und van alten a uitgave firma l. j. veerman - heusden. LET OP Drogisterij FIRMA COOPS Gtt hip Hesiaat uit 4 manen Blikgroenten 5. p. Cankhnyzen Co'; Buk ft.V, GOEINCHEM. Agentschap van de Amsterdamsche Bank jf.V, Amsterdam. Op de grens. No. 5292 Zaterdag 31 December 1932. Gasthuisstraat 62 Ziekenverplegingsartikelen Verbandstoffen. Buitenland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur^en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Drogerijen. Chemicaliën Uw eigen belang zegt U koopt in de Telefoon 264. ontvingen reeds een extra Atrax geschenk uit welwillendheid en voor reclame, omdat zij trouw Atrax verbruiken en Atrax-Ariike- len bij anderen aanbeveeiden. Gebruikt U ook al Atrax- Artikelen Bij de jaarwisseling kan men naar het verleden en de toekomst zien. Wij hebben reeds zoo dikwijls voor namelijk naar hel verleden gestaard zouden wij het thans wederom doen, wij zouden in sombere gemoedsstem ming geraken door het jammerlijk beeld, dat ten tweeden male ople verden degenen, die zich geroepen hebben geacht om de leiding van 's lands zaken in handen te nemen, en evenals einde 1932 door hun fa len een beschamend voorbeeld aan de natie gaven. Laten wij daarom ditmaal in de eerste plaats naar de toekomst zien. Wat zal de toekomst ons brengen? Deze vraag vooral houdt ons bij den aanvang van het nieuwe jaar bezig. Wij weten het niet en zou den het toch zoo gaarne weten! Wij zijn nieuwsgierig als de reus in de Christophoruslegende. Als het vreemde kind, dat zijn bescherming heeft ingeroepen, door hem in den winternacht door storm en regen over de rivier is gedragen, en ein delijk den anderen oever bereikt op het oogenblik, dat de zon haar eerste stralen over de rotsen werpt, vraagt hij: „Hoe heet ge toch?" En als dan het antwoordt luidt: „Ik ben de dag, die staat geboren te worden", is de reus nog even wijs als tevoren. Wij zijn nieuwsgieing ook als de held, die worstelde in den nacht met een onbekende geest; als de profeet, die uitriep: „Wachter, wat is er van den nacht?"; als de jonk vrouw, die den naam van den zwaan ridder wilde vernemen maar hoe wij vragen of dwingen, er wordt geen bescheid gegeven. Het eenige wat wij weten is: in het verleden ligt het heden, in het nu wat komen zal Het verleden is voor velen onzer zwaar geweest. Ook voor de meest gelukkigen, want het geluk heeft eveneens zijn zorgen en de voor spoed zijn bezwaren. Het is zelfs de vraag of er wel een groot verschil is tusschen wat wij menschen ge woon zijn geluk en ongeluk te noe men. Het heeft er soms veel van, of deze beiden met mystieke koorden onafscheidelijk aan elkaar verbon den zijn en op elkander gelijken, zooals kinderen van dezelfde ouders gelijke trekken kunnen dragen. Ge luk en ongeluk brengen beide hun gevaren en moeilijkheden met zich mede. De last des levens is nu een maal zwaar te dragen voor alle men schen, in welken staat des levens zij zich ook mogen bevinden, gelijk Rolland zoo naar waarheid zegt: voor alle zielen, die strijden en lij den, en zeker zullen overwinnen. Maar dit is zeker en dit is een troost en opbeuring: de last des levens, dien wij te dragen hebben gehad, is niet tevergeefs geweest, want het sluit in zich den komen den dag. Zij allen, die toegegeven hebben aan neigingen tot ons aller per heel blik vanaf SPERCIEBOONEN 32 SNIJ BOON EN 33 APPELMOES 33 DOPERWTEN 35 Wortelen, Tuinboonen, Spinazie, Andijvie, in heele en halve blikken. A. HAA1JENS Botermarkt 88 - HEUSDEN. vrijheidsbeperking, tot aantasting van de rechten van den vrijen mensch, weten thans, dat zij zich slavenboei- en wilden smeden, met groote moei te van de handen te schuiven. „De komende dag" het is de naam van het kind, dat wij, als de reus, door de stormen des le vens hebben heengedragen. Wij we ten van dien komenden dag slechls dit, dat de zedelijk zwakken net moeilijk zullen hebben; dat de ze delij k-sterken een voorsprong heb ben maar ook de eersten kunnen sterk worden door te leven naar de hoogste stem die in ons spreekt: de stem van het geweten. Maar tenslotte moeten wij allen de toekomst overlaten aan de ge heimzinnige macht, welke ons aller leven regeert en het zeker wel zal maken. God regeert; alles is, zoo als het komen moet. Alles is goed Koop bij a. Verschuur Baert Drogisterij Botermarkt Heusden Versterkt het gestel Verhoogt het weer standsvermogen. 40-Jari? jobilenm van den Heer E. DE GRAAFF, als leider ran de Zondagsschool te AALBURG. co— De Kersifeestviering 1932 met de kinderen der Zondagschool te Aalburg, zal voor velen een onvergetelijke blij ven. Al aanstonds was merkbaar, aan het stampvolle kerkgebouw, dat deze viering een meer dan gewone was De avond van den tweeden Kersldag foch stond in meer dan een opzicht in het teeken van herdenken. Herdenking allermeest en allereerst de Geboorte van den Zalig maker, in Bethlehems stal, herdenking tevens dat het ditmaal de 4uste Kerst feestviering was met de kinderen der gen eente, en ook dat de leider dezer Zondagschool, de heer E. de Graaff. on afgebroken deze 40 jaar de Zondagschool- arbeid heeft mogen en kunnen verrichten, de 40ste maai ook dat hij Kerstfeest vierde van dezTfde plaats Het is be grijpelijk, dat de gemeente van Aalburg, dit feit niet ongemerkt wilde laten voor bijgaan. Nadat door den heer de Graaff, om, naar hij het uitdrukte, vanwege de bijzaak de hoofdzaak niet te vergeten, de Kerst geschiedenis was behandeld, op de hem eigen ontroerend-ernstige wijze, neemt de jubilaris het woord om enkele grepen te doen, uit zijn leven als Zondagschool- onderwijzer. 't ls reeds 47 jaar geleden, dat hij dien arbeid te Wijk, op verzoek van De. Draisma ter hand nam. Hij herinnert zich nog de eerste les over Fillippus en de kamerling, die hem zulk een lar ge voorbereiding kostte en toch zoo'n teleurs'elling baarde. Dat dezen arbeid in een behoefte voorzag, moge hieruit blijken, dat reeds aanstonds mbt 250 kinderen begonnen ward, welk aantal door leerlingen uit Aalburg dra tot 300 klom. Gelukkig kreeg hij later hulp van zijn broer Dirk, die hem trouw ter zijde stond, tot in 1891 het verzoek van heeren kerkvoogden van Aalburg kwam, om ook daar den Zondagschoolarbeid ter hand te nemen, welk verzoek niet werd ge weigerd, te meer waar nu D. de Graaff bereid was in Wijk zelfstandig dien arbeid op zich te nemen In Aalburg werd begonnen met 70 leerlingen, welk aantal wel eeD8 klom tot 150, thans bedraagt dit 140. Herinne ringen uit dien eersten tijd, deden nog nauwelijks geheelde wonden schrijnen, daar het tevens bijkans 40 jaar geleden zou zijn, dat hij in den echt trad, met haar die zooveel ook in dezen arbeid met hem doorgemaakt had Dat zij hem nu twee jaar geleden ontviel werpt een schaduw op dit jubileum, doch hij had geleerd Gode te zwijgen. Typeerend was, dat Zondagschoolarbeid, die toen pas aan 't opkomen was, hier en daar nog mistrouwd werd Verscheidene malen kreeg hij in 't begin „hoorders" De verrassende uitslag was echter steeds, een nieuwe vermeerdering van het kinde- rental. Ook werd nog geïllustreerd het verschil in koopwaarde van het geld voorheen en nu Waar de eerste collecte f 14 bedroeg, kon van dit bedrag ver meerderd met de wekelijkeche „centen" ruimschoots van getracteerd worden, zelfs een flink aantal kleedingstukken uitgereikt worden Ook aan tegenwerking heelt het hem niet ontbroken. Van heerlijke zegen kan echter ook worden gewaagd. Van verscheidene jong gestor ven leerlingen mocht hij vast gelooven. dat ze nu bij Jezus zijn, naar ze zelf oph un 8terfbedjes getu gd hadden Van heinde en ver waren blijken van dankbare erkentelijkheid binnengekomen, zelfs uit Amerika, vanwaar van twee telef. no is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredleten tegen nader overeen te komen voorwaarden, Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA oud-leerlingen enveloppe met inhoud waren ontvangen. Aan 't einde van zijn toespraak, nogmaals terugziende op den afgelegden weg, moest hij het betuigen: Hulpo van Gode verkregen hebbende, sta ik tot op dezen dag. Eben Haëzer, tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen Echter, hij heeft bijna den 70-jarigen leeftijd, dien der sterken, bereikt en daarom kan het niet zooveel jaren meer zijn, dat hij zijn lieve leerlingen Gods Woord kan brengen. Het is met wee moed dat hij zijn leerlingen daar op wijst, wel getuigende hoe lief hem dezen arbeid gewo den is Ja, het kon het laatste Kerstfeest geweest zijn, dat ze samen vierden, en daarom ook nu nog met heiligen ernst en vurige aandrang gewezen op het Kindeke van Bethlehem, de eenige weg tot zaligheid, voor grooten en voor kleinen. Tot wien zouden we anders heeDgaan Zoek Hem dan nog, terwijl Hij te vinden is, kiest nog heden Jezus voor uw hart Nadat de kinderen op chocolademelk met speculaas getracteerd zijn en ter afwisseling enkele Kerstliederen gezongen zijn, neemt Ds. Gobius du Sart, op ver zoek en namens de commissie van voor bereiding bet woord, om den jubilaris op zeer hartelijke wijze te huldigen Hij had het als een vereerende opdracht be schouwd, om uit naam der gemeente, aan de diepe dankbaarheid en warme erkentelijkheid, uitdrukking te geven, voor den zelfopofferenden arbeid, door den jubilaris in de Zondagschoolarbeid, verricht. Hij wijst naar aanleiding van een woord uit Ps. 134, een lied van den opgang, op den dag- en nachtdienst, van alle knechten in 's Heeren Wijngaard. De Graaff, heeft mogen getuigen van zegen, dat is de lichtende dag in het leven van Gods mede arbeiders, doch ook van tegenwerking en teleurstellingen, die de zwarte schaduwen van den nacht, over ons werk doen vallen. Wat een heerlijk licht valt echter op dezen dag over uw werk, nu ge aldus Ds Gobius U omringd ziet door een breede schare van leerlingen en oud-leerlingen, vrienden en verwanten, van alle zijde saamge- 8troomd, omdat er slechts één behoefte om dank en erkentelijkheid te betuigen, gelijk schriftelijk en mondeling, met woord en daad reeds was bewezen Steeds en met toenemend vertrouwen, heeft de gemeente haar kroost des Zondags aan (J toevertrouwd, om in de jeudige harten het zaad des Woords te strooien, hen te wijzen op de noodzakelijkheid van ver andering des harten, op den eenigen Naam onder den hemel tot Zaligheid gegeven. De Heere doe U in uwe grijze dagen, nog jong en frisch gewagen van den Geboren Heiland, den Zaligmaker van zondaren. Roem in de verdrukking, die lijdzaamheid wekt en bevinding en hoop en liefde De Heere heeft U ge holpen en zal blijven helpen (de letter lijke beteekenis van Eben Haëzer, volgens rabbinistische opvatting, want die Ik Genadig ben, die ben ik Genadig, dat is tot in eeuwigheid. De kinderen wordt toegewenscht, dat de Heere Jezus door Zijn Geest in hunne harten moge wonen en zij het onderwijs mogen aannemen, als de herders de teekenen niet ongehoor zaam mogen zijn De gemeente heeft gemeend ook een zichtbaar bewijs van dankbaarheid te moeten geven, bestaande in een schoon gouden uurwerk met ketting en inscriptie, in fraai étui Het uurwerk zal een blij vend bewijs zijn van de gemeente, hoe zij uw arbeid op p'ijs stelt, maar ook herinneren, dat de tijd snelt en het avond wordt Er is echter Eén, Wieos dagen zijn zullen, als er geen tijd meer is. de Alpha en de Omega. Dat ge bij Hem het loon op uwen arbeid in eeuwigheid genieten moogt Daarop ordt het Iraaie geschenk, namens de commissie, bestaan de uit de heeren: C. Bouman, A Bouman, W. Lakerveld, G. v. Os, G. Lubberdink en W Schouten aangeboden. Zichtbaar ontroerd dankt de jubilaris, voor deze aangename verrassing. Hij hoopt zeer, dat dit zichtbaar blijk van waardeering, er toe moge medewerken om ook in de toekomst, met eenparigen schouder, de in- en uitwendige belangen der kerk te mogen dienen. De helpsters, die vertrekken, wordt dank gezegd, voor hun toegewijde bijstand zooveel jaren en alle kinderen en volwassenen voor hunne bijdragen, die de commissie in staat gesteld hebben, hem dit hoo^elijk gewaardeerde geschenk aan te bieden. Het was een verheffend en ontroerend moment, toen op verzoek van Ds. Gobius, de groote schare oprees, en den jubilaris bewogen het„Dat 's Heeren Zegen op U daal", toezong. Het was een avond om nooit te ver geten, voor al degenen, die zich opge maakt hadden, om deze huldiging bij te wonen. MOORD TE OSS. Donderdagmiddag kwart voor een is op het Schaicsveld te Oss ten huize van den heer v. d. Elzen een moord gepleegd op den 23 jarigen J. van Dijk De dader, v. d. Elzen, heeft zich onmiddellijk na den moord bij de politie aangemeld. Naar verluid, zou Van Dijk door een vijftal schoten zijn gedood. De aanleiding van het drama is waarschijnlijk minnenijd. DOOR HET IJS GEZAKT. In een dorpje onder den rook van Berlijn waren drie kinderen aan het schaatsenrijden op een meertje. Plot seling zakten er twee door het ijs, een 13-jarig meisje en een 10-jarig knaapje. Het 9-jarig zusje beproefde onmiddellijk de beiden te redden en slaagde er inderdaad in een 13-ja- rig meisje weer op het ijs te trek ken. De verongelukte was reeds be wusteloos. Het knaapje was inmid dels onder het ijs geraakt en is over leden. Het meisje kon in het leven worden gehouden. o— HOTELBRAND. In het zeven verdiepingen hooge hotel „Britania" te Boekarest is op de bovenste verdieping brand uitge broken. Spoedig breidde de brand zich over alle verdiepingen uit. Alle brandweren van Boekarest en omge ving werden gerequireerd en werkten koortsachtig aan de bestrijding van het vuur. Talrijke vrouwen en kinde ren konden zich slechts in veiligheid brengen door naar beneden te springen, waar zij werden opgevan gen. o— DE MIJNRAMP IN AMERIKA. 1 Thans zijn 39 lijken van slacht offers van de mijngasontploffing in 1 den staat Illinois aan de oppervlakte gebracht. O— KONING DER SMOKKELAARS GEARRESTEERD. De politie te Alexandrië heeft den koning van de smokkelaars gearres teerd. Bij een huiszoeking te Zijtaart vond de politie in een hollen plooi van zijn bed een groot aantal pak jes met narcotica. De smokkelaar, Leboutis genaamd, werd onmiddellijk gearresteerd. Hij krijgt 5 jaar gevangenisstraf en een zware boete. NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard HUISVROUWEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1