Marktberichten. Rechtzaken. Riimeiilaiid. vergadering en heet de aanwezigen welkom, waarna de secretaris-pen ningmeester de notulen voor leest van de vorige vergadering, die onge wijzigd worden goedgekeurd. De af tredende bestuursleden, de heeren A. Blom en K. Rosenbrand. worden her kozen en namen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun herbenoeming aan. Aan de orde komt daarna de benoeming van een drietal commissarissen, wegens peri odieke aftreding der heeren J. Kraak. A. de Bruijn en Adr. Verhagen. De heeren J. Kraak en A. de Bruijn werden herkozen en in de plaats van den heer Adr. Verhagen werd de heer Adr. Wagemakers gekozen. Na het benoemen eener commissie ter nazien van de boeken en bescheiden van den administrateur en nadat nog eenige punten ter bespreking waren ingeleid, sloot de voorzitter de ver gadering. DUSSEN. Zaterdagavond jl. hadden de Gebr. B. uit Hardinxveld het ongeluk door slip pen in de gevaarlijke bocht aan de Dus- sensche Baan met hun luxe auto in het vrij diepe water terecht te komen. De beide inzittenden konden zich gelukkig redden en kwamen met den schrik en natte kleeren vrij. Met behulp van de direct aanwezig zijnde kraan en takelwagen van de Graafï en Co's automobielbedrijf, werd de wagen spoedig en onbeschadigd op den weg ge bracht en opgesleept naar de Fordgarage van de Graafï te Meeuwen, waar onmid dellijk de motor gedeeltelijk werd gede monteerd en van water en modder ont daan, geheel nagezien en weder op gang gebracht, zoodat de drenkelingen iets voor middernacht hun reis konden vervolgen, na hun volle tevredenheid te hebben be tuigd voor de snelle en accurate bediening. GENDEREN. Maandag 2e Kerstdag werd alhier 's avonds 5 uur, met de kinderen der Zondagsschool in de keik het Kerstfeest gevierd bij den Kerstboom. De kerk was geheel bezet, de kerstboom leverde een fantastisch schoon gezicht, waartoe naast de smaakvolle versiering niet weinig medewerkte de verlichting met een 80-tal verschillend gekleurde electrische lampjes, een goede verbetering van het oude kaarslicht. Door Ds. Kuyper werd een inleidend woord gesproken, waarin hij door o.a. te wijzen op Jes. 60 13 de bezwaren, die de laatste jaren tegen den Kerstboom zijn opgerezen, trachtte te weerleggen en vervolgens de kerstgeschiedenis be handeld. Mej. H. Kleinloog vertelde een mooi kerstverhaal, terwijl door de kinderen tal van kerstliederen op uitnemende wijze werden gezongen en algemeen goed werd geantwoord op de hen gedane vragen. Zoowel het een als het ander geeft het bewijs, dat deze arbeid is in goede handen. "Voldaan gingen dan allen tegen 7y2 uur huiswaarts, niet het minst de kin deren, die na enkele malen getracteerd te zijn op speculaas, krentebroodjes enz naar huis gingen met een mooi boekje of kerstplaat plus sinaasappel en een zakje suikergoed. En Ds. Kuyper sprak naar het hart der aanwezigen, toen hij aan het slot allen, die aan het welslagen van dit feest hadden medegewerkt, har telijk dank zegde en de dames, die zich geven aan de Zondagsschool, toewenschte, dat zij nog jaren onder Gods zegen den arbeid mogen voortzetten. 's GRAVENMOER. Onder groote belangstelling gaf het gemengd koor De Chr. Zang- vereeniging „Hallelujah" alhier, on der leiding van haar directeur den heer J. J. van der Put uit Breda een goed geslaagde zanguitvoering in het gebouw der Geref. kerk, voor al het pas opgerichte kinderkoor (on- derafdeelingl van „Hallelujah" had bij de belangstellenden veel bijval. Het bouwen van een tweetal woningen in de Wilhelminalaan voor rekening van de kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk alhier, is bii onder- handsche aanbesteding opgedragen aan J. Blom alhier. SLEEÜWIJK. Verleden week Vrijdag hield de Geref. (M. V. „Ora et Labora" alhier haar jaarvergadering en her dacht tevens haar 121/2-jarig bestaan. Deze vergadering stond onder leiding van Ds. v. Reenen. Deze opende de vergadering, liet zingen Ps. 75: 1. en las daarna Lucas één. Na voorgegaan te zijn in gebed, spreekt hii een ope ningswoord naar aanleiding van het gelezen schriftgedeelte daarbij stil staande bii Maria's grootheid en Ma ria's nederigheid. Vervolgens leest de secretaresse haar jaarverslag, waaruit blijkt, dat de ver- eeniging in goeden welstand verkeert en thans het ledental 21 bedraagt. Nadat de verschillende afgevaar digden van andere vereenigingen hun gelukwenschen hadden overgebracht, werd met de afwerking van het pro gramma begonnen. Geleverd werden 3 onderwerpen, n.l. Elia door H. v. Andel. een Maatsch. ond. door G. Roubos en een ond. Geloofsb. art. Aan het einde der vergadering, dankt de Voorzitter allen, die tot het welslagen der vergadering heb ben medegewerkt. De presidente dankt de Voorzitter voor ziin leiding waarna gezongen wordt Ps. 84:6 en Ds. v. Reenen eindigt met dankzeg ging. SPRANG. J.l. Zaterdag werd het stof felijk overschot van wijlen de heer J. Spierings onder vele blijke van belangstelling aan den schoot der aarde toevertrouwd. Daar genoemde in zijn leven aan velerlei Chr. ar beid in deze plaats een werkzaam deel innam, had hij de liefde van velen verworven. Toen de kist was opgebaard werd hii door het bestuur van den Chr. Volksbond (wiens ijve- rigen secretaris hij was) en bijge staan door deputaten van de bii dezen bond aangesloten vereenigingen. van welke de overledene ook lid en mede bestuurslid was, grafwaarts gedragen. Aan de geopende groeve sprak Ds. J. C. Hage een ernstig woord de (aan wezige er op wijzende, dat het leven slechts een hand breed was in verge lijking met de eeuwigheid. Een oom van den overledene de heer A. A. *van Oosterhout uit Schiedam dankte voor de betoonde belangstelling, in het bijzonder Ds. Hagen voor zijn trouw bezoek gedurende de ziekte van den overledene en in deze dagen van rouw van Z.Eerw. ondervonden. Ook den vertegenwoordiger der firma „Tim Tur" die met de arbeiders uit de afdeeling, waarin den overledene gewerkt had, aanwezig waren, dankt spreker zoo ook de verschillende ver eenigingen in het bestuur van den Chr. Volksbond vertegenwoordigd. Te moge weten, dat de overledene in Jezus is ontslapen doet ons ho pen op 'n zalig weder zien, aldus be sloot spreker zijn woord van dank. Diep onder den indruk verliet de talrijke schare den doodenakker. Voor een stampvol kerkgebouw gaf Maandagavond het Chr. gemengd zangkoor „Excelsior" een goed ge slaagde uitvoering. Zoowel solo's als kwartetten vonden veel bijval en vie len bijzonder in den smaak van het muziekliefhebbende publiek. Ook de koren werden op verdienstelijke wij ze uitgevoerd. Met genoegen mag zoowel het koor als haar directeur de heer Christ op dezen avond terug zien. WELL. Verledenweek Woensdagavond werd door de leerlingen der Chr. School met genoodigden het jaarlijksche Kerstfeest gevierd, dat gehouden werd in de Ned. Herv. Kerk. In genoemde Kerk was voor deze gelegenheid een mooie Kerstboom opgesteld. De avond werd geopend met Ps. 138 1 en gebed en werd nog gezongen, Gezang 229 1 en 5. Toen werden de electri sche lampen uitgedaan, en werd bij de mooie verlichte Kerstboom de Kerstge schiedenis verteld, vervolgens zongen de kinderen van klasse 4, 2, en 3 eenige Kerstliederen, waarna door de leerlingen van klasse 4 tot 8 een Kerstcantate werd uitgevoerd. Afwisselend werden daarbij door de leerlingen gedeelten uit het Kerst evangelie gesproken, entoepasselijke liederen gezongen. De avond werd geëindigd door het hoofd der school de WelEd. Heer M. Jansen met het zingen van Gezang 116 1 en 2 en dankgebed. Na afloop werden zeer vele versnape ringen onder de kinderen rondgedeeld en een boekje wat natuurlijk de stemming nog verhoogde. WOUDRICHEM. In een spoedeischende vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap „De Oude Ban" die Dinsdag 27 December 1.1. in café Wilhelm werd gehouden, werd met 2117 stemmen besloten tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening, groot plm. 5000 gulden, als tijdelijk voorschot voor uitvoering van werkzaamheden bij wijze van werkver schaffing. Enkele Ingelanden maakten bezwaar tegen de breedte van uitgraven van de slooten op het Hoogland, waar verschillende perceelen bouwland reeds met tarwe zijn bezaaid. De Voorzitter, de heer C. M. Schaap, merkte op dat in de vorige vergadering het plan tot uitgraven was vastgesteld en daartegen toen geen bezwaren zijn ingebracht. Bij het Kerstfeest dat Maandag avond door de Zondagschoolvereeniging „Timotheus" in de Ned. Herv. Kerk werd gehouden was veel belangstelling. Het programma, waarvan een afdruk aan alle aanwezigen werd uitgereikt, be vatte niet minder dan 15 nummers, waar onder het vertellen van een Kerstgeschie denis door den heer W. G. v. d. Heetcamp en een Kerstverhaal door Mej. J. H. van Gooi. Ds. de Bruin hield een toespraak tot de kinderen, die wegens hun leeftijd de Zondagschool verlaten, waarna hij een slotwoord sprak. Terwijl de kinderen Gezang 229 1 zongen, verlieten de andere aanwezigen het Kerkgebouw. Bij de door den eerstaanwezend ingenieur der Genie gehouden aanbesteding voor het eenjarig onderhout van de mili taire gebouwen en werken in de Bom- melerwaard, den Bieschbosch en het land van Altena werd ingeschreven als volgt H. Verheul, Rotterdam f 5960 P Struik, Woudrichem -6183 H. StouteD, Oosterland 6215 J. H. de Joode, Woudrichem - 6319 P. van Straten, Woudrichem - 6490 G. de Korte Pzn., Vianen - 6763 L. Wor, Sliedrecht - 6825 Raming f 6890. G unning aangehouden WERKENDAM. Maandag 2 Januari nam. 7 uur zal de Afdeeling Werkendam der Schip- persvereeniging „Schuttevaêr" haar jaar lijksche vergadering houden in het café wed. van der Steenhoven. Op deze vergadering zullen mededeelingen worden gedaan, aangaande de te maken schippers- haven, waarover de afdeeling reedsgeruimen tijd actie voert. Vrijdag 1.1. had te Dordrecht een druk bezochte vergadering plaats van de Vereeniging van Griend- en Rietcultuur, en werden onder leiding van den Voor zitter Jac. G. v. Oord, uitvoerige besprekin gen gevoerd over de steun aan het griend- hout en grauwhoepels. Ook de steun aan de Rietcultuur werd breedvoerig be sproken, en men was van oordeel, dat dit een zeer moeielijke aangelegenheid is, men sprak van toeslag op de loonen, doch vooral kwam de wenschelijkheid naar voren de oude voorraden r et weg te ruimen. Tenslotte werd besloten een commissie aan te wijzen, die met het Bestuur een plan voor steun aan de Rietcultuur zou vaststellen. De Burge meester van Lage Z wal uwe en Raams- donksveer en de heer C. H. Bogers te Werkendam, werden verzocht in deze commissie zitting te nemen, waaraan zij voldeden. 's HERTOGENBOSCH, 28 December. Op de markt van heden waren aange voerd 4942 stuks, 1166 stuks hoornvee, 694 biggen, 10 zeugen, 22 schapen of lammeren en 50 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f160 tot f275 per stuk Kalfvaarzen 140 260 Magere Ossen SQ J[ Q en Koeien ÖU 14U Vette Ossen en) le kw. 2631 p. pond Koeien 2e 2227 Pinken van f 80.tot f140.p. st. Zeugen 30.65. Biggen 6.— 10.— Schapen 8.42. Lammeren Aanvoer minder. Vetvee vlugge handel. Kalfkoeien en vaarzen handel goed. Pin- kenhandel vlug, hoogere prijzen. Magere ossen en koeien prijshoudend. Biggen iets duurder. Dragende varkens stil. Kalveren prijshoudend. Schapen en lam meren fïauw. Afloop der markt vast. 's HERTOGENBOSCH, 27 Dec. Boter. Aanvoer 45.650 KG. Hoogste piijs f 1.60. Laagste f 1.52. Middel f 1.58. ZALTBOMMEL 27 December. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 76 biggen, prijs van f48; 38000 eieren, prijs per stuk 3 a 4 cent680 K.G. boter, prijs per 1/a K.G. roomboter f0.92y3, boerenboter f0.85 per pond. GORINCHEM, 26 December. Op de veemarkt was heden aange voerd 78 runderen, 4 nuchtere kalveren, schapen, lammeren, 191 biggen, 32 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalfkoeien f 180260. Melk koeien f145f210. Kalfvaarzen f 125 180. Guiste vaarzen f90120 Pinken f3570. Nuchtere kalveren f610. Schapen f Lammeren f Overloopers f 1015. Biggen f48. GORINCHEM, 26 Dec. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 11.438 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f3.90f5.10 Eendeneieren f 4.50 Jongehennen eieren f3,60f3.90 per 100 stuks. GERECHTSHOF 'S-BOSCH. H. v. M. arbeider te Elshout was vier maal veroordeeld ter zake, dat hij te Elshout langs den openbaren weg in een kraam waren te koop had aangeboden, althans uitgestald. Deze zaken werden door den Hoogen Raad naar het Ge rechtshof verwezen. De Hooge Raad oordeelde, dat verdachte moet worden vrijgesproken op grond, dat het toelaat baar is eenige meters van den weg uit te stallen. Op of tegen de weg aan zou verboden zijn Het Gerechtshof heeft verdachte in 3 zaken vrijgesproken, in de vierde ontslag van rechtsvervolging verleend. WANDELAAR DOOR AUTO AANGEREDEN. Woensdagavond wandelde de 20- jarige Eberson. garagehouder te Sus- teren, op den Rijksweg. Hii werd aangereden door een auto. komende uit de richting Sittard. E. werd zeer ernstig gewond en is in stervenden toestand naar het ziekenhuis te Sit tard overgebracht. o— INBREKER GEPAKT. Een bewoner van de Onkelboeren- steeg te Amsterdam hoorde gestom mel in zijn woning. Ook zijn hond sloeg aan. Toen hii op onderzoek uitging, vond hii een man op de W.C. Deze nam dadelijk de vlucht, achtervolgd door den bewoner. Op straat werd hii gegrepen door een agent. Op het bureau herkende men in den gearresteerde een ouden be kende. Bii fouilleering bleek, dat hij een aantal loopers bii zich had. o BRAND TE OOLTGENSPLAAT. In den avond van' den Eersten Kerstdag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de groote Land- bouwschuur van den landbouwer P. Troost te Ooltgensplaat. Het vee kon worden gered. De schuur brandde ge heel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. o BRAND TE WOUW. Brand is uitgebroken in de groo te landbouwschuur achter het café van den heer Gerritsen te Wouw. Toen de brandweer ter plaatse ver scheen stond de geheele schuur in lichte laaie en aan blusschen viel niet te denken. Met den inboedel gin gen een groote voorraad hooi. stroo en een aantal werktuigen verloren. O— ONTPLOFFING IN FABRIEK TE ENSCHEDE. Groote schade aangericht. Woensdagmorgen ontstond in de fabriek van de N.V. Wisselink's Tex- tielmaatschappij. aan den Bleekweg te Enschedé een stagnatie in de elec trische stroomvoorziening. Een on derzoek werd ingesteld en het bleek, dat de fout berustte bii den trans formator, welke in een speciale af deeling aan de voorzijde van de fa briek is ondergebracht. Terwijl men trachtte de fout te herstellen, ont stond in den transformator kortslui ting, waardoor de oliedampen, wel ke zich hadden ontwikkeld, vlam vat ten. Met een geweldigen knal sloeg de transformator daarop uit elkaar. De muren in de omgeving van de transformatorruimte werden ontzet. In het dak en in een der 'binnenmu ren werd een gat geslagen, terwijl de deuren opensprongen en stukken ge wapend glas werden weggeslingerd. De arbeider B. werd gewond en moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. De materieele scha de is zeer aanzienlijk. Het bedrijf zal gedurende eenige weken moeten wor den stopgezet. O— INBREKERS TE OSS BETRAPT. Woensdagnacht zag de nachtwaker van de Philipsfabrieken te Oss, dat er licht brandde op de kantoren van de firma Wagemakers aan de Kruis straat. De man waarschuwde de politie, die een paar inbrekers op heeter- daad betrapte. Zij verzetten zich hevig. Een der agenten kreeg een zoodanigen slag van een der mannen, dat de politieman een oogenblik bui ten kennis was. Kort daarop echter zetten de agenten de achtervolging in. Tenslotte slaagde men erin de beide inbrekers aan te houden ten huize van zekeren Van L. in de Hei te Oss. Zij bleken te zijn Van R. en Van U. Eerstgenoemde heeft reeds een bekentenis afgelegd. Of deze dieven ook schuldig zijn aan de in de laatste nachten gepleeg de inbraken te Oss staat nog niet vast. o— KAPITEIN OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Op de Oostzee. Op de Oostzee voor Arkona op Ruegen is tijdens stormachtig weer kapitein Weynhold van den Neder- landschen motorschoener „Water geus" bii het bergen van het groote zeil over boord gesÜngerd. Alle po gingen den drenkeling te redden mis lukten. De man vond den dood in de golven. Aan boord van het vaar tuig bevonden zich de vrouw van den kapitein en kleine kinderen van 3 tot 11 jaar. benevens een ionge matroos. De kapiteinsvrouw en de matroos zijn er met groote moeite tenslotte in geslaagd den motorschoe ner tijdens een dichten mist de haven van Swinemuende binnen te bren gen. o GEVECHT IN EEN BALZAAL. Tijdens een op den Tweeden Kerst dag in een café te Haaksbergen ge houden bal. kwam het tot een vecht- Eartij. waarbij het mes werd getrok- en. Zekere A. Menkehorst uit Haaksbergen liep daarbij verschillen de messteken in borst, rug en ar men op. terwijl zijn jas en overjas aan stukken werden gesneden. Ook zijn verloofde, mej. W. liep klap pen op. De daders zijn nog niet gepakt. —o VERDUISTERING. De procuratiehouder van de Gel- dersche Credietvereeniging te Veen- dam. de 31-jarige gehuwde H. M.. die in het bankgebouw woont, is uit zijn woning vertrokken. Dinsdagmor gen was hii nog niet teruggekeerd. Intusschen was bij het hoofdkantoor te Arnhem een brief van M. ont vangen. dien hii reeds voor zijn ver trek uit Veendam verzonden had en waarin hii mededeeling doet van een aanzienlijk kastekort. Volgens geruch ten zou de man f 30.000 hebben ver duisterd. Zijn opsporing is verzocht. O— BRAND TE LEIDEN. Woensdagnacht omstreeks halféén is .te Leiden een felle brand uitge broken op het terrein van de voor malige stoomwasscherii „De Valk" aan de Aloëlaan. Het woonhuis was verhuurd aan den kamerverhuurder Zwanenburg. In het voorste gedeel te van het complex was de houtzage- rii van den heer Van Vaalen geves tigd en daar achter de waschinrich- ting van den heer Zaalberg. De brand is ontstaan in het woon huis en greep zoo snel om zich' heen. dat binnen korten tijd zoowel de houtzagerij als de waschinrichting in lichterlaaie stonden. Zoowel het woonhuis als de hout zagerij en de waschinrichting zijn ge heel uitgebrand. De gebouwen waren verzekerd, alsmede de machines echter niet het wascligoed. waarvan toevallig zeer veel aanwezig was. en waarvan een gedeelte toebehoorende aan het gesticht Voordorp te Lei derdorp. De oorzaak van den brand is on bekend. De schade is zeer aanzien lijk. O— EEN PSEUDO GRENSKOMMIES. Od den nabij Venlo gelegen grens- weg KalsenkirchenBregell werd 'n vrachtautobestuurder uit Ameren aan gehouden door een persoon, die zich als douanebeambte voordeed. De auto werd geheel doorzocht en alle papie ren werden zorgvuldig gecontroleerd. In de brieventasch werd een bedrag van 300 gulden aan papierengeld ge vonden. De douane-beambte zeide dit verdacht te vinden en verzocht den chauffeur hem te volgen naar het douanekantoor te Kalsenkirchen. Het geld hield de beambte zoolang bii zich, Inderdaad leidde de man zijn arrestant naar het kantoor te Kal senkirchen. Flii verzocht den chauf feur in de gang even te wachten tot hij terugkwam. Maar de man kwam niet terug. Vermoedelijk heeft hii door een achterdeur het gebouw weer verlaten. o— ONS LAATSTE BERICHT. Het Zendingsbureau giro No. 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende Ons laatste financiëele persbericht in dit jaar kan hélaas nog niet ide juich kreet doen hooren: „Wii zijn er". Want wij zijn er nog niet. Ver leden week moesten wii spreken van een achterstand van f 120.000. In de ze week hebben wij, met inbegrip van een toezegging van een bedrag, dat eerst in Januari wordt uitbetaald, ongeveer f 30.000 ontvangen. Zoodat er nu dus nog een achterstand is van f 90.000. En wat zal daarvan in deze weinige overblijvende dagen nog binnenkomen Ook het bedrag van de Zendings- week heeft de f 200.000 nog niet bereikt, al is het verschil niet zóó groot, dat wii moeten vreezen niet aan dit bedrag te zullen toekomen. Zoo is het zeker niet zonder zor gen. dat wii dit jaar sluiten. Maar ons laatste woord moge er toch zijn van opnieuw uitgesproken en diep- gevoelden dank voor allen, die naar vermogen en bereidwillig den arbeid steunden. Wij danken God voor Zijn geven en wii danken de menschen door wier bemiddeling Hii ze ons deed toekomen. GEVONDEN VOORWERPEN. EEN SJAAL, terug te bekomen bij W. v. d. Pol, gem.-veldwachter Eethen. 18 door E. Vermeulen, welke onder werpen blijk gaven van ernstige stu die. De avond werd verder gevuld door voordrachten en zangstukjes, die bij de aanwezigen wel in den smaak vielen. De secretaresse gaf onder den titel „Van 121/2 jaar" een overzicht van de geschiedenis der Meisjesvereeniging. daarbij in 't bij zonder gedenkend aan den heer P. Huisman, die de vereeniging mede heeft opgericht, maar nu reeds lan gen tijd wegens ongesteldheid zijn arbeid moest neerleggen. Aan het einde der vergadering werd de oud leden nog de gelegenheid gegeven een enkel woord te spreken, van welke gelegenheid gebruik werd ge maakt door Mej. VerschoorMiddel koop. Mej. E. Meerburg en Mej. N. Koopman. Namens de Jong. vereen, werd de vereeniging nog een aanden ken overhandigd, bestaande uit een schilderij, waarop het 121/2-jarig ju bileum was vastgelegd. V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 10