Tweede Blad Ho. 5292 Zaterdag 31 Dec. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. JAARWISSELING. N I EU W JAAR. BEHOORENDE BIJ HET Een weinig peinzen Zoo even maar, In 't laatste etmaal Van 't stervend jaar. Nog eens herdenken Wat is geschied, En hoopvol polsen Wat Toekomst biedt. Men leest de aren Van vreugd bijeen Op korenakker Van het verleen. Elk uurtje vreugde. Dat men ontving, Herkrijgt zijn glans door Herinnering. Maar somb're uren Van droefenis, En zwarte dagen Van groot gemis. Herinneringen Aan haat en leed, Daarvoor is 't beste: Vergeef, vergeet De nieuwe jaarkring Weer afgewacht Met optimisme En strijdenskracht Zoo even peinzen Met fluist'rend woord; Zoo even stilstaan En dan weer voort. Weer komt een nieuwe jaarkring aangegleden, Als schakel in de keten van den tijd, Die voor ons het reeds afgelegd verleden, Verbindt met de toekomstige eeuwigheid. Wat 't oude jaar ons geven mocht aan vreugde, In onze herinnering garen we 't bijeen, En wat 't ons aan rampspoed gaf te dragen, Daar zetten wij ons nu maar over heen. Zoo gaan wij weer met frisschen moed beginnen, De nieuwe phase van den levensstrijd. Al hopend, dat het nieuwe jaar ons brenge, Naast moeite en zorg ook iets, dat ons verblijdt. .Gelukkig Nieuwjaar" klinkt nu allerwege .Gelukkig Nieuwjaar" gaat van mond tot mond, .Gelukkig Nieuwjaar" wenscht ook de Redactie, Aan alle lezers in deez' nieuwe stond. Hoofdbestuursverg. der Noord-Bra- bantsche Maatschappij van Landbouw, op Dinsdag 20 De cember 1932 te Breda. De Voorzitter der Maatschappij, de heer P. M. Sneep te Dinteloord. heet de zeer vele opgekomen Hoofdbe stuursleden en gewone leden hartelijk welkom, in 't bijzonder worden ver welkomd de heeren Stehouwer. Hui- zenga. van Goch, adviseerende leden van het Dagelijk bestuur, de heeren Keuchenius. Korteweg en de Pers, eveneens de heer Wijbenga Directeur van de Zuivelfabriek „Altena" te Nieuwendijk. die een inleiding zal houden over de crisiszuivelwet. De notulen der Hoofdbestuursver gadering d.d. 29 April 1.1. worden goedgekeurd. Vervolgens vangt de Voorzitter zijn openingsrede aan en werpt een terugblik over het haast afgeloopen jaar en zegt. dat de zo mer prachtig weer gaf. terwijl de regenval in den October maand de verschillende landbouwwerkzaamhe- den deed stagneeren. De opbrengst der veldgewassen en suikerbieten, was buitengewoon hoog, hoewel het suikergehalte der bieten laag was. De prijzen der landbouwproducten brokkelen nog steeds af. vooral de aardappelenprijs is zeer laag en wor den reeds prijzen besteed van 20 tot 50 pCt. per H.L. Wordt de aardap pelteelt niet gesteund, dan zijn er vele boeren geruïneerd. Steeds meer hoort men van totaal verarmde boe renfamilies, niet alleen zij die het be drijf beoefenen staan aan den rand van den afgrond, doch ook hunne ouders en bloedverwanten, die door dat hun geld is belegd in den' grond, of zich borg hebben gesteld, mede den afgrond worden in gesleurd. De sociale lasten ontmoeten steeds meer verzet, doordat die lasten welke op de schouders der boeren zijn gelegd, mede oorzaak zijn, dat er geen gele genheid is. om voor de toekomst te zorgen. Het is jammer zegt spreker, dat het Bestuur van één der Cen trale Landbouworganisaties nog steeds blijft weigeren, om inza ke. ontheffing der sociale lasten, eensgezind bii de Regeering aan te dringen. Onverklaarbaar is deze hals- starigheid in deze te meer daar men verneemt, dat de meerderheid harer leden zou stemmen vóór ontlasting der sociale wetten. De toestand is zeer slecht voor de boeren, doch laat ieder eens bedenken, hoe het zou zijn, iedien er thans geen crisis- wetten, waren, zooals de Tarwewet, de steunwetten voor de suikerbieten, vlas, zuivel en varkens, die door het initiatief der Landbouworganisaties zijn tot stand gekomen, toch moet spreker constateeren, dat nog vele boeren geen lid zijn van hunne or ganisatie. hetgeen hij in hooge mate betreurt. Dat het noodig is een ge deelte van het Nederl. publiek en ook sommige onzer groote bladen voor te lichten betreffende den nood in den landbouw is den laatsten tijd nog ge bleken toen één onzer toonaangeven de bladen in een artikel over de uitvoering der tarwewet schreef „Een misstand blijft het. dat ook de niet noodlijdende landbouwer van de wet profiteert". Hieruit blijkt, dat men eerst iederen landbouwer individueel ten gronde zou willen laten gaan. om hem dan te bedeelen. Ook moet stelling worden genomen tegen de uitingen van het Verbond van Nederl. Werkgevers in hun adres van 18 Oc tober 1.1. aan de 2 e Kamer, dat de steunmaatregelen, de kosten van le vensonderhoud voor de geheele be volking opschroeven. De bedrijfsuit- komsten in den landbouw over het boekjaar 1931 1932 meegedeeld door verschillende boekhoudbureaux, zijn bedroevend. Van de ongeveer 150 bedrijven gecontroleerd door het Boekhoudbureau der Noord-Brabant- sche Maatschappij van Landbouw ga ven een gemiddeld verlies van f 66,70 per H.A. Van de bruto-opbrengst is 41,2 pCt. weggegaan aan loon en 33>7 pCt. aan pacht. Geen wonder dus dat het de plattelanders tot bit terheid. stemt, wanneer van stedelijke zijde wordt geageerd tegen pogingen over de landbouwproducten op kost prijs te brengen. Ook de loonen dei- landarbeiders en die der stedelijke arbeiders vertoonen onbillijke ver schillen. Ook de houding van B. en W. van Rotterdam, die zooals men heeft kunnen lezen, voorstellen bii wijze van werkverschaffing grondwer ken te laten uitvoeren aan de Dordt- sche straatweg tegen een gemiddeld uurloon van f0,50, terwijl de boeren arbeiders in die omgeving nog min der dan de helft verdienen, is niet bevorderlijk, om de kosten van le vensonderhoud gunstig te beinvloe- den. De Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw heeft onge twijfeld. niettegenstaande zii de klein ste in ledental is onder de zusterorga nisaties in het Koninklijk Nederl. Landb. comité, haar volle portie bij gedragen aan de bereikte resultaten voor de boeren. Ten slotte wekt de Voorzitter een ieder op. om het le dental der Maatschappij te doen uit breiden. Daarna doet de Voorzitter mede- deelingen van de zeer vele onderwer pen, die na de laatste Hoofdbestuurs vergadering door het Dagel. bestuur breedvoerig zijn behandeld, o.m. de steunregeling voor den rogge- en aardappelteelt, de ruilverkaveling, steun aan kleine boeren en tuinders door de Provincie, bestrijding der werkeloosheid, uitvoercontrole op ui en, invoermonopolie van graan, ver drag van Ouchyde crisispachtwet, steun aan de schapenfokkerij, steun aan de griend- en rietcultuur en ve le andere zaken. Inzake de tarwewet deelt de Voorzitter mede, dat de Mi nister de kamer der Staten Generaal zal voorstellen het mengpercentage van 25 pCt. op 40 pCt. te brengen. Dat twee derde van het bouwland met tarwe mag worden geteeld blijft gehandhaafd, hetgeen ook een land bouw belang is. De gemiddelde prijs van de tarweoogst 1932, zal, indien de door de Vita te betalen prijs vol doende hoog blijft, de f 12 nog kun nen benaderen ondanks er al een groot kwantum T. C. tarwe is ver kocht. Omtrent de steun aan de suiker bieten deelt de Voorzitter mede. dat hierover op heden nog geen nadere mededeelingen kunnen worden ge daan. Ten aanzien van den steun aan de vlasteelt zegt spreker, dat Minister Verschuur volgens het Kamerverslag van 13 December j.l. heeft gezegd, dat de steunregeling, voor het vol gend jaar niet verder zal gaan dan de voor dit jaar geldende bedragen. De regeering blijkt van meening. dat f 50 voor den boer en f 110 voor de fabriek per H.A. voldoende is. Deze uitlating is zegt spreker ontmoedi gend. Reeds vorig jaar is er op ge wezen, dat bii de bedoelde steun be dragen, de uitzaai van 6000 H.A., zooals dat was beoogd in geenen deele bereikt zou worden. Wil men de vlasteelt en de bewerking niet geheel laten verdwijnen, dan is voor 1933, hoogere steun noodig. Verschil lende kamerleden hebben in de zit ting over 9 December 1.1. over deze kwestie gesproken. Spreker is het in 't bijzonder eens met datgene wat daarover is gezegd door de Kamerle den Bakker en Jac. Vos slechts een vierde van de beoogde uitzaai heeft plaats gehad, zoodat van het uitge trokken steunbedrag f 960.000 nog f 720.000 beschikbaar blijft. Het werk. dat op den akker ten dienste van de vlasteelt wordt verricht be draagt ongeveer f300 per H.A.. ter wijl voor de verwerking in den win ter b.v. in Friesland nog ongeveer f 300 per H.A. worden uitgegeven. Spreker is het tenslotte eens met de woorden door het kamerlid Vos ge sproken n.l. dat óf een grootere pre mie moet beschikbaar worden ge steld, öf men moet de vlasteelt en de bewerking in Nederland prijs ge ven. Hii hoopt echter, dat de Mini ster zijn meening zal wijzigen en dat hii hef bedrag genoemd door het ka merlid Bakker a f 1.680.000 beschik baar zal stellen, om daarmede 5600 H.A. vlas te steunen met f 300 per H.A. Daarna gaat .men over tot de ver kiezing van 2 bestuursleden, aftre dend zijn de heeren J. v. Beek' en (M. P. van Nieuwenhuijzen, die beiden worden herkozen met respectievelijk 50 en 48 van de 51 uitgebrachte stemmen door de Hoofdbestuursle den. De contributieregeling wordt vastgesteld evenals de vorige jaren n.l. leden zonder landbouwbedrijf f 2 en leden met een bedrijf een begin- contributie van f0,50 plus fo,io per in gebruik zijnde H.A. De leden met een bedrijf boven 3 H.A. ziin verplicht een abonnement a f1,25 te nemen op het Landbouwblad voor Zeeland en Noord-Brabant. De be grooting 1933 geeft aan een post onder de inkomst en „uit kapitaal- dienst" f2500. De Voorzitter zegt. dat er mogelijkheden zijn, om uit andere hoofden een post van f2500 te bekomen, om bepaalde redenen kan hieraan geen verdere publiciteit worden gegeven, hij vraagt het hoofdbestuur met deze mededeeling genoegen te nemen. De post „ver goeding voor secretariaat en kantoor, houdt verband zegt de Voorzitter met het feit. dat het secretariaat van de Noord-Brabantsche keuringsdienst en van de vlastelersvereeniging aan de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw is opgedragen, waarvoor vergoeding wordt verleend, ook wordt door de Tarweorganisatie ver goeding gegeven voor het gebruik van het kantoor te Zevenbergen voor de monsterkeuring. De heer Nieu- wenhuizen deelt mede. dat de afdee- ling Fijnaart een verlaging van 10 pCt. op de salrissen van den secre taris-penningmeester en den essistent- secretaris voorstelt. De Voorzitter en vele leden wenschen het salaris van den secretaris-penningmeester niet te verlagen, daar de meerdere werk zaamheden hem opgedragen door de crisismaatregelen hem persoonlijk geen extra belooning geven, daar de ze vergoeding in de kas van de (Maat schappij vloeien. De afdeeling Fij- naart trekt ten opzichte van dit sa laris het voorstel in. De heer de Waard zegt dat de afdeeling Wer kendam een verlaging van 10 pCt. op het salaris van den assistent-se cretaris te ingrijpend acht. en hii wil daarom een tusschen-voorstel doen. om een verlaging van pCt. toe te passen. Het voorstel tot verlaging van 10 pCt. wordt verworpen met 22 stemmen voor en 29 tegen. De verlaging van 5 .pCt. wordt aange nomen met 30 stemmen voor en 21 tegen. Daarna wordt de begroóting met de aangebrachte iwijziging aan- fenomen in uitgaaf en ontvangst op 10.825. De heer de Jong behandelt de crisis-varkenswet en zegt dienaan gaande, dat het in voerverbod op versch vleesch enkele jaren geleden door Engeland uitgevaardigd, een zware slag was voor de varkenshou derij, doch de varkensmesters en ex porteurs pasten zich isnel aan dezen toestand aan en werd het varkens- vleesch in den vorm van bacon naar Engeland gezonden ondanks alles wat werd gedaan, om de kwaliteit van onze bacon op te voeren, staan wii tot heden wat kwaliteit betreft ach teraan in de rijen der bacon-lever anciers. Het verschil in prijzen der varkens is soms vrii groot, bii hooge prijzen heeft een uitbreiding van het aantal varkens plaats bii lage prijzen ziet men het omgekeerde. Eenige or ganisatie bii den opzet bestond niet, zou men voor de binnenlandsche markt, als voor den export, waarvan geweldige prijsdaling en desorganisa tie van den handel het gevolg was. ook de regeling bij de teelt en fok kerij der varkens ontbrak, van eeni ge centralisatie bii den afzet was na genoeg geen sprake. Bii het ontwer pen der crisis-varkenswet heeft de heer Ir. Louwes, rekening gehouden met genoemde bezwaren. Het voor opgezet doel bij deze wet is niet alleen verbetering van den oogen- blikkelijken prijs, doch verbetering van den prijs ook voor de toekomst, door kwaliteitsverbetering regeling der teelt en centralisatie van den af zet. Bii de beoordeeling der wet wordt vaak uit het oog verloren hoe de toestand zou zijn, wanneer men nog een tijdje had moeten voort- boeren zonder deze steun wet. Spre ker zegt, dat al de te nemen maat regelen in deze aangelegenheid ge rust kunnen worden overgelaten aan de Nederlandsche varkenscentrale. Iedere varkenshouder en mester moet bii de uitvoering dezer wet zijn mede werking verleenen. doch hélaas wordt gegeven door hem wordt be land hevige oppositie gevoerd. De zwaar mesters voeren oppositie om dat naar hunne meening de toeslag die bii den export van baconvarkens wordt gegeven door hun wordt be taald. Naar de meening van spre ker wordt met deze premie der zwaar mesters hun eigen markt van zware varkens in stand gehouden. Daarna wordt door den Voorzitter behandeld de steunregeling aan de telers van consumptie aardappelen. Spreker be gint te memoreeren. dat de nood bii de aardappeltelers zeer hoog is gestegen. De regeering wil wel hel pen. maar een goed plan is nog niet ter kennis van den minister ge bracht. De Voorzitter ontvouwt daarna een keurig en goed uitgewerkt plan waar van hii zelf de ontwerper is. Bii dit plan zegt spreker worden de klei en zandaardappelen gesteund aan de hand van betrouwbare cijfers, blijft na aftrek van aardappelen voor con sumptie. veevoer, export en van de 01 1 Januari a.s. vermoedelijk ver dwenen voorrraad van de 19 millioen H.L.. over 6 millioen H.L., welke gesteund dienden te worden. De thans geldende priizen zijn voor de beste soorten f 1,20 tot f 1.40 per H.L. Voor de mindere soorten f0.3 5 tot f0,70 per H.L. De crisis-aardap- pelwet kan veel overeenkomst ver toonen met de crisis-zuivelwet. Ie der teler blijft vrii over ziin con sumptie aardappelen te verkoopen, wanneer hii verkiest, doch geschiedt op erkende veilingen. Deze veiling kan op monster geschieden, zooals bii de Tarwewet. Door een zeer goed geformuleerd systeem, waarbii na tuurlijk de consument iets meer voor zijn aardappelen zal moeten gaan be talen is een toeslag op de aardappe len te verleenen, waardoor de teelt zeer wordt geholpen. Resumeerend krijgt men het volgen de: 1. Er wordt ingesteld een Aardap pelcentrale. 2. Alle kleiaardappelen met uitzon dering van vrijstellingen, worden ge veild. Er wordt een minimumprijs vast gesteld door den Minister van klei-en consumptieaardappelen. 3. Alle geveilde aardappelen die voor den minimumprijs niet afgaan, worden voor veevoeder bestemd. 4. Voor deze aarddappelen wordt een uitkeering gedaan naar hunne waar de als consumptie-aardappel. Dit plan vond bij de vergadering volle instem ming en werd goedgevonden, dat het Dagelijksch Bestuur een motie zou sa menstelleln, inzake de steun aan de aardappelteelt en deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, de drie Centrale Landbouworganisaties en de Crisis-commissie Lovink. De heer Wybenga sprekende over de Crisiszuivelwet, bespreekt eerst in het kort, dat door het opslaan van boter in koelhuizen van Regeeringswe- ge, reeds een verhooging van prijs werd bereikt van f 0.35 per KG. De bedoe ling van de Crisiszuivelwet was, een zoodanige toeslag op de melkprijs te geven, dat daardoor een richtprijs kan worden bereikt, die zooveel mogelijk overeenkomt met de onmisbare pro ductiekosten, terwijl gestreefd werd naar een melkprijs van tenminste 5 cent per K.G Op 10 Juli trad de Crisiszuivelwet in werking en komt in het kort hierop neer, dat de boterproducten door de betaling van de heffing op de in het binnenland verbruikte boter, voor het Crisiszuivejfonds incasseeren het be drag, waaruit de toeslagen op de ge heele productie zullen worden geheven. Bij de boter bestemd voor export be taalt het C.Z.F. de heffing aan den pro ducent terug. De heffing op de marga rine heeft een tweeledige beteekenis, ten eerste komt er geld in het C.Z.FV, maar bovendien kan door heffingen be reikt worden, dat de prijsverhoudingen niet al te zeer van de normale afwijkt. De prijsverhouding tusschen margarine en boter is aangenomen; zóó, dat de boter 1/2 maal zoo duur behoort te rijn als de margarine. De heffing op mar garine, waarin thans 25 pCt. boter is verwerkt, bedraagt tegenwoordig 32 ct. per K.G. De heffing op de kaas is anders ge regeld; en gelegd op de geheele pro ductie en gesteld op 1/3 van het be drag, zooais dat naar de analogie van de heffing op de boter zou moeten zijn. In verband daarmede zijn voor verschil lende kaassoorten en melkpoeder be paalde normen aangenomen. Het is mo gelijk zegt spr., dat de heffing op een bepaald product hooger is, dan de toe slag op de melk, omgerekend op dat product. Zoo is b.v. bij de boter de hef fing grooter dan de toeslag, want de heffing per K.G. boter bedraagt f0.85, terwijl de toeslag op de melk is ge steld op fl.60 per K.G. melk met een vetgehalte van 32 pCt. d.i. dus per K.G. boter f0.42. Een fabriek, die dus alleen boter maakt moet bijbetalen. Bij kaas is de toeslag hooger dan de heffing; zoo krijgen fabrieken, die kaas maken een toeslag nog van ongeveer 4 cent per K.G. afgeleverde volvette kaas. Vervol gens geeft spr. een overzicht van de toesslagen vanaf 11 Juli tot 4 Dec., welke varieeren van 35 ct. tot 42 ct. per K.G. boter. Wanneer de Crisis-zui velwet niet zijn werking deed gevoelen, zouden de prijzen van de boterfabrieken vanaf 10 Juli tot 4 Dec. gemiddeld geweest zijn 2.92 cent per K.G. melk, thans echter 4.58 per K.G. melk. Bij gemengde bedrijven 3.32 en thans 5.01, zoodat het nuttig effect dezer wet vast staat. Vervolgens behandelt spr. uitvoerig met voorbeelden hoe precies de wijze van werken is bij het berekenen van de heffing en de toeslag en hieruit blijkt, dat het niet eenvoudig is, zich een eigen weg te maken in de C.Z.W.), zelfs onder deskundigen is verschil van meening. De consumptiemelk is tot heden bui ten de regeling gevallen, waarvoor, volgens spr., moeilijk een regeling is te treffen. Tenslotte eindigt spr. zijn in- tressant onderwerp met de mededee ling, dat gemiddeld niet is bereikt de 5 en 51/2 ct. voor de melk, maar zonder de steunwet zou deze prijs aanzienlijk lager zijn geweest. Daarna wordt ge pauzeerd. Bij heropening der vergadering stelt de Voorzitter de ronddvraag aan de orde, waarvan de heer Poortvliet ge bruik maakt, om zijn teleurstelling te kennen te geven, dat de steun aan de vlasteelt niet verhoogd zal wordert, hij stelt daarom een motie voor, lui dend als volgt: Het Hoofdbestuur der Noordbrabant- sche Mij. van Landbouw, op 20 Dec. 1932 te Breda in vergadering bijeen constateerende, dat de voor het jaar 1932 verleende steun voor den verbouw en de verwerking van vlas onvoldoende is geweest, om deze teelt in stand te houden van oordeel, dat wanneer over 1933 geen grootere bedragen per H.A. voor dezen teelt worden verleend, de in krimping nog verdere voortgang zal hebben; van oordeel, dat hierdoor grootere bedragen voor steun aan de arbeiders zullen moeten worden verleend', waar tegenover geen arbeidsprestatie staat van oordeel, dat dit niet alleen niet in het belang is van de werkgevers en werknemers, in het landbouwbedrijf, doch van het geheele platteland; spreekt als hare meening uit, dat het noodzakelijk is, om het bedrijf per H.A., waarmee de vlasteelt wordt ge steund, |Uit te breiden tot f300.per H.A., waardoor het mogelijk zal zijn deze teelt zonder groote verliezen in stand te houden en besluit deze motie ter kennis te berngen van de Regee ring, de drie Centrale Landbouworga nisaties en de Commissie Lovink. Deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen. Daarna vangt men aan met de ver tooning van de nieuwe film van bet Centraal Bureau uit het Landbouvvco- mité, getiteld „de Groote Gedachte", dit werd helaas door het niet goed functionneeren van het projectietoeslel een gedeeltelijke mislukking. Tenslotte sloot de Voorzitter deze zeer goed geslaagde en druk bezochte vergadering. SPRANG CAPELLE. Vergadering van den raad der gemeente Sprang-Capelle te houden op Vrijdag, den 30 December 1932 des namiddags drie uur. Agenda 1Ingekomen stukken. 2. Vaststelling verordening rege lende het verhaal van pensioensbij- dragen op de ambtenaren in dienst der gemeente. 3. Regeling bezoldiging haven meesters 1933. 4. Benoeming gem.-opzichter. 5. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. 6. Benoeming lid commissie van toezicht lager onderwijs. 7Mededeelingen WASPIK. Op 3 Januari a.s. zal in de harmoniezaal van den heer H. van Iersel de K.R.O.-Film worden ver toond. des namiddags voor de kin deren en des avonds voor de vol wassenen. Op den ie en 2e Kerstdag gaf de Tooneelvereeniging „Entre Nous" haar eerste winteruitvoering in de zaal van den heer H. van Ier sel. Op beide avonden was de zaal flink bezet. Opgevoerd werd het blij spel in een bedrijf „De Leugenbaron" en het legendespel in 3 bedrijven „De schamele straatzanger en het mi- rakuleuze Lievevrouwke". Beide stuk ken werden zeer mooi opgevoerd. Een bijzonder woord van lof komt voorzeker toe aan den jongenheer A. van Velthoven die in zijn rol als schamele straatzanger door zijn schit terend spel de aanwezigen wist te boeien. Hienwsblad —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5