BEZOEKT HEÜSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 15 Dec. Buitenhuid. haar heeft 'gebeten*? Getuige v. Noort: Dat heb ik niet gezien. Getuige Goverdina Rijnen: Een mijner vingers "bloedde en dat kan niet anders gebeurd zijn dan door den grooten hond van verdachte. Kantonrechter: En heeft die hond je klein hondje gebeten. Getuige Rijnen: Ja. het beestje had twee wonden. Kantonrechter tegen getuige van NoortEn heb jij gezien dat de groote hond het kleine beestje beet. Getuige v. Noort: Dat heb ik goed gezien. Hii had het hondje in zijn Kantonrechter: Is verdachte eene lastige tante Getuige Rijnen: Ze heeft met velen ruzie, in 't niet Francien Getuige v. Noort: Ja, ze maakt veel ruzie. Kantonrechter: Dan geef ik ver dachte f3,00 of 2 dagen. G. B.. timmerman te Werkendam had op zijn voor één persoon be stemd rijwiel twee personen ver voerd en voorts op zijn rijwiel geze ten zijnde opzettelijk een hondje had aangereden. VerdachteHet hondje heb ik bii ongeluk aangereden. KantonrechterEn in het proces verbaal staat dat je het moedwillig ideedt. want aan beide kanten van het hondje was nog 5 a 6 Meter ruimte om te kunnen passeeren. Ie mand die een redeloos dier noodeloos beult en pijn veroorzaakt is een ge voelloos man met een hoogst twijfel achtig karakter. Je krijgt voor het eerste feit f 1,00 of 1 dag en voor het tweede f 10,00 of 5 dagen. A. v. H. te de Werken had W. Duizer tegen een prikkeldraadafraste ring geworpen, waardoor eenige ha- rer kleedingstukken werden bescha digd en haar linkerbeen werd ver- iwond. Kantonrechter: Natuurlijk weer een burenkwestie. 'tls fraai. Getuige H. van der Ka, stoker te Sleeuwijk: Ik heb niet gezien, dat ver dachte mijne vrouw in het prikkeldraad gooide. Getuige Hendrika van der Ka: Ik heb gezien, dat verdachte moeder in het prikkeldraad gooide. Haar schort was stuk, in haar linkerkous waren gaten jen haar been was verwond. Kantonrechter tegen veldwachter van Elselingen: Vertel jij mij eens hoe dat zaakje daar zit. Is verdachte een kwaad mensch? Getuige veldwachter van Elzelingen: Ja Edelachtbare, verdachte is niet ge makkelijk en maakt de ruzie. Haar va der is nog zoo kwaad niet. Kantonrechter: Dan geef ik de juffer f5.of 3 dagen. T. v. H. landbouwer te de Werken had W. Duizer met een steen gegooid, welke ter zitting aanwezig is. Kantonrechter: 'tls een halve bak steen, dus geen halve maatregel. Verdachte: Ik heb niet gegooid. Getuige W. Duizer: Verdachte heeft mij gegooid met dien steen. Getuige H. van der Ka: Ik heb ge zien dat verdachte mijne vrouw met een steen gooide, waardoor zij aan haar been werd verwond. Getuige Hendrika van der Ka: Ik heb gezien dat verdachte met een steen gooide, waardoor moeder werd ver wond aan haar been. Kantonrechter: 'tls weq" mooi. En nu wil ik dat dat spectakel bij jullie heel gauw uit is anders zullen we er op een andere manier wel een eind aan krijgen. Is dat een gezanik. Je krijgt f5.00 of 3 dagen. G. B., schipper te Werkendam, had J. de Keyzer met een oliebus geslagen. Verdachte: Ik heb het gedaan, maar we zijn weer verzoend. Getuige J. de Keyzer: Alles is nu .weer bijgelegd. Kantonrechter: Dus zijn jullie nu weer dikke vrienden? Verdachte en getuige de Keyzer tege lijk: ja, alles is weer in orde. Kantonrechter: Zoo mag ik het hoo- ren en mijne tevredenheid er over wil ik toonen door verdachte eene zeer lichte straf te geven n.l. 50 cent of 1 dag. F. A. J. P. te Vlijmen en /J. G. v. d. !H., H. M. v. B. en A. j. v. R., allen te Hedikhuizen hadden op hun rijwiel op 1 September j.l. des avonds te half tien als bezetenen gereden links van den straatweg op het klinkerpad te Haarsteeg. Verdachten ontkennen hard gereden te hebben. Getuige A. Schey, fruithandelaar te Haarsteeg: Verdachten hebben erg hard gereden. Ik kwam van Vlijmen gereden rechts van den weg en werd toen aan gereden en tegen den grond geslingerd. Getuige Th. van Beijnen, manden maker te Haarsteeg: De verdachten reden erg hard. Ik heb niet gezien Wie Schey heeft aangereden. Kantonrechter: Zie je wel dat je hard gereden hebt. En dit blijkt ook wel uit de verklaring van verdachte F. A. J. P. aan den veldwachter gedaan n.l. dat jullie het snelrijden beoefenden. En hier heb ik een brief van den Bur gemeester, waaruit blijkt, dat jullie last posten voor de politie zijn. En dat zal ik je afleeren door nu maar vast ieder te geven f 15.00 of 10 dagen. J. H. C. mandemaker te Herpt had zich op ziin rijwiel gezeten door een vrachtauto laten voorttrekken. Kantonrechter: Dat is weer dat ge vaarlijk spelletje. Verdachte- lk vind het niet ge vaarlijk. Kantonrechter: Ik vraag je niets. Verdachte nam eene erg brutale houding aan begon over te weinig steunuitkeering enz. enz. waardoor de Kantonrechter boos werd en hem f 10.00 of 5 dagen toediende. H. S. arbeider te Meeuwen had des avonds een rijwiel bereden, waar op geen licht en terwijl hii dronken was. Voor het eerste feit krijgt hii f 2.00 of 1 dag en voor het tweede f 10,00 of 5 dagen. DE OP Vervolg Raadsverslag ANDEL. De heer Schouten merkt op. dat allen op 70 pCt. waren berekend, inplaats van 60 pCt. voor de onge organiseerden. Spreker zegt. dat in het adres wordt beweerd, dat de on georganiseerden een voorsprong ge nieten. dit komt evenwel niet uit. Een georganiseerde krijgt zijn volle uit- keering. al heeft een gezinslid ook inkomsten, bii de ongeorganiseerden is dit niet zoo daar wordt de Ver dienste van een gezinslid van den afgetrokken. Er wordt ook geen re- steun van het hoofd van het gezin kening meegehouden. dat een geor ganiseerde 70 pCt., een ongeorgani seerde slechts 60 pCt. van het grond- loon krijgt. Hier heeft men tot heden slechts 60 pCt. gehad, omdat de men- schen nog te kort georganiseerd wa ren. Het grondloon is het vorig jaar vastgesteld op f12 per week. zoodat ongeorganiseerden f7.20 de georga- niseerden na aftrek van de contribu tie f7.85 ontvangen. Verder wordt het voorgesteld alsof aansluiting heele- maal een voordeel voor de gem. is, maar de samensteller weet heel goed. dat de gemeente een gedeelte terug betaalt, yolgens een vastgestelde re geling. Spreker is voor organisatie, maar dit neemt niet weg. dat men geen scheeve voorstelling mag ge ven. De Voorzitter merkt op, dat adres santen tegenover de uitkeering uit de bondskas. de uitkeering uit de steunregeling stellen en dit is iets geheel verschillend. Spreker erkent gaarne, dat de georganiseerden iets voor mogen hebben. .want die heb ben door hun lidmaatschap, bijge dragen om in de wintermaanden voor zich zelf te zorgen en dit verdient waardeering. De heer Hoesen zegt. dat de adres sant voor de leden van zijn bond opkomt, die door het betalen van hun contributie toonen, dat zii in de allereerste plaats voor zich zelf wil len zorgen, iets wat in het voordeel van de gemeente is. Spreker heeft het vorig jaar er op gewezen, dat het noodig is, dat de arbeiders eerst trachten voor zich zelf te zorgen. De heer Schouten merkt op. dat men dit voordeel voor de gemeente niet al te hoog mag aanslaan de uitkeering is gebaseerd op een uitkee ring van 50 pCt. subsidie van rijk. provincie en gemeente. Deze 50 pCt. zijn nooit berekend, kunnen ech ter wel opgevoerd worden tot 200 of 300. De heer Hoesen meent, dat men het op prijs moet stellen, dat de arbeiders tot een bond toetreden, daarom zou spreker op het verzoek willen ingaan en een toeslag van 20 cent per dag plus 50 cent per kind per week willen verleenen. De onge organiseerden komen geheel ten laste van de gemeente, staan deze gelijk met de georganiseerden. dan heeft het geen zin, als lid tot een'bond toe te treden. De Voorzitter merkt op. dat de raad nog niet toe is of hij al of niet op het verzoek zal ingaan, hii heeft al leen ter sprake gebracht, de bewe ring in het adres, dat de steun- jen werkeloozenzorg in deze gemeente slechter zou zijn dan in andere ge meenten. Spreker is niet voor or ganisatie omdat dit een voordeel voor de gemeente beteekent. maar omdat hij het waardeert, dat men eerst tracht voor zich zelf te zor gen. In goede jaren als de ongeor ganiseerden geen steun noodig heb ben, moet de gemeente voor georga niseerden toch bijdragen, men mag 't voordeel voor de gemeente dus niet te ver drijven. De heer Schouten voegt hieraan toe. dat de heer Hoesen het niet mag voorstellen of de ongeorgani seerden geheel ten laste der ge meente komen. De uitkeering voor de georganiseerden is met 1 Decem ber aangevangen, voor de ongeor ganiseerden is nog geen steunregeling vastgesteld, deze moeten daarop wachten. De heer Hoesen meent, dat deze menschen toch niet kunnen blijven wachten en trouwens de steunrege ling is er. ze behoeft slechts te wor den van kracht verklaard. De Voorzitter stemt dit toe. maar daarvoor is de goedkeuring van den minister noodig. de gemeente moet dus eerst daartoe gemachtigd worden. Tot zoolang krijgen de ongeorgani seerden geen uitkeering of dit moet geschieden door tusschen komst van een armbestuur. De georganiseerden profiteeren van hun recht, terwijl de anderen een gunst moeten vragen. De heer Hoesen beschouwt een uit keering niet als een gunst, men kan de menschen toch niet zonder eenige inkomsten laten loopen. Schouten. Dus u staat op het stand punt. dat de overheid verplicht is. die menschen direct te helpen. Ik vind dit niet. ieder huisvader is ver plicht eerst zelf voor zijn gezin te zorgen en moet zich daarom orga- niseeren. Wordt hii dan werkeloos dan komt hii om zijn recht vragen, een ongeorganiseerde heeft dit recht niet begeerd. Nu heeft de gemeente lijke en kerkelijke overheid zeer ze ker een zedelijke plicht om te hel pen. maar zii verleenen dan ook een gunst. Beide gevallen zijn dus wel degelijk verschillend en dit moet ook, omdat er een prikkel moet blijven bestaan, om aan te sluiten. Ik ben daarvoor, doch u zoudt den prikkel gaan wegnemen en daarmede moet men voorzichtig zijn. De heer Hoesen verklaart het daar mede niet eens te zijn, ieder moet zijn plicht kunnen en weten en krijgt daarvoor een recht in de plaats. Nu zegt de heer Schouten wel. dat de ongeorganiseerde verzuimd heeft om zich te organiseeren. maar daarom moet deze ook het loodje leggen. Steun verleenen via het kerkelijk armbestuur acht spreker heelemaal verkeerd. De heer Schouten merkt op. dat in het adres wordt beweerd, dat on georganiseerden een voorsprong heb ben boven de* georganiseerden. de heer Hoesen is het toch zeker wel met spreker eens. dat dit zoo is. De heer Hoesen geeft dit toe. praar zou toch als het mogelijk is. het verzoek toe staan, de prikkel om aan te sluiten wordt dan grooter. De Voorzitter merkt op, dat over het al of niet verleenen van een toe slag nog geen voorstel van B. en W. is gedaan. Alleen is er opgewe- zen, dat er tusschen ongeorganiseer den en georganiseerden wel degelijk verschil bestaat. Het is een moeilijke lijd, men moet trachten deze een parig door te komen, men moet dan echter niet gaan zeggen, dat het hier slechter is als in andere gemeen ten. In geen enkele gemeente in den omtrek is zooveel gedaan voor werk verschaffing als hier. Het is niet goed in dezen tijd. bewust of onbewust, ontevredenheid te kweeken. Spreker stelt voor het adres aan te houden, om eerst een en ander nogeens on der de oogen te zien. De heer Hoesen gaat daarmede niet accoord en stelt voor het adres nu te behandelen. De heer v. Houwelingen is het er volkomen mede eens, dat de men schen worden aangespoord, om zich te organiseeren, hii acht het daarom billijk, dat georganiseerden iets meer krijgen, dan ongeorganiseerden. De heer Hoesen vreest, dat als het adres wordt aangehouden, de kwes tie weer geruimen tijd zal blijven hangen. De Voorzitter acht dit laatste niet noodig. B. en W. zullen met be kwamen spoed, het adres behandelen, met een dag of veertien kan dan leen raadsvergadering worden gehouden, waarin B. en W. dan met een voor stel zullen komen, men dient echter toch eerst na te gaan. wat de ge volgen voor de gemeente zullen zijn. Het verzoek kan ook altijd met terugwerkende kracht worden inge willigd. De heer Hoesen heeft er dan ook geen bezwaar tegen, dat het adres wordt aangehouden. Van Ged. Staten is een nota van aanmerkingen ingekomen, op de ge meen tebegrooting 1933. De aanmer kingen zijn hoofdzakelijk van admi nistratieven aard, alleen de post on voorzien wenschen Ged. Staten te zien verhoogd en gebracht op f 1623.37. inplaats van f 106298. B. en W. stellen voor aan dit Ver langen te voldoen en den post be lastingen met eenzelfde bedrag te verhoogen. met welk voorstel de raad accoord gaat. De verdere aanmer kingen zullen door B. en W. met machtiging van den raad. worden af gehandeld. De begrooting wordt opnieuw vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f34399,90. Wijziging begrooting 1932. Deze wijziging houdt in hoofdzaak verband, met een terugbetaling aan het rijk van f285 voor te veel ont vangen uitkeering van belasting. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De Voorzitter deelt mede. dat de raad eenigen tijd terug bezwaar heeft gemaakt, tegen de vaststelling der verordening voor den vleeschkeu- ringsdienst in verband met het stem recht. Ged. Staten kunnen echter de aangevoerde bezwaren niet deelen. Almkerk heeft als centrum-gemeen te het recht de lakens uit te deelen. B. en W. stellen thans voor de ver ordening vast te stellen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter deelt verder nog me de. dat door verschillende kippen houders en kleine afnemers van elec- trischen stroom, gevraagd is om een billijker tarief voor den stroomprijs. B. en W. hebben reeds enkele aan vragers, die er naar hunne meening voor in aanmerking kwamen in de gelegenheid gesteld, van een billijker regeling te profiteeren. Het college vraagt machtiging hiermede verder te gaan, met dien verstande, dat zii zullen zorgen, dat er voor de ge meente geen schade uit voortvloeit. De heer Schouten geeft een na dere toelichting. De eerste 100 K.W.U. per maand zullen b.v. geleverd worden tegen 16, de tweede tegen 15. de derde tegen 14 cent enz. tot 1000 toe. zoodat men bii de laatste aan een prijs van 10 cent komt. De regeling is zoo gesteld, dat er mede zal worden door gegaan. zoolang de gemeente er geen schade door lijdt en er geen gevaar- bestaat. dat de maximale belasting er door zal worden verhoogd, om dat iedere verhooging daarvan de ge meente op f 120 komt te staan. De heer v. Wijgerden vraagt of met de P.N.E.M. niet een billijker regeling zou zijn te treffen. De Voorzitter antwoordt, .dat dit reeds herhaaldelijk geprobeerd is, doch de P.N.E.M. wil er niet van weten. De gevraagde machtiging wordt B. en W. verleend. Bij de rondvraag zegt de heer Hoe sen, dat hii het vorig jaar een sche ma heeft voorgesteld, voor de licht- prijs. In den vorm. zooals de P.N. E.M.. dat in Veen, Giessen en Rijs wijk ook doet. De Voorzitter merkt op, dat dit wel mogelijk is als de menschen maar willen, doch het grootste ge deelte der aangeslotenen in deze ge meente wil er niet van weten, om dat zij er schade bij zouden lijden. In Giessen en Rijswijk. ..bedraagt de prijs 35 cent. in Veen 40 cent per K.W.U. Nu is het daar mogelijk een vastrechttarief te nemen, waar- bil de prijs per K.W.U. berekend wordt tegen 7 cent. De heer Schouten merkt op. dat een dergelijke regeling de menschen aardig centen kost. zii moeten begin nen met een vast bedrag per maand van minstens f 3 te betalen, voor de 12 maanden dus f36. rekent men nu een afnemer van 100 K.W.U. per jr.. dan komt daarbij 100 X 7 ct. is 7 gulden, de stroom kost dan 35 plus 7 is 42 gulden of 42 cent per K.W. U.. daarom willen de menschen er niet aan. Nemen zij minder af dan wordt de verhouding nog ongunsti- gen. Voor de gemeente zou er voor deel uit voortkomen. De Voorzitter zegt, dat zii die er in de gemeente voordeel van zou den hebben, gauw geteld zijn, dit zijn er slechts enkelen. De heer Hoesen vraagt of het niet gewenscht is. om evenals dit op an dere plaatsen gebeurt, ook voor An- del een crisisoomité in het leven te roepen, als de gemeente zich een kleine uitgaaf getroost, krijgt zii het dubbele terug. De Voorzitter ziet er niet veel heil in. in andere plaatsen waar 'n derge lijk comité in het léven is geroepen is het ook reeds weer opgeborgen, het haalde niet veel uit. zelfs in. grootere gemeenten als deze niet. De heer Hoesen zegt. zich verplicht te achten zijn verontwaardiging uit te spreken, over de houding van B. en W.. die dit college heeft inge nomen naar aanleiding van een schrij ven van het hoofdbestuur der pos terijen over opheffing van het hulp kantoor der posterijen alhier en om zetting in een poststation. B. en W. zijn met de opheffing accoord ge gaan en hebben in hun schrijven geadviseerd om als stationhouder aan te wijzen Christoffel van Rijswijk. Dit bevreemdt spreker, omdat door het Hoofdbestuur bij het voorstel tot op heffing was gezegd, dat sprekers dochter aangewezen zou worden met de waarneming van het poststation en het in dezelfde woning gevestigd zou blijven. Het bevreemdt spreker des te meer. wijl B. en W. Iwisten, dat hii in de gemeente zou blijven. Spreker keurt het af. dat B. en W. hem als kantoorhouder voorbij zijn geloopen en zich in verbinding heb ben gesteld met v. Rijswijk. De Voorzitter vraagt of dit nu wel een kwestie is die in den raad thuis hoort, heeft de heer Hoesen persoon lijke grieven, dan moet hü bii spre ker komen, doch niet in een raads vergadering. De heer Hoesen wil B. en W. het verwijt maken, dat zii hem als betrokkene zijn voorbij geloopen. ie mand die grijs is geworden in den dienst. B. en W. hadden bij hem pm inlichtingen moeten komen, inplaats bij een jeugdig besteller. Het Hoofd bestuur heeft spreker er attent op gemaakt. De Voorzitter zegt. dat hii zal ad- viseeren. zooals hii meent, dat in het belang der gemeente is als de heer Hoesen persoonlijke zaken naar vo ren wil brengen, zal hij de vergade ring sluiten. De heer Hoesen zegt. dat opheffing niet zou geschieden als hii niet mee werkte. hii heeft medewerking ver leend. omdat het Hoofdbestuur spre kers dochter zou aanwijzen als stati onhoudster. Het is den Voorzitter er echter om te doen. om hem weg te krijgen uit de gemeente, maar dit lukt hem toch niet. De Voorzitter zegt. dat dit laatste een onwaarheid is. hii zal echter niet op de persoonlijke beschuldigingen van den heer Hoesen ingaan. De heer Schouten wil waar de wethouders worden genoemd, in de ze kwestie ook wel iets zeggen. Ook spreker zal niet ingaan op het per soonlijke. dit hoort niet in den raad thuis. Wel wil hii even onder de( aan dacht brengen, dat B. en W. nief be kend waren met het feit. dat de doch ter van den heer Hoesen zou worden aangewezen met de waarneming van het kantoor, en dat dit als voor waarde was gesteld voor de mede werking ;ran den heer Hoesen. die vervroegd pensioen zou aanvragen. Maar naar spreker meent was de heer Hoesen er voorstander van als er over bezuiniging werd gesproken, dat dan eerst de vrouwelijke krachten werden ontslagen. Ook spreker is het daarmede eens, daarom konden B. en W. niet anders doen, dan toen hen advies werd gevraagd te advi- seeren voor een mannelijke kracht, die nog aan het begin van zijn loop baan staat en daardoor de mogelijk heid voor een bestaan krijgt. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. SLIMME DIEVEN. Bij Bolkenhein in Silezië werd een koe door dieven in de weide geslacht"* Zij namen het vleesch mee, maar vulden de huid zoo handig met stroo op, dat eerst dagen daarna, toen het vee naar een andere wei zou worden gebracht, de diefstal werd ontdekt. o AUTO-ONGELUK. 6 DOODEN. In het Zwitsersche kanton Wallis is een met zes personen bezette auto in een diepe kloof gestort. Alle inzit tenden werden gedood. o— HONGERSNOOD IN RUSLAND. De hongersnood in de OeKiane heeft een ontzettenden omvang aan genomen. De nood is thans zoo hoog gestegen dat er menschenvleesch wordt gegeten. In het dorp Molodes- koje, district Bukinsk, heeft een boer, Victor Siwatschenka, twee kinderen geslacht. Een gedeelte van 't vleesch heeft hij zelf opgegeten en de rest verkocht. In het dorp Charkofka heeft een vrouw, haar zoon geslacht. Het vleesch heeft zij aan haar andere kinderen te eten gegeven. In hetzelfde dorp hebben ouders hun kind opgegeten. De boeren heb ben de schuldigen vermoord. In het dorp Balanofka zijn verschil lende kinderen spoorloos verdwenen. Men vermoedt dat ze geslacht en op gegeten zijn. De doodgravers in ver schillende plaatsen hebben reeds 10- tallen lijken geborgen, die 's nachts gevonden werden langs de groote we gen die naar de stad leiden. Men heeft tevoren reeds massagraven ge dolven, waarin telkens tien lijken be graven werden. O BEDOLVEN. In een steengroeve van de Port- land-cementfabr. Nordstern bij Dordt- mund kwamen groote aardmassa's i» beweging, terwijl twee arbeiders be zig waren een veldspoorweg te ver leggen. Beide arbeiders werden on der de massa begraven. De een koa spoedig worden bevrijd, doch had een ernstige verwonding aan de» voet opgeloopen, zoodat deze moest worden afgezet. De andere arbeider was toen men hem bevrijdde reeds dood. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk te zoeken in de aan houdende regens van den laatste» tijd, waardoor de aarde in beweging is geraakt. o VERDRONKEN. Tijdens een storm van de Zuid kust van Engeland zijn twee opva renden van de Engelsche duikboot „Thames" door een stortzee orer boord geslagen en verdronken. O— TREINBOTSING. Te Rybnik in Poolsch Opper-Sile- zië botste een goederentrein tegen een trein met schoolkinderen. Twee wagens ontspoorden en acht kinderen werden levensgevaarlijk gewond. o RUSSEN MOGEN DE SOVJET UNIE VERLATEN. Blijkens een advertentie in het Rus sische regeeringsblad „Izwestia", mo gen voortaan Russen de Sovjet-Unie verlaten tegen betaling van een som van 500 roebel (625 gulden) voor arbeiders en het dubbele van dezen prijs voor anderen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6