Ws vm m a M pp s Hf Firma L. J. VEERMAN FEUILLETON. Zislssma rf. FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN. BIJDRAGEN iïlÉ! iU m s JJf m 11 Ui Hf ■y Hl Hf m HP Uf iüi HP pp PU mz, ÉH de indruk wel sterk wordt geves tigd, dat men in ons land steeds meer eenzijdig met stikstof gaat mes ten. In 1931 daalde 't gebruik van kali zelfs zeer sterk, dat van fosfor - zuur niet in die mate, maar toch belangrijk; het stikstofgebruik liep echter nog meer omhoog. (Wordt vervolgd.) o Stikstofverliezen uit Gierkelders. De Rijkslandbouwarchitect, dhr. H. J. v. Houten, wijst er op, dat men bij den rondgang voor stalwedstrij- den herhaaldelijk eenzelfde fout te genkomt, n.l.een onvoldoende af sluiting der Gierkelders. Dit geeft vaak een groot verlies aan stikstof, en verlies van stikstof beteekent ach teruitgang van de bemes tings waar de en dus verlies van geld. Onder zoek van een giermonster aan het Proefstation te Maastricht, toonde aan, dat de gier slechts 0,265 pCt. dus iets meer dan een vierde pCt. stikstof bevatte. Ook werd een mon ster gier, uit de grup genomen, on derzocht. Dit bevatte 1,14 pCt. stik stof, dus ruim 4 maal zooveel. Meer dan drie vierde gedeelte van de stik stof was dus in den kelder uit de gier verdwenen. Was daarvoor nu een dure gïerkelder gebouwd'? vraagt de heer v. Houten terecht. Hen goede bewaring kost weinig moeite. Men maakt een putje met stankafsluiter tusschen den stal en den gierkelder, zoodat de kelder luchtdicht van den stal wordt af gesloten. Of men laat de gierleiding tot op plm. 20 cM. van den kelder bodem uitmonden; heeft dan de gier in den kelder den onderkhnt vari de buis bereikt, dan is stikistofver lies door de gierleiding uitgesloten. Het mangat moet van een goed slui tenden. deksel voorzien worden. Door deze maatregelen is met ui terst weinig kosten een goede gier- bewaring verzekerd, en dus een aan zienlijke besparing van stikstof ver kregen. Het deksel van het mangat kan best in de sponning worden gelegd waarna de naden met klei of koemest of iets dergelijks afge sloten kunnen worden. Indien deze middelen te baat worden genomen, zal het „gieren" beter resultaat op leveren. Parijsclie Jlodebrieven. Kantooragenda's 1933, een, twee en drie dagen per blad Zakagenda's, Wekelijksche en Maan- delijksche Kalenders. Alles eigen uitgave, vindt U in den Boekhandel van HBUBDEN. VELDKEURINGEN 1933. Het Bestuur van den Keuringsdienst Noord-Brabant vestigt met den meesten nadruk er de aandacht op, dat voor 1933 als algemeenen regel geen andere rassen ter keuring mogen worden aangenomen dan die, welke opgenomen zijn in de Rassenlijst 1932. Zou men bij wijze van groote uitzondering een ras ter keuring willen aanbieden, dat niet aan deze voor waarden voldoet, dan dient men zich ten spoedigste met het Secretariaat van den Keuringsdienst te Almkerk in ver binding te stellen, opdat dit aan het Dagel. Bestuur van den N.A.K. toestem ming kan vragen, dat ras ter keuring aan te nemen. Naar het Fransch. c God verhoore u! De chef wendde zich tot ziin agen ten. Zult gii Collivet opsporen Ja, chef. Hebt gii reeds eenige aanwij zingen Ja eenige aanwijzingen van mijnheer de Beaupreault. En die op Collivet betrekking hebben Ja. Welke O, ze zijn zeer geschikt, om ons van den goeden weg af te leiden. Zooals mijnheer de Beaupreault mii verhaald heeft, is 't adres van Colli vet hem volkomen onbekend. Waar verbergt hij zich Men weet 't niet. Waarom Dat weet men evenmin. 't Leven van dien man is een raad sel. Maar mijnheer de Beaupreault heeft zich immers in betrekking met hem weten te stellen tijdens zijn ver trek naar N.-Caleclonië. -Door naar de boulevard de Cour celles te schrijven. Dat is ten minste een adres. Ja. waar Collivet niet meer woont, sedert Mi 'thuis de Beaupre- SOMS IS DE MODE OOK WEL PRACTISCH. Japonnen voor den middag en den avond. De gezellige wintersche middagen zijner weer, de uurtjes waarin men thee drinkt, danst bridge speelt. „Hoe heeft men daar toch tijd voor, zoo midden op den dag", denkt menige bezige huismoeder. Het feit is chter, dat velen zij het geregeld ot slechts enkele keeren per week, daar toch den tijd voor vinden, al moeten we ons dan ook niet verbeelden, dat ze zich daarom zoo veel gelukkiger voelen. In deze namiddag-uren kan men tal van mooie toiletjes bewonderen, die men anders alleen maar in de collecties van de modehuizen ziet. En het prettige is, dat men op deze wijze een kijk krijgt op al hetgeen de verschillende toon-aangevende mode kunstenaars ons brengen. Het eerste wat ons opvalt, is de groo te verscheidenheid in stoffen. Voor een elegante japon is men niet meer aangewezen, op zijde fluweel of georgette. Ook allerhande wollen stoffen en zeer soepel laken kunnen er voor dienen. Voor de vrouw of het meisje, dat haar bezigheden buitenshuis heeft, is dat zeer practisch. Want bij de enorme afstanden hier, heeft lang niet iedereen de gelegenheid zich eerst te gaan verkleeden, alvorens men 'savonds uit gaat. En zoo gebeurt het, dat men reeds 'smorgens z*n uit- gaansjapon moet aantrekken. Wat een gemak, wanneer deze dan een eenvou dig, niet al te opvallend cachet heeft en de noodige warmte geeft 1 We zagen in dit genre b.v. een japon van donkerroode crêpe met een smal biesje wit aan den elleboog en langs den sjaalkraag. Aangenaam doen de vele lichte en frissche kleuren die jop het oogen- blik gedragen worden. Prachtige paarse tinten, blauw, groen, koperkleur, waarbij bovendien dan nog zwart en bruin ko men. Voor den avond kiest men, be halve wit en zwart, ook veel lavendel- kleur, rose, azuurblauw en natuurlijk ook violet. Slank en bevallig is de lijn der ja ponnen, zoowel voor den namiddag als voor den avond. De taille valt hoog, de japon sluit om de gestalte tot aan de knieën. Daar beneden krijgt men de noodige ruimte om het loopen te ver gemakkelijken en die tevens aan de bewegingen een zekere gratie verleent. ault verlaten heeft, maar waarheen hii sedert eenige jaren zijn brieven laat adresseeren. Niets gemakkelijker dan Ja. niets gemakkelijker, als die brieven afgehaald werden. Zoo! Nu begrijp ik het! Tegenwoordig ziet men er hem niet meer. Hii vertrouwt 't niet meer. Mijnheer de Beaupreault is er van overtuigd, dat hij zich in de provincie op houdt. Hij schijnt eenig geld te be zitten. Hii zal buiten zijn eigen tuin tje houden, kortom van zijn rente leven. Tenminste, als hii Parijs niet verlaten heeft. 't Is mogelijk, maar toch denk ik dat niet. Is dat alles Mijn hemel ja. 't Is wel niet veel. 't Gelaat van den chef betrok. Mijnheer Demarr was moedeloos. De beide agenten bemerkten het en gaven elkander een oogwenk. Bescheiden zeide Loiseau Misschien is er toch nog iets. Spreek de kleinste bijzonder heden kunnen dikwijls belangrijk worden. Mijnheer de Beaupreault herin nerde zich plotseling, toen hii over dien ouden bediende sprak, dat hii onder de rekeningen van zijn vader, na den moord een vrouwenportret gevonden heeft, waarop aan de ach terzijde geschreven stond: Marie, o. Marie En dat portret Hier is het, [Mijnheer de Beau- Vele avondjaponnen zijn van kant vervaardigd, soms in twee kleuren, roze, groen of paars met zwart, terwijl ook wit met zwart nog altijd liefhebsters vindt. In dit geval is hetschouderstuk, een draperie aan den hals of de cein tuur van fluweel of satijn in de con- trasteerende tint. Voor zeer gekleede namiddag-uren kan een japon van rood flaweel zeer voldoen. Men neemt b.v. het lijfje gekruist en aan de taille gedrapeerd, terwijl de stof op de linkerheup een zeer lange, op de rechterheup een korte punt vormt. Hierbij een lange, smalle mouw met een ballon aan den bovenarm. Zeer fijn en soepel is het moderne fluweel waar van men dergelijken fantasieën kan „dichten" zonder dat het forsch maakt. We zagen ook een snoezig toiletje van roestkleurige crêpe, waarvan de kraag werd gevormd door twee smalle banden boven elkaar, de een bruin, de ander groen. Het effect was alleraardigst, vooral daar deze kleurencombinatie nog eens aan de mouwen werd herhaald. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wii dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieu we Modeblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bii de uitge vers dezer courant tegen sterk gere- duceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 20 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronen bladen, bedraagt slechts f1,20 per kwartaal, franco per post f1,50. j werd in 1749 door Jan Sonnevelt ge bouwd. Deze Jan Sonneveldt was ge huwd met Hendrina de Vries, welke laatste van buiten af was ingekomen. Een dochter uit dit huwelijk, Lijsbet genaamd, huwde in 1776 met Leendert Leendertse van der Pol, welke laatste in 1768 met attestatie van Almkerk naar Veen was gekomen. Dit echtpaar is eigenaar van de ,,Langekamp" ge worden, welke familie daar nog voort leeft. In het dorp Hedel woont nog een familie Sonnevelt welke van voornoem de Jan Sonnevelt afstamt. De familie Schreuders, oudtijds ook wel Schreuder of Schroder geschreven, is van E>uitschen oorsprong en vindt zijn stamvader in Bartel Jacobsen Schro der, welke in de 2de helft der 17e eeuw alhier glazenmaker was, zooals uit de Kerkerekeningen van de dorpen Veen en Aalburg blijkt. Deze stamvader was afkomstig uit Wolgast in Pommeren en huwde in 1683 met Janneke Ariens, weduwe van Gijsbert Gijsbertse van Campen, uit welk huwelijk drie kin deren genoemd worden: Jacobus, Wou terken en Arien. De tegenwoordige Veensche familie's Schreuders, bene vens die welke in Aalst en Hemert wonen zijn alle uit dezen zelfden stam vader gesproten. De familie Blankers is in Veen be kend vanaf de eerste helft der 18e eeuw en vindt zijn stamvader vermoedelijk in Korst of Korstiaan Blankers (oud tijds ook wel blanken geschreven). In het doopboek wordt vermeld o.a.:1723, 20 Juni gedoopt: Mathijs, zoon van Korst Blanken en Geertruij van Em- mickhoven, beiden van buiten ingeko men. Gelijk ook nu, was ook toen reeds -MillI I I l1IILU De Electrische Drukkerij en Binderij van de Firma L. J. Veerman te Heusden belast zich gaarne met de uitvoering van Uw Druk- en BIndorders. Spoed ige afwerking. - Billijke prijzen. "l~l I I I 1 II I 1 I I II' Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Bouimelerwaard. 54. Tot slot der bijdrage van het dorp Veen volgen thans nog eenige korte aanteekeningen omtrent eenige Veen sche familie's. Een der oudste familie's die vanaf het aanleggen der nog bestaande boe ken van gedoopten en gehuwden in 1649, bekend zijn is het geslacht Sonne velt. De naam wordt afwisselend ge schreven met z of s en' met !d of t of dt. Er wordt ook nog een Sonnevelt vermeld als schout van Veen, waaruit blijkt, dat deze familie in dien tijd wel een der voornaamste van het dorp was. De boerenhuizinge: ,de Langekamp" preault heeft 'tons gegeven. De chef en mijnheer Demarr be keken het beurtelings. 't Was het portret van Marinette. Maar geen van beiden kenden haar. En die eene, naam van Marie, die aardige maar zoo algemeen bekende naam kon hun geen aanwijzing geven. Zii gaven 't portret terug. Loiseau hervatte: Wij zouden aan deze bijzonder heid weinig gehecht hebben en wii zouden als u en mijnheer Demarr gedaan, 't portret hebben teruggege ven. als eenige woorden van mijn heer de Beaupreault onze belangstel ling niet hadden opgewekt. Mijnheer de Beaupreault deelde ons mede. dat dit portret door hem onder de han delsrekeningen gevonden was. die on der de berusting van Collivet lagen. Die rekeningen kwamen gedurig in handen van Collivet. 't Was dus best mogelijk, dat dit portret aan hem behoorde. En dit Werd zelfs een ze kerheid, toen mijnheer Gerard ons zeide. dat hii 't schrift van den voor- maligen bediende herkend had. Zijn dochter misschien! Want deze vrouw is nauwelijks twin tig jaar. Ho! ho! zijn dochter Waar om zou hii er dien uitroep dan ach ter geschreven hebben „Marie, o, Marie" een uitroep, die veel op die van een verliefde gelijke. Wat kan ons dat schelen vroeg Demarr. Ja. ja, ik weet 't, zeide Loiseau, maar zooals de patroon zooeven zei de, mogen wii niets verzuimen. En vanaf 't oogenblik. dat een vrouw in 't de familie Blankers verwant aan de fa milie Ambrosius. In 1755 den 26 Juli: Ondertrouwd: Reinier Ambrosius ge boortig van Sprang, weduwnaar van Aartje Holster en Geertruij van Emmik- hoven, van Babiloniënbroek, weduwe van Corstiaan Blankers, beiden alhier woonachtig. Gehuwd 11 Aug. d.a.v. In 1765, 8 November, ondertrouwd: Willem Ambrosius en Adriana Blan kers, wnoende beiden te Veen. Gehuwd 7 December d.a.v. Voornoemde Reinier Ambrosius is de stamvader geweest van de Veensche familie Ambrosius, welke door het ver trek van Arnoldus Ambrosius in 1924 naar Zuid-Afrika, in de mannelijke lijn heeft opgehouden in Veen te bestaan. De korenmolen heeft oudtijds ook aan de familie Blankers behoort, later aan de familie Ambrosius. Het geslacht der van Rijswijken is wel een der oudste familie's in het dorp Veen en behoorde met de familie's spel is. wordt 't interessant. Maar gij zult zelf oordeelen. Weet gij, wie die vrouw is Niet volkomen En toch De beide agenten gaven elkander opnieuw een oogwenk. Maar ditmaal bemerkte de chef het. Hii glimlachte. 't Was te begrijpen, dat de beide agenten daarvoor kende hii ze te goed er meer van wisten, dan zii zeiden. Zij leverden hun geheim niet voetstoots over. Zij zwegen en wachtten, totdat men vurig naar hun ne mededeeling verlangde. Dit de den zij om een goeden dunk van hunne bekwaamheid te verkrijgen. Wii waren niet veel verder dan gii gekomen, toen mijnheer de Be aupreault ons dit portret liet zien. Reeds lang hadden wij met elkander gesproken. De tijd verstreek. Eens klaps hoorden wij, hoe er aan de deur geklopt werd. Mijnheer Ge rard begreep, dat 't zijne moeder was. Hij opende de deur. Mevrouw De- mai'r trad binnen. Terwijl haar zoon haar met enkele woorden mededeel de, wat er geschied was, .ontwaar de mevrouw de Beaupreault 't por tret, dat mijnheer Gerard bij haar komst op tafel had gelegd. Op dat oogenblik zagen Chaumont en ik haar juist aan. Ja, zeide Chaumont, wii zagen haar juist aan en bemerkten, dat zii verbleekte. Men zou gezegd hebben, dat dit portret verschrikkelijke her inneringen opwekte, zooveel ontzet ting en smart drukte haar gelaat plot seling uit. En daar de beide agenten zwegen vroeg de chef: Verhagen en Koolhaas in de 17e en 18e eeuw tot de aanzienlijkste ingeze tenen van het dorp. In 1674 huwde Philips Tomassen Verhagen met Jen- neke Jansse van Rijswijk en Otto Claes- se van Rijswijk met Manken Coolhaes. De familie Verhagen had in de 18e eeuw en begin 19e eeuw groote be zittingen in het dorp Veen, welke te genwoordig door verervingen en ver- koopingen bijna alle in handen van andere eigenaren zijn gekomen. De z. g.n. ,,Hoef" in de Musschentiend be hoorde in 1730 nog aan de erven Maar ten Janse van Rijswijk. In 1786 huwde Govert Anthonie van "Rijswijk, weduw naar van Maria Adriana Sonnevelt met Geertruij Greven, geboren te Hoch- kirchen in Gulikerland zijnde deze vrouw van de Roomsche belijdenis. Het huwelijk werd 20 Augustus bij den predikant aan huis voltrokken, waarbij tegenwoordig Jacobus van Lier ouder ling en Gerrit Koolhaas, diaken. Deze Govert Antonie van Rijswijk was de vader van Jan Govert van Rijswijk in den volksmond ,,Jan Govertse" ge noemd, welke naam bij overlevering heden nog bekend is. Wordt vervolgd). «AJIRUBRIEK. Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende aan bovenstaand adres te richten. Wedstrijdprobleem no. 3. Zwart. IP ip IP y g|P IP ipp IP Wit. Stand in cijfers: zwart 12 schijven °P: 3- 5> 11 tot en 16, 18, IQ. Wit 12 schijven op: 26. 27, 28; 32 tot en met 35, 38, 39, 44. 45. 48. Wit begint en wint. Oplossingen binnen 10 dagen aan b.s. adres. De oplossingen en namen der in zenders van goede oplossingen wor den gepubliceerd als alle vijf pro blemen geplaatst zijn. Combinaties en slagzetten. (Vervolg). No. 8. J. Blankenaar. R'dam. Stand der partij: zwart: 8/11. I3/15. I(b 24 en 26. Wit: 23. 27, 28, 30. 32. 33. I35/37 39- 30X19 14X23 39—34 28X30 En toen Mevrouw Demarr trad op de tafel toe, alsof zii werd aangetrokken door datgene, wat :zii zag. Zij nam 't portret in haar hand. bekeek 't nauwkeurig, wierp 't weer op tafel neer en zeide: Zij Kende mijn vrouw haar 't Scheen van wel, mijnheer. Haar zoon vroeg haar: „Moeder, kunt gii ons zeggen, wie die vrouw is Geruimen tijd aarzelde zij. zii scheen geen antwoord te willen geven. Mijn heer Demarr drong er echter op aan. en toen antwoordde zij„Wat doet gij met dit portret en waarom is 't hier Haar zoon verklaarde het haar. Toen hij had uitgesproken, zeide zij: Misschien kan 't u van nut we zen, te weten, wie deze vrouw is, Laar naam te weten en eveneens welke rol zij in mijn leven gespeeld heeft, een onbewuste rol, waarom ik haar geen haat kan toedragen. 't Is van veel belang zelfs dat zult gij later begrijpen, zeide mijn heer de Beaupreault. Ik had liever niet meer daar over gesproken ik had dat verle den liever laten rusten. Moeder drong mijnheer de Beaupreault aan. Toen nam mevrouw de Beaupreault 't besluit te zeggen, wat zij wist. 't Was reeds geruimen tijd jij weet het, Gerard hoewel je nog een kind was, merkte je het reeds! top 'twas reeds geruimen tijd. dat mijn echtgenoot mij veronachtzaamde reeds geruimen tijd zag ik hem 128. TOT DE WW, 23. 24." 1 5—20 27—21!!! 26x17 23—18 13X22 28—23 19X28 35X 2!!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6