huisvrouwen. Buitenland. Binnenland. Rechtzaken. „Neen, m'neer; 'tis hier alle dag hetzelfde; je onthoudt niet de da gen van de week". „Ik heb wat voor je meegebracht en tegelijker tijd reik ik hem over ee- nig suikergoed en speculaas; „daar, verberg dat nou goed in je buisje en eet het vannacht op; zorg vooral,dat er niemand iets van merkt, dat moet je me beloven, hoor, anders krijgen wij allebei een standje, want ik mag het je niet geven!" „Ik beloof het u, m'neer, maar..." „Wat is er?" „Krijgt moeder ook wat?" Ik voel de kracht niet in me, om terstond te antwoorden; toen einde lijk... „ja kereltje, je moeder krijgt ook wat". „O, dan is 't goed m'neer, dan is 't goed". Dat kind „moet", „moet" gered worden, dat leven mag niet voor eeuwig worden vernietigd Ik heb mij gewend tot enkele per sonen, tot eenige liefdadige vereeni- gingen met verzoek om hulp en steun ik heb mijn pogingen bekroond ge zien met goeden uitslag; een tuinman in een der Friesche dorpen heeft zich bereid verklaard het knaapje bij zich te nemen als hij tenminste niet werd veroordeeld. Een jongen, die voor diefstal in de gevangenis had gezeten, kon hij niet hebben, vanwe ge z'n andere knechts. De dag der terechtzitting. In de bank der beschuldigden zit m'n jeugdig cliëntje buldersc'nreiend bij het zien zijner moeder, die het zwakke uitgeputte lichaam heeft ge- gesleept tot deze zaal. Getuigen komen er, die verklaren den diefstal te hebben gezien. Ik heb in mijn pleitrede mijn be de gevoegd bij die der moeder; ik heb de Rechtbank verzocht den jon gen niet te straffen, z'n geheele toe komst, z'n geheel volgend leven niet te verwoesten; ik heb gewaagd van mijn gesprek met den meester; ik heb den brief voorgelezen van den tuinman, en ik zag aan den eerwaar- digen humanen voorzitter, dat mijn woorden gehoor vonden. Toen nog een pijnlijk oogenblik. Als de veldwachter" het knaapje weer zal terugbrengen van zijn cel, vliegt de moeder op hem aan, zij ontrukt haar jongen aan zijn arm en beiden, moeder en kind omhelzen elkander in luid gesnik. Ongeveer een jaar later. Een bescheiden kloppen op mijn deur. Op mijn „binnen" een flinke, aardige knaap, met blozende wangen die binnentreedt, een pak onder z'n arm. „Dag m'neer... kent u me niet meer Een oogenblik staar ik hem aan... „Ja, zeker... zeker wel; jij bent dat kereltje, dat ik verdedigd heb... och hoe heet je nu ook weer?" „Gerrit Thijssen". „Juist, juist, Thijssen, nu herinner ik het mij weer en hoe heb je het al dien tijd gehad?" „O best, m'neer, best 'tis wat prettig daarbuiten en ik heb toch zoo'n goeie baas, m'neer; ik verdien nu al bij hem, nog niet veel, dat spreekt, hé, maar dat hoeft ook niet; ik heb goed eten, 'n goed bed en kleeren krijg ik ook zoo af en toe, meer heb ik ook niet noodig". „En wat doe je dan met het geld, dat je verdient?" „Dat wou ik u juist eens laten zien," terwijl hij het pak opent, nog steeds onder zijn arm. „Kijk eens, m'neer een wollen muts en een dikke omslagdoek voor moeder, voor d'r Kerstmis, maar da's nog niet alles, hoor: m'n retour tje voor den trein heb ik in den zak en nu heb ik nog over vier gulden zeven en vijftig cent; daarvoor ga ik nu een mooi Kerstboompje koo- pen en dan hang ik daar wat lekkers aan, wat suikergoed en wat specu laas... 't zal een andere Kerstmis zijn als het vorig jaar, m'neer; voor u heb ik ook wat meegebracht." Uit z'n zak haalt hij twee reuzenperen, „en u hoeft ze niet te verbergen", voegt hij er schalksch lachend bij, „wij zullen d'r geen standjes voor krijgen". Overal feest, overal vreugde en blijdschap; in de bescheiden vertrek jes der armen, in de groote, breede zalen der rijken; maar nergens, ner gens, waar de geboorte van den Za ligmaker wordt gevierd, blij der, op gewekter, het harte vol inniger dank baarheid, dan in dat klein, armoe dig kamertje, waar zitten naast el kaar: de armen om elkanders ruggen, moeder en kind, voor de ruwe gre nenhouten tafel, waarop een klein, maar sierlijk boompje met enkele flauw-vlammende vetkaarsjes. O— BRUTALE ROOFOVERVAL IN HET HARTJE VAN NEW YORK. New York is in opwinding gebracht door een driesten roofoverval. Vijf ge maskerde gangsters pleegden een overval omgekomen, 50 werden zwaar gewond. Na zware inspanning werd men den brand ten slotte meester. De schade wordt geschat op 5.000.000 jen. O— EEN ANGSTIG HALFUURTJE. Een Deensch treinbeambte heeft de* op het m de 169ste straat gelegen filiaal zer d een avontuur belee{d dat hem van de Manhattan Trust Company. Razend j zftl h Hy deed dieQst snel sprongen zy inde kantoorruimte hiel- in den nachtexpres uit Kopenhagen en den de employe smet browningsin bedwang had iQ faet 3tatioQ N b eeni en dwongen den leider van de onder- deren uit eeQ goederenwagon gelost. Voor de kluis te openen. De roovers hfit al de trein by zijQ teru keer reeds neming de kluis te openen, eigenden zich ongeveer 15.000 dollar toe en verdwenen, De overval was het werk van slechts enkele minuten geweest. Bij het verlaten van het gebouw gooiden de gangsters traangasbommen neer ten einde de achtervolging te bemoeilijken. De politie zette direct de achtervolging van was begonnen te rijden, had hij de deur van den goederenwagen half open laten staan, ten einde er op het laatste oogenblik in te springen. Een man, die de luchtrem ging nakijken in den wagen, had echter tijdens de afwezigheid van den beambte de deur dicht gedaan, waardoor deze van rug, de trein zette zich in beweging en bij sprong als gewoonlijk op de treeplank en greep naar het handvat van de deur er was geen beweging in te krijgen Inmiddels kreeg de trein een hoe lan ger hoe grooter vaart, de beambte wist dat deze 100 K.M. zou worden en hij klemde zich stevig vast aan het handvat. De koude luchtstroom liet zich duchtig voelen, maar hij hield zich krampachtig vast, alsof, eigenlijk omdat zijn leven er van afhing. Toen detrein eindelijk na een halfuur in Odense stilhield, waren zijn handen ver stijft en had hij geen gevoel meer'in zijn lichaam. Men bracht hem weer wat op zijn verhaal en den volgenden dag deed hij weer gewoon zijn dienst. de roovers met gepantserde auto's in. Er binneQ ,oteQ wag De beaQlbte kwam te ontstond een wilde jacht door de drukste wijken van de millioenenstad. Na een opwindend vuurgevecht tusschen politie en gangsters konden de bandieten ten slotte nog ontkomen. —O ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Vrijdagavond is bij Eaudy in de nabij heid van Pergignan een ernstig spoor wegongeluk gebeurd. Tengevolge van overstroomingen moest de uit Parijs komende sneltrein over an der spoor worden geleid. Deze baan bleek niet sterk genoeg voor den snel trein, die dientengevolge ontspoorde, waar bij èèn wagen volkomen werd vernield. Volgens de tot dusver hier ontvangen berichtten zijn 7 personen om het leven gekoman waaronder de stoker, de machi nist en nog een treinambtenaar. Van de overige vier slachtoffers schijnen drie van Duitsche nationaliteit te zijn. Dertig per sonen bekwamen, deels ernstige, verwon dingen. O— Weer ernstig spoorwegongeluk in Zwitserland. Drie dooden en gewonden. Wederom is in Zwitserland een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Zaterdagmid dag even voor 6 uur, is bij het station Oerlikon, op ongeveer 5 K.M. van Zürich, een sneltrein in volle vaart op een loco motief gereden, die blijkbaar door een vergissing op de rails was blijven staan. Daar de trein te Oerlikon niet stopt, had hij zijn vaart niet verminderd. Bij de botsing raakte de electrische locomotief van den sneltrein los van den bagage wagen en reed met den stoomlocomotief tot bijna aan het station Oerlikon door. De bagagewagen en de personenwagen 3e klas, die daarachter was gekoppeld, werden geheel in elkaar geschoven. De personenwagen hief den bagagewagen in de hoogte, zoodat deze gedeeltelijk op den personenwagen viel. Door de botsing en de vernieling van de wagens zijn de stoker van de ran geerlocomotief en twee passagiers gedood, terwijl 15 a 20 personen, meerendeels ernstig, werden gewond. Eenige minuten later werd nog iemand gedood, doordat een rangeertrein op een naastliggende rails te dicht bij den vernielden personen wagen kwam, waardoor hij bekneld raakte. De oorzaak van het spoorwegongeluk bij Oerlikon wordt gezocht in den dichten mist, die het zicht tot op twee meter onmogelijk maakte. Daardoor heeft de machinist van den lokaaltrein uit Zürich de op de rails staande rangeerlocomotief niet bemerkt. Het is een raadsel hoe deze machine op de rails is blijven staan. Het station Oerlikon kan hierover geen opheldering geven. In de vernielde personenwagens bevonden zich vele passagiers, die van hun inkoo- pen voor Kerstmis, die zij in de stad hadden gedaan, terugkeerden. O— STRENGE VORST IN AMERIKA. In het Noorden en Noord-Westen der Vereenigde Staten heerscht sedert eenige dagen strenge vorst. Op tal van plaatsen vriest het 30 graden. o EEN WARENHUISBRAND TE TOKIO. Vrijdag brak brand uit in een acht- verdiepingen hoog warenhuis in het cen trum der winkelwijk Tokio. Van de talrijke koopers en het personeel maakte zich een paniek meester en het meerendeel nam de wijk naar het dak. Terwijl de brandweer alle krachten in spande om de menschen te redden, hielden de politie en militairen de geweldige menigte toeschouwers op een afstand. Vijf legervliegtuigen lieten reddingstoe stellen op het dak vallen. Toen de brand uitbrak bevonden zich circa 2000 menschen in het gebouw, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen. De paniek die ontstond, was verschrikkelijk, daar allen naar de uitgangen holden. Velen verloren het bewustzijn, of werden onder den voet geloopen. Het was dan ook totaal onmogelijk de orde te herstellen. Het warenhuis is volkomen uitgebrand en onder de vele gewonden verkeeren velen in deerniswekkenden toestand ten gevolge van de zware brandwonden. Volgens de laatste opgaaf zijn bij den warenhuisbrand te Tokio 14 personen CHRONISCHE ISCHIAS. Pijn nu weg, stok overbodig. Niemand kan er aan twijfelen of deze man heeft voorgoed afgedaan met het loopen met een stok, want het is nu al vier jaar geleden, sinds hij hem afdankte. Hij schrijft: ,,18 maanden geleden leed ik aan chronische ischias en rheumatiek en het was mij onmogelijk te loopen zon der stok. Maar nadat ik -korten tijd Kruschen Salts had gebruikt kon ik de stok wegdoen. Het is nu vier jaar ge leden dat dit gebeurde; de pijn is nooit teruggekeerd en ik heb geen dag meer behoeven te verzuimen op mijn werk. Ik zou dan ook nooit meer buiten Kruschen willen, want het is zijn ge wicht in goud waard. U kunt van dit schrijven naar goeddunken gebruik ma ken, want ik kan Kruschen Salts wer kelijk aan ieder lijder aanbevelen." C. F. Als de afvoer-organen traag gaan werken wordt het schadelijke urine zuur vrijheid gelaten zich op te hoopen en zich te nestelen in de weefsels, spie ren en gewrichten in den vorm van naaldscherpe kristallen. Deze kristallen zijn het, die doordat zij de zenuwwan- den doorboren, de ondragelijke rheu- matische pijnen veroorzaken. Kruschen Salts lost de kwaadaardige urinezuur- kristallen op, om ze daarna zacht, maar volkomen uit het lichaam te verwijde ren. Wanneer U dan trouw blijft aan de kleine dagelijksche dosis, zullen de zes verschillende zouten in Kruschen Salts de afvoer-organen blijven aan sporen tot gezonde, geregelde werking. Het kwaadaardige urinezuur krijgt dan geen kans meer zich ooit weer op te hoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Adv. o— NEDERLANDSCHE BOND VAN LAND- PACHTERS. De nood der pacht- en hypotheekboeren. De Nederlandsche Bond van landpach- ters heeft te Utrecht een vergade ring gehouden, waarin de heer H. S. van Houten te Groningen, algemeen sec retaris van den Bond, gesproken heeft over het onderwerp„Hoe pacht- en hyphoteekboeren te helpen zijn". Spr. betoogde, dat een goede pachtwet noodzakelijk is. Deze moet den boeren een vast verbruiksrecht geven. De ver pachter gaat vóór alleshij is als het ware door een vesting omgeven, terwijl de pachter geheel alleen en onbeschermd staat. Met een enkeling houdt men geen rekening maar wèl met een hechte or ganisatie. Evenals er thans kamers voor crisispachtzaken zijn, moeten er ook ko men voor commissies voor het uitstel van de betaling en aflossing van de hypho- theekboeren. Wanneer in dit geval de hyphotheekgevers in materieele moeilijk heden zouden komen, moet ereenstaats- hyphotheekbank komen, die de hypho- theken overneemt. Het is billijk, dat de boeren in deze zware crisis tijdelijk van de betaling der premies worden ontheven. De steunmaatregelen, van de regeering hebben, aldus spr., absoluut onvoldoende uitwerking, hetgeen spr. met verschil lende voorbeelden toelichtte. O— Vervolg raadsverslag EETHEN^ De Voorzitter verklaart geen; cijfers te kunnen noemen, wel weet hij, dat er veel menschen naar toe gaan, zeer tevreden zijn over het bureau en het niet gaarne meer voor de streek zouden missen. De heer v. Buuren meent, dat er misschien wel menschen zijn, voor wie 50 cent nog te veel is, hij zo.u de lijn van 50 ct. niet te strak willen trekken. De Voorzitter vindt het wel aardig dat er uit denj raad een stem. opgaat, om verder dan 50 ct. te gaan, doch hij meent, dat men ook weer voorzich tig moet zijn, om geen misbruik te scheppen. Met wat goeden wil kan iedereen eens per maand| toch wel 50 cent voor de reis afzonderen. De heer G. v. d. Beek juicht het voorstel van B. en W. toe, doch hij voelt tevens ook wel voor het voor stel van den heer v. Buuren, al vloeit daar moeilijker werk voor B. en W. uit voort. Spr. heeft de overtuiging, dat er menschen zijn, voor wie 50 cent nog een bezwaar is, in zoo'n ge val zou hij B. en W. willen machti gen verder dan 50 cent te gaan. De heeren Donken en v. Buuren sluiten zich bij deze woorden aan, wat den Voorzitter aanleiding geeft ,op te merken, dat beide heeren weder te voorbarig zijn. Met algemeene stemmen wordt ,het voorstel van B. en W. aangevuld met het voorstel van den heer v. Buuren, om in bijzondere gevallen verder te gaan dan 50 cent, aangenomen. Besluit tot het in bewaring geven van gelden. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt, dat de finantieele positie van de gemeente thans 'zoo ver is verbeterd, dat de ontvanger over meer kasmid delen beschikt, dan 'hij volgens zijn instructie in kas mag hebben. B. en W. 'zouden dit meerdere geplaatst wil- j len zien bij de "Boerenleenbank, de gemeente 'heeft bij die bank meer ge leend dan zij jer zal brengen, zij is daar door 'ten allen tijde gedekt. De 'heer G. v. d. Beek stemt gaarne toe, dat de Boerenleenbank solide is, maar de gemeente is niet gedekt door het feit, dat ziij meer heeft geleend ,dan zij er plaatst. De Voorzitter merkt op, dat als aan de plaatsing deze voorwaarde wordt verbonden, dit dan wel ,het geval is. I De heer v. Buuren vraagt, welke ren te de Boerenleenbank geeft, waarop de Voorzitter antwoordt van 31/4 pCt. Met 'algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De Voorzitter deelt verder nog me de, dat de rekeningen van het Bur gerlijk Armbestuur te Eethenen Dron- gelen zijn ingekomen, die van B.-Broek is wel gereed, doch heeft,de reis naar hier nog niet kunnen maken. ,Spr. zal ech ter zorgen, dat ze .bijtijds hier is, omi tegelijk met de beide anderen te wor den 'onderzocht. Als commissie van on derzoek wijst /spr. aan de heeren. G. v. 'd. Beek, Donken en v. Buuren, die zich bereid verklaren de opgedragen taak te vervullen. Voorstel om pachtvermindering. De Voorzitter zou dit in besloten vergadering willen behandelen, alvo rens daartoe over te gaan, wil hij de rondvraag aan de orde stellen. De heer Donken meent, dat pacht vermindering gerust in openbare ver gadering behandeld kan worden. De Voorzitter is het daarmede niet eens, 'want het is niet de bedoeling van B. 'en W. een bepaald percent vermin dering te geven, doch rekening te houden 'met de omstandigheden der pachters, 'daarbij worden namen ge noemd en bijzonderheden naar voren gebracht, die beter niet openbaar kun nen komen. De heer v. Buuren zegt, dat in ver schillende gemeenten een actie op touw is gezet, <om het Kantongerecht te Heusden te behouden, is het niet ge- wenscht, dat dit hier ook gebeurt? De 'Voorzitter zegt, dat dit terstond door B. en WL is gedaan, deze hebben met den meest mogelijken spoed ad- haesie 'betuigd aan het,adres van het gemeentebestuur van Heusden. De 'heer Donken vraagt hoe of het staat met de electrificatie van, den Biesheuvel. v De Voorzitter antwoordt, dat 'daar mede direct ,werk is .gemaakt, doch opgaaf van kosten is nog niet van de P.N.E.M. ontvangen. De heer Donken zegfij dat er stem men opgaan, om ook .Doeveren en Heesbeen in het genot ,te stellen van electrisch licht, ligt het ,niet o»p den weg van het gemeentebestuur daarvoor de noodige stappen te doen. De Voorzitter antwoordt, dat hij hier over een .ingezonden stuk in de courant heeft gelezen, als men echter wil pra ten, moet .men bij hem aan huis ko men, op courantengeschrijf gaat hij niet in. Hij heeft echten; nog nooit kunnen ontdekken, dat er nu werkelijk zooveel belang voor electriciteit in Doeveren en Heesbeen bestaat, een enkeling mis schien, die het graag zou willen hebben,, maar een groot gedeelte der ingezete nen geeft er niet om. Herhaaldelijk is electrificatie van beide dorpen be sproken bij de P.N.E.M., dit weet de heer Donken ook wel, doch daar voelt men er niet veel voor. In Doeveren en Heesbeen wil men wel licht, als de gemeente gratis lichtpunten geeft en het licht niet duurder is dan petroleum, daaraan kan de gemeente niet begin nen. Als de menschen .het allemaal willen hebben, dan wil spr. daarvoor des noods wel 3 maal per maand naar de P.N.E.M. gaan, om aan te dringen op spoed, maar tot heden is spr. het groote verlangen nog niet gebleken. Hij heeft menschen te Doeveren en Heesbeen hooren zeggen, dat zij het gekkenwerk zouden vinden, om in de zen tijd tot electrificatie over te gaan. De heer Donken geeft gaarne toe. dat er wel zulkie menschen zullen zijn, doch er zijn ook anderen die er wel opstaan, althans spr. heeft dit van ver schillende personen gehoord. Spr. wist niet dat reeds meermalen met de P.N. E.M. over deze electrificatie was ge sproken. De Voorzitter zegt, dat de heer Don ken dit heel goed kan weten. Maar waarom gaat men niet naar de P.N. E.M., daar moet men zijn, het bedrijf is niet meer van de gemeente, dezje heeft er niets mede te maken, maar dat doet men niet. Laatst pbk werd er geschreven over stof te Heesbeen, dat is hier ook. Men was met dat ge schrijf er ook glad naast, de weg in Heesbeen is niet van de gemeente, doch evenals die hier ligt, van de provincie^ maar men kom met alles maar bij de gemeente, doch spr. geeft niets om dat geschrijf of om dergelijke briefjes, hij legt deze naast zich neer. De openbare vergadering wordt hier op gesloten, waarop de raad overgaat in geheime zitting. Ja, aan 2000 huisvrouwen gaven wij reeds groóte, mooie cadeaux voor hun geregeld Atrax-gebruik. Wij gaan uiterlijk tot 31 December dóór met het onverplicht geven van groote cadeaux Kreeg U ook al eens zoo'n prachtcadeau Als U die prima Atrax-Artikelen gebruikt, en ze bij Uw kennissen goed aanbeveeltwie weet misschien krijgt U dan ook nog wel zoo'n mooi cadeau Atrax met de mooie cadeaüx TIELSCHE RECHTBANK. M. M., 35 jaar, te Zuilichem, die oj>* 9 November j.l. aldaar den gemeente secretaris bedreigd heeft. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Verder werd geëischt tegen Ga. v. D., 55 jaar, te Nederhemert, ontslag van rechtsvervolging terzake van een haar ten laste gelegd overtreding der Drankwet. POLITIERECHTER TIEL. J. L., Zuilichem, mishandeling, f 10 of 5 d. h. F. A. v. V,, Brakel, belee- diging van een ambtenaar, verwezen naar de meervoudige kamer. BOSSCHE RECHTBANK. SNORDIENST P. B., autoverhuurder te Wijk, is in beroep gekomen van een vonnis van het kantongerecht te Heusden wegens het ver voeren van personen op 21 Maart en 14 April. Daartoe had hij te Woudrichem post gevat. De kantonrechter veroordeelde hem tot twee geldboeten van f 25.subs. 2 maal 40 dagen hechtenis. De verdachte zegt, dat hij eiken Maan dag van Wijk naar Sleeuwijk veekooplui tegen betaling vervoerd. Dit doet hij, als v. Drunen niet kan. De getuigen bevestigen deze verklaring. De officier van justitie zegt, dat het ten laste gelegde feit niet volgens de wet op de openbare middelen van vervoer straf baar is, daar er in Woudrichem geen snor- dersverbod is. Spr. vraagt ontslag van rechtsvervolging. Mr. v. Leeuwen wijst er op, dat de verdachte niet post vatte om de auto te verhuren, hij had de menschen al naar Woudrichem vervoerd en ,de auto was reeds verhuurd. Pleiter verzoekt dus vrijspraak. GAMEREN. Bij den heer W. v. Utrecht alhier is een postduif komen aanvliegen met aan geschoten vlerk. De merkteekenen zijn HoUand Belanghebbenden kunnen zich schriftelijk of persoonlijk bij genoemde vervoegen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 11