ter secretarie op de cyclostyle gereed gemaakt. In de rekening komt een post voor, van de Maatschappij Wegenbouw, groot f6450.voor meqr werk, dit komt de commissie hoog voor, zij had daar voor gaarne een 'gespecificeerde nota gezien. De Voorzitte rmerkt op, dat de kos ten voor meer werk zeer laag waren, deze bedroegen nog geen 4 pCt. van de aanneemsom, de post is hooger, omdat meejr wegen 'in orde zijn ge maakt dan aanvankelijk was aangege ven. De commissie acht verder de kosten van de verplaatsing van de nieuwe muur aan het kerkho fte Sprang zeer hoog. B. en W. erkennen, dat deze kosten hoog zijn, de verplaatsing is in dag werk verricht, vandaar de hooge kosten. De heer de Rooii lijkt aanbesteding van dergelijk werk beter. Een be drag van 7S of 8o cent per uur voor steenen schoonmaken is veel te duur. De post arbeidsloon steekt sterk af tegenover die voor de gebruikte materialen. Spreker zou B. en W. willen adviseeren in 't vervolg bii meerderen prijs te vragen. De Voorzitter belooft met deze op merking rekening te zullen houden. De commissie acht de kosten van de garage die de gemeente voor den heer Qurijns moest bouwen veel te hoog, een eenvoudige garage is voor een lageren prijs, dan f óoo te bou wen. De heer Middelkoop merkt op, dat de óoo gulden niet alleen voor de garage is gegeven, verschillende an- idere kosten zijn in dit bedrag be grepen, bovendien wilde de heer Qu rijns met minder geen genoegen ne men. De commissie acht het bedrag, dat is uitgegeven voor toezicht bij de verbouwing der Bijz. school in de ÏNieuwstraat te hoog. De Voorzitter zegt. dat onder de zen post ook andere uitgaven zijn verantwoord. De heer Kerst acht het wel goed. dat voortaan eerst gevraagd wordt wat liet moet kosten men voorkomt dan opmerkingen in den raad. De commissie acht ook het bedrag van f210 voor twee schaftlokalen aan den hoogen kant. De Voorzitter zegt, dat de lokalen grooter zijn geworden, dat was op gegeven. De commissie zou gaarne zien. dat Sn 't vervolg voor een en ander meer prijs werd gevraagd, verdere op- of aanmerkingen op de rekening heeft zii niet. zoodat zij adviseert tot goed keuring. Overeenkomstig dit voorstel wordt de rekening voorloopig vastgesteld. Vaststelling gem.-begrooting 1933. De commissie die deze begrooting heeft onderzocht zou inplaats van I31/? pCt. van de pensioenstorting der gemeente-ambtenaren. 8V0 pCt. wil len verhalen, met dien verstande, dat dit verhaal zal worden gerekend na de eerste f 500. De commissie zou daartegen van het salaris van den 2en ambtenaar met f 400 willen verhoo- gen. De Voorzitter zegt. dat B. en W. sich wel met het voorstel van de commissie kunnen vereenigen alleen zouden zij voor de salarisverhooging voor den 2en ambtenaar een anderen vorm willen nemen en zouden zii de volle 81/? pCt. van het geheele salaris willen verhalen. De 2de amb tenaar behoeft voor deze gemeente geen volle kracht te wezen. Het col lege geeft evenwel toe, dat in de zen abnormalen tijd. wel het werk voor een volle kracht wordt ver- ieischt, daarom zou het college een toelage van f250 willen toekennen, inplaats van een salarisverhooging. De heer Dalmaijer. kan zich als commissielid wel met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer Kraak kan zich wel ver- ïeenigen met het voorstel tot verhaal van 81/? pCt., echter niet met het voorstel tot het verleenen van een toelage. De heer v. Herpen heeft nu slechts jeen salaris van fuoo, spreker acht dit beslist onvoldoende, vooral, waar hii thans het werk van een volle kracht moet verrichten. Krijgt hii de 400 gulden salaris verhooging door de comm. voorgesteld, dan komt hii na aftrek voor pensioen op f 141 5. Spre ker acht dit niet te hoog. Ambo-Zeep, die prima zeep geeft heel aardige St. Nicolaas-Cadeaux bij 1 en 2 doozen. Ambo-Zeep kost niet duurder dan andere goed bekendstaande mer ken n.l. ook 32 cent per doos van 4 stukken. Ambo-Zeep heeft echter het voor iedere huisvrouw prettige voordeel, dat de cadeaux mooier en grooter zijn. IJ kunt nog juist vóór St. Nicolaas een proef nemen. Dc heer v. Willigenburg vindt het jammer, dat de naam van v. Herpen is genoemd. B. en W. zijn over diens werk ten volle tevreden, maar het gaat hier niet over den persoon, doch over den ambtenaar, zou men het sala ris van den 2de ambtenaar gaan stel len op f 1500, dan gaat men van de salarisregeling voor de ambtena ren afwijken. De heer de Boer kan zich heel goed vereenigen met het voorstel van B. en W. In normale tijden zou het salaris te hoog zijn. De heer Verheijden is het gedeel telijk met de heer de Boer eens, er moet een prikkel blijven. Spreker kan zich daarom wel vereenigen met het idee van B. en W. maar zou de toelage dan niet willen stellen op f250. maar op f400. De heer de Rooii zou om een oplossing te krijgen er f325 van ma ken. De heer Kraak merkt op dat B. en W. toegeven, dat het werk moet worden gedaan voor een volle kracht. Spreker zou daarom ook het salaris op f1500 willen brengen. De heer Michaël kan zich wel met het voorstel van B. en W. vereenigen, als de toelage op f 400 wordt ge bracht. De heer Kraak kan er zich niet mee vereenigen, dat S1/? pCt. van het volle salaris verhaald wordt. De weg werker verdient slechts f 1040. spre ker zou voor zoo iemand de eerste f 500 willen vrijstellen. De heer Michaël zegt. dat ook in het vrije bedrijf de loonen verlaagd worden. De heer Kraak antwoordt hierop, dat de patroons in het vrije bedrijf profiteeren van de crisis, ten koste van de arbeiders. De heeren Verheijden en Michaël bestrijden deze meening. B. en W. stellen hierop voor 8l/o pCt. op de jaarwedde te verhalen en den 2den ambtenaar 'n gratificatie te verleenen van f 300. De heer Kraak stemde tegen dit voorstel, de andere heeren voor, zoo dat het is aangenomen. HEUSDEN. Ruime sorteering Schooltasschen, Schoolétui's Schoolvulpenhouders. LUXE ZAKMESJES zeer geschikt voor De commissie betoogt verder de wen- schelijkheid van straatverlichting voor den winterdijk, met het oog op het drukke verkeer. B. en W. geven toe, dat het noodig is, doch tot heden in deze verlichting achterwege gebleven, met het oog op de kosten. Dit 'bezwaar klemt thans nog meer dan voorheen. Bovendien, als men daar 'tot verlichting overging, zou men dit op meerdere punten moe ten gaan doeny b.v. in Wolfsnest en Sprangsche Vaart. De heer Kraak merkt op, dat de Win terdijk een verharde verkeersweg is, Wolfsnest is geen verharde weg. Langs de Sprangsche Vaart zijn de menschen van alles verstoken, rij hebben geen weg, geen waterleiding en geen licht, dat laatste zou spr. ze willen, geven. De Voorzitter belooft, 'dat B. en W. bij de P.N.E.M. eens naar de kosten zul len informeeren. De heer v. Willigenburg kan zich hiermede wel vereenigen, men moet echter niet zeggen, 'dat men daar geen weg, geen water of licht heeft, want die punten zijn er in de gemeente nog wel meer. Men moet niet te veel geld uit geven, wie weet of de gemeente het voor andere 'doeleinden nog niet harder noodig zal krijgen. Verheijden. Hebt u dat nu ook be grepen? v. Willigenburg. Ik heb dat allang begrepen. De heer Kerst vreest ook, dat de druk op de gemeente de eerste jaren nog grooter zal worden, het is daar om noodig zuinig te zijn. Is het daar om wel noodig hu op dit oogenblik over te gaan tot electrificatie. De heer de Boer is het gedeeltelijk met den heer Kerst eens, doch ver lichting acht hij voor dat gedeelte, met het oog op het verkeer noodzakelijk. Als men hiertoe niet over gaat, moet men ook niet besluiten tot verbetering van het trampad. De heer Kerst merkt op, dat de heer de heer de Boer gelijk heeft. Als men oveir bezuiniging spreekt juicht men die toe, wil men ze echter toe .gaan passen, dan komen de bezwaren. De commissie zou een eind willen maken aan het feit, dat het straatvuil ten bate van de wegwerkers komt, zij zou dit ten bate van de gemeente aanwenden. De Voorzitter antwoordt hierop, dat B. en W. dit ook reeds eerder over wogen hebben, het college is er echter niet toe overgegaan, omdat het weinig of niets opbrengt. De commissie acht 'de kosten van inning der havengelden te hoog, 10 pCt. is te veel, zij zou daarvan 5 pCt. willen maken. De Voorzitter zegt, Hat B. en W. hiermede accoord kunnen gaan, de me dewerking van het personeel zal hier voor gevraagd worden. B. en W. stellen verder voor, 100 opcenten op de personeele belasting te heffen. Bij de opmaking van de begrooting heeft het college rekening gehouden met de aanstelling van een opzichter op een jaarwedde van f150 plus 5 pCt. van het onder zijn toezicht gemaakt werk. Het college stelt voor, om voor deze functie een oproeping te doen. De heer Dalmaijer vraagt of ook per sonen buiten de gemeente kunnen me dedingen. De Voorzitter gelooft niet, dat er veel personen van buiten de gemeente naar zullen solliciteeren, maa;r de raad moet benoemen, men kan dit dus later zien. De heer Verheijden zegt hierop: Ik wensch de aandacht te vestigen op de bedragen van plm. f 5200.voor Capelle en f 2000.voor oud Sprang, die de gemeente jaarlijks heeft bij te passen aan de beide woningbouwver- eenigingen. Men heeft er rekening me de te houden, dat tenzij wij inflatie krijgen, in den loop van 2 a 3 jaren deze bedragen zullen verdubbelen of verdrievoudigen. In onze gemeente doet zich het gunstig verschijnsel voor, dat steeds meer door particulieren en de beter gesitueerde arbeidersklasse wordt gebouwd, waardoor deze woningen on bewoond zullen geraken of aan vóór- oorlogsche prijzen verhuurd zullen wor den. De klap in huurprijzen van ge bouwd zal mijns inziens even hard aankomen als die van pachtprijzen der landerijen, wat ik 3 jaren geleden reeds voorspeld heb. Een van twee óf loo nen omlaag óf pachtprijzen. De orga nisaties waren te sterk, zoodat eene ontzettende daling, mede door over- matigen (invoer, gezien de standvas tigheid van ons muntstelsel niet kon uitblijven. Wanneer de tariefmuren weer worden afgebroken en contingenteerin- gen tot het verleden behooren en er weer vrije markten voor de producten ontstaan, zullen het de huren door da ling van loonen het eerste wederom moeten ontgelden. Dit zal voor alle gemeenten een reuzestrop worden, waar ik persoonlijk in Capelle met de over leden wethouders de heeren M. J. Rij ken en J. C. Mayers te Sprang én indien ik mij niet vergis onze Voorzitter in 1920 reeds voor gewaarschuwd hebben zonder succes. De grootste strop zit in Capelle. Om wat groote monden te stoppen, heb ik indertijd geadviseerd in 3 wijken 2 dubbele woningen te bouwen. Er waren evenwel groote be langhebbenden om te bouwen. Het na geslacht wordt nu door deze onver antwoordelijke finantieele politiek reus achtige te betalen bedragen op de schouders gelegd en men zit daarenbo ven nog met een groote rommel. Zui nigheid blijft dus het parool. De heer Michaël vraagt, wat de heer Verheijden nu eigenlijk heeft gezegd, hij kan er geen touw aan vastknoopen. De heer Verheijden zegt, dat men staat aan den vooravond van kolossale huurverlaging hier heeft spr. op willen wijzen. De begrooting wordt hierop in om vraag gebracht en vastgesteld met op één na algemeene stemmen. De heer Verheijden stemde tegen, onder de be merking, dat hij zal tegen stemmen, zoolang de gemeente met wachtgelders opgescheept zit. De Voorzitter zegt, dat de gemeente over een week o f6 van de wachtgel ders af is. De Voorzitter deelt mede, dat van den Minister goedkeuring is ontvan gen van de Werkverschaffing te Labbe- gat, zoodat met 'dit werk kan worden begonnen. De vergadering wordt hierop geslo ten. -0;- 1 m V I3ÉL ANDEL. De heer G. Benkhuijzen alhier, heeft bedankt als diaken in de Geref. Kerk alhier. Het zoontje van de Wed. G. Crielaart alhier, had aan de school het ongeluk tegen een deur te loopen of te vallen, tengevolge waarvan hij een hoofdwonde opliep en geneeskundige hulp noodzakelijk was. AALST. Vrijdag 18 November j.l. her dacht de heer A. Schaap, landbou wersknecht. het feit, dat hii gedu rende 45 jaar onafgebroken in dienst was geweest bii de familie Koolhaas alhier. BABYLONIëNBROEK. Dezer dagen hacf de timmer man J. H. alhier, het ongeluk met zijn hand bekneld te geraken tusschen een lier. waarmede hii bezig was werkzaamheden te verrichten aan den windkorenmolen te Made (bii Drimmelenl met gevolg, dat een ge deelte van zijn duim afgekneld en zijn hand zwaar gekneusd werd. Per auto werd de ongelukkige huis waarts gevoerd. CAPELLE. Onder zeer veel bewijzen van belangstelling vierde het echtpaar A. SpieringRijkers in de Nieuwstraat Maandag 21 dezer hun zilveren hu welijksfeest. Behalve talrijke cadeaux hadden de jubilarissen talrijke schrif telijke gelukwenschen in ontvangst te nemen, .terwijl velen persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden. DUSSEN. De visschers Nic. Baks en Ja cob Havelaar alhier, die in een vis- schersboot waren gezeten, kregen doordat de kachel, .welke in het bootje was geplaatst, omviel, een ke tel kokend water, welke daarop stond, over de beenen. Ze bekwamen vrii ernstige brandwonden. De gemeente veldwachter verleende de eerste hulp. HEÏÏSDBN. PRACHTSORTEERING 's-GRAVEXMOEB. Ten gevolge der periodieke af treding der heeren J. Versteeg Pzn. en A. Verhagen Gzn. resp. als onderl. en diaken der Geref. kerk zijn can- didaat gesteld voor ouderling S. Ver- lare en C. Dekkers Hzn. voor diaken J. Nederveen en P. J. Verhagen, wel ke verkiezing zal piaats hebben a.s. Zondagmorgen na de godsdienstoe fening. Ds. J. C. van der Roest be roepen predikant bii de Ned. Herv. kerk, is voornemens om op a.s. Zon dag des n.m. 2 uur zijn intrede tc doen. en zal in den morgendienst in het ambt bevestigd worden door Ds. De Geus van De Bilt. Oosteind. Mej. J. M. alhier, kwam met haar rijwiel op den Groenendijk met een anderen wielrijder op zoodanige wijze in botsing, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. KERKWIJK. Bii 3 stuks jong vee van den heer A. H. te Nederhemert, weiden de onder de gemeente alhier, heerscht thans de zoo zeer gevreesde ziekte mond- en klauwzeer. Naar we vernemen, is een der inwoners uit deze gemeente, de heer P.. Zondag j.l. in een sloot geraakt. Hoewel hij nogal spoedig uit het wa ter werd gehaald, is hij aan de gevol gen overleden. MEEUWEN. Zaterdagavond gaf de muziek- vereeniging „Kunst en Vriendschap" alhier, onder leiding van den heer B. Roza uit Wijk zijn aangekondigde uitvoering, in de zaal van den heer Smits voor een tamelijk bezette zaal. Na een kort openingswoord door den heer C. Vos. voorzitter der vereeni- ging werd met de afwerking van het programma begonnen. De verschillen de muzieknummers werden goed uit gevoerd en het viel vooral op. dat de stemming veel mooier was, dan vroe ger weieens het geval is geweest. Mu ziek zoowel als tooneel vielen bij het publiek zeer in den smaak, dit ge tuigde het luide applaus na ieder nummer. Voordat het laatste num mer werd uitgevoerd, dankte de di recteur der vereeniging voor de op komst en spoorde de jeugdige aan wezigen, die door hun tegenwoor digheid blijk gaven, belang in de vereeniging te stellen, aan, om lid te worden van „Kunst en Vriendschap". De aanwezigen riep hii een tot weer zien toe. Om 11 uur keerde ieder hoogst voldaan huiswaarts. MEUWEXDIJK. Het zoonte van den heer A. V. had het ongeluk met het z.g.n. kopje springen te vallen. Hij bezeerde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp in geroepen moest worden. De zoon van den heer L. de Graaf had het ongeluk van den wa gen te vallen van de firma A. de Bok en Zn. Hii bezeerde zijn been zoo ernstig, dat geneeskundige hulp noodig bleek. Zaterdag j.l. trad voor den Ned. Fascistenbond in het Instituutlokaal al hier op, de heer Baars, propagandist van dien bond. Het Instituut was ge heel gevuld met nieuwsgierigen. Jam mer, dat deze vergadering zoo rumoe rig verloopen is. Dit vindt in hoofd zaak o.i. zijn oorsprong in het feit, dat er te weinig tijd zou worden af gestaan tot het voeren van debat. Het ware te wenschen, dat, wanneer er een vergadering plaats heeft, hetzij van welke richting dan ook, waarop men vrij debat heeft, men ook voldoen de tijd krijgt om te debatteeren. Dit is een leer voor een volgenden keer. Tot boekhouder aan de Aan- en Verkoopvereeniging is benoemd, de heer R. v. d. Vliet te Andel. Het verbouwen van een burger woonhuis tot slagerij voor rekening van de firma van Andel en De Graaf, is opgedragen aan de firma G. van Andel en Zonen alhier. WERKENDAM. Woensdagavond had een zeer goed geslaagde uitvoering der turn- vereen. O.K.K. onder de bekwame lei ding van haren directeur de heer van Arkel uit Gorinchem. plaats. Reeds ver voor den aanvang was het Nutsgebouw geheel gevuld met be langstellenden. De heer Bottenberg, voorzitter van het Nutsdepartement opende deze uitvoering en werd met de afwerking van het programma be gonnen. De nummers werden zeer vlot achter elkaar afgewerkt, en het was een genoegen, om te zien hoe die kleine meisjes en jongens, hun ne oefeningen voordroegen. Het ge tuigt wel, dat de heer van Arkel op uitrtemende wijze de kunst verstaat, om met dit jonge volkje om te sjjringen. De vrije oefeningen die veel uithoudingsvermogen van de kin deren vroegen, waren voortreffelijk. Het brugturnen. de oefeningen aan de ringen en rekstok, deden de toe schouwers verbazen, daar een buiten gewone vlugheid en lenigheid hier voor noodig was. Onder de jongens zoowel als onder de oudere turners merkte men turners op, die ver boven het middelmatige op dat gebied uit blonken. Het nummer brugturnen Voor senioren, welke oefeningen wer den uitgevoerd door een zevental tus schen de 30 en 50 jaar. viel buiten gewoon in den smaak. De heer Mos selman een der medewerkers hield eerst een kleine toespraak, die door zijn geestigheid en humoristischen kant, liet publiek in lachen deed uit barsten. Hij zeide o.m.. dat deze ou dere heeren, turnden, om de slanke lijn te krijgen, die bij hen eenigszins zoek was geraakt. Hij spoorde de andere corpulentie oudere heeren aan, om zich bii de bestaande senioren club. als werkend lid aan te melden. Daarna vingen zii aan met de goed voorbereide oefeningen en het moet gezegd worden, dat iedereen ver stomd stond, over de geweldige pres taties van deze stoere turners, en het kan niet anders, of in de toekomst moeten deze heeren van hunne cor pulentie absoluut geen last meer on dervinden. De oefeningen door de dames uitgevoerd, waren, zooals we dat gewend zijn prachtig. De ver schillende rythmische dansen, werden met gratie vertoond, terwijl niet on vermeld mag worden gelaten het nummer „girldans", waarin de deel neemsters in blauw-witte costuums optraden, hetgeen een bekoring aan dit nummer gaf. dit geldt ook voor, de aesthetische gymnastiek door d« dames uitgevoerd. De reidansen en rythmische oefeningen werden met pianobegeleiding uitgevoerd, en hier voor zorgde de bekwame pianiste Mevr. van der Wiel-Timmermans. die geheel belangloos zulks deed. De heer de Nooyer zorgde met zijn enorme collectie gramophoonplaten en zijn moderne krachtige gramophoonin- stallatie voor de muzikale afwisseling in de pauze en tijdens de oefeningen aan de werktuigen, .^an het einde van het programma complimenteer de de Voorzitter der Giessendamsche turnvereen.. de leden en leider van O.K.K. voor hunne prestaties, daar na bracht de Voorzitter hulde aan de werkende leden en vooral aan de „senioren" voor de prachtig geslaag de turnuitvoering. hij dankte me vrouw van der Wiel hartelijk voor haar medewerking, en bood haar een mooie doos bonbons en een bloem stuk aan. ook de heer de Nooyer had den oprechten dank van de ver eeniging voor zijn welwillende me dewerking in ontvangst te nemen. Daarna ging men allen hoogst vol daan huiswaarts. V' L. L

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6