Inktstellen. Vloeidrukkers. JEÊiï- OU „WATERMAN "- Belastingen. Firma L. J. VEERMAN Firma L. J. VEERMAN Firma L. J. VEERMAN Firma L. J. VEERMAN te hoog aangeslagen Firma L J. VEERMAN POSTPAPIER Portefeuilles Sigarenkokers Portemonnaies Acte=Tasschen Sint=Nicolaas-Cadeau. BIJDRAGEN fit echtzaken. i. ELEKAN, lliaiiieeiiaiid. Luxe Doozen Rechtskundig ïtdviseur, Uit de jaarverslagen mochten we bemerken, dat de vereenigingen zeer zeker mede door de goede leiding, nog steeds frisch en krachtig zijn. Door de naaivereen. werden dit jaar voor de armen 150 kleedingstukken vervaardigd. Het rijk voorziene programma, waarop voorkwam onderwerpen, af gewisseld door zang. muziek, toespra ken. voordrachten, werd vervolgens vlot afgewerkt. In 't bijzonder moge hier vermeld worden tableau „De Hollandsche Vlag" en samenspraak „Dwaallichtjes". Te ruim 12.30 uur werd door den leider dank gebracht voor dezen goed geslaagden avond en den leider zelf voor zijn uitnemende leiding. Verloting sprei, gratis geschonken, bedroeg f 16.collecte f 1706. ver koop handwerktent plm. f 37, (gra tis door de meisjes gemaakt) en bloempjesverkoop plm. f7,50. Van het geheele bedrag komt onge veer f 50 aan de diaconie der Ned. IHerv. kerk. HEUSDBN. straat moeten slaan. Wij willen het land, waarvoor zoo lang is gestre den, weer vrij maken. Spr. vervolgt verder: de fascisten noemt men revo- (lutionnair, omdat zij meermalen on wettig optraden. Het onwettig optre den, beaamt spr., dat dit geschiedde in die gevallen, waar de Regeering haar groote plicht verzaakte en de anti-godsdienstige beweging ruim schoots de gelegenheid bood, ons hoogste goed „de Godsdienst", door het slijk te sleuren. Met stemver heffing riep spr., hier komen de fas cisten te allen tijde tegen op, en zullen deze walgelijke daden, zelfs op onwettige wijze, door ons worden bevochten. Fel becritiseerde hij het PRACHTSORTEERING Vrijdagavond hield de af dee ling Werkendam van de Alg. Ned. Fascistenbond een openbare verga dering met debat in de Nutszaal, waar als spr. optrad de heer Baars. De zaal was zoo vol, dat de deuren ge sloten werden en nog velen den toe gang tot de zaal moest worden ge weigerd. De Voorzitter de heer v. d. Straaten Jr. riep de vele aanwezigen een welkom toe. Spr. concludeerde, uit de groote belangstelling, dat in velen het fascisme leeft. Het snoepen van de verboden vrucht zegt de Voor zitter (hiermede bedoelde hij als ver boden vrucht, het fascisme) doet ons pa goed proeven, naar meer verlan gen. Spr. brengt ter sprake, het ge vaar van het fascisme, waarop Ds. Jonker op een der bijeenkomsten der 'A. R. partij, heeft gewezen; de heer JBaars zal echter, de beweringen van dien clominé straks gaan ontzenuwen. De heer Baars ving zijn gloedvolle rede aan, met dank en hulde te bren gen aan de jonge en oudere pioniers van het fascisme hier ter plaatse. Zij trotseeren de haat en de kritiek van diegenen, die de nieuwe geestes- strooming willen tegenhouden. In de zen tijd hebben de politieke partijen, geen rede van bestaan, zij dienen te veel het partijbelang, en veronachtza men het lands- en volksbelang. Zeer velen leven niet meer voor de partij, maar van de partij. De fascisten wil len het beste, wat gegeven kan wor den voor het algemeen belang. Dan behandelt spr. hetgeen Ds. Jonker heeft gezegd in de bijeenkomst der A.R. partij, over het onderwerp „geen fascist, maar A. R., en zegt spr., dat Ds. J. zich meer had moeten rich ten naar het gebod „gij zult geen valsche getuigenis spreken". Ds. er kent zelf nog niet voldoende in de materie te zijn ingewerkt, en toch waagt hij het over een dergelijke zeer moeilijke geestesstrooming te spreken en wijst het fascisme gewoon weg af. Ds. J. heeft o.m. beweerd, in Italië moet men fascist zijn, op straffe van bedreiging en verbanning naar de eilanden, hierin is, zegt spr., Ds. J. geheel misleid en foutief in gelicht, want slechts eenmaal per jaar en wel 28 'Oct., kunnen enkelen als fascist worden ingeschreven, en dit is voor de betreffende personen in in Italië een hooge onderscheiding. Het grootste gedeelte der Italiaan- sche bevolking is niet georganiseerd in de fascistische partij. Ds. J. had verder gezegd, de kamerleden, mo gen we wel adviezen geven, doch heb ben Mussolini te gehoorzamen, waar de heer Baars tegen aanvoert, dat van .1922 tot 1926, hef geheele Italië door woelingen en verkeerde elementen, .totaal was kapotgeslagen, toen was een alleenheerscher noodig, die met krachtige hand moest trachten orde te scheppen in dezen chaos. In 1926 verscheen de corporatieve Staat, die geen dictatuur toestaat. Ook in Ne derland is thans in dezen tijd van verslapping een strenge Regeering noodig. Het mag niet voorkomen, gaat spr. voort, dat 2 communisten bij de opening der St.-Generaal onze geëerbiedigde Koningin beleedigen en dat de overige volksvertegenwoordi gers, als tegenmaatregel, het Wil helmus zongen, neen zij hadden de twee belhamels, met den kop op de a. Hoe de corporatieve Staat, het geestelijk en zedelijk leven ziet, o.a. Zondagsrust, huwelijkswetgeving, doodstraf en vloekverbod; b. wat verstaat het fascisme onder vrijheid van godsdienst en de daaruit voortvloeiende consequenties, b.v. het onderwijs; c. de doelmatigheid is het uit gangspunt van den fascistische Staat, hoe staat deze tegenover de gods dienst, want godsdienst is een levens beschouwing en die kan gaan lijn recht tegen de beschouwingen van den Staat; d. wat zijn de grondslagen van het gezag in het fascisme, de rede, of de omstandigheid? Is het de rede optreden van den A. R. wethouder of de omstandigheid, dan wijkt het Douwes te A'dam, die de werkeloozen gezag bij de wijzigingen der rede stempelverlof toestond, voor de de- j en omstandigheid, dit is geen hechte monstratie op 20 Sept. te Den Haag, j grondslag, dit moet rusten op God; het optreden van Burgemeester de Vlugt te Amsterdam, die een anti godsdienstige tentoonstelling toe stond en het optreden van den Bur- e. welke plaats neemt God in, in uw stelsel en wat is God voor U, erkent gij hem als de persoonlijke kracht, als de Bestuurder van HEUSDEN. Ruime sorteering Schooltasschen, Schoolétui's Schoolvulpenhouders. LUXE ZAKMESJES zeer geschikt voor gemeester van Den Haag, die als alle dingen en als de Souvereine gezagdrager niet krachtig durfde in- Heerscher, of zijt gij dat zelf? grijpen inzake de gevraagde demon- Breedvoerig beantwoordde de heer stratie door de communisten op 20 Baars deze zeer belangrijke vragen, j Sept. 1.1. Tegen het oprukkende roo-j Spr. zegt, in Italië heerschte een vree-i de front moet komen een massaalselijke verdwazing en verwording; zwart front. j toen Mussolini optrad, werd alles ver- j Ook had Ds. Jonker beweert,boden, hetgeen in strijd was met den dat de fascist God niet voorop zou goeden geest. Het christendom moet stellen, en wij besluiten, aldus deniet alleen gepredikt worden, maar j heer Baars steeds onze bijeenkomsten1 ook in handel en wandel moet men met de leuze: „Met God voor Va-'een waar christen zijn, en mag de' derland en Oranje". (daad niet in strijd zijn met het woord. Tegen de bewering van Ds. J., Italië heeft God niet vergeten en dat het fascisme alle vrijheid dood God vergat Italië niet. In Nederland heeft een groot gedeelte God verge ten. Het moet zijn dat God is de al- leen-heerscher. De fascisten baseeren zich op de praktijk, er zullen wel eens conflicten komen, maar met Gods hulp zal een oplossing mogelijk zijn in de vele religieuse stroomingen. Op verschillend terrein kan een fas cist als ondeskundige geen uitspraak doen, dit moet geschieden door de geestelijke opvoeders, die op dat ter rein deskundig zijn. Italië eischte ab solute vrijheid en gelijkheid van gods dienst. De godsdienst moet ten alle tijde door den Staat worden be schermd en de Staat mag nooit en te nimmer toestaan, dat deze naar be neden wordt gehaald. Ook de huidige godsdienstigen in ons land stelt spr. HEUSDBN. slaat, door de sterke vuist, komt de heer Baars fel op. Wij willen zegt hij vrijheid, maar geen bandeloosheid, ook in ons land ontaardt de veel geprezen vrijheid en bandeloosheid, en voert ons op verkeerde paden, j De insinuaties van Ds. J. o.m. het j kleine mannetje, dat met een zak- j lantaarn de toren belicht, en de mier j en de reus, worden door spr. fel gehekeld. Ten slotte bespreekt de heer Baars de verdwaziftg van dezen tijd, de menschen houden zich bezig met I yo-yo-spel, met het verheerlijken van een of andere fimster, terwijl men j een geleerde, die zijn talenten ten dienste van het algemeen belangstelt; nauwelijks kent, het is ten allen tijde waar, dat een gezonde ziel, slechts kan huizen in een gezond j mede aansprakelijk voor de heer- lichaam, hier moet men het op aanschende wantoestanden. Wat de doel- sturen, en dit is het streven van1 matigheid betreft ten opzichte van de de fascistische beweging, die geen godsdienst zegt spr., dat dit wel eens MOOIE SORTEERING groepsbelang kent, maar alleen het waarachtige Nederlandsche belang. Na de pauze betrad de heer van Herpt het podium, die zich aankon digde als man van rechts en als zoo danig zijn visie gaf op het fascisme. Het is begrijpelijk zegt spr., dat het fascisme onder de jongeren vooral een gretig onthaal vindt, men leeft in een uitzichtloozen tijd, het ver heugt spr., dat in de jongeren nog zooveel pit zit, dat zij warm loopen voor de leuze „Oranje en Nederland". Het verwondert spr., dat men zoowel van rechts, als van links, koud blijft bij de leuze die het fascisme aanheft. Hij protesteert, als man van rechts, tegen de verdachtmaking van het fas cisme. Hij zoekt in zijn rechtsche bla den nog tevereefs naar een hoofd artikel over het fascisme. Bij alle partijen gaat het over de partij, maar men heeft niet voldoende het oog gericht op het landsbelang. Ook bespreekt hij, dat in den loop der jaren bij verschillende politieke partijen, vooraanstaande partijmen schen werden weggewerkt, omdat zij te veel hun eigen meening hadden, o.a. de heeren de Voort van Zijp, van der Molen en Talma, deze stelden het algemeen belang boven het partij belang. De vakbonden hebben groote macht gekregen en daardoor te gr 00- ten invloed op de Regeering, zij be schikken over groote kapitalen, welke zelfs blijken belegd te zijn in Duit- sche fabrieken, die oorlogswerktuigen fabriceeren. Volgens spr. heeft Mus solini Italië gered van het Commu nisme. Dan stelt de heer van Herpt, den heer Baars eenige belangrijke princi- pieele vragen. bruari 1660 tot ultimo January 1664 te samen f58S-10-S-" „Item. nog betaald aan Mr. Johan Sterckman, van verdiende Mester sue- risyen" (chirucgijn is heelmeester), dat hij had gekureert (genezen) Mayken Geërfden, van een accident, dat sij had- de aan den hals, de som van f 6. Uit dit laatste blijkt, dat deze school meester ook de geneeskunde uitoefende. De instructiën en reglementen voor de vroegere schoolmeesters alhier, ko men in hoofdzaak overeen met die van 1708, waarvan het volgende de hoofdinhoud bevat: „De schoolmr. sal sijnen schooldienst aenveerden ten dagen voorsz. ende de jonge jeugt in alle deugden en conste van lesen, schrijven, cijfferen, gebeden en andere oeffeningen van Godsaligheijt te onderwijsen nae vermogen, en soo wel des somers als des winters school houden; en sal van ieder schoolkindt genieten alle maenden, die lesen drie stuijvers en die schrijven vier stuijvers ende die cijfferen off zingen nae ad- venand; ende voor ieder voorgedigt genieten eenen stuiver. Ende de kin deren sullen alle weken eenen halven speeldagh hebben; ende des Woens dags off Saturdaghs de Catechismus ende Christelijke gebeden lesen. Item des winters in de avondschool, die schrijven, cijfferen off zingen, off wel een van de drie komen te leeren, agt stuijvers en die spellen of lesen zes stuijvers, mede per maandt, boven wel ke de scholieren off dicijpelen haar eijgen ligt moeten besorgen vijf avon den 's weeks. Oock rontgaen met kerckenbuijl. Oock sal denselven indien de Heer Predicant sulx requireert gehouden sijn de huwelijckse geboden off procloma- tiën der geene die voornemens sijn te trouwen nae het voorlesen, in de kerck, voor de gemeente moeten aff- lesen off bekent maken. Alle publicatiën, soo van weegens het dorp als gemeene landt, sal hij moe ten voor de kercke des sondaghs aff- lesen en tusschentijds sulx gerequireert werdende daertoe alvorens de kloek moet trecken, sonder voor een af ander iets te mogen pretendeeren. Oock sal de schoolmeester sijnen be hoorlijken kerekendienst doen: voorle sen, voorsingen ende luijen en de kerck uit te vegen en reynigen, alst van noden is. En sal oock de schoolmeester het kerekhoff blooten ende de baer in de kerck dragen alst van noden is, mets de meester heeft de weij off gras op 't kerekhoff; alsook liet uurwerek op te winden en te stellen als 't van noden is. De schoolmeester sal oock genieten vant overluijden van ieder uur met beij- de de kloeken, thien stuijvers, sijnde de groote ses stuijvers en de cleijne vier stuijvers. Item de schoolmeester sal hebben vrije 'woninge met den hoff, mits daermede repareerende de heij- ninge van 't voornoemde huijs ende hoff. Item sal de schoolmeester van hetgene voorschreven staet genieten tot tractement jaerlijcks: hondert en vier en twintig gulden, ende dat noijt te ver minderen van alle de emolumenten daer toe gestelt sijnde. Wordt vervolgd). een groot geschilpunt kan worden. In het algemeen zal het grootste al gemeen belang van den Staat voor j alles moeten gaan. De grondslagen van het gezag zijn niet de rede, noch de omstandigheid, dit zijn beide bij-1 zaken in het stelsel. De grondslag van het gezag zal ten alle tijde moe ten zijn, de wil van God, immers God neemt een plaats in van boven het stelsel, de mensch is niet souve- rein, wanneer men in een stelsel de souvereiniteit van God aantast, dan j is dit stelsel zeer zeker fout. Eenige vragen van minder diep gaande beteekenis werden nog ge steld door de heeren Ippel, de Joode en Kortenhoeven, welke de heer Baars beantwoordde. Daarna wekte spreker allen op het fascisme te steunen, hij besloot zijn rede met de bekende leuze en staande werd uit volle borst het Wilhelmus gezongen, waarop door de fascisten werd uitgeroepen „Zwart front". Hierna gingen de zeer vele aanwe zigen huiswaarts en hadden een dui- delijken blik op het fascistsiche stel sel gekregen. Geschiedenis van het Land van Heusden en Aitena en den Bouiinelerwaard. HEUSDBN. RUIME KEUZE VULPOTLOODEN zoowel In goedkoop! als daurdere genre 52.) In het jaar 1664 werd opgeteekend: „Betaald aan Mr. Johan Sterckman schoolmeester te Veen, over vier jaren school- en kerkedienst van primo Fe KANTONGERECHT HEUSDEN. Motor en Rijwielwet:: J. H. den Haag (verzet) f50 of 10 d.h. toew. a.v.H. P. C., Veen f 15 of 10 d.h.; N. V., Dussen; J. K., De Werken c.a. J. S., Veen; J. M. B., Almkerk; D. A. d. B., Sprang-CapelleJ. W. te Dordrecht ieder f 3 of 2 d. h.P. L. v. W., Genderen f 10 of 5 d.h.; N. v. d. B., Dordrecht 2 X f 3 of 2 X 2 d. h. J. M. B., Almkerk f 4 of 2 d. Motorreglement: H. J. v. d. V., Eindhoven 2Xf3 of 2x3d.; W. P. Andel en G. J. T., Bedum ieder f0,50 of 1 d.; Th. N. E., den Haag; W. J. M. A. J., Eindhoven; P. G. v. Son, Drunen en G. P. C., Alm kerk ieder f3 of 2 d.; W. C. B., Wijk c.a.; H. A. S., Oudheusden en J. v. d. V., ieder f 5 of 3 d. Visscherijregl.N. J. v. d. K., Meeuwen f 10 of 5 d. v.v.; A. V., De Werken c.a. f 5 of 3 d. v.v.; J. A. B. v. d. L., Tilburg f3 of 2 4. Art. 453h Gem. verorden.: H. S., Sleeuwijk f 10 of 5 d. en f 5 of 3d.; P. D., Sleeuwijk f 10 of 3 d. Rijwiel zonder licht: A. V., Veen e. a. ieder f 3 of 2 d. Indien gij vermeent te zijn in de BELASTING, wendt U dan in vertrouwen tot het meer dan 30 jaar be staande RECHTSBUREAU van Havenstraat 5 (naby het Station) s HERTOGENBOSCH. VALSCHE BRILJANTEN. Dezer dagen vervoegde zich een Ita liaan genaamd P. C. bij een landgenoot L. en toonde hem een doosje, welks in houd L's oogen totaal verblindde. Een keur van „briljanten" lag geheimzinnig in het doosje te flonkeren. C. vertelde toen aan L. dat hij dit kost bare doosje voor een prikje koopen kon, voor ongeveer 500 gld. L hoefde dan slechts naar Milaan te reizen, waar hij op zeker adres minstens het dubbele te rug zou ontvangen. L. dacht even na en veronderstellend dat hij zoo'n kans niet spoedig meer krijgen zou deed hij een fiksche greep in zijn spaarpot kocht de „briljanten" en toog ermede naar het zonnige land van Mussolini. In Milaan begaf hij zich naar het hem verstrekte adres, waar men hem al spoe dig mede deelde, dat de waarde van de „briljanten 2 lire (26 centen) bedroeg. In een minimum van tijd was hij te rug in Nederland. Zijn landgenoot was echter eenige da gen te voren tot de overtuiging gekomen dat hij een absolute behoefte aan ver andering van lucht noodig had en vertrok naar onbekende oorden. Zou hij nog meer zulke „briljanten" hebben Limb. Koer. O— FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN VAN GEMEENTEN. De groote financiëele moeilijkhe den, waarin verscheidene gemeenten verkeeren, en welke inderdaad in sommige gevallen onhoudbaar mogen worden genoemd, hebben reeds ge- ruimen tijd de bijzondere aandacht van den minister van buitenl. zaken en maken onderwerp van voortdurend overleg uit met zijn ambtgenoot van Financiën. Dezen ongunstigen toestand in de eerste plaats toe te schrijven aan de werking van de nieuwe regeling der financiëele betrekkingen tusschen het Rijk en de gemeenten, komt den mi nister niet juist voor. Wel kan wor den toegegeven, dat er enkele zeer bijzondere gevallen zijn, ten aanzien waarvan die regeling voor tijden als de huidige geen oplossing geeft en waarvoor zij dan ook niet kon zijn gedacht. De gemeente Eindhoven is daarvan een voorbeeld. Deze gemeen te verkeert in een uitzonderingsposi tie door den buitengewoon snellen aanwas harer bevolking. Het denkbeeld om de Bank voor Nederlandsche Gemeenten in staat te stellen onder garantie van het Rijk obligatieleeningen te plaatsen en uit de opbrengst daarvan leeningen op langen termijn aan gemeenten te ver strekken, verdient naar de meening van de Regeering geen aanbeveling, wijl een maatregel van deze strek king het gemeentecrediet, in den oor- spronkelijken zin van het woord, zou doen verdwijnen, om daarvoor een verkapt Staatscrediet in de plaats te stellen. Niets ware ongeschikter om een gezond gemeentecrediet te her stellen dan zulk een indirecte erken ning, dat sommige gemeenten het vertrouwen van de beleggers verlo ren hebben. HBUSDBN. zeer geschikt voor SINT-NICOLAAS-CADEAU. msmvumaamsaaa TOT DE 18 Nov. 1932.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6