Vergadering van den raad der ge meente DUSSEN op Vrijdag 23 December des nam. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer J. J. H. Snijders. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, leest daarna de notulen der vorige, die onveranderd worden goed gekeurd. De Voorzitter schorst hierop de openbare vergadering om in geheim comité eenige mededeelingen te doen. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat het gemeentebestuur be richt heeft, dat het bereid is den weg bij de fabriek over te nemen. Later zal de raad hierover een be slissing krijgen te nemen. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 19 December, wordt ter inzage gelegd. Adres van het gemeentebestuur van Waalwijk en van de Vereen. Waal- wijk's Belang, waarin wordt verzocht him actie voor het behoud van het Kantongerecht te Waalwijk te wil len steunen, omdat opheffing tegen het belang der streek is. Ook de gemeente Dussen heeft belang bij het voortbestaan van het Kantonge recht, omdat de ingezetenen voor belasting, registratie, enz. naar Waal wijk moeten komen. Verder is er nog een adres van de Kamer van Koophandel over hetzelfde onderwerp. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hebben geadviseerd om Dussen niet bij Gorinchem, doch bij Den Bosch te voegen, als het Kantongerecht te Heusden wordt opgeheven, met het oog op den grooten afstand van hier naar Utrecht, waar men dan voor Arrondissemèntszaken naar toe zou moeten. Nadien is de actie van Waal wijk gekomen, om opheffing van het kantongerecht te Waalwijk zoo mo gelijk te keeren. De Gem.-Secretaris van Waalwijk een oud-Dussenaar heeft hier nog al actie gevoerd, het is naar aanleiding van deze actie dat B. en W. ook aan het adres van Waalwijk adhaesie hebben betuigd. Verzoek van het bestuur van het Proeftuinbedrijf te Gorinchem om tot dekking van het exploitatietekort evenals het vorig jaar een subsidie te mogen ontvangen. De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering reeds afwijzend is be schikt met het oog op de moeilijke financiëele positie der gemeente en de toezegging bij de oprichting van het bedrijf, dat het zich in de toe komst zelf zou kunnen bedruipen. Spr. stelt daarom namens B. en W. om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De Voorzitter deelt mede, dat van het Nat. Crisiscomité een schrijven is ingekomen over extra-steun aan werkloozen, die steunuitkeering ont vangen of bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld. Ze is mogelijk als de gemeente eenzelfde bedrag beschikbaar stelt als door het crisis comité wordt verstrekt. B. en W. stellen voor hiertoe over te gaan. De "heer Smink gaat met het voor stel van B. en W. accoord, maar acht het een bezwaar, dat de richting, die hij vertegenwoordigt niet in het plaat selijk crisis-comité is vertegenwoor digd. De Voorzitter zal het comité hier van verwittigen, het lijkt hem wel ge- wenscht, dat ook de richting van den heer Smink in het comité is verte genwoordigd. Met algem. stemmen wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Schrijven van het Groot Zieken- gasthuis te 's Bosch over verpleging van armlastige patiënten. In de re geling omtrent verpleging van deze patiënten die plaats vindt namens ge meente- of armbestuur zal wijziging worden gebracht en wel in dier voege, dat de kosten voortaan met inbegrip van medische hulp f 3,90 per dag zal bedragen, evenwel met dien ver stande dat minstens 10 dagen zullen worden gerekend en de overeenkomst met het ziekenhuis wordt aangegaan. De heer Koekkoek heeft hierover eens nagedacht, maar men heeft hier in de gemeente menschen van ver schillende richting, er zullen men schen zijn die in een andere inrich ting willen verpleegd worden. Als een contract wordt gesloten, zullen ook de menschen uit den polder naar den Bosch moeten, die veel meer op Breda zijn aangewezen. De Voorzitter zegt dat dit een aan bieding is zooals de gemeente nog niet heeft gehad, zij weet nu wat de verplegingskosten zullen be dragen. Godsdienstige richting acht spr. geen bezwaar, hij weet dat veel protestanten van de inrichting ge bruik maken. Wil men evenwel naar een andere inrichting, dan kan dit gebeuren, maar men moet dit dan zelf ook betalen, de gemeente draagt dan f 3,90 in de kosten bij en het meer dere moet men er zelf bijleggen. Een gulden is rond, niet gereformeerd of neutraal. De heer v. d. Zouwen meent dat de dokters het beste beoordeelen kun nen in welke richting een zieke op genomen moet worden, daarom zou spr. de keuze vrijlaten. De Voorzitter gelooft niet dat een dokter zal zeggen dat het ziekenhuis in Den Bosch niet goed is. Als men het zelf betaalt, is men vrij, maar de gemeente gaat waar het 't minste Kost. De heer Koekkoek merkt op dat het gesticht vraagt een contract te sluiten voor armlastige patiënten, als daarvan nu echter slechts een gedeel te naar toegaat en een ander elders handhaaft zij dan toch den gestelden prijs. De Voorz. antwoordt, dat dit na tuurlijk het geval is, het armbestuur zendt de menschen naar de inrich ting, als een diaconie bezwaar maakt tegen de inrichting, dan kan zij haar patiënten elders sturen, doch het meerdere moet ze dan ook zelf bij betalen. De gemeente behoeft toch niet voor den godsdienst van de in- ingezetenen betalen. De gem. dwingt de menschen niet, als er menschen naar Bergen op Zoom gezonden wor den, dan betaalt de familie of diaco nie het meerdere bij. Dit is ook billijk en eerlijk. De heer Koekkoek vraagt wat ge beurt als de familie of diaconie niet wil bijbetalen. De Voorzitter antwoordt dat ze dan naar Den Bosch worden gezonden. De heer Koekkoek meent dat dan dwang wordt uitgeoefend. De Voorzitter merkt op, dat in het andere geval dwang op de portemon- naie van een ander wordt uitgeoe fend. De heer v. Dijk acht de aanbieding zeer billijk, wil iemand in een an dere inrichting verpleegd worden, dan kan dit gebeuren, maar moet het meerdere door de familie of het kerk genootschap van den patiënt worden bijbetaald. Voorzitter. Men kan wel overal On zen Lieven Heer bijhalen, maar dit vind ik verkeerd. De heer v. d. Zouwen vindt het verkeerd, dat de Voorzitter deze uit drukking gebruikt. Ieder wenscht het liefst in eigen gezindte verpleegd te worden. De Voorzitter zegt, dat dit kan, als men het zelf maar betaalt of bij betaalt. Men laat ieder vrij. Tegen het idee zelf heeft spr. geen bezwaar, men laat hier de menschen volkomen vrij, daarover heeft men nooit te klagen gehad, maar het gaat niet aan een ander voor zijn godsdienst te laten betalen. De heer v. Dijk meent, dat de gods dienst hierbij achterwege kan blij ven, het is een uniforme regeling en het gaat over het voordeel voor de gemeente. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten een overeen komst aan te gaan. Van den Minister van Economische Zaken is bericht ingekomen dat deze geen bezwaar heeft tegen de door den raad voorgestelde verordening inzake de Winkelsluitingswet. Z.Exc. wenscht evenwel een kleine redactie wijziging, waaraan zal worden vol daan. Schrijven van J. H. Kamp, waarin deze met ingang van 15 Maart a.s. eervol ontslag vraagt als gemeente ontvanger. B. en W. stellen voor, dit ontslag, waar de heer Kamp den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt, op de meest eervolle wijze te verleenen. Met alg. st. wordt aldus besloten. Beredeneerd verslag van de volks huisvesting. Adres van de Vereen, v. Nederl. Gem. over vereenvoudiging in ver- keersvoorschriften. Beide laatste stukken worden ter inzage gelegd. Vaststelling Reglement Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter deelt mede dat het bestaande reglement geheel verou derd is en daarom op verlangen van Ged. St. een nieuw reglement moet worden vastgesteld. B. en W. stellen voor te bepalen dat iedere drie maan den de kas zal worden opgenomen en het armbestuur voortaan inplaats van uit 7 uit 9 leden zal bestaan. De heer Koekkoek zou een beslis sing tot de volgende vergadering wil len verdagen, het is voor spr. moei lijk reeds nu een besluit te nemen. De Voorzitter zegt dat het de leden natuurlijk vrij staat, doch er is reeds meermalen op verandering aange drongen en nu dit gebeurt wil men het weer uitstellen. Vroeger was ar menzorg opgedragen aan bijzondere instellingen, waar de gemeente een subsidie aan verleende, dit zal nu in het vervolg niet meer het geval zijn. Waarom moet het nu weer blij ven hangen De heer v. d. Zouwen vraagt waar om de tegenwoordige toestand veran derd moet worden. De Voorzitter antwoordt, dat de wet dit esicht, in andere gemeenten neeft men reeds lang een Burgerl. Armbest. hier is men daar tot heden steeds van afgeweken. De heer Smink zou, met het oog op de groote subsidie die de gemeen te geeft, den ouden toestand niet gaar ne gehandhaafd zien. De Voorzitter is het daarmede eens. De heer v. Dijk vreest dat hoe meer instellingen er komen, hoe moei lijker het zal worden. Zooals net tot heden gebeurde was het heel gemak kelijk. Er zijn in de gemeente slechts heel weinig menschen, die niet tot een kerkgenootschap behooren. De Voorzitter stelt zich niet voor dat de zaak er makkelijker door zal worden, doch nu heeft de gemeente geen goed inzicht over de bedeeling van verschillende personen. Het B. Armbest. moet een lijst overleggen, de diaconiën doen het niet. Spr. zou het wel verstandig vinden als van ieder kerkgenootschap een persoon tot lid v. h. Burgerl. Armbest. werd benoemd. De heer v. d. Zouwen vreest dat het de gemeente meer zal kosten. De Voorzitter stemt dit toe. De heer Koekkoek meent, dat de geheele bedoeling is een betere con trole. Dit is niet af te keuren, maar een commissie was eenvoudiger. De Voorzitter merkt op, dat men dan naast ieder raadslid een Inspec teur kan aanstellen. De heer Jongbloets vreest ook dat men dan de zaak nog ingewikkelder zal maken. M. a. s. wordt hierop het regle ment vastgesteld. Vaststelling verordening op den Vleeschkeuringsdienst. De heer Smink kan er zich niet mede vereenigen, dat de centrale ge meente alles regelt en de andere gemeenten niets hebben te zeggen. De Voorzitter zegt dat het gemeen tebestuur daarover reeds bij Ged. St. is geweest, dit heeft echter geen suc ces opgeleverd. De heer Smink merkt op dat er geregeld over winst gesproken wordt doch spr. meende dat het de bedoe ling van den Minister was, dat er geen winst gemaakt mocht worden. De Voorzitter geeft toe, dat dit zoo is, maar het is toch wel goed dat een reserve wordt gevormd. Men zit altijd nog met de verplichting voor bouwen van slachtplaatsen. De heer Jongbloets meent dat er toch reeds een reserve is gevormd. De Voorzitter antwoordt dat deze reserve er was, deze is echter onder de aangesloten gemeenten verdeeld. De heer Smink zag liever verlaging van keurloonén. De Voorzitter is het daarmede niet eens, deze zou in de zakken van de slagers terecht komen, de particulie ren zouden er geen goedkooper vleesch door krijgen en per slot komt de winst toch weer ten goede aan de gemeente. M. a. s. wordt hierop de voorgele zen verordening vastgesteld. Vaststelling steunregeling voor werkloozen. De Voorzitter deelt mede, dat een paar verzoekschriften zijn ingekomen van bonden, om de werkloozen, die uit hun kas trekken een toeslag te willen verleenen. Er zijn menschen van de werkverschaffing teruggezon den en daarom is het noodig een steunregeling vast te stellen,, dezelf de die vroeger reeds heeft gegolden. B. en W. zouden de steun willen stellen voor georganiseerden, gehuw den of kostwinners op f 7 per week plus 50 cent voor ieder gezinslid bo ven de twee, tot acht, voorheen was dit voor kostgangers f 5,50 per week, voor ongeorganiseerden en uitgetrok- kenen f 6 plus 50 cent voor ieder gezinslid boven de twee tot acht per sonen, kostgangers f 5. De crisistoe slag kan vervallen, omdat deze hier toch niet kan worden toegepast, de regeling is gelijk aan die van de ge meente Almkerk en Werkendam. B. en W. zouden ze met terugwerkende kracht willen doen ingaan en wel over de laatste week, met dien ver stande, dat de week gerekend zal worden te loopen van Woensdag tot Woensdag, terwijl de steunbedragen Zaterdags moeten worden afgehaald, worden ze dan niet afgehaald, dan komen ze te vervallen. Ook wordt geen steun verstrekt als de inkomsten die van i1/2 maal de steunuitkeering overtreffen. Verder stellen B. en W. voor om georganiseerden die uit hun bonds- kas trekken en f 8,40 ontvangen waar van 55 ets. contributie afgaat en die geen kindertoeslag krijgen, een ko- lentoeslag van f 1 te verleenen en de contributie voor rekening van de gemeente te nemen. De heer Leeggangers acht het on billijk dat personen boven de 60 jaar van steun zijn uitgesloten. De Voorzitter zegt dat daar niets aan te doen is, de minister heeft deze grens gesteld. De heer Smink kan zich wel ver eenigen met de door B. en W. voor gestelde bedragen, alleen zou hij de georganiseerden f 1,toeslag geven en tevens een kerstgave van 25 0/0 van het steunbedrag. De Voorzitter vindt dit heel mooi, maar men beschikt hier over het geld dat door belastingbetalers moet worden opgebracht die zelf voor een groot gedeelte ook in moeilijkheden zitten. Iedereen gunt den werkman graag zijn steun en men zou willen dat het dezen goed ging, maar als straks verbetering in den toestand komt, zijn de arbeiders er weer goed aan toe, terwijl andere menschen dan diep onder de schuld zitten. B. en W. hebben geïnformeerd naar de steun bedragen in Almkerk en Werkendam, gemeenten die er veel beter voor zitten dan Dussen, daar zou spr. niet boven gaan, men beschikt ten slotte over de portemonnaie van anderen. Met het oog op het Kerstfeest heb ben B. en W. voorgesteld de uitkee- ring een week vroeger te doen in gaan. De heer Jongbloets voelt er wel voor 25 toelage te verstrekken als kerstgave. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De heer Smink handhaaft zijn voor stel om de georganiseerden f 1 toe slag te verleenen, welk voorstel door den heer Leegganger wordt gesteund. De Voorzitter gelooft, dat de raad verkeerd doet als hij dit voor stel aanneemt. Voor het voorstel stemmen de hee- ren Herman, Smink, Leegganger en T. v. d. Pluijm, de andere heeren tegen, zoodat het is verworpen. Wijziging begrooting 1932. Wordt gewijzigd conform het voor stel van B. en W. Vaststelling beroep Bouwverorde ning. Wordt voorgesteld overeenkomstig het voorgelezen concept. Benoeming lid Burgerl. Armbest. Op de voordracht staan: 1 H. C. Staal en 2 Adr. Ansems. De heer Staal wordt gekozen met 8 stemmen, 3 werden uitgebracht op den heer Ansems. Benoeming lid Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs. Op de voordracht: 1 H. Boender en 2 H. A. Simonis. De heer Boender wordt met 10 stemmen herkozen, 1 stem was op den heer Simonis uitgebracht. Benoeming lid Commissie tot we ring van Schoolverzuim. Op de voor dracht: 1 G. v. Rijswijk en 2 Tj. Smink. De lieer v. Rijswijk verkrijgt 6, de lieer Smink 5 stemmen, zoodat de heer v. Rijswijk is herkozen. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de Voorzitter de vergadering sluit. ïmiiuimih CLUBCOMPETITIE DAMCUB „V. D." HEUSDEN. Deze competitie, welke het doel heeft gehad uit te maken in welke volgorde der borden het a.s. Nederlaagtournooi gespeeld zal worden een tournooi dat in de maanden Jan. en Febr. 1933, bij gelegenheid van het 5-jarig bestaan zal gehouden worden heeft Vrijdag 23 December een einde genomen. De bezwaren welke oorspronkelijk werden gemaakt tegen het spelen in één groep, werden op volmaakte wijze ondervangen, daar het programma ui terst vlot verliep en het aan spanning zoowel in de hoogere als in de lagere regionen, niet heeft ontbroken. Voor we een korte bespreking geven, plaatsen we het oude en nieuwe 10- tal. Oude 10-tal. Nieuwe 10-tal. A. de Graag. A. de Graag, J. Pellekaan. A. Deurloo. C. de Joode. J. Pellekaan. C. Bax C. de Joode. A. Deurloo Ger. Jonker. Ger. Jonker. C. Bax. J. Swagemakers. J. Swagemaker. J. Deurloo. J. Deurloo. Ant. Fitters. G. Jonker. G. Jonker. Ant. Fitters. Wanneer er van een verrassing in deze competitie gesproken mag worden dan is dit zeer zeker de prachtige pro motie van het jeugdig lid, A. Deur loo, van wien de damwereld, althans bij serieuze training, ongetwijfeld meer zal hooren. Speelde hij enkele jaren aaneen, een nek-aan-nek race met Bax, met Je en mooie spurt kwam hij thans naar voren, paseerde nu niet alleen Bax, maar ook Pellekaan en de Joode en eindigde, met 3 punten verschil met de opvolgende, op de eervolle 2e plaats. Slechts aan de Graag moest hij 2 punten afstaan. Van deze promotie werden zoowel Pellekaan als de Joode de dupe. Bei den zakten één bord traditioneel bleef de Joode één bord onder Pelle kaan waardoor de Joode uit „de kop" verdween. Pellekaan leek ons iets uit vorm, de Joode wisselde goede met slechte momenten af. (Won in een prachtpartij van Pellekaan). Beide hee ren zullen niet nalaten revanche te nemen, waarvoor ze in de onderlinge Jubileumwedstrijden gelegenheid krij gen. Wat te zeggen van Bax? De oor zaak van zijn lagere score ligt voorna melijk hierin, dat hij tweemaal remise speelde tegen zijn zwakkere broeders. Dat hij nog kan bewees hij in zijn partij tegen de Joode. Niettemin de gradeerde Bax van 4 naar 6 en kwam hierdoor in de 2e groep. Langzaam maar zeker komt het jong ste lid Gerrit Jonker hooger en bezet thans de 5e sport van de com petitieladder. Zijn verdienste was, dat hij regelmatig van de zwakkere won, maarhij verloor even regelmatig van de sterkere. Hooger dan hij nu staat zal hij o.i. vooreerst wel niet komen. Aan hem het bewijs te le veren dat dit voorbarige taal is. Naar verwachting eindigde Swage makers, J. Deurloo en de Graag op dezelfde plaats. (Hoewel m'n eigen kampioenschap even aan een zijden draadje heeft gehangen op een mo ment dat niemand het bevroedde). Tus- schen J. Deurloo en Swagemakers zie ik het bij een volgende gelegenheid hard tegen hard gaan. Beiden zijn thans nog vrijwel aan elkaar gewaagd. A. Fitters en Gijsb. Jonker wissel den van plaats. Evenals de twee te voren genoemde speelt de routine deze heeren nog parten. Niettemin viel het resultaat van Jonker nog mee en ze ker zijn remise tegen Bax. Al met al een 10-tal, waarvan men benieuwd mag zijn wat zij in het ko mend Nederlaagtournooi, waaraan zeer sterke clubs deelnemen, presteeren zal. iiiiiteifilaiid. BRANDSTICHTING. In de Pauluskerk te Recklinghau sen in Pruisen is de Kerstkribbe plotseling in brand geraakt. Men vermoedt, dat de brand opzettelijk is gesticht. Het vuur kon worden ge- bluscht, voordat grootere schade aan gericht werd. O— TWEE KINDEREN VERBRAND. In het tuinhuisje van een arbeider in de kolonie „Paukenstein" bij Ber lijn is brand uitgebroken; het gehee le huisje werd vernield. Bij het op- ruimingswerk vond men onder de overblijfselen de verkoolde lijken van de beide kinderen van den arbeider resp. 4 en 2 jaar oud. —O TIEN ZWERVERS VERBRAND. Op het landgoed Bujny in het di strict Petrikau (Polen) geraakte een hooiberg in brand. De brandweer be perkte haar werkzaamheden tot het beschermen van de in de nabijheid staande huizen. Toen de hooiberg geheel was afgebrand, kwam men tot een vreeselijke ontdekking. In de asch vond men n.l. de lijken van 10 personen, zwervers, die in den hooi berg hadden willen overnachten, daal de landgoedbezitter iederen morgen en avond levensmiddelen aan land- loopers verstrekte. De brand is waar schijnlijk ontstaan door het rooken van sigaretten. MODERN VERKEER. Tijdens de Kerstdagen zijn in de Ver. Staten 311 personen gedood en 500 gewond, meerendeels tengevolge van auto-ongelukken. o- ONTPLOFFINGEN. In een munitiemagazijn van het fort Apia bij Rome lieten arbeiders een kist met vliegtuigraketten vallen. De kist ontplofte en er ontstond een brand, die zoo snel om zich heen greep, dat het geheele lokaal uit brandde en drie arbeiders in de vlam men omkwamen. In een artillerieschool te Nettuno bij Rome heeft zich bij het vullen van munitie een ontploffing voorge daan. Vijf soldaten kwamen hierbij om het leven. —o DOODGEREDEN. In het dorp Hetselaer in de pro vincie Antwerpen is een man onder een tramwagen geraakt. Zijn lichaam werd letterlijk in tweeën gesneden, —o HUIS INGESTORT. 2 dooden. In het dorp Beneventi in Italië is een huis ingestort tengevolge van de ontploffing van een vuurpijl, die in dit huis werd ontstoken ter gelegen heid van de Kerstmisviering. Ver scheiden gewonden werden onder het puin vandaan gehaald. Twee hunner zijn overleden. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 12