Oit nummer Mal uit 2 maden Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Nieuwjaarwenschen Binnenland. Voetbalsport. DRAISMA-vanVALKENBURG'S-' Plaatselijk Nieuws. No. 5289 Woensdag 21 December 1932. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, ranco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS Evenals vorige jaren stelt ook thans weder ons blad zijn kolom men open voor het plaatsen van aan Familievrienden en Begunstigers De prijs bedraagt 40 cent voor enkele kolom f 1,voor dubbele kolom. Tijdige opgaaf aan ons Bureau of bij onze Agenten, wordt ver zocht, terwijl het met het oog op de hooge incasso-kosten aanbe veling verdient, het bedrag op onze postrekening 61525 over te schrijven of betaling met onze Agenten te regelen. DE NOODTOESTAND DER VER BOUWERS VAN KLEI AARDAPPELEN. Men schrijft aan de N. R. Crt. De heeren Keestra en Lockefeer, leden der Tweede Kamer, hebben zich deze week schriftelijk tot minister Verschuur gewend met het dringende verzoek, in den noodtoestand der verbouwers van klei-aardappelen te voorzien. Dit verzoek werd gesteund door den heer mr. Aalberse. Genoemde heeren hebben hun schrifte lijk verzoek later in een onderhoud met den minister herhaald. De meest voor de hand liggende oplossing werd geacht, een deel der klei-aardappelen, bij voorbeeld een derde deel, niet voor consumptie, doch voor veevoeder te bestemmen. Het Rijk zou dan b.v. f 0.60 per H.L. schadever goeding moeten geven. O— WEDDEN LEDEN RAAD VAN STATE ENZ. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de bepalingen betreffende de wedden en vorgoedingen van de leden van den Raad van State, de Algemeene Reken kamer, de rechterlijke macht en de militair- rechterlijke macht Dit ontwerp strekt, om de inkomsten vermindering welke met ingang van 1 Januari a.s. voor de rijksambtenaren zal worden toegepast, met dien datum ook te doen gelden voor de ambtenaren, wier wedde bij de wet wordt geregeld. Ook de thans voorgestelde korting is tijdelijk en loopt met ingang van 1 Maart 1935 af. De toe te passen korting zal zijn een verdere tijdelijke verlaging van de wedden en vergoedingen met 4 pet. voor hen, die gehuwd of gehuwd zijn geweest en van 5 pet. voor hen die ongehuwd zijn en nimmer gehuwd zijn geweest, een en ander boven de tijdelijke korting, die reeds op de salarissen wordt toegepast. o door auto gegrepen. Toen mr. P. J. Idenburg, secretaris van het college van curatoren aan de Leidsche Universiteit met zijn echtge- noote, met wie hij pas kort in het huwelijk is getreden, uit de tram van Oegstgeest naar Leiden stapte en den Rijnsburgerweg wilde passeeren, werd hij door een auto gegrepen en over den weg geslingerd. Met zeer ernstige hoofdwonden is de heer Idenburg naar het Diaconessenhuis te Leiden over gebracht. brand in een koekfabriek. Vrijdagnacht werd brand ontdekt in de koekfrabriek S.K.S. te Hoog Karspel. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd, die den brand al spoedig j bluschte. Deze is vermoedelijk ontstaan op den papierzolder. Er is zeer veel schade aangericht. De nieuwe auto mobielspuit van Enkhuizen verleende assistentie. o— DIPHTERITIS TE VALKENSWAARD. Zeventig gevallen, waaronder zes doodelijke. Sedert twee weken heerscht te Val- kenswaard, aldus De Telegraaf, in he-1 vige mate de diphteritis. Alle scholen 1 zijn gesloten. Ongeveer zeventig ge vallen zijn geconstateerd, waarvan zes met doodelijken afloop. De ziekte heerscht voornamelijk onder kinderen van 3 tot 14 jaar. i o AUTOBOTSING BIJ NOORDWIJK. Twee zwaar gewonden. Zondagmiddag zijn, op den Gooweg onder de gemeente Noordwijk twee auto's op elkaar gereden. Een perso nenauto, komende uit de richting Piet Gijzenbrug en bestuurd door den heer C. van Steijn, landbouwer te Noord wijkerhout, kwam, toen hij uit een zijweg den hoofdverkeersweg wilde op rijden, in botsing met een wagen, be stuurd doo*r den heer S. Heijbroek, arts te Amsterdam, die eveneens uit de richting Noordwijkerhout naderde. De heer Van Steijn en zijn zoontje werden uit de auto geslingerd; zij ble ken beiden ernstig gewond te zijn. De vader had een ernstige hersenschud ding bekomen, terwijl bij z-ijn zoontje een schedelfractuur werd geconstateerd. Dr. H. had geen letsel, terwijl de ove rige bij hem inzittende passagiers slechts enkele lichte vleeschwonden op liepen. Dr. H. v/as nog in staat dei beide slachtoffers onmiddellijk de eer ste geneeskundige hulp te verleenen, waarbij hij spoedig werd geassisteerd door een tweetal plaatselijke dokters. De beide auto's werden bijna geheel vernield. O— TREILER BIJ TERSCHELLING GESTRAND. Zondagmiddag is een stoomtreiler op den „Engelsche Hoek", nabij Terschel ling gestrand. De gestrande treiler is de „Haralt" uit Leer (Duitschland) en is gemerkt „A. L. 19". Het schip keerde met 24 last haring van de vischvangst terug en liep Zondagmiddag even 12 uur, tijdens den dikken mist, aan den grond. De bemanning, bestaande uit negentien koppen, werd door de reddingboot „Brandaris" van boord gehaald en, aan land gezet. De sleepboot „Holland" van de firma Doeksen en Drost heeft getracht het schip vlot te krijgen. In den loop van den avond is de sleepboot in de haven teruggekeerd. De pogingen om de „Haralt" vlot te krij gen, hebben geen resultaat gehad. De luiken zijn weggeslagen en het schip is vol water geloopen, zoodat het als ver loren beschouwd moet worden. —O ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Oude man gedood. De 78-jarige J. Oudhof is bij het oversteken van den spoorweg, ter hoog te van het z.g. Klaphek, nabij den Zee weg te IJmuiden-Oost, door den elec- trischen trein, die om 7.20 uit Velsen vertrekt, gegrepen en onmiddellijk ge dood. Het lijk is naar de algemeene be graafplaats overgebracht. o AUTOBESTUURDER VOOR DE RECHTBANK. Op 16 September j.l. reed een 21- jarige chauffeur uit Haarlemmermeer te Wijk aan Zee met zijn vrachtauto op drie meisjes, die zich naar school begaven, in. Twee der kinderen vonden tengevolge daarvan den dood. Deswege had de chauffeur zich voor de rechtbank te Haarlem te verantwoor den. Het O.M. eischte zes maanden hechtenis en ontzegging van het recht een motorrijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. o GOEDERENWAGENS ONTSPOORD. Zaterdag zijn op het spoorwegem placement te Oisterwijk twee goede- renswagens, geladen met hout, ont spoord. Na korten tijd had men de baan weer vrij gemaakt. Het treinverkeer ondervond geen stagnatie. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen, ter wijl ook de materieele schade gering is. o— VROUW AANGEREDEN. Te Maastricht is Zondag in den voor avond, de huisvrouw Hanen uit Borg haren, die in België haar dochter had bezocht, in de Boschstraat, vermoe delijk tengevolge van de duisternis door een auto aangereden. Zij werd naar het Calvariënziekenhuis overgebracht en is spoedig na aankomst overleden. o— HEIDEBRAND BIJ SOESTERBERG. Zondagmorgen werd het garnizoen Amersfoort gealarmeerd voor een feilen heidebrand, welke woedde ten Oosten van den Straatweg AmersfoortUtrecht ter hoogte van het kamp van Zeist. Met gerequireerde auto's werden de man schappen naar den brand vervoerd. Na 3 uur werken was men het vuur mees ter. o— FELLE BRAND TE LONNEKER. Zondagnacht heeft een felle brand gewoed in de houtloodsen en opslag plaatsen van de N.V. Houthandel en Industrie v.h. G. Beltman A. Gzn. aan den Eeftinksweg onder de gemeente Lonneker. De brand werd om onge veer één uur in ,den nacht ontdekt door personeel van de .gasfabriek der gemeente Enschedé. Met een spuit der gasfabriek werd begonnen met het be veiligen van het kantoorgebouw, waar na spoedig de motorspuiten uit En schedé en Lonneker ter plaatse waren, die de vuurzee van verschillende zij den aantastten. Fel sloegen ,de vlam men naar buiten. Het vuur verspreidde zich over de geheele oppervlakte van de opslagplaat sen, ter grootte van ongeveer 5000 M2 Na hard werken slaagde de brandweer erin het eigenlijke fabrieksgebouw wairin zich verschillende kostbare machi nes bevonden, te beveiligen. De brand veroorzaakte een geweldige hitte en onder de bewoners van de in de nabijheid ge legen arbeiderswoningen ontstond een paniek. De opslagplaatsen en loodsen van de fabriek zijn door den brand ge heel vernield. Een voorraad hout van vele tienduizenden guldens ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend Verzekering dekt de schade. O— DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN. Te Middelbeers reed met een snelheid van 50 k 60 K.M. de vrachtauto van A. Kemps uit Oirschot door de kom der gemeente. Even buiten het dorp wilde de be stuurder, dhr. Kemps, een zijweg inslaan zonder zijn vaart te verminderen. Hij geraakte het stuur kwijt, zoodat de auto tegen een langs den weg staanden boom terecht kwam. De bestuurder werd door de botsing dusdanig verwond, dat hij eenige minuten later overleed. Naast den bestuurder bad nog een passagier gezeten, doch deze bekwam geen letsel. Te Hoef onder Putten reed een vracht auto van de „Roode Express" uit Gro ningen op den Rijksstraatweg, vermoedelijk door het slechte zicht, tegen den boom. In de auto zat het echtpaar Davids uit Anlo (Dr.), mede-eigenaars in de auto- onderneming van de „Roode Express", die op reis waren naar een zieken zoon in Amsterdam. De 63-jarige vrouw werd direct ge dood. De man en de chauffeur kwamen met den schrik vrij. HEUSDEN. Zondag speelde Juliana I hare 10e com petitiewedstrijd voor de le klasse B.V.B. tegen Capelle II op haar terrein nabij de brug. Dit is de tweede maal in deze competitie dat Juliana Capelle heeft ont moet en voor de tweede maal heeft Capelle in Juliana de meerdere moeten erkennen. Juliana won dezen wedstrijd n.l. ver diend met 71. Reeds een voorsprong met 3—0 was het voor ieder te zien dat Capelle dezen wedstrijd niet kon winnen daar het spel van Juliana veel sneller was dan bij de gasten en tev"s de ballen veel beter geplaatst werden. Inmiddels heeft Juliana wederom twee winstpunten in haar bezit gekregen. De wedstrijd werd wederom door een talrijk publiek bijgewoond. Zaterdag speelde de voetbalvereeniging „L.O.N.G.A." de 3e wedstrijd op de seriewedstrijden te Dalem, thans tegen „S.V.W." uit "Werkendam. Voor de 3e maal in successie wist „L.O.N.G.A." de overwinning te behalen, daar „S V, W." met 20 het onderspit moest delven, „S.V.W." trapte af en viel direct fanatiek aan, „L.O.N.G.A." in het begin geen kans gevende haar spel te ontplooien. Gaandeweg weet „L.O.N G.A." zich los te werken, en na tien minuten zien de zwart-witten hun technisch beter spel beloond door een schitterend doelpunt van hun links buiten. Ruststand 1 0 voor „L.O N.G.A.". Na de rust speelt ,,L O.N.G,A." met 2 invallers, daar successievelijk de rechts half en de linkshalf wegens verwonding het veld hebben verlaten. „S V.W." is blijkbaar te hard van stapel geloopen en schijnt al haar krachten te hebben verspeeld, want de grootste helft na half time wordt op de „S.V W," helft afgespeeld. Weer is' het de links buiten van „L.O.N G.A." die na een kwartier spelen, met een enorm hard schot weet te doelpunten Beide doelen komen beurtelings in gevaar, doch geen der par tijen slaagt er meer in te scoren, waar door met een verdiende 20 overwinning voor ,,L O.N.G.A." het einde komt. Door deze overwinning heeft „L.O.N.G.A." zich in de finale geplaatst, die 31 Dec. gespeeld zal worden. e A ••iLEVERTR LEEUWARDEN-' ANDEL. Op 2den Kerstdag a.s. zullen op het Sparta-terrein alhier de volgende wedstrij den plaats hebben 12.30 uur „D.J.S." Gorinchem en „N O.A D. 1" te Wijk c.a., 2 uur „Sparta" Andel en „Stormvogels I" te Vuren. CAPELLE. Het le elftal der voetbalvereeniging „Excelsior" speelde j.l. Zondag voor de 3e klasse N.V.B. te Geertruidenberg tegen „Good Luck" en won met 31. Voor de le klasse B.V.B. speelde „Excelsior 11" te Heusden tegen „Juliana I" en ver'oor met 71. Het 3e elftal speelde voor de 2e klasse B.V.B. op eigen terrein tegen „Kaatsheuvelsche Boys III". Deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel 1—1. SPRANG. Zaterdag speelde op het „N.E.O." terrein alhier „D.I.O.T." een voetbalwedstrijd tegen Besoijen. Uitslag 55. WERKENDAM. De Zaterdag j.l. gehouden voetbalwed strijd door „W.V.V. II" en „Merwede I" van Hardinxveld, eindigde met 1 4, „W.V.V moest met dezen wedstrijd zeer naar de vormen zoeken. De wedstrijd gespeeld door „W.V.V. I en III" (combinatie), tegen „Zwaluwen" van Sleeuwijk, werd gewonnen met 5 1. WELL. Zondag speelde „W.V.V." alhier te Kerkdriel tegen de v.v. „Kerkdriel", welke eindigde met gelijkspel 2 2. HEUSDEN. As. Zaterdag zal des namiddags tusschen 3 en 4 uur de gewone drie- maandelijksche collecte van de Diaconie der Herv. Gem. alhier langs de huizen plaats hebben. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, op Woensdag 21 December 1932, des avonds half acht. Aan de orde: Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van het door de gemeente van C. Bouman aangekochte pand aan de Wijksche straat. Zondagmiddag had in de R.K. kerk een bijzondere plechtigheid plaats, n.l. het aannemen van nieuwe leden der Congre gatie van O.L. Vrouw. Dit jaar was het aantal geringer dan gewoonlijkslechts 7 jonge dames deden haar opdracht. Maandagmiddag werd op de Prote- stantsche begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Dokter Otto. Aan de groeve werd in de eerste plaats gesproken door Mr. Felhoen Kraal, schoonzoon van den overledene, daarna door den heer Smit uit Amsterdam, als vriend en door Mr. C. W. van Ommeren, namens de vrienden van den overledene in Heus den. Allen schetsen den overledene als een man met vele gaven van verstand en hart, als iemand die door zijn grooten eenvoud veler achting genoot en die dan ook bij zijn vrienden een ledige plaats achterlaat. Naar wij vernemen, hoopt de voor drachtkunstenaar Arie Post van Scheve- ningen, op Vrijdag 30 December a.s. des avonds in de Geref Kerk alhier een voordracht-avond te geven. De heer Post is mede door zijn radio-optreden in ons land zóó be kend, dat wij een aanbeveling veilig ach terwege kunnen laten. Wij willen alleen nog mededeelen, dat hij o.a. declameeren zal het prachtige werk „Het wassende water", een fragment uit den gelijknamigen roman van Herman de Man. Het belooft een goede avond te worden. AALBURG. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen tot Ouderling de heer D. L. Duijster en tot Diaken de heer Andr. Mans Lz. Naar wij vernemen, hebben beide voor de benoeming bedankt. Naar wij vernemen, zal de mu- ziekvereen. „Onderling Genoegen" 2e Kerstdag des avonds 7 uur in het Gym nastieklokaal alhier een gratis concert geven. Zie advertentie in ons volgend nummer. AALST. Vrijdagavond a s., des avonds 6.30 uur zal de jaarlijksche verhuring van zitplaatsen der Ned. Herv. Kerk plaats vinden. ANDEL. Donderdag j.l. werd alhier een filmavond gehouden, uitgaande van het Tehuis voor vallende Ziekten te Heem stede. Tal van plaatjes werden vertoond betrekking hebbende op de verpleging van de lijders aan deze vreeselijke ziekte. De heer de Groot van gemelde stichting vertelde daarbij een en ander Na afloop dankte de heer Calame de aanwezigen en werd ten bate van Heemstede een collecte gehouden. Aan de aannemers Gebr. Tankens alhier is opgedragen het bouwen van 3 middenstandswoningen aan de Haarsche kade te Gorinchem voor den heer Leffer- stra aldaar voor f 8890 ALMKERK. A.s. Zaterdagmiddag 24 dezer zal alhier in de Consistoriekamer der Herv. Gem. gelegenheid zijn tot het betalen der zitplaatsen en hoofdelijken omslag. Op 2e Kerstdag a.snam. 6 uur, zal alhier onder leiding van Ds. van Dingstee, in de Herv. Kerk, met de kin deren der Zondagschool het Kerstfeest worden gevierd. J.l. Zaterdagmiddag speelde alhier de korfbalvereen. „A.K.C." een wedstrijd tegen „Quik" van Nieuwendijk, welke eindigde met 22. BABYLONIëNBROEK. Naar aanleiding van het bericht over de uitvoering der Zangvereeniging „Volharding" op Zaterdag 24 Dec. kunnen wij nog nader mededeelen, dat na de pauze zal worden opgevoerd het tooneel- spel in 3 bedrijven „De goudmijn van Lauss en N. W. Jacobi". Waar bij de uitvoeringen, van Volharding, zang zoowel als tooneel steeds uitstekend verzorgd zijn, kan een bezoek zeer zeker worden aanbevolen. UWSBLAB voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard CD-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1