VERLANGENS LIJSTJE. Sint-Niclaas heeft hier in Heusden Zijn „joyeuse entrée" gedaan, Dus wij bieden hem blijmoedig Ons verlangens-lijstje aan. Beste Sint, wat wij U vragen Is geen koek of marsepein, Daarom hopen wij ook allen Dat we niet veel-eischend zijn. „Water" zullen we niet vragen, Dat is hier in overvloed, Onze „leiding" ten stadhuize Is nog altijd wonder-goed. Wat wij missen, Sinter Klaasje, Is de Combinatie maar, Toe zet U die beide woorden Nu voor goed eens aan elkaar 1 Op uw doortocht hebt gij zeker 't Dorpje Doveren wel ontmoet, 't Is een plaatsje waar men 's avonds Alles in het donker doet. En door al dat nachtelijk donker Komt het dan ook wel misschien Dat wij zooveel feiten hooren Die geen daglicht mogen zien Want de koe van Driek van Piete En de koe van Die en Die, Zijn gestolen door personen Die tot-nog-toe heeten „Wie Och, daar is zooveel dat hapert, Alles zeggen mag toch niet Want de onbeleefde kinderen Moeten mee met Zwarten Piet. En als U wat mee wilt nemen Op uw terugreis over zee, Neem dan liever maar de crisis Met haar leed en zorgen mee 1 HARRY POLL. (Nadruk verboden). ONGEMERKTE KRULSTAARTEN IN BESLAG GENOMEN. Door den gemeenteveldwachter Geelen werden onder de gemeente Stramproy 12 vette varkens, wegende circa 1400 K.G in beslag genomen, die niet voor zien waren van het contrölemerk. De varkens, die eigendom waren van den landbouwer Schr. te Weert, waren bestemd voor frauduleuzen invoer in België, i O— GEDOOD. Bij het spannen van een staartlijn in een koestal is de 49-jarige ongehuwde landbouwer A. de Graaf, wonende in de buurtschap Roosendaal bij Oudewater, in aanraking gekomen met een draad van het electrisch licht. De man werd tenge volge van de spanning van 220 volt op slag gedood. O AUTOBUS TE WATER. De autobus van den dienst Veghel Os geraakte nabij Heesch in een sloot. Het ongeluk ontstond doordat een paard schichtig werd en de chauffeur, teneinde aanrijdingen te voorkomen, het stuur moest omgooien. De bus geraakte op den berm van den weg en sloeg om. De twaalf passagiers kwamen met een nat pak en den schrik vrij. De bus werd zwaar ge havend. Zij werd later met een kraan wagen weggesleept. MOORD OP ZIJN° GROOTVADER. Voor de rechtbank te Winschoten ston den terecht A. M., 18 jaar, timmerman te Musselkanaal en H. U., 21 jaar, bak kersknecht te Musselkanaal, thans gede tineerd, beschuldigd op den 29 Juli 1932 te Wessinghuizen (Onstwedde) na kalm overleg en beraad te zamen en in ver- eeniging den 77-jarigen Huiting, den grootvader van M op den grond te heb ben geworpen in zijn woning en hem aldaar met een scherpen beitel tal van steken en verwondingen aan hoofd en lichaam te hebben toegebracht, tenge volge waarvan Huiting overleed. Het twee tal legde reeds vroeger een bekentenis af. Nadat 18 getuigen waren gehoord, werd tegen ieder der verdachten 15 jaar ge vangenisstraf geëischt. o BOTSING TUSSCHEN KAR EN TRAM. Op den Looweg op de grens tusschen de gemeenten Dalen en Coevorden is de groentenhandelaar Koert uit Coevorden met zijn wagen in botsing gekomen met de Drentsche stoomtram. De man werd daarbij ernstig gewond en is naar het ziekenhuis in Coevorden overgebracht. Hem moest daar de linkerarm worden afgezet. Zijn toestand is overigens rede lijk. Het paard werd zoodanig gebles- snerd, dat het moest worden afgemaakt. De kar werd zoo goed als versplinterd. -O— VROUW VERDRONKEN. Aan de Mauritskade te Amsterdam is een 6C-jarige vrouw te water geraakt. Nadat zij door een voorbijganger uit de gracht was opgehaald, we'rden door brand weer en G. G. D. pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. o VERDRONKEN. Zondagavond omstreeks elf uur is in de Minervahaven te Amsterdam een op varende van de aldaar liggende Zweedsche houtboot „Capella", de 34-jarige tweede machinist K. V. Hanson uit Malmö, bij het aan boord gaan te water geraakt en verdronken. De man is na drie kwartier (jreggen opgehaald. INBREKERS AANGEHOUDEN. Men meldt uit Alphen a. d. Rijn De politie heeft een goeden slag ge slagen door de arrestatie van een twee tal inbrekers, die worden verdacht van een groot aantal inbraken en diefstallen, welke den Iaatsten tijd in de Rijnstreek zijn gepleegd en die nu op heeterdaad konden worden betrapt bij het vervoeren van een vat benzine, ontvreemd uit een opslagplaats in Koudekerk. Beide verdachten, de 25-jarige fabrieks arbeider M. L. en de 21-jarige koopman W. L werden naar Koudekerk overge bracht. Bij een daarop ingesteld onderzoek ten huize der beide verdachten te Alphen a. d. Rijn, werd een groot aantal goede ren gevonden afkomstig van inbraak en diefstal. De beide gearresteerden werdén voorts verdacht van het ledigen van munt meters. Zij zijn naar het Huis van Be waring te Den Haag overgebracht. O— AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Uit Oss wordt aan de „Crt." gemeld: De houthandelaar P. v. Loosbroek al hier, directeur der Stoomzagerij Kamp- huis v. Loosbroek, is Zaterdagnacht, doordat zijn auto slipte, onder Beek en Donk in de Zuidwillemsvaart gereden, doch dank zij de gelukkige omstandig beid, dat de auto met de achterbumpers aan een prikkeldraadafrastering bleef han gen, is de heer v. L. aan een wissen dood ontsnapt. O— FAMILIE-DRAMA. Op den Bosschen Weg te Tilburg heeft een ernstige schietpartij plaats gevonden. Zekere G., wonende Veemarktstraat, ver voegde zich aan een perceel van den Bosschen Weg, waar de ouders van zijn gescheiden vrouw wonen. Door zijn vrouw werd de deur geopend. G. stapte onmiddellijk naar binnen en sloeg een heftigen toon aan. Direct trok hij een revolver en schoot cp zijn vrouw. Deze werd door het schot in het onder lichaam getroffen. Hevig gillend vloog zij den tuin in achtervolgd door haar man, die een 4-tal schoten op haar loste, waar door zij nog tweemaal werd gewond in haar pols. Daarop nam G. de vlucht, richting Koningshoeve, onmiddellijk gevolgd door de inmiddels verschenen politie. Dr. Postma, die juist ter plaatse was, heeft de vrouw voorloopig verbonden. Na per auto van den G. G. D. naar het zieken huis te zijn overgebracht, is de vrouw aldaar overleden. Opheffing van Rechtbanken en Kantongerechten. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer waren zeer vele leden van meening, dat de rechtbank te Roermond gehandhaafd behoort te worden. Eenige leden meenden, dat het kan tongerecht te Oss moeilijk kan wor den gemist. Voor den bewakingsdienst, waaraan in deze streek bijzondere be hoefte bestaat, zijn in dit kanton door de hoofden van politie doeltreffende maatregelen getroffen. Deze nu zouden door de opheffing van dit gerecht ge heel illisoir worden wegens het vooral hier zeer klemmende bezwaar, dat de weinige politiedienaren dikwijls gehee- Le dagen afwezig zullen moeten zijn. Verscheidene leden waren van oor deel, dat het Land van Alt e na, indien het kantongerecht te Heusden mocht worden opgeheven wat we gens het eigen karakter van deze land streek zou worden betreurd niet bij Waalijk gevoegd behoort te worden. De noordelijkste gemeenten zouden be ter kunnen ressorteeren onder het kan tongerecht Qorinchem, ook al zouden zij dientengevolge komen te vallen on der de rechtbank Utrecht. De overige gemeenten zouden, eerder dan bij Waal wijk, bij 's Hertogenbosch moeten wor den ondergebracht. Deze streek immers is geheel georiënteerd op 's Hertogen bosch, als hoofdstad der provincie en als drukke marktstad, hetgeen ook dui delijk blijkt uit de bestaande goede autobusverbindingen. Met Waalwijk ech ter worden vrijwel geen betrekkingen onderhouden en bestaat ook geen recht- streeksche verbinding. Desnoods zou den ook de noordelijkste gemeenten bij 's Hertogenbosch gevoegd kunnen worden, indien toevoeging aan Qorin chem niet mogelijk geacht zou moeten worden. De aandacht werd gevestigd op het feit dat de gemeente Made en D r i m- melen zich liever ingedeeld zou zien bij Breda dan bij Waalwijk (en dus bij de rechtbank te 's Hertogenbosch), daar de verbinding met Breda beter is. Indien de in de beide vorige alinea's genoemde wenschen zouden worden ingewilligd, zou het overblijvende ge deelte van het kanton Waalwijk zoo meenden enkele leden bij 's Herto genbosch gevoegd kunnen worden. In dien wat naar hun oordeel niet zal kunnen uitblijven in het vergroote kanton 's Hertogenbosch een tweede kantonrechter wordt benoemd, zal de ze toevoeging dit kanton niet te zwaar belasten. Het kwam eenige leden vreemd voor, dat wordt voorgesteld, R o s su m in te deelen bij het kanton Tiel en daar mee bij het Arrondissement Arnhem; zij wezen er op, dat deze gemeente een goede verbinding heeft met 's Herto- gonbosch, terwijl die met Arnhem zeer slecht is. De gemeente ligt bovendien in den Bommelerwaard, die in zijn ge heel bij 's Hertogenbosch komt. Waar- I om ook Rossum dan niet daarbij inge deeld? Gevraagd werd, of ook in het kan ton E i n d h o v en dat na de voor gestelde wijzigingen ongeveer 180.000 inwoners zal tellen, niet een tweede kantonrechter zal moeten worden be noemd. Het grootste kanton, dat thans door één rechter wordt bediend, is Heerlen met nog geen 160.009 inwo ners. Om het aantal kantonrechters te Eindhoven te kunnen uitbreiden tot twee, zal echter een herclassificatie noo- dig zijn, die ook overigens alleszins bil lijk geacht mag worden. Enkele leden zouden het kantonge recht te Oirschot gaarne gehand haafd zien. Verscheidene leden waren van oor deel, dat het kantongerecht te Zeven bergen voor opheffing niet in aan merking gebracht kan worden. Zij we zen er op, dat dit kantongerecht meer strafzaken behandelt dan bijv. die te Bergen op Zoom, Breda, Tilburg en Maastricht, terwijl dit aantal zaken voortdurend toeneemt; dat ook in bur gerlijke zaken het aantal vonnissen niet onbelangrijk is; en dat het jegens de gemeente Zevenbergen zeer onbillijk zou zijn, dit kantongerecht op te heffen, daar deze gemeente voor het zetten van een nieuw gebouw nog niet lang ge leden gratis het benoodigde terrein heeft afgestaan. Men vroeg zich af, of de kantonrechters te Breda en Ber gen op Zoom door de uitbreiding hun ner kantons niet overbelast zullen ge raken. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de wetsont werpen tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der recht banken en kantongerechten. Zeer vele leden hadden ernstige be zwaren tegen deze wetsontwerpen. Zij verklaarden zich met de voorgestelde opheffing van niet minder dan 7 recht banken en 48 kantongerechten niet te kunnen vereenigen. Naar hun meening wordt op deze wijze ruw ingegrepen in de bestaande rechterlijke indeeling, zonder dat voldoende is onderzocht, of een gelijke of zelfs een grootere bezuiniging niet op andere wijze kan worden verkregen. Zij achtten de voor gestelde regeling in het bijzonder daar om zoo bedenkelijk, dat dit een be zuinigingsmaatregel is, die niet of al thans zeer moeilijk weer ongedaan ge maakt zal kunnen worden, wanneer de crisisperiode achter den rug is. Enkele leden spraken zelfs van spoedwetgeving van de slechtste soort. Algemeen was men van oordeel, dat op de rechterlijke organisatie bezuinigd kan en moet worden; doch zeer vele leden waren niet overtuigd, dat deze voorstellen den beste weg daartoe we zen. Opheffing van zooveele rechtbanken en kantongerechten zal, zoowel scha de aan materieele belangen als een cultureele verarming van het platteland en de kleine steden ten gevolge heb ben. Ook de politie zal grootere rei zen moeten maken ten einde te getui gen of de parketten te bezoeken. De bezwaren, verbonden aan den langen duur der rechtsgedingen, worden nog vergroot. De opheffing zal op de advocaten een nieuwen, zeer zwaren en niet te rechtvaardigen last leggen. Andere leden achtten de hiervoren opgesomde bezwaren sterk overdreven. Het verkeer is zoo verbeterd, dat ook bij de voorgestelde concentratie de toe stand voor de meeste streken nog aan schouwelijker gunstiger moet worden geacht dan enkele tientallen jaren ge leden. Het argument, dat aan het plat teland intellectueele krachten zullen wor den onttrokken, maakte op deze leden niét zeer veel indruk. Voor wat betreft de kantonrechters, wier aanwezigheid ten plattelande zoozeer schijnt te wor den gewenscht, wijzen zij op het feit, dat sedert jaren reeds vele kantonge rechten worden waargenomen door kan tonrechters uit naburige kantons. Van eenig bezwaar daartegen is niet geble ken. Doch deze waarnemers wonen meerendeels reeds nu niet meer op het platteland. In zooverre zal er in den bestaanden toestand weinig verandering komen. i Vrij algemeen stond men zeer scep tisch tegenover de vraag, of op de door den minister voorgestelde wijze inder daad een reëele bezuiniging te ver krijgen is. In het bijzonder dacht men aan de zeer omvangrijke werkzaamheden, voor de kantonrechters voortvloeiende uit de Crisis-pachtwet. Verscheidene kanton rechters zijn daardoor met werk over laden. De Verkoop-datums van de bekende AMSTERDAMSCHE CONFECTIEHANDEL van Heeren-, Jongens- en Kinderklee- ding, Dames-Regenmantels, Werk- manskleeding enz. zal te AJ>ï I JfcdJL- plaats vinden slechts 2 dagen en wel VRIJDAG en ZATERDAG as. Te ALMKERK MAANDAG 5, DINSDAG 6 en WOENSDAG 7 DECEMBER. Gaat vooral zien. In al onze artikelen extra lage prijzen voor thans prima kwaliteiten. DE AMSTERDAMSCHE CONFECTIEHANDEL. Verscheiden gerechtsgebouwen zullen eens bcst gespeeld. De huiseigenaar zoo meende men, niet in -<taat blijken, ba(j geen gemakkelijke rol en de ver in hun tegenwoord.gen vorm de ge- schiilende personen die gebruikt wer- rechten, wiei ïe^sort zeer aanmerkelijk den om dezen heer van zijn landhuis, wordt \ergroot, te huis\esten. Verbou- vvaaraan hij met een lot was aange ving en uitbieiding \an bestaande, hier kornen, Voor een flinke som afhandig en daar zelL bouw \an gehee. nieuwe maken, kwamen zeer goed uit. paleizen \an justme zuJen noodiguor- q0j, ^ooneej was bjer goed ver den. Daarnaast zullen de gebouwen der zoro(j opgeheven gerechten leeg komen te Gezien dat deze vereen, nog slechts staan; een goede bestemming is daar- betrekkelijk kort bestaat, werd door voor moeilijk te vinden, nu alle Over allen goed spel geleverd, al blijft cri- tiek voor dilettanten en dus ook hier Algemeen was men het er over eens, bestaan heidsdiensten ingekrompen worden. dat ook op de rechtsbedeeling bezui niging mogelijk is. Verscheidene leden drongen aan op verhooging van de competentiegrens van den kantonrechter in burgerlijke zaken. Eenige leden zochten de oplos sing in de richting van de nog verder gaande ideeën, geuit door prof. Schol ten door mr. Judell, welke in hoofd zaak neerkomen op de behandeling van alle zaken door een rondreizenden al leensprekenden rechter. Ook waren er leden, die afschaffing We twijfelen echter niet, gezien het geheel, of de dames en heeren van O.V.U. zullen ook in de toekomst suc ces hebben. De Voorzitter dankte allen voor hun ne medewerking, dezen avond verleend. De heer L. Havelaar zorgde ter af wisseling voor een vroolijk stukje pia nomuziek, terwijl een gezellig bal deze in alle opzichten geslaagde uitvoering besloot. Bij de Zondag j.l. gehouden collecte in de Nederl. Herv. Kerk alhier, werd der c'assatic en instelling van één een- Vftn een onbekende ever een ift aan. traal hof van appel voor het gehee.e getrofïen van f25.oo, bestemd voor de land bepleitten. Vele leden drongen in in ieder geval aan op behandeling der rolzittingen door een enkelvoudige ka mer. Met betrekking tot de kantongerech ten stonden eenige leden het denkbeeld voor om aan alle kleine kantongerech ten de functies van kantonrechter en griffier te vereenigen. Dit zou een zeer groote besparing geven. Andere leden waren van oordeel, dat dit denkbeeld onuitvoerbaar zou zijn. Gezien de zeer groote bezwaren wel ke tegen de wetsontwerpen bestaan en gezien de vele mogelijkheden om op andere en h.i. betere wijze tot be zuiniging te geraken, spraken zeer vele leden als hun meening uit, dat instel ling van een kleine commissie van des kundigen noodzakelijk is teneinde een Kerk en f 10.00 voor den Armen. Rectificatie. In het bericht der ingezonden prijzen in het blad van j.l. Zaterdag voor de Winkelweek van 26 Nov. tot 5 Dec. a.s. staat abusievelijk vermeld: „Gez. Boeren, een paar kousen naar keuze, wollen dames pullover", dit moet zijn„Gez. Boeren, een wollen dames pullover". Door het Bestuur der Heusdensche Winkeliersvereeniging is de datum der trekking der gratis verloting vastgesteld op Maandag 12 December a.s., in het café „De Vier Winden" van den heer Ant. van Dijk. Te beginnen met 1 Dec. a.s. wordt in 't R. K. Vereenigingsgebouw voor den R. K. Werkliedenbond een algemeene ontwikkelingscursus gegeven waarin ver goed voorbereid bezuinigingsplan te schillende sprekers zullen optreden. Voor ontwerpen, waarvan niet de groote na- a,s' R°nderdag luidt het onderwerp „De deelen voor de justiabelen kleven, die toestand in ons Bisdom" aan de thans ingediende voorstellen eigen zijn. Zij waren van oordeel, dat onderzocht moet worden of de techni sche organisatie de geheele werkwijze der rechterlijke macht niet aiïn een in grijpende herziening zou kunnen wor den onderworpen, een herziening welke ook op zichzelf gewenscht zou zijn. De heer J. v. d. Broek, onder wijzer aan de R.K. Jongensschool is be noemd tot directeur-organist in de R.K, kerk te Hedikhuizen. In plaats van den heer J. Faro, die ontslag nam als commissaris der Chr. ZaDgvereeniging, is benoemd de heer C. Bax. Men verzoekt ons mede te dee- Naast bezuiniging zouden daardoor ook andere voordeelen kunnen worden ver-Ln: kregen, versnelling van den rechtsgang, Dp Donderdag 1 Dec. a.s. zal Het vermindering der kosten voor de par- Groene Kruis voor Heusden en^ Om tijen. Zij drongen er op aan, dat de re 1 streken haar jaarvergadering houden in Het Wapen van Amsterdam. Na afloop der vergadering zal de nieuwe t.b.c. film vertoond worden: Waar een wil is, is een weg. Met ingang van 1 Jan. a.s. is be noemd tot ambtenaar ter secretarie de zer gemeente, de heer P. J. Bruijsten alhier. ANDEL'. De afd. Andel van den Chr. Nat. Werkmansbond besloot in zijn laatstge houden ledenvergadering de leden 2 maal daags te laten stempelen bij werkloosheid. Tot bestuurslid van den ring „Altena" van de Vereen, van den Chr. Nat. Werk mansbond werd definitief benoemd de heer M. van Rijswijk. Verschillende aange legenheden werden nog besproken, terwijl geering haar plannen zou terugnemen. Haatseiijk Hieiiws. HEUSDEN. Zaterdagavond gaf de „Heusden sche Fanfare" in hotel „Het Wapen van Amsterdam" hare aangekondigde uitvoering. De zaal was geheel ge vuld, toen om half acht de Voorzitten Bax allen welkom heette en dankte voor de goede opkomst. De muzieknummers werden onder lei ding van Directeur v. Berkel zeer ver dienstelijk uitgevoerd, hetgeen dan ook uit het applaus kon worden afgeleid. Na de pauze werd door de tooneel- vereeniging „Onze Vrije Uurtjes" uit Eethen c.a^ achtereenvolgens opgevoerd j besloten werd in de volgende ledenver- Een knap stel", „.De Fluitziekte" en gadering in het laatst van December een „Het verlote landhuis aan den grooten weg." Heel duidelijk kwamen de verschillen de personen, inzonderheid het ,.stel" naar voren en hartelijk werd gelachen om de tuinman en zijn eenvoudig vrouwtje, die dan ook als hoofdper sonen hunne rollen voorbeeldig weer gaven. Niet minder succes oogstte „De Fluit- ziekte". Er werd uitbundig gelachen toen de boer, om zijn vrouw af te lee- ren, voortaan vogeltjeszaad in de soep te doen, op tafel en stoelen trillend als een kanarievogel op en af wipte. Er scheen geen eind aan het lachen te ko men en ook hier werd zoowel door de boer als zijn vrouw, alsook door de buurman en dokter werkelijk goed spel geleverd. „Het Landhuis" dat iets meer spel vereischte, werd niettegenstaande even- maatschappelijk en Bijbelsch onderwerp te behandelen. Alhier werd door den heer Hobbel een goed geslaagde demonstratie gehouden met een waschapparaat, waarmede in enkele minuten de geheele wasch kant en klaar kan worden gemaakt. Er was veel belangstelling. Op de demonstratie werden reeds 10 apparaten verkocht. Aan de aannemers Gebr. Tankens alhier is opgedragen het bouwen van een woonhuis nabij de Nieuwe Haven te Gorinchem. Voor het comité van Winter- lezingen trad alhier op Ds. van Vliet uit Utrecht met het onderwerp „Het huis met den rooden draad". In ëen mooie rede zette spreker zyn onderwerp uiteen. Volgende spreker op 21 Dec, a.s. is Ds. Barthlema van Zeist met het onder werp „Aan den Klaagmuur." m ANDELenALMHEBK. i-v_ii rviiap oivi ,y,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2