Verkort verslag van het verhandelde in de vergadering van den Raad der meente ZUILICHEM op Dinsdag 20 December 1932, nam. 2 uur. VoorzitterEdelAchtb. heer F. van Hoogstraten, Burgemeester. Secretaris: WelEd. heer H C. v. Os. Aanwezig alle leden, uitgezonderd de heer C. Hooijkaas, welke heeft bericht verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het iormulier-gebed. Als stemmingscijfer wordt getrokken no. 5, zoodat de rondvraag begint bij den heer A. van Vugt. De Secretaris leest de notulen van de vergadering van 24 Oct. jl., welke zonder opmerkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken a. goedkeuring door Ged. Staten dezer provincie van een wijziging der begroo ting 1932b. goedkeuring kasgeldlee- ning voor 1932 c. goedkeuring kasgeld- leening voor 1933d. goedkeuring reke ning dienst 1931. Worden allen met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. Een tweetal verzoeken om ontheffing van de betaling van schoolgeld van J. van der Linden en A. Grandia, welke eerst heden zijn ingekomen, worden ge steld in handen van B. en W. om advies. De Voorzitter doet vervolgens mede- deeling a. dat de vergraving van de Dwars- zijving nog niet kan plaats hebben, daar eerst met den Minister van Binnenl. Zaken overeenstemming moet zijn be reikt omtrent de aanvrage om een bij drage van het Rijk in de kosten van de huishouding der gemeente. b. dat het teenhout der gemeente bij publieke verkooping heeft opgebracht f50.— c. Op verzoek van den heer Ruijin schoot is aan den Minister van Binnenl. Zaken gevraagd of zijne Excellentie een ruimer standpunt inzake toelating van kleine landbouwers tot de steunregeling inneemt, dan nu door B. en W. dezer gemeente wordt k genomen. Hierna is aan de orde een verzoek van het bestuur der muziekvereeniging al hier, om voor het geven van een uitvoe ring gebruik te mogen maken van een tweetal lokalen der O.L. school. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. voorstellen de gevraagde vergunning te verleenen onder de navolgende voor waarden 1. dat alle leermiddelen uit de te gebruiken lokalen worden verwijderd 2. dat het eventueel beschadigde wordt vergoed3. dat de lokalen Da gebruik wederom in den ouden toestand worden gebracht na eerst degelijk te zijn schoon gemaakt. De heer Kanselaar vraagt of de ban ken uit de lokalen naar buiten moeten worden gebracht. In dit geval kan de vereeniging moeilijk eenige verantwoor delijk op zich nemen. De Voorzitter antwoordt dat dit niet de bedoeling is. De te verplaatsen ban ken kunnen gemakkelijk in de andere lokalen worden opgeborgen. De heer Kanselaar heeft er in dat geval geen bezwaar tegen Met algemeene stemmen wordt de gevraagde vergunning verleend. Door den directeur der ambachtsschool te Zaltbommel is aan den Voorzitter mondeling verzocht een lokaal der O. L. school te mogen gebruiken voor het houden van een pi opagandavergaderiDg met lichtbeelden. De heer Kanselaar vraagt of het de bedoeling is entree te heflen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Deze vergadering zal voor ieder toegan kelijk zijn, zonder eenige kosten. Met algemeene stemmen wordt de ge vraagde vergunning verleend. De Voorzitter stelt hierna namens B. en W voor aan de steuntrekkers welke er voor in aanmerking komen volgens het ministerieele schrijven met ingang van 1 Januaii a,s een brandstoffentoe- slag te verstrekken van f 1,per week en per gezin. De heer Kanselaar stelt het zeer op prijs dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen. Echter wil spr. vragen met dezen toeslag 14 dagen vroeger te be ginnen. De Voorzitter antwoordt dat er ook nog een voorstel is om de werkloozen een kerstgave te verstrekken, zoodat zij voor nieuwjaar toch nog iets extra krij gen. De heer Kanselaar antwoordt dat dit maar voor eenmaal wordt verstrekt. De heer van Dalen deelt mede dat B en W zich hebben afgevraagd of het te verantwoorden is tegenover den Mi nister, welke wij toch om hulp hebben verzocht, om alles in den top te voeren. Spr. geeft in overweging voorzichtig te zijn. De heer Kanselaar gelooft wel dat de heer van Daien voorzichtig is Echter de steunuitkeeringen op het platteland mogen worden verhoogd heeft de Minister gezegd De heer van Dalen antwoordt dat men in gemeenten waar men zich zelf kan helpen, nog wel wat kan permitteeren. Wij echter kunnen ons zelf niet meer helpen en daarom maant spr. toch de voorzichtigheid te betrachten De heer Kanselaar antwoordt dat het ministerieele schrijven voor alle gemeen ten geldt Ook voor die welke noodlij dend zijn. Er zijn geen uitzonderingen gemaakt. Spr. zal echter geen voorstel doen Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Een voorstel van B. en W om aan de steuntrekkers een kerstgave te ver strekken van 25 pCt van het bedrag dat zij over de week van 18 tot 24 De cember aan steun ontvangen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hierna is aan de orde een voorstel van B. en W. om een steunregeling in te voeren voor werklooze bouwvakar beiders. De heer Kanselaar heeft reeds in de vorige vergadering een zoodanig voor stel gedaan. Spr. kan er zich geheel mede vereenigen en is blij dat het ge meentebestuur nu zelf met dit voorstel komt. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De Voorzitter deelt mede dat bur gemeester en wethouders het zeer noodzakelijk achten dat een aantal werkloozen welke reeds langen tijd steun ontvangen, worden tewerkge steld bij een rijkswerkverschaffing. Deze maatregel is van zeer groot belang voor de werkloozen zelf daar zij dan vanzelf meer verdienen dan zij nu aan steun ontvangen. Daaren boven moet het voor de werkloozen toch weder een verheugend feit zijn dat zij in staat worden gesteld voor zich zelf en hun gezin weder met arbeiden hun brood verdienen. De heer Kanselaar vraagt of het de bedoeling is de werkloozen te plaatsen aan de rijkswerkverschaf fing te Resteren of op een andere plaats dichterbij. De Voorzitter antwoordt dat hier op moeilijk een antwoord is te ge ven, daar de Inspecteur der Rijks werkverschaffing hierover beslist. De heer v. Veen vraagt hoeveel het loon bedraagt bij de rijkswerk- verschaffing. De Voorzitter antwoordt van f 12 per week. De heer v. Veen meent dat ook nog een tegemoetkoming kan wor den gegeven in de reiskosten. Met algem. stemmen wordt hierna besloten B. en W. te machtigen zoo danige stappen te doen dat een aan tal steuntrekkers worden geplaatst bij een rijkswerkverschaffing en ook tevens om den Min. v. Binnenl. Za ken te verzoeken een subsidie in de kosten hiervan te mogen ontvangen. Met algem. st. wordt aan C- van Tongerlo ontheffing verleend van de betaling van de schoolgeldbelasting over de maanden Juni, Juli, en Aug. 1932. Eveneens wordt ontheffing ver leend aan G. J. v. Maaren, S. J. v. Maaren en L. v. Dalen. Op het verzoek van G. J. v. d. Maas om ontheffing van de betaling van liet schoolgeld wordt afwijzend beschikt. De heer Kanselaar doet de vraag of onze verordening op de school geldheffing wel in orde is. Spreker geeft in overweging de aanvrage van v. d. Maas aan te houden tot een volgende vergadering. De Voorzitter antwoordt dat wij met onze schoolgeldheffing altijd een jaar later komen zoodoende den ken veel menschen dat zij ten on rechte worden aangeslagen. De heer v. Dalen meent, dat v. d. Maas, die nooit werkloos is toch ook het zijne moet bijdragen in de lasten der gemeenschap. Hierna sluit de Voorzitter de discussie. Aan de orde is een voorstel van B. en W. om van gemeentewege voor elk der doofstomme kinderen van W. Murraij en A. Brand f 100, be schikbaar te stellen voor verpleging in een inrichting van onderwijs en den Min. v. Binnenl. Zaken te ver zoeken vergunning te geven de be grooting 1933 met deze uitgaven als nog te belasten. De Voorzitter deelt nog mede, dat B. en W. hoewel erkennende dat ei genlijk een hoogere subsidie voor dit doel zeer wel op haar plaats zou zijn, toch den raad geen hooger be drag durfden voorstellen gezien de moeilijke financiëele toestand der ge meente. De heer Kanselaar meent dat de provincie 50 pCt. van het bedrag dat de gemeente beschikbaar stelt aan subsidie toekent tot een inax. van f 100. Zouden we daarom voor elk geen f200 beschikbaar stellen vraagt spr. Het is wel een moeilijke tijd maar het is te hopen dat liet toch eens veranderd. De heer v. Dalen durft geen f200 per kind beschikbaar te stellen, ge zien de treurige toestand der ge- meentefinanciën. Spr. gelooft wel dat deze kinderen toch wel zullen wor den opgenomen. De heer Kanselaar zou het zeer betreuren als de verpleging dezer kinderen af zou stuiten op een klein bedrag. De heer v. Dalen wil gaarne ver klaren, dat spr. van zijn kant alles zal doen om de opneming van deze kinderen in een gesticht mogelijk te maken. Ook de andere leden be amen deze woorden. De Voorzitter acht overleg met den Minister v. Binnenl. Zaken om trent deze uitgave zeer noodzakelijk. De heer Kanselaar wil zich gaar ne bij het voorstel van B. en W. leggen, daar hij wel de overtuiging heeft gekregen dat er bij een ern stig streven het beoogde doel is te bereiken. Met algem. st. wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. De Voorz. deelt mede dat B. en W. voorstellen de begrooting 1933. naar aanleiding van een opmerking van Ged. St. te wijzigen en wel in dier voege dat de post opcenten ver mogensbelasting wordt verhoogd met f8,50 en de post bijdrage van het rijk in de kosten van de huishou ding der gemeente wordt verhoogd met hetzelfde bedrag. Met algem. st. wordt hiertoe be sloten. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. St. betreffende de ter goed keuring ingezonden verordening op de heffing van opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting stel len B. en W. oor het besluit van 24 October j.l. in te trekken en een nieuwe verordening vast te stellen, waarbij rekening is gehouden met den wensch van Ged. St. Met algem. st. wordt hiertoe be sloten. Aan de orde is nu een adres om pachtvermindering van div. pachters van gemeentelanderijen. B. en W. stellen voor te besluiten in beginsel genegen zijn pachtvermindering toe te kennen over 1932 en in een vol gende vergadering te beslissen over het percentage dier vermindering. Dhr. Kanselaar informeert wan neer deze pachten moeten worden betaald. De Voorzitter antwoordt op 1 Dec. 1932. De lieer Kanselaar vertrouwt wel dat B. en \V. met een aannemelijk voorstel zullen komen. Met algem. st. wordt het voorstel van B. en \V. aangenomen. Naar aanleiding van een opmer king van den heer Commissaris de zer provincie betreffende de tijde lijke korting op het salaris van den gem.-veldw., stellen B. en W. voor, een nieuw eenigszins gewijzigd be sluit te nemen. Met alg. st. wordt hiertoe beslo ten. Eveneens wordt met alg. stemmen besloten, op het adres van den Alg. Politiebond, betr. salarisregeling ge- meenleveldw. door den heer Comm. der Koningin om bericht en raad gezonden, te berichten dat de raad geen termen aanwezig acht van zij ne besluiten van 16 Juni en 24 Oct. 1932 af te wijken. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Veen de kleine landbouwers, welke niet onder de rijkssteunregeling val len, toch van gemeentewege te steu nen. De Voorzitter antwoordt dat dit geen zaak is die staande deze ver gadering kan worden beslist en stelt voor het te stellen in handen van B. en \V. om advies. De heer v. Veen is bang dat het dan nog te lang zal duren eer er geholpen wordt. De heer v. Dalen geeft toe dat er voor de kleine landbouwers nog weinig van gemeentewege is gedaan, maar het is ook niet mogelijk. Met alg. st. wordt overeenkoms- stig het voorstel van den Voorzitter besloten. De lieer v. Dalen stelt voor aan de Kroon te verzoeken voor onze gemeente rijksveldwacht aan te vra gen. Naar hij vernomen heeft is dit onder de nieuwe Gemeentewet mo gelijk. Ook zou dit voor de gemeen te besparing kunnen geven op de uitgaven voor de politie. De Voorzitter meent dat aan een rijksveldwachter niet alle diensten kunnen worden opgedragen. De heer v. Dalen antwoordt dat we altijd dan nog een gemeentebode hebben. De heer Kanselaar meent dat het de eerste tijd geen besparing zal geven, want wanneer de tegenwoor dige veldwachter dan wordt over geplaatst naar de rijksveldwacht, moet toch zijn volle salaris worden betaald zoolang hij niet wordt over geplaatst naar een andere stand plaats. Daarna zou misschien eenige besparing op het salaris kunnen wor den verkregen. De Voorzitter deelt mede dat de tegenwoordige veldwachter het op perbest vindt, want dan maakt hij een kans om te worden geplaatst bij de rijksveldwacht. De heer v. Veen meent, dat er ge meenten zijn waar ook de gemeen- teveldwacht is opgeheven en rijks veldwacht is verkregen in totaal 1000 gulden wordt bespaard. De Voorzitter stelt voor deze zaak te stellen in handen van B. en W. om een nader onderzoek in te stellen hetwelk wordt aangenomen m. a. s. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering met voorlezing van hel for muliergebed. Raadsvergadering 's-GRAVENMOER. De Voorzitter, Burgemeester D. Smits, opent op gebruikelijke wijze, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn Proces-verbaal van de kasopname van den Gemeente-Ontvanger en van het Burgerlijk Armfonds op 17 November 1.1. Een uniformiteitsvoorschrift inzake het parkeeren. hiermede zal bij de herziening der politieverordening rekening worden gehouden Een verzoek van de directie der water leiding maatschappij om de perceelen welke nog niet zijn aangesloten, daartoe te verplichten. Hierover wordt gecorres pondeerd met den Minister van Arbeid. Balans, verlies- en winstrekening 1931 van de Warenkeuringsdienst. Een schrijven inzake kerst vergoeding voor werkloozen, tewerkgesteld bij de werkverschaffing. Een regeling voor brandetoffentoeslag voor de tewerkgestel- den bij de werkverschaffing, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Streekplan der Meierij, de Raad besluit dat deze gemeente niet zal toetreden. Advies van het Staatsboschbeheer in zake velling van 15 Iepenboomen langs den Vaartweg. Deze zullen publiek worden verkocht, evenals verschillende kavels schaarhout in den Hoogen en Lagen dijk. Vastgesteld wordt een regeling betref fende de eiechen van benoembaarheid en de bozoldiging der rijksveldwachters in de gemeente. Op een verzoek van A. van Dalen, om algeheele ontheffing van achterstallige landpacht over 1931 wordt afwijzend beschikt. Overeenkomstig het ontwerp wordt besloten tot wijziging der Gemeentebe- grooting 1932 en der Armenbegrooting 1932 en 1933. Benoeming Armmeestbr. Periodiek aftredend is de heer W. G. Hartman. Aanbevolen wordenW. G. Hartman en H. v. d. Dussen. Met slechts één stem op H. v. d. Dussen en een blanco werd de heer Hartman herbe noemd. Benoeming lid plaatselijke commissie voor L. O. Periodiek aftredend is de heer A. Borstlap Jzn. Aanbevolen wordenA. Borstlap Jzn. en W. K. Dekkers. De heer A. Borstlap Jzn. wordt herbenoemd. Vastgesteld wordt de rekening der gezondheidscommissie 1931. Besloten wordt een perceel land aan den Lagenweg niet onderhandsch te verhuren, doch in het as. voorjaar bij de publieke hooigras-verpachtingen van gemeente- en armenlanderijen te brengen. De Raad bespreekt vervolgens ver schillende objecten, welke voor werk verschaffing in aanmerking zullen komen. Besloten wordt tot vernieuwing van twee rekening-courant-overeenkomsten met de Bank voor Ned. Gemeenten te 's Gravenhage. Een verzoek om uitweg over gem.- grond voor het aangekochte perceel land van de Diaconie der Herv. Gem wordt toegestaan. Op e*n verzoek van de Zuider Stoom tram Maatschappij om subsidie, zal niet worden ingegaan. De Voorzitter sluit daarop de verga dering met dankgebed. kantongerecht lensden STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag ió December 1932. Kantonrechter-waarnemend: H. J. v. Eggelen. Ambten, v. h. O. M.Jhr. Mr. E. Verheyen. Griffier: Mr. G. H. Bleeker. Het is weer een drukke zitting met veel belangstelling van de zijde der werkloozen. Allereerst wordt behandeld de zaak contra A. T. v. d. Steenhoven te Werkendam. Deze staat terecht omdat hij op 30 Juli 1.1. melk ten verkoop heeft aangeboden, die volgens het onder zoek door den Warenkeuringsdienst te Breda niet behoorlijk gereinigd was. Verd.Ik kan er niets aan doen, Edelachtbare; de melk wordt 2-maal door verschillende doeken gezeefd en ik weet zeker, dat onze melk beslist zuiver is. Wanneer de melk die wij van andere menschen ontvangen niet zuiver is, kan ik er niets aan doen. Kantonrechter: Dat is wel zoo, maar U bent aansprakelijk voor de melk die door U verkocht wordt. Getuige Mej. A. C. v. d. Steen hoven verklaart de melk die zij ver kocht 3-maal te hebben gezeefd. Getuige Schuursma, Directeur van den Keuringsdienst te Breda ver klaart, waar goed materiaal wordt gebruikt de melk niet vuil behoeft te zijn. Op een vraag van den Kantonrech ter of het bij v. d. Steenhoven meer is voorgekomen, dat vuile melk werd aangetroffen antwoordt deze getui ge dat verdachte meermalen is ge waarschuwd geworden. Een paar we ken geleden is weer proces-verbaal hiervoor tegen hem opgemaakt. Verd.: Mijn melk wordt beslist goed gezeefd. Verleden week heb ik melk van Ritmeester ontvangen en deze was erg vuil. Kantonrechter: Dat kan allemaal heel best waar zijn, maar l blijft aansprakelijk voor de melk die door U verkocht wordt. Ik geef verd. f25 of 15 dagen. Vervolgens staat deze zelfde ver dachte terecht voor het feit dat hij op 6 Juni melk ten verkoop heeft aangeboden waaraan c.a. 8 pCt. wa ter was toegevoegd. Verdachte bekend, doch voegt er aan toe, dat hij er niets aan kan doen. Ik heb tegen den Burgemees ter verteld hoe of dit is gekomen en waar het hier de schuld is van een eigen dochter van me, wil ik er liefst maar zoo weinig mogelijk over zeggen. Getuige Mej. Chr. v. d. Steen hoven: Ik heb de melk verkocht, maar ik wist niet. dat er water bii was gedaan. Ik doe nooit geen water bii de melk. Getuige Schuurma verklaart, dat in 1930 bii verdachte niet minder dan 7 maal vervalschte monsters wer den aangetroffen. De Ambtenaar vraagt aan getuige of deze ook iets af weet van de geschiedenis van dat meisje. Getuige Schuurma: Dat is moei lijk te zeggen er loopen zoo veel !men- schen bij v. d. Steenhoven op en aan. wel ben ik van meening dat tv. d. Steenhoven er niets van afweet, doch de moeder en de dochters moe ten volgens mii er alles van afweten. Verdachte: Mijn dochter is nu niet meer thuis en het zal nu ook niet meer gebeuren. Ik heb door haar toedoen al zoo veel moeten betalen. Getuige BeukenkampIk hoorde, dat het bii v. d. Steenhoven niet in orde was en ben op dien avond naar hem toegegaan. Er werd mii daar gezegd, dat het meisje niet wil de bekennen, dat zii het water bii de melk had gedaan. Ik heb toen v. d. Steenhoven gevraagd of ik eens met het meisje alleen mocht praten. Ik heb toen met haar vertrouwelijk gesproken en zii heeft mii alles ver teld en zii heeft ook gezegd, dat izij 't water bii de melk had gedaan. Zii vertelde mij, dat zii de bussen met melk zag staan en dait zii toen weer een drang kreeg om water bii de melk te doen. Zii verteld mii ook dat zij daar niets aan kan doen z'ij kan zulks niet laten, zii wordt er als het ware gedwongen. Getuige Pols: Keurmeester bii den Waren keuringsdienst verklaart op 6 Juni het monster te hebben genomen. Mej. Chr. v. d. Steenhoven deed toen erg zenuwachtig en wanneer alles in orde is behoeft men niet bang te zijn voor monsters nemen. Ook mijn meening is. dat v. d. Steenhoven er niets vanaf weet. doch de moeder en de dochters 'wel. Verdachte: Als wii melk te kort komen moeten wii er van anderen bii nemen en voor deze kan ik niet instaan. Nu het meisje thuis uit is, wel de Kantonrechter in dit geval clement zijn en veroordeelt verdach te tot een geldboete van f 2 q of 15 dagen hectenis. A. Glerum landbouwer te Werken dam staat terecht, dat hii 1Oc tober in den Happenhenneppolder zonder voorzien te zijn van een jacht- acte geloopen heeft met een gela den jachtgeweer op een perceel wei land toebehoorende aan J. Prins te Werkendam. Verdachte verklaart, dat het niet zijn bedoeling was op wild te jagen, doch dat hii op kraaien wilde schie ten. Kantonrechter veroordeelt deze verdachte tot een geldboete van f 10 of 5 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van het in beslag geno men geweer. Antonie J. v. Bokhoven koopman wonende te Hedikhuizen staat terecht dat hij op 1 October 1.1. in zijn fruitwinkel voor handen heeft gehad gewichten zonder dat deze gewich ten waren voorzien van het vereisch- te goedkeurings merk. Verdachte bekent, doch voegt er aan toe dat de kinderen dat ge daan hebben. Verdachte is weduw man en moet er op den dag op uit om den kost te verdienen. Ik zou echter niet voor zijn gekomen, doch volgens mijne meening is er een ge wicht in beslag genomen, dat wel van het vereischte goedkeuringsmerk was voorzien. Bii nader onderzoek bleek zulks 't geval te zijn, zoodat aan verdachte dit gewicht werd teruggegeven. Ver dachte wordt veroordeeld tot 3 maal maal f0,50 of 3 maal 1 dag hech tenis. Arie P. Boll wonende te Eethen staat terecht, dat hii op 20 October 's morgens omstreeks 5 uur te Ee then op ziin rijwiel hadt gereden zon der voorzien te zijn van een licht gevende lantaarn. Verdachte die verschenen en be kend zulks gedaan te hebben. Ver dachte zegt. dat hij van plan was bii van Ploften in Heusden een lan taarn te halen, ik moest naar de Bossche markt. Het was vroeg en den vorigen dag was ik naar de Go- rinchemsche markt geweest. De reis om naar Heusden te loopen was mii dus te vermoeiend. Ik had nog maar ooslechts een 300 meter gereden. Verdachte wordt veroordeeld tot een geldboete van f 1 of 1 dag. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 8